نارسایی مزمن وریدی

در نارسایی مزمن وریدی ،وریدها قدرت کافی برای برگرداندن خون به قلب را ندراند. نارسایی مزمن وریدی در مراحل اولیه آن بهتر درمان می شود. پزشک متخصص عروق پا یا متخصص قلب و عروق بهترین فردی است که می تواند بیماری های مربوط به عروق وریدی را تشخیص داده و درمان کند.

برای درمان و کنترل نارسایی مزمن وریدی چه کارهایی باید انجام داد؟

۱- اگر شما باید یک سفر طولانی طی کنید و برای یک مدت طولانی خواهید نشست، ساق پا و مچ را در هر نیم ساعت یکبار، ۱۰ مرتبه خم و راست کنید تا جریان خون در وریدهای پا حفظ شود.

۲- به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مخصوصا پیاده روی بسیار توصیه می شود.

۳- وزن خود را کاهش دهید.

چاقی۴- پاهای خود را در حالی که نشسته و یا خوابیده اید، بالا ببرید. پاهای شما باید بالاتر از سطح قلب تان قرار گیرید.

۵- جوراب واریس بپوشید.

۶- برای درمان عفونت های پوستی ممکن است مصرف آنتی بیوتیک توصیه شود.

جوراب واریس چیست؟

یکی از روش های خوب برای درمان نارسایی مزمن وریدی می تواند پوشیدن جوراب های الاستیکی مناسب که جوراب واریس نامیده می شود، باشد. جوراب واریس را می توان در برخی از داروخانه ها و فروشگاه های عرضه پزشکی خریداری کرد که در مدل های مختلف، از جمله زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می شوند.

پوشیدن جوراب واریس در بارداریجوراب واریس در فشار های مختلف از ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه، تا ۴۰ یا ۵۰ میلی متر جیوه طراحی شده است. شما برای استفاده از جوراب ساق بلند با بیش از ۲۰ میلی متر جیوه فشرده سازی به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

اگر شما جوراب واریس می پوشید، لازم است تا آنها را در پایان روز برای شستن و خشک کردن، از پا خارج کرده و پوست خود را تمیز و بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که جوراب ساق بلند مناسب باشد؛ به طوری که هیچ کشیدگی در آن وجود نداشته باشد. جوراب های ساق بلند الاستیکی که نامناسب هستند، در واقع می توانند شرایط را با انسداد جریان خون در منطقه ای که آنها گره خوردگی دارند، بدتر کنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که جوراب به تنهایی علائم را کنترل نمی کند، ترکیب استفاده از جوراب الاستیکی با دارو برای بهبود جریان خون بسیار موثر است.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ممکن است برای پاکسازی عفونت های پوستی مربوط به واریس پا تجویز شود؛ اما این بیماری زمینه ای جهت پیشگیری از عود مجدد آن باید درمان شود. عفونت و زخم های عمیق تر همچنین ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند.

اگر شما لخته خونی داشته باشید، پزشکتان ممکن است داروهایی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون تجویز نماید.

راهنمای مصرف قرص وارفارینبرخی از بیماران از مکمل غذایی گیاهی Vena-Stat استفاده می کنند که مشتق شده از عصاره شاه بلوط هندی می باشد. به خاطر داشته باشید که داروهای گیاهی نباید به جای داروهای تجویزی پزشک استفاده شوند؛ چون ممکن است با داروهای تجویزی فعلی تداخل پیدا کنند. در مورد هر تداخلات دارویی بالقوه لطفا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مراقبت از پوست

پوست خود را مرطوب نگه دارید؛ به طوری که به راحتی پوسته پوسته نشده و یا ترک نخورد. اگر پوست ملتهب باشد، متخصص عروق پا ممکن است یک کرم ضد خارش را برای محافظت از پوست، و یا یک کرم ضد قارچ برای جلوگیری از عفونت های قارچی توصیه نماید.

پوستی که ترشحات مایع مانند دارد، با کمپرس مرطوب درمان می شود. اگر شما زخم هایی بر روی پاهایتان دارید، پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه با باند فشرده لایه لایه از پوست خود محافظت و جریان خون را حفظ کنید.

درمان های غیر جراحی نارسایی مزمن وریدی

درمان غیر جراحی شامل اسکلروتراپی و فرسایش حرارتی endovenous thermal ablation است.

۱- درمان واریس پا با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به وریدهای عنکبوتی و یا رگ های کوچک واریسی است که باعث فروریختن و یا ناپدید شدن آنها می شود. چند درمان اسکلروتراپی معمولا برای رسیدن به نتایج دلخواه مورد نیاز است. اسکلروتراپی ساده، نسبتا ارزان است و می تواند در مطب پزشک انجام گیرد. اسکلروتراپی می تواند درد و ناراحتی رگ را از بین برده و به پیشگیری از عوارضی مانند خونریزی وریدی و زخم کمک کند. این روش اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود.

۲- endovenous thermal ablation

جراحی نارسایی مزمن وریدیاین روش یک تکنیک جدید با استفاده از لیزر و یا امواج رادیوفرکونسی بالاست که گرمای شدید در محل رگ آسیب دیده ایجاد می کند. این تکنولوژی با هر منبع انرژی متفاوت است، اما هر دو شکل از گرمای موضعی عروق مورد هدف را نزدیکتر می کند.

در این روش درمان نارسایی مزمن وریدی ،رگهای مشکل دار را می بندند؛ اما بسته شدن آنها در محل طوری است که با حداقل خونریزی و کبودی همراه است. در مقایسه با بستن و خالی کردن، endovenous thermal ablation  با درد کمتر و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی همراه است.

درمان های جراحی نارسایی مزمن وریدی

برای کمتر از ۱۰ درصد از بیمارانی که نیاز به درمان جراحی دارند، گزینه ها عبارتند از: بستن و خالی کردن ورید، microincision/ambulatory phlebectomy و عمل جراحی بای پس. در اینجا به بررسی مختصر هر یک از این تکنیک ها می پردازیم.

۱- Ligation and stripping

بستن و خالی کردن اغلب بصورت ترکیبی انجام می شود. بستن رگ روشی است که در آن جراح رگ مشکل دار قطع کرده و گره میزند. بیشتر بیماران در چند روز بهبود می یابند و می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. خالی کردن رگ، عمل جراحی برای برداشتن رگ بزرگتر از طریق دو برش کوچکتر است. خالی کردن رگ یک روش گسترده تر است و ممکن است برای بازتوانی، بیمار به ۱۰ روز نیاز داشته باشد.

۲- Microincision/ambulatory phlebectomy

درمان واریس پا به صورت سرپاییاین یک روش سرپایی با حداقل تهاجم است که در آن برش کوچک یا سوراخی با سوزن در بیشتر رگ ها ایجاد می گردد و قلاب phlebectomy برای حذف مشکل وریدها استفاده می شود.

۳- Vein bypass

بای پس ورید در پا مشابه با جراحی بای پس قلب است که البته در محل های مختلف انجام می شود. در جراحی بای پس بخشی از رگ های سالم از جای دیگر در بدنتان برای پیوند استفاده می شود. با این کار، مسیر خون در اطراف ورید تحت تاثیر بیماری نارسایی مزمن وریدی تغییر و بهبود می یابد. بای پس برای درمان نارسایی مزمن وریدی در قسمت بالایی ران و تنها در موارد بسیار شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از نارسایی مزمن وریدی

برای کاهش خطر ابتلا به CVI، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

✅ یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید.

✅ سیگار را ترک کنید.

✅ به طور منظم ورزش کنید.

✅ از پوشیدن لباس های تنگ مانند کمربند تنگ و یا کمربند اجتناب کنید.

✅ اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید.

✅ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۳۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه
  سلام من انزیو شدم کفتن 80 درصد گرفی
  رگ قلب داری میشه بدون عمل قلب باز معالجه کرد هزینشم دارم
  سلام اقای دکترعلی ترانه هستم اذری مریض شما من 3 ماهه قزص زلت مخورم با اسپرینو متورال وربیکسون چربی زلت تموم شده بخرم بازم یا نه بقیه رو ادامه میدم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۳۳( 1 ماه پیش)
   سلام بله ادامه بدين و سي دي انژيو را ببينم
 • تصویر کاربرشکوری سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۲۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی
  خانمی ۴۹ ساله که سابقه ی ۱۳ سال اسکلرودرمی داشته اند و به دلیل نکروز و رینود و ایسکمی و عفونت انگشتان پای چپ امپوتاسیون انگشتان رو انجام دادند ،
  در جواب انژیوگرافی هر دو تا پا ، انسداد دیسال AtA و قسمت میانی PTA همراه با run off دیستال بسیار ضعیف ذکر شده که تلاش چنباره جهت انژیوپلاستی نا موفق بوده ، و ارجاع داده شده به جراح عروق جهت مداخلات مد نظر ،
  ایشون دارو های زیر رو هم مصرف میکنند :
  اتروواستاتین ۸۰ میلی گرم
  اسپرین ۳۰۰ میلیگرم
  هیدروکورتیزون
  و پلاویکس
  بیماری با این شرایط امکان جراحی پیوند عروق را دارد و شما انجام میدهید؟
  به علت شهرستان بودن طرح سوال انجام دادیم که درصورت پاسخ مثبت ویزیت انجام گیرد .
  خلاصه پرونده جهت مشاهده ی جنابعالی ضمیمه شد .
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۲۳( 2 ماه پیش)
   سلام
   به دكتر مجيد معيني جراح عروق مراجعه كنيد
   تو اينترنت مطبشون هست بيمارستان سينا هم هستن
 • تصویر کاربرالهه سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۵۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز شما بخير . من ٣١ سالمه و چند ماهي هست كه بعد از بيدار شدن از خواب يابعد از نشستن هاي نسبتا زياد ، روي سينه ي هر دو پام بشدت درد ميگيره و راه رفتن را برام سخت ميكنه . حتي در محل كار با پوشيدن كفش هاي اسپرت احساس فشار و سوزش را دارن . ميشه راهنمايي كنيد ؟!??
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۵۱( 2 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه عصب يا عروق مشكل داشته باشه
   بايد حتما معاينه شويد
 • تصویر کاربراکرم پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار 66ساله مدت 30سال از رو ماتیسم(گابانتین.سلکوسیب.پردنیزول.هیدروکسی)و20سال از فشار خون(اتنولول 100)و کم کاری تیرویید(لو تیروکسین 1میلی)رنج میبرد و سال 92 مفصل هر دو لگن را عوض کرده است.درد و تورم ار ناحیه شصت پا قوزک ساق پا زانو(جمع شدن مایع در زانو و پخش در ساق)وانقباض و گرفتگی رگ پشت پا احساس سر ما در ساق و انگشت پا محسوس است ایستادن و حرکت برای وی سخت است.باتشکر منتظر نظر محترم شما هستم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 2 ماه پیش)
   سلام
   به اين شكل نميشه نظر داد
   بيمار حتما بايد معاينه شود
 • تصویر کاربرAli یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  گرفتگی قوزک هر دو پاه درد هر دوپاه. کف پاها. انگشتان پاه. ما هیچ های پاه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 3 ماه پیش)
   سلام
   بيمار حتما بايد ويزيت و معاينه شوند
   به اين شكل نميشه نظر داد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر