فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسامان چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود هفت ماه پیش یه شب فقط واس یه بار احساس کردم قلبم یه ضربه زد زیر قفسه سینم زیاد توجه نکردم بهش دیگه اتفاق نیوفتاد تا دو ماه بعدش که متوجه شدم قلبم یه حالت ریزش مثله اینکه چند میلب ثانیه وایمیسه و مثل اینکه پر میشه و یه ضربه مثل طپش قلب میزنه زیر قفسه سینم نه دردی دارم و نه هیچی رفتم پیش متخصص اکو دادم سالم بودم چندین بار نوار قلب گرفتم سالم بود ازمایش تیروئید دادم سالم بود دکترم گفت مال استرسه همین منم که خییییلی استرسیم واقعا یه مدتم افسردگی داشتم
  راستش از فکرش درومدم قبلا هر دیقه حدود 10 بار اونجوری میشد الان کمتر شده ولی خب هست هنوز حدود هر سه چهار دیقه یه بار
  کمتر شده آقا دکتر ولی هست بازم قبلا خیلی میترسیدم نمیدونم چمه
  لطفا جوابمو بدین بد جور استرس دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   نشکل شما اصطرابیه

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

   با درمان اضطراب علایمتون برطرف میشه

  2. تصویر کاربرسامانچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش)
   خیلی ممنون که پاسخ دادین
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 روز پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ۲۳ سالمه افتادگی درچه دارم قرص کنکورم ۲.۵ مصرف میکنم اکو نوار هم میکنم هر ۶ ماهی یک هفته هست که قلبم بیشتر ساعت روز محکم میرنه ضربانم طبیعیه بین ۷۰تا ۹۰ ولی قلبم محکم میزنه به حدی که از رویه لباس حسش میکنم موقعه خوابیدن هم بعضی وقتا همینطوریم مشکل از افتادگیمه بدتر شد یا چیز دیگس ایا خطرناک!
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   ممکنه صربان نابجا باشه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

   افتادگی مهم نیست و بدتر نمیشه

 • تصویر کاربرمحسن جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام هنگام راه رفتن دست چپ به طور ممتد درد میگیره به طوری که دستم خشک میشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   ممکنه قلبی باشه

   باید حتما تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرFatemeh چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مادرم 50 سالشه قبلا سابقه بیماری قلبی نداشته ولی تازگیا مکررا احساس میکنه قلبش هری میریزه
  یه مدت معده درد هم داشت دکتر طب اسلامی رفتن دکترشون گفته بود ک این مشکل هم از معده س و قرص پروپرانول تجویز کرد چند بار قرص خورد ولی تاثیری نداشت
  مشکلشون چیه ؟ خطرناکه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا صربان نابجا هست

   باید جهت معاینه و بررسی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرداوود جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من هرموقع که دراز میکشم یا هراز گاهی که به بدنم دقت میکنم ضربان قلبمو احساس میکنم ینی هر موقع دراز کشیدم شکمم بالا و پایین میشه از بچگی اینجوری بودم ینی احساس میکنم قلبم میکوبونه نوار قلب واکو سالمه.روزی یکعدد پراپرانولول 20 هم میخورمعلتشو میخاستم بپرسم.اقای دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   این پدیده معمولا طبیعیه و جای نگرانی نداره

   بهتره یک بار ویزیت شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر