فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیلا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  یک خانوم 77 ساله حدود 2 سال میشه که دچار تپش قلب به مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه میشه .آیا مشکل قلبی داره؟ و اکنون اکو و نوارقلب که گرفتن گفتن بایس آنژیو بشه. ممنون میشم اگه لطف کنین راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   تصاویری که فرستادید متاسفانه نمی شود دید ولی به طور کل خطرناک بودن یا نبودن طپش بستگی به علتش دارد، اگر مجدد تصاویر را ارسال کنید که بهتر می شود راهنمایی کرد
 • تصویر کاربر محمد.ک دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند سالی هست درد سمت چپ قفسه سینه دارم که با دراز کشیدن روی پهلوی چپ بیشتر میشه و احساس درد در قلب و ماهیچه زیر بغل و زیر بازوی دست چپ دارم چند متخصص گوارش هم رفتم نتیجه نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   تست ورزش و اکو کرده اید؟
  2. تصویر کاربر محمد.ک یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله دو مرتبه اکو و تست ورزش دادم که بار اول گفتن افتادگی دریچه میترال دارم ولی مرحله دوم گفتن خیر
   چند ماه پیش هم ضربان قلبم به ۵۰ رسید که سه روز بستری بودم و ۲۴ ساعت هولتر گذاشتن اونم گفتن نرماله
  3. تصویر کاربر محمد.ک یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سی تی اسکن ریه هم دادم گفتن نرماله البته چند سالی هست قرص های مختلف گوارش استفاده میکنم ولی فایده نداشته
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر اکو و تست ورزشتان سالم بوده یعنی از نظر قلبی مشکلی ندارید این دردها منشا عضلانی اسکلتی یا گوارشی یا استرسی دارند اگر بررسی های گوارشی تان هم مشکلی را نشان نداده شاید بد نباشد با یک متخصص روانپزشکی هم مشورت کنید چون خیلی در بهبود این دردها می توانند کمک کنند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اخلاقی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام . ۷۰ ساله هستم از حدود دو ماه پیش ناگهانی دچار تپش قلب و افزایش ضربان قلب شده ام . اسکن کردم و تشخیص شل شدن عضله قلب بود با کارکرد حدود ۳۵ درصد . از دو هفته پیش قرص کارودیلول را شروع کرده ام ولی در حال حاضر بعضی مواقع ضربان قلب حدود ۸۰ تا ۷۰ است و بعضی مواقع حدود ۱۰۰ و مقداری بالاتر .آیا دارو هنوز تاثیرش را نگذاشته یا باید عوض شود ؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   چقدر کارودیلول و با چه دوزی می خورید؟ باقی داروهایتان چیست؟ انژیو کرده اید؟
  2. تصویر کاربر اخلاقی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   با سلام . کارودیلول را در حال حاصر روزی دو عدد می خورم همراه با آسپرین از دو هفته پیش این دارو را شروع کردم و ابتدا روزی یک سپس یک و نیم و الان دو عدد مصرف می کنم . آنژیو نکرده ام
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   کارودیلول شما چه دوزی است؟ 6.25 یا 12.5؟ اینکه بعضی مواقع ضربانتان بالای 100 می رود یعنی هر چند وقت یک بار؟ موقع فعالیت یا خواب تنگی نفس هم دارید؟
  4. تصویر کاربر اخلاقی یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   ۶.۲۵ است . به عنوان مثال یک روز ضربان طبیعی است .روز دیگر مثلا صبح بالاست و عصر یا شب طبیعی می شود .تنگی نفس ندارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   اگر این مواقع بالای صد رفتن هفته ای یکی دو بار بیشتر نیست جای نگرانی نیست و همین دوز را ادامه بدهید به مرور بهتر خواهد شد ولی اگر بیشتر از هفته ای یکی دوبار است دارو را سه بار در روز استفاده کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شیرنگی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام
  به بیماری واسکولیت مبتلا هستم۰ایا برای درمان به شما میتوانم مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام بحث درمان واسكوليت در حيطه كار همكاران روماتولوژيست است
 • تصویر کاربر FATEME جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من دختر ۱۴ ساله هستم .
  نفسم میگرفت(مثلا موقع غذا خوردن یا مثلا هیچ کاری نمیکردم ولی یه دفعه باید تند تند از ته دلم نفس میکشیدم)برای همین رفتم دکتر . آقای دکتر گفتن یه مشکل کوچیکه و سالی یه بار بیا ببینمت .
  اما بعدش کم کم بدتر شد ، به جز گرفتگی نفسم ، قلبمم بعضی وقت ها تیر میکشید.
  آقای دکتر من مشکل خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام این اطلاعات کافی نیست و بهتر اکوکاردیوگرافی انجام بشه
درحال دریافت اطلاعات
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ورزش‌های بازتوانی قلب با هدف کاهش عوارض در افرادی که بیماری قلبی دارند انجام می‌شود. این کار به صورت برنامه‌ای ورزشی برای بیمار قلبی…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر