فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دکتر من گاهی یهو تپش قلب میگیرم که گاهی تپش قلبم با تنگی نفس همراست
  نوار دادم اکو و تست ورزش دادم گفتن که قلب هیچ مشکلی نداره
  مخصوصا شبا قبل خواب واقعا اذیت میشم از این شرایط شما میگید مشکل من چیه و چکار باید بکنم
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه علایمتون اصطرابی باشه.به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی ست هنگام دارز کشیدن و به پهلو خوابیدن احساس تپش شدید ضربان قلب دارم به طوری که کاملا حس میکنم. تقریبا 2 ماهی میشه درگیرم و 23 سالمه
  و حدود یکسالی پیش که فشارم حدود 14 تا 15 بود شروع به مصرف قرص فشار کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید درمان کنید

   اگر علایم ادامه داشت جهت بررسی از نظر اریتمی مراجعهدکنید

  2. تصویر کاربر احمد جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیلی ممنون دکتر
   فقط برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنم یا متخصص قلب؟!!!!
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   روانپزشک

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من آقایی 24 ساله هستم و به لحاظ قد قدم 175 سانتی متر و وزنم 82 کیلو هست . آقای دکتر حدود دو سال قبل درد قفسه سینه و دست چپ و تپش قلب داشتم دو سه مرتبه هم متخصص مراجعه کردم که همان موقع مراجعه نوار قلب دادن که گفتن مشکلی نیست و گفتن تپش دارم که از استرس هست . حتی اکو هم کردم که گفتن مشکلی نیست و همگی از اعصابه . اما در این مدت من هر از گاهی ناگهانی موقع استراحت دست چپم درد میگیره و قلبم به تپش میفته . این من رو بسیار نگران کرده . البته من روان پزشک تا به حال مراجعه نکردم و میخوام مطمئن بشم مشکل از قلب نیست ؟ آیا این مشکل میتونه از کلسترول بالا و غلظت خون باشه چون یک سال قبل آزمایش که داده بودم دکتر گفت مقداری سطح کلسترولم بالاست و غلظت خون دارم .
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   برای اطمینان از اینکه قلبی هست یا نه باید تست ورزش هم انجام دهید

 • تصویر کاربر solgi سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما
  اینجانب ۳۵ سال سن دارم وورزش بدنسازی انجام میدهم چند وقته تا پامو میزام باشگاه استرس میگیرم وتپش میگیرم اکو وتست ورزش انجام دادم که گفتند مشکلی نداری میخواستم بدونم پراپرانل ۱۰ مصرف کنم قبلا از ورزش یا نه واینکه تداخل نداره باورزش چون ضربانو پایین میاره؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   میتونید مروپرانولول یک ساعت قبل باشگا۶ مصرف کنید و به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمدحسین دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر من ی پسر جوان هستم ک Mr trivialوmvp maildدارم من تپش قلب دارم ب مدت دوسال اظطراب زیاد و تواین مدت چند بار دکتر قلب رفتم ک مشکلی نبود خداروشکر هولترم خوب میخواستم بدونم ک این تپش قلب و اظطراب می‌تونه نارسایی بیشتر کنه و اینکه قرص بیزوپرولول 2/5میخورم روزی یک عدد این دومین بار هستم ک این سوال میپرسم لطفا جواب بدید آخرین اکو 2ماه پیش بود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   این حد نارسایی چیز مهمی نیست و بدتر نمیشه

   به روانپزشک برای درمان اضطراب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر