دکتر محمد حسین نجفی

احساس فشار، سنگینی در قفسه سینه، احساس درد در معده، درد شدید در دست، تعریق زیاد و احساس نبض در گردن شایع‌ترین علائم سکته قلبی در جوانان است.

این روزها هر چند وقت یک‌بار از دور و اطراف مانند درگذشت هادی نوروزی،کاپیتان پرسپولیس خبر سکته جوانی را می‌شنویم و با تعجب می‌گوییم: «سنی نداشت که؛ چرا حمله قلبی کرد؟!» اما واقعا چرا این روزها سکته قلبی در جوانان زیاد شده است؟

به گزارش خبرآنلاین، جامعه ورزش ایران با خبر درگذشت هادی نوروزی کاپیتان پرسپولیس در سن ۳۰ سالگی شوکه شده است. مرحوم هادی نوروزی اما تنها یکی از جوانانی است که این روزها از گوشه و کنار خبر سکته قلبی یا مغزی آنها را می‌شنویم. تا پیش از این هر وقت حرف از سکته پیش می‌آید به فکر افراد مسن و سالخورده می‌افتادیم اما چه شده است که سن سکته این‌قدر پایین آمده است؟

هادی-نوروزی

پیش از پاسخ به این سوال ببینیم که:

تفاوت بین سکته قلبی خفیف و شدید چیست؟

اگر انسداد عروق، جریان خون را در یک سرخرگ بزرگ‌تر مختل کند، ممکن است حملات قلبی شدید نیز رخ دهند. در مقایسه، حمله قلبی خفیف زمانی اتفاق می‌افتد که در یکی از شریان‌های کوچک‌تر قلب، انسداد وجود داشته باشد یا انسداد ایجاد شده، جریان خون به عضله قلب را به طور کامل متوقف نکند.

علائم قبل از سکته قلبی در جوانان

برخی از سکته های قلبی در جوانان به طور ناگهانی رخ می دهد. اما بسیاری از افراد چند ساعت، روز یا هفته قبل از سکته ی خود علائم و نشانه های هشدار دهنده ای دارند. درد یا فشار قفسه سینه (آنژین صدری) که مدام اتفاق می افتد و با استراحت از بین نمی رود ممکن است یک علامت هشدار دهنده اولیه باشد. علائم هشدار دهنده حمله قلبی که ممکن است یک ماه قبل رخ دهد شامل ناراحتی قفسه سینه، خستگی و تنگی نفس است. 

علائم حمله قلبی در جوانان

سکته قلبی در جوانان و یا انفارکتوس میوکارد، عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان شود یا پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) رخ دهد. عمده‌ترین دلیل سکته قلبی در جوانان بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است.

فاکتورهای خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی خون، مصرف سیگار، چاقی و کم‌تحرکی از مدت‌ها پیش مطرح بوده‌ اما امروزه به دلیل تشدید این فاکتورها، سن سکته قلبی پایین آمده است.

علائم سکته قلبی خفیف یا کوچک چیست؟

علائم سکته قلبی خفیف در جوانان می تواند مانند یک فشار ناراحت کننده، فشردن یا درد در قفسه سینه احساس شود. علاوه بر این:

-ناراحتی در سایر نواحی بالای بدن مانند یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده

-تنگی نفس قبل یا در حین ناراحتی قفسه سینه

-عرق سرد

-یا احساس تهوع یا سبکی سر

از دیگر علائم حمله قلبی خفیف محسوب می شوند.

ایست قلبی در جوانان

لازم است بدانیم که به طور کلی احتمال ایست قلبی در افراد جوان بسیار کم است. در افراد جوان بیماری های ژنتیکی (مثل سندروم بروگادا) یا بیماری های عضله ی قلب (نظیر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک) یا آریتمی های خاص (مثل بیماری CPVT) علت ایست قلبی هستند که معمولا بخش زیادی از این بیماری ها با نوار قلب ساده، قابل تشخیص می باشند.

به خصوص افرادی که قبلا در خانواده سابقه ی فوت ناگهانی داشته اند، (مخصوصا افراد جوان) و یا اینکه علایمی نظیر طپش های قلبی و یا سنکوپ داشته اند و یا دچار درد قفسه ی سینه، به خصوص حین فعالیت می شوند، بهتر است برای اینکه از این بابت بررسی شوند، یک بار نزد متخصص قلب ویزیت شده و نوار قلب از ایشان اخذ شود. در صورتی که شک پزشک به بروز این بیماری ها بیشتر شود، اقدامات تشخیصی و درمانی بعدی، متناسب با تشخیص انجام شده صورت خواهد گرفت.

علت سکته قلبی در جوانان

سه علت اصلی سکته قلبی سوء مصرف مواد یا مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن و فشار خون بالا هستند. با این حال موارد دیگری نیز می توانند سبب سکته قلبی شوند که در ادامه به آنها می پردازیم:

عوامل-سکته-قلبی

۱- نقش آلودگی هوا

کلان شهر ها همیشه دغدغه آلودگی هوا را داشته و دارند در تحقیقات اخیر ثابت شده که اگر قلب کسی ۷۰درصد دچار گرفتگی عروق کرونر باشد آلودگی هوا با مکانیسم اختلال در اکسیژن رسانی میزان این تنگی را به ۹۰تا ۱۰۰ درصد افزایش می دهد و همین نکته یعنی وقوع یک سکته حاد قلبی. پزشکان می گویند که اساسا هر نوع فعالیتی در شرایط بد آب وهوایی برای بدن مضر است حتی اگر آنچه صورت می گیرد یک فعالیت ورزشی باشد.

۲- نقش استرس در سکته قلبی

استرس باعث آزاد شدن ماده‌ای به نام نورآدرنالین می‌شود. این ماده عروق بدن را تنگ می‌کند؛ بنابراین اگر فرد از قبل تنگی عروق داشته باشد استرس زیاد می‌تواند او را به سکته بیندازد.

۳- اختلالات قلب

⚠ ضخیم شدن عضله قلب (میوکارد)

این علت شایع ترین علت سکته قلبی در جوانان و مرگ ناگهانی مربوط به قلب در افراد زیر ۳۰ سال بخصوص ورزشکاران است.

⚠ اختلالات عروق کرونر

در این اختلال سرخرگ ها می تواند در طی ورزش فشرده شده و مانع جریان خون مناسب برای قلب شوند.

⚠ ضربان قلب سریع

این اختلال ممکن است منجر به غش یا حتی مرگ شود. در افراد جوان این اختلال بسیار شایع است.

علائم عروق نا به جای کرونری

۴- نقش سابقه خانوادگی در سکته قلبی در جوانان

علامت هشدار دهنده مهم دیگر سابقه خانوادگی مرگ در سن قبل از ۵۰ سال است. البته سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، چاقی شکمی، دیابت، سندرم متابولیک، عدم ورزش، از دیگر عللی هستند که همگی در بروز مرگ ناگهانی قلبی در افراد زیر ۳۰ سال نقش عمده دارند.

۵- نقش رژیم غذایی ناسالم

علاوه براین رژیم‌های غذایی نادرست و گرایش به سمت فست‌فودها روز به روز بیشتر می‌شود. در گذشته مادران برای تنقلات فرزندان‌شان  از  میوه و آجیل استفاده می‌کردند اما امروزه شکلات و فست‌فودها جای خوراکی‌های سالم را گرفته‌اند؛ به این ترتیب تعجبی ندارد اگر سن سکته قلبی پایین آمده باشد. 

اگر قبلا سن سکته ۵۰ یا ۶۰ سالگی بوده است امروزه حتی در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی نیز شاهد سکته‌ قلبی در جوانان  هستیم.

در ادامه مطالبی از مراجع بزرگ در این حوزه آورده ایم.

رژیم غذایی نا سالم دلیلی بر سکته قلبی در جوانان

عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به سکته قلبی

تجمع رسوبات چربی در شریان ‌ها (سرخرگ ها) می تواند باعث تنگ شدن و گرفتگی عروق سراسر بدن شود (آترواسکلروز). عوامل خاصی در این اتفاق نقش دارند که می توانید بسیاری از این عوامل خطر را کاهش دهید و یا از بین ببرید تا کمتر در معرض ابتلا به حمله قلبی باشید.

عوامل خطر حمله قلبی عبارتند از:

1- سن

مردان در سن بالاتر از 45 سالگی و زنان در سن بالاتر از 55 سالگی، نسبت به افراد جوان بیشتر در معرض خطر حمله قلبی هستند.

2- دخانیات

سیگار کشیدن و حتی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار نیز یکی دیگر از عوامل خطر ابتلا به حمله قلبی می باشد.

3- فشار خون بالا

فشار خون بالا به مرور زمان می تواند به شریان های نزدیک به قلب شما آسیب برساند. در صورتی که فشار خون بالا، به همراه بیماری های دیگری مانند چاقی، کلسترول بالا و یا دیابت رخ دهد، خطر آن حتی بیشتر است.

فشار خون بالا یکی از دلایل ابتلا به سکته قلبی در جوانان

4- کلسترول یا تری گلیسیرید (چربی) خون بالا

سطح بالای کلسترول LDL (کلسترول بد) در خون باعث تنگ شدن شریان ها می شود. سطح بالای تری گلیسیرید (نوعی چربی خون) نیز خطر بروز حمله قلبی را افزایش می دهد. اما سطح بالای کلسترول HDL (کلسترول خوب) در خون، می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد.

5- چاقی

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث سطح بالای کلسترول خون، تری گلیسیرید (چربی خون) بالا، فشار خون بالا و دیابت شود. از دست دادن تنها 10 درصد از وزن بدن می تواند این احتمال را کاهش دهد.

6- دیابت 

تولید ناکافی انسولین (هورمونی که از لوزالمعده ترشح می شود) در بدن و یا پاسخ نامناسب سلول ها به انسولین، باعث افزایش سطح قند خون می شود و این اتفاق خطر بروز حمله قلبی را افزایش می دهد.

7- سندروم متابولیک 

این سندروم اغلب در افراد مبتلا به فشار خون بالا، چاقی و قند خون بالا رخ می دهد. سندروم متابولیک می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر کند.

8- سابقه خانوادگی حمله قلبی 

داشتن سابقه خانوادگی حملات قلبی زودرس (در مردان تا سن 55 سالگی و در زنان تا 65 سالگی)، ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار بدهد.

9- نداشتن فعالیت بدنی 

بی تحرکی و فعالیت بدنی ناکافی می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی شود. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، فشار خون پایین تر و قلب سالم تری دارند.

10- استرس 

استرس و فشار عصبی نیز می تواند خطر بروز حمله قلبی را افزایش دهد.

استرس بالا

11- مصرف مواد مخدر غیرقانونی 

مصرف داروهای محرک مثل کوکائین یا آمفتامین، می تواند باعث اسپاسم (گرفتگی) عروق کرونر و در نتیجه حمله قلبی شود.

12- سابقه پره اکلامپسی 

این اختلال باعث افزایش فشار خون در دوران بارداری می شود و به طور مادام العمر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

13- بیماری های خود ایمنی 

ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و… می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد.

راه های پیشگیری از ابتلا به سکته قلبی در جوانان

هیچ زمانی برای پیشگیری از ابتلا به حمله قلبی دیر نیست (حتی اگر قبلا به آن مبتلا شده باشید). دو مورد از راه های جلوگیری از حمله قلبی عبارتند از:

1- استفاده از داروها

مصرف برخی از داروها می تواند خطر بروز مجدد حمله قلبی را کاهش دهد و به عملکرد بهتر قلب کمک کند. در صورتی که پزشک برای شما دارو تجویز کرده است، مصرف آن ها را ادامه دهید و از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایشات مربوطه را انجام دهید و تحت نظر باشید.

2- سبک زندگی مناسب برای جلوگیری از ابتلا

داشتن یک سبک زندگی سالم به پیشگیری و کاهش خطر بروز حمله قلبی کمک می کند. یک رژیم غذایی سالم برای قلب داشته باشید، وزن مناسب خود را حفظ کنید، از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید، به طور منظم ورزش کنید، استرس خود را مدیریت کنید و هرگونه عواملی که می تواند منجر به حمله قلبی شود (مثل فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و…) را کنترل کنید.

منبع:  خبرآنلاین

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/symptoms-causes/syc-20373106

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

 

4/5 - (10 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند روزی هست که احساس فشار در قفسه سینه میکنم این مدت تحت استرس زیاد قرار گرفتم و تنگی نفس دارم هی میره و میاد ممکنه چیز خطرناکی باشه؟
  در ضمن من دچار حمله ی پانیک هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام بهتره برای بررسی یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر فهیمه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما جناب آقای دکتر من آمپول فراین جکت تزریق میکنم آیا زمانی که قلبم درد میکنه مشکلی نداره که این سرم رو تزریق کنند برام ممننون میشم جواب بدین سلام خدمت شما جناب آقای دکتر من آمپول فراین جکت تزریق میکنم آیا زمانی که قلبم درد میکنه مشکلی نداره که این سرم رو تزریق کنند برام ممننون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۹ مرداد ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نجفی عزیز... وقتتون بخیر... من پدرم تو شهرستان ساری هستن حالشون بد شده تقریبا ی ماه پیش و همونجا آنژیو گرافی شدن وفتندحمله خفیف قلبی بوده بعد چند روز ترخیص شدن، الان نزدیک به یک ماه هس همش حالش بد میشه سرش گیج میره سیاهی میره سرش یهو از حال میره، الان یه ماهه چند بیمارستان مختلف بستری شدن نتونستن مشکلشو حل کنن...قند هم دارن،قلبشون انگار تو یه لحظه ضعیف عمل میکنه، از سرش اسکن امرای انجام شده گفتن چیزی نیس، من الان چیکار کنم بیارمشون تهران پیش شما؟؟ توروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۹ مرداد ۲( 8 ماه پیش)
   سلام اگر تشريف ميارن سي دي انژيو رو هم حتما بيارين
 • تصویر کاربر تيموري دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  در ادامه سوال قبلم كه مادر ٩٤ ساله ، در بيمارستان اول گفتن ١٠ تا ١٥ درصد هست ولي در بيمارستان دوم ٢٠ تا ٢٥ درصد هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۴ اردیبهشت ۲( 1 سال پیش)
   🙏
 • تصویر کاربر سها شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  چندروزی میشه که در قسمت چپ قفسه سینم احساس سوزش و سنگینی میکنم
  ۳۲سالمه و مشکل کم کاری تیروئید هم دارم
  نگرانم لطفا زودتر جوابمو بدید که چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   یک بار نوارقلب بگیرید و متخصص ببیند
 • تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ۲۱ سالم هست چند وقتی هست که متاسفانه دچار یه سری دردها و تیرکشیدن هایی در قلبم میشم که موقع پیاده‌روی و تحرک تشدید میشه و موقع استراحت قطع میشه البته امروز این درد تو حالت استراحت هم برام ایحاد شد البته خیلی خفیف تر.
  ناگفته نمونه که ۷ ماه پیش هم یه سنکوپ وازوواگال داشتم.
  اکو و نوار قلب و تست ورزش انجام دادم و پزشک بعد از بررسی هیچ مشکلی ندید و توصیه کرد برای تشخیص نهایی سی تی آنژیو انجام بدم که البته هنوز نکردم این کار رو.
  میخواستم بدونم منشا این درد‌ها از کجا میتونه باشه؟

  متاسفانه سیگار هم میکشم و اضافه وزن هم دارم. ):
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   احتمال کمی وجو دارد که قلبی باشد ولی بخاطر سیگار و ادامه دار شدن دردها توصیه شده که سی تی انژیو کنید. بهتر است انجام بدهید
 • تصویر کاربر . سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من یه مدت خاصی پنیک زدم حدود ۸ ماه پیش و رفته رفته بیشتر میشد ...الانا احساس سنگینی میکنم تو قسمت چپ بدنم و تپش قلبم داشتم ولی ۲ بار اکو دادم همینطور نوار قلب... ولی گفتن سالمم ...خواستم ببینم دلیل سنگینی قسمت چپ بدنم چیه... ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر . یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   18 سالمم هست
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   اینها منشا اضطرابی دارد بهتر است زیر نظر یک متخصص روانپزشکی باشید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پونه جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من ۴۷ سالمه .مدتی هست که سر درد دارم فقط مسکن میخورم .گاهی خوب میشم..گاهی نه..بیشتر وقتها میل به غذا ندارم ...چند سال پیش مشکل تیرویید داشتم که خیلی لاغرم کرده بود..با دارو بهتر شدم.....چند شب پیش نصف شب از خواب بیدار شدم احساس میکردم قلبم جمع میشه .و صفت میشه.حالت تهوع و استفراغ داشتم.و عرق یخ .صورتم گز گز داشت .آب نمیتونستم بخورم از گلوم پایین نمیرفت..زبونم شل شد.اورژانس اومد فشهر و قندم نرمال بود...اما دکتر قلب برام عکس قلب نوشتن..و ریه..که جوابو که گرفتم توی عکس چیزی نشون نداده بود.دکترم نبود که برم مطب...ولی من همون لحظه دوباره روی قلبم سفت شد درد گرفت نفسم بالا نمیومد زبانن شل شد .... برام سواله اگر چیزی نشون نداده عکس قلبم ، چطور این علائمو دارم؟ خیلی بیحال میشم تپش قلب هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   این علایم قلبی نیستند و بیشتر منشا اضطرابی دارند
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  سلام من 29 سالمه در د قفسه سینه دارم واز صبح پاهام بی حسن والان سر وگردنم هم درد می کنه وافتادگی در یچه قلب هم دارم آیا این علاعم سکته است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید بعید است مورد خیلی خطرناکی باشد
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 357 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من یه چند وقتیه از ناحیه پشت بالای کمر احساس درد میکنم گاهی اوقات این درد به قفسه سینه کمر و ختی تیر کشیدن قلبم میزنه آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر