اسکن هسته ای قلب

اسکن هسته ای قلب به معنی تصویربرداری از خونرسانی میوکارد (عضله قلب) به روش پزشکی هسته‌ای می‌باشد که با تزریق وریدی از یک ماده رادیو اکتیو بی‌خطر (معمولا تکنسیم یا تالیوم) ، خونرسانی به عضله قلب در دو حالت ورزش و استراحت بطور جداگانه مورد بررسی قرار می‌‌‌گیرد.

اسکن هسته ای قلب یکی از آزمایشهای دقیق قلب و عروق برای تشخیص بیماری سرخرگهای کرونر قلب (CAD) است و طی دو مرحله ورزش و استراحت ، کیفیت و کمیت خونرسانی به عضله قلب (سرخرگ های کرونر) را در زوایا و سطوح مختلف قلب بررسی می‌کند. کاربرد دیگر اسکن هسته ای قلب در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماراننارسایی قلبی ، تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) در عضله قلب است.

در قلب طبیعی ، ماده رادیواکتیو بطور یکنواخت در عضله قلب پخش می‌شود. در بیماران مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب ، در حال استراحت، اسکن هسته ای نرمال بوده اما پس از تست ورزش یا استرس دارویی در منطقه مشخصی کاهش برداشت دیده می‌شود که مجدداً پس از استراحت بطور کامل (آنژین قلبی) یا ناقص (سکته قلبی) به حال اول برمی‌گردد. اسکن هسته ای قلب معمولا به نام “تالیوم اسکن” ، “اسکن پرفوزیون” و یا “استرس تست ایزوتوپی” نیز شناخته می شود.

مراحل اسکن قلب

در زمان اسکن هسته ای قلب یک تکنسین الکترودهایی را روی قفسه سینه بیمار نصب خواهد کرد که به یک مانیتور وصل می‌باشند. ضربان قلب و فشار خون اندازه‌گیری می‌شوند و سپس بیمار بر روی یک تردمیل قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن بر روی تردمیل، به تدریج سرعت تردمیل افزایش می‌یابد تا اینکه به حداکثر میزان ممکن برسد. سپس به بیمار داروی رادیواکتیو که معمولا تالیوم یا تکنسیم است، تزریق می‌شود. ریتم قلب بیمار به طور مداوم کنترل می‌شود و فشار خون نیز به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری می‌شود.

سپس بیمار بر روی یک تخت مجهز به دوربین گاما دراز می‌ کشد و تکنسین در حالی که قلب به شدت در حال فعالیت است، از آن تصویربرداری می‌کند. ممکن است لازم باشد که بیمار در حین اسکن هسته ای قلب یک موقعیت را برای چندین دقیقه حفظ نماید؛ بطور مثال ممکن است بازوها به مدت چند دقیقه بر روی سر نگه داشته شوند.

بعد از اتمام تست ورزش و گذشت یک بازه زمانی حدود ۳ الی ۴ ساعته ، بیمار مجدداً بر روی تخت و در زیر دوربین گاما دراز می‌کشد تا در حالت استراحت نیز از قلب تصویربرداری شود. حین اسکن هسته ای قلب داروی رادیواکتیو در بدن بیمار حرکت کرده است و اکنون قابل رؤیت است. دراز کشیدن در این قسمت از تست بسیار مهم است و ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

بعد از اتمام اسکن هسته ای قلب بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمولی خود را از سر بگیرد. در برخی از مراکز درمانی ، ابتدا اسکن  هسته ای قلب در حالت استراحت را انجام می‌دهند و سپس اسکن قلب با تست ورزش را انجام می‌دهند.

عوارض اسکن هسته ای برای اطرافیان

دارویی که در انتهای مرحله تست ورزش از طریق آنژیوکت به بیمار تزریق می شود ، یک ماده رادیواکتیو بی‌خطر است. این ماده معمولا تکنسیم یا تالیوم می‌باشد. ماده رادیواکتیوی که در اینجا به مقدار ناچیز بکار می‌رود ، تنها حاوی پرتو گاما است و نقش یک ماده شبرنگ را در محیط تاریک و غیر قابل دسترس داخل بدن بازی می‌کند.

به بیان دیگر ، ماده تزریقی از نوعی انتخاب شده که هیچگونه تابش آلفا یا بتا ندارد (چون انرژی و عوارض احتمالی یک ماده رادیواکتیو ، بیشتر بخاطر تابش ذرات آلفا و بتای آن می‌باشد). بنابراین ،داروی رادیواکتیوی که برای بیمار به مقدار بسیار اندک و با نیمه عمر بسیار کوتاه تجویز می‌شود ، فقط به عنوان یک ردیاب یا نشانه‌گر بی‌خطر به مدت چند ساعت در بدن بیمار باقی می‌ماند و از نظر تابش پرتو یا ترکیب شیمیایی ، ضرری برای بیمار نخواهد داشت.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.این جواب اسکن پدر هست سابقه هیچ بیماری نداشته ولی درد قلب داره
  miocardial perfiusion gated spect study is positive for mild parmacologic stress-inducted ischemia on mid inferoseptal segment.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   خونرسانی به صورت خفیف کاعش یافته و ممکنه نشانه گرفتگی عروق باشه

   تصمیم به آنژیو به شرایط و علایم بیمار بستگی داره

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  ممنون از پاسخگوییتون. آقای دکتر میخواستم بدونم شخصی ک گاما اسکن قلب انجام میده و زن باردار باهاشون دست میده روی چ چیز جنین تاثیر میزاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   خیر اثر خاصی نمیزاره

 • تصویر کاربر Siamak پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  پدر بنده 52 سال دارن سه سال پیش انزیوپلاستی انجام داده و سه تا استنت گداشتن و در این مدت فشار خون چربی خون کنترل و داروهاشو مرتب مصرف کردن چند وقت پیش گفتن موقع پیاده روی خیلی تند یا کوهنوردی یه مقدار درد دارم که زیاد نیس و یکم استراحت میکنم خوب میشم که پیش متخصص قلب رفتیم البته ودکتری که استنت گداشتن نه چون دسترس نبودن ویه دکتر دیگه که اسکن قلب براش نوشتن که خدمتون ارسال میشه و نشون دکتر دادیم گفتن که گرفتگی عروق ندارن ولی تست ورزششون اریتمی دارن و نرمال نیست و یه دکتر دیگه معرفی کردن البته باید عرض کنم قبل تست ورزش که مال همان پزشکی هسته ای بود دارو بهش تزریق کردن و از چند روز قبلشم به گفته خود مسولین پزشکی هسته ای متورال را قطع کردن ممکنه علت اریتمی این باشن ؟؟و دلیلش مال چیه و معمولا راه درمانش چیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   مدارکتون ارسال نشده

   باید دید دقیقا چه نوع آریتمی دارید

   آریتمی میتونه در زمینه گرفتگی عروق، نارسایی قلبی، اضطراب و غیره باشه بهتره بیمار و مدارک دیده شوند تا بشه نظر صحیح داد

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده افتادکی دریچه میترال دارم نوار قلب و‌اکو‌ برام نوشته شذ جواب خوب بود مشکل صرفا همون دریچه بود اما بنده درد قفسه سینه نفس کم اوردن دارم ادم عصبی هم‌ نیستم یهو در حالت عادی عرق سرد بهم میشنه حالت تهوع و درد اون‌تایم فشار ۱۵ روی ۹ میشه این حالت سه بار پیش امده البته فشار متغیر هست هولتر فشار هم وصل کردم عادی بود گفتن پروپرانول ۱۰ روزی دو‌بار ، اما نه دردها از بین رفت نه نفس کم اوردن های کاه و بیگاه در حالت عادی ک حتی عصبانی نیستم برام اسکن قلب نوشتن این جواب اسکن هست ، در ضمن دو سال کذشته دکتر برام قرص متورال ۵۰ نوشتن گفتن تا اخر عمرت بخور ک من گوش ندادم خواستم ببینم باید چه کنم و جواب این اسکن چیه، و‌‌این دردها منشا چی داره، نظرتون چیه مزاحمتون بشم مطب؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   اسکن‌نرماله

   از نظر فئوکروموسایتوما بررسی شوید به دکتر غدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نظرزاده پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  ممنون میشم آقای دکتر نگاه کنیدنظرتونو بگید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   ارسال نشده

   مجددا ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر