درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهاور جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من پا و شکم و اندام تحتانی ورم کرده و به سختی نفس میکشه نوار قلب دادن حالا نظرتون چیه دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نوار قابل رویت نیست ولی حتنا الزامی است امو مارکرد قلب را مشخص نماید
  2. تصویر کاربر بهاور جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   توی این فایل هم مشخص نیست دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بابایی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز. مادر بنده 73 سال سن داردکه چندین سال قبل آرتیمی داشت که به علت پایین بودن ضربان قلبش رگهاش رو سوزاندند حالا ضربان قلبش رو با دستکاه دیجیتال فشارخون در منزل اندازه گیری کردیم زیر 50 میباشددر ضمن تیروئید هم داردحالا خواستم بدونم با توجه به پایین بودن ضربان قلب مشکلی تهدیدش نمیکنه؟ البته نا گفته نماندکه در بهمن سال 97به علت گرفتگی رگهاش براش عمل آنژیوپلاستی انجام دادند
  و دو تا فنر گذاشتند و هم اکنون داروهایی مانندآملو پرس و تیروکسین و نیترو کاردین و آسپرین و نولاکتون مصرف میکنند و گاهی هم قرص کلسیم مصرف میکنند. ممنون میشم زودتر جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بختر هولتر ريتم بذارن ببينيم تا چه عددي ضربان كاهش پيدا ميكنه و نتيجه بابت گذاشتن باتري گرفته شود
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 36 سالمه...مدتیه بعضی وقتا ضربان قلبم محکم میشه طوری که منو تکون میده ، این احساس رو هم پشت دارم و هم ناحیه شکم، اکو و تست ورزش رفتم گفتن مشکلی نیست، این رو هم بگم که از قبل عید تا الان چند بار دچار ضربان قلب بالا شدم و چند وقته ناراحتیه معده واسم پیش اومده که دکتر داخلی میگه ناشی از استرسه...خواست بدونم ضربان محکم میتونه علامت آنوریسم شکمی باشه اگه نه ، راهنمایی کنین...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام اگر لاغر هستین این احساس ضربان طبیعی است ولی اکر خیر سونوگرافی شکم از نظر تعیین سایز آئورت شکمی انجام شود
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده پنج شیش باری میشه بهتون پیام میدم راجب تپش قلبم،یادتون باشه گفتم ۴ سال پیش شب اول ماه رمضون دچار تپش قلب و شوک های دقیقه ای قلب میشدم،رفتم دکتر گفت از معدته و بهم پروپرانولول نوشت خوردم یه ماه خوب شدم ولی تپش قلبم شدید کم شد قطع کردم دوباره تپش برگشت،اندوسکپی کردم گفتن طبیعیه حتی کلونوسکوپی هم کردم گفتن طبیعی هست،رفتم سراغ قلب نوار و اکو جفتش قلب رو سالم ثبت کردن اما همراه با تپش قلب،اقای دکتر یجورایی قلبم ارتباط مستقیم داره با معدم،معدم ترش کنه یا چیز روغنی و اینا بخورم تپش بدتر میشه ولی تمام اوقات تپش قلبم ۸۹ تا ۱۰۰ هست،چند ماه پیش رفتم دکتر بهم آنژیپول ۴۷.۵ داد گفت روزی یه نصفه بخور بهتر شدی یک چهارم کن بعد قطع کن،اقای دکتر سه روز اول حالم خوب بود اما دچار افت فشار شدم و هنوزم بعد چندین ماه افت فشار دارم،بنظر شما چیکار کنم با این معده و قلب؟برخی میگن معدته برخی میگن قلبته و برخی میگن استرسه که اصلا اضطرابی در زندگی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر نمیتونه مشکل من قلبی باشه؟و اینکه این قرص آنژیپول ۴۷.۵ خیلی قویه بهوام نصف کنم بخورم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من از رفتن به مراکز درمانی واقعا واهمه دارم بعدا همه دکترها مخصوصا تو لایوهای شما عزیزان،کفته شد تا علائم بد نیست و خفیفه نرین،راستش من علامتم که احساس خودم سرماخوردگیه چون خیلی خفیفه اما بخاطر استرسم گفتم درمیون بزارم،اینه که اول سه روی فقط گلو درد داشتم(اونم نه هیلی حاد که اب نمک غر غر کردمو اینا خوب میشد باز صبح سراغم میومد)هیچ علامت خاص دیگه نداشتم ،تنها یکبار در حد دهددقیقه احساس حالت تهوع کردم اونم البته خیلی مشغول کار بودم،بعد سع روز عطسه زیاد ابریزشبنی که یک وقتهایی مثلا صبحها غلیظ و زرد رنگه و یک وقتهایی شفافه،کلو دردم رفع شده و این علائم که عطسه و ابریزشه شروع شده،مشکل دیگه ندارم،البته رفلاکس معده چون دارم از نوع درجه دو،یکمم رفلاکسو داستم تو این مدت که اونم هرزگاهی در حالت عادی میاد سراغم،دکای بدنم همش عادیه ،سرفه هم اصلا ندارم،چه کنم؟؟؟چون واقعا اگر سرماخوردگی باشه ترجیحم اینه تو مکان درمانی نرم،ممنونم از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهارنظر دقیق کرد

   اما با توجه به علائم بهتر که در منزل بمانید و اگر علائم تشدید شده و یا دچار تب شدید به مراکز درمانی مراجعه کنید احتمالاً اضطراب دارید برای اضطراب پروپرانول در هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

  2. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   نه دکتر اصلا تشدید نشده فقط عطسه و ابریزش دارم،اما خوب بخاطر خانوادم نگرانم که کوید باشه،میتونه علائمش باشه؟؟؟؟؟اینهایی که گفتم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام علامت درمانی کنید و تا زمانی که تب ندارید نیاز به مراجعه نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر