آترواسکلروزیس (Atherosclerosis )

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروز می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروز

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آریتمی دارم و احساس درد در ناحیه قفسه سینه داشتم که به دکتر قلب مراجعه کردم و اسکن برام نوشتن که اسکمیا خفیف در گزارش اسکن نوشته شده بود
  دکتر برای من آنژیو گرافی نوشتن ولی من میترسم استنت برام بزارن
  بعداز اون من روزی یک تا یک و نیم ساعت پیاده روی میکنم و هیچ احساس تنگی نفس ندارم به نظر شما لازمه آنژیو بشم ؟یا اگه بشم ممکنه استنت بزارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   اگر خیلی ترس دارید یک سی تی انژیوگرافی انجام دهید ممکن است اسکن اشتباه بوده باشد
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر فرموده بودید نتیجه نهایی اسکن را بفرستم همین تصاویر که برا یتان ارسال کردم در پاسخ به من داده شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   این اسکن سالم است. گزارش شده که گرفتگی عروقی ندارد
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام پدر بنده یکماه قبل مبتلا به کرونا شدید شدند ۱۰ روز آیسیو و یک هفته بخش که دوبار اکو شدند و‌گفتند مشکلی ندارند.. یک هفته پس از ترخیص دچار تپش قلب و ضربان بالا شدند که مراجعه به بیمارستان قلب هم نوار هم ازمایش آنزیم قلب و هم سونو را نرمال اعلام کردند.. اما متخصص قلب امروز دستور انژیو فوری با گرفتگی دو رگ را دادند که با توجه به ضعف عمومی، پایین بودن سطح اکسیژن و دوران نقاهت مردد به انجام آن در حال حاضر هستیم..لطفا با توجه به ضمایم پیوست دستور فرمایید. ایا نیاز به سی تی آنژیو نیست؟ یا مصرف دارو تا زمان بهبودی و تقویت ایشان؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بر اساس این اکو مورد فوری نیست ولی من بیمار را ویزیت نکرده ام شاید متخصص قلب چیزی دیده است. در کل بر اساس توصیف شما مورد قلبی فوری با نظر نمی رسد
 • تصویر کاربر راضیه جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام همسر من دوهفته بعد از جراحی شکستگی ران دچار آمبولی ریوی در هر دو ریه ها شدند که الان بستری هستند و زالربان ۱۵به مدت ۳هفته تجویز شده براشون که البته کلگزان ۶۰هم براشون استفاده میکردند .آیا این درمان برای ایشان مناسب هست و چه مراقبت های لازم هست که انجام بدیم .ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   درمان به درستی انجام شده است پیاده روی در حد توان را فراموش نکنند مهم ترین مراقبت این است
 • تصویر کاربر شبنم شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من ۶۹ سالشونه چند ساله مشکل فشار خون بالا داشتن و قرص والسارتان ۸۰ رو به صورت ۱/۲ صبح و شب مصرف میکردند و فشار خونشون معمولا ۱۰-۱۱ روی ۸ بود و ضربانش هم معمولا بین ۶۵ تا ۸۰چند ماه پیش کرونا گرفتند و در اسکن ریه آترواسکلروز عروق کرونر دیده شد برای همین به متخصص قلب مراجعه کردیم براش سی تی آنژیو نوشتن که نتیجه رو براتون ارسال کردم نرخ کلیسیفیکاسیون عروق ۱۳۷۷ اعلام شدن و از ایشون سی تی آنژیو عروق نگرفتن و گفتن وضعیت عروقت خیلی بده الانم دکتر میگه بهتره فقط قرص مصرف کنند و علاوه بر والسارتان قرص های متورال ۵۰ )۱/۲(، آساور ۸۱ روپیکسون۴۰ نیکوراندیل ، سوستاک رو به صورت صبح و شب و پانتوپرازول صبح به صورت ناشتا. اینم بگم پدرم هیچ درد و یا تنگی نفسی ندارن و الان بیست ساله هر روز صبح یک ساعت پیاده روی و دویدن نرم انجام میدن و هیچ دارویی تا الان بجز والسارتان ۸۰ مصرف نکردن . واقعا الان موندیم چرا اینجوری شده و ایا این همه قرص با هم تداخل نداره یه روز این قرصها رو مصرف کرده الان فشارش ۸.۸ روی ۵.۵ شده و ضربانش ۵۶ در ضمن پدرم هر شش ماه آزمایش خون دادن در پنج سال اخیر و هیچوقت هیچ چیز غیر نرمالی نداشتن نه کلسترول نه قند همه چی نرمال بوده همیشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سوستاک را فعلن ندهید و فشارهایشان را مجدد بررسی کنید
  2. تصویر کاربر شبنم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر چون دیدم فشارش پایینه سوستاک رو ندادم اصلا از اول ، همون بقیه رو میخوره اینجوریه ، فقط آقای دکتر من بین قرص ها رو نیم ساعت فاصله میدم به نظرتون باهم بخوره همه رو یا با فاصله مثلا والسارتان متورال ۵۰ (۱/۲) و نیکوراندیل و سوستاک همه هر دوارزده ساعت صبح و شب هستن که خب سوستاک رو نمیدم و قرصها رو با فاصله میدم بازم فشارشون همون حول و حوش هشت و فشار پایینشون زیر ششه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نه فاصله تاثیری ندارد نیکوراندیل را هم ندهید فعلن
  4. تصویر کاربر شبنم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   آقای دکتر ببخشید من زیاد مزاحمتوت میشم راه دوره و هزار تا مشکل من خندانجو هستم امشب مشاوره تلفنی باهاتون داشتم راجع به پدرم .شما فرمودین با وجود کلیسیفیکاسیون ۱۳۷۷ بهتره آنژیوگرافی بشن فقط من یادم رفت بپرسم اینکار چقدر اوژانسیه ؟؟ با توجه به اینکه پدرم هیچ درد قفسه سینه یا تنگی نفسی ندارن. و اینکه آیا راه دیگه ای وجود داره برای پی بردن به اینکه عروق گرفتگی داره یا نه مثل تست ورزش و اینها
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اورژانس نیست ولی ظرف این دو سه هفته انجام بدهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  عرض ادب خدمت جناب دکتر
  بنده ۳۹ ساله هستم در برج ۱۰ سال ۹۸ سیتی انژیو انجام دادم گرفتگی خفیف در رگ ladدارم سوال من از جنابعالی این است گاهی اوقات ضربان من در حال نشسته با ۱۲۰ میرسد که چند بار بیشتر نبوده رگ های کنار گردن من دار دارد و به صورت خطی وسط جناق سینه درد خطی دارم و سوزش چشم من پانیک دارم و سنگینی قفسه سینه در حالت نشسته و زود با فعللیت عرق میکنم و این گرفتگی رگ اصلی هست یا شاخه رگ اصلی امیخواستم بدونم این ها مشکل قلبی است یا عصبی و دارو چی مصرف کنم .
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اين ميزان گرفتگي مهم نيست
 • تصویر کاربر سیروس شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت چهار ماه است خستگی ممتد دارم. با انکه همیشه در خوابم ولی بدنم خسته و کسل است .سرگیجه دارم و قلبم تند تند می زند. و مخصوصا شبها احساس خفگی دارم. تک سرفه های خشک دارم. در شبها عرق سرد زیاد مخصوصا روی سر و گردن دارم. چند قدم راه میرم خسته میشم.
  سی تی انژیو و تست ورزش و نوار قلب گرفتم. چند دکتر متخصص گفتند ۲ رگ فرعی گرفته و با خوردن اسپرین و مشکل حل میشه و حتی ورزش هم می توانم بکنم. ولی جدیدا حالم بدتر شد و دکتر متخصص گفت بایستی آنژیو گرافی بشم تا صد در صد مشکل من تشخیص داده شود. بنده مدارک سی تی آنژیو و نوار قلب را پیوست کردم و دوست دارم اگر نیاز به آنژیو داشتم زحمت شما را زیاد بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اینها علائم قلبی نیست باید برای بررسی علت این علائم به متخصص داخلی مراجعه بکنید

   عکس گزارش سی تی آنژیو تون واضح نیست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اینها علائم قلبی نیست باید برای بررسی علت این علائم به متخصص داخلی مراجعه بکنید

   عکس گزارش سی تی آنژیو تون واضح نیست

   بنابراین برای تصمیم‌گیری در مورد آنژیوگرافی باید عکس رو واضح بفرستید

  3. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام
   ضمن تشکر فراوان درخصوص بررسی مدارک پزشکی قلب بنده ، مجدا نتیجه سیتی آنژیو و عکسها را واضحتر خدمتان فرستادم. جناب آقای دکتر لطفا با عنایت به مدارک ارسالی بفرمایید بنده نیاز به آنژیو قلب دارم و یا خیر؟ و اگر دارم کی خدمت برسم.
   با احترام
   شاه بیگی
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس گزارش رو بفرستید

  5. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام
   ارسال شد.
  6. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام
   ارسال شد
  7. تصویر کاربر سیروس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام
  8. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عکس گزارش اصلاً واضح نیست

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام ادامه سوال 81612 من در شمال زندگی میکنم و به دکتر خوب دسترسی ندارم لطفا دارو تجویز بفرمایید امیدم به شماست
  درد قلب ندارم فقط ضربان 55 دارم با توجه به میزان گرفتگی دستور بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب دکتر من سی تی آنژیو انجام دادم و جوابش رو خدمت حضرتعالی ارسال میکنم ممنون میشم جنابعالی هم نظرتون رو در مورد آنژیو بفرمایید.ارادت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تنگی های خفیف در یک رگ دارید و رگ در مسیرش از داخل عضله عبور میکند

  2. تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   جناب دکتر ضمن عرض تشکر از محبت شما.باید آنژیو بشم یا با دارو مشکلی پیش نمیاد؟
  3. تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   جناب دکتر این رگ داخل عضله چی هست و مشکل پیش میاره برای من؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   بر حسب علایمتون باید تصمیم گرفت

   نه خطرناک نیست دارو تجویز می شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عصمت دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من 45 سال دارم دو ماه پیش یک مقدار گشتم درد گرفت ودست چپم به دکتر قلب مراجعه کردم اکو وتست ورزش نوشتن هفته قبل انجام دادم گفتن اکو مشکلی نداره ولی تست و زشت خطر نا که وباید از نظر من آنژیو بشی و داروی پلاویکس 75 واسپرین وکپسول. پنتو پرازول 40 تجویز کردن تو اینترنت نگاه کردم گفته بود پلاویکس برای افرادی که یک بار سکته کردن . آیا حتما باید بخورم و باید حتما آنژیو کنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   گا۶ی در افراد با ریسک بالا تجویز میشود 

    

درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر