حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خودم خجالت میکشم انقد ک مزاحمتون میشم.ب بزرگواریتون ببخشید.دکتر مشکلpvc دارم روزی سه یا چهار تا کمتر شاید مکث در ضربان با هوری ریختن،اکو و ازمایشاتم بجز mvp سالم‌بود.مشکلم اینه که تو ورزش هوازی و قدرتی تک تک pvc دارم(ده یا یازده ضربان یه pvcشاید)درضمن تا یک سال پیش چند بار حمله pvcرو داشتم ک بعد حموم بود ک فک کنم از استرسم بود و الان دیگه ندارم این مشکلو.حالا سوال اصلی اصلی بنده با توجه به شرح حالی ک خدمتتون گفتم اینه که شنیدم قلب در بدنسازی بزرگ میشه آیا این بزرگی بطن چپ و عضله قلب pvc بنده رو در دراز مدت در اثر بزرگی عضله قلب میتونه تبدیل به آریتمی خطرناک کنه یا اینکه هیپرتروفی در اثر بدنسازی با هیپرتروفی پاتولوژیک فرق داره؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  من تقریبا ۲ سال پیش حدود ۳۰ کیلو وزن کم کردم و تازگی ها هنگاهم درازکشیدن دور ناف احساس نبض میکنم و همین طور سنگینی ولی وقتی ایستاده هستم هیچ مشکلی ندارم گاهی اوقات بی دلیل مظطرب میشم آیا لازمه به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   بهتره اضطرابتون رو دومان كنيد
   و اگر بهتر نسديد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرحجت دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۱۹ سال دارم و یک هفته که هنگام دراز کشیدن فکر میکنم ناحیه ی شکم سنگین شده و ضربان هم احساس میکنم
  میخواستم بدونم نیاز هست که به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   بهتره جهت معاينه و سونو مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمهتاب یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر گرامی
  دکتر من حدود سه ماه است ک دچار تپش قلب ناگهانی شده و سینم تیر میکشه و انگار نفسم بالا نمیاد علایم.پانیک رو داشتم ک به دکترای مختلفی رفتن همشون قرص ضد استرس بهم دادن ولی چن وقتیه احساس میکنم قلبم ی صربان جا میندازه و یهو انگار قلبم هری میریزه و بعضی اوقلت یک ضربان خیلی محکم میزنه نمیدونم انگار اضافه میزنه و من حسش میکنم از خوابم همش میپرم خیلی استری دارم ولی نوار قلبان و اکو قلبم نرمال بود میخاستم بدونم این ضربانای یهویی محکم خطرناکن؟و صمنا موقع خواب خیلی اذیت میشم حس میکنم قلبم یهو تند میزنه بعد یهو کند خیلی استرس دارم میترسم این ضربانای یهویی خطرناکن؟ضمنا من mvp دارم در اکو مشخص بود دکترا همشون میگن از اضطرابه وبی این خالتا من میترسونن من یهو دلم هری میریزه این ضربانای محکم ممکنه بخاطره پرو لاپس باشند؟؟؟وسط خواب قلبم یهو تند میزنه میپرم ولی یهو بعدش کند میشع دیگه دارم فوبیا پیدا میکنم روی درس و زندگیم اثر گذاشته همش تو فکرشم حس میکنم قراره بمیرم حتی در حالت عادین این ضبانای اضافی رو حس میکنم و یک حالت گرفتگی دارم رو سینم وقلبم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   شما مشكل قلب نداريد
   مشكل جدي اضطراب داريد
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   شما مشكل قلب نداريد
   مشكل جدي اضطراب داريد
   بايد فورا به روانپزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر یکشنبه ۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ اقای‌ دکتر یه مطلب‌ راجب به انوریسم‌ ائورت گذاشته بودید
  من۸ماه‌ پیش بخاطر psvtابلیشن‌ کردم
  بجز چند بار ضربان های کوتاه‌ دیگه مشکلی نداشتم البته هنوز هم گهگاه‌ دارم صربانهای شبیه حملات‌ قبل ولی کوتاه در حد یه ثانیه‌
  خواستم‌ بدونم‌ انوریسم ائورت میتونه ارتیمی‌ ایجاد کنه
  انوریسم‌ ائورت تو اکو کاردیو هم بررسی‌ میشه‌
  ممنون‌ از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   خير
   بله
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   البته ايورت صعودي تو اكو معلوم ميشه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر