تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب

علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب توسط فرد اصطلاحا تپش قلب نامیده می شود. بخش عمده ای از افرادیکه به مطب و یا اورژانس بیمارستان مراجعه میکنند از تپش شاکی هستند. شایعترین علت تپش قلب اضطراب است. پرکاری تیرویید و کم خونی نیز دو عامل موثر در ضربان قلب هستند.

علت تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

۱_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

۲_ علل روحی و روانی تپش قلب

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

روحی-علل تپش قلب

۳_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

فیزیولوژیک-علل تپش قلب

۴_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

آریتمی-علل تپش قلب

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

تپش قلب نشانه چیست؟

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علل تپش قلب حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، سریع و منظم ، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

علائم تپش قلب

درمان تپش قلب

تپش قلب ممکن است این احساسات را در قلب شما ایجاد کند:

 • پرش ضربان قلب
 • ضربان و ارتعاش تند قلب
 • تپیدن سریع تر از حد معمول
 • پمپاژ سخت تر از معمول

ممکن است شما تپش را در گلو و یا گردنتان علاوه بر قفسه ی سینه احساس کنید. تپش قلب می تواند در حال فعالیت، استراحت، در حالت ایستاده، نشسته و یا خوابیده رخ دهد.

عوامل خطر

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

 • زیاد دچار استرس می شوید
 • مبتلا به اختلال اضطراب هستید و یا مرتبا حملات ترس و هراس به شما دست می دهد
 • باردار هستید
 • داروهایی مصرف می کنید که شامل محرک هایی هستند از قبیل برخی داروهای سرماخوردگی و یا آسم
 • مبتلا به پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) هستید.
 • مبتلا به سایر مشکلات قلبی از قبیل آریتمی، نقص قلبی و یا سکته ی قلبی در گذشته باشید.

عوارض تپش قلب

خطر عوارض بسیار کم است مگر اینکه بیماری قلبی علت ضربان نامنظم قلب شما باشد. برای آن دسته از تپش هایی که علت آن بیماری قلبی است عوارض احتمالی عبارتند از:

۱- غش کردن

اگر قلب شما تند بزند ممکن است فشار خونتان بیفتد و منجر به غش شود. این احتمال وقتی که مبتلا به ناراحتی قلبی مانند بیماری قلبی مادرزادی و یا برخی مشکلات دریچه ای باشید بیشتر می شود.

۲-ایست قلبی

در موارد نادری تپش قلب ممکن است در اثر آریتمی های تهدید کننده ی زندگی به وجود بیاید که می تواند قلب شما را از تپیدن موثر باز دارد.

۳-سکته مغزی

اگر تپش قلب به علت ضربان نامنظم (فیبریلاسیون) عضلات دهلیزی ایجاد شود،یعنی بیماری ای که در آن محفظه های بالایی قلب به جای اینکه درست بتپند مرتعش می شوند، در این حالت ممکن است حوضچه ی خون تشکیل شده و سبب ایجاد لخته شود. اگر لخته شل شود ممکن است شریان مغزی را مسدود کند و منجر به سکته ی مغزی گردد.

۴-نارسایی قلبی

این نارسایی ممکن است در اثر پمپاژ ناموثر قلب به مدت طولانی که به دلیل وجود آریتمی مثلا فیبریلاسیون دهلیزی ایجاد شده باشد. گاهی کنترل سرعت آریتمی که باعث نارسایی قلبی شده می تواند عملکرد قلب شما را بهبود ببخشد.

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهرانعلت تپش قلب

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من ۱۷مرداد کرونا گرفتم و۴ روز بعدِ من پدر مادرم.تو اون دوره خیلی ضعیف شدم و همچنین اواخر بهبودی خودم استرس بدی بخاطر مادرم گرفتم که حالشون خوب نبود.بعد از بهبودی که خواستم کارهای منزلو انجام بدم دیدم نمیتونم با خم و راست شدن یا حرکات زیاد به شدت تپش قلب میگرفتم و همچنین احساس سنگینی خیلی زیادی روی قلبم داشتم.دکتر رفتم گفتن دریچه های قلبت شل شده ،برام بیزو پرولول ۱.۲۵ دادن و کلردیازپوکساید که روم اثر نکردم و الان شبی نصف کلونازپام ۱میخورم.
  از شما هم سوال کردم گفتین بیشتر اضطرابی و بخاطر التهاب سیستمیک ناشی از بیماری هست.
  الان تپش قلبم با خوردن قرص خوبه ولی بازم اگه زیاد تحرک داشته باشم انگار به قلبم فشار میاد.
  آیا باید دوز دارو رو بیشتر کنم؟
  و سوال مهمم اینه که توو این شرایط میتونم واکسن بزنم؟شلی یا گشادی دریچه ها مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   هیچ مشکلی برای واکسن ندارید می توانید دوز دارو را کمی ببشتر کنید اصلا هم نگران نباشید با گذشت زمان علایم شما بهتر خواهد شد بخاطر خود بیماری دست و تا زمان بازیابی قوای جسمانی قبل از بیماری به طول خواهد انجامید
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من فروردین امسال مبتلا به کرونا شدم. با مصرف دارو پس از ده روز علائم من بهبود پیدا کرد. پس از دو سه روز از رفتن علائم ، خودارضایی انجام دادم. از همون لحظه تا الان تپش قلب مداوم دارم. تعداد ضربان بین ۷۰ تا ۸۰ هست اما پیوسته متوجه تپش قلبم میشم. به دکتر مراجعه کردم. تشخیص دادن بصورت مادرزادی افتادگی خفیف دریچه میترال دارم. این رو هم اضافه کنم که در مدتی که کرونا داشتم ، بسیار مضطرب بودم و استرس داشتم. و دوسالی هست که تا ساعت های ۲ نیمه شب بیدارم. چیکار باید بکنم آقای دکتر که این تپش قلب مداوم حل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  همسر من هر چند ماه یکبار و ناگهانی در حالت نشسته یا استراحت، برای چند دقیقه افزایش ضربان شدید میگیره، به طوری که تا حدود 160 میره بالا و بعد حدودا 5 دقیقه یکباره میاد پایین و نرمال میشه. علائم دیگری ندارن.
  آیا مشکل قلبی است یا میتواند منشا عصبی داشته باشد؟ چون سابقه حملات پانیک هم دارن.
  تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بهتر است برای اطمینان یک بار ایشان تست هولتر ضربان نصب کنند تا مسایل قلبی بررسی شوند
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پزشک عزیز.من گاها دچار تپش قلب میشم یه بار تو مطب دکتر تپش قلب گرفتم که دکتر سریع ازم نوار حین تپش گرفت و گفت تپش سینوسی داری و مشکلی نیست میشه لطف کنید بگید چه مشکلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   طپش سینوسی یعنی بیشتر مشکل استرسی است میتوانید پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. دکتر من گاهی دچار سر درد می شدم و علت رو بخاطر خواب نامنظم و استفاده زیاد از گوشی و ضعیفی چشم می دونستم، تقریبا دوماه پیش دچار یک سر درد شدید شدم اما این بار بعد از چند دقیقه تپش قلب هم اضافه شد و بعد افت شدید فشار رفتم بیمارستان قبل از چک کردن فشارم گریه شروع شد و بعد گفتن ضربان و فشار نرمال سرم زدن بهتر شدم اما وسطای سرم یهو احساس تپش و اینباز تنگی نفس اومد سراغم یه مدت بعد اینجوری شدم ولی تنگی نفس رو نداشتم بدنم منقبض،گریه, ترس شدید.اضطراب. متخصص داخلی مراجعه کردم ازمایشاتم سالم بود فقط یکم کم خون بودم احتمال دادن که غده فوق کلیوی کم کار شده چون تقریبا مادرم هم همین علام رو داشتن و جالب اینکه تقریبا همزمان سر درد و تپش قلب و بیشتر برای مادرم حس خواب الودگی میومد سراغ مون .فشارم تو این جور وقتا پایین بود روی 8این حدودا دکتر قرص فلودر کورتیزون دادن. مصرف کردم یکم بهتر شدم. بازم اون رو برای سه ماه تکرار کردن اما هنوز ازمایشی مبنی بر مشخص شدن کم کاری این غده ندادم. اینم بگم من اضطراب و استرس دارم خیلی میترسم مشاورم گفت احتمالا اینا حملات پانیکِ. حالا چند روز که دوباره تپش قلب دارم خفیف اینبار همراه احساس تنگی نفس همش دوست دارم نفس عمیق بکشم حس میکنم نفسم خوب بالا نمیاد هم ترسیدم هم کلافه شدم چیکار کنم دکتر؟ 26سالمه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اینها علایم بیماری پنیک است پیشنهاد من این است که یک متخصص روانپزشکی ببیند از نظر قلبی سالم هستید و خطری ندارد
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یه ورزشکارم چند ساله سنگین ورزش میکنم بعضی اوقات در حالت استراحت نفسم بالا نمیاد یعنی مدام باید یه دم عمیق بکشم تا نفسم بالا بیاد و یه احساس ایست قلبی خیلی بد بهم دست میده یعنی الانه که قلبم بایسته و این مشکل معمولا دو ساعت ادامه داره و ضربان قلبم رو هم احساس میکنم دو سال قبل اکو دادم گفتن سالمه مشکلی نداری آدم بسیار استرسی هم هستم
  آقای دکتر خیلی خیلی میترسم مشکلم میوکاردیت قلبی باشه و یه دفعه حین ورزش یا خواب ایست قلبی کنم چون ورزش سنگین و پرفشار انجام میدم بسیار ممنون میشم کمکم کنید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 4 ماه پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش مجدد کنید اگر مشکلی باشد در همانها مشخص می شود
 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده از هفده سالگی پزشک معاینات تربیت بدنی دبیرستان بعد سه بار بشین پاشو که رفتم گفت ضربان قلبت خیلی زیاد میشه تو نباید بیشتر از یک تایمی بدوی درضمن من الان که بیست سالم هست درد خفیفی همیشگی ناحیه قلبم احساس میکنم در اثر پله بالا پایین رفتن با یک وسیله ضربان قلبم بشدت زیاد میشه طوری که کامل هم حس میکنم هم خیلی عرق میکنم هم نفس نفس خیلی میزنم(اطرافیان میگن بخاطر چاقی چون من یک متر نود قدم هست با صد و ده کیلو وزنم ) بنظر شما این یک بیماری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   به نظر نمیرسد مشکل مهمی باشد ولی یک بار اکو و نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر Soheyl چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر.
  من هر از گاهی دچار نامنظم شدن ضربان قلب میشم و اکثرا در یک یا دو دقیقه به صورت هر شش یا هفت ثانیه یک بار یک ضربان نابجا رو احساس میکنم. بعضی وقتا هم روزانه موقع فعالیت یا خم شدن و برداشتن شئی از روی زمین این اتفاق میفته. و الان در ماه مبارک رمضان دقیقا نیم ساعت بعد از افطار این ضربانات میاد سراغم. و به همراهش استرس و تپش قلب میگیرم. ضربانات جوری هست که انچنان محکم نیست ولی تو گلو و سینه حس میکنم. یوقتایی تو دقیقه بیشتر از 10 تا 15 دفعه حس میکنم. هیچ علائم خاصی دیگه ایی ندارم. ولی احساس تغیر کوچک در تنفس میشم اما تنگی نفس نمیشم.اکثرا بعد غذا یا بعصی وقتها هنگام رابطه جنسی اینجوری میشم که 5 یا 6 دفعه میزنه.7 سالی هست ک این ضربانات همراهمه و بعضی وقتا شاید یکسال هم نیاد سراغم ولی بعضی موقع ها روزانه و طوری ک در ساعت چندین بار دچارش میشم. اکثرا هنگام فعالیت یا یهو از جا بند شدن و یا بعد غذا. بنده 33 سالم هست و به شدت استرسی هستم. الکل مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   یک بار هولتر ضربان نصب کنید و اکو کنید تا اگر اریتمی خاصی وجود دارد تشخیص داده شود
  2. تصویر کاربر Soheyl چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   چند سال پیش نوار قلب و اکو دادم در همین رابطه و خانم دکتر محمدی مخصص بیمارستان مرتاض گفتن مشکل خاصی نیست و از عادات غذایی جنوبی هس بخاطر ادویه ها و تندی غذا. میخواستم ببینم الان لازمه دباره چک کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اگر علایم شدیدتر شده یک بار چک کنید بهتر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هوشیار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب ،من ۴۳سالمه و سالهاست که نرمی دریچه میترال قلب دارم و قرص پراپرانول۲۰ مصرف میکنم که بعد از بیماری مینییر ،دکتر متخصص گفت که حمله های مینییر من با تپش قلب همراه هست ولی مشکل خاصی نبود و هر روز صبح یک عدد پراپرانول۲۰مصرف میکردم و تپش قلبی نداشتم یا به ندرت داشتم تا اینکه حدود ۵ماه پیش کرونا گرفتم و ریه من۵۰درصد درگیر شد که خدا را شکر با مراجعه به دکتر متخصص خوب شدم ولی هنوز عوارض کرونا را دارم مخصوصا تپش قلبم بیشتر شده و جدیدا به روزی ۳بار هم میرسه،که بعد از مصرف پراپرانول در حدود یک دقیقه تا پنج دقیقه ادامه داره و بعدش تپش قلبم اوکی میشه میخواستم از جناب دکتر سوال کنم نیازی به مراجعه به دکتر قلب هست یا این حالت از عوارض کرونا هست؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   فعلا داروها را ادامه دهید و یک اکو بکنید ولی در کل موضوع خطرناکی نیست
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  پیوست سوال قبلی
  4iSMD98994

  سلام مجدد ممنونم از راهنمایی شما چشم استفاده نمی کنم حالا به نظر شما این تپش ها خطرناک هست یا نه؟ البته هرروز ذهنم درگیر هست و سطح استرس روزانه ام بالاست ممکنه لحظه ای که تپش ایجاد شده استرس نداشته باشم اما مثلا چند ساعت قبلش فکرم مشغول بوده همین الان دست چپم درد میکنه قبلا تست ورزش سالم بود حدود ۱ سال پیش اما خیلی تلقین میکنم مثلا هنگام فعالیت فکر میکنم درد و تنگی نفس میگیرم و حتی گاهی اینطور هم میشود ارزیابی کلی شما چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   به نظرم این طپش ها هیچ خطری ندارند و بیش تر مسایل اضطرابی است که منشا علایم شما شده است یک بار با روانپزشک هم مشورت کنید خوب است
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   خدا خیرتون بده ارزوی موفقیت روز افزون دارم برای شما پس به نظرتون هولتر لازم نیست و دیگه مراجعه نکنم به دکتر قلب ?
   هرچند گاهی با خودم فکر می کنم اگر هولتر هم نیاز باشه و وصل کنم نتیجه اش قطعا آریتمی خطرناک یا اینکه تعداد بسیار بالای پی وی سی هست
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   نه اصلن قابل پیش بینی نیست برای اینکه خیالتان راحت شود یک بار نصب کنید بد نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر