سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سندرم بروگادا چیست؟
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرقاسم چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب،
  من 31 سال سن دارم؛ در آذر ماه سال 1397 الکل مصرف کردم (مصرف الکل نهایتا سالی چندبار داشتم) و متاسفانه ضربان قلب من به 180 رسید.
  ابتدا در بیمارستان آتیه تهران، به دلیل بالا رفتن ضریب تروپونین توسط دکتر آرسیس احمدیه آنژیوگرافی شدم و با اثبات باز بودن عروق به بیمارستان لاله برای تست الکتروفیزیولوژی مراجعه کردم.
  علیرغم اینکه این اتفاق برای اولین بار برای بنده افتاده بود، دکتر علی کاظمی سعید این مورد را آریتمی تشخیص دادند و توسط ایشان ابلیشن صورت گرفت.
  در پرونده اینجانب ذکر شده طی عمل کانون آریتمی پیدا نشده اما با توجه به مدارک و یک بیت اضافه تصمیم براین شده که slow pathway بنده سوزانده شود.
  پس از عمل و در طی این شش ماه دچار درد خفیف و یا تندتپشی (تا 135 ضربه) بوده ام؛ همچنین در چک هولتر بنده (چک سه ماهه) چیز خاصی مشاهده نشد (البته نرم ضربان قلب من عمدتا بین 85 تا 105 است).
  متاسفانه در تیر 98 با افت شدید ضربان قلب و سپس افزایش شدید ضربان قلب به بیمارستان جماران مراجعه و بستری شدم. روز بعد با مراجعه به دکتر کاظمی سعید، هولتر برای بررسی بیشتر تجویز شد. نتیجه هولتر پر از برادی کاردی، تاکی کاردی و آریتمی است (البته همه زیر 10 ثانیه و بین 50 ضربه تا 140 ضربه)؛ آقای دکتر کاظمی سعید این موارد را ناشی از حمله اضطرابی تشخیص دادند در صورتیکه قفسه سینه من دچار سوزش و درد، نفس تنگی و کمبود اکسیژن، منگی و سنگینی، افت و افزایش ناگهانی ضربان قابل لمس و ... یک هفته ست که زندگی من رو مختل کرده است. فرضا قلب من با 90 ضربه در حال انجام وظیفه است، ناگهان ضربان من به 70 تقلیل (قابل لمس شبیه ضعف درونی) و بعد از چند ثانیه به 85 برمیگردد و بالعکس.
  لطفا در صورت تشخیص، راهنمایی فرمایید چون واقعا یک هفته است که زندگی م مختل شده از نوسانات ضربان و ...
  متشکرمممنون می شوم پیام من به دلیل ذکر اسامی، به صورت خصوصی باقی بماند.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   تغییرات ضربان و فشار طی روز طبیعی هست

   اما اگر شدید باشه معمولا در زمینه اصطرتب هست

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربربهار جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ،پدر من 61ساله هستند و بعد از رمضان قلبشون آریتمی شد و فشارشون بالارفت ،با قرص والسارتان هشتاد فشارشون نرمال شد و با مصرفقرص آتنالول آریتمی دیگه نیستن ،اما بعد ازراه رفتن در مسیرهای کوتاه مثلا صدمتر دچار تنگی نفس شده و بیحال میشن ،یا حتی ایستادن به مدت چند دقیقه درمحیط بیرون ،تست ورزش ،اکو و نوار قلب هم دادن که همگی نرماله
  ممکنه ایشون دچار ناراحتی قلبی شده باشن ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله ممکنه

   بیمار و مدارک باید دیده شوند تا بشه نطر داد

 • تصویر کاربرمریم جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.من مدت بیش از یک ساله تو برهه های خاصی روی کل سینم احساس فشار زیاد میکنم گاهی هم تیر کشیدن شدید در سمت چپ سینه.و توی کتف.که جدیدا این درد طوری بوده که از شدت درد توان حرکت نداشتم و دردش نفس گیره.بعضا تنفس هم برام سخت میشه اینجور وقتا. جوری که که موقع دم ریه هام گنجایش ندارن انگار و حس میکنم اگه تنفس کامل داشته باشم ریه هام میترکن و مجبورم دم های ناقص داشته باشم.زود خسته میشم.ضربان قلبم همیشه نامنظم و ضعیف بعضا خیلی شدید بود ولی وقتی رفتم برای آزمایشو اکو به طرز عجیبی ضربانم منظم و نرمال بود.اصلا انگار هیچی.ممنون میشم اگه کمکم کنید نمیدونم این مشکل ممکنه مربوط به ریه ها باشه و ربطی به قلب نداشته باشه؟یا دلیل دیگه ای داشته باشه؟چجوری باید درمان بشن این دردا؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اینها نرماله

   ممکنه مشکل اصطرابی داشته باشید

   ولی به این شکل نمیشه نظر داد

   باید با مدارک مراجعهدکنید تا معاینه شوید

 • تصویر کاربرلیلا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانم 35 ساله هستم که مدت طولانی است تپش قلب دارم,تست الکتروکاردیو گرافی من مشکل داشت ولی اکو قلبی مشکلی رو نشون نمیده, با توجه به اینکه اکثر مواقع و حتی در موقع استراحت تپش قلب دارم لطفا بفرمایید نظر شما در این باره چیه؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   شما بلوک شاخه ای دارید که معمولا مهم نیست

   اما بهتره به فوق eps مراجعه کحید

 • تصویر کاربرلیلا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما, خانم 36 ساله هستم که حدود یک سالی میشه اکثر مواقع حتی در موقع استراحت تپش قلب و احساس سنگینی روی قفسه سینه دارم,بعد از مرجعه به پزشک EKG انجام شد که مشکل داشت ولی اکو قلبی هیچ مشکل خاصی نشون نمیداد, میخواستم نظر شما رو بپرسم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام.احتمالا مشکل شما اضطرابیه و قلبی نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر