درمان پرولاپس میترال چگونه است؟

اغلب مبتلایان به پرولاپس میترال نیاز به درمان ندارند؛ ولی توصیه می شود که بیماران هر ۵-۳ سال جهت پی گیری و معاینات مجدد و اکوکاردیوگرافی مراجعه کنند. بیمارانی که نارسایی میترال نیز دارند باید به فواصل زودتر (در حدود هر ۱۲ ماه) جهت معاینه و اکوکاردیوگرافی مراجعه کنند.

بر اساس آخرین راهنمای انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۰۷ قبل از عمل جراحی و دندان پزشکی در صورت عدم وجود سابقه اندوکاردیت قبلی، پیشگیری از عفونت دریچه (پیشگیری از اندوکاردیت) با آنتی‌‌بیوتیک دیگر توصیه نمی‌شود و در عوض توصیه بر آن است که جهت پیشگیری از عفونت، بهداشت دهانی و دندانی با استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان و مراجعات مرتب به دندان پزشک برای جرم گیری رعایت شود.

داروهای بلوک کننده بتا-آدرنرژیک مثل پروپرانولول در درمان تپش قلب، به‌ خصوص موارد ناشی از ضربانات زودرس مفیدند و ممکن است در درمان درد قفسه سینه و اضطراب نیز موثر باشند. البته پروپرانولول در تمامی موارد سندرم پرولاپس میترال مفید نیست. می‌توان در بیمارانی که علائم شدید یا آریتمی قابل توجه دارند پروپرانولول را شروع کرد ولی تنها در افرادی که پاسخ بالینی می دهند، ادامه دارو توصیه می شود.

در حملات گذرای ایسکمی مغزی، استفاده از آسپرین و به ندرت، داروهای ضد‌انعقاد توصیه می شود.

بعضی داروهای ضد‌افسردگی در درمان درد سینه مفید بوده‌اند. مثلا ایمی‌ پرامین قادر به کاهش درد سینه در افرادی بوده که عروق کرونر طبیعی داشته‌اند و استفاده از سرترالین (که در اصل یک داروی ضد افسردگی است) در کاهش درد سینه با منشا غیر قبلی موثر بوده است. همچنین در بعضی مطالعات، در بیماران مبتلا به درد سینه همراه با اختلالات اضطرابی، آلپرازولام (که داروی ضد اضطراب است)، اثرات مفیدی در رفع درد سینه و بهبود اختلال اضطرابی داشته است. و بالاخره آن که ورزش هوازی در بهبود علائم مربوط به درد سینه آتیپیک موثر بوده است.

در موارد نادری پرولاپس دریچه میترال منجر به نارسایی شدید دریچه میترال می شود و ممکن است نیاز به جراحی دریچه داشته باشد.

بیمار مبتلا به پرولاپس میترال قلب

یک خانم پزشک ٢٧ ساله با احساس تپش قلب ،ضربات کوبشی و ناگهانی قلب با احتمال افتادگی دریچه میترال به مطب مراجعه کردند. سابقه ای از هیچ بیماری خاصی نمی دهند. فشار خون و سایر علایم حیاتی نرمال بودند. در معاینه ضربان های قلب نابجا قابل لمس بود.
در اکوی انجام شده افتادگی خفیف دریچه میترال مشاهده گردید. نارسایی دریچه مشاهده نشد.

بحث و نتیجه گیری:

حدود ۴ درصد خانها و دو درصد آقایان دچار شلی دریچه میترال و به اصطلاح پرولاپس میترال می باشند. پرولاپس میترال اغلب مشکل اساسی نبوده و بر اساس شدت آن، پزشک درمان لازم را تجویز خواهد کرد.

در صورتیکه شدت پرولاپس شدید نبوده و نارسایی دریچه همراه آن وجود نداشته باشد ، بهترین راه درمان اطمینان دادن به شخص بوده و اقدام دیگری لازم ندارد.

گاهی برای درمان تپش در بیماران مبتلا به پرولاپس میترال از داروهای بتابلوکر مانند پروپرانولول استفاده می نمایند. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که در گذشته برچسب پرولاپس میترال به آنان زده شده بر اساس تعاریف جدید ، در گروه پرولاپس قرار نمیگیرند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

درمان پرولاپس میترال چگونه است؟
1.5 (30%) 2 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآیلار یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 19سالمه وپرولاپس قلب دارم تازه فهمیدم سه سال قبلی خیلی دردداشتم وخانوادم فکرمیکردن دارم دروغ میگم واین حرفهااماالان که رفتم دکترفهمیدم دوماه داروهاشومصرف کردم ودوماهه نرفتم دکتردردم شدیدترشده حتاشبهانمیتونم بخوابم احساس خفگی ودرددرسینه وگلواحساس میکنم نمیدونم چیکارکنم حالت تهوع ولرزش دست ودرددرپشت سینه هم دارم لطفاراهنمایی کنن
  1. تصویر کاربرNAMEیکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   پرولاپس مهم نیست و جای نگرانی نداره

   بهتره اگر اضطراب دارید درمان کنید و به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نشدید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکتر من افتادگی میترال دارم و یک ماه پیش بعد از اکو دکتر برام دونوبت پرانول ۲۰ تجویز کرد یک ماهو مصرف کردم تا قرصام که تموم شد رفتم ی دکتر دیگه گفت پرانول قطع کنم دیلتیازم ۶۰ مصرف کنم در صورتی که من مشکلی با پرانول نداشتم الان میخوام بدونم کدومشو مصرف کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   پروپرانولول بهتره
 • تصویر کاربرمهسا.م سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض احترام خدمت جناب دکتر نجفی.بنده متاهل و 36 ساله هستم.دو سال قبل به پزشک مراجعه و طبق تست ورزش و اکو رنگی افتادگی میترال تشخیص داده شد.حدود 3 ماه طبق تشخیص پزشک پرانول مصرف کردم و به علت احساس بهبودی دیگه نخوردم.ولی از تقریبا یک سال پیش علایمی مانند تیر کشیدن عمیق قلب که از شدتش تا چند دقیقه تنفس سینه ای نتونستم و شکمی نفس کشیدم تا رد شه.و یک بار هم اخیرا حس کوبشی وسط سینه داشتم.گاهی هم دردهای خفیف دارم که اهمیت نمیدم. دکتر لطفا منو راهنمایی کنید که آیا طبیعیه و یا باید به پزشک مراجعه کنم و دارو بگیرم؟آیا چیزی بجز پرولاپس هست؟؟ سپاس.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   پرولاپس درد نميده و مهم نيست
   دردتون به نظر قلبي نمياد ولي اگر ازارتون ميده بهتره مراجعه كنيد
 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. تقریبا 4 سال هست از زمانی که ازدواج کردم شک عصبی شدیدی به قلبم وارد شد. که باعث سوزش شدید ودرد در ناحیه ی دریچه قلب شدم .تو این 4 سال همیشه سوزش ودرد دارم.نصف بدنم درد میکنه طرف قلب.اکو گرفتم گفت افتادگی دریچه قلب. هیچ دارویی هم کارساز نبوده. یه پزشکی گفت دریچه قلبت حساس شده. راست میگه .با کوچکترین ناراحتی سوزش دارم. ناراحت هم نباشم سوزش دارم زندگیم فلج شده. احساس می‌کنم نیاز به جراحی دارم. 4 سال تمام درد درام نمیدونم چکار کنم نمیتونم تو جمع شرکت کنم.استرسی میشم .لطفا راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   اينها علايم قلبي نيست و علايم اضطرابيه
   بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   براي اطمينان از وضعيت قلب تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربرنسترن سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر 28 سالمه در اکو تشخیص افتادگی خفیف داده شد پزشک گفت چیزی نیست ولی من نگران پیشروی بیماری هستم و اینکه خطر بارداری ، شرایط بارداری ایا خیلی سخت میشه؟ ایا مشکلی برا جنین هم ممکنه داشته باشه؟ و اینکه این موضع منو دچار استرس فراوان و نگرانی کرده که از وقتی فهمیدم همش توجهم به صدای قلبم تپش و درد سمت چپ کرده. در ضمن ef 60%
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   پرولاپس مهم نيست و خطر نداره و پيشرفت نميكنه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر