سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامین یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Ⓐⓜⓘⓝ:
  با سلام و عرض خسته نباشد خدمت دکتر عزیز
  جوانی هستم 28 ساله بدون سابقه بیماری قلبی 2 ساله پیش دچار حملات پنیک شدم مدتی است که احساس ضربان نابجا دارم در سینم به کلینیک آریتمی تهران مراجعه کردم که دکتر هولتر 48 ساعته بستن متاسفانه هولتر 17 ساعت ثبت کرده بو که 530 عدد pvc داشتم اکو هم نرمال بود خواستم بدونم دکتر جان خطری داره یا نه این تعداد با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۱۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   خير
   دارو شروع كنيد و براي درمان اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرarezu سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۱۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من ۱۶سالم هست و حدود شیش ماهی میشه که ضربان قلبمو درحالت عادی بدون هیچ هیجانی احساس میکنم قلبم تند نمیزنه فقط سنگین و محکم میزنه و وقتی که ب سمت چپ بدنم خوابیده هستم این حالت خیلی بیشتر میشه و البته بگم که چن وقتی هم زمانی که از خواب بلند میشدم روی قفسه سینه ام احساس سنگینی میکردم
  الان به اون شدت قبل ضربان قلبم ومحکم و سنگین احساس نمیکنم ولی ازبین نرفته و به نظرم هنوز مثله شیش ماه قبل نشدم و اینم بگم که حالاتام داعمی شده درواقع سبک تر شده ولی داعمی شده
  میخواستم بپرسم مشکلی واقعا هست یا من حساس شدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۱۴( 2 ماه پیش)
   سلام
   بايد معاينه شويد و نوارقلب و شايد هولتر انجام بشه تا علت رو مشخص كرد
 • تصویر کاربرزهرانعیمی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکترچندوقته قلبم دردمیکنه موقع دردنوارگرفتم عکسشومیفرستم براتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 2 ماه پیش)
   سلام
   نوار نرماله
   ولي براي بررسي علت درد بيمار بايد ويزيت شودو تست هاي تكميلي انجام شود
 • تصویر کاربرناشناس یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مادرم حدود 15 سالی میشه که بیماری قلبی دارد و تپش قلب دارد و از همان ابتدا قرص متورال مصرف می کند و هر سال پیش دکتر اردبیلی معاینه می شود چند سال پیش تست اکو انجام داد و دکتر گفت که مشکل تاخیر در باز و بسته شدن دریچه میترال داره و بقیه چیز ها مشکل ندارد و مادرم هم تنگی نفس طی یه دوره میگیره و خوب میشود که دکتر گفت که طبیعی است برای بیماری های قلبی و باید عادت کنی همچنین دیابت هم مادر من دارد که دکتر گفت به خاطر نوسانات قند هم ممکن است تنگی نفس بگیری چند روزی است که مادرم تنگی نفس گرفته و بعضی از این روز ها دچار درد در دست و فشار در قفسه سینه می شود ولی با خوردن اب سرد و گرم نگه داشتن قفسه طی 20 دقیقه خوب می شود من احساس می کنم که وقتی استرس میگیرد که نکنه سکته یا حمله قلبی باشد دست و بازو و پشت بدنش درد میگیرد ایا ربطی دارد ؟ و این که ما همان موقع نبض مادرم را می گیریم که طبیعی است بین 60 تا 80 متغیر سوالم این است که هر سال برای ویزیت پیش دکتر اردبیلی میرویم فقط معاینه و نوار قلب میگیرد و می گوید مشکلی نیست ایا نباید انژیو شود ؟ خطری ندارد ؟ باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۱( 3 ماه پیش)
   سلام
   بايد حتما براي معاينه و اكو مراجعه كنيد
   به اين شكل نميشه اصلا اظهار نظر كرد
  2. تصویر کاربرناشناسپنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۴۳( 3 ماه پیش)
   سلامی مجدد

   در تست دوباره اکو معلوم می شود که رگی بسته است ؟ و این که قبلا تست اکو دادن که بالا ذکر کردم باید بعد چند سال هم دوباره تست اکو انجام دهد ؟ با تشکر
  3. تصویر کاربرناشناسپنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۴۴( 3 ماه پیش)
   سلامی مجدد

   در تست دوباره اکو معلوم می شود که رگی بسته است ؟ و این که قبلا تست اکو دادن که بالا ذکر کردم باید بعد چند سال هم دوباره تست اکو انجام دهد ؟ با تشکر
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵( 3 ماه پیش)
   سلام
   با تست ورزش انسداد عروق مشخص ميشه
  5. تصویر کاربرناشناسجمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۰۵( 3 ماه پیش)
   سلامی مجدد ممنون از زحمات شما دکتر گرامی
  6. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۲۱( 2 ماه پیش)
   ممنونم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرسليماني یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  كنار ناف سمت راست شكم احساس حركاتي شبيه حركت جنين در شكم دارم ايا ميتواند علامت آنوريسم ائورت شكمي باشد؟
  در ضمن افتادگي دريچه ميترال مادرزادي دارم به تشخيص پزشك متخصص قلب
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۱( 3 ماه پیش)
   سلام
   بعيده
   ولي بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر