دلایل بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی چیست؟

دلایل بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی چیست؟

دلایل بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی چیست؟

بزرگ شدن قلب یا کاردیومگالی یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از دیگر شرایط خاص است. بزرگ شدن قلب در تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه قابل مشاهده است.

ممکن است کاردیومگالی به طور موقت به دلیل فشار بدن در شرایطی مثل: بارداری، یا به دلیل یک بیماری پزشکی مانند تضعیف عضله قلب، بیماری عروق کرونر، مشکلات دریچه ای قلب یا ریتم غیر طبیعی قلب ایجاد شده باشد.

بزرگ شدن قلب ممکن است با اصلاح علت آن قابل درمان باشد. درمان بزرگ شدن قلب می تواند به کمک دارو، روش های پزشکی یا عمل جراحی باشد.

علائم بزرگ شدن قلب چیست؟

در برخی افراد، دلایل بزرگ شدن قلب هیچ علامت یا نشانه ای ایجاد نمی کند. برخی افراد ممکن است این علائم و نشانه ها را داشته باشند:

– تنگی نفس

– ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی)

– تورم (ادم)

تشخیص زود هنگام بزرگ شدن قلب، درمان آسان تری را در پی خواهد داشت، اگر شما در مورد قلب خود نگران هستید با پزشک متخصص قلب و عروق در این باره صحبت کنید.

علت های بزرگ شدن قلب چیست؟

کاردیومگالی می تواند با هر شرایطی که باعث می شود تا قلب شما پمپاژ سخت تر از حد معمول داشته باشد و یا آسیب عضله قلب، ایجاد می شود. گاهی اوقات بزرگ شدن قلب و تضعیف آن به دلایل ناشناخته ای است (ایدیوپاتیک).

علت بزرگ شدن قلببیماری قلبی مادرزادی ، آسیب ناشی از حمله قلبی یا ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) می تواند باعث بزرگ شدن قلب شما گردد. سایر شرایط مرتبط با بزرگ شدن قلب عبارتند از:

۱- فشار خون بالا

قلب شما ممکن است مجبور به پمپاژ سخت تر برای ارائه خون به سایر قسمت های بدن شده که باعث بزرگ و ضخیم شدن عضلات آن می گردد.

فشار خون بالا می تواند باعث بزرگی بطن چپ شده که در نهایت عضله قلب را تضعیف می گرداند. فشار خون بالا نیز ممکن است حفره های بالایی از قلب شما را (دهلیز) بزرگ سازد.

۲- بیماری دریچه قلب

 چهار دریچه در قلب شما حفظ جریان خون را در مسیر درست بر عهده دارند. اگر دریچه ها توسط شرایطی آسیب ببینند، از قبیل تب روماتیسمی، نقایص قلبی، عفونت (اندوکاردیت عفونی)، اختلالات بافت همبند، برخی داروها و یا پرتو درمانی برای سرطان، قلب شما ممکن است بزرگ شود.

۳- بیماری عضله قلب یا کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی از آنجا که این ضخیم شدن و سفت شدن عضله قلب پیشرفت می کند، قلب تان را ممکن است بزرگ سازد؛ چرا که این قلب بزرگ شده شما، سعی در پمپاژ برای فراهم ساختن خون به بدن را دارد.

۴- فشار خون بالا در شریان اتصالی به قلب و ریه (فشار خون بالای ریوی)

 قلب شما ممکن است نیاز به پمپاژ سخت تر برای حرکت خون بین ریه ها و قلب تان را داشته باشد. در نتیجه، در سمت راست از قلب شما ممکن است بزرگ شدگی ایجاد گردد.

۵- احتباس مایع اطراف قلب (افیوژن پریکارد)

تجمع مایع در کیسه اطراف (پریکارد) که قلب را احاطه می کند، ممکن است باعث شود تا قلب شما در رادیوگرافی قفسه سینه بزرگ به نظر برسد.

۶- تعداد کم سلول های قرمز خون (کم خونی)

کم خونی یک بیماری است که در آن به اندازه کافی سلول های سالم قرمز خون برای حمل اکسیژن کافی به بافت های تان وجود ندارد. در صورت عدم درمان، کم خونی مزمن می تواند به یک ضربان قلب سریع یا نامنظم تبدیل شود. قلب شما باید خون بیشتری را برای کمبود اکسیژن در خون پمپ کند.

۷- اختلالات تیروئید

 هر دو اختلال کم کاری غده تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و غدد تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند به مشکلات قلبی از جمله بزرگ شدن قلب منجر شود.

۸- آهن بیش از اندازه در بدن (هموکروماتوز)

هموکروماتوزیس یک اختلال است که در آن بدن شما به درستی نمی تواند آهن را متابولیزه نماید. این جریان باعث می شود تا ساخت آن در ارگان های مختلف، از جمله قلب شما صورت گیرد. این امر سبب بزرگی بطن چپ به دلیل تضعیف عضله قلب می شود.

۹- بیماری های نادر مانند آمیلوئیدوز

 آمیلوئیدوز وضعیتی است که در آن پروتئین های غیر طبیعی در خون گردش یافته و ممکن است در قلب رسوب کنند. در این حالت عملکرد قلب شما تداخل یافته و باعث بزرگی قلب شما می شود.

چه عواملی بزرگی قلب را تهدید می کند؟

اگر شما هر گونه از عوامل خطر زیر را دارا می باشید ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگی قلب قرار داشته باشید:

 • فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری داشتن فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب قرار می دهد.

 • سابقه خانوادگی بزرگ شدن قلب یا کاردیومیوپاتی

 اگر یک عضو خانواده، مانند پدر، مادر، خواهر و یا برادر، دچار بزرگ شدن قلب باشند، شما بیشتر مستعد ابتلا به پیشرفت این بیماری هستید.

 • انسداد عروق قلب (بیماری عروق کرونر)

با این شرایط، پلاک های چربی در عروق قلب، مانع عبور جریان خون از طریق رگ های قلب شده که می تواند به حمله قلبی منجر شود. هنگامی که یک بخش از عضله قلب می میرد، قلب شما پمپاژ سخت تری برای دریافت خون کافی و ارسال به سایر نقاط بدن تان دارد که باعث بزرگی آن می گردد.

 • بیماری مادرزادی قلبی

VSD-بیماری-مادرزادی-قلبی اگر شما با یک بیماری که بر روی ساختار قلب تان تاثیر گذاشته به دنیا آمده اید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب باشید.

 • بیماری های دریچه قلب

 قلب دارای چهار دریچه شامل: آئورت، میترال، ریوی و تریکوسپید می باشد که برای هدایت جریان خون از طریق قلب تان باز و بسته می شود. بیماری که به دریچه آسیب برساند، ممکن است باعث بزرگی قلب شود.

 • حمله قلبی

 حمله قلبی خطر ابتلا به بزرگ شدن قلب را افزایش می دهد.

عوارض بزرگ شدن قلب چیست؟

خطر ابتلا به عوارض ناشی از کاردیومگالی به بخشی از قلب که بزرگ شده و علت آن بستگی دارد. عوارض بزرگ شدن قلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

هری ریختن دل⛔ نارسایی قلبی

 یکی از جدی ترین نوع بزرگ شدن قلب، بزرگی بطن چپ است که خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد. در نارسایی قلبی، عضلات قلب تضعیف می شود و کشش بطن (گشاد شدن) به نقطه ای می رسد که قلب نمی تواند خون موثر را در سراسر بدن پمپ کند.

⛔ لخته شدن خون

 داشتن قلب بزرگ شده ممکن است شما را بیشتر مستعد تشکیل لخته های خونی در دیواره قلب کند. اگر لخته وارد جریان خون شما شود، می تواند جریان خون به اندام های حیاتی را مسدود نموده، حتی باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود. لخته خونی که در سمت راست قلب شما گسترش یافته ممکن است به شش ها حرکت کند و یک وضعیت خطرناک به نام آمبولی ریوی را ایجاد کند.

⛔ سوفل یا صدای سمعی قلب

برای افرادی که دچار بزرگی قلب هستند، دو تا از چهار دریچه قلب به نام دریچه میترال و سه لختی ممکن است به درستی بسته نشوند؛ چرا که گشاد شده و منجر به جریان رو به عقب خون می شوند. این جریان ایجاد شده صدایی به نام سوفل قلبی تولید می کند. اگرچه لزوما مضر نیست، سوفل قلبی باید توسط پزشک تحت نظارت قرار گیرد.

⛔ ایست قلبی و مرگ ناگهانی

برخی از انواع بزرگ شدن قلب می تواند به اختلال در ریتم ضربان قلب شما منجر شوند. ریتم قلب خیلی آهسته، حرکت آرام خون و یا بیش از حد سریع را در پی دارد و اجازه نمی دهد تا تپش قلب با ریتم طبیعی انجام شود. این مشکل می تواند منجر به غش و یا در برخی موارد، ایست قلبی و یا حتی مرگ ناگهانی گردد.

کاردیومگالی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما علائم کاردیومگالی را دارید، پزشکتان تست و معاینات فیزیکی را برای تعیین اینکه آیا قلب شما بزرگ شده یا نه و همچنین برای پیدا کردن علت بیماری شما انجام می دهد. این آزمایشات ممکن است شامل:

 • اکوکاردیوگرام

 • تست نوار قلب

 • تست استرس یا تست ورزش

 • سی تی اسکن قلبی (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

 •  تصویر رادیوگرافی از قفسه سینه

 • اگر قلب شما بر روی تصویر قفسه سینه بزرگ دیده شود، آزمایشات دیگر معمولا برای پیدا کردن علت آن مورد نیاز خواهند بود.رادیوگرافی قلب
 • آزمایش خون

پزشک قلب ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح معینی از مواد در خون تان که ممکن است به یک مشکل قلبی اشاره کند، تجویز نماید. آزمایش خون همچنین می تواند به تحت کنترل قرار گرفتن شرایط توسط پزشکتان برای بررسی روند بروز علایم کمک کند.

 • کاتتریزاسیون قلبی و بیوپسی

در این روش، یک لوله نازک (کاتتر) در کشاله ران شما وارد شده و از طریق رگ های خونی به قلب وارد می گردد. سپس از قلب تان یک نمونه کوچک (بیوپسی) برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، برداشته می شود.

درمان کاردیومگالی چیست؟

برای درمان بزرگ شدن قلب می توان از دارو و یا جراحی استفاده کرد. علاوه بر این برای پیشگیری از پیشرفت بیماری نیز می بایست نکاتی را مدنظر قرار داد.

✅ درمان دارویی کاردیومگالی

اگر کاردیومیوپاتی یا نوع دیگری از بیماری قلبی علت بزرگ شدن قلب شما باشدپزشکتان ممکن است داروهایی را به شما جویز نماید. این ممکن است شامل:

مصرف آتنولول در بارداری  – دیورتیک ها برای کاهش میزان سدیم و آب در بدن شما، که می تواند به کاهش فشار در شریان ها و قلب شما کمک کنند، تجویز می شوند.

– آنزیم مهار کننده تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) برای کاهش فشار خون شما و بهبود قابلیت پمپاژ قلب تان است.

– مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB ها) مزایای مهار کننده های ACE برای کسانی که نمی توانند مهار کننده های ACE را مصرف کنند، ارائه می نماید.

– بتابلوکرها برای کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب هستند.

– دیگوکسین برای کمک به بهبود عملکرد پمپاژ قلب و کاهش نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای نارسایی قلبی است.

– ضد انعقادها برای کاهش خطر لخته شدن خون است که می توانند از حمله قلبی یا سکته مغزی پیشگیری کنند.

– ضد آریتمی ها برای نگه داشتن ضربان قلب شما در یک ریتم طبیعی تجویز می شوند.

✅درمان بزرگی قلب با جراحی

اگر داروها، به اندازه کافی برای درمان بزرگ شدن قلب شما مناسب نباشند، روش های پزشکی یا عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

هزینه باتری قلب✔ دستگاه های پزشکی برای تنظیم ضربان قلب

برای نوع خاصی از بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی اتساعی)، یک ضربان ساز برای هماهنگی انقباضات بین بطن چپ و راست ممکن است لازم باشد. در افرادی که ممکن است در خطر جدی آریتمی باشند، دارو درمانی و یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) ممکن است یک گزینه مناسب محسوب شود.

اگر علت اصلی بزرگ شدن قلب شما ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی باشد، ممکن است شما نیاز به انجام روش هایی برای بازگشت ریتم منظم قلب و یا برای نگه داشتن قلب از ضربان بیش از حد سریع داشته باشید.

✔ جراحی دریچه قلب

✔ عمل جراحی بای پس عروق کرونر

عمل جراحی قلب بازاگر بزرگ شدگی قلب شما به بیماری عروق کرونر مربوط باشد، پزشکتان ممکن است عمل جراحی بای پس عروق کرونر را توصیه نماید.

✔کمک دستگاه بطن چپ (LVAD)

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی هستید، شما ممکن است این پمپ مکانیکی کاشتنی را برای کمک به پمپاژ ضعیف قلب خود نیاز داشته باشید. اگر شما نامزد دریافت پیوند قلب، به عنوان یک درمان طولانی مدت برای نارسایی قلبی هستید ممکن است درحالی که منتظر پیوند قلب هستید، LVAD کاشتنی دریافت کنید.

✔ پیوند قلب

اگر داروها نمی توانند علائم شما را کنترل کنند، پیوند قلب می تواند گزینه نهایی باشد.

✅ کنترل بزرگی قلب با شیوه زندگی و راه حل های خانگی 

حتی اگر درمانی برای شرایط شما وجود ندارد، شما می توانید با انجام راهکارهایی شرایط خود را بهبود بخشید. پزشکتان ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی برای شما توصیه کند که شامل موارد زیر گردد:

داروی ترک سیگار

 

 • ترک سیگار
 • از دست دادن وزن اضافی
 • محدود کردن نمک در رژیم غذایی
 • کنترل دیابت
 • نظارت بر فشار خون
 • ورزش متوسط، با پزشک خود در مورد مناسب ترین برنامه فعالیت بدنی صحبت کنید.
 • اجتناب و یا قطع مصرف الکل و کافئین
 • سعی کنید به داشتن هشت ساعت خواب شبانه

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر بنده خانمی با 46 سال سن می‌باشم که دچار حالت‌هایی مانند افت ضربان قلب وتهوع وحالتی مانند غش کردن شدم این حالت چند بار برای بنده تکرار شده دکتر قلب گفتند باید رگی را بسوزانند خواهش میکنم من را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   اگر گفته اند بسوزانید بهتر است انجام بدهید
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر درکنتراست اکو دکترنتونسته بود رگمو پیداکنه اشتباهی زیرپوستی شد الان3روزه دست چپم دردمیکنه آیا مشکل جدی پیش میاد برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نه مساله ای نیست به مرور رفع می شود
 • تصویر کاربر ارزا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام ۳۵سالمه از بچگی وقتی به سمت چپ می خوابیدم بعضی اوقات بازوی سمت چپ درد می کرد
  پارسال سرم درد گرفت دکتر اشتباهی لخته خونی توی سرم تشخیص داد بستری شدم استرس شدید پیدا کردم
  بعد اون یکم احساس کردم از لحاظ تنفسی مشکل دارم و بعضی اوقات سرم به سروت خفیف سبک می شود
  تا اینکه این مدت پدرم کرونا شدید گرفت بستری شد یبار حتی به خاطر استرس شدید بیهوش شدم
  وقتی پدرم بستری بود سبکی سر تنگ نفس فشردگی تو سینه درد بازوی چپ و زیر بغل چپ بهم دست داد بعد ۱۲روز علامم کم شد ولی هنوز گاهی زیر بغل و سمت چپم درد می کنه و کنار شونه چپم از پشت درد می کنه
  اکو دادم دکتر گفته دریچه میترالت‌ یکم ضعیفه Ef45بود دکتر ریفلاکس معده هم دارم به طوری که دکتر تو اکو فهمید سئوال اینه ممکنه این نارسایی به خاطر استرس شدید باشه یا کرونا و خوب بشه
  و علایم به خاطر ریفلاکس معده ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نه ربطی به استرس ندارد این نارسایی ها اگر خفیف باشد نیاز به اقدام خاصی ندارد
 • تصویر کاربر آذین سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من پسرم رو بردم آزمایش کلی دوبار یه مرکز و یه بار هم یک مرکز دیگه که در کل مشخص شد غلظت خون داره بعد بردمش دکتر قلب اکو برداشتن تشخیص داده شد که عضله قلبش زیاد شده و گشادی میترال داره و یک بارفشار بچم گرفته شد گفتن ۱۲هستش که برای سن پسرم زیاده
  گفتن باید ۲۴ساعت تحت نظر فشارسنجی باشه که ببینیم آیا واقعا فشار خون زیاد هست یانه
  در حال حاضر گفتن فعلا مهم فشار خون پسرم هستش که باید بررسی بشه غلظت خون رو گفتن با حجامت از بین میره در ضمن من اردبیل ساکن هستم
  در ثانی خانواده من همگی فشار خون بالا و غلظت خون و سکته و آنژیو این چیزا وجود داره
  میخواستم شماهم اگر محبت کنین نظرتون رو به من بگین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   به نظرم برای تصمیم گیری اینگه دارو میخواهد یا نه حتمن قدم اول یک هولتر فشارخون بکنید خیلی کمک می کند
 • تصویر کاربر ساسان چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد بزرگوار
  فردی 52 ساله هستم که حدود 5 سال پیش دچار مشکل قلبی شدم و حدود 600 سی سی مایع از پشت قلبم تخلیه شد و در قسمت LAD عروق کرونر که با لخته بسته شده بود بعد از باز کردن با بالون یک فنر قرار دادند . در ان زمان به دلیل صدمه وارد شده به قلب عدد EF تقریبا کمتر از 35 درصد بود. بعد از مدتی وبا مصرف دارو عدد EF به حدود 50 درصد رسید . یک سال پیش مجددا قسمت LAD و بعد از محل فنر اول کاملا مسدود شد و بعد از بالون زدن فنر دوم بعد از فنر اول کار گذاشته شد.در اکویی که دیروز انجام دادم عدد EF به حدود 35 درصد کاهش یافته است و دکتر معالجم برای جلوگیری از لخته شدن خون قرص Axabin 2.5mg را برای صبح وشب تجویز کردند.چک اپ کلی جدید هم هیچ مشکلی ندارد.
  خواستم لطف بفرمایید و نظرتان را در مورد علت کاهش عدد EF و قرص Axabin بفرمایید.
  با تشکر فراوان و ارزوی سلامت برای جنابعالی و همکاران محترمتان
  ساسان حیدری
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   علت افت ef پیشرفت تنگی و بروز تنگی جدید بوده که باعث شده عضله ی قلب مجددا تضعیف شود. ممکن است با ادامه ی داروها و به مرور زمان کارکرد قلب بهتر شود . هم چنین چون عضله ی قلب ضعیف شده و احتمال بروز لخته داخل قلب وجوددارد پزشک شما به درستی برایتان اکسابین تجویز کرده
 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  آقای دکتر درسته که اگه فاکتور crp در خون بالاتر از 3mg/l باشه ریسک بیماری قلبی زیاده؟ تو آزمایش من این فاکتور رو 4.1 mg/dl زده که اینجوری خیلی بیشتر از نرمال میشه باید به متخصص قلب مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام بشر اينكه در زمان دادن ازمايش هيچ عفونتي در بدن نباشد
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مادر من 60 سالشونه و (تنگی میترال) دارند که عمل کردند.و(الو پلاستی هم کردند.)وارفارین مصرف میکنن.دو هفته هست احساس گرما میکنن مخصوصا شبا.بعد عرق سرد میکنن.البته سینه به بالا خیس آب میشن.میشه خواهش کنم دلیلش و بگید.ممنون
  1. تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام جناب دکتر
   مادر من ۶۰ سالشونه و (تنگی میترال) دارند که عمل کردند.و(الو پلاستی هم کردند.)وارفارین مصرف میکنن.دو هفته هست احساس گرما میکنن مخصوصا شبا.بعد عرق سرد میکنن.البته سینه به بالا خیس آب میشن.میشه خواهش کنم دلیلش و بگید.ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضوان یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۷۳ سالشونه ومقداری آنوریسم دارند همچنین ضایعات دریچه ای متعدد دارند چند سال پیش شبها تنگ نفس میشدند حین خواب که با خوردن آلپرازولام بهتر شدن الان دوباره تنگی نفس حین خواب دارن میخواستم بدونم این تنگی نفس به بیماری قلبی شون مربوطه وچه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام احتمال خیلی زیاد هست بعد از برطرف شدن شرایط با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده هر شب لایو سیو شما رو روی اینستاگرام دنبال میکنم ولی تا بحال نتونستم بصورت زنده حاضر شده و سوالم رو از خدمتتون بپرسم. بابت اطلاعات مفیدی که به اشتراک میگذارید واقعا واقعا سپاسگزاری میکنم. و اما سوالاتی که از شما داشتم در رابطه با کووید 19

  1- من بیمار MS و پسر 35 ساله هستم. روزی دو نوبت قرص سدیم والپروات 200 mg مصرف میکنم. آیا این مساله ریسک شدت بیماری رو افزایش میده؟ در صورت ابتلای احتمالی به کووید بهتره دوز مصرفی را تغییر بدم؟ سوال مشابهی در مورد کپسول آمانتادین 100 که روزی یک عدد مصرف میکنم داشتم؟

  2- مادرم 62 ساله و بخاطر بیماری هپاتیت خود ایمنی روزانه قرص متیل پردنیزولون 5 mg دارن. آیا در صورت ابتلای احتمالی لازم هست در دوز مصرفی تغییری بدن؟

  3- گروه خونی A+ تا چه میزان ریسک مرگ و میر را افزایش میده؟ آیا این میزان قابل توجه هست و یک ریسک فاکتور محسوب میشه؟

  بینهایت از وقتی که میگذارید و پاسخ میدید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به هیچ وجه داروهاتون رو تغییر ندید

   خدای نکرده در صورت ابتلا حتما باید با پزشک خودتون مشورت کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به هیچ وجه داروهاتون رو تغییر ندید

   خدای نکرده در صورت ابتلا حتما باید با پزشک خودتون مشورت کنید

   خیر نه بطور چشمگیر

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پریسا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من 34ساله هستم فشارخون بالادارم وEFقلبم 30درصدهست درددرقفسه سینه دارم وقلنج میکنم به تازگی انژیوشدم وخوشبختانه رگ هابازبودن امابنظرشمابخاطرای اف قلبم نیازبه عمل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر

   نیاز به عمل جراحی نیست درمان صرفاً دارویی هست

   در برخی موارد باتری قلبی هم گذاشته می‌شود

درحال دریافت اطلاعات
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
یکی از مهم ترین نگرانی هایی که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و خانواده هایشان دارند در مورد طول عمر بیماران نارسایی قلبی است….
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر