سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سندرم بروگادا چیست؟
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحمد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بعضی موقع ها هنگام ورزش یکی دوتا نفسم همرا با خس خس میشه فقط در حد یکی دوت بنظرتون قلبیه یا ریوی درضمن هنگام که نفس رو میدم تو خس خس میکنه اون یکی دوبار
  1. تصویر کاربرNAMEشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   خس خس معمولا نشانه بیماری ریویه

 • تصویر کاربرعلیرضا شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر پیرو سوال قبلی ایا ممکنه غلظت خون در حد خیلی کم ینی هوگولوبین روی 17 باشه دچار کوبش قلب بشه من فقط تپش دارم درد قلبی اصلا ندارم و ورزش مناسب هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربرNAMEشنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر

   ارتباطی نداره

 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  روزبخیر چند وقت پیش از شما راجب ضربان شکم پرسیدم که فرمودید یه سونوی شکم بگیرم الان اون رو انجام دادم خواستم بدونم جوابش چیه .من که هر چی نگا میکنم به این عکسا چیزی متوجه نمیشم .اصلا تو این تصاویر آئورت رو میشه دید؟ اگه دیده میشه نرماله قطرش؟دستتون درد نکنه
  1. تصویر کاربرNAMEسه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام

   لازم نیست شما پیداش کنید

   گزارشش مهمه

   عکس گزارش رو بفرستید

 • تصویر کاربرمغانلو یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر .من حدود چندین ماهه که اطراف نافم احساس ضربان شدید دارم .یه مدت هم به شدت شکمم درد میکرد و سر دلم وقتی راه میرفتم به شدت زور وارد میشد به طوری که نمیتونستم زیاد وایستم یا زیاد بشینم.رفتم دکتر گفتن التهاب شکم و دو هفته قرص خوردم .دردش بهتر شد ولی هنوز پرش و دارم .میخواستم ببینم این افتادگی نافه .آیا تپش شدید قلبم از این‌موضوع میتونه باشه ؟ من طی 3 سال تپش قلبی که دارم متخصصین قلب زیادی رفتم.اکو هام سالم بود .تو هولتری که یک ماه پیش گرفتم ضربان قلبم به 150 هم رسیده .نمیدونم چیکار کنم واقعا .کمکم کنید .به شدت وزن کم کردم .
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر باعث تپش قلب نمیشه

   اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمهنوش سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر عزیز داشتم سوالاتو میخوندم ببینم شاید کسی مث من باشه ... تو تمام جواب ها دیدم گفتید ک ب روانپزشک مراجعه کن
  من 28 سال سن دارم و به شدت شادم و بی نهایت شلوغ . و خداروشکر هیچ مشکل عاطفی یا کاری ندارم ...
  اما خب 6 ماه هستش ک تنگی نفس شدید دارم و درد عمیقی سمت چپم احساس میکنم و دست چپم درد میکنه و ساق پام درد شدیدی داره و وقتی تپش قلب میگیرم حداقل نیم ساعت طول میکشه ک نفسم برگرده ب حالت اول و تش قلبم جوریه ک انگار ی وزن سنگین وسط قفسه سینم گداشتن ... و طولانی مدته . چند روز پیش تنگی نفسم به حدی بود ک تاکسی منو به بیمارستان رسوند و اکسژن برام گذاشتن ...و شب قبلش تا صب بیمارستان شریعتی بودم و گفتن علایم سکته قلبی رو رد کردید .. من خیلی حال و شرایط روحیم خوبه و فقط برام سواله ک علتش چیه ....؟وقتی تنگی نفس میگیرم یخ میزنم انگار و دست و پاهام میلرزه .. شما میگید چکار کنم .. البته من به زندگی کردن ادامه میدم و شاد و سرزندم قوی و محکم:) سپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   بايد حهت بررسي بيشتر مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر