آریتمی قلبی چگونه درمان می شود؟

درمان آریتمی قلبی به نوع و شدت آریتمی بستگی دارد. در برخی از موارد، هیچ درمان ضروری نیاز نیست. گزینه های درمان آریتمی شامل داروها، تغییر در شیوه زندگی یا درمان آریتمی قلبی به کمک طب سنتی ، درمان آریتمی به کمک دستگاه های الکتریکی و یا جراحی است.

آریتمی های قلبیدرمان آریتمی قلبی به کمک دارو

داروهای ضد آریتمی داروهای مورد استفاده برای تبدیل آریتمی به ریتم طبیعی سینوسی و یا برای جلوگیری از آریتمی می باشند. داروهای دیگر درمان آریتمی قلبی ممکن است شامل داروهای کنترل کننده سرعت ضربان قلب و داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکتی مانند وارفارین (یک “رقیق کننده خون”) و یا آسپرین است که خطر سکته مغزی و یا تشکیل لخته ها کاهش میدهد.

این مهم است که شما اسامی داروهای درمان آریتمی قلبی خود، نحوه مصرف آنها  عوارض جانبی داروها را بدانید.

درمان آریتمی قلبی با تغییر در شیوه زندگی

آریتمی قلبی ممکن است با عوامل خاص سبک زندگی هم ارتباط داشته باشد . نکات زیر می تواند به کاهش خطر ابتلا کمک کند:

– اگر سیگار می کشید، آن را متوقف کنید.

– مصرف الکل را قطع کنید.

– استفاده از کافئین را محدود و یا متوقف کنید. برخی افراد حساس به کافئین هستند و ممکن است علائم آریتمی قلبی در زمان استفاده از محصولات کافئین دار مانند چای، قهوه، کولا و برخی از داروهای بدون نسخه بیشتر شود.

– استفاده از محرک ها را محدود کنید. آگاه باشید که برخی از محرک ها در داروهای سرفه و سرماخوردگی و مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای استفاده شده است. برخی از این مواد حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که باعث ریتم نامنظم قلب می گردند. بنابراین حتما برچسب دارویی را بخوانید و یا از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا دارویی که برای شما بهتر است را تجویز نماید.

– سطح قند خود را کنترل کنید.

دیابت-بیماری- قلبی

– اگر شما چاق و یا اضافه وزن دارید، لاغر شوید تا احتمال آریتمی قلبی از قبیل فیبریلاسیون دهلیزی در شما کاهش یابد.

آپنه خواب ( توقف تنفس در خواب ) درمان کنید. درمان ممکن است احتمال آریتمی قلبی در شما را کاهش دهد.

– خانواده شما همچنین ممکن است بخواهند در مراقبت از شما با یادگیری، تشخیص علائم آریتمی قلبی و چگونگی شروع CPR ( احیای قلبی ) در صورت نیاز نقش داشته باشد.

– اگر متوجه شدید که ریتم قلب نامنظم شما با فعالیت های خاصی بیشتر رخ می دهد، شما باید از آنها اجتناب کنید.

درمان تهاجمی آریتمی قلبی

شوک قلبی و کاتتر فرسایشی درمان های تهاجمی هستند که برای درمان و یا از بین بردن ریتم نامنظم قلب مورد استفاده قرار می گیرند. دکتر قلب شما بهترین درمان آریتمی قلبی را برای شما تعیین و در مورد مزایا و خطرات این درمان ها با شما صحبت خواهند کرد.

۱- شوک کاردیوورژن

بیماران قلبی با آریتمی های مداوم، مثل فیبریلاسیون دهلیزی، ممکن است به تنهایی با دارو درمانی قادر به رسیدن به یک ریتم طبیعی قلب نباشند. شوک قلبی یک شوک الکتریکی است که به دیواره قفسه سینه شما وارد می شود، که همزمان به قلب اجازه می دهد تا ریتم طبیعی خود را مجددا آغاز کند. این روش پس از دریافت یک بیهوشی کوتاه اثر انجام می شود.

شوک قلبی۲- کاتتر فرسایشی ( ابلیشن )

در فرسایش، انرژی از طریق یک کاتتر به مناطق کوچکی از عضله قلب وارد می شود. این انرژی هم می تواند مسیر ریتم غیر طبیعی را متوقف کرده و هم از پالس های غیر طبیعی جلوگیری و هدایت نرمال پالس ها را تقویت و یا مسیرهای الکتریکی بین دهلیز و بطن را قطع کند.

ابلیشن می تواند برای درمان بیشتر تاکی کاردی های فوق بطنی یا SVT ها، فلاتر دهلیزی و برخی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی مورد استفاده قرار گیرد. ابلیشن همچنین می تواند برای دستیابی به یکه نتیجه مطلوب با روش های دیگر ترکیب گردد.

۳- جداسازی ورید ریوی

در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی حمله ای مکرر، یا مداوم، وریدهای ریوی ایزوله می شوند که در این روش با استفاده از یک کاتتر ویژه، رشته های بافت رگ درآورده می شود، بعلت اینکه تصور می شود فیبریلاسیون دهلیزی، ناکارآمد است. هدف از ایزوله کردن به جای برداشتن، تمرکز بر روی مسئول تحریکات فیبریلاسیون دهلیزی از طریق مسدود کردن انتقال محیطی است.

۴- دستگاه های الکتریکی

۴-۱- ضربان ساز دائمی

دستگاهی است که پالس های الکتریکی کوچکی به عضله قلب برای حفظ ضربان طبیعی قلب می فرستد. ضربان ساز دارای یک تولید کننده پالس (که باتری خانگی و یک کامپیوتر کوچک) و لیدها (سیم) است که پالس ها را از مولد پالس به عضله قلب شما ارسال می کند و بدین گونه فعالیت الکتریکی قلب را حس می کنید.

عمل پیس میکرضربان ساز قلب عمدتا برای جلوگیری از ضربان خیلی آرام قلب مورد استفاده قرار می گیرد . ضربان سازهای جدید قلبی با بسیاری از ویژگی های پیچیده طراحی شده اند که به مدیریت آریتمی قلبی ، بهینه سازی ریتم قلبی مرتبط با فعالیت و بهبود هماهنگی کمک می کنند.

۴-۲- کاشت دفیبریلاتور قلبی (ICD)

در ICD نظارت بر ریتم قلب به طور مداوم صورت می گیرد. هنگامی که دفیبریلاتور یک ریتم غیر طبیعی قلب بسیار سریعی را تشخیص دهد، به عضله قلب انرژی وارد می کند تا قلب به ریتم طبیعی ضربان خود باز گردد.

راه های مختلفی وجود دارد که  ICD می تواند قلب را به ریتم طبیعی خود بازگرداند:

– ضد سرعت گرفتن تاکی کاردی (ATP)

هنگامی که ضربان قلب بیش از حد سریع است، یک سری از پالس های الکتریکی کوچک به عضله قلب وارد میشود تا ضربان قلب به سرعت و ریتم نرمال بازگردد.

– کاردیوورژن

یک شوک کم انرژی در همان زمان به عنوان ضربان قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب وارد می شود.

– دفیبریلاتور

هنگامی که ضربان قلب به طور خطرناکی سریع یا نامنظم است ، یک شوک انرژی بالاتر برای بازگرداندن ریتم طبیعی به عضله قلب وارد می آید .

– سرعت گرفتن برادی کاردی

بسیاری از ICD ها یک سرعت حمایتی، برای جلوگیری از ریتم خیلی آهسته قلب به آن وارد می کنند.

– ضربان سازها و دفیبریلاتورهای دو طرفه قلب (B-V)

ضربان ساز دو طرفه و دفیبریلاتورها در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که همچنین شواهدی از یک انقباض ناهماهنگ یا ناهمزمان بطن چپ در آنها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها به همگام سازی انقباض بطن چپ کمک میکنند. علاوه بر این یک یا دو لید برای ضربان سازهای سنتی استفاده شده و دفیبریلاتورها در بطن راست و دهلیز راست قرار می گرفتند.

دستگاه های دو بطنی از یک لید اضافی واقع شده در پشت و یا سمت چپ بطن چپ استفاده می کنند. برای رسیدن به این منطقه، لید اضافی معمولا از طریق سینوس کرونری، رگ کوچک در پشت قلب هدایت می شود.

۵- عمل قلب

عمل جراحی قلب بازجراحی قلب ممکن است برای اصلاح هر گونه آریتمی قلبی که نمی توانند با دارو و یا روش های درمانی غیر جراحی آریتمی قلبی کنترل شوند، لازم باشد. اگر شما به اعمال جراحی، مانند جراحی دریچه یا بای پس، برای اصلاح اشکال دیگری از بیماری های قلبی نیاز داشته باشید، ممکن است جراحی آریتمی قلبی توصیه شود.

روش Maze و روش تغییر شکل یافته Maze دو عمل جراحی هستند که برای اصلاح فیبریلاسیون دهلیزی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویزیت منظم توسط متخصص قلب

شما به پیگیری منظم ویزیت پزشکی نیاز خواهید داشت :

 • برای اطمینان یافتن از اینکه آریتمی قلبی شما کنترل شده
 • داروهای شما به درستی تنظیم گردیده
 • ارزیابی عملکرد هر دستگاه به کار رفته
 • اطمینان یافتن از وضعیت سلامتی شما و اینکه سایر مشکلات پزشکی را نداشته باشید

پزشکتان به شما خواهد گفت که زمان ویزیت شما هر چند وقت یکبار خواهد بود. در بین زمان های ویزیت اگر علایم در شما مکرر یا شدید شدند حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

آریتمی قلبی چگونه درمان می شود؟
4 (80%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرخزان پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام.
  آقای دکتر نجفی سوالی از حضورتون داشتم.
  پزشک محترم قلب وعروقی که به ایشون مراجعه کرده بودم به فیبروالاستوم دریچه آئورت مشکوک بودند. ایشون بعد از دیدن نتیجه اکوی تخصصی (عدم وجود فیبروالاستوم و دولتی بودن دریچه ائورت) که توسط فلوشیپ محترم اکو انجام شده بود، از من خواستند که برای اطمینان بیشتر و برای تایید یا رد این تشخیص حتما اکوی مری انجام بدم.
  شما در پاسخ به سوال من که پرسیده بودم، آیا لازمه اکوی دیگه ای برای اطمینان بیشتر انجام بدم؟ فرموده بودید: احتمالا اکوی تخصصی صحیحه و دیگه نیازی به اکوی مجدد نیست.
  با تمام احترامی که برای تشخیص شما قائل هستم، کمی دچار سردرگمی شدم.
  همکار فلوشیپ به عدم وجود فیبروالاستوم و دولتی بودن اشاره کردند. یعنی این امکان وجود داره که حتی با وجود اطمینان ایشون، تشخیص اشتباه بوده باشه و فیبروالاستوم وجود داشته باشه؟
  به نظر شما لازمه اکوی مری رو انجام بدم ؟
  یا در فاصله کوتاهی اکوکاردیوگرافی مرسوم رو دوباره انجام بدم؟
  یا اینکه با اطمینان کامل و بدون هیچ نگرانی، اکوی مجددی انجام ندم ؟ خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید.
  تصاویر اکو رو دوباره برای شما ارسال می کنم.
  بی نهایت ممنون از لطف و راهنمایی شما
  1. تصویر کاربرخزانیکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام. وقتتون به خیر.
   بی نهایت ممنون از اینکه با صبر و حوصله پاسخگوی سوالاتم هستید.
   آقای دکتر نجفی، چند ماهی میشه که بخشی از ساق پای راستم متورم شده. هر کاری برای کاهش تورم انجام میدم ( کیسه آب گرم یا ماساژ دادن ) این تورم برطرف نمیشه.
   با توجه به اینکه مهمترین عارضه فیبروالاستوم دریچه آئورت، بروز حوادث آمبولیک یا به نوعی پرتاب لخته به اندام های مختلف هست، آیا این امکان وجود داره که این تورم و برطرف نشدن اون به دلیل عوارض وجود این توده باشه؟
   همچنین گاهی اوقات چه در زمان فعالیت و چه در زمان استراحت دچار سنگینی تنفس میشم. قلبم تیر می کشه. این موارد میتونن دلیل قلبی داشته باشن؟
   بازم از راهنمایی و لطف شما بی نهایت سپاسگذارم.
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)

   چندین بار پاسخ شما داده شده

   باید حضوری مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  تقریبا از 4سال پیش من دار تپش قلب میشم به این صورت که نظم قلبم بهم میریزه و ضربانم رو احساس میکنم و انگار قلبم لرزش داره بعضی وقتا در طول یک روز ممکنه چند بار چند دقیقه باشه بعضی وقتا تا چند روز یا چند هفته هیچ خبری نیست اما سه بار تا الان از صبح شروع شد و تا غروب تقریبا 7ساعت ادامه داشت که خیلی منو کلافه میکنه و میترسم چی کار باید کنم دکتر که از این تپشا خلاص شم. اکو انجام دادم تست ورزش رفتم اسکن هسته ای گرفتم همشون سالمه. ممنون از شما دست بوس شما هستم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید هولتر ببندید تا نوع ریتم مشخص بشه 

   در صمن اگر اضطراب دارید هم باید درمان بشه

 • تصویر کاربرخزان جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . وقتتون به خیر.
  آقای دکتر، به نظر شما احساس فشار زیاد در ناحیه سر ، سرگیجه خیلی شدید و تنگی نفس حتی در حالت استراحت می تونه ربطی به شرایط فعلی قلبم داشته باشه؟ (شما فرمودید که احتمالا اکوی دوم که مربوط به دولتی بودن دریچه آئورته، صحیحه. )
  البته من بیماری صرع هم دارم که بابت اون داروی دپاکین 500 و دیازپام 5 استفاده می کنم.
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا خیر 

   احتمالا علایممتون اضطرابیه

 • تصویر کاربرخواجه جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خدمت شما عرض كنم
  در اكوي قلب بنده طبق گفته همكاران محترم شما لخته خون ديده شده ، وبراي بنده قرص زالربان تجويز كرده اند
  سوال بنده
  اين هست كه قرص زالربان چه اثري روي اين لخته ميگذارد ، ايا كاملا اين لخته را از بين ميبرد ؟؟
  واينكه چه مدت بايد استفاده كنم از اين قرص
  واگر در حال حاضر كه دوهفته هست از اين قرص استفاده ميكنم خطري بنده را تهديد ميكند يا خير ؟؟؟
  سپاسگزارم جناب اقاي دكتر نجفي 💐
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   باعث جلوگیری و کمک به حل لخته میکنه

   خطر به نراتب کم شده است

 • تصویر کاربرفائزه جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من مشکلم رو نوشتم و آقای دکتر فرموده بودن اکو رو بفرستید
  الان اکو رو فرستادماگه اقدام دیگه ای لازمه بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   سوالتون چی هست و در صمن باید گزارش اکو رو بفرستید

  2. تصویر کاربرفائزهسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سلام
   من دختری 22 ساله م که 3 سالگی عمل شدم
   الان بطن راستم دچار نارسایی شده با فشار
   180با توجه به اینکه دکتر گفته باید تعویض دریچه داشته باشی ،خواستم بدونم الان وقت تعویض دریچه هست یا باید صبر کنم
   گزارش اکو هم تلگرام فرستادم اگه باز نیاز هست بفرستم
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   گزارش اکو ارسال نشده

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر