دکتر محمد حسین نجفی

وی تک قلبی چیست؟

احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد. مهم ترین این آریتمی ها را با نام ونتریکولار تاکی کاردی/تاکی کاردی بطنی/ وی تک قلبی و یا VT می شناسیم. اما این آریتمی چیست؟ چرا و در چه شرایطی رخ می دهد؟ برای مقابله با آن چه راهی وجود دارد؟ خطر این آریتمی چقدر است؟ در نوشتار پیش رو سعی می کنیم با زبانی ساده به این سوالات پاسخ بدهیم.

وی تک قلبی چیست؟

این بیماری به طور کل در دسته ی آریتمی های قلبی تقسیم بندی می شود. به این معنی که به خاطر بروز برخی تغییرات در بافت قلبی ضربان قلب از حالت طبیعی خود خارج می شود. این تبدیل از حالت طبیعی به حالت غیرنرمال می تواند باعث بروز تغییراتی در قلب شود.

به دنبال این حالت و افزایش ضربان بالا حتی نزدیک به ۱۷۰ تا ۲۰۰ عدد در دقیقه (ضربان قلب طبیعی بین ۶۰ تا ۱۰۰ عدد است) علایمی نظیر موارد زیر را فرد حس می کند

درمان vt قلبی
 • سیاهی رفتن چشم ها
 • سرگیجه
 • حالت خفگی 
 • ضربان بالا

در صورت ادامه یافتن این حالت با توجه به اینکه قلب توانایی تپش مناسب و تخلیه ی طبیعی خون را از دست داده است فرد دچار از دست رفتن هوشیاری می شود و در صورت ادامه ی این حالت و عدم درمان مناسب و حتی در مواردی خاص امکان مرگ بیمار نیز وجود دارد.

وی تک قلبی یا VT چرا رخ میدهد؟

بروز این بیماری علت های مختلفی دارد اما شایعترین علت ان می تواند سکته ی قلبی باشد. در این حالت به خاطر مسدود شدن عروق کرونری بیمار و بسته شدن جریان خون بافت قلب آسیب دیده و به دنبال این آسیب است که عضلات آسیب دیده برخلاف بافت سالم شروع به تولید جریان های آریتمی می کنند. بروز بیماری VT پس از سکته قلبی می تواند  بسیار خطرناک باشد و اگر به موقع درمان نشود معمولا به مرگ بیمار منجر می گردد. 

شایع ترین علت مرگ های زود هنگام (یک ساعت اول) پس از سکته ی قلبی وی تک قلبیست. در موارد دیگر به جز سکته قلب وی تک قلبی میتواند در اثر برخی بیماری های مادرزادی نظیر کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک یا ARVD نیز این اتفاق افتد. هم چنین برخی بیماری های دریچه ای نظیر تنگی های شدید دریچه ی آئورت در صورت عدم درمان به موقع ممکن است در مراحل پایانی خود به بروز بیماری VT قلبی منجر شوند.

VT قلبی تا چه حد خطرناک است؟

واقعیت این است که VT بیماری خطرناک و بسیار جدی است. در صورت بروز این بیماری معمولا بیمار ظرف یک تا دو دقیقه هوشیاری خود را از دست می دهد و اگر درمان به موقع ظرف چند دقیقه ی آینده انجام نشود متاسفانه ایست قلبی و فوت رخ می دهد. البته این اتفاق در تمامی VT های قلبی صورت نمی گیرد. برخی از انواع این بیماری بسیار کوتاه بوده و ظرف سی ثانیه تا یک دقیقه خود به خود رفع می شوند ولی مواردی هم هستند که آریتمی بیش تر طول می کشد و در نتیجه ی این اتفاق وقایع تلخی رخ می دهد.

درمان وی تک قلبی

درمان vt قلبی

نباید فراموش کنیم که در صورت بروز این بیماری هر ثانیه برای بیمار اهمیتی ویژه دارد. تشخیص این بیمار برای افراد غیرپزشک مشکل است و معمولا نیاز به بررسی نبض و هم چنین ارزیابی وضعیت ضربان قلب بیمار بر روی مانیتور دارد. معمولا در مواردی که این اتفاق در بیمارستان صورت می گیرد تشخیص بسیار ساده است و توسط تیم پزشکی و پرستاری صورت می گیرد.

ابتدا بگذارید در مورد درمان این بیماری صحبت کنیم. حتما در فیلم ها دیده اید که به برخی بیماران با دستگاه شوک وارد می کنند. در واقع این شوک الکتریکی وظیفه ی برگرداندن ضربان قلب نامنظم بیمار در بیماری VT قلبی، به حالت طبیعی را بر عهده دارد. پس از این وسیله در مواردی که بیمار دچار این مشکل باشد استفاده می شود. 

اما اگر در خیابان با چنین حالتی رو به رو شدیم چه؟ اگر فردی به طور ناگهانی دچار سقوط و زمین خوردن و از دست رفتن هوشیاری شود باید تشخیص اول را بروز این آریتمی برای وی بدانیم. در این حالت است که از دستگاه های الکتروشوک برای درمان بیمار استفاده می شود. در برخی کشورهای غربی این دستگاه ها در مکان های عمومی نظیر مترو و فرودگاه و مراکز خرید وجود دارد تا در صورتی که فردی دچار مشکل شد افراد عادی حاضر در خیابان بتوانند به این وسیله دسترسی داشته باشند و به بیمار دچار مشکل شوک بدهند و جانش را نجات دهند.

آیا وی تک قلبی درمان قطعی دارد؟

درمان قطعی این بیماری بستگی به این دارد که به چه علتی رخ داده باشد. در موارد سکته ی قلبی حاد قدم اول باز کردن شریان های کرونری بسته ی بیمار به وسیله ی آنژیوپلاستی است تا جریان خون برقرار شود و بافت قلب از حالت آسیب پذیر خود خارج شود. در برخی بیماری های مادرزادی نیز کانون های آریتمی در داخل قلب وجود دارند که مکررا تولید VT می کنند. در چنین افرادی معمولا متخصصین الکتروفیزیولوژی با کمک روش های پیش رفته ی ابلیشن (سوزاندن رگ اضافی در اصطلاح عامه) این کانون ها را پیدا کرده و از بین می برند تا بیماری درمان قطعی شود.

کلینیک قلب دکتر نجفی 

۱/۵ - (۱ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من کلا تپش زیاد داشتم پارسال رفتم بیمارستان قلب اکو شدم گفتن نارسایی خفیف تا متوسط دارم هولتر ۲۴ ساعته بستم مشکلی نداشتم نوار قلبم گرفتم مشکلی نداشت من خودم میدونم و متوجه میشم به خاطر وسواس فکری که به مسعله قلبم پیدا کردم همش اضطراب و استرس داشتم تا اینکه حدود یک ماه پیش اینم بگم من تغذیم کلا بهم ریخته یعنی صبحونه نمیخورم یهو ناهار میخورم مصرف میوه هم کم شده کلا درست غذا نمیخورم به خاطر استرسم حدود یک ماه پیش استرس و هیجان زیادی برای یه چند ساعت تحمل کردم قبلشم ۵ ۶ ساعت بود که هیچی نخورده بودم من کلا دست و پاهام سرد هست همیشه آزمایشم دادم مشکلی نداشتم اون روز دست و پاهامم خیلی سرد شد بعد نمیدونم چجوری توصیف کنم صدای لولای در که قرچ صدا میده بسته میشه من یه همچین حالی و اون روز با هر ضربان کوبنده زیاد و قرچ بسته شدن قلبم حدود ۲ ساعت داشتم که وقتی میشستم آروم میشد خیلییی استرس زیادی داشتم بعد از اون روز دیگه آروم شدم روی تردمیل میرم ورزش میکنم ولی هیچ گونه دردی ندارم و تا حالا تجربه نکردم درد و ولی این حالت کوبندگی ضربان و صدای قرچ خیلی بیشتر استرس گرفتم اون روز تموم شد بعد روزای دیگم که صبح ها چیزی نمیخوردم همین حالت با شدت کمتری وجود داشت حدودا ۳ روز پیش هم خیلیی استرس داشتم یهو انقدر این صدای قرچ زیاد شد که صداش و توی تمام گوشم بلند شنیدم اون روز هم صبحانه نخورده بودم و شبش دیر خوابیده بودم خیلی صدای بعدی بود جوری که حس کردم الان حمله قلبی بهم دست میده ولی اصلا نه سوزشی داشتم نه دردی نه دردی که با راه رفتن بیشتر میشد الان خیلی استرس این علاعم و دارم میشه بگین چیکار کنم دوست دارم یه اکو دیگه بدم ولی خیلی زیاد استرس اکو کردن و دارم میترسم توی اکو چیز بدی بگن حالم بدتر بشه من همین الانم از پارسال سر این نارسایی میترال زندگیم مختل شده از لحاظ روحی که استرسشو دارم ولی از لحاظ بدنی مشکل ندارم میترسم یه مشکل جدید به وجود اومده باشه ممکنه حمله پانیک باشه یا طنابای دریچه پاره شده باشه که همچین صدایی داد یه لحظه؟یا حمله قلبی باشه ؟یا از پارسال تا حالا دریچه میترالم آسیب دیدگیش بدتر شده باشه؟ من دختر هستم و ۱۹ سالمه اکو پارسال و میفرستم براتون ممکنه به خاطر کم خونی باشه امسال آزمایش ندادم همون پارسال دادم یا ممکنه به خاطر غذا درست نخوردنم باشه توی اینترنت خوندم یه رگ به شکم میرسه ممکنه اون بزرگ شده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   مدارک اکو را دارید بفرستید؟
  2. تصویر کاربر سارا سه شنبه ۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   بله فرستادم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   اکو ۱۰۰ درصد سالم است بنابراین مشکلی از بابت ساختار قلبی وجود ندارد در سن شما بیشتر مسایل استرسی مطرح هستند
  4. تصویر کاربر سارا جمعه ۱۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر ببخشید این نوار چی این سالم هست چون اکو برای پارسال بود بعد رفتم نوار گرفتن قرص دادن گفتن یک ماه مصرف کن اگر مشکلی داشتی بیا برای اکو اگه نداشتی نیازی نیست به نظرتون برم دوباره امسال اکو ؟
   چون وقتی تپشم بهتر شده صداها هم کمتر شده
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   نوار هم ۱۰۰ درصد سالم است. نیازی به اکوی مجدد نیست نگران نباشید قلبتان خوب است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آزاده پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من در بارداری دومم دچار کوبش قلب شدم طوری قلبم یه ضربه خیلی محکم میزنه بعد یه لحظه انگار وایمیسه ، بعد خدمت شما رسیدم اکو سالم بود بعد هولتر ۴۸ ساعته وصل کردید که گفتید چیزی نیست اما در اون دو روز که هولتر وصل بود دچار این حالتها نشدم ، بعد زایمانم این مشکلم حل شد اما الان بعد ۶ماه دوباره یک هفته مداوم هر روز این حالت بهم دست میده و تقریبا در طول روز مداوم هست و خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم باید باز هولتر وصل کنم؟ الانم قرص اسنترا 100 مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   اگر هر روز دارید بهتر است هولتر مجدد نصب شود. یک داروی کاهش ضربان هم مثل کنکور ۲.۵ بخورید
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک ۶ ما هست پروپرانول ۱۰ میخورم البته گاها یک روز درمیان میخوردم گاها دور روز درمیان ۴ ماه اینا اینطودی خوردم
  الان ی ماه هست یبار هفته ای دو بار پروپرانول ۱۰ خوردم ی بار هفته ای ی بارپروپرانول ۱۰ خوردم الان هم این هفته دوبار خوردم البته موقعی که تپش قلب داشتم نصف پروپرانول ۱۰ رو خوردم که درست شدم من کافئین میخورم تپش قلب میگیرم و اینکه طبق تشخیص دکتر پنیک دارم و طبق تشخیص متخصص شلی دریچه میترال واینکه کم کاری خفیف هم دارم
  الان واقعا نمیدون
  نمیدونم چطوری قطع کنم؟ چون تو نت میبینم عوارض‌داره
  وقتی تپش قلب دارم میخورم بهتر هستم تا اینکه دائم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش)
   با این توصیفات در مواقع تپش فقط دارو را استفاده کنید و نگران نباشید اصلا این بیماری خطرناک نیست
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام بعضی وقتها بدون دلیل در قلبم احساس استرس شدید دارم باید چی کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   قرص پرانول ۱۰ بگیرید و در این مواقع استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر