درد قفسه سینه بعد از بهبودی کرونا

تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس درد قفسه سینه پس از بهبود کرونا می تواند نگران کننده باشد اما معمولاً تهدید کننده حیات نیست. با این حال، ممکن است سایر علل درد قفسه سینه، برای اولین بار پس از عفونت کرونا ظاهر شوند و ممکن است مربوط به کرونا نباشند.

بیشتر بخوانید: برای تنگی نفس در کرونا چه بخوریم؟

درد قفسه سینه بعد از بهبودی کرونا

مهم است که در مورد هر نوع درد جدید قفسه سینه به دنبال مشاوره پزشکی باشید تا متوجه شوید که آیا درد قفسه سینه ی ناشی از کرونای شما می تواند منجر به بیماری قلبی یا ریوی جدی شود یا نه؟

۱_ درد قفسه سینه غیر اختصاصی، غیر قلبی

این نوع درد می تواند در هر قسمتی از قفسه سینه ایجاد شود. همچنین در دفعات مختلف، ممکن است محل احساس درد تغییر کند. با این حال، این نوع درد اغلب در یک نقطه مجزا که معمولا زیر پستان چپ است احساس میشود. این نوع درد ممکن است تیز یا مبهم باشد. میتواند از چند ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. با فعالیت بدنی آغاز نمی شود.

درد قفسه سینه و کرونا

۲_ درد قفسه سینه ناشی از مشکلات عضلانی، اسکلتی

این نوع درد ممکن است محدود به یک ناحیه کوچک یا یک ناحیه خاص باشد یا به صورت درد عضلانی گسترده تری احساس شود (که به آن میالژی گفته می شود). ناحیه آسیب دیده حساس به لمس است و با حرکات خاصی مانند چرخش یا کشش قفسه سینه بدتر می شود. 

میالژی در طی عفونت های حاد ویروسی مانند کرونا شایع است و همراه با درد غیر اختصاصی/غیر قلبی، ممکن است در طول دوره بهبودی بیماری کرونا تجربه شود. این نوع درد همچنین می تواند با امتحان کردن تمرینات جدید (به عنوان مثال بلند کردن وزنه) همراه باشد.

۳_ درد پلورتیک قفسه سینه ناشی از کرونا

این نوع درد، تیز است و با نفس کشیدن بدتر می شود. معمولا این نوع درد به وجود یک التهاب در پرده جنب ریه (پرده پوشاننده ریه ها که التهاب آن پلوریت نام دارد) یا التهاب پریکارد (پرده پوشاننده قلب که التهاب آن پریکاردیت نام دارد و باعث ایجاد دردی می شود که معمولا با دراز کشیدن بدتر می شود و با نشستن بهتر می شود) اشاره دارد. 

این نوع درد با مسکن های ساده مانند پاراستامول و داروهای ضدالتهاب درمان می شود. عفونت شدید کرونا ممکن است باعث التهاب ماهیچه قلب شود، وضعیتی که میوکاردیت نامیده می شود. این حالت معمولا در بیمارانی مشاهده می شود که به دلیل علایم شدید کرونا باید در بیمارستان بستری شوند.

درد ناشی از پرده جنب ریه ممکن است ناشی از لخته شدن خون (آمبولی ریه) در یک یا چند شریان خون رسانی کننده به ریه باشد. معمولاً شروع درد ناگهانی است و ممکن است با علائم دیگری مانند تنگی نفس همراه باشد. تشخیص این وضعیت مهم است تا بتوانیم کاهش جریان خون را درمان کرده و از بروز حملات دیگر جلوگیری کنیم.

۴_ آنژین ناشی از ابتلا به کرونا

آنژین شایع ترین علامت ناشی از تنگ شدن یا انسداد شریان های قلب است. معمولاً به صورت احساس فشار شدید، احساس سفتی یا سنگینی در ناحیه سینه تجربه می شود. ممکن است به یک یا هر دو بازو، به گردن، فک یا دندان ها انتشار یابد. آنژین پایدار در اثر فعالیت بدنی مانند راه رفتن سریع یا دویدن، پیاده روی در شیب ها یا بالا رفتن از پله ها ایجاد می شود. این نوع آنژین با کاهش سرعت یا استراحت به سرعت برطرف شده و در سرما بدتر می شود.

آنژین ناپایدار، به دنبال تشدید علایم آنژین پایدار ایجاد می شود و معمولا در سطح پایینی از فعالیت بدنی یا در حالت استراحت خود را نشان می دهد. درد ناشی از حمله قلبی از نظر ماهیت مشابه آنژین است، اما معمولاً شدیدتر و مداوم است و ممکن است با تهوع، استفراغ، تعریق، اضطراب و احساس ناخوشی همراه باشد.

چه زمان عوارض بعد از کرونا نیاز به درمان دارند؟

  • اگر درد ناگهانی قفسه سینه دارید که بیش از ۱۵ دقیقه ادامه داشت.
  • اگر درد ناگهانی قفسه سینه دارید که با تهوع یا استفراغ، تعریق یا تنگی نفس همراه است.
  • اگر درد ناگهانی قفسه سینه دارید که با از دست دادن هوشیاری همراه است.
 

شما باید درباره هر نوع درد جدید قفسه سینه که هیچ یک از ویژگی های گفته شده را ندارد با تیم مراقبت های اولیه خود مشورت کنید. لطفا درد قفسه سینه ای را که با انجام فعالیت بدنی آغاز و با استراحت تسکین می یابد را نادیده نگیرید، زیرا ممکن است آنژین باشد.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
در مقالات قبل در مورد بیماری واریس و علت بروز آن و هم چنین علایم این بیماری صحبت کردیم. اما در این نوشته قصد…
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر