توصیه هاى طلایى به بیماران دیابتی

بیماران دیابتیروز به روز بر شمار مبتلایان به دیابت نوع ۲ افزوده مى شود. دیابت علاوه بر عوارضى که بر چشم، کلیه ها و قلب باقی مى گذارد، موجب بروز یک سرى تغییرات در بدن مى شود که تنها با مراقبت کامل قابل پیشگیرى است. در این جا به ذکر توصیه هایى به بیماران دیابتی مى پردازیم که رعایت آنها از سوى افراد مبتلا به دیابت نقش مؤثرى در حفظ سلامتى آنها خواهد داشت.

بالا بودن قندخون و اختلال در گردش خون سبب بروز مشکلاتى در پوست بیماران دیابتی مى شود. هر روز دوش بگیرید و از صابون هاى ملایم و آب ولرم استفاده کنید و براى نرم نگه داشتن پوست لوسیون هاى مناسب به کار ببرید. بیماران دیابتی باید از ایجاد خراش، بریدگى و سایر ضایعات در پوست خود اجتناب کنند.

در حین کار کردن حتماً از دستکش استفاده کنید. براى جلوگیرى از آفتاب سوختگى و سرمازدگى محافظ هاى مناسب به کار گیرید. صدمات وارده را سریعاً درمان کنید. همه بریدگى ها و خراش ها را با آب و صابون بشویید و با یک باند خشک استریل کنید و در صورتى که بریدگى ها و کبودى هاى پوست شما در عرض ۲۴ ساعت بهبود نیافتند سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از پا

-عصب هاى پاى بیماران دیابتی حساسیت خود را نسبت به درد از دست مى دهند، بنابراین امکان دارد متوجه آسیب هایى که به پاهایتان وارد مى آید، نشوید. شما مى توانید با اجراى یک برنامه مراقبت هاى روزانه از پا، از پیدایش مشکلات پا جلوگیرى کنید. هر روز پاهاى خود را وارسى کنید. هر چیز غیرطبیعى نظیر زخم، تغییرات پا و انگشتان و نشانه هاى عفونت را به پزشک اطلاع دهید.

-بیماران دیابتی بهتر است هر روز پاهاى خود را با آب ولرم بشویند و به طور کامل آنها را خشک کنند. براى نرم کردن پوست خشک از لوسیون حاوى رانولین یا کرم هاى نرم کننده استفاده کنید. در موقع کوتاه کردن ناخن هاى پایتان به جاى این که گوشه هاى ناخن را از ته بگیرید، نوک ناخن ها را به صورت یک خط صاف باقى گذارید.

-در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند. بنابراین هرگز پابرهنه راه نروید. از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

-براى برطرف کردن میخچه، بیماران دیابتی از به کار بردن ابزارهاى نوک تیز و داروهاى خانگى پرهیز کنند.

– در انتخاب کفش دقت کنید. کفش هاى چرمى راحت که اندازه پایتان باشد، خریدارى نمایید. همیشه سعى کنید کفش هایتان را در آخر روز خریدارى کنید زیرا اندازه پاهاى افراد در صبح و عصر متفاوت است به طورى که پاها در اول صبح لاغرتر از آخر شب هستند بنابراین خریدن کفش در اول صبح باعث ناراحتى در عصر خواهد شد.

-همچنین از جوراب هاى سفید رنگ استفاده کنید، تا اگر عارضه اى در پاها ایجاد شود به موقع تشخیص دهید.

-به بیماران دیابتی توصیه می شود که هرگز از کیسه آب گرم یا حوله هاى گرم یا پتوهاى الکتریکى برروى پاهایتان استفاده نکنید و قبل از ورود به وان، حرارت آب وان را با پشت دست خود اندازه بگیرید. زیرا در بیماران دیابتى که دچار مشکل عصبى هستند حس گرماى نوک انگشتان و پاهاى آنها خوب کار نمى کند.

– هرگز پابرهنه راه نروید.

– از بطرى هاى آب گرم، بالشتک هاى حرارت زا یا سایر ابزار هاى گرم کننده در گرم کردن پاهایتان استفاده نکنید.

مراقبت از دندان ها

بیماران دیابتی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت هاى لثه قرار دارند. مسواک زدن روزانه در پیشگیرى از عفونت لثه و دندان ها نقش مؤثرى ایفا مى کند. هر شش ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه نمائید و بیمارى خود را از وى پنهان نکنید.

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها یکى از مهمترین قسمت هاى مراقبت هاى بهداشتى بیماران دیابتی است زیرا افرادى که به دیابت مبتلا هستند احتمال بیشترى براى ابتلا به مشکلات چشمى دارند. راهنمایى هاى زیر به بیماران دیابتی کمک مى کند تا از این مسائل پیشگیرى کنند یا بروز آنها را به تأخیر اندازند.

– رژیم غذایى خود را همیشه حفظ کنید.
– جهت معاینه چشم حداقل هر سال یک بار به چشم پزشک مراجعه کنید.
– فشار خونتان را مکرراً اندازه گیرى و کنترل نمائید.
– در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایى به پزشکتان مراجعه نمائید.

علاوه بر موارد فوق، بیماران دیابتی در روزهاى بیمارى نیز احتیاج به مراقبت هاى خاص دارند. در روزهاى بیمارى، داروهاى خود را به طور مرتب مصرف کنید حتى اگر قادر به خوردن غذا نیستید.

– پزشک خود را از بیمار بودنتان آگاه سازید.
– مایعات بیشترى بنوشید و بیشتر از گذشته استراحت کنید.
– اگر نمى توانید رژیم غذایى معمولى خود را مصرف کنید، به جاى کربوهیدرات ها از مایعات استفاده کنید. پس از بهبودى حتماً قندخون خود را کنترل کنید.

توصیه هاى طلایى به بیماران دیابتی
لطفاٌ امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسعید شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.فرق وارفارین باریواراکسابان درچیست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   هر دو ضد انعقاد هستن
   مكانبسم اثر و تداخلات دارويي و غذايي متفاوت دارند
 • تصویر کاربرفرشی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ممنون از پاسخ های خوب قبلی تون
  آقای دکتر میزان نرمال efدر اکو قلبی چقد باید باشه
  واینکه 50‎٪ بودن ef نگران کننده اس؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   حدود ٦٥
 • تصویر کاربرMani شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادرمن دریچه اش عوض شده.بعدعمل وارفارین مصرف کردند.بعد به علت مشکلات وتنظیم نشدن pt -وخونریزی بادستور پزشک شروع به مصرف آکسابان کردندوهردوماه چکاب میشند.آیانیاز هست هردوماه چکاب بشند.یکساله مصرف میکنند مشکلی نداشته وخوبن.ایانیازی هست که هردوماه تکرار pt.اکو وآزمایش.چون برای مامقدور نیست.لطفا راهنمایی کنید.ممنون متشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   دريچه فلزي هست يا خوكي
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر!اقای دکترمن الان ۱ماه که عمل بازبخاطرسوراخ دهلیزی انجام دادم.بعداز۱هفته ازعمل هر۲روزیکبارازهمون برش جراحی اول سینه ام حدود۲قطره ترشح سفیدرنگ درمیادالان که دست گذاشتم مبینم نخ بخیه مبینم که خیلی ریزه وتیزیشو میخوره به دستم ودکتررفته سفرودسترسی بهش ندارم.اقای دکترخیلی استرس دارم ایا بایدجراحی بشم که نخ دربیارم یا خودش جذب میشه واینکه واسه ترشح چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام نياز به جراحي نداره ولي بايد به جراحتون اطلاع بديد حتما
 • تصویر کاربرزهرا پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از گرفتن نوار قلب و اکو و تست ورزش مزشک مطلع شد که بیماری wpw دارم ولی هیچ گونه علامتی ندارم مثل تپش قلب و گفتند که باید ابلیشن انجام بشه ینی اون مسیر فرعی سوزانده شود و شنبه نوبت ابلیشن دارم ایا واجب است؟ایا درد خاصی دارد؟ بعد از عمل میتوانم ورزش کنم؟ اگر امکانش هست توضیحات لازم را بدهید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   ميشه ابليت نشه
   اما eps لازمه
   پروسه نسبتا سختي نيست
   ميتوانيد ورزش كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر