دکتر محمد حسین نجفی

هنگامی که رسوبات چربی به همراه سایر عناصر خونی در سرخرگ‌های بدن تجمع یابد، موجب تنگی آنها شده و عبور جریان خون دشوار می‌گردد که به این حالت تصلب شریان یا همان آترواسکلروزیس می‌گویند. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک‌های فیبری-چربی (آتروما) بوده که موجب تنگی رگ و عواقب بعدی انسداد عروقی می‌گردد.

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس

در ابتدا رسوبات فقط شامل سلول‌ حاوی چربی فراوان است، اما با پیشرفت این فرآیند، برخی سلولهای خونی و پلاک ها در لایه‌های عمیق‌تر دیواره سرخرگ تجمع کرده و باعث ایجاد پلاک آترواسکلروز می‌شوند. مشخصه اصلی تصلب شریان، تجمع مقادیر زیاد رسوب چربی و سلول های خونی (پلاک آترواسکلروز) است. 

مهم ترین خطر این رسوبات، تنگ شدن مجرای سرخرگی است که خون در آن جریان می‌یابد. وقتی این حالت روی می‌دهد بافت‌های بدن که از طریق سرخرگ مبتلا تغذیه می‌شوند، به خصوص حین ورزش که این نیاز افزایش می‌یابد به مقدار کافی خون دریافت نمی‌کنند. اگر این وضعیت درعروق خونی (سرخرگ‌های) قلب رخ دهد، به انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز درد قفسه سینه فعالیتی یا آنژین صدری می‌شود.

آترواسکلروزیس

سکته آترواسکلروزیس

حال اگر دیواره داخلی یک سرخرگ دچار اترواسکلروز، آسیب ببیند، بدنبال پاره شدن پلاک آترواسکلروز، پلاکت‌ها و هورمونهای عامل انعقاد در محل‌ صدمه دیده، گرد هم می‌آیند. اگر این وضعیت درعروق خونی قلب رخ دهد، در نتیجه انسداد ناگهانی و سکته قلبی بروز می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که قطعه‌ای از رسوبات چربی از جدار رگ کنده شده و با جریان خون حرکت کرده و در مکانی دورتر یک سرخرگ را مسدود کند. به این حالت آمبولی سرخرگی می‌گویند.

بدن قادر است در دراز مدت از طریق تولید تدریجی عروق جدید سرخرگی که خون را از قبل از ناحیه تنگ شده به اطراف هدایت می‌کنند (عروق جانبی یا کلاترال)، تا حدی خود را در برابر خطر باریک ‌شدن سرخرگ محافظت کند. البته در موارد حاد یا سریع این مکانیسم دفاعی رخ نمی دهد.

در صورت ابتلا به مقادیر قابل توجه آترواسکلروز در یک بخش از بدن، احتمال وجود درجاتی از این بیماری در دیگر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال فردی که در اندام‌های تحتانی خود، گردش خون سرخرگی ضعیف دارد، به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های کرونر نسبت به آنژین یا حمله قلبی، و یا به دلیل وجود تنگی مشابه در سرخرگ‌های مغزی به سکته مغزی مستعدتر است و بلعکس.

سکته آترواسکلروزیس

تعریف آترواسکلروز

آترواسکلروزیس علت اصلی بروز بیماری‌های ایسکمیک قلب و مغز (آنژین قلبی و سکته قلبی و مغزی) و یکی از دلایل عمده مرگ و میر بزرگسالان ‌است. آترواسکلروزیس از زمان‌های بسیار قدیم شناخته شده بوده‌است و قدیمی‌ترین ضایعه آترواسکلروز که مشخصات آن از نظر آسیب‌شناسی شرح داده شده در اجساد مومیایی شده مصر باستان با قدمت بیش از سه هزار سال قبل از میلاد پیدا شده است.

این گرفتاری یک روند التهابی مزمن است که در طی آن فرآیندهای ایمنی با عوامل خطرساز متابولیک واکنش نموده و موجب شروع، گسترش و فعال شدن این ضایعه در رگ‌های بزرگ و متوسط می‌گردند. لخته‌ای که به دنبال شکاف خوردن ضایعه آترواسکلروتیک و یا به دنبال کنده شدن سلول‌های اندوتلیوم در محل ضایعه در رگ گرفتار پدید می‌آید می‌تواند موجب انفارکتوس بافتی (میوکارد و مغز) شود.

آترواسکلروز در همه افراد از سنین جوانی شروع و در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست. در برخی جزیی و آهسته و در برخی سریع و کشنده که وابسته به عوامل خطر است.

عوارض آترواسکلروز

بسته به ناحیه ی ای که دچار آترواسکلروزیس شده، عوارض متفاوت است. بطور مثال:

– تنگی عروق قلبی عامل ایجاد درد قلبی و پاره شدن ناگهانی پلاک اترواسکلروتیک (انسداد کامل) و در نهایت عامل سکته قلبی است. 

– تنگ شدن عروق مغزی باعث سکته ی مغزی می ‌شود. 

– تنگی عروق کلیوی از عوامل مهم فشار خون است. 

– تنگ شدن عروق اندام ها باعث درد حرکتی پا ها و لنگش متناوب می ‌شود.

عوارض آترواسکلروزیس

عوامل خطر و پیشرفت آترواسکلروز

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند. بالا بودن فشار خون، چربی ‌خون بالا ،مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد. چاقی عمومی (شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد ۳۰) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از۱۰۱۱ و در زنان بالاتر از ۸۸ سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

علایم آترواسکلروز

در افراد دچار تنگی عروق قلبی (عروق کرونر)، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه سینه شروع می‌ شود که با استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می ‌کشد و به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است که به گردن، فک تحتانی،ناحیه سر دل و بالای ناف و یا دست چپ تیر می‌ کشد.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیوگرافی و یا اسکن قلب ، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. اما در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

درمان آترواسکلروز

در درمان این بیماری از داروهای گشاد کننده عروقی به منظور باز کردن نواحی باریک شده در سرخرگ و یا از شیوه‌ های غیر جراحی مثل بالون زدن و یا تعبیه استنت و یا عمل جراحی به منظور زدن میان‌بُر به بعد از پلاک‌ها استفاده می‌شود. همزمان با آن اقداماتی دارویی و تغییر روش زندگی برای کاهش رشد پلاک ها و نیز کاهش تجمع پلاکت ‌ها انجام می‌شود. همچنین از روش های تغذیه‌ای و دارویی برای کاهش پیشرفت بیماری و عوارض بیماری استفاده می شود.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

۳.۲/۵ - (۴ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمالی جمعه ۱۸ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام، فروردین 1402 دچار درد در قفسه سینه و تنگی نفس شدم به بیمارستان مراجعه کردم بعد از معاینات متوجه گرفتگی شدن و کارهای درمانی انجام دادن و استنت گذاشتن الان که یک سال میگذره داروهایی از جمله پلاویکس، زباکر،رزوواستاتین، آ اس آ، گلوریپا، لوزار مصرف میکنم و آخرین بار تقریبا یک ماه پیش برای چکاب مراجعه کردم اکو و نوار قلب و تست ورزش انجام دادن و گفتن مشکلی نیست ولی نمیدونم چرا زمانی که فعالیت زیاد دارم قسمت پشتم درد میگیره و اینکه با توجه به خلاصه پرونده برای شما میفرستم چه داروهایی باید بخورم و کدام ها رو قطع کنم؟ چه فعالیت هایی خوبه و مجازم تا چقدر فعالیت داشته باشه و بقیه توصیه ها، من عکس خلاصه پرونده و عکس اکو جدید رو فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   نکراری
 • تصویر کاربر رویا جمعه ۱۴ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  لطفا نظرتون رو راجع گزارش بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   تنگی هر ۳ رگ اصلی قلب
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۳ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز من خانمی ۳۳ ساله هستم بدون سابقه فامیلی و بدون مصرف سیگار از فاکتورهای خطر هم فقط کلسترولم۱۹۰ است مابقی همه چی نرمال هست ۳ماه پیش درد قفسه سینه وپشت به دکتر قلب مراجعه کردم بعد از نوار قلب واکو گفت همه چی نرماله ولی برای احتیاط اسکن قلب هم داده شه.اسکن قلبمم نوشته بود ایسکمی منفی است دکتر گفت چیزی نیست از اعصابه.یه مدت با خوردن قرص اعصاب بهتر شدم ولی بازم درد قفسه سینه اومده سراغم نقطه ای با استراحت خوب نمیشه با ورزشم تغییر نمیکنه زیادتر نمیشه.الان من با خوندن پستهاتون خیلی نگرانم امکان داره اسکن قلبم اشتباه باشه.برم سیتی آنژیو بدم؟چیکار کنم همش نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   علایم کاملا اضطرابی است
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میشه این نوار قلب را مشاهده بفرمایید ایا در نوار قلب بنده مشکلی وجود دارد؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   از نظر من مشکل مهمی ندارد
 • تصویر کاربر Zahra سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید وقتتون بخیر .نامزد من (20سالشه) فروردین سال پیش یه لخته توی پاش داشت و یه هفته تو بیمارستان بستری شد و داروبهش دادن که ۱۱ماه قرص مصرف میکرد و فقط دوز داروها رو عوض میکردن چند وقتی بود ک خوب بود پاش ولی از روزی ک پیاده روی میکنه و میدوه پاش درد گرفته دوباره و باد کرده و قرمز شده این واسه بار دوم ک زالو میندازه ولی خوب نمیشه دکتر زیاد رفتیم یکی میگه واسه کبدشه یکی میگه واس کلیشه یکی میگه واسه قلبشه واقعا نمیدونم چیکار کنم دیگ 😔
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 1 سال پیش)
   زالو اصلا نیندازید بدترش می کند یک سونوگرافی جدید از پا انجام بدهند
 • تصویر کاربر جعفرزاده پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با سلام . شما سی دی تهیه شده از سی تی انژیو رو می‌بینید که بیام مطب؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   بله می بینیم تشریف بیاورید. شنبه ساعت ۳
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آریتمی دارم و احساس درد در ناحیه قفسه سینه داشتم که به دکتر قلب مراجعه کردم و اسکن برام نوشتن که اسکمیا خفیف در گزارش اسکن نوشته شده بود
  دکتر برای من آنژیو گرافی نوشتن ولی من میترسم استنت برام بزارن
  بعداز اون من روزی یک تا یک و نیم ساعت پیاده روی میکنم و هیچ احساس تنگی نفس ندارم به نظر شما لازمه آنژیو بشم ؟یا اگه بشم ممکنه استنت بزارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   اگر خیلی ترس دارید یک سی تی انژیوگرافی انجام دهید ممکن است اسکن اشتباه بوده باشد
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر فرموده بودید نتیجه نهایی اسکن را بفرستم همین تصاویر که برا یتان ارسال کردم در پاسخ به من داده شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   این اسکن سالم است. گزارش شده که گرفتگی عروقی ندارد
 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 369 مشاهده پرسش
  سلام پدر بنده یکماه قبل مبتلا به کرونا شدید شدند ۱۰ روز آیسیو و یک هفته بخش که دوبار اکو شدند و‌گفتند مشکلی ندارند.. یک هفته پس از ترخیص دچار تپش قلب و ضربان بالا شدند که مراجعه به بیمارستان قلب هم نوار هم ازمایش آنزیم قلب و هم سونو را نرمال اعلام کردند.. اما متخصص قلب امروز دستور انژیو فوری با گرفتگی دو رگ را دادند که با توجه به ضعف عمومی، پایین بودن سطح اکسیژن و دوران نقاهت مردد به انجام آن در حال حاضر هستیم..لطفا با توجه به ضمایم پیوست دستور فرمایید. ایا نیاز به سی تی آنژیو نیست؟ یا مصرف دارو تا زمان بهبودی و تقویت ایشان؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   بر اساس این اکو مورد فوری نیست ولی من بیمار را ویزیت نکرده ام شاید متخصص قلب چیزی دیده است. در کل بر اساس توصیف شما مورد قلبی فوری با نظر نمی رسد
 • تصویر کاربر راضیه جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام همسر من دوهفته بعد از جراحی شکستگی ران دچار آمبولی ریوی در هر دو ریه ها شدند که الان بستری هستند و زالربان ۱۵به مدت ۳هفته تجویز شده براشون که البته کلگزان ۶۰هم براشون استفاده میکردند .آیا این درمان برای ایشان مناسب هست و چه مراقبت های لازم هست که انجام بدیم .ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 سال پیش)
   درمان به درستی انجام شده است پیاده روی در حد توان را فراموش نکنند مهم ترین مراقبت این است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر