درمان سردی انگشتان دست و پا چیست؟

درمان سردی انگشتان دست و پا چیست؟

درمان سردی انگشتان دست و پا چیست؟

یکی از مشکلاتی که در فصل زمستان گریبانگیر خیلی از مردم می شود، سردی انگشتان دست و پا است. این درمان بسته به علت سردی انگشتان می تواند متفاوت باشد.

سردی انگشتان دست

درمان سردی انگشتان دست و پا با طب مکمل

تغییر در شیوه زندگی و مکمل هایی که گردش خون را بهتر می کنند ممکن است به شما در مدیریت پدیده رینود  (سردی انگشتان دست و پا)کمک کنند. با این حال، مطالعه بیشتری برای جلوگیری از سردی انگشتان نیاز است. با به کار گیری روش های زیر می توانید از سردی انگشتان دست و پا پیشگیری کنید:

 • روغن ماهی

روغن ماهی

مصرف مکمل های روغن ماهی می تواند در بهبود تحمل شما به سرما و به تاخیر انداختن باریک شدن رگ های خونی تان که باعث حمله رینود می شوند کمک نماید.این مکمل ها سردی انگشتان دست و پا را به تعویق می اندازند.

 • بیوفیدبک

تمرکز ذهن

با استفاده از ذهن خود درجه حرارت بدن تان را (بیوفیدبک) کنترل کنید این کار ممکن است به کاهش شدت و تعداد حملات رینود کمک کنند.تمرکز روی درجه حرارت بدن، سردی انگشتان دست و پا را کنترل خواهد کرد.

بیوفیدبک شامل هدایت تفکرات برای افزایش دمای دست و پا است که با تنفس عمیق، و دیگر ورزش های شل کننده انجام می پذیرد. پزشکتان ممکن است قادر به پیشنهاد یک روانشناس برای شما باشد کسی که بتواند به شما در یادگیری تکنیک های بیوفیدبک کمک نماید تا با یادگیری این تکنیک ها سردی انگشتان دست و پا نداشته باشید.

 • طب سوزنی

طب سوزنی در درمان سردی انگشتان دست و پا

این عمل به نظر می رسد جریان خون را بهبود بخشیده، و پس از آن ممکن است در کاهش حملات رینود (سردی انگشتان دست و پا) مفید واقع شوند.

مقابله با پدیده رینود نیازمند صبر و تلاش است. با پزشک خود برای مدیریت وضعیت تان و حفظ نگرش مثبت همکاری کنید. اکثریت مردم با رینود به درمان پاسخ می دهند.

درمان و داروهای حمله رینود

پوشیدن لباس در هوای سرد و استفاده از دستکش و یا جوراب های سنگین معمولا در مقابله با علایم و خفیف کردن سردی انگشتان موثر می باشند. داروهایی برای درمان اشکال شدید از این وضعیت، موجود می باشند. اهداف درمانی عبارتند از:

 1. کاهش تعداد و شدت حملات رینود
 2. درمان این بیماری و یا بیماری زمینه ای
 3. جلوگیری از آسیب بافتی بر اثر سردی انگشتان دست و پا

داروها

بسته به علت علائم شما، داروها ممکن است به درمان سردی انگشتان دست و پا (رینود) کمک کننده باشند. برای گسترش به (گشاد شدن) عروق خونی و ترویج گردش، پزشک تان ممکن است داروهای زیر را به شما تجویز کنند:

 • مسدود کننده های کانال کلسیم

قرص کلسیم

این داروها عروق خونی کوچک در دست و پای شما را باز و ریلکس نموده، و تکرار و شدت حملات در بسیاری از افراد مبتلا به سردی انگشتان دست و پا را کاهش می دهند.

این داروها همچنین می توانند به درمان زخم پوستی در انگشتان دست و پا کمک کنند. مثال ها شامل نیفدیپین (Afeditab CR، Procardia)، آمیلودیپین (Norvasc) و (felodipine (plendil می باشد.

 • مسدود کننده های آلفاقرص

برخی از افراد، مسکن ها با دارو هایی به نام مسدود کننده های آلفا را مصرف می کنند، که با اقدامات نوراپی نفرین، هورمون منقبض کننده عروق خونی، مقابله می کند. مثال ها عبارتند از پرازوسین (مینی پرس) و دوکسازوسین (Cardura).

 • بازکننده عروق

برخی از پزشکان یک دارو که شل کننده رگ (گشادکننده عروق) می باشد، مانند کرم نیتروگلیسرین تجویز می کنند که به پایه انگشتان دست برای کمک به التیام زخم های پوستی مالیده می شود. برخی گشاد کننده های عروقی معمولا برای درمان شرایط دیگر، از جمله فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند مانند لوزارتان (Cozaar)، سیلدنافیل برای اختلال نعوظ (ویاگرا، Revatio) و فلوکستین داروی ضد افسردگی (پروزاک، Sarafem) و غیره.

قرص گشادکننده عروق

یک طبقه از داروها به نام پروستاگلاندین ها، ممکن است علائم و نشانه سردی انگشتان دست و پا را تسکین دهند.

با پزشک خود برای پیدا کردن آنچه که برای شما بهتر است، همکاری لازم داشته باشید. اگر یک دارو اثر کافی ندارد و یا با عوارض جانبی نگران کننده ای همراه می باشد پزشک خود را در جریان بگذارید.

برخی از داروها می توانند پدیده رینود را با افزایش اسپاسم عروق خونی تشدید کنند. پزشکتان ممکن است توصیه نماید که از مصرف برخی داروها اجتناب کنید.

 • برخی داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای سرماخوردگی

مثالها عبارتند از داروهایی که حاوی پزودوافدرین می باشند (کلر تریمتون، Sudafed) و غیره.

 • مسدود کننده های بتا

قرص مسدود کننده بتا

این گروه از داروها، برای درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی استفاده می شوند، که شامل متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)، نادولول (Corgard) و پروپرانولول (ایندرال، InnoPran XL).

روش های پزشکی سردی انگشتان دست و پا

برای برخی از موارد شدید سردی انگشتان دست و پا، روش های دیگری بغیر از داروها ممکن است یک گزینه درمانی به حساب بیایند:

 • جراحی عصب

اعصابی که اعصاب سمپاتیک نامیده می شوند، گشاد و منقبض شدن رگهای خونی در پوست دست و پای شما را کنترل می کنند. برش این اعصاب پاسخ بیش از حد آنها را قطع می کند.

جراحی عصب

از طریق برش های کوچک در دست و یا پا مبتلا به سردی انگشتان دست وپا، پزشک این مسیر اعصاب کوچک اطراف عروق خونی را برطرف می سازد. این عمل جراحی (سمپاتکتومی) ممکن است تکرار و مدت حملات را کاهش دهد، اما آن همیشه عمل موفق آمیزی نیست.

 • تزریق مواد شیمیایی

بوتاکس

پزشکان می توانند مواد شیمیایی مانند داروهای بی حس کننده موضعی و یا سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) برای مسدود کردن اعصاب سمپاتیک در دست و یا پای مبتلا به حملات رینود تزریق کنند. در صورتیکه علایم تان بازگشتند و یا باقی بودند شما ممکن است نیاز به تکرار انجام این روش را داشته باشید.

شیوه زندگی و راه حل های خانگی حمله رینود

انواعی از اقدامات می توانند حملات رینود را کاهش داده و به شما در ایجاد یک احساس بهتر کمک کنند.

 • سیگار نکشید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن با محدود کردن عروق خونی باعث افت درجه حرارت پوستی می گردند، که ممکن است به یک حمله رینود منجر شود. استنشاق دود سیگار همچنین می تواند پدیده رینود را تشدید کند.پس با توجه به مضرات سیگار، باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

 •  کنترل استرس کنید.

یادگیری موقعیت های استرس آور و پیشگیری از بروز این موقعیت ها ممکن است به کنترل سردی انگشتان دست و پا شما کمک کنند.

 • ورزش کنید.

ورزش کنید

ورزش در میان دیگر فواید سلامتی می تواند گردش خون را افزایش می دهد. اگر شما مبتلا به پدیده رینود هستید، قبل از ورزش کردن در هوای سرد با پزشک خود صحبت کنید.

 • از تغییرات سریع دمایی اجتناب کنید.

سعی کنید به یکباره از یک محیط گرم به اتاق دارای تهویه و کولر نروید. در صورت امکان، از رفتن به بخش منجمد مواد غذایی فروشگاه های مواد غذایی پرهیز کنید.

در طول یک حمله رینود چه کاری باید انجام بدهید؟

نخست، دست، پا و یا دیگر مناطق آسیب دیده را گرم نماید. به آرامی سردی انگشتان دست و پای خود را گرم کنید:

 • در داخل خانه یا یک منطقه گرم قرار بگیرید.
 • انگشتان دست و پا خود را تکان دهید.
 • دست تان را زیر بغل خود قرار دهید.
 • دستان خود را چرخش بدهید.
 • با آب گرم – نه داغ – انگشتان دست و پا خود را بشویید.
 • دست و پای خود را ماساژ دهید.

مالیدن دست ها بهم

اگر استرس باعث حمله شده، از وضعیت پر تنش خود را رها ساخته و استراحت نمایید. تکنیک های کاهش استرس را تمرین کنید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید. دست و یا پای خود را در آب گرم برای کمک به کاهش این حملات قرار دهید.

پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا

برای کمک به پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا می توانید از توصیه های زیر استفاده کنید:

 • برای خروج از منزل می توانید از باند استفاده کنید. هنگامی که هوا سرد است، کلاه، شال گردن، جوراب و چکمه، و دستکش دو لایه یا دستکش های برای قبل از خروج از منزل داشته باشید.
 • یک کت نسبتا گرم و نرم و دستکش، برای جلوگیری از رسیدن هوای سرد به دست و بدنتان بپوشید. می توانید از گرم کن های دستی استفاده کنید. اگر نوک بینی شما و لاله گوش تان نسبت به سرما حساس است لباس محافظ گوش و ماسک صورت داشته باشید.

لباس گرم

 • ماشین تان را گرم کنید. بخاری ماشین خود را برای چند دقیقه قبل از رانندگی در هوای سرد روشن نمایید.
 • نگاهی به اقدامات احتیاطی در داخل خانه بیندازید. جوراب بپوشید. هنگام برداشتن غذا از یخچال یا فریزر، از دستکش، یا دستکش فر استفاده کنید. برخی از افراد را پیدا کنید تا در پوشاندن دستکش و جوراب در طول زمستان در رختخواب به شما کمک کنند.
 • از آنجا که تهویه مطبوع می تواند حملات را آغاز کند، تهویه مطبوع خود را با یک درجه حرارت گرمتر تنظیم کنید.

لیوان و پوشیدن دست ها

 • از لیوان های نوشیدنی عایق دار استفاده کنید.
 • جابجایی هوا را در نظر بگیرید. حرکت آب و هوای گرم ممکن است به افراد با رینود شدید ( یا همان سردی انگشتان دست و پا) کمک کند. با این حال، سردی انگشتان دست و پا می تواند حتی در آب و هوای گرمتر هنگامی که درجه حرارت کاهش می یابد رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  در آنژیو ذکر شده دو طرف شریان ایلیاک سمت چپ و راست در محل شروع شریانها تنگی شدید دارد
  و pta و ata سمت راست تنگی شدید دارد
  لازم به توضیح است که اقدام کگبه آنژیو پلاستی عرق قلبی کرده ام و 3 رگ م گرفتگی داشته و 4 استند ب ایم گذاشته اند اما گرفتگی یکی از عروق را دکتر تشخیص داد که فعلا اقدامی انجام نشه به نظرتان میتواند مشکل ساز باشد برایم؟
  راجع به گرفتگی عروقی که در ابتدای سوال ذکر کردم چه پیشنهادی دارید ، آیا مشکل ساز است ،؟میتوانم درمان دارویی کرد
  فعلا پلاویکس روزی 2 ، پریکسابان روزی 1، متورال نصف صبح نصف شب ، نیتروکاردین 12 ساعت یکی ، مصرف میکنم
  اگر اقدامی لازم است راهنمایی بفرمایید
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   لطفا راهنمایی بفرمایید اگر اقدامی لازم است انجام دهم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   موقع راه رفتن درد اندام دارید؟ درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس چطور؟
  3. تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   قبلا داشتم اما بعد از آنژیو و استند که گذاشتن درد ندارم و تنفسم راحت تر شده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   در مورد رگهای قلب سه تا گرفته بوده، دو تا را باز کرده اند، یکی مانده، طبعا من فیلم انژیوگرافی را ندیده ام و نمیتوانم نظر قطعی بدهم و نظری که پزشکتان داشته با توجه به اینکه هم فیلم انژیو را دیده و هم شما را معاینه کرده دقیق تر است. ولی با این حال کار درستی انجام شده و برای تنگی سوم فعلا درمان دارویی پیشنهاد داده اند، و اینکه شما الان تنگی نفس حین راه رفتن ندارید یعنی اینکه تصمیم درستی گرفته اند و تنگی های اصلی تر و خطرناک تر را باز کرده اند اما در مورد تنگی های اندام، تا زمانی که شما حین فعالیت کردن احساس درد در اندامهایتان نداشته باشید یعنی مورد مهمی نیست، درمان دارویی رگ های قلب همان پلاک های چربی رسوب کرده در رگهای اندام تحتانی را هم باز میکنند، پس فعلا به صلاح نیست ریسک کرده و انجا را هم دستکاری کنند و استنت بگذارند. در مجمموع فعلا داروهایتان را ادامه دهید. تا زمانی که خودتان مشکلی ندارید همین داروها کافی هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر P.Gh یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر گفتید که میشه به جای آمپول انوکساپارین اپیکسابان مصرف کرد میخوام بدونم اگه این قرص رو مصرف کنه و آمپول ها رو قطع کنه خطری نداره ؟
  احتیاج به آزمایش خاصی داره؟
  لطفا راهنماییم کنید پزشک معالجش نیست نمیدونیم چیکار کنیم. ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   بستگی به این داره که  به چه علتی دارید مصرف میکنید

   اکثر مواقع این امکان وجود داره

   منتها باید حتماً با هماهنگی با هماهنگی پزشکتون باشه

 • تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.مادر من توی پا و ریه هاش لخته خون وجود داره دوازده روز قرص وارفارین و آمپول انوکساپارین مصرف کرد ولی INRخونش تغییر نکرد و روی یک مونده حالا بعد از چهارده روز از بیمارستان مرخص شده و توی خونه فقط آمپول انوکساپارین مصرف میکنه ولی هنوز پاش درد میکنه ما باید چیکار کنیم. لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   باید داروی انوکساپارین رو ادامه بدید و وارفارین دوزش رو بالا ببرید البته توسط پزشک تا اینکه inr رو بالا ببره و هر زمان inr بالا رفت انوکسا قطع بشه اگر درد ادامه داشت باید جهت بررسی سایر علل درد یا پیشرفت بیماری حتماً مجددا مراجعه کنید تا معاینه بشن

  2. تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   ضمن عرض سلام و خسته نباشیددوز وارفارین را تا روزی ۲ عدد بالا برده ایم ولی به گفته ی دکترش جواب نمیده آیا قرصی مشابه وارفارین وجود داره که بتونیم انوکسا را قطع کنیم؟؟
   ممنونم از توضیحاتتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

    اگر نارسایی کلیه نداشته باشند داروهایی مثل ریواروکسابان میشه مصرف کرد

  4. تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   خیلی ممنون از راهنمایی تون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلو یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر، بنده ۲۳ سال دارم و از بچگی همیشه دست و پام سرد بوده و گاهی اوقات این سرما بشدت زیاد میشه و در حد سوزش و درد در کف پا و انگشتان پا و کف و انگشتان دستم حس میکنم، علاوه بر اون بی حالی و بدن درد و گاها سر درد هم میگیرم و تقریبا بعد از نیم ساعت تا ۱ ساعت خودش خوب میشخ، ایا مشکل جدی هست؟؟اگر لطف کنید جواب بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام این علائم بیشتر شبیه علائم اضطراب است به روانپزشک مراجعه کنید اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده یک جوان 32 ساله هستم مدت 10 ساله که پاهایم در زمستان بسیار سرد میشود امسال دستانم هم همینطور شده
  5 سالی هست که بیماری آرتریت پسوریازیس دارم و قرص متوترکسات استفاده می کنم میخواستم ببینم آیا این سردی دست های من به علت بیماری من هست یا علت دیگری دارد با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه رینود باشه

   به متخصص روماتولوژیست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر