بهترین راههای تشخیص بیماری قلبی

تشخیص و درمان بیماری های قلبی عروقی به روش های متفاوتی بر اساس تکنولوژی های روز دنیا انجام می شود. در این قسمت به شایع ترین روش های تشخیصی و درمانی در زمینه بیماری های آترواسکلروزیس قلبی عروقی اشاره می شود که ممکن است در طی بررسی و درمان به آن ها نیاز داشته باشید.

جراحی-تشخیص و درمان بیماری های قلبی

۱-نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام (EKG)

خواندن نوار قلب

نوار قلب نوعی ثبت فعالیت الکتریکی قلب است که در تشخیص و درمان بیماری های قلبی نقش مهمی دارد. برخی اختلالات مربوط به بیماری آترواسکلروز قلبی به خصوص در موارد کاهش خونرسانی شدید و یا حمله قلبی به صورت تغییراتی در نوار قلبی خود را نشان می دهد که می تواند در روند تشخیصی، راهنمای پزشک شما باشد. توجه داشته باشید که تغییرات نوار قلب در طول زمان بسیار برای پزشک کمک کننده است. به همین دلیل لازم است که نوارهای قلبی خود را در فایلی نگه داشته و دور نیاندازید و در مراجعات به پزشک یا اورژانس بیمارستان همراه بیاورید.

۲- تست ورزش (ETT)

تست ورزش

در موارد شک به بیماری آترواسکلروزیس و موارد غربالگری یا بررسی های پیش از ابتلا به بیماری، یکی از اولین تست هایی که توسط پزشک برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی درخواست می شود، تست ورزش است. در این شیوه فشار خون و نوار قلب در حین راه رفتن روی یک نوار متحرک ( تردمیل) یا حین دوچرخه سواری ثبت و سپس توسط پزشک تفسیر می شود.

۳-اسکن قلب

سی تی اسکن قلب

در این روش کاهش خونرسانی به عضله قلب نشان داده می شود که اغلب ناشی از گرفتگی عروق خونرساننده به آن ناحیه می باشد. در این روش ماده رادیو ایزوتوپ به داخل خون تزریق شده و طی دو روز متوالی از قلب عکس گرفته شده، نتایج اسکن هسته ای قلب جهت وجود یا عدم وجود کانون های دچار کاهش خونرسانی توسط پزشک تفسیر می شود و در تشخیص و درمان بیماری های قلبی به کار می رود.

۴-اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی-داپلر

اکوکاردیوگرافی نوعی مشاهده فعالیت قلب است که عمدتا برای آگاهی از وضعیت عملکردی و ساختمانی قلب در تشخیص و درمان بیماری های قلبی به کار می رود اما گرفتگی عروق ممکن است خود را در اکوکاردیوگرافی به صورت نواحی با فعالیت کم یا بدون فعالیت نشان دهد.

۵-آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی بهترین و دقیق ترین روش برای بررسی میزان گرفتگی عروق قلب است که در آن نوع و محل دقیق و میزان گرفتگی عروق نشان داده می شود. توجه داشته باشید که انژیوگرافی صرفا یک روش تشخیصی است و نقشی در درمان بیماری قلبی ندارد.

۶-آنژیوپلاستی (PCI)

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی یک روش درمانی است که در طی آن از یک لوله فلزی بسیار ظریف (STENT) یا بالون جهت باز کردن گرفتگی رگ استفاده می شود. آنژیوپلاستی می تواند یا بدون استفاده از استنت یا فنر باشد. فنرها باعث باز نگهداشتن شریان تنگ شده و افزایش خونرسانی به قلب می شود. فنرها دو نوع دارویی و غیر دارویی دارند که بسته به نظر پزشک معالج استفاده می شوند.

۷-جراحی قلب باز

جراحی قلب باز

در برخی شرایط که گرفتگی چند رگ یا انسدادهای متعدد وجود داشته باشد یا به هر علتی امکان سایر روش های درمانی کم تهاجمی تر مثل آنژیوپلاستی وجود نداشته باشد برای بهبود جریان خون قلب ممکن است از روش جراحی برای پیوند زدن عروق استفاده شود.

بهترین روش کدام است؟ 

توجه داشته باشید که انتخاب روش مناسب تشخیص و درمان بیماری های قلبی برای شما با توجه به شرایط خاص سلامتی و سنی و با نظر پزشک معالج انتخاب خواهد شد.

  برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

بهترین راههای تشخیص بیماری قلبی
لطفاٌ امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به شما من چند سالی تپش قلب دارم تا حالا بارها نوار دادم 2 بار اکو دادم 2 بار تست ورزش دادم ولی چیزی تشخیص ندادن به پروپرانانول و فلوکسیتین کفایت کردن ولی این تپش رو کیفیت زندگی آدم تاثیر میزاره من 2 سال میرم صبحها باشگاه ولی چند وقته صبحا که میرم باشگاهبعد میرم سر کار شبها خیلی خستم اکثرا دیگه بخوام کاری انجام بدم تپش قلب میگیرم یا بعضی از دفعاتی که مشروب میخورم دم دمای صبح نبضم خیلی محکم میزنه یا یه موقعها با یه جا از پاشدن ساده هم تپش میگیرم به نظره شما از چی میتونه باشه و آیا آزمایشی هست که بتونه این ایراد رو نشون بده با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   ازمايش تيروييد و كم خوني بديد
   براي اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر احتمال برگشت اسيد معده داريد به گوارش مراجعه كنيد
   پروپرانولول ده هر هشت ساعت مصرف كنيد
  2. تصویر کاربرپیمانیکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   بابت جوابتون ممنون دکتر گوارش قبلا رفتم مشکلی نداشتم ،آزمایش خون تازه دادم چربی و فشار و قند و کبد خوب بود ، تیرویید خیلی وقت پیش داده بودم ا کی بود حالا باز دوباره چشم آزمایش میدم البته اکو ماله 2 سال پیشه ولی تست ورزش زیر 1 ساله که انجام دادم تو رجایی هم یه بار تست خون بابت لخته خون گرفتن همین 2 ماه پیش اوکی بود الان پس باشگاه رقتن مشکلی نداره ؟ و اینکه بعضی اوقات مشروب باعث نبض محکم میشه ؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   باشگاه مشكلي نداره
   مشروب بله
  4. تصویر کاربرپیمانیکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممنون از شما که انقدر وقت میزارید برای مردم
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   خواهش ميكنم
  6. تصویر کاربرپیمانسه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   یعنی میفرمایید مشروب در حد ماهی 2 بار اونم کم ایراد داره؟ دکتر ببخشیبد من این همه سوال میکنم چرا دکتر بعد از یکی دو ساعت پس از مصرف مشروب نبض بدنم کوبنده میشه و بعضی اوقات تپش قلب همراهش میاد بعد از یه مدت بر طرق میشه ؟
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   براتون علايم ايجاد ميكنه بهتره مصرف نكنيد
  8. تصویر کاربرپیماندوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   دکتر ال کارنیتین و آرژنین مصرقش برای من اشکال نداره
  9. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   خير
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
1 نظر
 1. […] روش های تشخیص و درمان بیماری های قلبی […]

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر