عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد متولد شده چیست؟

فشار خون بالا یا پر فشارى خون در مادر می تواند از بسیاری جهات بر روی نوزادش تاثیر بگذارد. اگر فشار خون ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر باشد، مادر در معرض فشار خون بالا قرار دارد. فشار خون ۱۸۰/۱۱۰ یا بالاتر، شدیدتر است. عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد چیست؟

عوارض فشار خون بالا بر جنیندو نوع متمایز پرفشاری خون در حاملگی وجود دارد: مزمن و بارداری که هر کدام دارای علل و اثرات مختلفی بر روی مادر و کودک هستند. پرفشاری خون در باردارى می تواند منجر به پره اکلامپسی یا اکلامپسی شود. هر چه میزان فشار خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به مشکلات باردارى بیشتر است.

فشار خون مزمن

پرفشاری خون مزمن قبل از این که زن باردار شود، ایجاد می شود. گاهی اوقات فرد از بیماری خود آگاه است و حتی ممکن است برای کنترل فشار خون خود، دارو مصرف کند. در موارد دیگر، زن در طول دوره ى اول سه ماهه ی حاملگى متوجه مى شود که فشار خون بالا دارد.

درمان فشار خون در بارداریاز جمله عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد می توان به محدودیت رشد داخل رحمی اشاره کرد. گاهی نیز باعث می شود تا به جنین از طریق جفت مقدار کافی مواد مغذی و اکسیژن نرسد و بنابراین کودک به آرامی رشد کند. سایر مشکلات احتمالی ناشی از فشار خون مزمن عبارتند از زایمان زودرس و پارگى جفت ( وضعیتی که جفت از رحم قبل از تولد نوزاد جدا مى شود ) می شود.

فشارخون حاملگی

فشار خون حاملگی یا فشار خون بالاى ناشی از بارداری ، در دوران بارداری بعد از هفته ى بیستم ایجاد مى شود. بارداری با فشار خون بالا نیز نوزاد را در معرض خطر نرسیدن مواد غذایى به جنین، زایمان زودرس و پارگى جفت قرار می دهد. پرفشاری خون حاملگى احتمال ابتلا به پره اکلامپسی یا اکلامپسی را افزایش می دهد که این شرایط فشار خون و پروتئین در ادرار را با هم ترکیب مى کند.

پره اکلامپسی و اکلامپسی

پره اکلامپسی نوع کم خطر اکلامپسی است. در هر دو حالت، زن باردار نه تنها دارای فشار خون بالا است، بلکه دارای پروتئین در ادرار خود نیز است که در طی مراجعات پیش از تولد در آزمایش ادرار مشخص مى شود.

پروتئین در ادراراین شرایط می توانند تمام مشکلات مشابه با دیگر انواع فشار خون بالا در باردارى و هم چنین اسیدوز را ایجاد کنند که در آن بدن نوزاد، بیش از حد اسید لاکتیک تولید مى کند. در بدترین حالت، پره اکلامپسی و اکلامپسی اگر درمان نشود، منجر به مرگ مادر و نوزاد مى شود.

درمان فشار خون حاملگی

هیچ نوع پیشگیری یا درمانى براى فشار خون حاملگی مزمن در دوران بارداری وجود ندارد. محدود کردن مصرف نمک، استفاده از داروهای فشار خون بالا در دوران بارداری و استراحت ممکن است به بعضی از زنان باردار کمک کند تا فشار خونشان را پایین بیاورد.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاعوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد متولد شده از مادران مبتلا به فشار خون بالا، به خصوص نوزادانی که به علت پرفشاری خون مادر، زودتر به دنیا می آیند، شامل ناتوانی در یادگیری، فلج مغزی، صرع، ناشنوایی و نابینایی می باشد. این نوزادان ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به دیابت یا پرفشاری خون هستند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنرگس شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۳۳( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام؛
  من 40 روز پیش متوجه شدم فشارخونم بالاست،179
  ابتدا نصف قرص لوزارتان 25 صبح و شب و یکچارم تریامترن صبح مصرف میکردم که باز فشارم بالا بود و بعد یک هفته ،یک قرص کامل لوزار25 صبح و شب و نصف تریامترن صبح تجویز کردند.
  بعد از بیست روز فشارم 15 بود که قرص سینومیکس و تریامترن تجویز کردند.
  البته هنوز لوزار25 را طبق دستور قبلی مصرف میکنم و قرص سینومیکس را تازه تونستم تهیه کنم.
  بنظر شما کدوم دارو برای کنترل فشار م بهتره؟
  چون پدر و مادرم و اطرافیانم همه لوزارتان مصرف میکنن و آسون تهیه میشه.
  البته الان 100 عدد قرص سینومیکس تهیه کردم و همینطور تریامترن،چون قرص لوزار تموم کردم.
  از امروز باید سینومیکس و تریامترن مصرف کنم؛
  لطفا بفرمایین چه مقدار و چه زمانی؟
  خیلی خیلی سپاسگزارم🙏🙏🌸
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۳۳( 1 هفته پیش)
   سلام
   ميتونيد لوزار با دوز بالاتر مصرف كنيد
 • تصویر کاربرمعصي سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر. آيا داشتن چربي خون بالا براي جراحي خطر دارد؟آيا امكان بيهوشي و عمل ميباشد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱( 1 ماه پیش)
   سلام ربطي نداردبشرط سالم بودن عروق قلب
 • تصویر کاربرمحمدکرمی یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .۴۹ سل دارم به مدت یک ساله فشار خونم ۱۶به ۱۰ بوده وقرص لوزارتان ۲۵ مصرف می کردم جواب نداد قرص لوزارتان ۵۰ درحال حاضر مصرف می کنم فشار خونم از ۱۴ به ۹ پایین تر نمیاد لطفا. راهنمای کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۲۱( 2 ماه پیش)
   سلام
   املوديپين هر دوازده ساعت اضافه كنيد
 • تصویر کاربررستمی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۵۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم . وقت عالی بخیر.
  جسارتا یک سال قبل همکاران (پزشک عمومی)فرمودند فشاربالا ( با تاکید بر مینیمم حداکثر10)دارم. آزمایشات در دو مرحله سال گذشته و اکنون الحمدالله مثبت است.تست ورزش هم سال گذشته سالم تایید شد. برای جلوگیری از اثرات جانبی آملوپرس و متوپرولول 47.5 تجویز شد. یک ماه گذشته سرگیجه عارض شد. گفتند احتمال تاثیرفشار است. پزشک عمومی جدید آتنولول50 صبح و شب تجویز شد. قریب 15روز است مصرف دارم و فشاری که در درمانگاه ها بدست آمده نرمال و یا کمتر از 12 بوده است. در معاینه هفته گذشته پزشک تأکید به ادامه فشار و مصرف قرص کنونی دارد. فرمایش حضرت عالی را ارشاد بفرمایید.سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۵۲( 2 ماه پیش)
   سلام
   براي سرگيجه حتما به متخصص مغز و اعصاب و ent مراجعه كتيد
 • تصویر کاربرسحر جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر مامانم 67 سالشه و مبتلا به فشار خون بالا هستش البته با دارو تا حدودی فشار خون کنترل شده، خواستم بپرسم که دقیق ترین فشارسنج بازویی دیجیتالی کدوم مارکه؟ و از نظر استاندارد کی و چند بار در روز باید فشار گرفته بشه؟ و اینکه دقیق ترین و بهترین پوزیشین گرفتن فشار خون در فشار سنج بازویی دیجیتالی چیه؟ (منظورم حالت نشسته در زمین هستش که چمباتمه ای نشستن درسته یا پاهارو دراز کردن؟) اینو میخاستم بدونم ممنون میشم توضیح بدین با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴( 2 ماه پیش)
   سلام
   يك برند سويسي يا الماني بگيريد
   نشسته تكيه داده به صندلي دست در سطح قلب
   استانداردي براي دفعات گرفتن فشار نداريم
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر