درمان تنگی عروق کرونر

تنگی عروق کرونر یا انسداد عروق چندین روش درمانی دارد که از جمله می توان جراحی باز پیوند عروق قلب (بای ‌پس کرونری ) و آنژیوپلاستی (PCI) را نام برد.

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونر قلب، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق ، دو راه درمان مداخله ای پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG ) برای درمان تنگی عروق کرونر قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی است که به این دلیل که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است، روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس) برای درمان تنگی عروق کرونر استفاده می شود.

۱- درمان تنگی عروق کرونر با روش آنژیوپلاستی یا PCI 

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید. بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی عروق کرونر میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در آینده کمتر می شود.

بالون زدن

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی عروق کرونر، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب تعبیه می شود.

 ۲- درمان تنگی عروق کرونر با روش جراحی CABG یا پیوند بای ‌پس عروق کرونر قلب

جراحی CABG یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای پا یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند. این روش معمولا برای درمان تنگی عروق کرونر و در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری ) مسدود شده و اندازه (طول ضایعه) و یا محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی نا مناسب است، انجام می گیرد. اما در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد فنر می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

برای بیماران همیشه این سوال مطرح است که بین روش ‌های جراحی باز قلبی (بای ‌پس) و درمان غیر تهاجمی به روش آنژیوگرافی (آنژیوپلاستی یا PCI)، انتخاب کدام متد در درمان تنگی عروق کرونر بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد، آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی (left main artery) باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

۳- جراحی باز قلب

در آن دسته از بیماران قلبی که برای درمان تنگی عروق کرونر و یا رفع انسداد شریان ‌های قلبی انها روش جراحی ارجح تشخیص داده شده اما خود آنها روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی عروق کرونر، مجددا از این روش(آنژیوپلاستی مجدد) یا دیگر روش‌های درمان بیماری های قلبی (مثل جراحی باز قلبی) استفاده کنند، وجود دارد.

علارغم تمام پیشرفتهای علمی، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان، در برخی بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر کنند و بهترین روش را با توجه به شرایط خود و توصیه پزشکشان برگزیند. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery) ، یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر یا مسیر پیچ پیچ رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد، کرد.

مطالعات در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق کرونر قلب و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی).

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد، اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علایم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهسا یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌.خانم هستم ۳۰ساله حدود۵ساله صدایی بلندشبیه ضربان درگردنم میشنوم که اگرکسی گوشش رابع گوشم بگذارم این صداراکاملامیشنودوگاهی اوقات دردشدیدقفسه سینه میگیرم دکترهای زیادی مراجعه کردم که هیچ کس متوجه بیماری بنده نشده متاسفانه کیفیت زندگی ام پایین اومده حس میکنم این صداازشریان گرنم است عاجزانه تقاضای راهنمایی دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۱( 1 هفته پیش)
   سلام
   برجي افراد صداي ضربان را ميشنوند و موردي نيست
   ولي بايد جهت معاينه مراجعه كنيد مخصوصا از بابت بررسي درد
   ميتونيد پروپرانولول مصرف كنيد
 • تصویر کاربرزهراعصایی جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یکی از بیمارانتون هستم مشکل گرفتگی عروق پا داشتم ۳ ماه زالربان ۲۰ مصرف کردم اینبار که خدمتتون رسیدم برایم کلاتوور و سونوگرافی نوشتید قرص ها را به طور کامل مصرف کردم و سونوگرافی را انجام دادم که جوابش را برایتان می فرستم می خواستم بدانم مشکلم برطرف شده و دیگر نیاز به مصرف دارو ندارم؟متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   فايلتون باز نميشه
 • تصویر کاربريسنا پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پشت پاهام ورايس داره كميش برأي بارداري مقداريشم برأي زياد ايستادن٣٠ساله هستم چيكار بايد بكنم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چون استرس تو کارم زیاده باتوجه به این درچه متیرا خون کمی پس میزنه مشکلی نداره برای اینکه بهتر بشم چه کاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   اين مساله اصلا مهم نيست و نياز به كاري نداره
   براي اضطرابتون به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرEsmaeil چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، بنده ۲۹ ساله با سابقه خانوادگی بیماری قلبی (پدر و مادر زیر ۵۰سالگی عمل قلب باز داشتند)، حدودا ۶ ماه پیش بخاطر درد شدید وسط قفسه سینه به دکتر متخصص مراجعه کردم، متاسفانه علی رغم تاکید زیاد بنده باتوجه به نشانه های کاملا آشکار مبنی بر وجود مشکل جدی، دکتر درد را عصبی تشخیص داد و قرص اعصاب تجویز کرد. همان شب از درد زیاد قفسه سینه و درد فک بنده از خواب بیدار شدم ولی باتوجه به اطمینانی که به دکتر داشتم باز به بیمارستان مراجعه نکردم، فردا که بازهم به خاطر افزایش درد به بیمارستان مراجعه نمودم، بلافاصله آنژیوگرافی شده و رگ RCA استنت گذاری شد و متاسفانه بخاطر مراجعه دیر و از دست دادن زمان، ef قلب بنده از 65 به 35 رسید. دو هفته بعد بازهم بخاطر درد به بیمارستان مراجعه و اینبار رگ LAD. استنت گذاری شد! و البته رگهای Diagonalهم گرفتگی داشته ولی کاری انجام نشد‌. درحال حاضر چند روزی است همان دردهای آشنا دوباره به سراغم آمده است. میخواستم بپرسم این پرده ناشی از گرفتگی بیشتر رگهای Diagonalهست یا ممکن است بازهم از رگهای اصلی دچار گرفتگی شده باشد؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۱۸( 2 ماه پیش)
   سلام
   بله امكانش هست فورا به بيمارستان مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر