آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

آنژیوپلاستی عروق کرونر اغلب با جایگذاری دائمی یک لوله توری سیمی به نام استنت همراه است تا به باز ماندن شریان کمک کند و شانس تنگ شدن مجدد را کاهش دهد.

برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند(استنت های آغشته به دارو)و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند(استنت های فلزی خالص).

آنژیوپلاستی عروق کرونر می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیوپلاستی همچنین می تواند طی حمله قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر به منظور درمان نوعی بیماری قلبی به نام آترواسکلروز مورد استفاده قرار می گیرد. آترواسکلروز در واقع همان شکل گیری تدریجی پلاک های چربی در رگ های خونی قلب است. هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کفایت نکند یا در صورت وقوع سکته قلبی ، درد صدری وخیم شونده( آنژین صدری ) و یا علائم دیگر،پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را به عنوان انتخاب درمانی پیشنهاد کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی تواند در همه موارد مورد استفاده قرار گیرد. اگر شریان اصلی تغذیه کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده،احتمالا جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده،یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.

به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.

در ادامه فیلم آنژیوپلاستی که توسط دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی انجام شده است را می توانید مشاهده نمایید.

روش انجام آنژیوپلاستی چگونه است؟

هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی شود به جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

آنژیوپلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولا در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می گیرد.

آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولا از طریق شریان کشاله ران ( شریان فمورال ) انجام می گیرد. گاهی هم ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضدعفونی و گاز استریل پاک می شود. یک بی حس کننده موضعی به کشاله ران تزریق می شود تا موضع را بی حس کند.یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.

از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد نمود. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق کننده خون(آنتی کواگولانت)دریافت خواهد کرد و سپس عمل به شرح زیر آغاز خواهد شد:

-پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش،از یک سوزن کوچک برای دستیابی به شریان پا یا بازو استفاده می شود و یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود.

-سپس پزشک کاتترمتصل به یک سیم راهنما را از ناحیه بریدگی وارد شریان می کند تا به سمت انسداد موجود در قلب هدایت کند.

ممکن است بیمارحین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند اما به آن صورت دردی حس نمی شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین وجود کاتتر در بدن احساس نمی شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

بالون زدن قلب

یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج نمودن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.

از آنجا که بالون به طور موقت مسیرجریان خون قسمتی از قلب را سد می کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسداد ها زیاد باشد ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلبی چیست؟

در بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام می دهند،در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می شود. استنت معمولا در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.

آنژیوپلاستی از دست

جایگذاری استنت یا استنت گذاری قلب

فنر فشرده،حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می شود. در ناحیه انسداد،بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می شود و با دیواره شریان فشرده می شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می ماند تا آنرا باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد. هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می شود و عکس های بیشتری (آنژیوگرام)برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می شود. در نهایت با خارج نمودن کاتتر راهنما، عمل به پایان می رسد.

پس از استنت گذاری،احتمالا لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد.

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

احتمالا پس از انجام عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر باید یک روز بستری بمانید و قلبتان پایش شود. مادامی که در بیمارستان هستید معمولا پزشک داروی ضد انعقاد خون جهت پیشگیری از تشکیل لخته و داروهایی جهت آرام نمودن شریان ها و اسپاسم های کرونری که ممکن است موجب حمله قلبی شوند، تجویزمی کند. شما احتمالا می توانید پس از یک هفته از انجام آنژیوپلاستی به کار و برنامه های عادی خود بپردازید.

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

در صورت وجود خونریزی و تورم در محل ورود کاتتر

در صورت احساس درد فزاینده و ناراحتی در محل ورود کاتتر

وجود علائم عفونت مثل قرمزی،تورم،ترشح یا تب

در صورت تغییر در درجه حرارت یا رنگ پا یا بازویی که مورد عمل قرار گرفته است

احساس از بیحالی و یا ضعف مفرط

وجود درد سینه یا تنگی نفس

رقیق کننده های خون

رعایت دقیق توصیه های دکتر قلب در مورد درمان با داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین،کلوپیدوگرل و داروهای مشابه بسیار مهم است.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام داده اند،چه استنت گذاشته باشند چه نه، باید مادام العمر آسپیرین مصرف کنند. در برخی موارد افرادی که استنت گذاشته اند.

باید به مدت یک سال یا بیشتر از داروهای رقیق کننده خون مثل کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت لزوم انجام جراحی هایی غیر از جراحی قلب یا داشتن هر سوالی،پیش از متوقف نمودن مصرف داروهای قلبتان با متخصص قلبتان مشورت کنید.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)
5 (100%) 5 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر پدرم ۴روز پیش فنر گذاشتن وعکسشم براتون فرستادم که کبودی زیادی روی دستشه خواستم بدونم آیا این لخته وکبودی از بین میره یا باید کاری بکنه.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   این از بین میره به تدریج

 • تصویر کاربرصالحه یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پدرم 66 سالشه
  آبان 97 آنژیوپلاستی قلب کردند که در نهایت منجر به گذاشتن یک فنر در عروق قلبیشون شده
  بعد از عمل طبق تجویز دکتر مربوطه روزانه ( صبح و شب ) به تعداد 8 قرص مصرف می کنند .
  اما الان مدتیه از دردهایی در ناحیه دهان و دندانشون رنج می برند .
  به گفته خودشون اکثر دندوناشون درد می کنه و به لقی می زنه ، از همه مهمتر اینه که لثه های فک بالا و پایین به طور تقریبا محسوسی به عقب رفته اند ... آسیب ها به حدی رسیده که عمل خوردن غذا توام با درد همراه شده ...

  2 سوال از خدمت آقای دکتر داشتم : 🙏
  اگه این مشکلات ناشی از عوارض مصرف داروهای قلبی باشه ، آیا میشه امید داشت با مراجعه به دکترشون و صلاحدید ایشون میزان یا تعداد قرص های مصرفی کاهش پیدا کنه !!!؟؟؟

  چون از قرار معلوم تا حداقل یکسال و شایدم بیشتر مصرف این قرص ها اجباریست .

  و آیا اصلا برای رفع یا به حداقل رساندن مضرات ناشی از عوارض داروهای قلبی در مواردی اینچنین راه امیدی هست !!؟؟

  شاید لازم به توضیح باشد پدرم هیچگونه اعتیادی به مصرف انواع مواد مخدر ( سیگار و امثالهم ندارد )

  متشکرم از وقتی که صرف می کنید 🙏
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   این علایم جز عوارص داروها نیست

   در مورد داروها بدون دیدن بیمار و مدارک نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربرامید دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر‌ من یک هفته پیش دو‌تا از رگهاش را استند یا همان فنر گذاشتن ولی الان خیلی بی حال هستن و میگن در قفسه سینه شون حالت سری دادرن ایا این حالت طبیعی هست
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   این علایم به نظر قلبی نیست

   ممکنه افسردگی یا اضطرلبی باشه

 • تصویر کاربربلوکی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر 67 سال دارم مذکر و فروردین ماه عمل آنژیوپلاستی و تعبیه 4 استند داشته ام در ماه رمضان جاری با توجه به فاصله زمانی سحر تا افطار و بالعکس و مصرف داروهای پلاویکس75 نیتروکاردین2.6 آسپرین 80 و آنژیپول 47.5 روزه گرفتم و هم اکنون ادامه می دهم آیا برایم مضر است ؟ لطفا پاسخ سریع می طلبم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   بله مضر هست

 • تصویر کاربراحــمــدے یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ســلــام اقــاے دڪــتــر مــمــنــون ڪــه جــواب گــوے مــا هســتــیــد مــن 29ســالــه هســتــم 9711آنــژیــوپــلــاســتــے انــجــام دادم دوتــا رگ 99درصــد و 90 گــفــتــن بــایــد عــمــل بــاز بــشــه ولــے خــدا رو شــڪــر بــرام اســتــنــت گــذاشــتــن از مــوقــع عــمــل گــاهے درد هاے قــفــســه ســیــنــه پــشــت شــانــم و حــتــے اطــراف شــڪــمــم دارم و چــنــد شــب یــڪــبــار از درد شــدیــد قــفــســه ســیــنــه و تــنــگــے نــفــس و عــرق صــورت و ســر بــیــدار مــیــشــم بــاقــرص زیــر زبــانــے بــهتــر مــیــشــه دڪــتــرم از اول بــرام قــرص زیــلــت نــوشــتــن بــنــظــر شــمــا مــشــڪــلــے هســت ولــے تــنــگــے نــفــس رو در طــے روز زیــاد دارم ،منــاز 19ســالــگــے فــشــار خــون بــالــا داشــتــم گــاهے ڪــنــتــرل مــیــشــد و گــاهے خــیــلــے بــالــا بــود،لــطــفابــگــیــد تــا ڪــے بــایــد قــرص رقــیــق ڪــنــنــده بــخــورم اخــر عــمــرم ،وایــنــڪــه مــیــتــونــم بــاردار بــشــم بــرام مــشــڪــلــے پــیــش نــمــیــاد مــمــنــونیــڪ ســوال مــهمــم ایــن هســتــش ڪــه بــا ایــن عــمــل آنــژیــوپــلــاســتــے ڪــه مــن انــجــام دادم دو رگ گــرفــتــگــے داشــت هر دو بــالــاے 90 دذصــد مــیــتــونــم بــاردار بــشــم ایــا خــطــرنــاڪ اســت لــطــفــا بــفــرمــائیــد بــعــد چــنــد وقــت مــیــتــونــم بــاردار بــشــم فــشــار خــون بــالــا هم دارم الــبــتــه الــان ڪــنــتــرل شــده بــا دارو
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام

   اضطرابتون رو درمان کنید

   تحت نظر پزشک میتونید باردار شید البته ریسکش از فرد عادی بالاتره

   دارو پلاویکس یک تا دو سال

   اسپرین همیشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر