آریتمی قلبی چگونه درمان می شود؟

درمان آریتمی قلبی به نوع و شدت آریتمی بستگی دارد. در برخی از موارد، هیچ درمان ضروری نیاز نیست. گزینه های درمان آریتمی شامل داروها، تغییر در شیوه زندگی یا درمان آریتمی قلبی به کمک طب سنتی ، درمان آریتمی به کمک دستگاه های الکتریکی و یا جراحی است.

آریتمی های قلبیدرمان آریتمی قلبی به کمک دارو

داروهای ضد آریتمی داروهای مورد استفاده برای تبدیل آریتمی به ریتم طبیعی سینوسی و یا برای جلوگیری از آریتمی می باشند. داروهای دیگر درمان آریتمی قلبی ممکن است شامل داروهای کنترل کننده سرعت ضربان قلب و داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکتی مانند وارفارین (یک “رقیق کننده خون”) و یا آسپرین است که خطر سکته مغزی و یا تشکیل لخته ها کاهش میدهد.

این مهم است که شما اسامی داروهای درمان آریتمی قلبی خود، نحوه مصرف آنها  عوارض جانبی داروها را بدانید.

درمان آریتمی قلبی با تغییر در شیوه زندگی

آریتمی قلبی ممکن است با عوامل خاص سبک زندگی هم ارتباط داشته باشد . نکات زیر می تواند به کاهش خطر ابتلا کمک کند:

– اگر سیگار می کشید، آن را متوقف کنید.

– مصرف الکل را قطع کنید.

– استفاده از کافئین را محدود و یا متوقف کنید. برخی افراد حساس به کافئین هستند و ممکن است علائم آریتمی قلبی در زمان استفاده از محصولات کافئین دار مانند چای، قهوه، کولا و برخی از داروهای بدون نسخه بیشتر شود.

– استفاده از محرک ها را محدود کنید. آگاه باشید که برخی از محرک ها در داروهای سرفه و سرماخوردگی و مکمل های گیاهی و یا تغذیه ای استفاده شده است. برخی از این مواد حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که باعث ریتم نامنظم قلب می گردند. بنابراین حتما برچسب دارویی را بخوانید و یا از پزشک یا داروساز خود بخواهید تا دارویی که برای شما بهتر است را تجویز نماید.

– سطح قند خود را کنترل کنید.

دیابت-بیماری- قلبی

– اگر شما چاق و یا اضافه وزن دارید، لاغر شوید تا احتمال آریتمی قلبی از قبیل فیبریلاسیون دهلیزی در شما کاهش یابد.

آپنه خواب ( توقف تنفس در خواب ) درمان کنید. درمان ممکن است احتمال آریتمی قلبی در شما را کاهش دهد.

– خانواده شما همچنین ممکن است بخواهند در مراقبت از شما با یادگیری، تشخیص علائم آریتمی قلبی و چگونگی شروع CPR ( احیای قلبی ) در صورت نیاز نقش داشته باشد.

– اگر متوجه شدید که ریتم قلب نامنظم شما با فعالیت های خاصی بیشتر رخ می دهد، شما باید از آنها اجتناب کنید.

درمان تهاجمی آریتمی قلبی

شوک قلبی و کاتتر فرسایشی درمان های تهاجمی هستند که برای درمان و یا از بین بردن ریتم نامنظم قلب مورد استفاده قرار می گیرند. دکتر قلب شما بهترین درمان آریتمی قلبی را برای شما تعیین و در مورد مزایا و خطرات این درمان ها با شما صحبت خواهند کرد.

۱- شوک کاردیوورژن

بیماران قلبی با آریتمی های مداوم، مثل فیبریلاسیون دهلیزی، ممکن است به تنهایی با دارو درمانی قادر به رسیدن به یک ریتم طبیعی قلب نباشند. شوک قلبی یک شوک الکتریکی است که به دیواره قفسه سینه شما وارد می شود، که همزمان به قلب اجازه می دهد تا ریتم طبیعی خود را مجددا آغاز کند. این روش پس از دریافت یک بیهوشی کوتاه اثر انجام می شود.

شوک قلبی۲- کاتتر فرسایشی ( ابلیشن )

در فرسایش، انرژی از طریق یک کاتتر به مناطق کوچکی از عضله قلب وارد می شود. این انرژی هم می تواند مسیر ریتم غیر طبیعی را متوقف کرده و هم از پالس های غیر طبیعی جلوگیری و هدایت نرمال پالس ها را تقویت و یا مسیرهای الکتریکی بین دهلیز و بطن را قطع کند.

ابلیشن می تواند برای درمان بیشتر تاکی کاردی های فوق بطنی یا SVT ها، فلاتر دهلیزی و برخی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی مورد استفاده قرار گیرد. ابلیشن همچنین می تواند برای دستیابی به یکه نتیجه مطلوب با روش های دیگر ترکیب گردد.

۳- جداسازی ورید ریوی

در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی حمله ای مکرر، یا مداوم، وریدهای ریوی ایزوله می شوند که در این روش با استفاده از یک کاتتر ویژه، رشته های بافت رگ درآورده می شود، بعلت اینکه تصور می شود فیبریلاسیون دهلیزی، ناکارآمد است. هدف از ایزوله کردن به جای برداشتن، تمرکز بر روی مسئول تحریکات فیبریلاسیون دهلیزی از طریق مسدود کردن انتقال محیطی است.

۴- دستگاه های الکتریکی

۴-۱- ضربان ساز دائمی

دستگاهی است که پالس های الکتریکی کوچکی به عضله قلب برای حفظ ضربان طبیعی قلب می فرستد. ضربان ساز دارای یک تولید کننده پالس (که باتری خانگی و یک کامپیوتر کوچک) و لیدها (سیم) است که پالس ها را از مولد پالس به عضله قلب شما ارسال می کند و بدین گونه فعالیت الکتریکی قلب را حس می کنید.

عمل پیس میکرضربان ساز قلب عمدتا برای جلوگیری از ضربان خیلی آرام قلب مورد استفاده قرار می گیرد . ضربان سازهای جدید قلبی با بسیاری از ویژگی های پیچیده طراحی شده اند که به مدیریت آریتمی قلبی ، بهینه سازی ریتم قلبی مرتبط با فعالیت و بهبود هماهنگی کمک می کنند.

۴-۲- کاشت دفیبریلاتور قلبی (ICD)

در ICD نظارت بر ریتم قلب به طور مداوم صورت می گیرد. هنگامی که دفیبریلاتور یک ریتم غیر طبیعی قلب بسیار سریعی را تشخیص دهد، به عضله قلب انرژی وارد می کند تا قلب به ریتم طبیعی ضربان خود باز گردد.

راه های مختلفی وجود دارد که  ICD می تواند قلب را به ریتم طبیعی خود بازگرداند:

– ضد سرعت گرفتن تاکی کاردی (ATP)

هنگامی که ضربان قلب بیش از حد سریع است، یک سری از پالس های الکتریکی کوچک به عضله قلب وارد میشود تا ضربان قلب به سرعت و ریتم نرمال بازگردد.

– کاردیوورژن

یک شوک کم انرژی در همان زمان به عنوان ضربان قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب وارد می شود.

– دفیبریلاتور

هنگامی که ضربان قلب به طور خطرناکی سریع یا نامنظم است ، یک شوک انرژی بالاتر برای بازگرداندن ریتم طبیعی به عضله قلب وارد می آید .

– سرعت گرفتن برادی کاردی

بسیاری از ICD ها یک سرعت حمایتی، برای جلوگیری از ریتم خیلی آهسته قلب به آن وارد می کنند.

– ضربان سازها و دفیبریلاتورهای دو طرفه قلب (B-V)

ضربان ساز دو طرفه و دفیبریلاتورها در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که همچنین شواهدی از یک انقباض ناهماهنگ یا ناهمزمان بطن چپ در آنها وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها به همگام سازی انقباض بطن چپ کمک میکنند. علاوه بر این یک یا دو لید برای ضربان سازهای سنتی استفاده شده و دفیبریلاتورها در بطن راست و دهلیز راست قرار می گرفتند.

دستگاه های دو بطنی از یک لید اضافی واقع شده در پشت و یا سمت چپ بطن چپ استفاده می کنند. برای رسیدن به این منطقه، لید اضافی معمولا از طریق سینوس کرونری، رگ کوچک در پشت قلب هدایت می شود.

۵- عمل قلب

عمل جراحی قلب بازجراحی قلب ممکن است برای اصلاح هر گونه آریتمی قلبی که نمی توانند با دارو و یا روش های درمانی غیر جراحی آریتمی قلبی کنترل شوند، لازم باشد. اگر شما به اعمال جراحی، مانند جراحی دریچه یا بای پس، برای اصلاح اشکال دیگری از بیماری های قلبی نیاز داشته باشید، ممکن است جراحی آریتمی قلبی توصیه شود.

روش Maze و روش تغییر شکل یافته Maze دو عمل جراحی هستند که برای اصلاح فیبریلاسیون دهلیزی مورد استفاده قرار می گیرند.

ویزیت منظم توسط متخصص قلب

شما به پیگیری منظم ویزیت پزشکی نیاز خواهید داشت :

 • برای اطمینان یافتن از اینکه آریتمی قلبی شما کنترل شده
 • داروهای شما به درستی تنظیم گردیده
 • ارزیابی عملکرد هر دستگاه به کار رفته
 • اطمینان یافتن از وضعیت سلامتی شما و اینکه سایر مشکلات پزشکی را نداشته باشید

پزشکتان به شما خواهد گفت که زمان ویزیت شما هر چند وقت یکبار خواهد بود. در بین زمان های ویزیت اگر علایم در شما مکرر یا شدید شدند حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۴۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده اریتمی قلبی دارم و چند دوره هم فلیکاینید مصرف کردم ولی بهبودی حاصل نشد بنظر شما بنده چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۴۶( 2 هفته پیش)
   سلام
   به فوق تخصص الكتروفيزيولوژي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرزهرا یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۲۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،مادر بنده 71ساله و فشار خون دارن،قرص لوزارتان و متورال دریافت می‌کنند،چند شب پیش ضربان قلبشون ناگهان بالا رفت و به ۱۶۰ رسید،دکتر تشخیص hf,دادن،اسکن قلب سالم،اکو هم دریچه تریکوسپید tr,mild,گزارش شده،آیا برای آریتمی باید دارو دریافت کنن؟در تست ورزش از ۶۶۴ تنفس،۴تنفس غیر عادی گزارش شده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۲۵( 2 هفته پیش)
   سلام
   بايد بيمار و مدارك رويت شود تا بشه در مورد درمان نظر داد
 • تصویر کاربرمصطفی جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر پدر من هشتادودو سالشه و من هر روز فشار خونشو اندازه میگیرم امروز موقع گرفتن فشارش احساس کردم ضربان قلبش هر ده پنزده تا انگار یکی نمیزنه البته هیچ ناراحتی یا دردی نداره فقط احساس ضعف میکرد که با بکمپلکس و اب عسل بهتر شده میخواستم بدونم خطرناکه تعداد ضربان قلبش هم تو حالت نشسته و خوابیده 65 تا63 هست ممنون میشم کمکم کنید با گوشی نوار قلبش اینجوری شد براتون تو فایل گذاشتم
  1. تصویر کاربرمصطفیسه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   دکتر در ضمن فشار پدرم همیشه ۱۲ رو هشت هست و بعضی وقتا ۱۱ رو ۷ در حالت نشسته و خوابیده
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴( 3 هفته پیش)
   سلام
   بايد حتما مراجعه كنيد تا نوار قلب گرفته شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمود چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۱۳( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 39 سالمه بمدت 2سالمه تپش دارم ودر بیمارستان هم بستری سدم و تشخیص afداده شده برای درمان کامل چیکار باید کنم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۱۳( 3 هفته پیش)
   سلام
   به فوق تخصص الكتروفيزيولوژي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرسیما دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پارسال به علت تپش قلب و فشار خون بالا واریتمی قلبی که گاهی ضربان قلبم به مدت یک ثانیه تند میزنه ویا یک ثانیه کند ویا گاهی یک ضربان نمیزنه دوباره بد یک ثانیه به حالت اول برمیگرده، دکترم تست ورزش واسکن نوشت که برایتان ارسال کردم فشارم شانزده رو ده بود قرص متورال ولوزار اچ روزی نصف قرص دادن اما گاهی کنترل فشار میکردم بازم بالا بود به تازهگی رفتم دوباره اکو کردن که فرستادم، گفتن ضعیف شده قلبت وداروی فشارم را زیاد کردن البته استرس هم دارم وقتی خیلی از آریتمی قلبم نگرانم میترسم درد سر ساز بشه اقای دکتر چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۰۸( 3 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر