حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمنصور جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز ،من خانمم هفته گذشته همراه با حالت تهوع و استفراغ از خواب بلند شد و بعد از یکی دوبار استفراغ احساس تپش قلب ناگهانی برای لحظاتی پیدا کرد ،،با مراجعه به بیمارستان تشخیص پی ای تی دادند و ادنوزین تزریق کردن ولی در دوز اول جواب نداد و گفتن فلاتر دهلیزی شده بعد از تزریق دوباره ادنوزین زدن و بعد امیو دارون و بعد شکست و ریتم سینوسی شد و مرخص شدن ،،،در حال حاضر بعد از ۱۰ روز ضربان طبیعی است ۶۷ تا۱۰۰ولی خودشان احساس اضطراب که مبادا دوباره اتفاق بیافتد پروپنانولول ۱۰میل هم میخورن با مجوز دکتر هنوز هم احساس اضطراب شدید دارند
  در گذشته به علت مطالعات دروسشان مصرف قهوه و کاپوچینو و چای زیاد داشتند
  الان لازم هست اقدام خاصی انجام داد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   احتمالا تکرار نمیشه

   ولی بهتره به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   احتمالا تکرار نمیشه

   ولی بهتره به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

   باید اکو و تست تیرویید هم انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمرادی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر نجفی - با سلام و احترام
  سوالی از شما در مورد تعداد ضربان قلب داشتم مادر من حدود 68 سال دارد داروی والزامیکس برای فشار خون و برای قلب آتروواستاین 5 استفاده میکنه با سرماخوردگی که براش پیش اومد ضربان قلب به 95 رسید پس از پیگیری لازم روز دوشنبه مورخ 17 اردیبشهت شب فشار خون رو گرفتن و دیدم ضربان قلب روی 843 هستش البته به پزشک ایشان گفتم ولی ایشان هم گفتن طبیعی آیا واقعا این ضربان طبعی هستش یا نیاز به پیگیریهای مجدد هست یا نه باید کار دیگری انجام دهم . با سپاس از راهنمائی شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   طبیعی هست

   جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربرخسرو یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جواب اکو رو میفرستم لطفا بگین ک وضعیت قلبم چطوره ؟گفتند افتادگی خفیف دریچه میترال دارم.در ضمن ورزشکارم.دوستدار شما از تبریز
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   پرولاپس دارید ولی مهم نیست

 • تصویر کاربرعادل یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  پسر ۲۰ ساله هستم که قبل از مدتی تپش قلب داشتم که نوار قلب گرفتم و دکتر گفتن قلبت تند تند میزنه و بعداز اون اکو گرفتم فقط افتادگی دریچه میترال داشتم و فقط قرص پروپرانول ۱۰ برام تجویز کرد بعد از یک ماه دوباره نوار قلب گرفتم که دکتر گفت یک ذره تپش قلب داری الآن بعد از گذشت مدتی هنگام بلند شدن تپش قلب میگیرم و بعد از نشستن دو یا چند دقیقه رفع میشه و بعضی وقت ها احساس میکنم قلب نامنظم میزنه که گاهگاهی هم درد در قفسه سینه احساس میکنم که به پشت هم میزنه و استرسی هم هستم
  آیا مشکلم خطرناکه ؟ مخصوصا هنگام نامنظم بودن ضربان استرس میگیرم
  آقای دکتر نظرتون رو خواستم بدونم که چه تست هایی انجام بدم تا خیالم راحت شه
  1. تصویر کاربرعادلجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   البته ضربان نامنظم برای دو دقیقه یا کمتر ادامه داره و بعد خوب میشه
  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و برای بررسی صربان باید هولتر ریتم ببندید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرآیدین جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،،بنده از شما سوال پرسیدم که ورزش بدنسازی و شنا تمرین میکنم بدون ذره ای مشکل تنفسی و ...و جواب نوار قلب و اکو نرمال بود،فقط گفتند افتادگی دریچه میترال خفیف دارم،و از شما پرسیدم که من ورزش بسیار سنگین کار میکنم و با توجه به افتادگی خفیف دریچه میترال میتونم ورزش سنگینمو ادامه بدم و در اینده مشکلی برام پیش نمیاد،،شما در جواب، فرمودین خیر به هیچ وجه،،،با عرض پوزش من متوجه جواب شما نشدم که منظورتون این بود که نمیتونم ورزش سنگین کنم و یا منظورتون این بود که در آینده به هیچ وجه مشکلی برام پیش نمیاد از بابت افتادگی دریچه میترال..لطفا یک بار دیگر جواب بدین.باتشکر فراوان 🙏
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   میتونید ورزش کنید و مشکلی پیش نمیاد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر