فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

فیبریلاسیون دهلیزی همان ضربان نامنظم قلب و اغلب سریع می باشد که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مربوط به قلب را افزایش دهد.

فیبریلاسیون دهلیزیدر طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نامنظم و آشفته – خارج از هماهنگی با دو حفره پایینی (بطن) از قلب دارند. علائم فیبریلاسیون دهلیزی اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

دوره های فیبریلاسیون دهلیزی می تواند گهگاه رخ دهد ، و یا شما ممکن است به فیبریلاسیون دهلیزی توسعه یافته که برطرف نمی شود و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد مبتلا باشید. اگر چه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، این یک وضعیت پزشکی جدی است که گاهی اوقات نیاز به درمان اورژانسی دارد که ممکن است به عوارضی منجر شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به لخته شدن خون در قلب منجر شود که ممکن است به اندام های دیگر گردش کرده و باعث انسداد جریان خون (ایسکمی) شود.

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و دیگر مداخلات گردد که در تلاش برای تغییر سیستم الکتریکی قلب میباشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

برخی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بدون علائم بوده و از وضعیت خود آگاهی ندارند تا آن که در طول یک معاینه فیزیکی پیدا میشود. افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است علائم و نشانه هایی داشته باشند ، از قبیل :

– تپش قلب، که احساس یک ضربان قلب نامنظم ، ناراحت کننده، با سرعت بالا یا یک ریزش دل در قفسه سینه تان میباشد

– ضعف

– توانایی کاهش یافته برای فعالیت

– خستگی

– سبکی سر

– سرگیجه

– گیجی

– تنگی نفس

– درد قفسه سینه

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است:

۱- گاه به گاه باشد.

در این مورد فیبریلاسیون حمله ای دهلیزی نامیده می شود. ممکن است نشانه های آن گهگاه رخ دهند ، به مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس بطور خود به خودی متوقف گردد .

۲- مداوم باشد.

با این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم قلب شما به حالت عادی خود باز نمی گردد . اگر شما به فیبریلاسیون دهلیزی مداوم مبتلا هستید، شما به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی به منظور بازگرداندن ریتم قلب شما به حالت عادی نیاز خواهید داشت .

۳- مداوم برای مدت طولانی باشد.

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی پیوسته است و بیش از ۱۲ ماه طول می کشد.

۴- دائم باشد.

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیر طبیعی قلب را نمی توان اصلاح کرد . شما فیبریلاسیون دهلیزی به طور دائمی دارید، و اغلب به دارو برای کنترل ضربان قلب خود نیاز خواهید داشت.
عوارض فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

گاهی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند به عوارض زیر منجر شود:

— سکته مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی ریتم آشفته ممکن است علت ریزش خون به حفره بالایی قلب شما (دهلیز) و شکل گیری لخته باشد . اگر لخته خون، بتواند از قلب شما به بیرون رانده شود و به مغز شما حرکت کند . این امکان وجود دارد که جریان خون را مسدود و باعث سکته مغزی گردد .

خطر ابتلا به سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی به سن شما (از لحاظ سنی شما در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشید ) و در مورد اینکه آیا شما دچار فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته مغزی قبلی، و عوامل دیگر باشید بستگی دارد . برخی داروها، مانند رقیق کننده خون، تا حد زیادی می تواند خطر سکته مغزی یا آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لخته شدن خون است را کاهش دهد.

— نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشود، ممکن است قلب را ضعیف و منجر به نارسایی قلبی گردد – وضعیتی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما به گردش درآورد .

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شما هر گونه علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، یک وقت ویزیت با پزشک خود تنظیم کنید. پزشک شما ممکن است یک نوار قلبی به منظور تعیین اینکه آیا نشانه های شما به فیبریلاسیون دهلیزی یا یکی دیگر از اختلالات ریتم قلبی (آریتمی) مربوط می شود از شما بخواهد.

اگر شما درد قفسه سینه دارید، بلافاصله از اورژانس پزشکی کمک بخواهید. درد قفسه سینه می تواند سیگنالی باشد از اینکه که شما یک حمله قلبی دارید.

درمان فیبریلاسیون دهلیزی

کنترل  فیبریلاسیون دهلیزی

شما ممکن است به ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای بهبود سلامت کلی قلب تان، به ویژه برای جلوگیری و یا درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیاز داشته باشید. پزشکتان ممکن است چند راهکار برای تغییر در شیوه زندگی، به شما نشان دهد ، از جمله:

– غذاهای سالم قلبی بخورید: یک رژیم غذایی سالم که در نمک و چربیهای جامد کم و در میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار غنی میباشد .

– به طور منظم ورزش کنید: بصورت روزانه ورزش کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

– سیگارنکشید: اگر سیگار می کشید و نمی توانید خودتان آن را ترک کنید ، با پزشک خود در مورد استراتژی یا برنامه ای بتواند به شما کمک کند تا عادت سیگار کشیدن را ترک کنید صحبت نمایید .

– یک وزن سالم حفظ داشته باشید: داشتن اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

– سطح فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل نگه دارید: تغییرات شیوه زندگی و مصرف دارو مواردی هستند که برای اصلاح فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و یا کلسترول بالا تجویز میشوند .

– برنامه مراقبت خودی را پیگیری کنید: داروهای خود را به صورتی که تجویز شده مصرف کنید و قرار ویزیت خود را با پزشک تان بصورت منظم پیگیری کنید . بدتر شدن علایمتان را با پزشک خود مطرح کنید .

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی، این مهم است که یک شیوه زندگی قلب سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشید . یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل:

 • یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب خود انتخاب کنید.
 • فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • یک وزن مناسب حفظ کنید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود و یا ترک کنید.
 • استرس، استرس شدید و خشم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی شود.
 • استفاده خودسرانه دارو را با احتیاط انجام دهید، همچنین برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه حاوی محرک هایی هستند که سبب ضربان سریع قلب شوند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربركاوان چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشيد دكتر من در حالت اسراحت ضربان قلبم رو حس ميكنم توي نوك انگشتام و و هر جا نبض دارم اونجاها احساس ميكنم تند ميتپه و زبانم هم ضخم ميكنه هميشه خسته ام به نظر شما بيماريم چي ميتونه باشه و چيزي بگين مصرف كنم چون به شدت ازيت ميكنه با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   باید مراجعه کنید و معاینه و اکو سوید
   تست تیرویید هم بدهید
 • تصویر کاربرنعمت سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مدتی پیش دچار تپش قلب (85 تا 90 و به ندرت تا 100)، درد قفسه سینه، تنگی نفس و احساس فشار در گلو شده بودم که در نوار قلب هیچ مشکلی وجود نداشت و پیشنهاد شد که اکو انجام شود و مشخص شد که به طور مادرزادی ضخامت یکی از دریچه ها بیشتر است و قرص متوهگزال 23.75 تجویز شد ولی خانم دکتر گفتند چون جوانی (28 سال) سعی کن به قرص وابسته نشوی و پس از مدتی کم کم آن را قطع کن.
  من هم پس از مصرف 60 قرص به مرور مصرف آن را قطع کردم. اما اکنون پس از سه روز از قطع دارو مجددا همان مشکلات قبل شروع شده است. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   اکر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و تکر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسرم 43سالشه و پارسال سکته قلبی کرده و استند گذاشتن براش.بعد از گذشت چند ماه از مصرف داروها شکمش بزرگ شده و خیلی سفت و پشت کمر ناحیه پایین کمر درد گرفته طوری که خیلی ایستاده نمیتونه باشه و سیگار هم مصرف میکنه.دکتر مغزو اعصاب هم بردم داروی سیتالوپرام رو قطع کرد و اسنترا جایگزین کرد و گفت ورم شکمش بخاطر همینه.ممکنه منو راهنمایی کنید و بگید این علایم چیه و به چه پزشکی باید مراجعه کنم
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   ایشون حتما باید معاینه بشوند

   اگر چاقی هست که با ورزش و رژیم لاغر کنند

   سونو کنند که در شکم مایع یا چیز دیگری نباشه

 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من دانشجوی رشته کامپیوتر هستم..من و چندتا از همکلاسی هام واسه یکی از پروژه های این ترم باید یک آمبولانس رو شبیه سازی کنیم و سیستم باید بتونه به طور خودکار وضعیت عمومی بیمار رو مشخص کنه(مثلا بگه حال بیمار خوب،بد یا وخیمه)...
  تو قسمتی از پروژه بایدورودی های مختلف(مثلا ضربان قلب) رو به سه بازه پایین،متوسط و بالا تقسیم بندی کنیم و چون تخصصی تو این مورد نداریم خواستم از شما بپرسم اگه بخوایم واسه سه بازه ی گفته شده ضربان قلب رو دسته بندی کنیم به طور تقریبی رنج هرکدوم از چندتاچنده...بابت وقتی ک گذاشتین ازتون ممنونم🌹❤️
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 هفته پیش)
   سلام
   زير ٦٠
   ٦٠ تا ١٠٠
   بالاي ١٠٠
 • تصویر کاربرvahid دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادر من 66 سالشونه و دوسال پیش استنت گذاشته شد براشون.حالا ی اسکن دوباره گرفتیم تا وضعیتشونو چک کنیم.نتیجه این جوری مطرح شده: reversible perfusion defect in the anterior wall more like due to ischemia hypokinesia and wall thickening impairement in the septal wall. normal LV systolic and diastolic volumes. global LVEF 69{8d0177c23a91f9a10229bf3241e35ed37879d1c05dfe1209fe7ef84853efa919} ممنون میشم اگه تفسیر و نتیجه این اسکنو توضیح بدید و اقدامات احتمالی بعدی رو.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   اسكن مشكل داره
   دوباره بابد انژيو كنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر