دکتر محمد حسین نجفی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، عمل آنژیو قلب می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب آورده شده است.

تفسیر آنژیوگرافی قلب

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با عمل آنژیو قلب طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- تفسیر جواب آنژیوگرافی با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- تفسیر نتایج آنژیوگرافی با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.4/5 - (45 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمودی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم سال 96 عمل قلب باز انجام داد و دو رگ اصلی را بای پس کردن و از آن زمان قرص والسارتان 80 و متورال 50 روزی دو عدد صبح و شب و آترواستاتین 40, عصرها و قرص متفورمین پیوسته رهش یکی صبح و یکی عصر و همچنین قرص قند گلوریپا 10 یکی ظهر استفاده می کنند اخیرا اسکن هسته ای قلب دادن و مشخص شد یکی رگ سومی که در زمان عمل باز گرفتگی جزیی داشته و دست کاری نشده الان گرفتگی داره و جواب اسکن مثبت شده دکتر قرص نیتروگلیسیرین هر 12 ساعت تجویز کرده و همچنین نصف قرص هیدروکلرونیازید 50 را بین صبح تا ظهر باید مصرف کنن الان مادرم خیلی ضعیف شده و همش احساس ضعف و بی حالی شدید دارد به خصوص صبح ها بعد از مصرف این قرص ها خواهشاً ما رو راهنمایی بفرمایید که چطور این قرص ها استفاده کنه که اینقدر ضعف نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   هیدروکلرتیازید را ۱.۴ بدهید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانم بنده ۴۵ سال دارن چاق نیستن و مشکل چربی خون هم ندارن و همچنین مشکل قلبی ارثی هم ندارن، در سینه درد و سوزش داشتن، نوار قلب و اکو دادن دکتر گفت مشکلی نداره اما توی تست ورزش از یه جایی به بعد نتونست ادامه بده و درد داشت در نتیجه دکتر سیتی آنیژو نوشت و الان لینک عکسشو میفرستم خدمتتون اما تاذجوابش بیاد ۲هفته طول میکشه میخواستم لطف کنید و با دیدن عکس ها بصورت تقریبی بفرمایید که آیا انسداد داره؟میترسم تا زمانی که بخوان جوابو بدن خدای نکرده مشکلی واسش بوجود بیاد، مرسی
  http://37.32.40.52/metric/Account/browseExameMobile.html#Series_page
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   عکس ها باید با نرم افزار دیده شود...
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲ آبان ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با توجه به عکس سیتی آنژیو آیا رگ های قلب گرفتگی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ آبان ۲( 5 ماه پیش)
   نرمال است
 • تصویر کاربر Sm سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.
  ببخشید آقای دکتر مادرم ۵۴ سالشونه و دیروز فشارخون شون ۱۴/۹ بوده و قلبشون درد شدید گرفت و به متخصص قلب مراجعه کردند گفتند یکی از رگهای قلبشون رسوب گرفته خواستم بدونم مشکل شون چقدر مهمه و با دارو درمان میشه..؟
  1. تصویر کاربر Sm جمعه ۲۱ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   این هم نوار قلب شون هست.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   فعلا دارو مصرف کنند
  3. تصویر کاربر Sm دوشنبه ۲۴ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   سپاسگزارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   .
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  ایا سیتی آنژیو من نرماله یا نیاز به پیگیری داره.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   نرمال است
 • تصویر کاربر صبا جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام پدر من چندین ساله فشار خون و دیابت داره که با قرص لوزارتان و متفورمین کنترل میکنه،چند هفته پیش یهو حالشون بد میشه،حس می‌کنه بی‌حال میشه و رنگ صورتشون می‌پره،و رنگ لبشون تیره میشه،فشارشون میاد پایین و نوار قلب که گرفتن گفتن ضربان قلبشون اومده پایین،بعد از دو ساعت خوب میشه ،دیگه ما بردیمشون برای چکاپ کامل،نوار و اکو و اسکن هسته ای قلب انجام دادیم براشون ،من نتیجه رو خدمتتون ارسال میکنم ،ممنون میشم نظر بدین
  پدرم ۷۴ سالش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   توصیه به آنژیوگرافی
 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام
  با علامت تنگی نفس به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم و بعد از مثبت شدن تست ورزش ، سی تی آنژیو انجام دادم. میخواستم لطف کنید و جواب سی تی بنده رو تفسیر نمایید.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   توصیه به آنژیوگرافی
 • تصویر کاربر فرخ جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  همسرم انژیوگرافی انجام داده ونتیجه انسداد ۹۰درصدی کلسفبکیشن دارد lad ایا امکان استنت گذاری وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   باید فیلم رویت شود
 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۱۳ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام
  لطفا نظرتون در مورد گزارشبفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   فقط یک عکس ضمیمه است و باید فیلم رویت شود...
 • تصویر کاربر فرید یکشنبه ۹ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام یک سوال دارم
  من آنژیو گرافی شدم و دکتر گفت یک رگ رو نتونستد ببینن اولا این چطور ممکنه که یک رگ رو نتونن ببینن و دیگر اینکه یک ماه دیگه نوبت آنژیو گذاشتن که اگر نیاز بود فنر بذارن ای بازه زمانی زیاد نیست؟ گزارش پزشک رو گذاشتم لطفا مطالعه کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۹ مهر ۲( 6 ماه پیش)
   بستگی به شرایط بیمار دارد و می شود هما ن جلسه نیز فنر گذاری کرد...همه رگ ها گزارش شده است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر