فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسجاد یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده حین ورزش یا در خواب تپش قلب و تنگی نفس دارم ازمایش خون دادمmcv 736 وmch 238 و mchc323
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 1 هفته پیش)
   سلام
   فايل ازمايش واضح نيست
   ولي بايد اكو و تست ورزش شويد
 • تصویر کاربرجعفری دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر.مادر من سال 94 دچار آریتمی قلبی شد که با مراجعه به بیمارستان گفتند آریتمی از نوع فلوتر داره و با روش ابلیشن این مشکل برطرف خواهد شد.البته مادر من دچار کم کاری تیروئید هم هست و آنزمان TSH ایشان 9.5 بود (که قبل و بعد از آن مقطع زمانی TSH ایشان بالاتر از 4 نبوده و من بعد که گزارش بیمارستان را دیدم تازه متوجه شدم که نسبت به این موضوع بی توجهی شده و شاید اگر آن زمان تیروئید مادر را کنترل می کردند آریتمی هم برطرف می شد و نیاز به ابلیشن نبود.) در هر صورت مادر را ابلیشن کردیم و تا 40 روز آریتمی نبود تا اینکه دوباره مادرم دچار آریتمی شد و وقتی به دکتر مراجعه کردیم متوجه شدیم که آریتمی به نوع آریتمی AF تبدیل شده (بعدا از پزشکان دیگر متوجه شدیم دریچه قلب مادر بدلیل رماتیسم قلبی دچار مشکل بوده و ابلیشن بدون توجه به این موضوع سبب تبدیل آریتمی به نوع AF شده است.). از آن زمان به بعد مادرم مجبور به استفاده از داروهای قلبی و ضد انعقاد خون شده و هر هفته تا یک ماه دچار آریتمی می شود و از فعالیتش به شدت کاسته شده و ما از این موضوع رنج میبریم.آریتمی ها سبب گشاد شدن قلب مادر هم شده است .سوال من از جنابعالی اینست که راهی وجود دارد که با نصب دستگاه یا روش جراحی آریتمی برطرف شود؟آیا روش Maze روش موثری برای درمان آریتمی AF هست و درصد موفقیت آن چقدر است؟وضعیت دریچه قلب مادرم هنوز به مرحله ای که نیاز به گشاد کردن یا تعویض باشد نرسیده اما آیا در صورت لزوم به تعویض دریچه، روش Maze را مناسب میدانید؟ نسبت به ابلیشن درصد موفقیت بالاتری دارد یا نه؟از حسن توجه شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵( 2 هفته پیش)
   سلام
   اين روش به محل دقيق ايجاد اريتمي و اناتومي بيمار بستگي داره و به اين شكل نميشه نظر داد
   حتما با فوق تخصص الكتروفيزيولوژي مشورت كنيد
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر من به دلیل اریتمی چند سال پیش زیر نظر پزشک قرار گرفتم و معاینات سالیانه میشدم تا چند سال پیش بعداز یک اریتمی چند دقیقه ای که تا حالا تجربه نکرده بودم نزد دکتر افتخارزاده رفتم ایشون همچنان بمن ایندرال تجویز کردن بعداز مدتی نزد دکتر حق جو بیمارستان رجائی رفتم در معاینه اول ایشون گفتن باید ابیلیشن کنی بستری شدم ای پی اس شدم ولی بعداز هوشیار شدنم گفتن نتونستیم منشا اریتمی پیدا کتیم ای پی اس شدی ولی ابیلیشن نه تتونستیم رگ رو پیدا کتیم و بسوزونیم دکتر بعداز عمل بیشتر رو مساعل ذهنی با من صحبت کردن و گفتن ای پی اس یه چکاپ کامله و چیزی نشون نداد الان فقط مثل اینکه برای اینکه تو عمل ریتم قلبم رو برگردونن چندبار از شوک استفاده کردن الان چندسال 30 میلی گرم ایندرال میخورم و گاهی تک ضربه های دارم 38 سالمه سالی یکبار برای چک اپ میرم پیششون با کلیات توضیحاتم فرایند بیماریم رو. خواستم مرقوم بفرماید و نظرتون ممنون. از لطف جناب عالی.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 4 هفته پیش)
   سلام
   بايد با مداركتون مراجعه بفرماييد
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 4 هفته پیش)
   به نظر مياد چيز مهمي نباشه و با درمان دارويي منترل بشه و اگر اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرکرمی یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۰( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت خدمت پزشک محترم جناب آقای دکتر نجفی. قبل از هر چیز کمال تشکر را از جنابعالی دارم که وقت ارزشمندتان را در اختیار تمام اقشار مردم میگذارید و پاسخگوی سوالتمان هستید. جناب آقای دکتر نجفی سوال بنده در مورد درد قلب همسرم می باشد. با توجه به مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات لازم اعم از اکو و اسکن هسته ای قلب که نشان دهنده سالم بودن قلب همسرم بود.ولی باز درد قلبی قفسه سینه (سوزش و تیر کشیدن) در مواقع استرس و فشار ناشی از مسایل زندگی و محیط کار بصورت پی در پی باعث اذیت و آزار همسرم می شود.البته دکتر متخصص برایشان قرص سرترالین تجویز کردند که همسرم با توجه به شرایط کاری که نیاز به دقت و هوشیاری زیاد دارند مصرف نکردند.البته فعالیت فیزیکی همسرم در محیط کار بسیار زیاد می باشد که از این لحاظ مشکلی برایشان ایجاد نشد. سوال اصلی من این است آیا این استرس ها و دردهای قلبی می تواند باعث سکته قلبی شود؟. آیا قرص های با اثرات کمتر برای درمان استرس و درد قلبی وجود دارد؟راه حل شما چیست؟ با سپاس فراوان در پناه خدا سلامت باشید یاحق
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۴۶( 1 ماه پیش)
   سلام استرس ريسك سكته را افزايش ميدهد
   اگر مقدوره ببينمشون
  2. تصویر کاربرکرمیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۴۷( 1 ماه پیش)
   با سلام و خداقوت و تشکر از پاسخگویی شما....متاسفانه با توجه به اینکه ما در استان مازندران، شهر چالوس زندگی میکنیم و با توجه به شغل شوهرم نمی توانیم حضوری خدمت برسیم.آقای کرمی 35ساله، قد 61سانت، وزن 55کیلو...الان نزدیک به 5سال هست که درد و سوزش در قلبشان احساس میکنند و در مواقع استرس دفعات آن زیادتر می شود بنظر شما اگر لازم هست ما دوباره به پزشک متخصص قلب و یا روانپزشک شهرمان مراجعه کنیم تا یک داروی آرام بخش تجویز کنند.البته بنظرم ایشان آپنه خواب هم دارند که بعضی مواقع این وقفه تنفسی زمانش زیاد می شود البته مشکل انحراف بینی و پولیپ دارن بنظر شما می تواند ارتباطش با قلب باشد. با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   خير
   احتمالا اضطراب باعث علايمشون هست
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنند
  4. تصویر کاربرکرمیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۸( 1 ماه پیش)
   با سلام و وقت بخیر و خداقوت خدمت شما جناب آقای دکتر نجفی. واقعا صمیمانه از شما سپاسگزارم بابت وقت با ارزشتون رو که برای پاسخدهی به سوالاتم گذاشتید. از خداوند برای شما تمنای خیر و برکت و سلامتی و عمر با عزت میکنم تا به همه مریض ها کمک کنید و واسطه خدا و بندگانش باشید. یا حق
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۰( 4 هفته پیش)
   ممنونم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرمینا یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۴۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر خدمت آقاز دکتر،من از مدتهاست گاهی دچار تپش قلب میشم،قبلا هم خدمتتون عرض کردم که تا حالا دوبار اکو وتست ورزش انجام دادم وگفتن قلب سالم هست،اما بعضی وقتها انگار قلبم یه تپش جامیندازه وبعدی محکمتره انگار دچار نامنظمی میشه،و وقتی دراز میکشم این حالت از بین میره ،وقتی میخوام بلند بشم بعد از یه مدت نشستن یا یه چیز سنگین بردارم این حالت به من دست میده ووقتی استرس دارم،خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که علتش چی میتونه باشه،خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۴۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا زمينه اضطرابي داره
   بهتره به روانپزشك مراجعه كتيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر