تفسیر گرفتگی رگ های قلب با تصاویر آموزشی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، آنژیوگرافی کرونری می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه میزان گرفتگی رگ های قلب به همراه تصاویر آنژیوگرافی آورده شده است.

باز خوانی تصاویر آنژیوگرافی

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- گرفتگی رگ های قلب با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۲۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من خانم 47 ساله با سابقه بیماری فشارخون و همچنین مادر بیماری قلبی و پدر بیماری فشارخون و مدت 2 سال است که داروی فشارخون مصرف میکردم متاسفانه 3 ماه پیش به دلیل فشارخون بالا از طریق اورژانس به بیمارستان منتقل شدم و توسط دستور پزشک ازمایشات اکو قلبی و تست ورزش انجام دادم متاسفانه هیچگونه از مسدود بودن رگها نشان داده نشده و من دو هفته گذشته دچار 2 سکته همزمان قلبی شدم و مجددا با عمل انژیو گرافی احیا شدم. شوالم این است ایا یک بیمار با مشخصات و علایم من میشود در طول 3 ماه دو تا از رهای اصلیش مسدود شود؟ آیا گرفتگی 2 رگ اصلی قلب میشود در طول 3ماه یعنی بعد از تست ورزش و او آزمایشات اتفاق بیافتاد با سابقه فشار خون و ارثی بودن بیماری پدر و مادر؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۲۱( 1 هفته پیش)
   سلام
   به ندرت بله
   البته تست ورزش گاهي گرفتگي را نشان نميدهد
 • تصویر کاربرفاطمه پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  همسر من 55 ساله بدون هیچ سابقه قلبی ناکهان دچار حمله قلبی شد و بعد از انژیو گرافی متوجه شدند که دو تا از رگهای اصلی قلب مسدود شده و باید عمل باز انجام بده و چون دچار استیون جانسون هست نمی تواند ASA بخوره برای همین اگر با این شرایط عمل نکنه با دارو میشه تنگی عروق را برطرف کرد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۶( 1 هفته پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربررضا شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دکتر يک هفته پيش در حالي که تو کلاس نشسته بودم يک دفعه احساس خالي شدن قلبم رو نمودم چند ثانيه بعدش سرگيجه و حالت منگي داشتم که به بيمارستان مراجعه کردم و نوار قلبي و آزمايش خون گرفتن چون پدرم در 55 سالگي عمل قلب باز شده و مادرم هم تا الان دو با آنژيو شده و رگهاش بالون خورده و عموم هم دو ماه پيش بر در سن حدوداً 60 سال دراثر سکته قبلي مرحوم شدن، پزشک برام اسکن قلب پيشنهاد کرد که بعد از اسکن قلب که گرفتکي خفيف دارم پزشک وقت آنژيو داده و مي گه که بعضي مواقع گرفتگي خفيف در آنژيو شديده و بايد حتماً آنژيو بشي جواب آنژيو رو مي فرستم فقط لطفي بفرمائيد و نظر خود را براي اينجانب ارسال فرمائيد ضمناً وقت آنژيو من همين دوشنبه است آقاي دکتر فقط من بعضي مواقع که اونهم به خاطر تپش قبلي که از اون روز برام ايجاد شده درد خيلي خفيفي و سنگيني تو قلبم احساس مي کنم ضمناً تپش قلب اذيتم مي کنه بعضي مواقع هم شب مياد سراغم و باعث مي شه نتونم بخوابم دکتر دارويي هم بهم نداده و گفته که بعد از آنژيو دارو مي دم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۶:۴۰( 2 هفته پیش)
   سلام از نظر من نياز به انژيو با اين اسكن نيست
 • تصویر کاربراميد شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۲( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دكتر جان سلام أشالا هميشه سايت بالا سر خانوادت باشه .
  من پدر در سن ٣٦سالگي به علت داشتن ديابت عمل قلب باز كرد و ٥تا از رگ هاي أصلي رو پيوند زِد و از سال ٨٣تا ٩٧ /حدود١٨ بار انژيوگرافي شده و ٤تا استند دارويي گذاشته اخيراً حالش زياد جالب نيست شبا تنگ نفس ميگيره احساس خفگي بحش دست ميده تا اينكه اول ماه گذشته حالش خيلي بد شد و رفت بيمارستان طوري كه تا أواخر اين ماه ٣بار تو بيمارستان بستري شد و ٢بار هم سكته كرد و دكترا هم نظرشون بر اين بود كه با اين پرونده اي كه اين بيمار داره هيچ اقدامي نميشه انجام داد نه انژيو چون رگ ها باريك شده --نه عمل چون به خاطر ديابت و اين شرايت بيمار احتمال موندن بيمار ٢٠ الي٣٠٪‏ الان هم ما هيچ چاره ديگه نداريم ديروز از صبح تا غروب ٤بار درد شديد سراغش اومد هر دفعش هم ٢يا٣تا مورفين زدن تا اروم شده دوباره تأثير دارو رفته دردش شروع ميشه حالا دكترش به ما گفته كه اگه انژيو كنيم احتمال دياليزي شدني خيلي بالاس
  دكتر جان فدات شم الهي هميشه سلامت باشي اگه راه حلي داري جلو پام بزار اشالا حر چي از خدا ميخواي بهت بده
  فقط من زمان اصلا ندارم اگه امكانش هست جواب منو مقداري خارج نوبت بده
  از دوستان هم معذرت خواهي ميكنم
  با تشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۲( 3 هفته پیش)
   سلام
   بايد دوز داروها تا حدي بره بالا كه درد و تنگي نفس كنترل سه
   اگر هم مشكل اعصاب مثل اضطراب دارند اون هم درمان شه
 • تصویر کاربرمعصومه سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دراسکن قلب گفتن گرفتگی عروق دارم
  الان دچارتنگی نفس هستم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۱۹( 1 ماه پیش)
   سلام سريعتر براي انژيوگرافي اقدام كنيد يا در مطبم ببينمشون
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر