فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر 21ساله ای هستم با نوار قلب و اکو وازمایش انزیم قلب و هم چنین در بخش ویژه هم دوازده ساعت مانیتور بهم وصل کردند و گفتن هیچ مشکلی نداری اما بازم مطمئن نشدم من گاهی اوقات که پس از خوردن ناهار میخوابم بعد یک ساعت که از خواب بیدار میشوم اگر سریع از جایم بلند شوم یک تپش قلب نهایتا پانزده ثانیه ای میگیرمو بعدش کاملا خوب میشوم اصلا هم ورزش نمیکنم تحرک هم خیلی کم یا اصلا ندارم کمی هم چاقم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 6 روز پیش)
   سلام
   شايد pots باشه
   ولي در كل چيز مهمي به نظر نمياد
   ولي بهتره ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرلیلا سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من 32ساله و از 4سال پیش بعد از مصرف داروی لوونورژسترول دچار ضربه های شدید قلب و بدنبال آون افزایش ضربان قلب شدم،الان 4سال میگذرد،هر دو سه روز یکبار این حملات را دارم،دوباره هولتر گذاشتم که در طول 24ساعتی که هولتر داشتم حمله ای نداشتن و چیزی ثبت نشد،پزشکها برام ایندرال 10تجویز کردند و گفتند هروقت حمله داشتی یکی یا دوتا بخور،من هم اینکار را کردم ولی احساس میکنم داره تپشهام بیشتر میشه چون مقدار و زمان مشخصی دارو را استفاده نمیکنم، و تا کی باید دارو بخورم؟تا آخر عمر باید استفاده کنم؟
  تپشهام به شدت آزاردهنده ست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   ممكنه اضطراب يا كم خوني يا پركاري تيروييد داشته اشيد
   بايد به پزشك مراجعه كنيد تا عامل اصلي تپش درمان شود
 • تصویر کاربرمهسا دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد اين عبارت به چه معناست؟ عكسش فرستادم ممنون ازتون
  1. تصویر کاربرمهساشنبه ۳ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   اين فايل
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   پمپاژ قلب ٦٠ و نرماله
   بطن راست هم نرماله
  3. تصویر کاربرمهسایکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   اين عبارت mdc يعني ي منظورش mild dilated cardiomyopathy?
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   چنين عبارتي اينجا وجود نداره
  5. تصویر کاربرمهسایکشنبه ۴ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   پس اين mdc كه تو عكس مشاهده ميكنيد به چه معناست
  6. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   اشتباه ميخونيد اين عبارت نيست
  7. تصویر کاربرمهسادوشنبه ۵ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   ببخشيد دكتر پس اين عبارت dc به چه معناست ميشه راهنمايي كنيد
  8. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   من نميدونم منظور پزشكتون چي بوده
   با خودشون مشورت كنيد
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربرمینا پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من درسمت چپ یک دفعه احساس درد میکنم الان دوهفته است که یک دردمیگیره ولی دوالی سه دقیقه خوب میشه درروز دوالی سه بارمیشودمن یک کودک یکساله هم دارم و32 سال هم سن دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   احتمالا اضطراب داريد
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بادرود وعرض پوزش بخاطر سوال مجدد در رابطه با سوال اینجانب که چرا اندازه ef اینجانب در اکو پیش دو فوق تخصص اکو اختلاف زیادی دارند . ایا حالت بیمار که در حالت ریلکس باشد یا درحالات اضطراب واسترس در نتیجه efاکو میتواند تاثیر داشته باشد .اونم به اندازه تقریبا ۱۰ الی ۱۵ درصد وایا تپش قلب در تشخیص اندازه ef می تواند اختلال ایجاد کند
  با تشکر وپوزش مجدد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   معمولا خير
   احتمالا يكيش صحيح نيست
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر