اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر شرمنده وقتتون رو خيلى گرفتم فرمودين اشعه گاما در اسكن هسته اى قلب نيست من سوال كردم از مركز هسته اى به من ميگن اشعه گاما هست كه از تكنسيوم ساطع ميشه
  ممكنه كمك كنيد من خيلى دلشوره گرفتم و نمى دونم واقعاً چه مشكلى پيش اومده براى فرزندم ممكنه بفرماييدبالاخره چه اشعه اى به فرزند من خورده ١6 ساله بوده و ٧-٨ دقيقه كنار بيمار تزريق شده تكنسيوم ١5 ميلى كورى در فاصله ١ متر و كمتر ازبيمار بوده يك دنيا ممنون از كمكتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   قبلا به سوال شما پاسخ داده سد

 • تصویر کاربر مهدا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن تشکر از پاسخگویی فوری شما
  در خصوص پاسختون به سوالم میخواستم بدونم که از نظر انژیو گرافی وضعیت چطور هستش؟
  ضروریه ؟نیست ؟
  اگر ممکن هست بیشتر توضیح بدین
  ممنونم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلامبستگی به علایم بیمار و عوامل و بیناری های همراه داره

 • تصویر کاربر مهدا دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  برای نتیجه اسکن قلب
  Calcified plaque with minimal stenosis
  و
  Small caliber
  یعنی چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   یعنی یک گرفتگی سفت و خفیف و کلا قطر رگ کم

 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  پدر من سال ۹۴ آنژیو شدن و نتیجه این بود که رگ اصلی به میزان ۷۰ درصد و یک رگ فرعی به صورت جزئی مسدود شده و دکتر براشون دارودرمانی رو تجویز کرد تا اینکه چون گاها شبا دچار تنگی نفس میشن دیروز برای چکاپ پیش یه دکتر دیگه رفتیم و ایشون برای پدرم اسکن هسته ای قلب رو تجویز کردن با استرس به وسیله تردمیل و در راهنمای اسکن که مرکز پزشکی هسته ای به ما داده نوشته شده که از شب نباید قبل داروی ضد فشار و نیتروکانتین رو مصرف کنن. خواستم بپرسم مصرف نکردن این دوتا دارو برای یک وعده باعث ایجاد مشکلی برای ایشون نمیشه؟ همچنین فشاری که در بخش استرس اسکن به ایشون وارد میشه اونم بدون مصرف داروی ضد فشار و گشادکننده عروق، خطرناک نیست؟ ضمنا پدرم فردا شب باید قرص آسپرین رو هم مصرف نکنن؟ در این مورد چیزی در راهنما نوشته نشده و منم خاطرم نبود که بپرسم.

  مرسی از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   مصرف نکردن در حد یک روز مشکلی ایجاد نمیکنه

   به هر حال اسکن هم میتونه کمی ریسک داشته باشه ولی ریسک بالا نیست و پزشک قلب هم حضور داره

 • تصویر کاربر ماهرخ یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام متدر بنده درتاریخ 97/3/23آنژیو پلاستی نمودند ولی باگذشت چندین ماه همچنان دچار درد قفسه سینه هستند چند روز پیش تست ورزش هم انجام دادند سالم بود بنظر شما این درد میتواند مربوط به قلب باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه درد گوارشی یا عضلانی یا اضطرابی باشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر