دکتر محمد حسین نجفی

عمل آنژیو قلب که گاهی آنژیو عروق کرونری نیز نامیده می شود برای بررسی درصد گرفتگی رگ های قلب از طریق دست و یا پا انجام می شود. در آنژیوی قلب نوعی اشعه ایکس برای بررسی عروق خونی استفاده می شود. رگ‌های خونی به وضوح در عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس خود را نشان نمی‌دهند، بنابراین ابتدا باید یک رنگ مخصوص به نام ماده حاجب به خون شما تزریق شود. این کار رگ های خونی شما را برجسته می کند و به پزشک اجازه می دهد تا هر گونه مشکلی را ببیند. ماده حاجب از طریق یک سیم نازک و بلند به اسم کاتتر تزریق می شود. [NHS]

آیا آنژیو قلب بیهوشی دارد؟

در عمل آنژیو قلب شما کاملا هوشیار می باشید و به کمک بی حسی موضعی عکسبرداری از عروق قلب انجام می گیرد. چنانچه بیمار استرس زیادی داشته باشد به کمک داروهایی می توان حالت خواب آلودگی را در وی ایجاد کرد.

در حین آنژیو شما معمولاً بیدار خواهید بود، اما ممکن است برای کودکان خردسال از بیهوشی عمومی استفاده شود. یک برش کوچک در پوست روی ۱ شریان ایجاد می شود که معمولاً در نزدیکی کشاله ران یا مچ دست است. سپس از بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن آن ناحیه استفاده می شود تا آسیبی وارد نشود.

مراقبت های قبل از عمل آنژیو قلبی

بستری شدن قبل از عمل آنزیو قلب

دکتر محمد حسین نجفی در دو بیمارستان نیکان سپید در شرق تهران و عرفان نیایش بودند. معمولا برای پذیرش، از شب قبل بیماران در بخش آی سی یو بیمارستان بستری میشوند. شما می توانید شام بخورید ولی دیگر از زمان بستری تا آنژیو نباید چیزی بخورید یا به عبارتی باید ناشتا باشید.

روند انجام عمل آنژیو

آنژیو قلب چقدر طول میکشد؟

عمل آنژیو قلب در صورت نرمال بودن شرایط حدود ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. در صورتیکه که نیاز به تعبیه استنت در رگ باشد این فرآیند می تواند تا ۲ ساعت هم طول بکشد.

مراقبت های بعد از عمل آنژیو قلب

اتمام عمل آنژیوگرافی قلب

عوارض عمل آنژیو قلب چیست؟

آنژیو عروق تغذیه کننده قلب در شرایط فعلی یا از طریق شریان فمورال ( کشاله ران) و یا شریان رادیال ( مچ دست) انجام می شود. هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خود از جمله تورم و یا تب  بالا را دارد.

تب

بررسی نتیجه عمل آنژیو قلب بیماران دکتر نجفی

 ۱- شرح حال بیمار اول با آنژیو نرمال یا طبیعی

بیمار خانمی ۶٢ ساله با تنگی نفس کوششی بودند که از ده سال قبل سابقه فشار خون کنترل شده را داشتند. در اسکن پرفیوژن قلب ایشان کم اکسیژنی قدام قلب مشاهده شد. بیمار کاندید انجام عمل آنژیو گردید. با توجه به نتایج آنژیو، انسداد شدید در عروق قلب ایشان مشاهده نشد.

تشخیص دکتر :

به بیمار توصیه گردید که مصرف مرتب دارو را ادامه دهد و تلاش کند روزانه یک ساعت پیاده روی مداوم داشته باشد. همچنین از ایشان خواسته شد تا شش ماه بعد برای ویزیت مجددا مراجعه نماید.

۲- شرح حال بیمار دوم با آنژیو غیر طبیعی

بیمار آقایی ۶۵ ساله با تنگی نفس کوششی هستند که شش ماه قبل نیز مراجعه کرده بودند. ایشان ۵ سال سابقهدیابت(قند خون ناشتا ۱۱۶) دارند که البته تحت درمان با قرص ضد قند بوده است. علاوه بر این فشار خون بالا نیز آن هم به مدت ١۵ سال از دیگر بیماری های این بیمار بود. بیمار با توجه به عوامل خطر، مستقیما کاندید انجام آنژیو قلب گردید.

تشخیص دکتر :

بیمار به جهت انسداد شدید در هر سه رگ اصلی تغذیه کننده قلب، کاندید جراحی قلب باز است.

۳- شرح حال بیمار سوم با آنژیو غیر طبیعی حاد

بیمار آقای ٧٠ ساله دیابتی با درد سینه فعالیتی مراجعه کرده است که روزانه بیست عدد سیگار می کشد و قند خون ندارد.

ایشان دارای فشار خون هستند که البته کنترل نشده بود. جهت تشخیص دقیق علت بیماری، انجام آنژیو قلب تجویز گردید.

تشخیص دکتر :

جهت درگیری تنه اصلی رگ تغذیه کننده قلب، بیمار کاندید جراحی قلب اورژانسی است.

۴- شرح حال بیمار چهارم مستعد استنت گذاری

بیمار آقایی ۵٠ ساله بود که به علت درد سینه هنگام راه رفتن و تنگی نفس کوششی به مطب دکتر قلب مراجعه نمود. ایشان سابقه مصرف روزانه شش نخ سیگار را به مدت سی سال و فشار خون کنترل شده طولانی مدت دارد. جهت بررسی بیماری و انتخاب درمان مناسب، بیمار کاندید روش عمل آنژیو شد.

تشخیص دکتر :

تغذیه کننده قلب دچار گرفتگی شدید می باشند. در ادامه ی درمان بیمار کاندید آنژیوپلاستی عروق کرونر گردید که در یک جلسه هر دو رگ مسدود به وسیله استنت باز شدند.

مدت بستری آنژیو چقدر است؟

مدت بستری آنژیو حدود ۱ ساعت در بخش ویژه ای در کت لب خواهد بود. پس از حدود ۳۰ دقیقه شما به بخش منتقل می شوید. شما بعد از انجام عمل، یک شب در بیمارستان بستری خواهید بود و فردای آن در صورتی که مساله ی خاصی ایجاد نشود، مرخص خواهید شد. امل مراقبت های بعد از آنژیوگرافی در منزل مهم هستند در این باره اطلاعات کسب کنید.

عکس رگ ها در آنژیو

علت درد دست بعد از آنژیو چیست؟

علت ایجاد درد دست بعد از آنژیو از طریق شریان دست اغلب ایجاد لخته در اون منطقه ای است که شیت آنژیو داخل شریان گذاشته شده است. به جهت اینکه دست از سیستم دوگانه، خونگیری می کند اگر در داخل شریانی خون لخته بشود، خونرسانی به دست از طریق شریان مقابل انجام می شود و این باعث می شود حیات دست به خطر نیافتد.

اما باید درد دست بعد از آنژیو را جدی گرفت زیرا ممکن است خونریزی زیر جلدی وجود داشته باشد که به تدریج باعث بروز مشکلات بزرگتر می شود. معمولا با قرص هایی مانند پروفن درد دست کاهش میابد. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که ساعت های اولیه از کمپرس سرد و در روزهای بعدی از کمپرس گرم استفاده کنید.

آیا خونریزی های داخل شکمی نیز می تواند از عوارض آنژیو باشد؟

گاهی بعلت صدمه به دیواره خلفی شریانی که از طریق آنژیو انجام می شود، خون وارد فضای شکم می شود. این نوع عارضه بیماران اغلب از طریق سونوگرافی و مشاهده مایع داخل شکمی تشخیص داده می شوند. اغلب این بیماران با روش های نگهدارنده مانند تزریق خون و داروهای انعقادی درمان می شوند.

علت تپش قلب بعد از آنژیو چیست؟

گاهی در حین آنژیو قلب به علت وارد شدن ابزارهای عمل فرد ممکن است دچار تپش قلب بشود ولی این تنها دلیل تپش قلب در حین آنژیو نیست. مواد حاجب نیز می توانند باعث تحریک قلب و ایجاد ضربان نامنظم بشوند.https://drhsnajafi.com/wp-content/uploads/2019/09/WhatsApp-Audio-2019-09-15-at-12.51.47-PM-1.ogg

احتمال مرگ در آنژیو چقدر است؟

احتمال مرگ در عمل آنژیو قلب خیلی کم و تقریبا صفر است.

۳.۷/۵ - (۸۹ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر همسر من ۳۳ ساله هستن که با درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کردن بعد از اکو و نوار اسکن هسته ای براشون نوشتن که عکس رو بارگذاری کردم میشه لطفا بفرمایید مشکلشون چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   گرفتگی خفیف گزارش شده ولی این موارد از نظر بنده، اکثرا نیاز به آنژیو ندارند
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر ببخشید مادربزرگ من دچار سکته قلبی شدن و توی بیمارستان دولتی که بستریشون کردیم گفتن باید برای حل شدن لخته رتاپلاز تزریق کنن و امضا گرفتن و تزریق کردن
  الان بعد از دو روزه و دست چپش رو نمیتونه بلند کنه و باهاش توان سرپا وایسادن ندارن
  حس دارن ولی توان ندارن
  سوالم این بود که ایا این عوارض خوب میشه یا دیگه همیشه دست و پاش همینجوری میمونه؟
  ممنون میشم جواب بدین🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   احتمالا با تدریج بهتر خواهند شد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ آبان ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام من دوبارآنژوقلب انجام بخاطرانسدادرگ های قلبم امروزقرص کارودیلول تجویزکردن وقتی میخورم ضعف میگیرم سرگیجه وبی حال میشم تمام بدنم میلرزه میشه نخورم یاجایگزین نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ آبان ۲( 8 ماه پیش)
   نصف بخورید
 • تصویر کاربر دریا سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  باسلام همسرم بعد از انژیوگرافی که یک هفته قبل انجام داد وفنر گذاشت دکتر براش قرص لوزار ۲۵ روزی دوبار نصف تجویز کرد بعد از خوردن قرص بیحال میشه امروز که فشارش رو گرفتم ۸روی ۵ بود میخوام بدونم میتونه قرص رو کم کنه یا چه مووقع بخوره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   روزی نصف فقط نصرف کنند
 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۳ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام از25 سال پیش پرولاپس میترال دارم به علت دردهای مختلف سینه با توجه به نرمالی اکو دکترگفت باید تست ورزش بشوی. ولی بدلیل وابستگی به پروپرانول نتوانستم. سیتی آنژیو نوشت که نرمال بود. خواستم بپرسم آیا اطلاعات حاصل از سیتی آنژیو همان اطلاعات تست ورزش رو میدهد؟ با تشکرفراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربر سبحاني یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر دوبار آنژيو گرافي شدم بار اول مشكلي نداشتم و آنژيو گرافي از ناحيه ي دست انجام شد اما بار دوم از ناحيه پا انجام شد و بعد از اون سردرد شديدي دارم حدود 3 يا 4 روزه كه مداوم سردرد دارم
  دليلش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   آب فراوان مصرف کنید و جهت تنظیم دارو به پزشک خود مراجعه کنید
 • تصویر کاربر قنبری سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ‌وقتتون بخیر مادرم داخل سیتی آنژیو نوشته شریان غالب است وضخیم شدن انتیما رانشان می‌دهد وپلاکهای نرم باتنگی خفیف در قسمت پروگزیمال ومورب بخش میانی شریان نازکی هستن،یعنی چی آقای دکتر یعنی مشکلی دارن،نوار واکو مشکلی نداشتن،ایشون 64سالشونه،بایدچیکارکنیم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   رویت مدارک
 • تصویر کاربر Sh جمعه ۱۰ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید، آقای دکتر من الان 5 روزه که آنژیو شده ام، دیشب کمی کار سبک انجام دادم متاسفانه امروز صبح که از خواب بیدار شدم، متوجه درد نسبتا" شدیدی در ناحیه ساق دستم شدم که هنوز ادامه داره، برای رفع این درد چه بایدبکنم؟چه مدت باید بگذرد تا از دستم برای کارکردن استفاده کنم؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   بعد از یک هفته با حرکات ملایم شروع کنید...مشت خود را باز و بسته نمایید
 • تصویر کاربر تار جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  نظر شما در مورد این تست ورز ش چیست ایا گرفتگی رگ وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   باید تمام صفحات‌ رویت شود
 • تصویر کاربر جویباری یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. در آنژیوگرافی مادرم که دو دریچه فلزی دارد عبارت ectatic, slow flow درج شده. باید برای درمان جریان آهسته چکار کرد؟آیا دارو دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام‌بله درمان دارویی شامل استانین و رقیق کننده
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر