درمان تنگی دریچه میترال

درمان-تنگی دریچه میترال

اگر شما دارای تنگی دریچه میترال خفیف تا متوسط بدون علایم هستید، ممکن است به درمان فوری نیاز نداشته باشید. بنابراین برای درمان تنگی دریچه میترال هر چه سریعتر باید وضعیت شما بررسی شود.

داروهای درمان تنگی دریچه میترال

هیچ دارویی نمی تواند تنگی دریچه میترال را درمان کند. با این حال، برخی داروها می تواند علایم را با تسهیل کار قلب و تنظیم ریتم آن کاهش دهد.

پزشک شما ممکن است برای بهبود درمان تنگی دریچه میترال از داروهای زیر استفاده کند:

– دیورتیک برای کاهش تجمع مایع در ریه های شما و یا در جای دیگر.

– رقیق کننده خون (ضد انعقاد) برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون است. مصرف روزانه آسپیرین نیز ممکن است تجویز شود.

– مسدود کننده بتا یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای کاهش ضربان قلب به کار می رود و اجازه می دهد قلبتان بطور موثرتری پرشود.

– آنتی ریتمیک برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی و یا دیگر اختلالات ریتمیک دیگرکه با تنگی دریچه میترال همراه شده است به کار می رود.

– آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عود تب روماتیسمی در صورتی که علت تنگی دریچه میترال باشد، استفاده می شود.

روش های درمان تنگی دریچه میترال

شما ممکن است به درمان گرفتگی یا جایگزینی ب بهبود گرفتگی دریچه میترال نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی و غیر جراحی در دسترس هستند.

۱- تعمیر با بالون زدن

این روش غیر جراحی با استفاده از یک کاتتر با یک بادکنک برای درمان تنگی دریچه میترال به کار می رود. دکتر از طریق عروق خونی و یا کشاله ران کاتتر را به دریچه ی تنگ شده هدایت می کند. در محل تنگی دریچه میترال ، بالن باد می شود و جریان خون را بهبود م یبخشد. بالون پس از آن تخلیه شده و کاتتر با بالون خارج می شود.

برای برخی افراد، بالون زدن ، علایم و نشانه های تنگی دریچه میترال را به اندازه عمل جراحی تسکین می دهد. اگر وضعیت شما در طول زمان بارها بدتر شود، شما احتمالا به تکرار روش بالون زدن نیاز دارید.

هر کس با تنگی دریچه میترال نامزد برای بالون زدن نیست بنابراین با متخصص قلب و عروق مشورت کنید تا در این زمینه تصمیم بگیرد.

۲- جراحی دریچه میترال

گزینه های جراحی برای درمان تنگی دریچه میترال عبارتند از:

– درمان تنگی دریچه میترال با کامیشروتومی Commissurotomy

اگر بالون زدن یک گزینه مناسب نیست، جراح قلب ممکن است عمل جراحی قلب باز را برای حذف رسوبات کلسیم و پاک کردن دریچه ی تنگ شده انجام دهد. در کامیشروتومی باز نیاز هست که شما بر روی یک ماشین بای پس قلب و ریه در طول عمل جراحی قرار داده شوید و اگر دریچه شما دوباره دچار تنگی شود به انجام دوباره و تکرار این روش نیاز است.

– درمان تنگی دریچه میترال با جایگزینی دریچه میترال

جراح قلب و عروق ممکن است دریچه تنگ شما را برداشته و آنرا با یک دریچه مکانیکی و یا بافت جایگزین کند. دریچه های مکانیکی، ساخته شده از فلز، با دوام هستند اما احتمال لخته شدن خون وجود دارد. اگر شما یک دریچه مکانیکی میترال دریافت کرده اید، نیاز به مصرف داروی ضد انعقاد مانند وارفارین (کومادین)، برای جلوگیری از لخته شدن خون دارید.

– درمان تنگی دریچه میترال با دریچه های بافتی

دریچه های بافتی ممکن است از یک خوک، گاو یا فرد فوت شده ساخته شده باشند که اغلب در نهایت نیاز به جایگزینی دارند. متخصص قلب و عروق شما می بایست در مورد خطرات و مزایای هر نوع تنگی دریچه قلب با شما صحبت کند.

۳- تغییر شیوه زندگی

به منظور بهبود کیفیت زندگی خود و کمک به درمان تنگی دریچه میترال ممکن است به شما توصیه شود تا:

-مراقبت از دندان های خود به کمک مسواک و نخ دندان به طور منظم

-نمک در غذا و نوشیدنی ممکن است فشار روی قلب را افزایش دهد.از غذاهای پرنمک وسدیم بالا پرهیز کنید. برچسب مواد غذایی را مطالعه کرده و هنگام غذا خوردن، غذاهای کم نمک انتخاب کنید.

-وزن خود را در محدوده ی توصیه شده توسط پزشک، ثابت نگه دارید.

-کافئین می تواند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) را بدتر کند. در مورد نوشیدنی با کافئین، مانند قهوه و یا نوشابه با دکتر خود مشورت کنید.

-به فوریت های پزشکی توجه داشته باشید. اگر شما متوجه تپش قلب مکرر و یا احساس افزایش سرعت قلب خود هستید، به دنبال کمک پزشکی باشید. ریتم قلب سریع که درمان نشده باشد می تواند وضعیت بیمار مبتلا به تنگی دریچه میترال را بدتر کند.

-استفاده زیاد الکل می تواند آریتمی وعلایم تنگی دریچه میترال را بدتر کند. در مورد اثرات الکل بر روی قلب خود با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

-مدت و شدت ورزشی که می توانید انجام دهید به وضعیت شما و نوع ورزش بستگی دارد اما همه باید نوع ورزش را با توجه به وضعیت جسمانی خود انتخاب کنند. قبل از شروع هر نوع تمرین ورزشی با دکتر خود مشورت کنید، به خصوص اگر شما به ورزش های رقابتی فکر می کنید.

-به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. یک برنامه قرار ملاقات منظم با متخصص قلب و عروق یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه به بهبود درمان تنگی دریچه میترال می تواند کمک کند.

– زنان مبتلا به تنگی دریچه میترال نیاز به بحث تنظیم خانواده با پزشک خود قبل از باردار شدن دارند. بارداری باعث می شود که قلب سخت تر کار کند. اینکه تنگی دریچه میترال در بارداری چه وضعیتی ایجاد خواهد کرد و یا چگونه یک قلب با تنگی دریچه میترال متحمل کار اضافی می شود، بستگی به درجه انسداد و کیفیت پمپاژ قلبتان دارد. در طول بارداری خود و پس از زایمان، متخصص قلب و عروق و متخصص زنان باید به وضعیت شما نظارت داشته باشند.

پیشگیری از تنگی دریچه میترال

بهترین راه برای پیشگیری از تنگی دریچه میترال جلوگیری از شایع ترین علت آن یعنی تب روماتیسمی است. عفونت استرپتوکوکی گلو درمان نشده می تواند به تب روماتیسمی منجر شود. خوشبختانه، گلو درد استرپتوکوکی معمولا به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

مطالعه موردی خانمی ۴۲ ساله با تنگی دریچه میترال

خانم ۴٢ ساله با تپش قلب و تنگی نفس به هنگام انجام کارهای منزل به مطب مراجعه نمود. سابقه فشار خون، چربی و قند بالا ، بیماری قلبی در خانواده و مصرف سیگار را ندارد. در معاینه قلب صدای قلب نرمال نبود (رامبل دیاستولیک). همچنین فشار خون وسایر علایم حیاتی نرمال ولی ضربان قلب نامنظم بود.

در اکوی انجام شده مطب تنگی دریچه میترال مشاهده شد. سطح دریچه میترال در افراد نرمال ۴ تا ۶ سانتیمتر مربع است ولی در بیمار فوق به ١ سانتیمتر مربع کاهش پیدا کرده بود.

برای درمان تنگی دریچه میترال براساس شکل و ساختار دریچه که بواسطه اکوی از طریق مری بدست آمد دو روش برای درمان تنگی دریچه پیش رو قرار گرفت:

١) چنانچه ساختار دریچه اجازه بدهد همانند آنژیوگرافی از طریق شریان پا با روش آنژیوپلاستی یک بالون وارد دریچه تنگ شده و با باد کردن دریچه تنگی مرتفع می شود.

٢) چنانچه ساختار قلب برای بالون آنژیوپلاستی مناسب نباشد از طریق جراحی باز ، دریچه ترمیم شده و با با دریچه فلزی جایگزین می شود.

بیمارانی که تحت تعویض دریچه قرار می گیرند،جهت جلوگیری از ایجاد لخته، موظف به مصرف وارفارین در تمام مدت عمر خواهند بود.

نتیجه: به والدین محترم اکیدا توصیه می کنم گلو درد فرزندان ۵ تا ١۵ ساله بشدت جدی گرفته شود. عدم درمان مناسب باعث آسیب دایمی قلب خواهد شد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمودی سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادرم پارسال به دلیل گشادی دریچه میترال مورد جراحی قرار گرفت الان فقط ۲۰ ٪ قلبشون کار میکنه و فوق العاده تنگی نفس دارن میخواستم ببینم درمان میشن یا تا همیشه باید با این تنگیه نفس کنار بیان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   درمانشان در حالت فعلی با این کارکرد قلب دارویی است اکو اگر دارید بفرستید
  2. تصویر کاربر محمودی دوشنبه ۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   این اکو هست که یک ماه پیش پیشه خودتون انجام دادیم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   گزارش اکو را لطفا بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارسام دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر مادرمن نزدیک ۱۰ساله مشکل قلبی داره و حدودا ۷سال پیش انژیو شد اما خب ب دلیل مشکلات نشد بعد از اون با دکترش ویزیت داشته باشه الان چندروز پیش رفته برا عکس برداری از قلبش گفتن قلب بزرگ شده توروخدا چ راهی هست برا تقویت و کنترل بیماری تغذیه ش چی باشه تا کنترل شه ناگفته نماند سنگ کیسه صفرا داره و ۲۵ سال پیش سرطان سینه داشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   باید یک اکو اول بکنند بهترین روش تشخیص بزرگ شدگی اکوست بقیه ی روشها دقیق نیستند
  2. تصویر کاربر ارسام دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   امروز وقت اکو داره اقای دکتر خطرناکه بزرگی قلب راه کنترل هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اول ببینید تایید می شود یا نه چون روشهای دیگر قابل اعتماد نیستند
  4. تصویر کاربر ارسام دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یعنی امکان داره تو اکو بگن عکس اشتباه بوده و قلب بزرگ نشده یا چیزه دیگه ای ک خطرش کمتر باشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر پرستو دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خاله ی من ۳ روز پیش خیلی حالش بد شد تپش قلب زیاد بردنش بیمارستان گفتن نوار قلبش خوب نیست بستری کردن اکو گرفتن گفتن دریچه های قلبش گشاده آریتمی هم هست اینا رو گفتن و قرص دادن و مرخصش کردن و گفتن هفته ای یک بار فشار خونتو چک کن ۶ ماهی یکبار اکو بده، خاله ام همش نفسش میگیره برای ما عجیبه که چرا مرخص کردن نظر شما چیه؟ عکس اکوکاردیو رو هم فرستادم، ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اکو که مورد مهمی ندارد یک متخصص ریه ببیند
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی حدود یکماهه که درد در قسمت سمت چپ سینه وزیربغل وهمچنین پشت کتفم دارم ام ارای گرفتم چیزی رونشون نداد دکتر ارتوپد برام سیتسکن نوشته حالا تواین موقعیت کرونایی نمدانم انجام بدم یانه در ضمن دریچه میترال مادر زادی گشاد بوده تپش قلب ندارم بیشترین درد من هنگام نفس کشیدن عمیق در زیرسینه ودردداخل کتف وپشت شانه سمت چپه که به صورت چاقو کشیدن علامت میده وبرای یاد آوری حدود پنج ساله که تو خواب افت فشار میکنم ودچار رنگ پریدگی وضعف میشوم حالا نمیدانم برم برای انجام سیتسکن یا پیگیر قلب باشم خواهش میکنم راهنمایم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکوی جدید بگیرید اگر سالم بود نیاز به کار بیشتری از نظر قلبی نیست و پیگیر مسایل ارتوپدی باشید
 • تصویر کاربر سکینه پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترنجفی خسته نباشید،ممنون به خاطرجوابدهی انلاینتون ،من دختری ۲۶ساله هستم ازطرف مادری وپدری مشکل قلبی داریم مادرم درسن ۵۳سالگی دوسال پیش سه بارعمل باز شدن باوجود اینکه تا سن ۵۰تا ۵۱سالگی هیچ مشکلی نداشتنویهویی حالش بدشدو حالت کمارفتنو بعد هوشیاری اون عمل روشون انجام شدو متاسفانه تا۹ماه بعدش عمرشونودادن به شما،ازبچگی تا به امروز استرس همراه منوخانوادم بوده البته بعدایشون مسولیت زندگی رومنه وچون وابستگی زیادی به ایشون داشتم نمیتونم صحنه های بیمارستانو سختی های زندگیشونو فراموش کنم واین عذابم میده وبامرورشون وحتی روزای عادیم احساس میکنم قلبم دردمیکنه ونفسام نامنظم میشه واحساس میکنم کامل نمیتونم نفس بکشم به دکتر مراجعه کردم نوارقلب واکو کرفتن گفتن هیچ مشکلی نیست ودریچه قلبتون شل شده این یعنی چی ایا خط ناکه هیچ قرصی هم برام تجویز نکردن،ولی میدونم حالم خیلی بده سینم درد میکنه ،گاهی اوقات احساس میکنم قلبم ازدهنم میزنه واحساس خفگی وحتی بی حال شدن بهم دست می ده ،لطفا کمکم کنید،میشه اکو موببینین ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگر نوارقلب و اکویتان سالم بوده هیچ نگران نباشید این گشادی دریچه را خیلی ها دارند و نیاز به هیچ کاری ندارد فقط پیگیر درمان استرس باشیداینها حملات اضطرابی هستند که دارید
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام 35سال دارم چند سال پیش دکتر گفت که گشادی دریچه میترال دارم ولی تا پنجاه سالگی اذیت نمیکنه 29 شهریور کرونا گرفتم دو روزه که اندازه یک سکه سمت چپ قلبم درد می‌کنه و مدام مجبورم نفسهای عمیق بکشم و در حالت دراز کش دردم بیشتر میشه.چکاری باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   اگر شدت این گشادی خفیف بوده نیاز به کار خاصی نیست و این دردها هم قلبی نیستند ببشتر مسایل اضطرابی است
 • تصویر کاربر اعظم پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود پنج ماه به تپش قلب وتنگی نفس وخستکی از کارهای روز مره بودم وتا اینکه ازمایشهایی انجام دادم وکم خونی شدید داشتم وبه دکتر قلب معرفی شدم بهد از نوار واکو دکتر گفتن تنگی دریچه میترال ونارسایی خفیف قلبی دارم دارو دادن وگفتن اگر بهتر نشدی بیا ولی هنوز دست چپم مدام درد می کنه می خواستم بدونم چیکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر تست ورزش شده اید و نرمال بوده درد قلبی نیست و نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر عزیز و بزرگوار بنده فردی ۲۵ ساله هستم که بر اساس استرس و تماس با اجسام سرد و گاها همین طوری تپش قلب میگیرم و ضربان قلبم میره بالا و در سمت چپ قفسه سینه درد احساس میکنم و دچار تنگی نفس میشم که طی مراجعه به دکتر قلب و عروق و گرفتن آزمایش اکو از بنده متوجه گشادی دریچه میترال شدن آقای دکتر برای بنده فقط قرص کنکورد رو تجویز کردن و گفتن که در طول روز یک عدد از این قرص رو استفاده کنم اما این قرص هیچ گونه اثری روی بنده نداشته و علائمی که من داشتم هیچ تغییر نکرده و همچنان پابرجاست و علائمی که خدمتتون عرض کردم گاها به سراغم میان و اذیتم میکنن میخواستم ببینم نظر شما چی هستش و شما چی برای من صلاح میدونید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اکر تپش ادامه دارد هولتر ریتم ۲۴ ساعته در شناسایی نوع این اریتمی کمک میکند
 • تصویر کاربر ...... پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام دخترم ۱۰ سالشه یه مدته میگه قلبش تیر می کشه و درد میکنه بردمش متخصص قلب بعد از گرفتن آزمایش و نوار قلب .تشخیص دادن یکی از دریچه قلبش گشاد شده و کمی افتادگی داره. گفتن که مادر زادیه و طوری نیس که پیشرفت کنه. ضربان قلبش هم یه مقدار تند بود من خیلی نگرانم به نظر شما مشکلی در آینده براش پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام هیچ محدبت ندارند نه برای ازدواج ونه حاملگی و نه ... پس نگران نباشید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر من 37سالمه ازچند سال قبل گاهی اوقات دچار تپش قلب وتنگی نفس همراه میشد تا اینکه این سری رفتم پیش دکتر پس نوار واکو گفتن شما دچار گشادی خفیف دریچه میترال هستید وقرص متازیرو 47/5بهم دادن ولی پس از مصرف تپش بهتر شد ولی احساس سنگینی رو سینه ام میکنم و گاهی اوقات ضربان نامنظم دارم میخواستم منو راهنمایی کنید که خطری نداره یا دوباره پیش پزشک برم یه هفته پیش نزد پزشک رفته بودم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ،نارسایی خفیف میترال معمولا مهم نیست، باید هولتر ریتم انجام بدین.
درحال دریافت اطلاعات
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
واریس در پاها بیماری بسیار شایعیست، بخصوص در خانم ها. شاید شما به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه…
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر