تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی

تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی

تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، آنژیوگرافی قلب می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب آورده شده است.

تفسیر آنژیوگرافی قلب

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- تفسیر جواب آنژیوگرافی با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- تفسیر نتایج آنژیوگرافی با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ، جناب دکتر ،خانمی ۵۶ساله هستم ۱۳فروردینماه سالجاری بدلیل تپش قلب و درد قفسه سینه به اورژانس بیمارستان جماران مراجعه کردم پس از گرفتن نوار و اکو پذیرش شده و سپس آنژیوگرافی شدم که نتیجه را خدمتتان تقدیم میکنم ، به تشخیص آقای دکتر عزیزی اسویکس۷۵ هفته ای ۲عدد، نیتروکسیر۲/۶ روزی یکعدد،متورال ۵۰ روزی نصفی،آسپرین۸۰ روزی یکعدد،زراستاتین۱۰ شبی یکعدد تجویز کردند، لطفا نظر خودتان را در تفسیر آنژیوگرافی و داروها و همچنین امکان روزه گرفتن دارم یا خیر متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   عکس انژیو را نفرستاید این فقط عکس ازمایش است
  2. تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   سلام عکس گزارش آنژیو+نوار+اکو و گزارش آن را خدمتتان ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   عکسها باز نمی شوند به ۰۹۱۲۴۷۱۳۹۱۳ بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام،مادرم متولد سال ۴۲،با تشخیص پزشک آنژیو شد،حین آنژیو متوجه گرفتگی عروق شدن ولی گفتن به علت نازک بودن رگها زدن بالن خطرناک،امکان پاره شدن رگ وجود داره و باید درمان دارویی ادامه پیدا کنه،سوالم اینه با توجه به نتیجه آنژیو که میفرستم خدمتتون این مقدار گرفتگی خطرناک نیست؟آیا علم اینقدر پیشرفت نکرده که روشی برای باز کردن رگهای نازک وجود داشته باشه؟ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   بهتر است اگر مقدور باشد فیلم آنژیوگرافی را یک بار ببینیم ولی بر اساس گزارش تنگی های وجود داشته است که احتمالن تعبیه ی استنت را پزشک شان به صلاح ندانسته فعلن . اگر سی دی را ببینیم دقیق تر می شود نظر داد
 • تصویر کاربر اکبری جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. من مدتی درد در سمت چپ قفسه سینه و بازو چپ داشتم تا به دکتر مراجعه و پس از اکوی قلب گفته شد افتادگی دریچه میترال و همراه با نارسایی و گشادی چند دریچه اس و توصیه عکس داده شد پس از عکس گفتند که قلبت بزرگ شده و خوب نیست و فعلا به مدت ۲۰ روز قرص پریپرانول روزی دوعدد تجویز کردن آیا نیاز به آنژیو دارم و جدی و نگران کننده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   نه فعلن نیازی به انژیو نیست همین داروها کفایت می کنند
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام.من از مریضهای شما هستم.ده روزی هست نیمه شبها دستهایم دچار خواب رفتگی میشه.خواستم ببینم باید به شما مراجعه کنم یا مشکل از عصب‌های دستم هست.ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مورد اورژانسی نیست سر فرصت بیایید یک ارتوپد هم ببیند بد نیست
 • تصویر کاربر ابولی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من رماتیسم داشتم نتیجه قبلی +++بود مربوط به crp الان دارو خوردم بعد از ۳ ماه نتیجه ازمایشم شده + crp ایا بهتر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده اسکن قلب انجام داده ام نوشته :stress-induced ischaemia is highly suggested in the parts of inferolateral wall'either due to Cad or non-academic entities(microcirculation endothelial dysfunction,slow flow,...). note:the hypoactivity in the parts of Inferior&inferoseptal walls was most likely due to visceral attenuation artifact according to prone position images. Relatively good coronary flow reserve in the rest of myocardium. آیانیاز به آنژیوگرافی دارم؟باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   به نظر با این گزارش بله انژیوگرافی لاطم است
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با عرض سلام ببخشید بنده ۳۶ ساله هستم و بر اثر علت درد در قفسه سینه سی تی آنژیو دادم که نوشته LAD:superficial myocardial bridge at mid partو D2: small calibre/ patent
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   گرفتگی مهمی که ندارید. ماسل بریج هم یک پل عضلانی است که در شما به طور غیرطبیعی مقداری رگ را تحت فشار قرار میدهد. در مورد شما سطحی است و جای نگرانی ندارد فقط درمانش دارویی است
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۳ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  تداخل دارویی بین مصرف تریاک با اکسابین 20 چون از امروز باید مصرف اکسابین شروع بشه به خاطر بیماری آمپولی ریه بنده 35 ساله هستم تریاک مصرف میکنم و تداخل این دوتارو بهم کامل توضیح بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   ببینید تداخلش این است که ممکن است اکسابین شما بی اثر باشد، یعنی تریاک اثر اکسابین را خنثی کند و در نتیجه امبولی ریه ی شما برطرف نشود، سعی کنید مصرف تریاک را اگر نمی توانید قطع کنید کمترش کنید
  2. تصویر کاربر سجاد شنبه ۳ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   ممنون از لطف و راهنمایی های شما واقعا لطف کردین
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)
   .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ماهان شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لا صدای اضافه قلب برای پسرم از بدو تولد به دکتر مراجعه و تحت مراقبت دکتر مرتضاییان بیمارستان قلب رجایی بودن بعد از چند سری آنژیوگرافی و پلاستیکی تشخیص عمل باز دادن
  لطف میکنید میزان خطر عمل و در کل نطرتون رو اعلام کنید شرایط خیلی سختی رو تحمل میکنیم همش تو فکر هستیم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)
   احتمالا به شما هم گفته اند که یک سوراخ در قلب و تنگی زیردریچه ی ریوی دارند، در مجموع اگر عمل انجام نشود در بلندمدت قلب راست را بزرگ می کند و با اسیب به ریه همراهی خواهد داشت، به نظر بهترین تصمیم همین انجام عمل باز است، در سن ایشان خطر عمل کم است، قطعا سود این عمل از ضرر عمل نکردن بیشتر است
 • تصویر کاربر رحیمی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر نجفی عزیز
  پدرم با ۶۳ سال سن در بیمارستان بین‌المللی ولیعصر تبریز بستری و نظر به نتیجه آنژیوگرافی دکتر مهدی طلوعی گفتند در سه رک گرفتگی داره و با توجه به ریسک آنژیوپلاستی پیشنهاد و ارجاع به دکتر رضایت پرویزی جهت انجام جراحی قلب باز کرده که ما و پدرم را خیلی نگران کرده ...... ممنون میشم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)
   نتیجه آنژیوگرافی
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)
   سلام نتیجه انژیو را ندیدم، اگر هنوز جراحی نشده اند ، سی دی انژیو را ببینم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر