درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

درمان ضربان سریع قلب با روش ابلیشن

امروزه از روش ابلیشن قلب یا سوزاندن به طور گسترده‌ای برای درمان تاکیکاردی یا ضربان سریع قلب استفاده می‌شود. برای ابلیشن ازکاتتر استفاده می شود.

کاتترها سیم های قابل انعطافی هستند که در انتهای خود الکترود دارند و دارای قابلیت مانور پذیری داخل قلب هستند. از کاتترها برای ثبت دقیق فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود.

کاتتر قلب

در مورد بیشتر افرادیکه اختلال ضربان قلب دارند (آریتمی یا تپش‌های نامنظم قلب)، نوار قلب یا سایر بررسی‌های معمولی اطلاعات کافی ارایه نمی کنند. مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب  (EPS)  بررسی‌ هایی هستند که با استفاده از کاتترگذاری، پزشک را قادربه بررسی سیگنالهای الکتریکی داخل قلب می نماید. در حین EPS  با  ارسال ایمپالس‌های الکتریکی کنترل شده به درون قلب، آریتمی  (اختلال ضربان قلبی) بیمار دوباره ایجاد شده و مکانیسم آریتمی بررسی شده و تعیین می‌شود که مشکل  در کجای قلب قرار داشته  و چگونه باید اصلاح شود.

قبل از انجام مطالعه الکتروفیزیولوژی لازم است که بیمار لیست تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهد. گاهاً ‏برخی داروهای مصرفی از قبیل آتنولول، متوپرولول، پروپرانول، وراپامیل، دیلتیازم، دیگوکسین و داروهای ضد ‏آریتمی مثل آمیودارون منجر به تداخل در بررسی مناسب الکتروفیزیولوژی قلب می شوند و حتماً باید از قبل قطع شده ‏باشند.

آریتمی قلبینتایج به پزشک کمک می کنند تا مشخص کند که یک آریتمی از کجای قلب ناشی می شود و تصمیم بگیرد که آیا بیمار نیاز به استفاده ازدارو، ضربانساز ( Pacemaker )، دفیبریلاتور کاشتنی داخل قلبی ( ICD ) ویا ابلیشن دارد یا نه؟

ابلیشن روشی است که برای اصلاح مشکلات ریتم قلب استفاده می شود. سیگنال الکتریکی که موجب ضربان سازی در قلب می شود، مسیر دقیقی را درون قلب شما طی می کند. هر گونه اختلال  در شکل گیری و طی مسیر این سیگنال، می تواند باعث آریتمی شود.

ابلیشن در موارد زیر بهترین گزینه  درمانی است :

۱- مواردیکه داروها برای درمان آریتمی  موفقیت نداشته اند.

۲- داروهای درمان آریتمی باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شده باشند.

۳- انواع خاصی از آریتمی هایی که خیلی خوب با ابلیشن از بین می روند، مانند سندرم ولف، پارکینسون، وایت ( WPW ) و تاکی کاردیها ( ضربانات تند ) فوق بطنی ( SVT )

۴- احتمال بالای ابتلا به عوارض خطرناک ناشی از آریتمی وجود داشته باشد مانند ایست ناگهانی قلبی

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق

پس از تشخیص  دقیق نوع آریتمی، اقدام به ابلیشن قلب می شود. برای ابلیشن قلب ،الکتروفیزیولوژیست (پزشک فوق تخصص در تشخیص و درمان آریتمی‌ ها) یک یا چند کاتتر را وارد حفرات قلب می‌ کند و از نوعی انرژی (معمولا امواج رادیوفرکوینسی) برای سوزاندن بافت غیر طبیعی قلب استفاده می‌ نماید. مساحت ناحیه‌ ای از بافت قلب که تخریب می‌شود، خیلی  کم است و در کارکرد کلی قلب هیچ اثری ندارد. در نهایت  یک اسکار (بافت ترمیمی) کوچک در این  ناحیه تشکیل شده و ریتم طبیعی قلب به حالت نرمال باز می‌گردد.

روش ابلیشن قلب ،میزان موفقیت بسیار بالایی داشته و عوارض جانبی کمی دارد و به بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی نیاز دارد. این روش درد و ناراحتی اندکی دارد و بسیاری از افراد بعد از چند روز به فعالیت معمول خود برمی‌گردند. در بیشتر افراد تاکی‌کاردی بطور قطعی درمان می‌شود و این افراد دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد آریتمی ندارند.

ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟

برای افرادیکه قرار است تحت روش سوزاندن با کاتتر قرار بگیرند، پزشک توصیه می‌کند که چند روز قبل از این عمل، مصرف تمام  داروهای ضد آریتمی خود را قطع نمایند. در بیمارستان از یک بی‌هوشی ملایم و بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. پزشک از طریق سیاهرگ‌ها و یا گاها سرخرگ‌های کشاله ران، کاتترها را به سمت قلب می‌فرستد. روش ابلیشن قلب با هدایت اشعه ‌ایکس از طریق دستگاه فلوروسکوپی انجام می‌شود، بنابراین متخصص قلب میزان پیشرفت  کاتترها در رگ‌ را به طورمستقیم و همزمان مشاهده می‌کند.

انجام آنژیوگرافیسپس لازم است تا یک دوره از تاکی‌کاردی (ضربانات تند قلبی) شروع شود تا پزشک دقیقا معین کند که این آریتمی‌ها از کجای قلب منشأ می‌گیرند. با استفاده از ثبت فعالیت الکتریکی داخلی قلب، پزشک نقشه بافتی قلب را ترسیم می‌نماید تا ناحیه مشکل‌دار را مشخص نماید. به محض آنکه ناحیه  دچار مشکل مشخص شد، کاتتر مخصوص ابلیشن در آن محل قرار داده شده،‌ امواج رادیوفرکوینسی ارسال می‌شود و بافت غیرطبیعی  قلب از بین می‌رود.

برای اطمینان از نابودی کامل بافت غیرطبیعی قلب، پزشک ممکن است با استفاده از داروها یا تحریک الکتریکی بررسی نماید که آیا افزایش دوباره ضربان قلب (تاکیکاردی) رخ میدهد یا نه؟ اگر تاکی‌کاردی دوباره رخ دهد، پزشک تخریب را تکرار می‌نماید. زمانیکه دیگر تاکی‌کاردی رخ ندهد، کاتترها خارج می‌شوند. زمان عمل بسته به نوع آریتمی ۱ تا ۴ ساعت طول میکشد. حداقل ۱ روز در بیمارستان حضورخواهید داشت تا پزشکان علایم بهبودی، آریتمی‌ها، یا خونریزی از محل‌های ورود کاتترها را بررسی نمایند.

مراقبت های بعد از ابلیشن قلب

شما می‌توانید فعالیت‌های با شدت متوسط را انجام دهید. تقریباً بلافاصله می‌توانید پیاده‌روی را شروع نمایید. بیشتر افراد در عرض چندروز به مدرسه یا سرکار خود بر می‌گردند. پزشک ممکن است توصیه نماید که ۲ تا ۴ هفته آسپیرین مصرف کنید تا خون شما را رقیق نماید و در محل تخریب بافت قلبی، لخته خون تشکیل نشود. بعد از چند هفته باید برای ویزیت پیگیری نزد الکتروفیزیولوژیست مراجعه نمایید.

در افراد مبتلا به آریتمی فوق بطنی بدون سایر بیماری‌های قلبی، بهبودی کامل تاکی‌کاردی در بیش از ۹۵ درصد موارد با ابلیشن میسر می‌شود. در افراد مبتلا به آریتمی‌های بطنی نیز میزان بهبودی کامل، بالا می‌باشد.

مراقبت های لازم قلبدر افراد مبتلا به سایر بیماری‌های قلبی مثل سکته پیشین قلبی که منجر به آسیب قلبی شده است یا بیماری‌های عضلانی قلبی، با توجه به وضعیت قلب میتوان یک  دفیبریلاتور کاشتنی ( ICD ) داخل قلب قرار داد. ابلیشن قلب باعث می‌شود که تعداد و دفعات فعال شدن دفیبریلاتور داخلی در این افراد کم شود. بعضی اوقات برای رسیدن به درمان قطعی انجام بیش از یک ‌بار ابلیشن قلب ضروری است.

ضربان قلب بالای ۱۱۰ نشانه چیست؟

دکتر علیرضا مهریار متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی الکتروفیزیولوژی و پیس میکر

برای ویزیت و یا گرفتن نوبت با دکتر مهریار با شماره ۲۲۸۷۴۸۹۹ تماس حاصل نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۴ و نیم ساله مشکل رفلاکس و تپش قلب دارم که مشکلات قلبی بیشتر اذیتم میکنه،اکثرا تپش قلب دارم و در طول روز احساس سقوط توی قلبم و سرم احساس میکنم طوری که حس میکنم یه لحظه غش میکنم و برمیگردم،گاهی با صدای سرفه یه شخص یا صدایی یهویی این احساس بهم دست میده یا مثلا دستم میخوره صفحه ی گوشی یهو میره بالا یهو قلبم احساس ریختن میکنه،دو سال پیش اکو و نوار دادم سالم بود ولی این احساس ریختگی قلب و تپش قلب ولم نمیکنه،اکثر دکترا میگن از رفلاکسته ولی اخه چه ربطی داره،همین الانم که درحال نوشتن هستم هر چند ثانیه یه درد گنگ توی قلبم احساس میکنم که حس مرگ بهم میده حس میکنم همین الان میمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اینها علایم اضطرابی هستند و به قلب ربطی ندارند یک بار اگر توانستید متخصص روانپزشکی ببیند و دارو بدهد
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اخه اقای دکتر چیزی برای اضطراب در زندگیم پیدا نمیکنم،با کوچیک ترین صدای یهویی یا حرکت یهویی چیزی قلبم هوری میریزه و تپش قلب دارم،اما اکو چیزی نشون نداد که قبلا هم براتون فرستادم جوابشو
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   همین که اکو نشان نداده یعنی قلب سالم است و از نظر قلبی مشکلی وجود ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدنژاد سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام من چند بار نوارقلب دادم نوارم مشکل داره ولی اکووتست ورزش دادم میگن سالمه تازه به یه دکتر مراجعه کردم تشخیصش عملEPSداد ولی الان نمی‌دونم چیکا کنم واز شما خواهش میکنم راهنمایی کنید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   اگر تشخیص داده اند که نیاز است بهتر است EPS را انجام بدهید
 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام . دخترم نه سالشه واز پارسال تپش قلب شدیددر حد چند دقیقه و چند بار موقع نوشتن درساش تا چند دقیقه دست چپش سر میشود و قفسه ی سینش درد میکند . وصبحا ک از خواب بیدار میشود لباش ب رنگ سفید هستند . این علائم همیشه نیست . بیشتر اوقات وقتی هیجان زده میشود .نگرانم ب راهنمایی شما نیازمندم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام بهتره دیده بشن
 • تصویر کاربر Roozbeh دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر ببخشید من ۲۱ سالمه باید عمل ابلیشن انجام بدم برای اریتمی ۶ ام بهمن ام نوبت عملمه قرص متورال مصرف میکردم باید چند روز قبل قطع کنم قرص را ؟
  ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   سه روز قلل
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تپش قلب دارم که هر سه چهار ماه ی بار میاد رفتم بیمارستان رجایی که با ی اکو ونوار قلب که گفتن سالمه ولی ب خاطره تپش قلبت باید عمل بشی ایا بااین همه خطرهای که داره ب نظر شما عمل کنم یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   اگر توصیه شده برای اریتمی عمل کنید انجام بدهید بهتر است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام ۴۰ سالمه از ۲۰ سالگی هر دو تا سه ماه یه بار تپش قلب شدید میگیرم از ۶۰ به ۱۵۰ همراه با عرق و تنگی نفس و ... بعد ۵ تا ۳۰ دقیقه خوب میشه و کنترلش میکنم آیا نیاز به سوزاندن عصب قلب دارم؟ طبق اکو بخش مکانیکی قلبم سالمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   بهتر است اگر میتوانید حین طپش یک نوارقلب بگیرید اگر هم ممکن نیست یک هولتر ضربان کنید
 • تصویر کاربر هادي سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من چند روز پيش نوار قلب و اكو دادم ممنون ميشم شما هم ببينيد و جوابشو بهم بگيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   اکو سالم است نوارقلب ولی ضمیمه نشده
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید اقای دکتر.من چند وقته مشکل ضربان شکم دارم میتونم بپرسم مشکلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   معمولن عللش اضطرابی است اگر خیلی اذیت می کند باید یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر همتی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام.من ناگهان قلبم حالت خالی میشود و بعضی شب ها در خواب دچار تپش چند ثانیه ای میشوم.علت این موضوع چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   معمولن طپش های اضطرابی هستند یک نوارقلب محض اطمینان بگیرید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  اینم مدارکم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)
   به جزدکمبود ویتامین د اینها مشکل خاصی را نشان نمی دهند هفته ای یک عد قرص ویتامین د 50000 تا سه ماه بخورید
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر