سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام بنده دو بار در خواب دچار تپش قلب شدم که اولی کوتاه مدت و دومی نزدیک به نیم ساعت بود با ضربان قلب ۱۳۶ در حالیکه همیشه پایین بود و هنگامی که هولتر گذاشتم در خواب ۴۸ شده بود خواستم دلیل این تپش هنگام خواب شبانه رو بدونم با تشکر از شما 🙏🌹
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   ممکن است اریتمی باشد باید جواب هولتر را ببینیم
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من به مدت ۲ماه تپش قلب دارم،به ۲پزشک متخصص مراجعه کردم ولی بعد از معاینه و نوار قلب و تست ورزش و اکو ازمایش چکب کامل گفتن قلب شما سالم و شما استرس دارید و دلیل تپش قلب شما استرس و قرص متورال ۵۰ (نصف صبح و نصف شب) و کلردیازپوکساید ۵ (شبی یک عدد )تجویز کردن و الان که ۲ ماه از این تجویز میگذره هنوز تپش قلب دارم و دران حالت خیلی بی قرار میشم...لطف کنید و منو راهنمایی کنید...با تشکر فراوان عباس برزگر از قزوین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بهتره با هولتر ریتم نوع اریتمی مشخص بشه
 • تصویر کاربر آمنه جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  درود فراوان به شما دکتر
  دخترم بعضی وقتا ضربان قلبش پایینه
  الان روی ۶۳
  به نظرتون چه قرصی بخوره
  تا تعدل برقرار بشه
  بخاطر کرونا نمیاد بیرون
  ممنون
  آسپیرین ۱۰۰ضرر داره؟؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر زیر پنجاه نمی آید هیچ دارویی لازم نیست
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب دارم و ۲۰ سالمع نوار قلب رفتم و اینوبهم گفتن اکو رفتم و گفتن جز افتادگی درچه قلب ک چیز خاصی مشکلی دیگ ندارید قلبمم گاهی اوقات درد ریز میکیره و تموم میشا اما اعصابم یکم ضعیفه از باد میترسم موقع ترس کل تنم عرق میکنه و تپش دارم و گاهی اوقات از تنهایی میترسم واز تنهایی و تاریکی میترسم لنظرتون قلبم مشول داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   این علایم بیشتر نشانه های عصبی هستند بهتر است مدتی داروی کلردیازپوکساید که ارام بخش است استفاده کنید اگر بهتر نشدید یک روانپزشک حتمن ببیند
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  پدر من موقع راه رفتن نفس نفس میزنه دکتر رفتن اکو قلب گرفتن خوب بوده ولی تست ورزش که دادن نفس کم آوردن و دکتر گفته باید آنژیو کنه خواستم بپرسم که با توجه به این مواردی که عرض کردم آنژیو لازم هست انجام بشه؟ ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   با توجه به شرح حالشان و چیزی که می گویید به نظر تصمیم درستی بوده
 • تصویر کاربر فضل پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر یگ سال پیش الکل سنعتی مصرف کردم تپش قلب دارم اکو گرفتم دکتر میگه دوتا درچه قلبت الکل گشاد کرده دکتر درچه قلبم خوب میشه یا که تا آخر عمر تپش قلب دارم ضربان قلبم نامنظم شده اقایه دکتر یا مشکل از درچه قلبمه گشاد شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالن به دریچه ی قلب مربوط نیست ولی این طپشها و نامنظمی ناشی از مصرف الکل است باید مصرفش را قطع کنید و داروهای تجویزی را استفاده کنید تا طپش ها رفع شوند
 • تصویر کاربر مینو چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام ،اقای دکتر من فشار خون دارم ،مدتی بع سرما حساس شدم ،نمیدونم چرا اول احساس سرما میکنم وضربانم میره بالا وفشار خون هم بالا میره ،باید حتما قرص زیر زبونی بذارم تا خوب بشم بعضی وقتا شاید لازم باشه تا دوتا هم بذارم،مشکل تیروید هم دارم کم کاری هست ،الان املودیپین ،ومصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممکن است این احساس سرما بخاطر از تنظیم خارج شدن تیرویید باشد یک ازمایش تیرویید مجدد بدهید اگر فشارهایتان از پانزده بالاتر رفت زیرزبانی بگذارید ولی قدم اول باید تکلیف تیرویید را مشخص کنید
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۸ سالمه ؛ حدود ۳ ماه پیش با علائم درد قفسه سینه که گاه تو طول روز و گاهی شب ها خوابم رو مختل می کرد و از درد می پریدم به متخصص قلب مراجعه کردم و آزمایش خون و ادرار و نوار قلب و اکو انجام دادم که همگی نتایج نرمال داشتند اما به تجویز پزشک قرص متورال ۵۰ نصفی صبح نصفی شب و پنتومید صبح ناشتا و آسپرین برام نوشتن که کمکی بهم نکرد که هیچ علائم عرق سرد و تپش قلب که تجربه اش رو نداشتم هم به مشکلم اضافه شد و به پزشک دیگه ای مراجعه کردم و ایشون مشکل منو غیر قلبی و پانیک تشخیص دادن و گفتن آسپرین رو قطع کنم و سرتارین و کلرودیازپوکساید رو به اضافه پنتومید و متورال مصرف کنم و اگه بهتر نشدم به روانپزشک مراجعه کنم حقیقتا تو این سه هفته در حد ۳۰ درصد بهتر شده بودم اما باز دوباره حالم خرابه به طور بی وقفه تپش قلب دارم اصلا آسایش ندارم همش فکر مردنم پدر و مادرم هم مشکل قلبی دارن و ترس زیادی از مراجعه به مراکز درمانی دارم که مبادا کرونا بگیرم و برای اون ها مشکلی ایجاد کنم اگه می شه و می تونید برای قطع تپش قلب و بهبودی ام راهنمایی ام کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   علایم شما دقیقن علایم عصبی و پانیک است و اینها همه ناشی از استرس. اگر اکو و نوارقلب سالم بوده یعنی قلبتان سالم است، برای درمان پنیک با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید درمان که بشود مطمین باشید طپشتان هم بهتر می شود
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام در لیست انتظار عمل ابلیشن ب مدنی
  تبریز هستم ولی تعداد حمله ها زیاد شده
  ۴بار در ماه تا عمل چه قرصی یا دارویی بخور م که حمله هایم کم بشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   به چه علت قرار است ابلیشن شوید و چه داروهایی استفاده می کنید؟
  2. تصویر کاربر جواد شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   بعلت اریتمی هیچ دارویی مصرف نمیکنم یعنی دکتر کاظمی تجویز ننمودند
  3. تصویر کاربر جواد شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   بغلت اریتمی هیچ دارویی
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   ببینید بهترین راه این است که دارویی نخورید چون مصرف داروها باعث خواهد شد روز ابلیشن نتوانند کارشان را انجام بدهند و به همین علت هم برای شما دارویی تجویز نشده، اگر خیلی این طپش ها دارد اذیت می کند و هر روز تکرار می شود باید مجددا ویزیتتان کنند، اگر قابل تحمل است که کنار بیایید با ان، در هر صورت هم دارو خواستید استفاده کنید پرانول 10 بهتر از بقیه است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اقای ۳۵ ساله هستم حدود ۴-۵ سال تپش قلب و PVC داشتم خیلی شدی یکی دوبار نیز با سرگیجه شدید از حال رفتم بعد از مراجعه به دکتر اریتمی و انجام هولتر فرمودند یا باید قرص بخوری یا ابلیشن انجام بدی بعد از ۶ ماه قرص خوردن پروپرانول و فلو کایید هر ۱۲ ساعت ۱۰ روز پیش در بیمارستان رجایی عمل ابلیشن انجام دادم وتپش قلب و سرگیجه ام حل شد ولی بعضی موقع ها بخصوص بعد از خوردن غذا احساس ضربان نابه جا دارم البته باعث تپش نمیشود و خفیف هست میخواستم بدونم مشکلی هست باید دوباره ابلیشن بشوم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر یک بار ابلیشن شده اید احتمال عود و نیاز به ابلیشن مجدد خیلی کم و در حد پنج درصد است. ضربانهای نابجای گاهگاهی باعث نگرانی نیست و می تواند منشا عصبی یا خستگی و استرس داشته باشد. اگر خیلی اذیتتان می کند یک هولتر ضربان کنید مجدد
درحال دریافت اطلاعات
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
اگر کیسه های کوچک هوا در ریه ها پر از مایع شوند و هر گونه حرکتی در این کیسه ها صورت بگیرد، مانند زمانی…
احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما تنگی نفس عصبی از علائم اضطراب می باشد. بسیاری از افراد بر…
حساسیت ریه و سرفه که اصطلاحاً پنومونی ناشی از حساسیت زیاد نیز نامیده می‌شود، یک اختلال در سیستم ایمنی بدن است که در آن…
ذات الریه یا سینه پهلو عفونتی ست که کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) را ملتهب می کند. کیسه های هوا ممکن است…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟