حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هیوا پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید دخترمن مریض شما بودن برای تپش قلب براش بیزوپرولول تجویز کردین یه چند ماهی ریزش موی شدید گرفتن امروز بردم دکتر گفتن بخاطر قرص هست ااین دسته از قرصها ریزش شدید میارن میخواستم راهنماییم کنید برای قرص جایگزین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   خیلی مربوط نیست ولی قطع کنید به جایش متازیرو ۴۷.۵ میلی گرم روزانه نصف قرص بخورید
 • تصویر کاربر رهایی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من23سالمه و گاهی احساس تپش قلب ضربان 110تا و درد دست چپ وسینه بصورت خفیف میکنم و این علائم باعث میشه بیشتر بترسم و حالم بدتر شه و گاهی بدون دلیل دلشوره و استرس میگیرم و قلبم تند میزنه بعد از این علائم ها به دکتر مراجعه کردم نوارقلب و اکو دادم که گفتن هیچ مشکلی نداری و ماله استرسه و بهم قرص کنکور دادن چن مدت خوردم حالم خوب شد و قطعش کردم
  این رو هم بگم که شبها اصلا نمیخوابم وساعت خوابم ریخته بهم
  دیشب یک لحظه احساس کردم قلبم نامنظم ویکی در میون با کوبش میزنه که در حد چند ثانیه بود بعدش اکی شد خواستم ببینم مشکلی وجود داره؟؟؟؟؟ آخه خیلی میترسم نکنه مشکلی داشته باشم نوار و اکو هم دادم هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   پروپرانولولل ۱۰ صبح و شب بخورید و نگران نباشید این علایم منشا قلبی ندارند و بیشتر ناشی از استرس هستند
 • تصویر کاربر کیان جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباید.چند ماه پیش به دلیل تپش قلب ،احساس ضربان قلب ، نبض در گلو و زیاد بودن ضربان قلب به پزشک متخصص مراجعه کردم. نوار قلب دادم و با حساسیت بالا اکو کردن.گفتن استرسه و پروپرانول ۱۰ دادن.
  اما همچنان آن تپش قلب ،تکان خورن بدن در هر ضربان قلب،احساس ضربان قلب و نبض در گلو وری که احساس پارگی در رگی و فشار در هر انقباض قلب دست میده.در فعالیت مانند نمازخواندن و دویدن شدید تر میشه و حالم بهم میخوره (حالت تهوع و نگارانی ).
  این حالات هنگام دراز کشیدن ببشتر شده طوری که خوابم نمی بره.
  رکتر خواهش میکنم راهنمایی ام کنید.
  میترسم که بیماری قلبی شدیدی داشته باشم.!!
  1. تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   در ضمن پسرم و ۱۷ سالمه
  2. تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   پسرم و ۱۷ ساله
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اگر اکو و نوارسالم بوده نگران نباشید اینها علایم اضطرابی هستند ببشتر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهیار چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.بنده پسری ۱۶ ساله هستم.حدود 6 ماه پیش به علتی مضطرب شدم و ترس از مرگ گرفتم . احساس میکردم قلبم هری می‌ریزه و یا تپشش خودم احساس میکردم. ۵ ماه پیش رفتم دکتر متخصص گفت نوار و اکو نرمال نرمال .ولی همچنان من آن علاعم را دارم و نبض را در گردنم و دست هام احساس میکنم. قابل ذکر است که این احساسات در زماناسترس و ترس و یا زمانی که بهشون فکر میکنم بسیار شدید تر میشه طوری که احساس خفگی و بغض در گلو میکنم.
  شب ها به علت احساس ضربان و تکان بدن نمیتونم بخوابم.با یکی دیگر از همکارتون که فوق تخصص هستن صحبت کردم وگت که من تضمین میکنم تو
  و مشکل قلبی نداری و اضطرابی وجودتو فراگرفته و نهادینه شده...حال نظر شما چیست ؟
  و اینکه اکو تفسیر پزشک هست و ممکنه خطا کرده باشه؟.
  توی این پرسش و پاسخ های پزشکی کلی بیماری دیدم با تپش قلب و نبض در گلواینا علاعمش هست داره منو خیلی خیلی نگران میکنه.
  و خوبتر باید ببندم؟
  1. تصویر کاربر مهیار چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   درضمن دکتر احساس میکنم قلبم کوبنده میزنم یجورایی سخت میتپه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   به نظر بنده هم با این توصیفات مشکل شما قلبی نیست و بیشتر علایم اضطراب و استرس است یک متخصص روانپزشکی ببیند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من قرص پرانول ۱۰ و لگزوپرام ۱۰ میخورم شبی یکی .بعد تو دوران قاعدگی درد شدید دارم مجبورم مسکن مثل ژلوفن یا نوافن بخورم میخواستم بپرسم مشکلی نداره ک مسکن بخورم خطری نداره بعد کدوم دوتا مسکن بهتره باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   هیچ اشکالی ندارد. ژلوفن بهتر است
 • تصویر کاربر فضل یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  هولترضربان انجام ندادم اگرقلبم بینظم باشه چکار باید بکنم آقا دکتر لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   اول باید اثبات شود که ایا بینظم هست یا نه و اگر هست از چه نوعی است چون انواعش با هم فرق دارند
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۴ سال سن دارم،و موقع استراحت تنگی نفس و تپش قبل شدید میگیرم با اینکه فعالیتی قلبش ندارم و بیشتر موقع ها هم قفسه سینه سمت چپم درد میگیره
  و چند دقیقه بعدش انگار خون با فشار زیاد میاد
  میشه دلیل این رو بهم بگین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   اینها منشا اضطرابی دارند ببشتر به خصوص که سن شما سن بیماری قلبی نیست ولی محض اطمینان یک نوارقلب هم بگیرید
 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ،بنده شکمم ضربان داره طوری که هنگام دراز کشیدن قابل رویته،بعد اکثر مواقع حالت تهوع و استفراغ دارم و به مدت 2 هفته این علائم به طور مکرر تکرار میشه و همچنین پشت سر و داخل سرم انگار میزنه ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   اینها به نظر ببشتر مشکلات گوارشی می آیند یک متخصص گوارش ببیند و نظر بدهد
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام .بنده 2 سال پیش عمل eps ابلیشن مرکز قلب تهران انجام دادم و شکر خدا حمله ای از اون زمان به بعد دست نداده ولی جدیدا احسال میکنم گاهی تیک میزنه قلبم دکتر از چه موردی نشات میگیره .علت مصرف سیگار میتونه باشه ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   خیلی وقتها این حالات طبیعی است و اصلن جای نگرانی ندارد اگر زیاد تکرار شد حتمن یک نوارقلب بگیرید و با متخصص خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام.حدود یک ماهی میشه که حس خوبی نسبت به کارقلبم ندارم.درهنگام کارمعمولی هم به نفس نفس می افتم.تپش قلب دارم که باخوردن پرانول خوب میشه.وچندروزی هست که درناحیه چپ بالای سینه ونقطه مقابل آن درپشت شانه احساس درد دارم که بیشترمواقع خفیف است.ولی دیشب به قدری شدید بود که کل دست چپم دردگرفت وبی حس بود.البته دراین مدت اخیر موردی بودکه بسیارباعث عصبی شدنم هم بود.دوشب هست که دم کرده به لیمو وبادرنجبویه میخورم ،تپش قلبم آروم میشه.ممنون از لطف وتوجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   احتمال منشا اضطرابی و عصبی بیشتر است ولی برای اطمینان یک اکو و نوارقلب بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر