عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد متولد شده چیست؟

فشار خون بالا یا پر فشارى خون در مادر می تواند از بسیاری جهات بر روی نوزادش تاثیر بگذارد. اگر فشار خون ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر باشد، مادر در معرض فشار خون بالا قرار دارد. فشار خون ۱۸۰/۱۱۰ یا بالاتر، شدیدتر است. عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد چیست؟

عوارض فشار خون بالا بر جنیندو نوع متمایز پرفشاری خون در حاملگی وجود دارد: مزمن و بارداری که هر کدام دارای علل و اثرات مختلفی بر روی مادر و کودک هستند. پرفشاری خون در باردارى می تواند منجر به پره اکلامپسی یا اکلامپسی شود. هر چه میزان فشار خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به مشکلات باردارى بیشتر است.

فشار خون مزمن

پرفشاری خون مزمن قبل از این که زن باردار شود، ایجاد می شود. گاهی اوقات فرد از بیماری خود آگاه است و حتی ممکن است برای کنترل فشار خون خود، دارو مصرف کند. در موارد دیگر، زن در طول دوره ى اول سه ماهه ی حاملگى متوجه مى شود که فشار خون بالا دارد.

درمان فشار خون در بارداریاز جمله عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد می توان به محدودیت رشد داخل رحمی اشاره کرد. گاهی نیز باعث می شود تا به جنین از طریق جفت مقدار کافی مواد مغذی و اکسیژن نرسد و بنابراین کودک به آرامی رشد کند. سایر مشکلات احتمالی ناشی از فشار خون مزمن عبارتند از زایمان زودرس و پارگى جفت ( وضعیتی که جفت از رحم قبل از تولد نوزاد جدا مى شود ) می شود.

فشارخون حاملگی

فشار خون حاملگی یا فشار خون بالاى ناشی از بارداری ، در دوران بارداری بعد از هفته ى بیستم ایجاد مى شود. بارداری با فشار خون بالا نیز نوزاد را در معرض خطر نرسیدن مواد غذایى به جنین، زایمان زودرس و پارگى جفت قرار می دهد. پرفشاری خون حاملگى احتمال ابتلا به پره اکلامپسی یا اکلامپسی را افزایش می دهد که این شرایط فشار خون و پروتئین در ادرار را با هم ترکیب مى کند.

پره اکلامپسی و اکلامپسی

پره اکلامپسی نوع کم خطر اکلامپسی است. در هر دو حالت، زن باردار نه تنها دارای فشار خون بالا است، بلکه دارای پروتئین در ادرار خود نیز است که در طی مراجعات پیش از تولد در آزمایش ادرار مشخص مى شود.

پروتئین در ادراراین شرایط می توانند تمام مشکلات مشابه با دیگر انواع فشار خون بالا در باردارى و هم چنین اسیدوز را ایجاد کنند که در آن بدن نوزاد، بیش از حد اسید لاکتیک تولید مى کند. در بدترین حالت، پره اکلامپسی و اکلامپسی اگر درمان نشود، منجر به مرگ مادر و نوزاد مى شود.

درمان فشار خون حاملگی

هیچ نوع پیشگیری یا درمانى براى فشار خون حاملگی مزمن در دوران بارداری وجود ندارد. محدود کردن مصرف نمک، استفاده از داروهای فشار خون بالا در دوران بارداری و استراحت ممکن است به بعضی از زنان باردار کمک کند تا فشار خونشان را پایین بیاورد.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاعوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد متولد شده از مادران مبتلا به فشار خون بالا، به خصوص نوزادانی که به علت پرفشاری خون مادر، زودتر به دنیا می آیند، شامل ناتوانی در یادگیری، فلج مغزی، صرع، ناشنوایی و نابینایی می باشد. این نوزادان ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به دیابت یا پرفشاری خون هستند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

عوارض فشار خون بالا بر روى نوزاد متولد شده چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانمی هستم 37 ساله که در بار داری به فشار خون بالا مبتلا شدم و الان فشار خون مزمن شده و قبلا بعداز بار داری قرس وال سار تان 80 و متورال 50 نصف و هیدرو کلر تیازید 50 نصف می خوردم ولی در بار داری اخر بعداز زایمان چون فرزندم زود رس به دنیا امد و نوزاد بود دکتر گفت این قرص ها را نمی توانی بخوری و به جای ان دکتر قرص کاپتوپریل 25 یکی صبح ویکی شب پیشنهاد داد و تا 1سال ونیم فشارم خوب بود ولی الان نوسان دارد و بالا می رود و دکتر از دوباره برام والزو میکس و متورال نوشتند و در ضمن به پچه ام شیر میدهم و پچه ام 1سال و نیم دارد خطری روی شیر دهی و بچه دارد یا نه و شما چه پیشنهادی می دهید و شایعه ای هست که قرص والسارتان سرطان زاست راست است یا درو
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   در بارداری و شیردهی کاپتو و لوزار و والسومیکس نمیشه مصرف کرد

   املودیپین هر دوازده ساعت مصرف کنید و به پزشک مراجعه کحید

  2. تصویر کاربرفاطمهجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   یک دنیا ممنون دکتر جان
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خواهش میکنم

  4. تصویر کاربرفاطمهجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   من یک سال و نیم است که هم به بچه شیر میدادم و هم کاپتوپریل 25 یکی صبح و یکی شب می خوردم ممکنه مشکلی برای فرزندم داشته باشد
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به متخصص اطفال مراجعه کنید

  6. تصویر کاربرفاطمهجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   باز هم ممنون
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خواهش میکنم

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرسخاوت سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام فشارخون دارم قرص دیلتازم 120 در صبحها و لوزار درشبها مصرف میکنم ولی فشارخونم 14بنده را راهنمایی نمایید . تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   لوزارتان را هر دوازده ساعت یک عدد مصرف کنید

 • تصویر کاربرابی جمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقایی ۳۲ ساله هستم که دوساله چندین بار بعلت درد قفسه سینه و بازو و بالارفتن فشارخون به پزشک قلب و گوارش مراجعه کردم.
  دکتر گوارش بعد از سه نوبت ویزیت آندوسکوبی تجویز کردن که جواب آندو سالم بود و داشتن اسید و و ورم اون به مقدار کم باعث دردقفسه سینه اعلام کردن که امپرازول و کلیدینیوم سی و سوکرالفیت ۵۰۰ تجویزکردن ، اما با مراجعه به سه دکتر قلب در بازه های زمانی مختلف و انجام نوار و اکو و تست ورزش که همگی سلامت قلب رو تشخیص دادن و علت بالا رفتن فشار رو ارث و استرس اعلام کردن . یکی قرص کونکور ۲.۵ روزی ۲ عددو لوزارتان ۲۵ نصف صبحو شب تجویز کردن . دکتر دوم که ۲ بارمراجعه کونکور ۲.۵ و لوزارتان ۲۵ و سرتالین رو تجویز کردن ولی فشار بازهم گاهی وقتا بالا میره. و آخرین دکتر که مراجعه کردم بعلت جواب ندادن تجویز پزشکای قبلی لوزاراتان اچ ۵۰ روزی ۲ بار و متروال ۵۰ نصف صبح نصف شب رو تجویز کردن. و همه استرس و ارث رو عامل بالا رفتن فشار میدونن که معمولا ۱۴ هست ولی بعضی روزا تا یکماه از ۱۲ بالا نمیره. واقعا دیگه خسته شدم از من باید چکار کنم تو اوج جوونی و اینهمه دکتر مراجعه کردن . استرسم هم همیشه از ترس خراب شدن حالم همیشه همراهمه. تو کار و زندگی و حتی بیرون رفتن تنهاییم هم تاثیر شدید گذاشته . کلا ترسو شدم . واقعا راهنمایی کلی ازتون میخام . ممنون میشم . اگر هم بخاین با فاصله ی ۱۰۰۰ کیلومتری از تهران خدمتتون میرسم که کمکم کنید و ان فشار و استرس رو از دنیای من حذف کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۷ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   شما باید به روانپزشک مراجعه کنید

   با درمان دارویی اضطراب مشکل فشارتون هم حل میشه

 • تصویر کاربریگانه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادرم 75 ساله است سرطان سینه متاستاز به کبد و استخوان . متاسفانه فشار خون پر نوسانی دارد از شب تا صبح فشار بین 14 تا 16 میباِشد ولی از صبح تاعصر بین 9 تا 11 میباشد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   لوزارتان نصف صبحها استفاده کنند

 • تصویر کاربرغنی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  گرفتگی عروقسلام وقت بخیر
  در صورتیکه ورم پای شدید وجود داشته باشه و این ورم چندین سال هست که در پاها مشاهده میشه و فرد فشار خون چربی و قند هم نداشته باشه الان باید چه ازمایشی انجام بده تا متوجه بشه ورم از چی هست تا بتونه عمل زانو انجام بده ممنون و خسته نباشید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اکو و تست کلیه و تست تیرویید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر