درمان تنگی عروق کرونر

تنگی عروق کرونر یا انسداد عروق چندین روش درمانی دارد که از جمله می توان جراحی باز پیوند عروق قلب (بای ‌پس کرونری ) و آنژیوپلاستی (PCI) را نام برد.

درمان انسداد یا تنگی عروق کرونر قلب، کلا سه راه دارد، که مهمترین راه درمان هنوز دارو درمانی است. اما گاهی وقتی رگ ‌های قلب دچار گرفتگی شدید یا جدید می ‌شوند، متخصصین قلب و عروق ، دو راه درمان مداخله ای پیش ‌رو دارند: اولین راه که قدیمی تر است، انجام عمل جراحی باز قلبی (بای ‌پس کرونری CABG ) برای درمان تنگی عروق کرونر قلب است. گزینه دیگر هم که در سال‌ های اخیر معرفی شده، آنژیوپلاستی بعد از آنژیوگرافی است که به این دلیل که در این روش احتیاج به عمل باز قلب از بین می ‌رود و کمتر تهاجمی است، روش انتخابی در موارد ممکنه است ولی در همه بیماران مقدور نمی باشد که در این موارد از همان جراحی باز پیوند عروق قلبی (بای ‌پس) برای درمان تنگی عروق کرونر استفاده می شود.

۱- درمان تنگی عروق کرونر با روش آنژیوپلاستی یا PCI 

در آنژیوپلاستی که برخی افراد آن را با نام بالون زدن یا استنت گذاری (فنر گذاشتن) می ‌نامند، پزشکان بعد از آنژیوگرافی ، بالونی تنها یا بالونی که روی آن استنت قرار دارد را وارد رگ‌ قلب (عروق کرونر) کرده و در محل مسدود رگ تعبیه می‌ کنند و با این کار سبب کاهش انسداد رگ شده، در نتیجه خون دوباره در رگ ‌ها به جریان درمی‌آید. بالون با کمپرس و چسباندن پلاک های آترواسکلروتیک موجب رفع تنگی عروق کرونر میشود و استنت‌ها، تورینه های فنری کوچکی هستند که مانند یک ستون در رگ ‌ها کار گذاشته می ‌شوند تا مانع برگشت دیواره رگ و انسداد مجدد آن شوند و بدین ترتیب احتمال تنگی مجدد در آینده کمتر می شود.

بالون زدن

اوایل فقط بالون در دسترس بود که با توجه به عود مکرر تنگی عروق کرونر، استنت ها یا همان فنرهای داخل عروقی ابداع شدند. امروزه در موارد خاص و نادری فقط از بالون داخل کرونری استفاده می شود و در اغلب موارد بعد از بالون زدن (یا همراه با بالون زدن) استنت داخل کرونرقلب تعبیه می شود.

 ۲- درمان تنگی عروق کرونر با روش جراحی CABG یا پیوند بای ‌پس عروق کرونر قلب

جراحی CABG یک عمل جراحی باز است که در آن، از یکی از وریدهای پا یا شریانهای دست یا سینه ای که به عضلات خون می ‌رساند، برداشته شده و یک سر‌ آن را به آئورت و سر دیگر آن را به پشت قسمت مسدود شده ی قلب، پیوند می ‌زنند. این روش معمولا برای درمان تنگی عروق کرونر و در افرادی استفاده می ‌شود که بیش از دو یا هر سه رگ اصلی کرونر آن ها تنگی ‌های وسیع به خصوص در قسمت ‌های ابتدایی رگ دارد.

اما در افرادی که یک یا دو رگ از رگ‌ قلب (کرونری ) مسدود شده و اندازه (طول ضایعه) و یا محل آن انسداد برای آنژیوپلاستی نا مناسب است، انجام می گیرد. اما در صورت مناسب بودن ضایعه، آنژیوپلاستی که در طی آن بالون ‌می ‌زنند و سپس در اغلب موارد فنر می‌ گذارند، روش درمانی مناسبی است.

برای بیماران همیشه این سوال مطرح است که بین روش ‌های جراحی باز قلبی (بای ‌پس) و درمان غیر تهاجمی به روش آنژیوگرافی (آنژیوپلاستی یا PCI)، انتخاب کدام متد در درمان تنگی عروق کرونر بهتر و عاقلانه‌ تر است تا کمترین مشکل و عوارض جانبی را برای بیمار در پی داشته باشد و احتمال برگشت ‌پذیری بیماری را هم به حداقل برساند؟

در آنژیوگرافی مشخص می‌ شود که کدام بیمار برای عمل جراحی قلب باز و کدام بیمار برای استنت گذاری مناسب ‌تر است و این بستگی به تعداد و نیز قسمتی از رگ‌ های کرونر دارد که مسدود شده است.

بطور مثال اگر یک یا دو رگ از سه رگ اصلی کرونری مسدود شده باشد و درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دوشاخه شدن نباشد، آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری ارجح تر است اما اگر هر سه رگ اصلی گرفتار شده باشد بویژه در بیماران دیابتی یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی (left main artery) باشد یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر ویا بدلیل پیچ پیچ بودن مسیر رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد به بیمار توصیه به جراحی باز بای پس قلبی می شود.

۳- جراحی باز قلب

در آن دسته از بیماران قلبی که برای درمان تنگی عروق کرونر و یا رفع انسداد شریان ‌های قلبی انها روش جراحی ارجح تشخیص داده شده اما خود آنها روش آنژیوپلاستی را برگزیده‌اند، امکان این که مجبور باشند در آینده بعلت عود تنگی عروق کرونر، مجددا از این روش(آنژیوپلاستی مجدد) یا دیگر روش‌های درمان بیماری های قلبی (مثل جراحی باز قلبی) استفاده کنند، وجود دارد.

علارغم تمام پیشرفتهای علمی، تجهیزات پزشکی و افزایش تجربه پزشکان، در برخی بیماران هنوز هم عمل بای‌ پس قلب بهترین و مناسب ‌ترین گزینه برای باز کردن عروق مسدود قلب است. به همین خاطر بیماران، قبل از هر تصمیمی باید در مورد اثربخشی بیشتر بای ‌پس و امکان برگشت‌ پذیری بیشتر در روش آنژیوپلاستی فکر کنند و بهترین روش را با توجه به شرایط خود و توصیه پزشکشان برگزیند. به عبارت دیگر عمل باز قلب بهترین پیشنهادی است که می ‌توان به بیماران دچار انسداد عروق قلبی با درگیری هر سه رگ اصلی ، یا درگیری تنه اصلی منشا دو رگ اصلی سمت چپ (left main artery) ، یا در مواردی که فقط یک یا دو رگ درگیر شده اما درگیری در ناحیه ابتدایی رگ یا در محل دو شاخه شدن رگ باشد یا بدلیل طول زیاد تنگی عروق کرونر یا مسیر پیچ پیچ رگ، برای تعبیه استنت مناسب نباشد، کرد.

مطالعات در این گروه بیماران نشان داده که احتمال بازگشت تنگی عروق کرونر قلب و احتیاج مجدد به روش ‌های درمانی دیگر(پس از یک سال) در بیمارانی که آنژیوپلاستی کرده‌اند، دو برابر است. و اگر بیماران قلبی می‌خواهند برای دراز مدت از مشکلات قلبی خلاص شوند باید جراحی باز پیوند عروق (بای پس قلبی ) را بپذیرند (بویژه در بیماران دیابتی).

طول مدت عمل باز قلب تقریبا ۵ ساعت است که بیمار در تمام این ساعات در بی‌ هوشی کامل به سر می ‌برد. معمولا اگر مشکلی نباشد بعد از یک یا دو روز از ای سی یو به بخش و تقریبا روز سوم تا پنجم مرخص می شود و طی چند هفته بعد از عمل، او سلامت خود را به دست ‌آورده و فعالیت ‌های روزمره‌اش را از سر می ‌گیرد، اما آنژیوپلاستی حدود یک تا دو ساعت طول کشیده و بدون بیهوشی عمومی فقط با بی حسی کشاله ران ( بدون باز کردن قفسه سینه) انجام می شود. بیمارانی که آنژیوپلاستی می ‌شوند، حدودا از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل می ‌توانند مانند سابق(اگر در مواردی منع پزشکی مثل سکته قلبی اخیر یا نارسایی قلبی و… نداشته باشند) به کارهای خود بپردازند.

با این حال توجه به این نکته مهم است که هر چند، مدت عمل و بهبودی و پشت ‌سر گذاشتن علایم پس از آن، در بای‌ پس بیشتر از آنژیوپلاستی است، اما نتیجه و اثربخشی بای‌ پس قلبی در موارد خاص ذکر شده، بیشتر می ‌باشد.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با توجه به این که گرفتکی عروق دیابتی ها در طول و تمام طول رگ اتفاق میفتد ایا بالن زدن اثری دارد :
  :؟ و اینکه این گرفتگی ها باعث خشکی رگ پ یا پارگی در اثر بالن هم میشه :؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بستگی به محل و گستردگی و زمان شروع داره

   بله ریسک پارگی رگ با دیابت بالا میره

 • تصویر کاربر افرا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر پدر من 81ساله هستن حدود ده ساله بعد از تصادف شدید خانه نشین شدن دیابت دارن و اما انسلین تزریق نمیشه با متفورمین و گلی بنگلامید کنترل شده ایشون ناراحتی قلبی دارن 3سال هست و خیلی تو بیمارستانها بستری شدن و شدیدا دچار توهم میشن طوری که اگر تو بیمارستان اگر بستری بشن اونقدر دچار توهم میشن که هیچکدوم از ما رو نمبشناسن و قابل کنترل دیگه نیستن چندروز قبل متوجه زخم در یکی از پاهای پدرم شدیم دیروز دکتر گفتن باید بستری بشه تا تزریقات انجام بشه تا لخته به قلب و ریه نرسه در صورتی که در سونوگرافی چیزی از لختنه گزارش نشده و فقط گرفتگی یک رگ از پا گزارش شده.هرچقدر گفتیم پدرم از لحاظ مغزی مشکل دارن نباید بستری شن بگین خودمون آمپول ها رو هرروز میبریم تزریق میکنیم .پدرم خیلی سختی کشیده دیگه نمیخوایم تو بیمارستان همه مغزش رو هم ازدست بده واقعا نمیتونه اگه بره بستری بشه باور کنید از تیمارستان سر در میاره .پاشون فقط قرمز شده و زخمش هم در حال بهبودیه اصلا ورم هم نداره درد هم کمی موقع راه رفتن داره اما نه به شدت روزهای قبل، پاشو کمی بالاتر گذاشتیم و آسپیرین و قرص قلب هم اسویکس و متفورمین و گلی بنگلامید هم مصرف میکنن.آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید بدون بستری شدن مشکل و بیماری پدرم حل شه خواهش میکنم راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید دید زخم در اثر انسداد شریانی هست یا نارسایی وریدی

   در مورد درمان باید بیمار و مدارک دیده شوند و به این شکل متاسفانه نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همیشه از لطف شما برای جواب هامون استفاده میکنیم چند باری پیام گذاشتم براتون وشما زحمت کشیدین جواب دادین .مامانم که گفتم قلب خیلی ضعیف هستش یه سه روزی هستن که قلبشون احساس سوزش و درد شدید دارن این علایم خطرناک هستش ما باید براشون چه کاری انجام بدیم ایا باید به دکتر مراجعه کنیم ممنونم میشم از جوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه خطرناک باشه

   فورا به متخصص قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .آقای دکتر دوبار MI کردم در آزمایشم.ldl برابر 51.5وhdlبرابر31 است نشانه بدی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر

   کاملا مناسبه

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  در لخته خون ایا ورم دست کاملااز بین میره یا مقداری از ورم باقی میمونه ایا غده های لیپوم وچربی موجود در بدن میتونه دلیل ایجا لخته خون باشه واینکه ایا مصرف ریوارکسابان میتونه دلیل تاری دید و سبکی سر باشه چون من بعد از مصرف این دارو تو این یک ماه این احساسو دارم و فکر میکنم که چشمم مقداری نسبت به قبل ضعیف تر شده و بعد از طول درمان چگونه باید قرصو قطع کنم چون میگن اگه یه دفعه قطع بشه خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   بستگی داره لخته در چه زمینه ای ایجاد شده مثلا اگر انسداد ثابت وریدی به دلیل بیماری یا مشکل اناتومیک هست ممکته ورم بمونه

   لیپوم خیر 

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر