سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدیار جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسری ۲۱ ساله هستم حدود ۲ هفته هست که بعد از بیدار شدن از خواب دچار تپش قلب میشم البته اخیرا کمتر شده و مثل اوایل نیست عکس اکو رو میفرستم براتون
  1. تصویر کاربر مهدیار چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام نگران نباشين فقط پروپرانولول هنگام تپش استفاده كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بتول شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیمار ۸۰ساله است خس خس سینه و تنگی نفس دارد وهردو پا از مچ دچار ورم میشود دارو هایی که مصرف میکند تگراتول۴۰۰ و ۱/۴متروال ۵۰ و دلوگسی گپ و املودپین و گایاپنتن۱۰۰ هستند . در خواب هم حرف میزند .چند سال پیش تست ورزش داده که گفتن موردی ندارد الان با توجه به تورم پا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام فعلا نصف قرص فورزمايد به دارها اضافه شود
  2. تصویر کاربر بتول جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   گویا املودپین با متارول تداخل داشته آیا علت تورم پا همین نیست ؟اضافه کردن قرصی که شما گفتین تداخلی با داروهای قبلی ندارد؟اگه در داروهای قبلی نیز تداخل هست داروهای جایگزین چیست ؟این دارو را بدون نسخه میشه گرفت؟اصلا به نظر شما تورم پا که جدیدا اضافه شده به همراه خس خس سینه چه علتی دارد ؟داروی جدید که گفتین چه موقعی از روز باید خورده شود ؟باتشکر
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام تداخل نداره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر dadas سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ds
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)
   test
 • تصویر کاربر جابر شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر من ضربان شکمی شدید دارم و حتی نمیتونم کارهای روزمره خودم رو انجام بدم و چندیدن بار به فوق تخصص داخلی مراجعه کردم و بهم میگن که هیچ مشکلی نداری
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام سونوگرافي آئورت شكم انجام بشه
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، وقت بخیر و سپاس از وقتی که میگذارید. خدا خیرتون بده.
  مدتیه که همزمان با افزایش استرسم بابت شیوع کرونا، بیشتر در برخی وضعیت های خاص مثل بلند شدن از زمین یا بالا رفتن از پله دوچار احساسی کوتاه شبیه ضربان قلب در ناحیه قفسه سینه و گردن شدم ، بابت همین موضوع استرسم دوچندان شد و به متخصص قلب مراجعه کردم که تصویر اکو رو به پیوست خدمتتون ارسال میکنم .دو تا سوال داشتم خدمتتون:
  ۱-نظرتون راجع به تصویر اکو
  ۲-مدت یکساله هر روز با شیلنگ تنقیه میکنم ، آیا این کار میتونه باعث تپش قلب بشه ؟
  1. تصویر کاربر م یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)
   فراموش کردم بگم ، تست ورزش هم دادم که جوابش خوب بود فقط دکتر گفت یه ضربان اضافی داری که چیز مهمی نیست و نیاز به پیگیری نداره
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام خير تنقيه باعث تپش نميشود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر