درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحبیب جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  افزایش فشار مکزیمم تا حدود 17_ کاهش فشار مینیمم تا حدود 6 _کاهش ضربان قلب بین 40 تا 45 بطور همزمان .که بمدت چند ساعت باقی بوده و رفع میگردد.
  فشار خون بنده معمولا max:14-15.5 _min:8-9.5- HR=75.
  سابقه دیابت با میزان حدود 145و Hb=13. Hct=38.6% ,دارم.
  ممنون از محبتتان .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه و اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعذرا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده از 18 سالگی تپش قلب دارم الان 46 سالمه و اکثر او قات دلشوره دارم ولی خودمو بیشتر وقتا اروم میکنم و... و به دکتر اعصاب و روان هم مراجعه کردم اما قرصایی که میده و میخورم کلی عوارض میاد سراغم حالا همه اینا باز مهم نبست .
  هفته قبل که به شبکه بهداشت مراجعه کردم فشارم 13 روی 8 بود و این هفته هم رفتم شبکه بهداشت همینطور بوده
  آیا میشه گفت که من فشار خون گرفتم؟
  البته تری گلیرسید هم دارم و قرص فنو فیبرات 100 روزی 1 عدد میخورمدر ضمن اقای دکتر الان دو روزه کلردیازپوکساید 5 مصرف میکنم و اجساس میکنم که دلشوره و نگرانی ندارم و امروز فشارم و خونه گرفتم 115 روی 8 بود ایا بنده دچار فشار خون هستم یا نه.
  تست ورزش و اکو ... همه رو انجام دادم هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   به نطر فشار خون ندارید

    

 • تصویر کاربرالهام دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من ضربان قلبم بین 40-50 می باشد و در بعضی از موارد به زیر 40 هم می رسد،اما اغلب به یکباره حمله قلبی رخ می دهد و ضربان به 200 تا هم میرسد که شاید هفته ای یک بارهم حداقلش است و بعضی اوقات فشار بالای 16 می رود و ضربان بالا نمی رود و آریتمی شدیدی هم قلب من دارد که هولتر بیمارستان قلب تهران نشان داد ولی نتوانستند تشخیص دهند بیماری چیست من روز به روز بدتر می شوم
  آیا باید عمل ابلیشن انجام بدهم یا پیس میکر بگذارم یا دیگر درمان ها.
  سن من هم 34 است
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   بابد حین زمانی که صربان بالا میرود نوار بگیرید و با نوار مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمرتضی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم یکی از فوتبالیستهای رده امیدهای ایران هست دکتر شهرمون براش بخاطر آریتمی قلبی ابلیشن رو پیشنهاد داده میخواستم بدونم بعد از ابلیشن آیا لطمعی به ورزشش وارد میشه میتونه ورزششو به صورت حرفه ای مثل قبل انجام بده و لطفا بفرمائید هزینه ابلیشن چقدر هست .با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید به فوق تخصص الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر وقتی از پله های سه طبقه بالا میرم،احساس ضربان قلب میکنم و اگه دستم چیز سنگینی باشه احساس تپش بیشتر میشه،و وقتی نشستم و یه دفعه بلند میشم و راه میرم احساس تپش خفیف میکنم و چند بار هم تو فوتبال احساس تپش کردم،سه ماه پیش تو مرکز قلب اکو و نوار گرفتنم و خداروشکر مشکلی نبود
  من ورزشکارم و اصلا سیگار و مشروب مصرف نکردم،الان این تپشا مهمن یا نه
  لطفا راهنماییم کنید،ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید معایته و تست ورزش شوید

   باید جهت بررسی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر