دکتر محمد حسین نجفی

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلب چیست؟

آنژیوپلاستی کرونری که مداخله ی پوستی کرونری نیز نامیده می شود روشی است که برای باز کردن شریان های مسدود شده ی قلب به کار می رود. 

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری چیست؟

به طور کل دو اصطلاح در مورد اقدامات تشخیصی انچام شده در عروق کرونری وجود دارد. آنژیوگرافی به حالتی اطلاق می شود که پزشک با ابزار مخصوص به مشاهده ی عروق قلب شما می پردازد. به عبارت دیگر آنژیوگرافی روشی تشخیصی است و در این روش هیچ گرفتگی باز نمی شود. اما آنژیوپلاستی به حالتی اطلاق می شود که پزشک با روش های مخصوص از جمله تعبیه ی استنت یا بالن زدن، گرفتگی عروق شما را باز می کند. در واقع آنژیوپلاستی روشی است که در آن با تعبیه ی استنت برای بیماران نیازمند، مداخله ی عروقی صورت می گیرد.

استنت قلب چیست

مراقبت ها و داروهای بعد از آنژیوگرافی؟

مهم ترین مراقبت پس از تعبیه ی استنت در افرادی که آنژیوپلاستی می شوند، مصرف منظم و به موقع داروهای تجویز شده به خصوص آسپرین و قرص پلاویکس می باشد. این دو دارو مگر با نظر پزشک معالج در هیچ حالتی نباید قطع شوند. هم چنین داروهای کاهنده ی چربی نظیر آتورواستاتین یا روزواستاتین نیز باید استفاده شوند. در مورد فعالیت فیزیکی پس از تعبیه ی استنت، بهتر است از متخصص قلب خود سوال کنید ولی معمولا نه تنها منعی برای فعالیت فیزیکی وجود ندارد بلکه توصیه می شود بیماران حتما پیاده روی روزانه در حد ۳۰ دقیقه را داشته باشند.

استنت قلب چند سال کار میکند؟

در مورد طول عمر استنت های قلبی باید بدانیم که این استنت ها از موادی ساخته می شوند که در صورتی که بیمار داروی خود را به طور منظم استفاده کند و توصیه های پزشکی را رعایت کند مادام العمر در بدن باقی می مانند. به عبارت دیگر نیازی به تعویض استنت یا جایگزینی آن بعد از یک دوره ی زمانی مشخص نمی باشد. البته همه ی اینها در صورتی است که فرد دچار گرفتگی مجدد عروق داخل استنت نشود زیرا در این حالت نیاز است تا مجددا گرفتگی رفع شود

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

در آنژیوگرافی متخصص قلب یک کاتتر را از طریق کشاله ران و یا دست به سمت عروق قلب شما می فرستد. حال یک لوله پلاستیکی کوچک، داخل شریان شما قرار داده می شود که کاتتر از داخل آن عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. پزشک از طریق آنژیوگرافی وضعیت گرفتگی رگ های شما را بررسی می کند.

در آنژیوپلاستی همین عمل انجام می شود با این تفاوت که دکتر قلب بعد از بررسی شرایط رگ های قلب شما، در صورت نیاز یک بالن را به سمت رگ های بسته ارسال و آن را باد می کند تا گرفتگی برطرف شده و جریان خون بتواند به خوبی در میان رگ ها عبور کند.

هزینه آنژیوگرافی در سال ۹۸ چقدر است؟ آیا آنژیوگرافی بیهوشی دارد؟ اگر میخواهید همه چیز را در مورد آنژیوگرافی در سال ۹۸ بدانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

همه چیز در مورد عمل آنژیوگرافی قلب سال ۹۸

چرا آنژیوپلاستی انجام می شود؟

آنژیوپلاستی برای درمان نوعی از بیماری های قلبی به نام آترواسکلروزیس ( تصلب شرایین ) استفاده می شود. تصلب شرایین ساخته شدن آهسته پلاک های چربی در رگ های خونی قلب شماست. پزشک شما ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان گزینه ی درمانی زمانیکه داروها یا تغییرات شیوه ی زندگی برای بهبود قلب شما کافی نیستند یا اگر شما یک حمله ی قلبی داشتید یا درد قفسه سینه بدتر شد (آنژین صدری) یا سایر علائم پیشنهاد کند.

آنژیوپلاستی برای همه بیماران قابل استفاده نیست. اگر شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب شما می آورد تنگ است، اگر عضله ی قلب شما ضعیف است یا اگر شما بیماری عروقی متعدد دارید، جراحی بای پس شریان کرونر می تواند گزینه ی بهتری نسبت به آنژیوپلاستی باشد. در جراحی بای پس شریان کرونری، رگ خونی از جای دیگری از بدن شما برای کنار گذاشتن قسمت های مسدود شده ی شریان شما استفاده می شود.

اگر شما دیابت یا گرفتگی های متعدد دارید، ممکن است پزشک شما جراحی بای پس کرونری را پیشنهاد کند. انتخاب آنژیوپلاستی در مقابل جراحی بای پس بستگی به وسعت بیماری قلبی و کلیه ی شرایط پزشکی دارد.

ریسک و خطرهای آنژیوپلاستی

هر چند آنژیوپلاستی روش کم تهاجمی برای باز کردن شریان های مسدود شده نسبت به جراحی بای پس است اما این روش هنوز هم ریسک هایی به همراه دارد.

متداول ترین خطرات آنژیوپلاستی عبارتند از:

-تنگی مجدد شریان (ری استنوزیس)

با آنژیوپلاستی به تنهایی، بدون جایگذاری استنت حدود ۳۰ درصد موارد تنگی مجدد اتفاق می افتد. استنت ها به منظور کاهش تنگی مجدد استفاده میشوند. استنت فلزی برهنه شانس تنگی مجدد را حدود ۲۰ درصد  و استفاده از استنت آغشته به دارو این ریسک را به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می دهد.

-لخته ی خون

لخته های خون می توانند حتی بعد از عمل داخل استنت شکل بگیرند. این لخته ها می توانند شریان را بسته و منجر به سکته قلبی شوند. مهم است که از آسپرین، کلوپیدوگرل ( پلاویکس )، پراسوگرل ( افینت ) یا داروهای دیگر برای کاهش خطر لخته ی خون همانطور که تجویز شده استفاده شود تا شانس تشکیل لخته در استنت شما را کاهش دهد. با پزشک خود درباره ی اینکه چه مدت نیاز به مصرف این داروها خواهید داشت صحبت کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود این داروها را قطع نکنید.

-خونریزی

شما ممکن است در پا (ران) یا دست (باند) خود در جاییکه کاتتر قرار داده شده بود خونریزی داشته باشید. این معمولا به یک کبودی ساده ختم می شود اما گاهی خونریزی جدی اتفاق می افتد که ممکن است نیاز به تزریق خون یا عمل جراحی داشته باشد.

خطرات نادر دیگر آنژیوپلاستی عبارتند از:

-حمله قلبی

هر چند نادر شما ممکن است در طول عمل حمله قلبی داشته باشید.

-آسیب شریان کرونری

در طول عمل شریان کرونری شما ممکن است پاره یا گسسته شود. این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بای پس اورژانسی داشته باشد.

-مشکلات کلیوی

ماده ی حاجب استفاده شده در آنژیوپلاستی و جایگذاری استنت قلب می تواند منجر به آسیب کلیوی شود ،خصوصا در افرادی که در حال حاضر مشکل کلیوی دارند. اگر شما در ریسک بالایی قرار دارید پزشک شما اقداماتی در جهت حفاظت کلیه های شما انجام خواهد داد مانند: محدود کردن مقدار ماده ی حاجب و اطمینان از اینکه شما در طول عمل به خوبی هیدراته خواهید بود.

– سکته مغزی

در طول آنژیوپلاستی سکته مغزی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هنگامیکه کاتتر در حال حرکت درون آئورت است پلاک ها رها شوند. لخته های خون، همچنین می توانند در کاتتر تشکیل شده  و به مغز مهاجرت کنند. سکته از عوارض بسیار نادر در آنژیوپلاستی کرونری است و رقیق کننده های خون در طول عمل برای کاهش خطر استفاده می شوند.

– ریتم غیر طبیعی قلب

در طول عمل، قلب ممکن است خیلی تند یا خیلی کند بتپد. این مشکلات ریتم قلبی معمولا کوتاه مدت اند اما گاهی دارو درمانی یا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب ( ضربان ساز) موقتی لازم است.

قبل از آنژیوپلاستی چه بخوریم؟

روش انجام آنژیوپلاستی یا جایگذاری استنت قلب چگونه است؟

 بدن شما بریده و باز نخواهد شد. به جز یک برش خیلی کوچک روی پوست  پا، بازو یا مچ که یک لوله ی کوچک و باریک ( کاتتر ) از خلال آن کار گذاشته می شود و عمل انجام می شود. آنژیوپلاستی بسته به میزان سختی و تعداد انسدادها و اینکه هر گونه عارضه ای رخ دهد می تواند از ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی توسط یک فوق تخصص قلب (اینترونشنیست کاردیولوژیست) و تیمی از پرستاران متخصص قلب و عروق و تکنسین ها در اتاق عمل مخصوص به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی انجام می شود. این اتاق cat lab نیز نامیده می شود.

آنژیوپلاستی معمولا از طریق شریانی در کشاله ران (فمورال) انجام می شودولی  ممکن است از طریق شریانی در بازو یا ناحیه ی مچ انجام شود. قبل از عمل، آن ناحیه با محلول ضدعفونی کننده آماده شدهو یک منطقه ی استریل روی بدن شما قرار داده میشود. یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که کاتتر قرار داده خواهد شد، تزریق می شود.

پدهای کوچک الکترودهای روی قفسه سینه شما قرار داده می شود تا در طول عمل قلب شما را مانیتورکند. بیهوشی عمومی لازم نیست. شما در طول عمل تسکین یافته ولی بیدار خواهید بود. شما مایعات، داروهایی برای آرام شدنتان و داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد ) از طریق کاتتر وریدی دریافت خواهید کردو سپس عمل شروع می شود.

بعد از بی حس کردن ناحیه ی برش، سوزن کوچکی برای دسترسی به شریان در پا یا بازوی شما استفاده می شود و برش کوچکی در پوست ایجاد می شود.

پزشک شما یک سیستم هدایتی نازک که به وسیله ی یک کاتتر دنبال می شود را درون شریان قرار داده و از ناحیه ی برش داده شده به سمت بالا تا انسداد درون قلب شما حرکت می دهد.

ممکن است شما در ناحیه ای که کاتتر قرار داده شده احساس فشار کنید. اما نباید درد زیادی حس کنید. اگر دردی حس کردید به پزشک خود بگویید. همچنین شما کاتتر را درون بدن خود حس نخواهید کرد.

مقدار کمی ماده ی حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود. این به پزشک شما کمک می کند که به انسداد درون تصویر اشعه x به نام آنژیوگرام نگاه کند.

بالن کوچکی که در انتهای استنت باد می شود که شریان مسدود شده را باز نماید. بعد از اینکه شریان باز شد باد بالن خالی شده و برداشته می شود. پزشک شما ممکن است چندین بار بالن را قبل از برداشتن از باد پر و خالی کند تا شریان هر بار اندکی بیشتر متسع شود.

اگر شما چندین گرفتگی داشته باشید عمل ممکن است برای هر گرفتگی تکرار شود. چون بالن موقتا جریان خون را به بخشی از قلب شما مسدود می کند عادی است که در زمانیکه باد می شود درد قفسه سینه را تجربه کنید.

بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی رخ می دهد؟

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

۱.۵/۵ - (۶ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طمری یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  باسلام
  دکتر نجفی، ۶ماه پبش انژیو پلاستی انجام دادم، ۴۷سالمه، قرص، ا اس ا، وپلاویکس مصرف میکنم، قصد کاشت مو سر دارم،
  ایا کاشت مشکل ایجاد میکنه؟
  ایا باید مصرف قرص را قبل از کاشت متوقف کنم؟
  ایا کاشت انجام بدم یا خیر؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   .
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب ...همسر بنده 48 سالش هست پارسال 23 اسفند به دونه استنت در رگ سمت چپ قلبش گذاشته ...داروهای که مصرف میکنه پلاویکس متورال 50 اسپرین .اتوراستاتین پنتوپرازول ....دوماه پیش نوار قلب و ازمایش خون هم داده همه چیز نرمال بوده .یک سال گذشته میتونه پلاویکس متورال وپنوپرازول رو قطع کنه.متاسفانه دکتر به خاطر کرونا رفته...نسخه جدید داروییش چی هست ...ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

    سلام فعلا داروها را مثل روال قبل  مصرف کنند و بعد از برطرف شدن این شرایط به پزشک خود مراجعه کنند

 • تصویر کاربر پرویز پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با عرض سلام جنابعالی تو کدوم بیمارستان هستید بنده طبق دستور همکاران جنابعالی احتیاج به بالن قلب دارم خواستم بپرسم بیمه تکمیلی تامین اجتماعی هستم کجا میتونید بنده رو جراحی کرده تا هزینه ان کم باشد و با دفترچه تامین اجتماعی تکمیلی چقد هزینه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   با تلفن مطب تماس بگیرید

 • تصویر کاربر جباری جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام من 60 سالمه بیماری قند وفشار خون دارم انژوگرافی کردم گفتن دو تا از رگ هام 90الی 99 درصد گرفتگی داردایا با انژوپلاستی باز می شود یا باید عمل قلب باز انجام دهم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و سی دی آنژیو دیده شود تا بشه اطهار نظر کرد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  طبق آزمایش کراتینین من1/75میباشدآیامیتوان آنژیوپلاستی انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ریسک بالا رفتن کراتینین وجود داره

   باید با دکتر کلیه مشورت کنید و ملاحظاتی قبل آنژیو لحاط بشه

 • تصویر کاربر ذبیح شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام مدت 105 روز است که آنژیوپلاستی 2عروق کرونر انجام دادم رروزی تقریبا 30تا50دقیقه پیادهروی دارم می خواستم بدونم ورزش خاصی وجود داره که انجام بدم برای تقویت قلب و وزنم هم از 112کیلو در مدت یکسال به 86کیلو رسوندم .ممنون از پاسخی که خواهید داد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   همه ورزشهای هوازی مثل میاده روی دویدن شنا دوچرخه و .. مفیده

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام
  یک هفته هست مادرم امبولی ریه شده ودربیمارستان بستری است درد سمت راست زیرسینه دارد روبه بهبودی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   امبولی با درمان دارویی حتما درمان میشه درد ممکنه بهبودش کمی طول بکشه

 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حالتون خوبه ؟ آقای دکتر تصویر آخرین اکوی قلب مامانم رو براتون میفرستم محبت بفرمائید نطرتونو راجب وضعیت قلب و بازده ی قلبی مامانم نسبت به سن و سال و سکته ی قلبی که یک سال پیش کردن بفرمائید در ضمن آقای دکتر مامانم بعداز سکته کاندید دارویی شد و پلاویکس مصرف کرد دو هفته ی دیگه یک سال از سکته میگذره بنظر شما نسبت به کارکرد قلبش یه سال دیگه پلاویکس رو مصرف کنه یا خیر و اینکه دستور مصرف پلاویکس رو در سال دوم چطور لحاظ میکنین تا من با دکتر مامانم در جریان بزارم؟قبلا از لطف و محبت شما نهایت سپاسگزاری رو دارم فقط بفرمائید وضعیت قلب مامانم نسبت به سن و سالش چطوره و اینکه پلاویکس رو اگه ترجیح میدین در سال دوم مصرف کنه چطور باید بخوره همون روزی یک بار یا خیر ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پمپاژ قلب کمی ضعیفه

   باید انژیو شوند و اگر رگ بسته وجود دارد باز شود

   درمان با پلاویکس به پمپاژ قلب ارتباط نداره و بر اساس شرح حال تصمیم گیری می شود 

 • تصویر کاربر فاضل شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو هفته هست با علائم سکته خفیف ودرد سینه و تنگی نفس آنژیو شدم و سه تا استنت توی سه تا از رگ هام گذاشتن .میخواستم سوال کنم :
  - از کجا بفهمم استنت فلزی بوده و یا پلاستیکی؟
  - از چه زمانی میتونم ورزش رو شروع کنم؟
  - آیا MRI مغناطیسی مشکلی برای استنت ها نداره؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   استنت از الیاژهای خاصی هست و دونستنش خیلی چیز مهمی نیست

   انجام mri مشکلی نداره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   استنت از الیاژهای خاصی هست و دونستنش خیلی چیز مهمی نیست

   انجام mri مشکلی نداره

   ورزش بستگی به شرایطتون داره باید با پزشکتون مشورت کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر؛
  پدر من حدود یک ماه پیش (28 شهریور) دچار Ant MI شدن و دکتر درون رگ LAD ایشون 2 عدد استنت دارویی گذاشتن؛ البته ef ایشون موقع اکو حمله (قبل آنژیو) 25 شده بود که می دونم بسیار کمه.
  حال عمومی و بالینیشون بسیار خوب هست و تقریبا برگشتن به زندگی عادی بدون درد، نفس تنگی و...
  یه نکته ای که از زمان مرخصی ایشون از بیمارستان تا کنون من و نگران کرده که البته نمی دونم استرس و حساسیت خودم هست یا خیر اینه که به نظرم زیاد خمیازه می کشن، مثلا شاید ساعتی 1-3 تا یا بیشتر یا حتی کمتر؛ می خواستم ببینم جای نگرانی داره یا من حساس شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نداره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نداره

   اگر درد یا تنگی نفس ندارند جای نگرانی نداره

  3. تصویر کاربر علی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)
   سپاس از جواب شما جناب دکتر،
   خیر ندارند و البته بعد از گذشت این چند روز بسیار کمتر شده است این مورد؛ سوال دیگری داشتم که آیا استخر و آب درمانی برای ایشان محدودیت دارد؟ البته نه شنا، صرفا راه رفتن درون استخر.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   خیر مشکلی نیست

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر