دکتر محمد حسین نجفی

سوفل قلبی چیست؟

شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟ آیا شنیده شدن سوفل قلبی لزوما به معنی وجود مشکلی مهم است، که نیازمند اقدامی مهم، جهت ارزیابی و درمان است؟ در نوشتار زیر در این باره بیش تر توضیح خواهیم داد.

صدای اضافه ی قلبی

سوفل قلبی یا صداهای غیرمعمول قلب

سوفل قلبی به شنیده شدن هر گونه صدای اضافی در معاینه ی قلب گفته می شود. به طور کل وقتی گوشی پزشکی بر روی قلب شما قرار داده می شود، در حالت عادی باید دو صدا شنیده شود که به آنها صدای اول و صدای دوم قلبی گفته می شود. هر گونه صدایی اضافه تر از این دو صدا را سوفل قلبی می گویند. بنابراین سوفل قلبی در واقع صدایی اضافی است که در معاینه ی قلب با گوشی تشخیص داده می شود.

سوفل های قلبی چرا به وجود می آیند؟

این تغییرات می تواند به خاطر تنگی و گشادی دریچه ای رخ بدهد. هم چنین اختلالات مادرزادی مثل وجود سوراخ در دیواره های بین بطنی و بین دهلیزی هم، از سایر موارد مهمی هستند که می توانند به شنیده شدن سوفل های قلبی منجر شوند.

آیا سوفل های قلبی همه مثل هم هستند؟

برای ارزیابی شدت خطر سوفل های قلبی، پزشکان شدت این سوفل ها در 6 دسته طبقه بندی می کنند، به طوری که سوفل های با درجات 1 و 2 معمولن بی خطر و سوفل های با درجات 3 و بالاتر نیازمند بررسی بیش تر هستند. در این طبقه بندی هر چقدر درجه ی سوفل قلبی بالاتر باشد، نشان دهنده ی شدت بالاتر بیماری و پیچیده تر بودن آن می باشد.

خطر سوفل های قلبی

آیا همه ی سوفل های قلبی خطرناک هستند؟

همان طور که در بند قبلی گفتیم خطرناک بودن یا نبودن سوفل قلبی، بستگی به شدت آن دارد. یعنی اگر سوفل قلبی شدت پایینی داشته باشد، نیازمند هیچ اقدام بیش تری نیست، ولی سوفل های درجه ی بالاتر نیازمند بررسی بیش تر (با اکوکاردیوگرافی) و در صورت نیاز، مداخلات درمانی می باشند. این که سوفل شما چه شدتی دارد و چه اقدامی در مرحله ی بعدی نیاز دارد، توسط پزشک و به تشخیص ایشان انجام می شود.

اگر سوفل قلبی داشتیم چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

معمولا تشخیص سوفل قلبی توسط پزشک و پس از معاینه ی قلب مطرح می شود و سپس بر اساس نتایج این معاینه، در مورد قدم های بعدی تصمیم گیری می شود. اما اگر شما علایمی نظیر تنگی نفس یا طپش قلب دارید و یا قبلا به شما گفته شده است که مشکلات دریچه ای (مثل پرولاپس میترال یا گشادی و تنگی دریچه ای) دارید، بهتر است حتما یک بار به پزشک مراجعه کنید تا تحت بررسی قرار بگیرید. معمولا این بررسی شامل انجام اکوکاردیوگرافی است که با انجام آن، می توان منشا سوفل و سایر اختلالات ساختاری قلبی را مشخص کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

لطفا امتیاز دهید
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر محترم آقای دکتر ، من افتادگی میترال دارم و ضربان بالای قلب به پزشک مراجعه کردم قبلا بهم آنژیپول دادن ، از وقتی مصرف میکنم به درد قفسه سینه و کتف سمت چپ و سوزش کتف و تیر کشیدن دارم ، بازم مصرف کنم ؟
    1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)
      ادامه بدهید این علایم ببشتر اضطرابی است اگر باز هم دیدید بهتر نشدید دوزش را نصف کنید ولی در کل این علایم به دارو مربوط نیست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر