تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، آنژیوگرافی کرونری می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه میزان گرفتگی رگ های قلب به همراه تصاویر آنژیوگرافی آورده شده است.

باز خوانی تصاویر آنژیوگرافی

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- گرفتگی رگ های قلب با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی
5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرجواد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  گزارش CAR مادر اینجانب 74 ساله با وضعیت بیماری دیابت2 و فشار خون بپیوست میباشد. توصیه اورژانس قلب عمل باز است. ایشان راضی به انجام نمیباشد.آیا امکان آنزیوپلاست میباشد؟

  سپاس
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام

   باید بیمار و سی دی انزیو دیده شود تا بشه نطر داد

 • تصویر کاربرابی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تبریک سال نو،
  من حدود ۱۰ماه پیش آنژیو کردم،ولی دکتر گفت هیچی تو رگای قلبم نبود،ولی وقتی اون میله زیر قفسه سینه م حس کردم،یهو نفسم باز شد،یه نسخه برام نوشت پلاویکس و امگا ۳و یه سری داروی دیگه که بخاطر بیکاریم و گرونی داروها نتونستم تهیه کنم،الان دوباره همون حالتارو تجربه میکنم و شبا تو خواب حالت خفگی بهم دست میده،آیا همین داروها رو میتونم استفاده کنم؟ضمنا ۵ساله که بخاطر تپش قلب روزی یه دونه پرانول ۲۰میخورم و ۱۵سی سی متادون یک وعده،البته ۴۰سی سی بود که طی دوسال با تجویز پزشک مقدارشو به مرور کم میکنم،عکس نتیجه رو پیوست کردم
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   تنگی ندارید و فقط جریان خون کنده

   احتمالا نشکلتون اصطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   تنگی ندارید و فقط جریان خون کنده

   احتمالا نشکلتون اصطرابیه

   به روانپزشک مراجعه کنید

   داروها رو هم استفاده کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرپارسا پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پدر من با 65 سال سن بدون هیچ سابقه بیماری یا درد قلب، دچار سکته خفیف قلبی شده اند. فقط ارثی فشار خون بالا دارند.(تابحال سیگار نکشیده اند و سال هاست کوهنوردی را منظم انجام میدهند. در منزل هم بدلیل فشار بالای پدر رژیم غذایی را کامل رعایت کرده ایم.)
  نتیجه آنژیوگرافی در پیوست آورده شده، و نظر دکتر عمل قلب است.(گرفتگی دو رگ یکی 70 و دیگری 100 درصد)
  ازآنجا که ساکن شهرستان هستیم، برای مشاوره و اطلاع از نظر شما درباره شرایط پدرم مجبور به پرسیدن سوال از این طریق شدم.
  به نظر شما عمل بهترین گزینه است؟
  دکتر و بیمارستان خوبی را برای عمل در تهران معرفی می کنید؟
  با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بدون دیدن سی دی به صوزت دینامیک نمیشه دقیق نطر داد

   مرکز قلب تهران بیمارستان رجایی تهران

 • تصویر کاربرYasin پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  حدود 6سال است که بر روی دست چپم غده هایی شبیه به واریس پدید آمده که 3 بار هم عمل کردم ولی باز هم بیشتر میشوداندازه و تعداد این غدد هرروز بیشتر میشود
  1. تصویر کاربرNAMEپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید به دکتر جراح عروق مراجعه کنید

   به دکتر مجید معینی جراح عروق نراجعه کنید

 • تصویر کاربرحسین جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر من سنم 50سال و وزنم 132کیلو هست توان انجام هیچ کاربدنی رو ندارم یعنی به محض شروع یه کار به سرعت نفسم تنگ میشه میخوام بپرسم علت تنگی نفس من مربوط به گرفتگی رگهای قلبه یا اضافه وزن؟ممنونم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   هر دو میتونه باشه

   باید معاینه و اکو شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر