آریتمی قلبی چگونه درمان می شود؟

درمان آریتمی قلبی به نوع و شدت آریتمی بستگی دارد. در برخی از موارد، هیچ درمان ضروری نیاز نیست. گزینه های درمان آریتمی شامل داروها، تغییر در شیوه زندگی یا درمان آریتمی قلبی به کمک طب سنتی ، درمان آریتمی به کمک دستگاه های الکتریکی و یا جراحی است.

آریتمی های قلبیدرمان آریتمی قلبی به کمک دارو

داروهای ضد آریتمی داروهای مورد استفاده برای تبدیل آریتمی به ریتم طبیعی سینوسی و یا برای جلوگیری از آریتمی می باشند. داروهای دیگر درمان آریتمی قلبی ممکن است شامل داروهای کنترل کننده سرعت ضربان قلب و داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکتی مانند وارفارین (یک “رقیق کننده خون”) و یا آسپرین است که خطر سکته مغزی و یا تشکیل لخته ها کاهش میدهد.

این مهم است که شما اسامی داروهای درمان آریتمی قلبی خود، نحوه مصرف آنها  عوارض جانبی داروها را بدانید.

درمان آریتمی قلبی با تغییر در شیوه زندگی

آریتمی قلبی ممکن است با عوامل خاص سبک زندگی هم ارتباط داشته باشد . نکات زیر می تواند به کاهش خطر ابتلا کمک کند:

– اگر سیگار می کشید، آن را متوقف کنید.

– مصرف الکل را قطع کنید.

– استفاده از کافئین را محدود و یا متوقف کنید. برخی افراد حساس به کافئین هستند و ممکن است علائم آریتمی قلبی در زمان استفاده از محصولات کافئین دار مانند چای، قهوه، کولا و برخی از داروهای بدون نسخه بیشتر شود.

– استفاده از محرک ها را محدود کنید. آگاه باشید که برخی از محرک ها در داروهای سرفه و سرماخوردگی و مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای استفاده شده است. برخی از این مواد حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که باعث ریتم نامنظم قلب می گردند. بنابراین حتما برچسب دارویی را بخوانید و یا از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا دارویی که برای شما بهتر است را تجویز نماید.

– سطح قند خود را کنترل کنید.

دیابت-بیماری- قلبی

– اگر شما چاق و یا اضافه وزن دارید، لاغر شوید تا احتمال آریتمی قلبی از قبیل فیبریلاسیون دهلیزی در شما کاهش یابد.

آپنه خواب ( توقف تنفس در خواب ) درمان کنید. درمان ممکن است احتمال آریتمی قلبی در شما را کاهش دهد.

– خانواده شما همچنین ممکن است بخواهند در مراقبت از شما با یادگیری، تشخیص علائم آریتمی قلبی و چگونگی شروع CPR ( احیای قلبی ) در صورت نیاز نقش داشته باشد.

– اگر متوجه شدید که ریتم قلب نامنظم شما با فعالیت های خاصی بیشتر رخ می دهد، شما باید از آنها اجتناب کنید.

درمان تهاجمی آریتمی قلبی

شوک قلبی و کاتتر فرسایشی درمان های تهاجمی هستند که برای درمان و یا از بین بردن ریتم نامنظم قلب مورد استفاده قرار می گیرند. دکتر قلب شما بهترین درمان آریتمی قلبی را برای شما تعیین و در مورد مزایا و خطرات این درمان ها با شما صحبت خواهند کرد.

۱- شوک کاردیوورژن

بیماران قلبی با آریتمی های مداوم، مثل فیبریلاسیون دهلیزی، ممکن است به تنهایی با دارو درمانی قادر به رسیدن به یک ریتم طبیعی قلب نباشند. شوک قلبی یک شوک الکتریکی است که به دیواره قفسه سینه شما وارد می شود، که همزمان به قلب اجازه می دهد تا ریتم طبیعی خود را مجددا آغاز کند. این روش پس از دریافت یک بیهوشی کوتاه اثر انجام می شود.

شوک قلبی۲- کاتتر فرسایشی ( ابلیشن )

در فرسایش، انرژی از طریق یک کاتتر به مناطق کوچکی از عضله قلب وارد می شود. این انرژی هم می تواند مسیر ریتم غیر طبیعی را متوقف کرده و هم از پالس های غیر طبیعی جلوگیری و هدایت نرمال پالس ها را تقویت و یا مسیرهای الکتریکی بین دهلیز و بطن را قطع کند.

ابلیشن می تواند برای درمان بیشتر تاکی کاردی های فوق بطنی یا SVT ها، فلاتر دهلیزی و برخی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی مورد استفاده قرار گیرد. ابلیشن همچنین می تواند برای دستیابی به یکه نتیجه مطلوب با روش های دیگر ترکیب گردد.

۳- جداسازی ورید ریوی

در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی حمله ای مکرر، یا مداوم، وریدهای ریوی ایزوله می شوند که در این روش با استفاده از یک کاتتر ویژه، رشته های بافت رگ درآورده می شود، بعلت اینکه تصور می شود فیبریلاسیون دهلیزی، ناکارآمد است. هدف از ایزوله کردن به جای برداشتن، تمرکز بر روی مسئول تحریکات فیبریلاسیون دهلیزی از طریق مسدود کردن انتقال محیطی است.

۴- دستگاه های الکتریکی

۴-۱- ضربان ساز دائمی

دستگاهی است که پالس های الکتریکی کوچکی به عضله قلب برای حفظ ضربان طبیعی قلب می فرستد. ضربان ساز دارای یک تولید کننده پالس (که باتری خانگی و یک کامپیوتر کوچک) و لیدها (سیم) است که پالس ها را از مولد پالس به عضله قلب شما ارسال می کند و بدین گونه فعالیت الکتریکی قلب را حس می کنید.

عمل پیس میکرضربان ساز قلب عمدتا برای جلوگیری از ضربان خیلی آرام قلب مورد استفاده قرار می گیرد . ضربان سازهای جدید قلبی با بسیاری از ویژگی های پیچیده طراحی شده اند که به مدیریت آریتمی قلبی ، بهینه سازی ریتم قلبی مرتبط با فعالیت و بهبود هماهنگی کمک می کنند.

۴-۲- کاشت دفیبریلاتور قلبی (ICD)

در ICD نظارت بر ریتم قلب به طور مداوم صورت می گیرد. هنگامی که دفیبریلاتور یک ریتم غیر طبیعی قلب بسیار سریعی را تشخیص دهد، به عضله قلب انرژی وارد می کند تا قلب به ریتم طبیعی ضربان خود باز گردد.

راه های مختلفی وجود دارد که  ICD می تواند قلب را به ریتم طبیعی خود بازگرداند:

– ضد سرعت گرفتن تاکی کاردی (ATP)

هنگامی که ضربان قلب بیش از حد سریع است، یک سری از پالس های الکتریکی کوچک به عضله قلب وارد میشود تا ضربان قلب به سرعت و ریتم نرمال بازگردد.

– کاردیوورژن

یک شوک کم انرژی در همان زمان به عنوان ضربان قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب وارد می شود.

– دفیبریلاتور

هنگامی که ضربان قلب به طور خطرناکی سریع یا نامنظم است ، یک شوک انرژی بالاتر برای بازگرداندن ریتم طبیعی به عضله قلب وارد می آید .

– سرعت گرفتن برادی کاردی

بسیاری از ICD ها یک سرعت حمایتی، برای جلوگیری از ریتم خیلی آهسته قلب به آن وارد می کنند.

– ضربان سازها و دفیبریلاتورهای دو طرفه قلب (B-V)

ضربان ساز دو طرفه و دفیبریلاتورها در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که همچنین شواهدی از یک انقباض ناهماهنگ یا ناهمزمان بطن چپ در آنها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها به همگام سازی انقباض بطن چپ کمک میکنند. علاوه بر این یک یا دو لید برای ضربان سازهای سنتی استفاده شده و دفیبریلاتورها در بطن راست و دهلیز راست قرار می گرفتند.

دستگاه های دو بطنی از یک لید اضافی واقع شده در پشت و یا سمت چپ بطن چپ استفاده می کنند. برای رسیدن به این منطقه، لید اضافی معمولا از طریق سینوس کرونری، رگ کوچک در پشت قلب هدایت می شود.

۵- عمل قلب

عمل جراحی قلب بازجراحی قلب ممکن است برای اصلاح هر گونه آریتمی قلبی که نمی توانند با دارو و یا روش های درمانی غیر جراحی آریتمی قلبی کنترل شوند، لازم باشد. اگر شما به اعمال جراحی، مانند جراحی دریچه یا بای پس، برای اصلاح اشکال دیگری از بیماری های قلبی نیاز داشته باشید، ممکن است جراحی آریتمی قلبی توصیه شود.

روش Maze و روش تغییر شکل یافته Maze دو عمل جراحی هستند که برای اصلاح فیبریلاسیون دهلیزی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویزیت منظم توسط متخصص قلب

شما به پیگیری منظم ویزیت پزشکی نیاز خواهید داشت :

 • برای اطمینان یافتن از اینکه آریتمی قلبی شما کنترل شده
 • داروهای شما به درستی تنظیم گردیده
 • ارزیابی عملکرد هر دستگاه به کار رفته
 • اطمینان یافتن از وضعیت سلامتی شما و اینکه سایر مشکلات پزشکی را نداشته باشید

پزشکتان به شما خواهد گفت که زمان ویزیت شما هر چند وقت یکبار خواهد بود. در بین زمان های ویزیت اگر علایم در شما مکرر یا شدید شدند حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر jaf یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  من مردی 64 ساله و تاکنون بیماری خاصی نداشته ام.از چند ماه پیش گاهی برای چند ثانیه دچار بی نظمی ضربان میشوم. به فوق تخصص الکترو فیزیولوژی مراجعه نمودم.در نوار قلبم بی نظمی داشت. تست ورزش و اکو بی مشکل بود.هولتر نصب شد و سپس توصیه پزشک این بود که هیچ مشکل مهمی نیست و زندگی طبیعیم را بکنم( همراه توصیه به ورزش و تغذیه و...)ضمنا" در صورت تشدید بی نظمی، نصف بیزوپرولول 2.5 مصرف کنم.آزمایش خون هم نرمال بود.اخیرا" بی نظمی بیشتر شده است. ایشان مدتیست در سفر هستند..آیا داروی دیگری پیشنهاد میکنید.پیشاپیش متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام نوع اریتمی برای من مهم است ولی اگر همکاران ذکر کرده اند اریتمی خطرناکی نیست نگران نباشین
 • تصویر کاربر محبوبه چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.. خسته نباشید... من خانمی 32ساله هستم.. شاغلم و ماما هستم شغلی که پر استرس هستش... گاهی توی محیط بیمارستان احساس سردرد شدید داشتم که وقتی فشار خون خودم رو چک کردم 13یا 14بوده... قبلا هر وقت توی شب کاری به شدت خسته میشدم دچار تپش قلب میشدم اما یک مدت هست که در حال استراحت یا تماشای تلویزیون دچار تپش قلب میشم... برای همین به مدت 24ساعت هولتر قلب و فشارخون گزاشتم... ماکسیمم فشار سیستولیکم 13/7و مینیمم فشار سیستولیکم 6/6بوده ضمن اینکه برای طپش قلبم از پروپرانول 10هم استفاده میکردم.. از 12شب به بعد هر یک ساعت فشارخونم یک درجه افت میکرده که نزدیک صبح به فشار 6رسیده با نبض 52تا.... توی هولتر قلب هم Pvcدیده شده اما زیاد نبوده... پیش دکتر قلب رفتم که ایشون گفتن از اونجایی که نوسان فشارت زیاده و انگار بعد از مصرف پروپرانول دچار افت فشار حاد میشی و به علت پی وی سی که دیده شده از کنکور کور 2/5اما نصف هر 12ساعت استفاده کن... من استفاده کردم و مرتب فشارخونم رو چک میکنم اما همش فشارم 9هستش ولی سرگیجه ندارم.. الان سوالم این هستش که ممکنه نیست وقتی در طول روز حتی با فعالیت فشار 9هست در صورتی که با پروپرانول در طول روز فشار 11داشتم که گاهی به 12یا 13میرسید ممکن نیست شب باز هم افت فشار حاد بدم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تساسا این تغییرات فشار خون در طی شبانه روز طبیعی است، لازم نیست مداوم فشار خون چک کنید.
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما. جناب دکتر بنده ۳۰ ساله هستم مبتلا به کرونای خفیف شده بودم و ریه ام به طور خفیف در اسکن درگیری نشان میداد. پزشک برای من هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین تجویز کردن برای ۵ روز. و بیماری درمان شد اما دو روز بعد از اتمام داروها، شب ها هنگام خواب دچار تپش قلب و نفس تنگی ناگهانی میشوم به گونه ای که ضربان قلبم بین ۶۰تا۹۵ متغیر میشود. مقدار کمی هم درد سمت چپ سینه دارم. ممنون میشم از نظرتون و سپاس از پیج خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بهتره از نظر قلب جک بشین
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من الان چند روزه دست شانه سمت چپ میگره مشکل قلبیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   اما بدون معاینه نمیشه نظر دقیق داد

 • تصویر کاربر مجیدعمو شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر
  بنده الان۳۵سالمه و۶ سال پیش عمل باز(وایکتومی) به دلیل بیماریhocmانجام دادم وبلافاصله بعدازعمل icd تک حفره ای گذاشتم وهیچ مشکلی تا۴ ماه پیش نداشتم تا اینکه به دلیل پریکاردیت بستری شدم وبعد از ۳ماه که پریکاردیتم رفع شد الان با مشکلات عدیده ای از جمله تپش قلب زیاد و گرادین بالای۶۰ میباشم.در ضمن روزی۴تا متورال۵۰ هم میخورم و عضله بتن چپم۳۰ میلی متر شده.دکترم آقای ملازاده است وبرای من قرص دیزوپروماید۱۰۰ روزی۲تا تجویز کرده که قرصش گیرم نیامده.
  سوالم از شما این است که اگه دوباره عمل باز مایکتومی انجام بدهم بهتر است یا درمان دارویی؟
  واگر درمان دارویی بجای قرص دیزوپروماید ۱۰۰میلی چه قرصی شما پیشنهاد میکنید؟
  قبلا از شما کمال تشکر رادارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   معمولاً قدم اول درمان دارویی است و  اگر کسی به درمان دارویی پاسخ ندهد و بعد از آن عمل جراحی در نظر گرفته می شود داروهای خانواده بتابلوکر می تواند استفاده شود

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر