دکتر محمد حسین نجفی

تفسیر درصد گرفتگی رگ قلب با عکس رگهای قلب

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، آنژیوگرافی قلب می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب آورده شده است.

تفسیر آنژیوگرافی قلب

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- تفسیر جواب آنژیوگرافی با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- تفسیر نتایج آنژیوگرافی با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (28 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ،مادرم ۷ ماه پیش آنژیو پلاستی شدن،الان باعلایم درد دوباره مراجعه کردن ،فشار وقند دارن ،میشه لطف کنید جوای آنژیوشون بفرمایید چی بوده،آیا امکان هست دوباره فنر گذاشته بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام بله امكان گرفتگي وجود داره و ر صورت امكان سي دي انژيو رو ببينم
 • تصویر کاربر شکری چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  من آنژیو گرافی شدم و گفتند که باید عمل قلب باز انجام شود و همکاران دیگر گفتند با استنت می شود خواستن بپرسم با توجه به انسداد عکس ها می شود از استنت اسفاده کرد ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا سي دي انژيوگرافي را ببينم
 • تصویر کاربر شهناز جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من بعد از یایسگی مچ هردوی پام سرما رو زیاد احساس می‌کنه به طوری که موقعه خواب باید با پارچه ببندمشون تا بتونم بخوابم. چرا سوال دوم کف پاهام وقتی که راه میرم داغ میشه و میسوزه بخصوص شبها دیابت وچربی ندارم ، روی پاهام نمیتونم زیاد بایستم باید حتما بشینم و آویزون نباشه من پنجاه نه سالمه. فعال هستم ممنون میشم جواب بدین. قلبم سالم هست فقط به طور مادر زادی دوتا رگ روی هم قرار گرفته که رک بالای به رگ پایینی کمی فشار وارد می‌کنه خیلی کم گاهی درد دارم که گفتن چون تحت فشار هست باعث درد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام بهتره از نظر واریس معاینه بشین
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب، سوال در رابطه با مادرم هست سن ٥٨ ، فشار خون و قند با دارو تحت كنترل است ،
  براي چكاپ دكتر ايشون سيتي آنژيو گفتن
  بعد در جواب سيتي گفتند كه بايد آنژيوگرافي بشه ، يكي از رگ ها امكان استند نداره اگر گرفتگي شديد باشه ، خيلي نگران هستم ، ممنون ميشم طبق تجربه تون راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   بر اساس این سی تی انژیو انژیوگرافی بهتر است انجام شود
 • تصویر کاربر فراهانی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  در مقابل گزینه mid در جواب سی تی آنژیو نوشته شده Non calcified plaque with mild stenosis
  آیا این به معنی این است که آنژیو لازم است؟
  گزینه های دیگر همگی نرمال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   خیر گرفتگی خفیف است و نیازی به انژیوگرافی نیست
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم ببینم این تفسیر که خدمتتون ارسال میکنم نشاندهنده گرفتگی عروق است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   گرفتگی مهمی ندارد و خوب است
 • تصویر کاربر ارش شنبه ۲۴ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام اقایی ۴۶ ساله با سابقه خانوادگی قلبی یعنی سکته پدرم زیر سن ۵۵ سال و فشار خون ۱۳ روی ۹ و ldl 83 و قند خون ۸۸ مدتی حدود ۳۰ ماه دچار درد در شانه بازو و پایبن ارنج دست چپ و گرفتگی گاه و بیگاه قفسه سینه البته این دردها غیر فعالیتی هستن و بدون نفس تنگی معذالک با توجه به سابقه خانوادگی به پزشک مراجعه و دو این ۳۰ ماه سه نوبت تست ورزش و چهار بار اکو و بینهایت نوار قلب داده ام که همگی به تایید چندین متخصص قلب سالم بوده ولی درد من ادامه داشت و به اصرار خودم دکتر درخواست سی تی انژیو کرد که انجام دادم نتیجه گرفتگی خفیف پلاک کلسیفیته در یکی از رگ ها بود که گزارش سی تی رو براتون میفرستم در ضمن ماسل بریج سطحی هم سی تی تشخیص داد پزشک با دیدن نتایج دستور مصرف اسپرین ۸۰ و استاتین ۱۰ با توجه به سطح ldl خون دادن و برای فشار خون و ضربان قلبم که ۹۰ بود قرص کنکور ۵ که الان با مصرفش فشارم به ۱۱ روی ۷ و ضربانم به ۷۰ رسیده است ( که قبلا فشارم ۱۳ روی ۹ بود) حال خواهشمند است بفرمایید درصد گرفتگی رگ من چقدر است و چقدر خطرناک و ایا در این میزان گرفتگی احتمال پارگی پلاک وجود داره چون این مساله منو میترسونه و ایا داروهای تجویز شده برام مناسبه و برای ماسل بریج سطحی چی مصرف کنم دارو و در ضمن روزی نیم ساعت پیاده روی دارم و در مورد جنس پلاک کلسیفیته توضیح بفرمایید چون شنیدم درصد پارگی این نوع پلاک کمتر از انواع دیگه پلاکه با تشکر منتظر رهنمودهای شما هستم در ضمن این قرص استاتین ایا برای ldl 83 مناسبه یا نه
  1. تصویر کاربر ارش پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش)
   گمونم کامل ارسال نشد گزارش سی تی
  2. تصویر کاربر ارش پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش)
   گمونم گزارش سی تی درست ارسال نشد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ دی ۱( 4 ماه پیش)
   این سیتی سالم است و نیاز به هیچ کار ببشتری ندار و خطر پارگی پلاک هم تقریلا صفر است. توصیه ی اول ورزش منظم و کاهش وزن است. داروهای خوبی تجویز شده است. بهتر است ldl شما له زیر ۷۰ برسد ورزش منظم داشته باشید و سه ماه بعد ازمایش چربی بدهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام.طبق گزارش آنژو نیاز حتمی به عمل باز هست یا بوسیله دارو و بالن میشه جواب گرفت
  بیمار66ساله که مبتلا به دیابت هم میباشد خیلی نگران هستیم ممنون میشم زودتر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش)
   طبق این گزارش بهتر است جراحی باز بشوند
 • تصویر کاربر حبیب پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید مدارک ضمیمه متعلق به خانمی 65 ساله با درد پشت می باشد که با مراجعه به پزشک قلب گرفتگی عروق تشخیص داده شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ دی ۱( 4 ماه پیش)
   گرفتگی گزارش شده خفیف است توصیه ی من انجام سی تی انژیوگرافی برای تشخیص نهایی است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۳ دی ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  گزارش پیوست سی تی آنژیو اینجانب است که اخیرا در مرکز قلب شهید رجایی انجام شده.لطفا با توجه به گزارش پیوست بفرمایید آیا به آنژیو گرافی برای نصب استنت نیاز است.توضیح اینکه بنده مشکلی از نظر درد در قفسه سینه و مشکل تنفسی در هنگام ورزش ندارم و کوهنوردی هم میکنم.ظاهرا در گزارش اشاره به رسوب های کلسیمی ذکر شده با تجمع Calcium score = 206 آیا نشان دهنده گرفتگی حاد است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱ دی ۱( 5 ماه پیش)
   این سی تی انژیوگرافی یک تنگی شدید در یکی از عروق اصلی گزارش کرده و از نظر من بهتر است انژیو گرافی بشوید. نصب استنت هم احتمالا نیاز خواهد داشت که جواب قطعی اش در انژیو مشخص می شود
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱ دی ۱( 5 ماه پیش)
   با سلام و تشکر
   در صورت گرفتگی شدید رگ چرا عوارض درد قفسه سینه و تنگی نفس در زمان فعالیت های ورزشی مخصوصا کوهنوردی را حس نمی کنم البته داروهای تجویز شده شامل پلاویکس آسپرین اترواستاتین و سوستاک 2.6 استفاده میکنم.
  3. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱ دی ۱( 5 ماه پیش)
   با سلام و تشکر
   در صورت گرفتگی شدید رگ چرا عوارض درد قفسه سینه و تنگی نفس در زمان فعالیت های ورزشی مخصوصا کوهنوردی را حس نمی کنم البته داروهای تجویز شده شامل پلاویکس آسپرین اترواستاتین و سوستاک 2.6 استفاده میکنم.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ دی ۱( 5 ماه پیش)
   لزوما قرار نیست هر تنگی منجر به درد شود، بسیاری افراد هستند بدون علامت ناگهانی سکته می کنند. انژیو شود بهتر است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر