حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرMina سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۰۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر از شما خواهش میکنم تفسیر ام آرای رو ببینید وراهنمایی بفرمایید چکار کنیم؟آیا بیماریه خاص یا خطرناکیه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۰۴( 2 هفته پیش)
   سلام
   بايد فورا به دكتر گوارش مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرحسن شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۳۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید با حس داغی در بدن و تپش قلب خفیف مراجعه کردم اورژانس بعد از نوار قلب دکتر گفت احتمالا قلبم بزرگ شده . پروپرانولول مصرف میکنم و نوزده سالمه پارسال اکو انجام دادم. نوار قلب رو میفرستم خدمتتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۳۲( 1 ماه پیش)
   سلام
   بهتره اكو بشيد تا تكليف مشخص شه
 • تصویر کاربرسعیده دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند وقتی هست که زیر شکمم (رحم) میلرزه زیاد شده تعداد لرزشاش حامله نیستم چون دخترم من مشکل رحمم دارم که خون توش جمع میشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۹( 1 ماه پیش)
   سلام
   بايد معاينه شويد
   به متخصص زنان مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرخواجوي یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من afl دارم rate با مصرف كونكور و يك عدد اميو دارون 6٣تا 66در حالت معمول و ريتم در بيشتر اوقات منظم است و بعضي اوقات با مكث ايا زماني كه ريتم عاديست به اين مفهوم است كه قلب بطور عادي كار ميكند و پمپاژ خون نرمال است
  دوم اينكه در گوشك دهليز يك لخته يك سانتي دارم از شش هفته پيش وارفارين مصرف ميكنم معمولا چقدر زمان ميبره تا لخته كوچك ونهايتا حل بشه با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۰( 3 ماه پیش)
   سلام
   معمولا سه تا شش ماه
   ولي در مل شما احتمالا نياز به وارفارين يا داروي ضد انعقاد ديگر مادامالعم داريد
 • تصویر کاربرارش جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۰۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. جناب اقای دکتر بنده پسری 20 ساله هستم سیگاری نبوده و مصرف مخدر و یا الکل نداشتم شکر خدا. فقط بنده یک مشکل دارم اونم اینکه در شرایط هیجانی دچار تپش قلب میشم طوری که صدای تپش قلبمو میشنوم تقریبا ضربان حدود 110 تا 120 میشه. چند بار هم شب دچار این حالت شدم به طوری که ناگهان هیجان عجیبی گرفتم و ضربانم بالا رفت. روانپزشک تشخیص حملات اضطرابی و وسواس شدید فکری دادند لذا قرص زولوفت 50 و کلرودیاز پوکساید 5 مصرف میکنم.
  اقای دکتر هنگامی که عصبی یا شوکه میشم دست چپم درد میگیره و یه حالتی مشابه بی حسی میگیره( برای چند دیقه) رفتم پیش متخصص قلب و نوار و اکو کردم به این شرح:
  نوار قلب نرمال و sinus rythm_normal ECG
  اکو:
  Normal Lv size
  No sign about pulmonary hypertention
  No sign pulmonary Embolism
  No sig. VHD
  No sig. CLOT
  LVEF and EF= 65_70%
  ازمایش خون:
  Clostrol 170
  Tg 70
  Ldl 92
  Hdl 66
  Fbs 84
  دکتر برام پروپرانولول 20 نوشت هر 12 ساعت یک . عاجزانه خواهشمند است این حقیر را راهنمایی فرمایید. با تشکر و سپاس از لطف شما. اقای دکتر ممنون میشم علت درد دست چپ در شرایط فوق را بگید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۵۵( 3 ماه پیش)
   سلام
   احتملا اضطراب و پانيكه
   حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربرارشجمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۰۰( 3 ماه پیش)
   تشکر از شما. اقای دکتر خدای نکرده مشکل قلبی که نیست؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۰۵( 3 ماه پیش)
   سلام
   خير مشكلي نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر