آترواسکلروز (Atherosclerosis )

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروز می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است ، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاکت ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و موجب ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز ) است . مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز ، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد ، در نتیجه انسداد ناگهانی، سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند(عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی،ویا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

تاریخچه آترواسکلروز 

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

تنگی رگ‌ های قلب : آترواسکلروزدر همه افراد ار سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. . در برخی جزیی و آهسته و در برخی ها سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

[/vc_column_text][/vc_tta_section]

تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون ، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی(شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی(دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی ، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

در درمان این بیماری ازداروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

پیشگیری از آترواسکلروز

آترواسکلروز (Atherosclerosis )
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنرگس پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  قبلا عمل داشتم امبولی ریه شدم به علت نایابی وارفارین نامنظم دارو مصرف میکنم الان بدنم داره کبود میشه دست چپم سنگینه ایا نیاز ازمایش pt.ptt انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   بله حتما

 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  دست چپم مدتی هست که درد میکنه وگاهی سر انگشتانم حالت خواب رفتگی دارد به دکتر قلب مراجعه کردم گفت گشادی میترال وضخیم بودن جداره قلب هست ...ومانع ورزش کردنم شد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   گشادی دریچهداگر خفیف باشه درد نمیده و مانعی برای ورزش نداره

   احتمالا عصب دستتون در مسیرش تحت فشاره

   به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربرابوالفضب دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین
  ممنون میشم مشکل منو حل کنین
  بخدا دارم عذاب میکشم از این درد
  من یک پسر 20ساله هستم
  مدت هاس هر یه ماه یه بار رگ های پشت ران و پشت باسنم میگیره و وقتی میگیره بقدری شدید و طاقت فرساست که به هیچ وجه نمیتونم پام تکون بدم حتی عملا وقتی میگیره باید از دیوار بگیرم راه برم
  ولی وقتی قرص مسکن یا حتی پروفین یا ژلوفن میخورم گرفتگیش حدودا خوب میشه و تا چندساعت راحت راه میرم و چیزی حس نمیکنم ولی تا میام بخوابم یا حتی نیم ساعت دراز میکشم دوباره رگای پشت باسن و پشت ران میگیره و خیلی سخت حرکت میکنم
  وقتی تو حموم آب گرم میگیرم روش و یه خرده ماساژ میدم تا حدودی گرفتگیش باز میشه ولی خب باز دوباره برمیگرده و این وضع همینطوری هفت هشت ده روز شایدم یه ماه طول میکشه بعد خودش خوب میشه و بعد یکی دوماه دوباره همین مسائل و گرفتگی ها پیش میاد
  یه نفر بهم گفت رگ سیاتیکه چون کمر و گودی کمرم خیلی درد میگیره
  دکتر هم رفتم ولی چون ارتوپد بود یه سری چیزا داد بهم که فرقی نکردم چندان

  ازتون خوااااااهشششش میکنم آقای دکتر یه راه حلی یه درمان خونگی ای یه کاری حرکتی چیزی بگین انجام بدم تا هرموقع گرفت بتونم اون کارو کنم رگش باز شه
  بخدااا تو این سن همش دوستام مسخرم میکنن بهم میگن چلاق
  هیچ دوستی دیگه برام باقی نمونده
  توروخداااا ازتون عاجزانه التماس میکنم که کمکم کنین تا من درست بتونم راه برم
  خدا عزیزاتونو براتون حفظ کنه..
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   شما اول باید معاینه بشید تا علت مشخص بشه و بر اساس علت درمان شروع بشه

   بتید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیماری دی وتی داشتم ازتون سوال کردم جواب دادیدگفتیدبایدازنظرعلل ژنیتیکی بررسی بشم من آزمایش سندرم ،روماتیسم دادم همشون منفی بود دیگه چه نوع آزمایش بایدبدم ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ازمایش های افزایش انعقاد پذیری

   باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربرNeda چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من آبان ماه دی ویتی پای چپ و آمبولی ریه شدم از آبان تا الان قرص زالرتو مصرف میکنم و دوباره پنج فروردین پای ورم کرد و درد کمی داشتم آزمایش دیدایمر انجام دادم با عدد 248 و سونو داپلر که گفت یه دیوی تی مزمن با یه لخته جدید و الان که دوماه گذشته من دوباره پام ورم کرده دوباره آزمایش دادم دیدایمرم 168 بود دکترم برا م mrv نوشته گفت شاید ونو گرافی بخواد میخواستم بدونم ونو گرافی با آنژیو فرق داره و اینکه استند یا فنر چه عوارضی داره من باید چی کارکنم خیلی هم هز آنژیو میترسم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   انژیوگرافی ورید رو میگگن ونوگرافی

   استنت میتونه دچار گرفتگی بشه و سایر عوارض 

   به این شکل نمیشه توضیح داد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر