حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی

atrial fibrillation

 فلاتر دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی است و در نتیجه ضربان قلب سریع و گاهی اوقات نامنظم رخ میدهد. چنین اختلالاتی، چه در ریتم یا نظم ضربان قلب، به عنوان آریتمی شناخته شده است.

فلاتر دهلیزی چیست؟

فلاتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی می باشد که یک اختلال ریتم قلبی است . گاهی اوقات ممکن است شما دوره ای از فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه کنید. این اختلال می تواند گهگاه رخ دهد که به عنوان حمله های فلاتر دهلیزی ( paroxysmal atrial flutter ) شناخته می شود. در اغلب موارد، این بیماری برای روز تا چند هفته طول می کشد و به عنوان فلاتر دهلیزی مداوم شناخته می گردد.

با درمان مناسب، این بیماری به ندرت تهدیدی برای زندگی به حساب می آید . عوارض این بیماری ، به ویژه در سکته مغزی ، می تواند مخرب باشد، اما آنها می توانند با داروهای ( “رقیق کننده خون”) مانند وارفارین (کومادین) مهار شوند .

علائم بیماری فلاتر دهلیزی شامل چه مواردی است؟

برخی از افراد هیچ نشانه ای با فلاتر دهلیزی ندارند. دیگرعلائم زیر توصیف کننده آن می باشند:

 • تپش قلب (یک ضربان قلب سریع یا احساس تپش در قفسه سینه)
 • احساس تکان و لرزش در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • اضطراب
 • ضعف

افرادی با بیماری های قلبی یا ریوی که فلاتر دهلیزی دارند ممکن است این علایم و نشانه ها را که همچنین در زیر به آنها اشاره شده بصورت قابل توجهی تجربه کنند:

 • آنژین صدری (درد سینه یا قلبی)
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن (سنکوپ)

علت این بیماری چیست؟

فلاتر دهلیزی ممکن است با اختلالات قلبی، یا با بیماری های قلبی، یا بیماری های نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار میدهند ایجاد گردد. این بیماری همچنین ممکن است با مصرف موادیکه مسیر پالس های الکتریکی منتقله از طریق قلب را تغییرمیدهند ایجاد شود. این بیماری می تواند پس از عمل جراحی قلب باز رخ دهد. در تعداد کمی از مردم، هیچ علت زمینه ای تا کنون پیدا نشده است.

بیماری های قلبی و یا اختلالاتی که می تواند باعث فلاتر دهلیزی شود شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش جریان خون به قلب (ایسکمی) به علت بیماری عروق کرونر قلب، سخت شدن رگها (تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس) و یا حمله قلبی
 • فشار خون بالا (هایپرتانسیون)
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)، به خصوص با نارسایی احتقانی قلب در ارتباط است
 • اختلالات دریچه های قلبی ، به خصوص دریچه میترال
 • یک حفره غیر طبیعی بزرگ شده در قلب (هایپرتروفی)

بیماری در نقاط دیگر بدن که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد شامل موارد زیر است:

 • پرکاری غده تیروئید (پرکاری تیروئید)
 • یک لخته خون در یک رگ خونی در ریه ها (آمبولی ریوی)
 • بیماری های ریوی مزمن (مداوم، بلند مدت) ، مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و آمفیزم، که میزان اکسیژن در خون پایین تر است

موادی که ممکن است به ایجاد فلاتر دهلیزی کمک کنند شامل موارد زیر است:

 • الکل (شراب، آبجو، و یا مشروب )
 • محرک هایی مانند کوکائین، آمفتامین، قرص رژیم غذایی، داروهای سرماخوردگی و حتی کافئین

فلاتر دهلیزی که بطور نزدیکی با آریتمی دیگری به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد . فلاتر دهلیزی و فیبریلاسیون دهلیزی گاهی اوقات با هم رخ می دهند.

تشخیص فلاتر دهلیزی

پزشک ممکن است بعد از معاینه به آریتمی مشکوک شود. از آنجا که بسیاری آریتمی های مختلف می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند، ارزیابی در ابتدا بر روی رد کردن آنهایی که خطرناک ترهستند ، تمرکز دارد.

۱- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک نوار قلب یا ECG

یک آزمون ساده، نوار قلب (ECG)، می تواند کمک زیادی در مورد آنچه در قلب اتفاق افتاده ، خبر دهد. ECG و ثبت سابقه پالس های الکتریکی می تواند وضعیت ضربان قلب را کنترل کند.

– یافته ECG بی نظمی در ضربان قلب و اختلال در قلب برجسته میکنند .

– در آریتمی، tracings ECG می تواند به تعیین دقیق نوع آریتمی و جایی از قلب که از آن منشا میگیرد کمک کند .

– در ECG همچنین نشانه هایی از حمله قلبی، ایسکمی قلبی، بزرگ شدن غیر طبیعی قلب (هایپرتروفی)، اختلالات انتقال، و اختلالات شیمیایی و الکترولیت های خاص در بافت قلب را نشان می دهد.

گاهی اوقات مردم علائم آریتمی نشان می دهند اما زمانی که ECG ثبت شد ، نتیجه طبیعی است. این بدین معناست که آریتمیگهگاه رخ میدهد (فلاتر دهلیزی حمله ای)، یک بیماری مشترک، و یا ممکن است بدین معنی باشد که آریتمی وجود ندارد، و احساس عجیب قلبی و یا پرش به دلیل عوامل دیگری مانند اضطراب است . اگر نتیجه نوار قلبی طبیعی است، یک ECG سیار ممکن است برای ۲۴ ساعت با استفاده از یک مانیتور هولتر و یا برای یک دوره طولانی با استفاده از یک مانیتور event انجام شود .

نوار قلب سیار شامل اینست که یک فرد یک دستگاه مانیتور برای چند روز در حالی فعالیت های عادی خود را انجام میدهد بپوشد . هدف از ECG سیار بدست آوردن مستنداتی از آریتمی است.

۲- تشخیص فلاتر دهلیزی به کمک دستگاه هولتر مانیتورینگ

یک دستگاهی که با عنوان هولتر  مانیتورینگ شناخته شده معمولا ریتم قلب به طور مستمر برای ۴۸-۲۴ ساعت ثبت میکند . برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ترجیح می دهند که دستگاه برای بیش از ۴۸-۲۴ ساعت برای ثبت متناوب ریتم قلب ، پوشیده شود . در این موارد، ثبت کننده event استفاده میشود. هر دو مانیتور هولتر و event کار ثبت را بخوبی انجام میدهند . نکته مهم این است که مدارک مهمی از آریتمی در صورت وجود توسط نوار قلبی ، بدست می آید.

۳- تشخیص فلاتر دهیلیزی به کمک اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تست اولتراسوند است که از امواج صوتی یک تصویر از داخل قلب در حال تپش ایجاد می کند . در این آزمایش، یک پروب سونوگرافی بر روی دیوار قفسه سینه بیرونی قرارمیگیرد ، و تصاویر به دست آمده در یک مانیتور مشاهده می گردد. این تست برای شناسایی مشکلات دریچه قلب ، و بررسی عملکرد بطن ، و یا برای دیدن لخته های خونی در دهلیز انجام می شود .

اکوکاردیوگرافی تست غیر تهاجمی ایمن از تکنیکی مشابه آنچه که برای ارزیابی جنین در دوران بارداری استفاده می شود، به کار می رود. این آزمایش همیشه در اورژانس انجام نمیشود.

گهگاه، فلاتر دهلیزی در افرادی بدون هیچ علائمی ، زمانی که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تان شما را به دلایل دیگری معاینه میکنند ، ممکن است تشخیص داده شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است متوجه صداهای غیر طبیعی قلب و یا یک پالس غیر معمول در معاینه فیزیکی شوند، و ممکن است یک نوار قلبی از شما بخواهند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

– اگر یک فرد هر یک از علائم مطرح شده برای فلاتر دهلیزی تجربه کند ، باید برای تنظیم یک قرار ملاقات با پزشک تماس بگیرد . اگر علایم شدید و یا هشدار دهنده است، باید از اورژانس پزشکی کمک خواست.

– اگر یک فرد هر نوع دارو برای فلاتر دهلیزی مصرف و یک تغییر و یا بدتر شدن علائم، تجربه کند باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد .

– اگر یک فرد با این اختلال تشخیص داده شد و در حال درمان است ، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کرد مراقبت های پزشکی باید فورا در بخش اورژانس بیمارستان پیگیری شود:

 • درد قفسه سینه
 • احساس ضعف یا سردرد خفیف
 • غش کردن

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

حقایقی در مورد فلاتر دهلیزی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs
 • تصویر کاربرممد جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خواستم بپرسم خانم دیابتی۵۶ساله که یک رگ قلبش۶۰درصدگرفتگی داره وسابقه سکته مغزی حدود۲ونیم سال پیش داشته وتحت درمان داروهای پلاویکس وآسپرین به طور همزمان میباشد.آیا باید این دو دارو را تا آخر عمر ادامه بده؟ وایااین دو قرص باعث خونریزی مغزی در ایشون نمیشود؟باتشکروسپاس
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   مبشه یکیشو قطع کرد

  2. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   مبشه یکیشو قطع کرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من 15 سالم هست چند ماهی هست که اکثر روز ها در هر هفته درد قلب دارم و گاهی تنگی نفس مخصوصا هنگام ورزش کردن یا کمی دویدن, حدود یکماه پیش دکتر رفتم و نوار گرفتن و گفتن نوارت خوبه و پرانول 10 و سلکوکسیب 100 دادن, من هنوز مصرفشون نکردم اما به علت درد شدیدی که این چند روزه دارم می خوام که پرانول رو مصرف کنم که هر 12 ساعت هست, می خواستم بپرسم که اگر هر زمان که در هفته قلبم درد گرفت این قرص رو بخورم و به طور مداوم و منظم نباشه عوارض داره؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   خیر
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  مدت چهل ساله که سیگار می کشم
  الان قرص ترک سیگار تهیه کردم
  آیا با توجه به مدت طولانی مصرف میشه دوز مصرف دارو را بیشتر کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   خیر
   با دوز معمول استفاده کنید
 • تصویر کاربرستاره چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.ازاینکه برای پرسش های ما وقت میگذارید سپاسگزارم.من ۳۷ ساله هستم و در بارداری به علت کوناه بودن دهانه رحم استراحت مطلق بودم.خیلی اتفاقی متوجه شدم زبانم تیره شده،وقتی سرپا می شدم دچارسر گیجه و ضعف شدید می شدم قفسه سینه ام هم تیر می کشید به بیمارستان مراجعه کردم یک شب بستری بودم داپلر از پاها انجام دادم و اکو قلب و آزمایشات خون که رگهای پام باز بود و پرولاپسرخفیف داشتم آزمایش ها هم خوب بودندوتشخیص خاصی ندادن و گفتن چون استراحت مطلق هستم و مشکوک به امبولی بودم باید انوکساپارین ۴۰۰۰روزی یک عدد استفاده کنم.فرزندم در پایان هفته ۳۶متولد شد.الان ۱۹ روز از زایمانم میگذره و قرار شده تا ۶هفته تزریق ادامه داشته باشه.در حال حاضر آزمایش CBC و ptکنترل میدم و در رنج نرمال هستن.وقتی رو مبل مینشینم بعد از حدود ۱۰ ثانیه رگهای روی پام متورم میشه و ساق پام و روی پام صورتی پررنگ رو به کبود میشه و وقتی شروع به راه رفتن می کنم بعد از ۳ یا ۴قدم بلافاصله پاهام به وضعیت عادی برمیگردن،گاهی هم پایین ساق پام و روی پام خیلی خفیف سوزن سوزن میشه.سوالم اینه که این وضعیت پاها برای انوکساپارینه یا چه علتی می تونه داشته باشه و بیشتر نگران قطع انوکساپارین هستم که چطور باید قطعش کنم که اتفاقی نیافته و فعالیتم باید به از قطع انوکساپارین چقدر باید باشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و اینکه لازمه به هماتولوژ مراجعه کنم یا خیر.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   به دارو ارتباط نداره
   باید با مدارک مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکتر من افتادگی میترال دارم و یک ماه پیش بعد از اکو دکتر برام دونوبت پرانول ۲۰ تجویز کرد یک ماهو مصرف کردم تا قرصام که تموم شد رفتم ی دکتر دیگه گفت پرانول قطع کنم دیلتیازم ۶۰ مصرف کنم در صورتی که من مشکلی با پرانول نداشتم الان میخوام بدونم کدومشو مصرف کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   پروپرانولول بهتره
درحال دریافت اطلاعات
 • تصویر کاربرM جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر هر دکتری میرم یچیزی میگن.من در ازمایش تیروئیدم همه چی در رنج نرماله جز t4 . که بالا هستش . ایا من پرکاری تیرویید دارم؟
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   باید به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمغانلو یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر
  من سه سال که تپش قلب شدید دارم .چند بار نوار قلب .دو بار اکو و دوبار هولتر بستم .که حتی ضربان 150 هم داشتم .ولی کسی تشخیصی نمیده .میگن مشکلی نداری .ولی من خیلی اذیت میشم .نمیدونم از چیه پس این تپش ها .البته همزمان با تپش قلب ضربان شکمی هم دارم .نمیدونم به در رفتگی ناف ربطی داره یا نهمن حتی پیش روانپزشکم رفتم که شاید مشکل عصبی داشته باشه ولی تاثیری نداشت .موقع بیدار شدن از خواب و خوردن غذا و راه رفتن هم تپش قلب بالاتر میره و تنگی نفس دارم
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

    

   ممکنه پر کاری تیرویید باشه

   با مدارکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربراميرحسين یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر سلام تورو خدا خوب اين متنو بخونين خيلي نگرانم. من چند روزه كه به دليل تپش هاي نامنظم مكرر در هر دقيقه از شبانه روز و مكث ضربان به دكتر قلب مراجعه كردم در دستگاه هولتر AF نشون داد اما در نوار قلب پي وي سي قلبي. دكتر دستور دادن دو سه روز بستري شم تا تحت نظر باشم. اقاي دكتر خطرناكه؟ خطر ايست قلبي داره؟ واقعا تپش ها اذيت كننده هست. پيشنهاد شما چيه؟
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   یلام

   خیر خطرناک نیست و خطر ایست قلبی هم نداره

   بهتره به توصبه پزسک عمل کنید

   البته af اگر درست درمان نسه خطر سکته داره ولی اگر درست درمان بشه خیر

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پدر خانم بنده با سن 83دچار مشکلات ریه وتپش قلب بوده که چند بار توسط اورژانس به مرکز بخش قلب رشت اعزام در هر دو مرحله انزیم های سکته بالا بود که با تزریق داروهای مربوط کنترل شده که دکتر قرص نیترو کانتین 26داده به همراه سیپروفلوکساین و ویتامین س بصورت کپسول که و لوزار 25که پس چند ماه دوباره با تپش قلب به اورژانس اعزام و بعد برگردان بیمار به حال طبیعی مرخص کردن و همان داروها رو مصرف کند و گفتن به یه پزشک متخصص قلب و عروق نشان بدین ار طرفی وضعیت مالی خوبی نداره که از پس ازمایاشت اکو و احتمالا تست ورزش بربیاد ودررشت زندگی میکنه فقط بیمه ارتش داره منم اگه بتونم هزینه اکو رو بتونم مساعدت کنم تو رشت اکو خصوصی 180000هزار تومام هستش چه کمک یا پیشنهاد دارویی میتونیم انجام بی نهایت ازتون تشکر میکنم خدا به شما همیشه سلامتی و افزایش علم پزشکی بهتون اعطا کند
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   به هر حال باید بررسی شوند
   به بیمارستان دولتی قلب مراجعه کنید
 • تصویر کاربركريمي چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  دختر ٤ساله ايي دارم كه موقع خواب ضربان قلبش در ١٥ ثانيه ٢٥ تاست،ميخواستم بدونم ممكنه مشكل قلبي باشه يا طبيعيه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   نرماله
درحال دریافت اطلاعات