سندرم بروگادا چیست؟

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب بالقوه مرگبار است که گاهی اوقات به ارث می رسد. افراد مبتلا به سندرم بروگادا خطر بالای ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب از حفره های پایینی قلب را دارند.

بسیاری از مردم مبتلا به سندرم بروگادا هیچ نشانه ای ندارند، به طوری که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند. یک آنومالی ثبت شده به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا توسط یک (ECG) الکتروکاردیوگرام شناسایی می شود. سندرم بروگادا در مردان شایع تر است.

سندرم بروگادا با اقدامات پیشگیرانه مانند عدم مصرف داروهای تشدید کننده، پایین آوردن تب و در صورت لزوم با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام دفیبریلاتور کاشتنی قلب (ICD) قابل درمان است.

علائم سندرم بروگادا

سندرم بروگادا در بسیاری از افراد دیر تشخیص داده می شود؛ چرا که این وضعیت اغلب هیچ نشانه قابل توجه ای ایجاد نمی کند.

مهمترین نشانه سندرم بروگادا یک الگوی غیر طبیعی در نوار قلب (ECG) به نام الگوی ECG نوع ۱ بروگادا بود. شما نمی توانید علایم بروگادا را احساس کنید؛ چرا که تنها بر روی نوار قلب شناسایی می شود.

نوار قلب سندرم بروگادابا این حال برخی از علایم سندرم بروگادا عبارتند از:

 • غش کردن (سنکوپ)
 • ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب
 • ضربان قلب بسیار سریع و پر جست وخیز (ایست ناگهانی قلب)

بنابراین اگر شما تپش قلب و یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارید، اگر شما دچارغش شدید و مشکوک هستید، اگر پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شده اند،حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل سندرم بروگادا

سندرم بروگادا یک اختلال ریتم قلب است. هر ضربان قلب شما با پالسی الکتریکی توسط سلول های ویژه ای در محفظه فوقانی راست قلب تولید می شود. در منافذ کوچکی، به نام کانال، هر یک از این سلول ها این فعالیت الکتریکی که باعث ساخته شدن ضربان قلب تان می شود را هدایت می کنند.

در سندرم بروگادا، نقص در این کانال می تواند باعث ضربان غیر طبیعی قلب و چرخش الکتریکی خارج از کنترل در یک ریتم غیر طبیعی سریع و خطرناک (فیبریلاسیون بطنی) شود.

به عنوان یک نتیجه، قلب به طور موثر پمپاژ نمی کند و به اندازه کافی خون به سایر قسمت های بدن تان گردش نمی کند که ایجاد کننده غش خواهد بود و اگر این ریتم تنها برای مدت زمان کوتاه طول بکشد و یا اگر قلب در همین ریتم غیر طبیعی باقی بماند، مرگ ناگهانی قلبی رخ خواهد داد.

سندرم بروگادا اغلب به ارث می رسد، اما ممکن است در نتیجه شناسایی دشوار ناهنجاری ساختاری در قلب، عدم تعادل در مواد شیمیایی که به انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق بدن تان (الکترولیت) کمک می کنند و یا اثرات داروهای تجویزی خاص یا مصرف کوکائین نیز ایجاد شود.

سندرم بروگادا معمولا در بزرگسالان و گاهی اوقات، در نوجوانان تشخیص داده می شود. این سندروم به ندرت در کودکان ایجاد می شود.

عوامل خطر سندرم بروگادا

# سابقه خانوادگی سندرم بروگادا

 اگر یکی از اعضای خانواده سندرم بروگادا داشته اند، در شما خطر ابتلا به این شرایط افزایش میابد .

# مرد بودن

مردان بالغ اغلب نسبت به زنان با این بیماری تشخیص داده می شوند. با این حال در کودکان و نوجوانان، پسران و دختران تقریبا به همان میزان تشخیص داده می شوند.

# نژاد

سندرم بروگادا در آسیایی ها نسبت به سایر نژادها بیشتر رخ می دهد.

# تب

در حالی که داشتن تب به خودی خود ایجاد کننده سندرم بروگادا نیست، تب می تواند قلب را تحریک و تحریک شروع کننده غش ناشی از این سندرم و یا ایست ناگهانی قلبی، به ویژه در کودکان می شود.

تبعوارض سندرم بروگادا

عوارض سندرم بروگادا عبارتند از:

۱- ایست ناگهانی قلبی

اگر بلافاصله درمان نشوید، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری که اغلب در حال خواب رخ می دهد، کشنده خواهد بود. با اقدامات مناسب و سریع اورژانس پزشکی، ادامه حیات امکان پذیر خواهد بود.

احیاء قلبی ریوی (CPR)، ماساژ سریع قفسه سینه و شوک خارجی از دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) می تواند شانس زنده ماندن تا زمانی که پرسنل اورژانس برسند را بهبود بخشد.

۲- غش کردن (سنکوپ)

 اگر شما مبتلا به سندرم بروگادا و ضعف می باشد، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهید داشت.

تشخیص سندرم بروگادا

علاوه بر یک معاینه معمولی، گوش دادن به صدای قلب با گوشی پزشکی و ۱۲ لید استاندارد ECG، آزمایشات دیگری که برای مشاهده وجود سندرم بروگادا در شما استفاده می شوند عبارتند از:

– نوار قلب (ECG) با دارو

در این آزمون غیر تهاجمی، یک تکنسین پروب هایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد که تکانه های الکتریکی ضربان قلب تان را ثبت می کند . نوار قلب این سیگنال های الکتریکی را  ثبت و می تواند به پزشکتان در شناسایی بی نظمی در ریتم و ساختار قلب کمک کند.

با این حال، به دلیل اینکه ریتم قلب شما می تواند تغییر کند، یک نوار به خودی خود ممکن نیست ریتم غیر طبیعی قلب را تشخیص دهد. پزشکتان ممکن است به شما دارویی دهد که می تواند الگوی نوع ۱ ECG بروگادا در افرادی که مبتلا به این سندرم هستند را آشکار نماید . دارو، معمولا توسط یک (IV) خط وریدی تزریق می شود.

– تست الکتروفیزیولوژی (EP)

اگر ECG نشان دهنده سندرم بروگادا در شما باشد، پزشکتان همچنین ممکن است یک تست EP در تلاش برای مشاهده آسان ریتم غیر طبیعی بروگادا در درون یک ریتم قلبی توصیه نماید.

در یک آزمایش EP، یک کاتتر از طریق ورید در کشاله ران شما به سمت قلب تان وارد می شود که شبیه به کاتتریزاسیون قلبی است. الکترودها سپس از طریق کاتتر به نقاط مختلف به قلب تان منتقل می شود. الکترودها طرحی از هر ضربان قلب نامنظم ایجاد می کنند و سیگنال های الکتریکی اجرایی از طریق قلب تان را تشخیص می دهند.

– آزمایش ژنتیک

در حالی که آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سندرم بروگادا مورد نیاز است، پزشکتان ممکن است آزمایش ژنتیک برای دیگر اعضای خانواده اگر شما با سندرم بروگادا تشخیص داده شوید ، توصیه نماید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی 

سندرم بروگادا چیست؟
3 (60%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربابک سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر
  42ساله هستم بصورت اتفاقی اکوی قلب دادم که دکتر گفتن عضله قلبم 21میلی متر هست وقرص متورال دادن استرس اکو هم دادم هلتر فشار
  lvef 60
  ef rest:60 mod.lvh
  ef peak stress 65
  ecg rest wnl
  ecg peak no new changes
  left abi 1.28
  right abi 1.26
  heart rate 63
  brachial pressure 133 76
  هولتر فشار بیشتر برروی 10تا 12
  اکوی قلبی واسترس اکو کاملا سالم وبدون هیچ مشکلی
  تنها نکته ای که دکتر گفتن که عضله قلبم کمی ضخیم شده وباید ازبیشتر شدن ان جلوگیری شود
  خواهشمندم درصورت نیاز راهنمای کنید بسیار بسیار ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   اگر ضخامت یکطرفه ۲۱ هست ممکنه hcm باشه

   باید اکوی تخصصی شوید

  2. تصویر کاربربابکدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام
   مرسی اقای دکتر عزیز
   من بمدت 20سال درسالن های فوتسال با وزن زیاد تمرین کردم امکانش هست از این نوع تمرین باشد
   اخه دکتر کامل چکاب کردن وگفتن خیلی مهم نیست الان یکساله متورال مصرف میکنم
   حتی گفتن نیاز به تحت نظر بودن نیست
   ممنون میشم بیشتر راهنمای کنید
  3. تصویر کاربربابکدوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   درضمن دکتر قلب بمن گفتن استاندارد این عضله در افراد معمولی 15
   در ورزشکاران 17
   ودر مورد من 21
   یعنی 6میلیمیتر ضخامت اضافی هست درمورد من
   خواهش میکنم راهنمای کنید اگه واقعا خطرناکه تازودتر بیام خدمت خودتون اقای دکتر عزیز
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید مدارک دیده شود

   به ورزش معمولا ربط نداره

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرالهام یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت شما به خیر خانمی 47 ساله هستم...آقای دکترتابستون سال گذشته من متوجه شدم که فشار خونم بالای 15 رفته و علیرغم اینکه قرص متورال می‌خوردم فشار خونم خیلی پایین نمی‌شوند و همراه اون سردرد و عرق شدید داشتم تا اینکه آذر ماه سال گذشته سیتی اسکن شکم و لگن انجام دادم و به توده 9 سانتی داخل کلیه چپ من دیده شد...اول دکتر گفتن که توده فئو سینما هست و فکر می کردن مربوط به ادرنال هست اما بعد از جراحی جواب پاتولوژی توده رو انکوسیتوما نشون داد و بخشی از کلیه چپ من هم برداشته شده.‌من 16 بهمن سال گذشته جراحی کلیه انجام دادم و همیشه فشار خونم رو کنترل میکردم...تا یک ماه بعد از جراحی فشار خون من از 10 بالاتر نمیومد..جدیدا نوسان فشار خون پیدا کردم و مشکلی که پیدا کردم اینه که حتی وسیله کوچیکی رو بلند می کنم یا خم‌میشم و یا از پله بالا میرم و یا پیاده زیاد راه میرم تپش قلب پیدا می کنم طوریکه صدای ضربان قلبم خیلی بلند میشه و‌نفس کم میارم...نوار قلب من یک ماه بعد از جراحی نرمال بود اما جدیدا نوار قلبی انجام ندادم....ببخشید که طولانی شد با این توضیحاتی که دادم آیا تپش قلب من می تونه نگران کننده باشه ؟؟ من این مشکل رو بعد از جراحی کلیه پیدا کردم..ممنون ازینکه وقت گذاشتین و سوالمو خوندین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه مسکل قلبی باشه با نه

   باید جهت بررسی و انجام اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربرOmid چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  خسته نباشید
  من ۲۲ سالمه
  به دلیل احساس درد قلب
  اکو و نوار قلب دادم که فقط افتادگی میترال تشخیس داده شد
  فشار خون بالا ام داشتم که با قرص کنترل شد
  امشب در ساعت های نزدیک به دو بامداد احساس تپش قلب داشتم
  وقتی با دستگاه فشار ضربانم را گرفتم دستگاه عدد یکبار ۹۰ یکبار ۱۰۰ و یکبار ۱۲۰ نشان داد
  هربار ضربانم بیشترشده بود و احساسش میکردم
  قرص متوپرولول سوکسینات هر صبح استفاده میکنم که الان یکمی ترسیدم مصف ان را خوردم
  به دلیل عفونت دندان از دیروز کپسول اموکسیسیلین استفاده میکنم
  گفتم شاید تاثیری داشته باشد
  ایا مشکلی وجود دارد؟؟
  ایا
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   مشکل شما احتمالا اصطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربررادین چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اکو و نوار قلبمو ب پیوست ارسال کردم.آیا در جواب اکو و نوار قلب نارسایی دریچه میترال نوشتن؟ خواهشا لطفا بگین .خیلی نگران و مضطربم.وضعیت قلبمو بگین🙏که سالمه یا نه؟در ضمن ورزشکار رشته بسیار سنگین وزنه برداری هستم آیا در آینده مشکلی پیش میاد یا نه؟در ضمن در ورزش مشکل تنفسی و درد قفسه ندارم.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربرآیدین دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار با عرض پوزش من برای مسابقات سنگین وزنه برداری شرکت میکنم و عکس نوار قلب و اکو و رادیو گرافیمو میفرستم لطف کنین بگین قلبم کاملا سالمه و یا مشکل داره. فقط گفتند افتادگی خفیف دریچه میترال مادرزادی دارم؟آیا این میتونه در آینده مشکل ساز بشود.در ضمن ازمایش خونم نرمال هستش.خواهشا تمنا دارم ازتون کامل و واضح با توجه به عکس های اگو و نوا قلب بگین .در ضمن پیاده روی و شنا هر روز انجام میدم.مخلص شما از آذربایجان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو باید باشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر