درمان تنگی عروق کرونر

تنگی عروق کرونر یا انسداد عروق چندین روش درمانی دارد که از جمله می توان جراحی باز پیوند عروق قلب (بای ‌پس کرونری ) و آنژیوپلاستی (PCI) را نام برد.

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونر قلب، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق ، دو راه درمان مداخله ای پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG ) برای درمان تنگی عروق کرونر قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی است که به این دلیل که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است، روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس) برای درمان تنگی عروق کرونر استفاده می شود.

۱- درمان تنگی عروق کرونر با روش آنژیوپلاستی یا PCI 

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید. بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی عروق کرونر میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در آینده کمتر می شود.

بالون زدن

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی عروق کرونر، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب تعبیه می شود.

 ۲- درمان تنگی عروق کرونر با روش جراحی CABG یا پیوند بای ‌پس عروق کرونر قلب

جراحی CABG یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای پا یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند. این روش معمولا برای درمان تنگی عروق کرونر و در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری ) مسدود شده و اندازه (طول ضایعه) و یا محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی نا مناسب است، انجام می گیرد. اما در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد فنر می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

برای بیماران همیشه این سوال مطرح است که بین روش ‌های جراحی باز قلبی (بای ‌پس) و درمان غیر تهاجمی به روش آنژیوگرافی (آنژیوپلاستی یا PCI)، انتخاب کدام متد در درمان تنگی عروق کرونر بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد، آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی (left main artery) باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

۳- جراحی باز قلب

در آن دسته از بیماران قلبی که برای درمان تنگی عروق کرونر و یا رفع انسداد شریان ‌های قلبی انها روش جراحی ارجح تشخیص داده شده اما خود آنها روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی عروق کرونر، مجددا از این روش(آنژیوپلاستی مجدد) یا دیگر روش‌های درمان بیماری های قلبی (مثل جراحی باز قلبی) استفاده کنند، وجود دارد.

علارغم تمام پیشرفتهای علمی، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان، در برخی بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر کنند و بهترین روش را با توجه به شرایط خود و توصیه پزشکشان برگزیند. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery) ، یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر یا مسیر پیچ پیچ رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد، کرد.

مطالعات در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق کرونر قلب و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی).

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد، اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علایم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دکتر طبق تصویری که براتون ارسال کردم قبلا فقط اون قلمبه ای کنار زانو پام بود
  رفتم دکتر گفت جوراب واریس بپوش یه مدت جوراب واریس پوشیدم دیدم از کنار زانو پام به ساق پام کشیده شد بابت همین گذاشتمش کنار
  اون یکی پام هم یه رگ واریس بلند از زانوی پام بسمت باسنم کشیده شده
  دردی ندارم
  میخواستم بدونم چیکارش باید بکنم ایا درمانی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام با تلفن ٢٢٨٧٤٨٩٩ هماخنگ كنيد از اقاد دكتر خالقيان و گلزو وقت بگيرين قابل درمان هستند
 • تصویر کاربر رحمان سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  باسلام پدرم وقتی زمینی کشاورزی اش را تصرف عدوانی کردند مسافت ۶۰۰ متری راباشیب تند پیمایش میکند وبه محل میرسد که با فراد درگیری لفظی وفیزیکی میشود ودر محل فوت میکند که پزشک قانونی سکته قلبی را علت فوتش اعلام مکند .علت سکتش اگه ترس ووحشت باشد توسط پزشک وآزمایشات قابل تشخیص است ممنون میشم راهنمایی کنید که یک پیرمرد بی گناه روستایی خونش پایمال نشه در ضمن سنش ۸۸سال است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تورا به هر چیزی که بهش اعتقاد دارید تو را به جان بچه ات قسم میدهم آیا خوردن قرص وانیکلین در ترک سیگار بصورت علمی ثابت شده و یا تلقین است برای خکردن جیب مردم بد بخت تو راقسم میدهم به شرافت و کرامت انسانی و خون شهدا راستش را بگوالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   این دارو دلروی کاملا موثر در ترک سیگار است

 • تصویر کاربر رضوی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان، پدر من گرفته رگهای قلب دارند و سه بار آنژیوپلاستی کردن، الان با مراجعه به دکتراشون فهمیدن عملکرد قلبشون خیلی پایین اومده و حدود 25 درصد شده دکتراشون گفته برو بگرد ببین کجا رگ قلب رو با روش مته باز میکنن اینکار رو بکن، میشه درین مورد یکم راهنمایی کنید و اینکه کجا اینکار رو انجام میدن، بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه و دیدن مدارک نمیشه نظر داد بعد از برطرف شدن شرایط با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من حدودا سه هفته پیش آنژیو کردم و مقداری گرفتگی عروق داشتن که پزشک معالج گفتن با قرص مشکل حل میشه ولی الان گاهی ضربان قلبم افزایش پیدا می‌کنه تا 80و فشارم هم افزایش پیدا می‌کنه و درد در ناحیه کتف چپ دارو ...
  البته مقداری هم شلی دریچه دارم و دیابت دارو که کنترل شده است .قرص های که مصرف میکنم لوزارتان وهیدروکلروتیازید و امیلودیپین و اترواستاتین می باشد ..
  امروز صبح ساعت پنج ناگهان کتفم درد گرفت و فشارم افزایش و دچار تپش قلب و خشکی دهان شدم ..
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   معمولا گرفتگی عروق خفیف باعث درد در حالت استراحت نمیشه

   ممکنه دردتون علت های دیگری مثل علل گوارشی و اضطرابی داشته باشه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و فعلاً کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

   و اگر مشکل گوارشی دارید قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی گرم روزانه یک عدد صبح ها ناشتا استفاده

  2. تصویر کاربر زهره دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   خیلی ممنون از لطفتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر