خطرات واریس پا

واریس اندام تحتانی (پاها)، بیماری بسیار شایعیست که در خانم ها بیش تر دیده می شود و شاید شما یا اطرافیانتان نیز به درجاتی از این بیماری دچار شده باشید و به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش های بی شمارتان در این زمینه باشید. واریس چه خطراتی دارد؟ چرا به وجود می آید و چه زمانی نیاز به درمان دارد؟ 

واریس چیست؟

به طور کل به برجستگی و بیرون زدگی رگ های سطحی بدن، بخصوص اندام های تحتانی واریس گفته می شود. این برجستگی ها ممکن است در ابتدا بسیار سطحی و ریز باشند و هم چنین ممکن است بسیار بزرگ و بد شکل و پیچ خورده باشند. بنابراین این بیماری صرفا یک شکل مشخص ندارد و می تواند به انواع مختلفی از یک طیف خود را نشان بدهد.

درمان واریس پا + عوارض

چرا به واریس مبتلا می شوم؟

قبل از جواب دادن به این سوال باید کمی در مورد آناتومی وریدها (سیاهرگ) اندام تحتانی صحبت کنیم. می دانیم که وظیفه ی این وریدها در اندام تحتانی بازگرداندن خون کم اکسیژن از بافت ها به سمت قلب برای اکسیژن گیری مجدد است. 

در طول مسیر وریدهای اندام تحتانی، دریچه هایی به نام دریچه های لانه کبوتری وجود دارند که همانند سدی در مقابل پس زدن خون به عقب، عمل می کنند و باعث می شوند که خون به جای اینکه به عقب برگردد به سمت قلب حرکت کند. حالا اگر به هر دلیلی این دریچه ها دچار مشکل شوند ممکن است خون به سمت عقب برگردد. 

دیواره ی وریدها هم برای این میزان از خون برگشتی آمادگی کافی را ندارد و در نتیجه دچار تورم می شوند. در این حالت است که واریس نمایان می شود و خود را به صورت برجستگی و پیچ خوردگی رگ ها نشان می دهد.

مهم ترین عامل بروز این بیماری سرپا ایستادن های طولانی است که می تواند با آسیب به دریچه های لانه کبوتری باعث بروز واریس شود. هم چنین برخی تغییرات در هورمون های جنسی به خصوص در خانم ها می تواند باعث ضعف دیواره ی وریدها و تجمع خون و در نتیجه ی آن بروز واریس شود. هم چنین به طور کل با بالارفتن سن و ضعیف شدن بافت های بدن نیز احتمال بروز واریس افزایش پیدا می کند به همین خاطر این بیمار در سنین بالاتر نیز شایع تر است.

خطرات واریس پا

پاسخ کوتاه این سوال این است که در صورتیکه به واریس خفیف  ورید های واریسی خطر عمده ای ندارند. احتمال تشکیل لخته در این وریدهای سطحی بسیار پایین و احتمال اینکه این وریدهای واریسی بتوانند برای قلب شما خطری ایجاد کنند از آن نیز کمتر است. اما عوارضی که واریس بهمراه دارد مانند درد در پاها فرد را نیازمند درمان میکند. 

باید بدانیم که واریس در وریدهای سطحی رخ می دهد و نه در وریدهای عمقی بنابراین تفاوت عمده ای با بیماری های وریدهای عمقی نظیر بیماری تشکیل لخته در این وریدها یا DVT دارد. البته نباید فراموش کرد که واریس پا در مراحل بسیار پیشرفته ی آن می تواند بخاطر ایجاد تورم شدید باعث اختلال در جریان خونرسانی طبیعی پا شود.

در چه صورت واریس نیاز به درمان دارد؟

مهم ترین علامتی که وریدهای واریسی دارند علایم مربوط به ظاهر ناخوشایند آنهاست که هر چند در ابتدا می تواند در حد چند ورید ریز باشد ولی به مرور زمان می تواند به وریدهای بدرنگ و بدشکل در ساق پا تبدیل شود. البته به جز این نیز گاهی این وریدهای واریسی می توانند با احساس سنگینی پا (به خاطر تجمع خون در پا) و خستگی زودرس در اندام ها همراهی داشته باشند. 

نباید فراموش کرد که این بیماری می تواند گاهی با درد نیز همراه باشد که به خصوص در شب ها و پس از یک روز کاری طولانی می تواند بدتر باشد. به طور کل توصیه می شود در مواردی که این وریدها برای شما علایمی که ذکر شد را ایجاد کردند به فکر درمان شان باشید تا هم از میزان درد و سنگینی پایتان کم شود و هم اینکه ناراحتی ناشی از مشکلات زیبایی برطرف شوند. اما روش های درمانی این بیماری چگونه است؟ در این باره به طور مفصل در پستی جداگانه صحبت خواهیم کرد.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر