دکتر محمد حسین نجفی

 • یکی از مشکلاتی که در فصل زمستان گریبانگیر خیلی از مردم می شود، سردی انگشتان دست و پا است. این درمان بسته به علت سردی انگشتان می تواند متفاوت باشد.

درمان سردی انگشتان دست و پا با طب مکمل

تغییر در شیوه زندگی و مکمل هایی که گردش خون را بهتر می کنند ممکن است به شما در مدیریت پدیده رینود  (سردی انگشتان دست و پا)کمک کنند. با این حال، مطالعه بیشتری برای جلوگیری از سردی انگشتان نیاز است. با به کار گیری روش های زیر می توانید از سردی انگشتان دست و پا پیشگیری کنید:

 • روغن ماهی

مصرف مکمل های روغن ماهی می تواند در بهبود تحمل شما به سرما و به تاخیر انداختن باریک شدن رگ های خونی تان که باعث حمله رینود می شوند کمک نماید.این مکمل ها سردی انگشتان دست و پا را به تعویق می اندازند.

 • بیوفیدبک

با استفاده از ذهن خود درجه حرارت بدن تان را (بیوفیدبک) کنترل کنید این کار ممکن است به کاهش شدت و تعداد حملات رینود کمک کنند.تمرکز روی درجه حرارت بدن، سردی انگشتان دست و پا را کنترل خواهد کرد.

بیوفیدبک شامل هدایت تفکرات برای افزایش دمای دست و پا است که با تنفس عمیق، و دیگر ورزش های شل کننده انجام می پذیرد. پزشکتان ممکن است قادر به پیشنهاد یک روانشناس برای شما باشد کسی که بتواند به شما در یادگیری تکنیک های بیوفیدبک کمک نماید تا با یادگیری این تکنیک ها سردی انگشتان دست و پا نداشته باشید.

 • طب سوزنی

این عمل به نظر می رسد جریان خون را بهبود بخشیده، و پس از آن ممکن است در کاهش حملات رینود (سردی انگشتان دست و پا) مفید واقع شوند.

مقابله با پدیده رینود نیازمند صبر و تلاش است. با پزشک خود برای مدیریت وضعیت تان و حفظ نگرش مثبت همکاری کنید. اکثریت مردم با رینود به درمان پاسخ می دهند.

طب سوزنی در درمان سردی انگشتان دست و پا

درمان و داروهای حمله رینود

پوشیدن لباس در هوای سرد و استفاده از دستکش و یا جوراب های سنگین معمولا در مقابله با علایم و خفیف کردن سردی انگشتان موثر می باشند. داروهایی برای درمان اشکال شدید از این وضعیت، موجود می باشند. اهداف درمانی عبارتند از:

 1. کاهش تعداد و شدت حملات رینود
 2. درمان این بیماری و یا بیماری زمینه ای
 3. جلوگیری از آسیب بافتی بر اثر سردی انگشتان دست و پا

داروها

بسته به علت علائم شما، داروها ممکن است به درمان سردی انگشتان دست و پا (رینود) کمک کننده باشند. برای گسترش به (گشاد شدن) عروق خونی و ترویج گردش، پزشک تان ممکن است داروهای زیر را به شما تجویز کنند:

 • مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها عروق خونی کوچک در دست و پای شما را باز و ریلکس نموده، و تکرار و شدت حملات در بسیاری از افراد مبتلا به سردی انگشتان دست و پا را کاهش می دهند.

این داروها همچنین می توانند به درمان زخم پوستی در انگشتان دست و پا کمک کنند. مثال ها شامل نیفدیپین (Afeditab CR، Procardia)، آمیلودیپین (Norvasc) و (felodipine (plendil می باشد.

 • مسدود کننده های آلفا

برخی از افراد، مسکن ها با دارو هایی به نام مسدود کننده های آلفا را مصرف می کنند، که با اقدامات نوراپی نفرین، هورمون منقبض کننده عروق خونی، مقابله می کند. مثال ها عبارتند از پرازوسین (مینی پرس) و دوکسازوسین (Cardura).

قرص

 • بازکننده عروق

برخی از پزشکان یک دارو که شل کننده رگ (گشادکننده عروق) می باشد، مانند کرم نیتروگلیسرین تجویز می کنند که به پایه انگشتان دست برای کمک به التیام زخم های پوستی مالیده می شود. برخی گشاد کننده های عروقی معمولا برای درمان شرایط دیگر، از جمله فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند مانند لوزارتان (Cozaar)، سیلدنافیل برای اختلال نعوظ (ویاگرا، Revatio) و فلوکستین داروی ضد افسردگی (پروزاک، Sarafem) و غیره.

یک طبقه از داروها به نام پروستاگلاندین ها، ممکن است علائم و نشانه سردی انگشتان دست و پا را تسکین دهند.

با پزشک خود برای پیدا کردن آنچه که برای شما بهتر است، همکاری لازم داشته باشید. اگر یک دارو اثر کافی ندارد و یا با عوارض جانبی نگران کننده ای همراه می باشد پزشک خود را در جریان بگذارید.

برخی از داروها می توانند پدیده رینود را با افزایش اسپاسم عروق خونی تشدید کنند. پزشکتان ممکن است توصیه نماید که از مصرف برخی داروها اجتناب کنید.

 • برخی داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای سرماخوردگی

مثالها عبارتند از داروهایی که حاوی پزودوافدرین می باشند (کلر تریمتون، Sudafed) و غیره.

 • مسدود کننده های بتا

قرص مسدود کننده بتا

این گروه از داروها، برای درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی استفاده می شوند، که شامل متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)، نادولول (Corgard) و پروپرانولول (ایندرال، InnoPran XL).

روش های پزشکی سردی انگشتان دست و پا

برای برخی از موارد شدید سردی انگشتان دست و پا، روش های دیگری بغیر از داروها ممکن است یک گزینه درمانی به حساب بیایند:

 • جراحی عصب

اعصابی که اعصاب سمپاتیک نامیده می شوند، گشاد و منقبض شدن رگهای خونی در پوست دست و پای شما را کنترل می کنند. برش این اعصاب پاسخ بیش از حد آنها را قطع می کند.

جراحی عصب

از طریق برش های کوچک در دست و یا پا مبتلا به سردی انگشتان دست وپا، پزشک این مسیر اعصاب کوچک اطراف عروق خونی را برطرف می سازد. این عمل جراحی (سمپاتکتومی) ممکن است تکرار و مدت حملات را کاهش دهد، اما آن همیشه عمل موفق آمیزی نیست.

 • تزریق مواد شیمیایی

بوتاکس

پزشکان می توانند مواد شیمیایی مانند داروهای بی حس کننده موضعی و یا سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) برای مسدود کردن اعصاب سمپاتیک در دست و یا پای مبتلا به حملات رینود تزریق کنند. در صورتیکه علایم تان بازگشتند و یا باقی بودند شما ممکن است نیاز به تکرار انجام این روش را داشته باشید.

شیوه زندگی و راه حل های خانگی حمله رینود

انواعی از اقدامات می توانند حملات رینود را کاهش داده و به شما در ایجاد یک احساس بهتر کمک کنند.

 • سیگار نکشید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن با محدود کردن عروق خونی باعث افت درجه حرارت پوستی می گردند، که ممکن است به یک حمله رینود منجر شود. استنشاق دود سیگار همچنین می تواند پدیده رینود را تشدید کند.پس با توجه به مضرات سیگار، باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

 •  کنترل استرس کنید.

یادگیری موقعیت های استرس آور و پیشگیری از بروز این موقعیت ها ممکن است به کنترل سردی انگشتان دست و پا شما کمک کنند.

 • ورزش کنید.

ورزش کنید

ورزش در میان دیگر فواید سلامتی می تواند گردش خون را افزایش می دهد. اگر شما مبتلا به پدیده رینود هستید، قبل از ورزش کردن در هوای سرد با پزشک خود صحبت کنید.

 • از تغییرات سریع دمایی اجتناب کنید.

سعی کنید به یکباره از یک محیط گرم به اتاق دارای تهویه و کولر نروید. در صورت امکان، از رفتن به بخش منجمد مواد غذایی فروشگاه های مواد غذایی پرهیز کنید.

در طول یک حمله رینود چه کاری باید انجام بدهید؟

نخست، دست، پا و یا دیگر مناطق آسیب دیده را گرم نماید. به آرامی سردی انگشتان دست و پای خود را گرم کنید:

 • در داخل خانه یا یک منطقه گرم قرار بگیرید.
 • انگشتان دست و پا خود را تکان دهید.
 • دست تان را زیر بغل خود قرار دهید.
 • دستان خود را چرخش بدهید.
 • با آب گرم – نه داغ – انگشتان دست و پا خود را بشویید.
 • دست و پای خود را ماساژ دهید.

مالیدن دست ها بهم

اگر استرس باعث حمله شده، از وضعیت پر تنش خود را رها ساخته و استراحت نمایید. تکنیک های کاهش استرس را تمرین کنید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید. دست و یا پای خود را در آب گرم برای کمک به کاهش این حملات قرار دهید.

پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا

برای کمک به پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا می توانید از توصیه های زیر استفاده کنید:

 • برای خروج از منزل می توانید از باند استفاده کنید. هنگامی که هوا سرد است، کلاه، شال گردن، جوراب و چکمه، و دستکش دو لایه یا دستکش های برای قبل از خروج از منزل داشته باشید.
 • یک کت نسبتا گرم و نرم و دستکش، برای جلوگیری از رسیدن هوای سرد به دست و بدنتان بپوشید. می توانید از گرم کن های دستی استفاده کنید. اگر نوک بینی شما و لاله گوش تان نسبت به سرما حساس است لباس محافظ گوش و ماسک صورت داشته باشید.

لباس گرم

 • ماشین تان را گرم کنید. بخاری ماشین خود را برای چند دقیقه قبل از رانندگی در هوای سرد روشن نمایید.
 • نگاهی به اقدامات احتیاطی در داخل خانه بیندازید. جوراب بپوشید. هنگام برداشتن غذا از یخچال یا فریزر، از دستکش، یا دستکش فر استفاده کنید. برخی از افراد را پیدا کنید تا در پوشاندن دستکش و جوراب در طول زمستان در رختخواب به شما کمک کنند.
 • از آنجا که تهویه مطبوع می تواند حملات را آغاز کند، تهویه مطبوع خود را با یک درجه حرارت گرمتر تنظیم کنید.

لیوان و پوشیدن دست ها

 • از لیوان های نوشیدنی عایق دار استفاده کنید.
 • جابجایی هوا را در نظر بگیرید. حرکت آب و هوای گرم ممکن است به افراد با رینود شدید ( یا همان سردی انگشتان دست و پا) کمک کند. با این حال، سردی انگشتان دست و پا می تواند حتی در آب و هوای گرمتر هنگامی که درجه حرارت کاهش می یابد رخ دهد.

اگر سردی دست و پا به خاطر گرفتگی عروق و خون رسانی ضعیف باشد تنها راه فهمیدن آن عمل آنژیو قلب است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.5/5 - (8 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وفادار چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام شب بخیر جناب دکتر
  مدت یه ماهی هست که انگشتان پاهام سرده و خواب خوبی ندارم چون الان تابستونه نگران شدم لطفا کمکم کنید البته خیلی وقته که مچ پاهام ورم کردستان ولی هر دکتری رفتم جواب نگرفتم و همچنان ورم داره ولی سردی پاهام یه ماهی هست که تو این گرما تشدید شده حتی کولر هم خاموش می کنم بازم تاثیری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام نبض پا بايد چك بسه يا سونو از شريان پا اجام بشه
 • تصویر کاربر سوزان جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  مدت ۲الی۳ماه میشه که با بررسی‌های پزشکی متوجه فشار خون شدم
  برای درمان چه اقدامی انجام بدهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   سلام یک متخصص قلب به راحتی میتونه شما رو درمان کنه
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده ۲۷ سالمه نزدیک‌یک ساله روی پای چپم ورم‌کرده که اوایل ورم و قرمزی خیلی زیاد بود.ولی الان ورم و قرمزی خیلی کمترشده علتش چیه اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 سال پیش)
   یک بار باید سونوگرافی عروق پا انجام بدهید از سرخرگ ها و سیاهرگ ها
 • تصویر کاربر مرادی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  در عرض یکسال چندین بار تبریز واریس اسکلرتراپی کردم هر بار بدتر شد از یه جای دیگه میزد بیرون بعد تهران گفتن باید لیزر انجام بدی بعد لیزر کمی بهتر شد ولی بعد دوباره بدتر از قبل شده ???????????? اول فقط دو تا رگ کم رنگ بود کمی درد داشتم الان پاهام کلا داغون شده همه عنکبوتی و رگ ها برجسته تر شدن
  بعضی وقت ها از ناحیه شکم و کشاله ران درد دارم
  خواهشا راهنماییم کنید چیکار کنم ????????????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   بهترین کار این است یک متخصص جراحی عروق ببیند روش های دیگری برای درمان هست مثل avlt نگران نباشید
 • تصویر کاربر ارمیا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید. آقا ۳۸ ساله هستم، از ۱۱ سالگی دیابت نوع ۱ دارم و انسولین مصرف میکنم(Novorapid و Lantus) چند سالی قند تحت کنترل بود ولی ۳-۴ سالی هست پوست پا براق شده و سرخ رنگ، همون پا دچار شکستگی استخوان ساق پا شد و مدتی در آتل بود یه مقدار نوک انگشتان و روی آنها کبود شد، بعد از باز کردن آتل کمتر شد ولی هنوز هم وقتی میشینم یه مقدار کبود میشه، دکتر رفتم(قلب و عروق) سونوگرافی کردن و گفتن به نظر یکی از عروق پشت زانو تنگ شده، توموگرافی انجام دادن و گفتن عروق پا از زانو به پایین تنگ تر شده و چون یک رگ هست و احتمال پارگی هنگام فنر و یا آنژیو کردن بخاطر همین دارو تجویز کردن (پنتوکسیفیلین و تری ترپن گلیکوزید و آسپیرین و همینطور سیلوستازول) ، برای من که دیابتیک هستم آیا مشکلی برای عروق چشم ایجاد خواهد کرد، آیا با انسولین تداخلی داره یا تاثیرش رو تغییر میده؟ مقداری هم مشکل معده سوزش و تورم دارم
  این اواخر احساس سرمای شدید در انگشتان دست و پا و همچنین رو و کف پا و دست.
  چه باید بکنم؟ ۲ تا از انگشتان دست راست هم از مفصل وسط و کف دست دچار التهاب شده و درد داره و خم نمیشه و یا بشه قفل میشه(روماتولوژی بررسی کرد مشکلی از رماتیسم نبود)
  ممنون میشم راهنمایی کنین اگر امکان داره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   نه داروهایی که تجویز شده هیچ کدام تداخلی با شرایط شما ندارد و بهتر است که استفاده کنید حتمن پیاده روی روزانه را در برنامه داشته باشید که بسیار کمک می کند احساس سرما هم بخاطر اختلال خونرسانی اندامهاست. در مجموع بهترین کار در حال حاضر همین داروها به علاوه ی ورزش و پیاده روی منظم است
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 54 سالمه کمی فشارخون دارم که با دوتا نصف لوزار25 یعنی یک عدد درروز کنترل است آزمایشات و اکو و نوار تست ورزش و هولتر نرمال بودند ویتامین د کم است 22 که قرص‌ را میخورم تکرر ادرار دارم که سنو پروستات سالم بود ودکتر گفت تورم است روزی یک عدد تامسولسین میخورم گاهی قرص سیر میخورم واما انگشت پاهام کمی ورم و احساس سوزن سوزن داره علت و داروی مورد نیاز چیست که تداخل با لوزار و تامسولسین نداشته باشد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   یک بار پایتان را از نظر نبض معاینه کنند اگر خوب بود قرص دافلون تهییه کنید و استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  با سلام، مدتی است مفاصل انگشتان دست و پا احساس درد خفیف و سردی می کنم که وقتی آن ها را ماساژ می دهم در همان لحظه احساس بهتری دارم همچنین حافظه ام نیز ضعیف تر شده، از جنابعالی این سوال را دارم که آیا ممکن است مربوط به گردش خون باشد و راهنمایی بفرمایید چه باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نبض توسط پزشک معاینه بشه
 • تصویر کاربر Yaser یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  مدت سه روزه بنده و همسرم بطور ناگهانی دچار درد پا از ماهیچه ی پا به سمت ران که بیشتر موقعی که سرد میشه درد بیشتر میشه و اغلب پای چپ درد داره و بعضی اوقات پای راست
  درد از پایین به سمت بالا میزنه و این نکته رو هم خدمتتون عرض کنم که ما چون داخل خونه شلوارک میپوشیم و اتاق خواب تراس داره و همیشه یک مقدار درب تراس بازه به اندازه ۵ سانتی متر و دردش بسیار کلافه کننده هست و نمیذاره شب بخوابیم ولی وقتی گرمش میکنیم با کیسه آب گرم یا آجر داغ اون لحظه آروم میشه میخواستم ببینم این درد یهویی بخاطر سرماست یا گرفتگی عروق
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   معمولن این نوع دردها بیشتر دردهای عضلانی هستند تا عروقی اگر خیلی طول کشبد یک بار یک پزشک نبض های پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  پدرم درد شدید در ناحیه ساق پا دارد و دیابتی هم هس و مشکل قلبی هم دارد و قند همیشه چک میشه و کنترل میشه و انسولین استفاده میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یک بار پزشک باید نبضهای پایشان را معاینه کند تا شاید گرفتگی عروقی نباشد
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  مادرم خانم۶۷ساله ای هستند که پنج ماه قبل جراحی تعویض مفصل زانو سمت راست انجام دادند. حدود ۱ ماه بعد از جراحی متوجه متورم شدن پنجه پا تا زانو شدیم که پزشک متخصص داخلی بعد ازانجام سونوگرافی تشخیصDVTدادند.
  اکسابین۱۵به مدت دوهفته روزی ۲عدد و سپس به مدت سه ماه روزی یک عدد اکسابین ۱۵تجویز کردند.
  آزمایشCBCهم گرفتن که گویا همه چیز اکی بود.
  مادرم هیچگونه بیماری یا فشارخون ندارند و دارویی غیر از آکسابین مصرف نمیکنند.
  الان ۳ماه گذشته و پنجه پا دیگه تورم ندارد (شب قبل از خواب بعضی اوقات شاید کنار انگشتاشون کمی ورم داشته باشه)و ایشون شکایتی ندارند و راه میروند.
  سوال من این است باتوجه به شرایط کرونا به پزشک مراجعه کنیم؟ ایشون تشخیص بدهند که خوردن آکسابین قطع شود؟یا خودمان قطع کنیم؟
  حدود ۲ماه قبل هم که یمقدار ورم داشت با خود شما مشاوره داشتیم که فرمودید موقع استراحت زیر پا بالش بگذاریم و اینکار رو کردیم و خدارو شکر مفید واقع شد.
  تصویر پای مادرم رو که مربوط ب امروز است رو به همراه آزمایش و خلاصه پروندشون براتون ضمیمه کردم.
  مانا باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سه ماه برای قطع داروی ضدانعقاد زود است حداقل باید شش ماه استفاده کنند و اگر پزشکشان صلاح دانستند ان موقع قطع کنند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر