کاهش فشار خون در طب سنتی (راهنمای جامع)

درمان فشار خون بالا با میوه، ادویه جات، عرقیات گیاهی، ورزش و زالودرمانی از جمله مباحثی است که از سوی بیماران مطرح می شود. قطعا درمان صد در صد فشار خون بالا به کمک دارو انجام می شود اما طب سنتی برای کنترل فشار خون بالا می تواند بسیار در کنترل فشار خون در طب سنتی مطرح می شود.


علت بالا رفتن ناگهانی فشار خون

فشار خون نیرویی است که در طی آن خون درشریان های شما جریان می یابد. عوامل مختلفی می تواند موجب افزایش ناگهانی فشار خون شما شود و هنگامی که فشار خون به طور مرتب افزایش می یابد خطر ابتلا به پرفشاری خون مزمن را نیز افزایش می دهد که می تواند منجر به مشکلات عروقی، بیماری قلبی و سکته مغزی شود.عوامل دیگری مانند استرس و اضطراب، مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری و مصرف نمک نیز می توانند از عوامل موثر در افزایش ناگهانی فشار خون باشند.

درمان فشار خونیکی دیگراز عوامل موثر بر افزایش ناگهانی فشار خون، مصرف سیگار است. هنگامی که شما سیگار می کشید، نیکوتین، اثر فوری بر فشار خون شما  می گذارد. نیکوتین تغییرات زیادی درعملکرد مناسب رگ های خونی ایجاد می کند و درسیستم گردش خون  التهاب ایجاد کرده و در نهایت فشار خون را بالا می برد.

مصرف کاهو درفشار خون بالا

سبزیجات می توانند در بسیاری از موارد سبب کاهش فشار خون شوند. سبزیجات اغلب حاوی سطوح بالای نیترات و نیتریت هستند که منابع خوبی از اکسید نیتریک (NO) می باشند. آنها همچنین دارای آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلامت و الاستیک شریانی حمایت می کنند. سبزیجات کنسرو شده نیز تقریبا مانند سبزیجات تازه از میزان شکر، چربی یا نمک پایین برخوردار بوده و همان مزیت را دارند.

کاهش فشار خون با کاهوکاهو از جمله سبزیجاتی است که برای بدن انسان سرشار از مزایای سلامتی است! یک سالاد معمولی با کاهوی ترد و تازه می تواند یک میان وعده سالم و مغذی باشد. کاهو، منبع خوب پتاسیم است و مطالعات نشان داده است که به کاهش فشار خون کمک می کند.

آیا دارچین برای فشار خون ضرر دارد؟

بر طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که مکمل های حاوی دارچین می توانند به طور بالقوه خطرناک باشند، به خصوص برای  افرادی که داروهای استاتین را برای کاهش کلسترول و فشار خون مصرف می کنند. اما مصرف میزان مناسبی از پودر دارچین به عنوان یکی از طعم دهنده های خوشمزه، ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد. مصرف چوب دارچین به صورت روزانه ممکن است فشار خون افراد مبتلا به دیابت را نیز کاهش دهد. برای مصرف دارچین می توانید در رژیم غذایی خود آن را بر روی غلات صبحانه، تخم مرغ و حتی قهوه اضافه کنید.

کاهش قند و فشار خون با چای ترش

تحقیقات در مورد مصرف چای مخصوصا چای ترش نشان داده است که مصرف چای ترش در طی روز به صورت دم کرده تأثیر زیادی بر کاهش فشار خون دارد.

یوگا و فشار خون

مطالعات اخیر نشان می دهد که حفظ عضلات و انعطاف پذیری آن ها، نقش موثری بر سلامت بدن دارد. به عنوان مثال از طریق تمرینات یوگا به طور منظم، انعطاف پذیری شریان ها صورت گرفته و در نتیجه به طور طبیعی، باعث کاهش فشارخون می شود.

تاثیر یوگا در درمان فشار خونمطالعه ای در مجله فیزیولوژی نشان می دهد که  فشار خون افراد ۴۰ ساله و بالاتر، با انجام تمرینات یوگا برای انعطاف پذیری شریان ها، به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

درمان فشار خون با دارچین و عسل

عسل حاوی حدود ۸۰ درصد قند و همچنین اثرات پروتئینی، مواد معدنی و آب است. بدن شما به راحتی می تواند عسل را جذب و استفاده کند و این باعث می شود که کربوهیدرات های مفید وارد بدن شوند. تاثیر گذاری دارچین نیز به عنوان ادویه ای بدون قند، در ترکیب با عسل سودمند است. اگر چه مطالعات اولیه نشان می دهد که عسل ممکن است نقش مهمی در کاهش فشارخون داشته باشد، اما هرگز بدون مشورت متخصص فشار خون این درمان را انجام ندهید. پیش از اضافه کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی خود برای کاهش فشار خون با پزشک خود  مشورت کنید، به خصوص اگر در حال  مصرف داروهایی برای کاهش فشار خون هستید.

بابونه و فشار خون

بابونه گیاهی با خواص فراوان است که می تواند در کاهش فشار خون مفید باشد. تاثیر مصرف آن با داروهای فشار خون بالا ، دارای اثر دهی بیشتری است.

کرفس و فشار خون

آب کرفس و فشار خونآب کرفس در درمان فشار خون بالا بسیار سودمند است. شما می توانید کمی آب به ساقه های کرفس اضافه کرده و آن را در درمان پرفشاری خون مصرف کنید.

خواص بهارنارنج بر فشار خون

بهار نارنج تلخ به صورت دم کرده و یا عصاره آن در درمان پرفشاری خون مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره بهار نارنج تلخ حاوی سونفریین است و اثرات سمپاتومیتی سینافین در این عصاره ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

رازیانه برای کنترل فشار خون

رازیانه گیاهی است که در اکثر نقاط اروپا و دریای مدیترانه رشد می کند. دانه های این گیاه در قرون وسطی برای طعم دهی و به عنوان دارو استفاده می شد. امروزه، مصرف دانه رازیانه، نقش مهمی در کاهش فشار خون داشته و گزینه مناسبی در درمان این بیماری به شمار می رود.

تاثیر زالو درمانی بر فشار خون

تاثیر زالودرمانی بر فشار خونمطالعات مختلف نشان داده است که بزاق زالو حاوی آنزیم های مفیدی است که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. آنزیم های ضد انعقاد موجود در بزاق زالو سبب کاهش گرایش انعقادی خون می شود؛ بنابراین این آنزیم ها نه تنها از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، بلکه باعث می شوند تا لخته ها ی خون از قسمت های دیگر بدن نیز حذف شده و منجر به کاهش قابل ملاحظه فشارهای سیستولیک و دیاستولیک شود.

خواص کاسنی برای کاهش فشار خون

عصاره کاسنی که حاوی فروکتان و نوعی یونولین است، اثرات مطلوبی بر بدن دارد؛ از جمله اثرات آنتی هپرگلیسمی و ضد دردی لیپیدمی و بهبود حرکت روده. مطالعات نشان داده است که  عصاره ریشه کاسنی بر گلوکز خون، متابولیسم لیپید و کاهش فشار خون تاثیر گذار است.

تاثیر مکمل منیزیم بر کاهش فشار خون

مصرف منیزیم کافی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. توصیه می شود که افراد مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های منیزیم را برای کاهش فشار خون خود مصرف کنند.

با توجه به ایمنی نسبی و هزینه پایین، مکمل های منیزیم می توانند گزینه مناسبی برای کاهش فشار خون در افراد با خطر بالا و یا بیماران مبتلا به فشار خون بالا در نظر گرفته شوند. محققان دریافتند که مصرف ۳۶۸ میلی گرم مکمل منیزیم روزانه به مدت سه ماه موجب کاهش فشار خون سیستولیک افراد به میزان ۲ میلی متر جیوه (mmHg) و کاهش فشار خون دیاستولیک می شود.

هویج و فشار خون

هویچ و فشار خونآب هویج دارای آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن و ویتامین A و C است. آنتی اکسیدان ها درعروق خونی باعث محافظت بدن از رادیکال های آزاد می شوند. محققان اعلام کرده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است در درمان فشار خون بسیار موثر باشند.

سیاه دانه برای درمان فشار خون بالا

روغن سیاه دانه در درمان برخی از شایع ترین شرایط خاص، از جمله فشار خون بالا و آسم، کاربرد دارد. سیاه دانه دارای خواص قوی ضد قارچی است که در درمان انواع عفونت ها نیز استفاده می شود. ازجمله مزایای عمده روغن سیاه دانه می توان به کاهش فشار خون بالا اشاره کرد.

عدس و فشار خون

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که مصرف عدس می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش سطح خطرناک فشار خون داشته باشد. تحقیقات جدید نشان داده است که عدس می تواند میزان انقباض رگ های خونی را کاهش دهد. مصرف چربی و نمک بالا می تواند رگ های خونی را مسدود یا منقبض کرده و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا کند. اضافه کردن عدس به رژیم غذایی در رفع این مشکل کمک کننده است.

میوه به و فشار خون

میوه به و فشار خونمیوه” به” یک میوه معطر و متعلق به خانواده Rosaceae است که در خانواده سیب و گلابی نیز قرار می گیرد. این میوه، بومی مناطق گرم و معتدل جنوب غربی آسیا بوده و یک میوه فصلی است که از پاییز تا زمستان در دسترس است . میوه “به”، غنی از پتاسیم بوده و پتاسیم موجود در آن در کاهش فشار خون بالا موثر است.

اسفناج و فشار خون

در مورد مصرف اسفناج به عنوان کاهش دهنده فشار خون ،نظرات مختلفی مطرح است. اما تحقیقات نشان داده است که آب اسفناج به دلیل مواد معدنی و آهن بالا می تواند از فشار خون بالا جلوگیری کند. بهتر است در مصرف برگ اسفناج و اضافه کردن آن به رژیم غذایی برای درمان فشار خون ،با پزشک مشورت شود.

زنجبیل و فشار خون

مطالعات اولیه نشان می دهد که زنجبیل ممکن است کلسترول را کاهش دهد و به جلوگیری از لخته شدن خون نیز کمک کند. مصرف زنجبیل در درمان بیماری های قلبی و انسداد رگ های خونی که به فشار خون بالا و حمله قلبی یا سکته مغزی منجر می شود، موثر و سودمند است. زنجبیل ممکن است به بهبود کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز کمک کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اثردهی زنجبیل برای بیماری های قلبی و دیابتی لازم است.

خواص عرق کاکوتی بر فشار خون

خواص عرق کاکوتیعرق کاکوتی به طور گسترده ای در طب سنتی برای درمان بیماری های پرفشاری خون در سین کیانگ، (منطقه مستقل چین) استفاده می شود.

آیا عرق آنیسون در کاهش فشار خون مفید است؟

آنیسون، بومی شرق مدیترانه و یکی از قدیمی ترین گیاهان ادویه ای شناخته شده است. عرق آنیسون در درمان دارویی و غذایی استفاده می شود. آنیسون از خانواده  Apiaceae است که شامل هویج، جعفری، کرفس، رازیانه، گشنیز، زیره سبز و سیلیس است. عرق آنیسون برای درمان پر فشاری خون استفاده می شود اما توصیه می شود که بیماران با فشار خون بالا در مصرف عرق آنیسون احتیاط کرده و یا با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرGouyandeh شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  همسرم بيش از ٨ سال است كه مبتلا به افزايش فشار خون هستند
  تا كنون قرص متوپرولول شركت هگزال آلمان را با دوز ٤٧/٥ يكي صبحو يكي شب استفاده ميكنند
  قند ناشتا ايشان ١١٤ ات و قرص متفرمين ٥٠٠ را روزانه يك عدد صبح و يكي شب مصرف ميكنند
  ق ص آتروواستاتين ٤٠ هم روزانه يك عدد مصرف مينمايند
  سال گذشته تيرويد ايشان را برداشتند و پاراتيرويد پايين سمت راست را برداشتند
  چندين روز است كه فشار خون ايشان از پايداري خارج شده
  ايشان بصورت عممومي فشار ١٤ روي ٩ داشتند
  اما جديدن فشار ايشان پايداري خودش را از دست داده
  ابتدا فشار پايين بالا ميرود و به حدود ١٠ و ١١ ميرسد و فشار بالا هم تا ١٧ الا ١٨ افزايش ميابد
  در اين وضعيت با پيشنهاد دكتر قلب ايشان نصف كاتروپريل ٢٥ را مصرف مينمايند كه باعث كاهش فشار ميشود
  زماني كه فشار ايشان بالا ميرود كف سر ايشان درد شديد ميگيرد
  سفيدي چشم كمي به قرمزي ميرسد
  خواهشمندم بفرماييد چه كاري انجام دهيم تا پايداري فشار دوباره بدست آيد
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۰۲( 1 ماه پیش)
   سلام
   گاهي اضطراب باعث اين مسايل ميشه
   اگر اضطراب دارند به روانپزشك مراجعه كنند
   اگر نه كه بايد ويزيت شوند
  2. تصویر کاربرGouyandehسه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۴( 1 ماه پیش)
   جناب دكتر سلام
   براي شنبه ٧ مهر ماه ساعت ١٥:٣٠ وقت را گرفتم به نام خانم نسرين طوري
   ممكنه محبت بفرماييد كمك دارويي بفرماييد
   همسرم در حال حاضر سرماخوردگي شديد دارد ولي نميدانيم چه داريي با توجه به فشار بالاي ايشان مناسب است
   در اينترنت مطالعه كردم و قرص كلداكس و استامينوفن و يا شربت سرماخوردگي بدليل تركيب انتي هيستامين ها فشار خون را بالا ميبرند
   اگر ممكنه بفرماييد ايشان فعلا تا شنبه چه دارويي سرماخوردگي مصرف نمايند
   ممنون
  3. تصویر کاربرGouyandehسه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۴( 1 ماه پیش)
   جناب دكتر سلام
   براي شنبه ٧ مهر ماه ساعت ١٥:٣٠ وقت را گرفتم به نام خانم نسرين طوري
   ممكنه محبت بفرماييد كمك دارويي بفرماييد
   همسرم در حال حاضر سرماخوردگي شديد دارد ولي نميدانيم چه داريي با توجه به فشار بالاي ايشان مناسب است
   در اينترنت مطالعه كردم و قرص كلداكس و استامينوفن و يا شربت سرماخوردگي بدليل تركيب انتي هيستامين ها فشار خون را بالا ميبرند
   اگر ممكنه بفرماييد ايشان فعلا تا شنبه چه دارويي سرماخوردگي مصرف نمايند
   ممنون
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۶( 1 ماه پیش)
   سلام
   همين ها خوبه
   فشار رو بطور چشمگير بالا نميبره و حاي نگراني نداره
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرمعصومه سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم ۷۳ ساله هستن حدودا ۵ سال پیش سکته مغزی کردن‌ و از بعد از آن کراتینین ۲ بود زیر نظر متخصص نفرولوژی و اعصاب بودن الان کراتینین ۵ شده و‌ دو روزه پرم کت در گردن گذاشتن و یک جلسه دیالیز شدن و از بیمارستان مرخص شدن داروهایی که برای فشار خون بالا مصرف میکردن لوزارتان و آملوپرس و متورال بوده که در بیمارستان به دستور پزشک نفرولوژی فقط متورال تجویز کردن و لوزارتان گفتن اصلا نخورن دیروز از بیمارستان مرخص شدن و امروز فشار خون ۱۸ رو ۹ و یا ۱۹ رو ۱۰ بوده زنگ زدم‌مطب دکترشون گفتن آملوپرس روزی یک عدد بخورن ولی بازم فشار رو ۱۷ میخاستم ببینم شما نظری دارن برای بیماران دیالیزی که فشار خون بالایی دارن ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸( 2 ماه پیش)
   سلام املوپرس را دو عدد كنيد و هسدرالازين شروع شود
 • تصویر کاربرZeynab سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر من به خاطر تيروييدم هميشه قرص ايندرال ٢٠ صبح و شب ميخورم
  هميشه فشارم ١١ يا ١٠ هست
  ولى الان چند سرى هست ١٢ رو ٨ شده و نگرانم
  اين هم بگم خيلى استرسى هستم
  يعنى سر همه چيز استرس ميگيرم
  الان بيشترين غمم بارداريم هست
  من ميتونم ايندرال بخورم تو باردارى؟؟؟
  و اينكه فشارم الان بالاست؟؟؟
  خيلى هم ترسو هستم
  ممنون ميشم جواب بدين???
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰( 2 ماه پیش)
   سلام بله مشكلي ندارد ولي تا هفته ١٣ سعي كنيد نخوريد
 • تصویر کاربرمرضیه چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قرص های فشار بعد از چند روز اثر میگذارند
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۲( 2 ماه پیش)
   سلام
   شروع اثر دو روز بعد
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید مزاحم شدم قبلا سوالم رو پرسیدم ولی یادم رفت بگم که افسردگي دارم و این قرص‌ها رو میخورم لاموتریژین کئوتیاپین سیتالوپرام هرشب و بوپیرون هرصبح
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۶( 3 ماه پیش)
   سلام
   سوالتون چي بود
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر