دکتر محمد حسین نجفی

متخصص قلب و عروق و متخصص فشار خون زمانی جایگاه خوبی پیدا می کنند که بتواند در تشخیص بیماری قلبی و عروقی سریع عمل کند. طبیعتا زمانی که سرعت تشخیص بالا رود؛ روند درمانی سرعت می گیرد و فرد شانس بیشتری برای برگشت به زندگی پیدا می کند.در ایران به طور دانشگاهی؛ پزشکی که متخصص فشار خون باشد و در این زمینه تخصص گرفته باشد نداریم. اکثر پزشکانی که به درمان فشارخون اشتغال دارند یا متخصص قلب و عروق هستند یا متخصص کلیه. در ادامه سعی می کنیم در رابطه با دو بیماری شایع قلب و عروق بیشتر صحبت کنیم.

آیا واریس به قلب ربط دارد؟

 بله بیماری فشارخون بالا می تواند موجب ایجاد ورید های واریسی در بدن بشود. شواهد واضحی وجود دارد که فشار خون بالا می تواند منجر به ایجاد رگ های واریسی شود. و وریدهای واریسی می تواند منجر به شرایطی به نام فشار خون وریدی شود.

ورید های واریسی در اثر فشارخون

علائم واریس

علائم واریس شامل:

بیماری پرفشاری خون

بالا بودن فشار خون برای مدت چند سال چنان چه موجب تنگ و سخت شدن سرخرگ ها شده باشد باعث اختلال در عروق قلب میشود. قلب قادر به پمپ کردن خون در درون این رگ ها نخواهد بود و در نتیجه نارسایی احتقانی قلب روی می دهد و مایع در ریه ها جمع می شود. تنگ شدن سرخرگ هایی که به مغز خون و اکسیژن می رسانند موجب مختل شدن موقتی عملکرد قسمتی از مغز که به وسیله این سرخرگ ها خون رسانی می شوند، خواهد شد.

تیر کشیدن قلب

با وجود اینکه علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان در مشکلات مربوط به قلب و علل غیر قلبی تقسیم بندی کرد. تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد. برای تشخیص کامل و دقیق بیماری باید به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کرد.

درد و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شریان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، تیر کشیدن دائم قلبی به عنوان آنژین یا آنژین پاتریس خوانده می شود.

واریس و فشارخون

آنژیوگرافی قلب از راه دست چگونه انجام میشود؟

در آنژیوگرافی از راه دست ،لوله های کوچکی (کاتتر) برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد جریان خون و فشار داخل قلب،به وسیله ی اشعه ی ایکس وارد سیستم گردش خون می شود. با استفاده از آن انسداد هایی در طول رگ های خونی که عضلات قلب را خونرسانی میکنند، انسداد شریان هایی که باعث ایجاد پلاک می شود و در صورت شدت یافتن،می تواند باعث ایجاد علائمی از جمله درد قفسه ی سینه و تنگی نفس شود، شناسایی می شوند.

در صورتی که نشانه ها ناگهانی باشند و یا بر طرف نشوند و یا نگرانی در مورد حمله ی قلبی وجود داشته باشد، معمولا انجام آنژیوگرافی از راه دست پیشنهاد می شود. بر اساس محل و تعداد انسداد ها،برنامه ی درمان شامل استفاده از داروهای تخصصی و احتمالا قرار دادن یک استنت و یا جراحی بای پس برای بهبود جریان خون به عضلات قلب و کاهش علائم می باشد.

کاتتر های لازم برای آنژیوگرافی می تواند به داخل شریان رانی (در کشاله ی ران) و شریان رادیال (در مچ دست) وارد شوند.شریان های رانی عروق بزرگتری هستند و راهی مستقیم به سمت قلب دارند.به همین دلایل،سرخرگ ران به عنوان استاندارد ترین محل برای ورود کاتتر ها تعیین شده است.با این حال،اخیرا استفاده از شریان رادیال مچ دست برای آنژیوگرافی افزایش یافته است.

چه زمان آنژیوگرافی از راه دست پیشنهاد می شود؟

در آنژیوگرافی از راه دست ،لوله های کوچکی (کاتتر) برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد جریان خون و فشار داخل قلب،به وسیله ی اشعه ی ایکس وارد سیستم گردش خون می شود. با استفاده از آن انسداد هایی در طول رگ های خونی که عضلات قلب را خونرسانی میکنند، انسداد شریان هایی که باعث ایجاد پلاک می شود و در صورت شدت یافتن،می تواند باعث ایجاد علائمی از جمله درد قفسه ی سینه و تنگی نفس شود، شناسایی می شوند.

در صورتی که نشانه ها ناگهانی باشند و یا بر طرف نشوند و یا نگرانی در مورد حمله ی قلبی وجود داشته باشد، معمولا انجام آنژیوگرافی از راه دست پیشنهاد می شود. بر اساس محل و تعداد انسداد ها،برنامه ی درمان شامل استفاده از داروهای تخصصی و احتمالا قرار دادن یک استنت و یا جراحی بای پس برای بهبود جریان خون به عضلات قلب و کاهش علائم می باشد.

کاتتر های لازم برای عمل آنژیو قلب می تواند به داخل شریان رانی (در کشاله ی ران) و شریان رادیال (در مچ دست) وارد شوند.شریان های رانی عروق بزرگتری هستند و راهی مستقیم به سمت قلب دارند.به همین دلایل،سرخرگ ران به عنوان استاندارد ترین محل برای ورود کاتتر ها تعیین شده است.با این حال،اخیرا استفاده از شریان رادیال مچ دست برای آنژیوگرافی افزایش یافته است.

واریسی شدن رگ های پا به چه معناست؟

واریس، شایع‌ترین بیماری عروقی انسان است. این مشکل از شکسته شدن رگ های خونی و تراوش خون به منطقه آسیب دیده ایجاد می شود واریس به گشاد و پیچ‌درپیچ شدن رگ‌های اندام تحتانی گفته می‌شود که می‌تواند ناشی از نارسایی دریچه‌های وریدی در قسمت‌های مختلف اندام باشد. واریس، تورم رگ‌های سطح پوست است؛ واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود، اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.

در بسیاری از مردم، رگ های واریسی و یا عارضه رایج واریس می تواند با درد و ناراحتی باشد. گاهی اوقات وریدهای واریسی منجر به مشکلات جدی تر هم می شوند. چرا که رگهای واریسی ممکن است خطر بیشتری برای سایر مشکلات گردش خون ایجاد کنند.

درمان واریس جهت جلوگیری از عوارض فوق الزامی است. با توجه به روش های جدید کمتر تهاجمی و دستگاههای درمان واریس، وریدهای واریسی به طور کلی می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. در بعضی از موارد متخصصین قلب و عروق میتواندد در حکم یک متخصص واریس عمل کند.

آیا واریس به قلب ربط دارد

درمان واریس پا با اسکروتراپی

اسکلروتراپی روش درمانی ایمن و مفید برای بهبود وضعیت رگ های عنکبوتی و برای رفع و درمان رگ های واریسی است. اسکلروتراپی ، در کلینیک واریس انجام می شود. در این روش با تزریق محلولی به رگ سبب از بین رفتن آن و درمان رگ های واریسی پر پیچ و خم و با عود مکرر می شود این روش به صورت سرپایی بوده و انجام آن بسیار ساده تر و کم هزینه تر از جراحی واریس می باشد؛ به این صورت که پزشک متخصص قلب و عروق، دارو را به عروق خونی یا عروق لنفاوی تزریق می‌کند و سبب کوچک شدن آن ها می‌شود.

برای اکثر بیماران درد ناشی از تزریق قابل تحمل است و نیازی به بی حسی نمی باشد. موقع تزریق احساس کمی سوزش طبیعی است. پس از تزریق، سریعاً بانداژ رگ انجام می شود که باعث می شود کبودی و سایر عوارض به حداقل برسد. این تکنیک معمولاً به عنوان یک روش درمانی موثر برای رگ‌ های واریسی کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق

3.9/5 - (19 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت جناب آقای دکتر
  بنده 50سال سن دارم و قرص آملودیپین مصرف می کنم وفشارم بین 12و13 می باشد.میگن قرص پلی پیل بهترین داروی فشار خون است. اولاً آیا شما تائید می کنید، ثانیاً مقدار و روش مصرف قرص نامبرده چگونه است.؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر صحیح نیست

   با همین دارو ادامه دهید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده در حدود 34 ساله فشار مینیمم میره بالا که به متخصص مراجعه و داپلر کلیه و اکو انجام شد مشکلی نداشتم و تا سالها لوزارتان 25 مصرف می کردم
  از دو سال پیش املودیپین 5 اضاف شد که منجر به ورم پا و نتیجه خوبی نمی گرفتم که پس از مراجعه به دکتر دیگر به من قرص teveten و ناترلیکس داد که دو ماهه در حال استفاده هستم تقریبا فشارم روی 12 به 8.5 ثابت مونده
  سوال بنده 1 آیا این قرصهای جدید مشکلی برام ایجاد نمی کنند
  2 بنده 105 کیلو وزن, قد180 و bmi:32.2 دارم که اضافه وزنی معادل 20 کیلوگرم دارم آیا با کم کردن وزن این احتمال وجود دارد که بنده قرص مصرف نکنم
  ممنون از شکیبایی شما
  javadsaboori@yahoo.com
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   عکس قرص را بفرستید

   ممکنه فشارتون رو کمی کنترل کنه اما اینکه دارو نخورید خیر

 • تصویر کاربر مجیدتیموری یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  با سلام، بیش از دو سال است که فشار خونم بالاتر از مقدار مجاز شده است. اوایل هر دو فشار سیستولی و دیاستولی بالا بود مثلاً 15/9 ولی قریب یکسال است که اکثراً فشار دیاستولی خیلی بالاتر از سیستولی است. مثلاً 14/10. به متخصص کلیه مراجعه کردم و ظاهراً مشکل خاصی در کلیه ها دیده نشد فقط قدری بزرگتر شدن پروستات و تغییرات آنزیمی آن تشخیص داده شد. در حال حاضر با راهنمایی ایشان بجای قرص متورال 50 و لوزارتان 25 که برای فشار خون استفاده میکردم، از قرصهای Metazero 95 (Metoprolol Succinate ER) و Prazosin 1mg اسفاده میکنم ولی مشکل فشار خون با همان شکل تقریبا وجود دارد.
  اندازه گیریهای من توسط دستگاه دیجیتال صورت میگیرد.
  سن 53 سال و وزن هم 110
  چه تخصصی را برای این نوع فشار خون توصیه میکنید؟ استفاده از دستگاه هولتر برای پایش دقیق تر آیا پیشنهاد میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   املودیپین ۵ استفاده کنید و به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربر اوا یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 327 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش عمل لیزر واریس داشتم که در پای صافن بزرگ چپ را داشتم حالا ساق پای راست من شدید درد میکنه... آیا عوارض عمله؟ ایا راه حل دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   بعیده

   به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Mansour یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 335 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من ۲۵سالمه حدود سه ماه پیش درد و سوزشی در بدنم آغاز شد ک در نهایت تمرکز این درد بیشتر در سمت چپ قفسه سینه و شانه و دست چپ شد همون موقع نوار قلب و اکو از قلب انجام شد ک مشکل خاصی نبود در قلب جز تاکیکاردی بخاطر استرس زیاد و فشار شریان ریه ام بالا گزارش شد اما هیچگونه علامت بالینی نداشم از pap بالا و هایپرتروفی خفیف دهلیز راست و گاهی pvc میزنم ک حس میکنم و در EKG هم مشاهده شد البته ممکن ۱۰ روزی یا ۲۰ روزی چن تا pvc میزنم pvc از زمانی حس میکنم ک بتا بلوکر ابتدا متورال الانم کانکور مصرف میکنم . مرحله بعد ب متخصص داخلی مراجعه نمودم ک تشخیص GERD بود. ک امپرازول و رانیتدین تجویز کردن ک فاید. نداشت.این درد بیشتر سوزشی گاهی سمت راست ولی بیشتر سمت چپ و با فعالیت مرتبط نیست گاهی حس میکنم از درون دارم میسوزم کف پاهام هم میسوزه گاهی نتایج آزمایشگاهی هموگلوبین منو 17.5 و triglycerid 275گزارش کرده در ضمن گوش سمت چپم سوت میکشه ممکن بخاطر پلی سایتمی و یا چربی باش؟
  ی مدت نفسم ی کم تنگ میشد اما مرتبط با فعالیت نبود یعنی راه میرفتم بهتر بودم و ورزش میکردم
  الان تقریبا ۴ماه گذشته بنظرتون ممکنه از پلی سایتمی و استرس باش و اینکه خودم از اناتومی و فیزیولوژی قلب اشنا هستم و استرس باش؟
  یا ن خود قلب مشکل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   علایمتون بیشتر اصطرابیه و به پلی سایتمی ربط نداره

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Mas.... جمعه ۹ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید.اقای دکتر من ۶ بار آنژیوگرافی شدم.۴تا فنر تو رگهای قلبم هست که ۲ تاش داروییه.یبار بالن زدن.یبارم تقریبا ۲ سال پیش برای کنترل دکترم نوشت که انژیو بشم.تقریبا ۷ ساله که اولین آنژیو رو کردن و در اوایل ۳ ماه یکبار و ۴ماه یکبار آنژیو شدم. تازگیا درد سینم ی دفه میگیره وفشارم میره بالا.زود کاپتوپریل میزارم زیرزبونم و نیتروگلسیرین تا برسم اورژانس نوار قلبی میگیرن میگن چیزی نیست.پس این درد و از چیه که به گردن و کتفم هم میرنه؟
  داروهای مصرفیم آ اس آ۸۰ اوسویکس آتورواستاتین۴۰ آملودیپین۵ نیتروکاردین ۲/۶ آلپرازولام لوزارتان۴۰ سرترالین ۵۰
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید تا دوز داروهاتون تنظیم بشه و در ضمن از نظر انسداد عروق مجددا بررسی شوید

 • تصویر کاربر Azad یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 308 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدت دو سال است كه مشكل فشار خون بالا دارم معمولا فشارم ١٤ روي ١٠ هست
  تحت نظر دكتر قلب بودم تو اين دو سال و هر سال اكو قلب انجام شده و مشكلي مشاهده نشده ، امروز بخاطر سرگيجه و بيحالي و تنگي نفس مراجعه كردم به پزشكم تمام اين علايم و به فشار بالاي من مرتبط دونستن و فقط تاكيد كردن داروي فشارخون لوزارتان ٢٥ هر ١٢ ساعت يك عدد تجويز كردن، من به اين درمان ادامه بدم حالم بهتر ميشه، و علت تنگي نفس حين فعاليت كه خيلي اذيتم ميكنه چيكار ميتونم انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   ممکنه به فشار ارتباط داشته باشه یا نه

   باید اکو و تست ورزش شوید

   اگر اصطراب دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر س سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  ایا ef 40-45 بالا خواهد رفت به طوریکه تیر کشیدن قلب رو در قفسه سینه وپشت کمر ودرد دست چپ در حد شکستن دست می باشد لطفا راهنمایی فرماِیید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   ممکنه
   باید مراجعه کنید و ترجیحا تست ورزش شوید
 • تصویر کاربر Aseman یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  متورم شدن ماهیچه ساق پام چند روزه اینجورم درد نداره ولی میگیره بعضی وقتا مخصوصا وقتی استرس دارم
  خانوم هستم و ۴۳ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   بابد فورا به پزشک مراجعه کنید

   ممکنه لخته داخل عروق باشه

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  باسلام آقایه دکتر پنج شش سال پیش رگ پایه چپم یه دفعه گرفت دکترا Dvt تشخیص دادن بمدت پنج سال وارفارین میخوردم روزی یک ونیم عدد بعد این تحریما وارفارین نتونستم پیدا کنم دکترم دو ماهه آکسابین 20میلی تجویز کرده برام سوالم اینه که عوارضیم نشون نداده تا حالا چن ماه دیگه باید این دارو رو استفاده کنم آیا مریضیه من درمان قطی نداره خسته شدم از این قرصاو آزمایشات خواهش میکنم جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   مدت مصرف دارو به عوامل زيادي در بيمار بستگي داره
   با مدارك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر