درمان سردی انگشتان دست و پا چیست؟

یکی از مشکلاتی که در فصل زمستان گریبانگیر خیلی از مردم می شود، سردی انگشتان دست و پا است. این درمان بسته به علت سردی انگشتان می تواند متفاوت باشد.

سردی انگشتان دست

درمان سردی انگشتان دست و پا با طب مکمل

تغییر در شیوه زندگی و مکمل هایی که گردش خون را بهتر می کنند ممکن است به شما در مدیریت پدیده رینود  (سردی انگشتان دست و پا)کمک کنند. با این حال، مطالعه بیشتری برای جلوگیری از سردی انگشتان نیاز است. با به کار گیری روش های زیر می توانید از سردی انگشتان دست و پا پیشگیری کنید:

 • روغن ماهی

روغن ماهی

مصرف مکمل های روغن ماهی می تواند در بهبود تحمل شما به سرما و به تاخیر انداختن باریک شدن رگ های خونی تان که باعث حمله رینود می شوند کمک نماید.این مکمل ها سردی انگشتان دست و پا را به تعویق می اندازند.

 • بیوفیدبک

تمرکز ذهن

با استفاده از ذهن خود درجه حرارت بدن تان را (بیوفیدبک) کنترل کنید این کار ممکن است به کاهش شدت و تعداد حملات رینود کمک کنند.تمرکز روی درجه حرارت بدن، سردی انگشتان دست و پا را کنترل خواهد کرد.

بیوفیدبک شامل هدایت تفکرات برای افزایش دمای دست و پا است که با تنفس عمیق، و دیگر ورزش های شل کننده انجام می پذیرد. پزشکتان ممکن است قادر به پیشنهاد یک روانشناس برای شما باشد کسی که بتواند به شما در یادگیری تکنیک های بیوفیدبک کمک نماید تا با یادگیری این تکنیک ها سردی انگشتان دست و پا نداشته باشید.

 • طب سوزنی

طب سوزنی در درمان سردی انگشتان دست و پا

این عمل به نظر می رسد جریان خون را بهبود بخشیده، و پس از آن ممکن است در کاهش حملات رینود (سردی انگشتان دست و پا) مفید واقع شوند.

مقابله با پدیده رینود نیازمند صبر و تلاش است. با پزشک خود برای مدیریت وضعیت تان و حفظ نگرش مثبت همکاری کنید. اکثریت مردم با رینود به درمان پاسخ می دهند.

درمان و داروهای حمله رینود

پوشیدن لباس در هوای سرد و استفاده از دستکش و یا جوراب های سنگین معمولا در مقابله با علایم و خفیف کردن سردی انگشتان موثر می باشند. داروهایی برای درمان اشکال شدید از این وضعیت، موجود می باشند. اهداف درمانی عبارتند از:

 1. کاهش تعداد و شدت حملات رینود
 2. درمان این بیماری و یا بیماری زمینه ای
 3. جلوگیری از آسیب بافتی بر اثر سردی انگشتان دست و پا

داروها

بسته به علت علائم شما، داروها ممکن است به درمان سردی انگشتان دست و پا (رینود) کمک کننده باشند. برای گسترش به (گشاد شدن) عروق خونی و ترویج گردش، پزشک تان ممکن است داروهای زیر را به شما تجویز کنند:

 • مسدود کننده های کانال کلسیم

قرص کلسیم

این داروها عروق خونی کوچک در دست و پای شما را باز و ریلکس نموده، و تکرار و شدت حملات در بسیاری از افراد مبتلا به سردی انگشتان دست و پا را کاهش می دهند.

این داروها همچنین می توانند به درمان زخم پوستی در انگشتان دست و پا کمک کنند. مثال ها شامل نیفدیپین (Afeditab CR، Procardia)، آمیلودیپین (Norvasc) و (felodipine (plendil می باشد.

 • مسدود کننده های آلفاقرص

برخی از افراد، مسکن ها با دارو هایی به نام مسدود کننده های آلفا را مصرف می کنند، که با اقدامات نوراپی نفرین، هورمون منقبض کننده عروق خونی، مقابله می کند. مثال ها عبارتند از پرازوسین (مینی پرس) و دوکسازوسین (Cardura).

 • بازکننده عروق

برخی از پزشکان یک دارو که شل کننده رگ (گشادکننده عروق) می باشد، مانند کرم نیتروگلیسرین تجویز می کنند که به پایه انگشتان دست برای کمک به التیام زخم های پوستی مالیده می شود. برخی گشاد کننده های عروقی معمولا برای درمان شرایط دیگر، از جمله فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرند مانند لوزارتان (Cozaar)، سیلدنافیل برای اختلال نعوظ (ویاگرا، Revatio) و فلوکستین داروی ضد افسردگی (پروزاک، Sarafem) و غیره.

قرص گشادکننده عروق

یک طبقه از داروها به نام پروستاگلاندین ها، ممکن است علائم و نشانه سردی انگشتان دست و پا را تسکین دهند.

با پزشک خود برای پیدا کردن آنچه که برای شما بهتر است، همکاری لازم داشته باشید. اگر یک دارو اثر کافی ندارد و یا با عوارض جانبی نگران کننده ای همراه می باشد پزشک خود را در جریان بگذارید.

برخی از داروها می توانند پدیده رینود را با افزایش اسپاسم عروق خونی تشدید کنند. پزشکتان ممکن است توصیه نماید که از مصرف برخی داروها اجتناب کنید.

 • برخی داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای سرماخوردگی

مثالها عبارتند از داروهایی که حاوی پزودوافدرین می باشند (کلر تریمتون، Sudafed) و غیره.

 • مسدود کننده های بتا

قرص مسدود کننده بتا

این گروه از داروها، برای درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی استفاده می شوند، که شامل متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)، نادولول (Corgard) و پروپرانولول (ایندرال، InnoPran XL).

روش های پزشکی سردی انگشتان دست و پا

برای برخی از موارد شدید سردی انگشتان دست و پا، روش های دیگری بغیر از داروها ممکن است یک گزینه درمانی به حساب بیایند:

 • جراحی عصب

اعصابی که اعصاب سمپاتیک نامیده می شوند، گشاد و منقبض شدن رگهای خونی در پوست دست و پای شما را کنترل می کنند. برش این اعصاب پاسخ بیش از حد آنها را قطع می کند.

جراحی عصب

از طریق برش های کوچک در دست و یا پا مبتلا به سردی انگشتان دست وپا، پزشک این مسیر اعصاب کوچک اطراف عروق خونی را برطرف می سازد. این عمل جراحی (سمپاتکتومی) ممکن است تکرار و مدت حملات را کاهش دهد، اما آن همیشه عمل موفق آمیزی نیست.

 • تزریق مواد شیمیایی

بوتاکس

پزشکان می توانند مواد شیمیایی مانند داروهای بی حس کننده موضعی و یا سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) برای مسدود کردن اعصاب سمپاتیک در دست و یا پای مبتلا به حملات رینود تزریق کنند. در صورتیکه علایم تان بازگشتند و یا باقی بودند شما ممکن است نیاز به تکرار انجام این روش را داشته باشید.

شیوه زندگی و راه حل های خانگی حمله رینود

انواعی از اقدامات می توانند حملات رینود را کاهش داده و به شما در ایجاد یک احساس بهتر کمک کنند.

 • سیگار نکشید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن با محدود کردن عروق خونی باعث افت درجه حرارت پوستی می گردند، که ممکن است به یک حمله رینود منجر شود. استنشاق دود سیگار همچنین می تواند پدیده رینود را تشدید کند.پس با توجه به مضرات سیگار، باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

 •  کنترل استرس کنید.

یادگیری موقعیت های استرس آور و پیشگیری از بروز این موقعیت ها ممکن است به کنترل سردی انگشتان دست و پا شما کمک کنند.

 • ورزش کنید.

ورزش کنید

ورزش در میان دیگر فواید سلامتی می تواند گردش خون را افزایش می دهد. اگر شما مبتلا به پدیده رینود هستید، قبل از ورزش کردن در هوای سرد با پزشک خود صحبت کنید.

 • از تغییرات سریع دمایی اجتناب کنید.

سعی کنید به یکباره از یک محیط گرم به اتاق دارای تهویه و کولر نروید. در صورت امکان، از رفتن به بخش منجمد مواد غذایی فروشگاه های مواد غذایی پرهیز کنید.

در طول یک حمله رینود چه کاری باید انجام بدهید؟

نخست، دست، پا و یا دیگر مناطق آسیب دیده را گرم نماید. به آرامی سردی انگشتان دست و پای خود را گرم کنید:

 • در داخل خانه یا یک منطقه گرم قرار بگیرید.
 • انگشتان دست و پا خود را تکان دهید.
 • دست تان را زیر بغل خود قرار دهید.
 • دستان خود را چرخش بدهید.
 • با آب گرم – نه داغ – انگشتان دست و پا خود را بشویید.
 • دست و پای خود را ماساژ دهید.

مالیدن دست ها بهم

اگر استرس باعث حمله شده، از وضعیت پر تنش خود را رها ساخته و استراحت نمایید. تکنیک های کاهش استرس را تمرین کنید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید. دست و یا پای خود را در آب گرم برای کمک به کاهش این حملات قرار دهید.

پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا

برای کمک به پیشگیری از سردی انگشتان دست و پا می توانید از توصیه های زیر استفاده کنید:

 • برای خروج از منزل می توانید از باند استفاده کنید. هنگامی که هوا سرد است، کلاه، شال گردن، جوراب و چکمه، و دستکش دو لایه یا دستکش های برای قبل از خروج از منزل داشته باشید.
 • یک کت نسبتا گرم و نرم و دستکش، برای جلوگیری از رسیدن هوای سرد به دست و بدنتان بپوشید. می توانید از گرم کن های دستی استفاده کنید. اگر نوک بینی شما و لاله گوش تان نسبت به سرما حساس است لباس محافظ گوش و ماسک صورت داشته باشید.

لباس گرم

 • ماشین تان را گرم کنید. بخاری ماشین خود را برای چند دقیقه قبل از رانندگی در هوای سرد روشن نمایید.
 • نگاهی به اقدامات احتیاطی در داخل خانه بیندازید. جوراب بپوشید. هنگام برداشتن غذا از یخچال یا فریزر، از دستکش، یا دستکش فر استفاده کنید. برخی از افراد را پیدا کنید تا در پوشاندن دستکش و جوراب در طول زمستان در رختخواب به شما کمک کنند.
 • از آنجا که تهویه مطبوع می تواند حملات را آغاز کند، تهویه مطبوع خود را با یک درجه حرارت گرمتر تنظیم کنید.

لیوان و پوشیدن دست ها

 • از لیوان های نوشیدنی عایق دار استفاده کنید.
 • جابجایی هوا را در نظر بگیرید. حرکت آب و هوای گرم ممکن است به افراد با رینود شدید ( یا همان سردی انگشتان دست و پا) کمک کند. با این حال، سردی انگشتان دست و پا می تواند حتی در آب و هوای گرمتر هنگامی که درجه حرارت کاهش می یابد رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرادی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  در عرض یکسال چندین بار تبریز واریس اسکلرتراپی کردم هر بار بدتر شد از یه جای دیگه میزد بیرون بعد تهران گفتن باید لیزر انجام بدی بعد لیزر کمی بهتر شد ولی بعد دوباره بدتر از قبل شده 😭😭😭 اول فقط دو تا رگ کم رنگ بود کمی درد داشتم الان پاهام کلا داغون شده همه عنکبوتی و رگ ها برجسته تر شدن
  بعضی وقت ها از ناحیه شکم و کشاله ران درد دارم
  خواهشا راهنماییم کنید چیکار کنم 🙏🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بهترین کار این است یک متخصص جراحی عروق ببیند روش های دیگری برای درمان هست مثل avlt نگران نباشید
 • تصویر کاربر ارمیا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید. آقا ۳۸ ساله هستم، از ۱۱ سالگی دیابت نوع ۱ دارم و انسولین مصرف میکنم(Novorapid و Lantus) چند سالی قند تحت کنترل بود ولی ۳-۴ سالی هست پوست پا براق شده و سرخ رنگ، همون پا دچار شکستگی استخوان ساق پا شد و مدتی در آتل بود یه مقدار نوک انگشتان و روی آنها کبود شد، بعد از باز کردن آتل کمتر شد ولی هنوز هم وقتی میشینم یه مقدار کبود میشه، دکتر رفتم(قلب و عروق) سونوگرافی کردن و گفتن به نظر یکی از عروق پشت زانو تنگ شده، توموگرافی انجام دادن و گفتن عروق پا از زانو به پایین تنگ تر شده و چون یک رگ هست و احتمال پارگی هنگام فنر و یا آنژیو کردن بخاطر همین دارو تجویز کردن (پنتوکسیفیلین و تری ترپن گلیکوزید و آسپیرین و همینطور سیلوستازول) ، برای من که دیابتیک هستم آیا مشکلی برای عروق چشم ایجاد خواهد کرد، آیا با انسولین تداخلی داره یا تاثیرش رو تغییر میده؟ مقداری هم مشکل معده سوزش و تورم دارم
  این اواخر احساس سرمای شدید در انگشتان دست و پا و همچنین رو و کف پا و دست.
  چه باید بکنم؟ ۲ تا از انگشتان دست راست هم از مفصل وسط و کف دست دچار التهاب شده و درد داره و خم نمیشه و یا بشه قفل میشه(روماتولوژی بررسی کرد مشکلی از رماتیسم نبود)
  ممنون میشم راهنمایی کنین اگر امکان داره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   نه داروهایی که تجویز شده هیچ کدام تداخلی با شرایط شما ندارد و بهتر است که استفاده کنید حتمن پیاده روی روزانه را در برنامه داشته باشید که بسیار کمک می کند احساس سرما هم بخاطر اختلال خونرسانی اندامهاست. در مجموع بهترین کار در حال حاضر همین داروها به علاوه ی ورزش و پیاده روی منظم است
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 54 سالمه کمی فشارخون دارم که با دوتا نصف لوزار25 یعنی یک عدد درروز کنترل است آزمایشات و اکو و نوار تست ورزش و هولتر نرمال بودند ویتامین د کم است 22 که قرص‌ را میخورم تکرر ادرار دارم که سنو پروستات سالم بود ودکتر گفت تورم است روزی یک عدد تامسولسین میخورم گاهی قرص سیر میخورم واما انگشت پاهام کمی ورم و احساس سوزن سوزن داره علت و داروی مورد نیاز چیست که تداخل با لوزار و تامسولسین نداشته باشد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   یک بار پایتان را از نظر نبض معاینه کنند اگر خوب بود قرص دافلون تهییه کنید و استفاده کنید
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام، مدتی است مفاصل انگشتان دست و پا احساس درد خفیف و سردی می کنم که وقتی آن ها را ماساژ می دهم در همان لحظه احساس بهتری دارم همچنین حافظه ام نیز ضعیف تر شده، از جنابعالی این سوال را دارم که آیا ممکن است مربوط به گردش خون باشد و راهنمایی بفرمایید چه باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام نبض توسط پزشک معاینه بشه
 • تصویر کاربر Yaser یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  مدت سه روزه بنده و همسرم بطور ناگهانی دچار درد پا از ماهیچه ی پا به سمت ران که بیشتر موقعی که سرد میشه درد بیشتر میشه و اغلب پای چپ درد داره و بعضی اوقات پای راست
  درد از پایین به سمت بالا میزنه و این نکته رو هم خدمتتون عرض کنم که ما چون داخل خونه شلوارک میپوشیم و اتاق خواب تراس داره و همیشه یک مقدار درب تراس بازه به اندازه ۵ سانتی متر و دردش بسیار کلافه کننده هست و نمیذاره شب بخوابیم ولی وقتی گرمش میکنیم با کیسه آب گرم یا آجر داغ اون لحظه آروم میشه میخواستم ببینم این درد یهویی بخاطر سرماست یا گرفتگی عروق
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   معمولن این نوع دردها بیشتر دردهای عضلانی هستند تا عروقی اگر خیلی طول کشبد یک بار یک پزشک نبض های پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  پدرم درد شدید در ناحیه ساق پا دارد و دیابتی هم هس و مشکل قلبی هم دارد و قند همیشه چک میشه و کنترل میشه و انسولین استفاده میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   یک بار پزشک باید نبضهای پایشان را معاینه کند تا شاید گرفتگی عروقی نباشد
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  مادرم خانم۶۷ساله ای هستند که پنج ماه قبل جراحی تعویض مفصل زانو سمت راست انجام دادند. حدود ۱ ماه بعد از جراحی متوجه متورم شدن پنجه پا تا زانو شدیم که پزشک متخصص داخلی بعد ازانجام سونوگرافی تشخیصDVTدادند.
  اکسابین۱۵به مدت دوهفته روزی ۲عدد و سپس به مدت سه ماه روزی یک عدد اکسابین ۱۵تجویز کردند.
  آزمایشCBCهم گرفتن که گویا همه چیز اکی بود.
  مادرم هیچگونه بیماری یا فشارخون ندارند و دارویی غیر از آکسابین مصرف نمیکنند.
  الان ۳ماه گذشته و پنجه پا دیگه تورم ندارد (شب قبل از خواب بعضی اوقات شاید کنار انگشتاشون کمی ورم داشته باشه)و ایشون شکایتی ندارند و راه میروند.
  سوال من این است باتوجه به شرایط کرونا به پزشک مراجعه کنیم؟ ایشون تشخیص بدهند که خوردن آکسابین قطع شود؟یا خودمان قطع کنیم؟
  حدود ۲ماه قبل هم که یمقدار ورم داشت با خود شما مشاوره داشتیم که فرمودید موقع استراحت زیر پا بالش بگذاریم و اینکار رو کردیم و خدارو شکر مفید واقع شد.
  تصویر پای مادرم رو که مربوط ب امروز است رو به همراه آزمایش و خلاصه پروندشون براتون ضمیمه کردم.
  مانا باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سه ماه برای قطع داروی ضدانعقاد زود است حداقل باید شش ماه استفاده کنند و اگر پزشکشان صلاح دانستند ان موقع قطع کنند
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام
  در آنژیو ذکر شده دو طرف شریان ایلیاک سمت چپ و راست در محل شروع شریانها تنگی شدید دارد
  و pta و ata سمت راست تنگی شدید دارد
  لازم به توضیح است که اقدام کگبه آنژیو پلاستی عرق قلبی کرده ام و 3 رگ م گرفتگی داشته و 4 استند ب ایم گذاشته اند اما گرفتگی یکی از عروق را دکتر تشخیص داد که فعلا اقدامی انجام نشه به نظرتان میتواند مشکل ساز باشد برایم؟
  راجع به گرفتگی عروقی که در ابتدای سوال ذکر کردم چه پیشنهادی دارید ، آیا مشکل ساز است ،؟میتوانم درمان دارویی کرد
  فعلا پلاویکس روزی 2 ، پریکسابان روزی 1، متورال نصف صبح نصف شب ، نیتروکاردین 12 ساعت یکی ، مصرف میکنم
  اگر اقدامی لازم است راهنمایی بفرمایید
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   لطفا راهنمایی بفرمایید اگر اقدامی لازم است انجام دهم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   موقع راه رفتن درد اندام دارید؟ درد قفسه ی سینه یا تنگی نفس چطور؟
  3. تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   قبلا داشتم اما بعد از آنژیو و استند که گذاشتن درد ندارم و تنفسم راحت تر شده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   در مورد رگهای قلب سه تا گرفته بوده، دو تا را باز کرده اند، یکی مانده، طبعا من فیلم انژیوگرافی را ندیده ام و نمیتوانم نظر قطعی بدهم و نظری که پزشکتان داشته با توجه به اینکه هم فیلم انژیو را دیده و هم شما را معاینه کرده دقیق تر است. ولی با این حال کار درستی انجام شده و برای تنگی سوم فعلا درمان دارویی پیشنهاد داده اند، و اینکه شما الان تنگی نفس حین راه رفتن ندارید یعنی اینکه تصمیم درستی گرفته اند و تنگی های اصلی تر و خطرناک تر را باز کرده اند اما در مورد تنگی های اندام، تا زمانی که شما حین فعالیت کردن احساس درد در اندامهایتان نداشته باشید یعنی مورد مهمی نیست، درمان دارویی رگ های قلب همان پلاک های چربی رسوب کرده در رگهای اندام تحتانی را هم باز میکنند، پس فعلا به صلاح نیست ریسک کرده و انجا را هم دستکاری کنند و استنت بگذارند. در مجمموع فعلا داروهایتان را ادامه دهید. تا زمانی که خودتان مشکلی ندارید همین داروها کافی هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر P.Gh یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر گفتید که میشه به جای آمپول انوکساپارین اپیکسابان مصرف کرد میخوام بدونم اگه این قرص رو مصرف کنه و آمپول ها رو قطع کنه خطری نداره ؟
  احتیاج به آزمایش خاصی داره؟
  لطفا راهنماییم کنید پزشک معالجش نیست نمیدونیم چیکار کنیم. ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بستگی به این داره که  به چه علتی دارید مصرف میکنید

   اکثر مواقع این امکان وجود داره

   منتها باید حتماً با هماهنگی با هماهنگی پزشکتون باشه

 • تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.مادر من توی پا و ریه هاش لخته خون وجود داره دوازده روز قرص وارفارین و آمپول انوکساپارین مصرف کرد ولی INRخونش تغییر نکرد و روی یک مونده حالا بعد از چهارده روز از بیمارستان مرخص شده و توی خونه فقط آمپول انوکساپارین مصرف میکنه ولی هنوز پاش درد میکنه ما باید چیکار کنیم. لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید داروی انوکساپارین رو ادامه بدید و وارفارین دوزش رو بالا ببرید البته توسط پزشک تا اینکه inr رو بالا ببره و هر زمان inr بالا رفت انوکسا قطع بشه اگر درد ادامه داشت باید جهت بررسی سایر علل درد یا پیشرفت بیماری حتماً مجددا مراجعه کنید تا معاینه بشن

  2. تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   ضمن عرض سلام و خسته نباشیددوز وارفارین را تا روزی ۲ عدد بالا برده ایم ولی به گفته ی دکترش جواب نمیده آیا قرصی مشابه وارفارین وجود داره که بتونیم انوکسا را قطع کنیم؟؟
   ممنونم از توضیحاتتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    اگر نارسایی کلیه نداشته باشند داروهایی مثل ریواروکسابان میشه مصرف کرد

  4. تصویر کاربر P.Gh دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   خیلی ممنون از راهنمایی تون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر