حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs
 • تصویر کاربررها پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آیا مصرف قرص ترنسید با ولوومن و فیفول تداخل دارویی ایجاد میکند؟
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید..قرص پردنیزولون5 (لیکن پلان پوستی ) برای قلب ضرر دارد . (گشادی یکی از دریچه های قلب دارم ) *** ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   در زمینه سکته حاد بله

   در سایر موارد معمولا خیر

 • تصویر کاربرعلیرضا سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زمانی که حمام میرم و حمام کمی گرم شد سرگیجه و نفس تنگی پیدا میکنم آیا این یک بیماری هست لطفا جواب بدهید .در ضمن سنم ۱۸ سال هست خیلی وقت هست به این بیماری مبتلا شدم.
  1. تصویر کاربرNAMEسه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   نمیشه گفت 

   باید جهت معاینه و اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربرصفا دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من از اسفند دچار مشکل تنگی نفس شدم یعنی دم دارم ولی بازدم به سختی انجام میشد و دکتر های زیادی هم رفتم که هرکسی یه چیزی میگفت. تا اینکه توی فروردین مشکل به این شکل شد که بازدم به سختی انجام‌میشد و در طول روز دو الی سه بار این مشکل پیش میومد و میرفت و یه شب هم ساعت 4 بود که این جوری شدم و تا 7 تحمل کردم و بعد برطرف شد.
  رفتم دکتر اعصاب گفت پانیک هست (حمله عصبی و ترس) و دارو واسم نوشت که پرانول 10 را شروع کردم امروز اما وقتی خوردم توی قلبم یه چیزایی رخ داد و نمیدونن چه جوری بگم فقط حالت عادی نیستم
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بر اساس داروی تجویز شده اصطراب براتون مطرح شده

   اما اگر مشکل ادامه داره به دکتر قلب و ریه مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من مشکل بازدم نفس دارم و در طول روز دو الی سه بار میاد سراغم و میره و گیجی سر هم واسم به وجود میاد . به نظرتون مشکل چی هست و دکتر اعصاب بهم قرص پرانول ۱۰ داده که امروز شزوع کردم به خوردن و بعد خوردن توی قلب یه جوری شدم .
  میترسم دکتر اشتباه تشخیص داده باشه لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید به پزشک قلب و ریه مراجعه کنید تا بررسی و علت مشخص شود

درحال دریافت اطلاعات
 • تصویر کاربرخسرو یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جواب اکو رو میفرستم لطفا بگین ک وضعیت قلبم چطوره ؟گفتند افتادگی خفیف دریچه میترال دارم.در ضمن ورزشکارم.دوستدار شما از تبریز
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   پرولاپس دارید ولی مهم نیست

 • تصویر کاربرعادل یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  پسر ۲۰ ساله هستم که قبل از مدتی تپش قلب داشتم که نوار قلب گرفتم و دکتر گفتن قلبت تند تند میزنه و بعداز اون اکو گرفتم فقط افتادگی دریچه میترال داشتم و فقط قرص پروپرانول ۱۰ برام تجویز کرد بعد از یک ماه دوباره نوار قلب گرفتم که دکتر گفت یک ذره تپش قلب داری الآن بعد از گذشت مدتی هنگام بلند شدن تپش قلب میگیرم و بعد از نشستن دو یا چند دقیقه رفع میشه و بعضی وقت ها احساس میکنم قلب نامنظم میزنه که گاهگاهی هم درد در قفسه سینه احساس میکنم که به پشت هم میزنه و استرسی هم هستم
  آیا مشکلم خطرناکه ؟ مخصوصا هنگام نامنظم بودن ضربان استرس میگیرم
  آقای دکتر نظرتون رو خواستم بدونم که چه تست هایی انجام بدم تا خیالم راحت شه
  1. تصویر کاربرعادلجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   البته ضربان نامنظم برای دو دقیقه یا کمتر ادامه داره و بعد خوب میشه
  2. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید اگر اصطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید و برای بررسی صربان باید هولتر ریتم ببندید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرآیدین جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،،بنده از شما سوال پرسیدم که ورزش بدنسازی و شنا تمرین میکنم بدون ذره ای مشکل تنفسی و ...و جواب نوار قلب و اکو نرمال بود،فقط گفتند افتادگی دریچه میترال خفیف دارم،و از شما پرسیدم که من ورزش بسیار سنگین کار میکنم و با توجه به افتادگی خفیف دریچه میترال میتونم ورزش سنگینمو ادامه بدم و در اینده مشکلی برام پیش نمیاد،،شما در جواب، فرمودین خیر به هیچ وجه،،،با عرض پوزش من متوجه جواب شما نشدم که منظورتون این بود که نمیتونم ورزش سنگین کنم و یا منظورتون این بود که در آینده به هیچ وجه مشکلی برام پیش نمیاد از بابت افتادگی دریچه میترال..لطفا یک بار دیگر جواب بدین.باتشکر فراوان 🙏
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   میتونید ورزش کنید و مشکلی پیش نمیاد

 • تصویر کاربرسولماز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر من 29 ساله و فاقد بیماری زمینه ای قلبی هستم (اکو انجام دادم)آبان ماه دچار تپش قلب شدم تعدادش 180 بود بعد این موضوع pvc هم برام بوجود اومد pvc ها رو بعضی روزها حس میکنم و بزای مدتی گاها ناپدید میشن . دوباره دیروز ضربان قلبم 246 شد بیمارستان گفتن باید ابلیشن انجام بدم میخواستم نظر شما رو بدونم نوار قلبم رو میفرستم و یه سوال دیگه اینکه باتوجه به اینکه بعد ضربان قلب سریع pvc بوجود اومد آیا بعد ابلیشن احتمال حذف pvc وجود داره؟و چون نوبت عملم سه ماه بعد هست آیا خطری منو تهدید نمیکنه در این سه ماه؟
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربرآیدین جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر عزیز،،من عکس نوار قلب و اکو و رادیو گرافی قلبمو به پیوست ارسال میکنم لطفا بگین که بزرگی قلب همون هایپرتروفی دارم و یا قلبم سالمه؟؟خیلی نگرانم با تشکر
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   سالمه

درحال دریافت اطلاعات