دکتر محمد حسین نجفی

تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب

علی رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشد. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

حس کرن ضربان قلب

تپش قلب چیست؟

حس کردن ضربان قلب توسط فرد اصطلاحا تپش قلب نامیده می شود. بخش عمده ای از افرادیکه به مطب و یا اورژانس بیمارستان مراجعه میکنند از تپش شاکی هستند. شایعترین علت تپش قلب اضطراب است. پرکاری تیرویید و کم خونی نیز دو عامل موثر در ضربان قلب هستند.

علت تپش قلب

تپش قلب بسته به علائم و شواهد میتواند برگرفته از دلایل مختلفی باشد. مانند:

۱_ علت تپش قلب در جوانان

گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

۲_ علل روحی و روانی تپش قلب

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، اما گاها ممکن است نشانه از وجود بیماری خیلی مهمی باشد. تپش قلب به تنهایی نشان دهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است.

۳- علت تپش قلب در زنان

باید بدانیم که علت تپش قلب در زنان و مردان به طور کل یکسان است، اما برخی شرایط، که عامل بروز تپش قلب هستند، در زنان شیوع بیش تری دارد. مثلا کم خونی بخاطر خونریزی های ماهانه در زنان بیش تر از مردان دیده می شود پس بنابراین می تواند عامل شایع تری برای بروز تپش در زنان نسبت به مردان باشد. هم چنین میزان بروز تپش قلب های اضطرابی نیز در زنان نسبت به مردان شایع تر است. 

پرکاری تیروئید بین دو گروه تفاوت زیادی ندارد و شاید حتی در مردان شایع تر باشد. بین انواع آریتمی ها نیز تفاوت خیلی محسوسی از نظر شیوع بین دو جنس وجود ندارد. به طور کل بروز تپش قلب به معنی این است که شما بهتر است توسط یک متخصص قلب ویزیت شوید و حداقل یک بار از شما نوارقلب گرفته شود. در صورت نیاز آزمایشات بیشتری تجویز می شود.

علت تپش قلب در زنان

۴_علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

۵_آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC) است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

تپش قلب نشانه چیست؟

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علل تپش قلب حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، سریع و منظم ، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

علائم تپش قلب

تپش قلب ممکن است این احساسات را در قلب شما ایجاد کند:

 • پرش ضربان قلب
 • ضربان و ارتعاش تند قلب
 • تپیدن سریع تر از حد معمول
 • پمپاژ سخت تر از معمول

ممکن است شما تپش را در گلو و یا گردنتان علاوه بر قفسه ی سینه احساس کنید. تپش قلب می تواند در حال فعالیت، استراحت، در حالت ایستاده، نشسته و یا خوابیده رخ دهد.

عوامل خطر

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

 • زیاد دچار استرس می شوید
 • مبتلا به اختلال اضطراب هستید و یا مرتبا حملات ترس و هراس به شما دست می دهد
 • باردار هستید
 • داروهایی مصرف می کنید که شامل محرک هایی هستند از قبیل برخی داروهای سرماخوردگی و یا آسم
 • مبتلا به پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) هستید.
 • مبتلا به سایر مشکلات قلبی از قبیل آریتمی، نقص قلبی و یا سکته ی قلبی در گذشته باشید.

عوارض تپش قلب

خطر عوارض بسیار کم است مگر اینکه بیماری قلبی علت ضربان نامنظم قلب شما باشد. برای آن دسته از تپش هایی که علت آن بیماری قلبی است عوارض احتمالی عبارتند از:

۱- غش کردن

اگر قلب شما تند بزند ممکن است فشار خونتان بیفتد و منجر به غش شود. این احتمال وقتی که مبتلا به ناراحتی قلبی مانند بیماری قلبی مادرزادی و یا برخی مشکلات دریچه ای باشید بیشتر می شود.

۲-ایست قلبی

در موارد نادری تپش قلب ممکن است در اثر آریتمی های تهدید کننده ی زندگی به وجود بیاید که می تواند قلب شما را از تپیدن موثر باز دارد.

۳-سکته مغزی

اگر تپش قلب به علت ضربان نامنظم (فیبریلاسیون) عضلات دهلیزی ایجاد شود،یعنی بیماری ای که در آن محفظه های بالایی قلب به جای اینکه درست بتپند مرتعش می شوند، در این حالت ممکن است حوضچه ی خون تشکیل شده و سبب ایجاد لخته شود. اگر لخته شل شود ممکن است شریان مغزی را مسدود کند و منجر به سکته ی مغزی گردد.

۴-نارسایی قلبی

این نارسایی ممکن است در اثر پمپاژ ناموثر قلب به مدت طولانی که به دلیل وجود آریتمی مثلا فیبریلاسیون دهلیزی ایجاد شده باشد. گاهی کنترل سرعت آریتمی که باعث نارسایی قلبی شده می تواند عملکرد قلب شما را بهبود ببخشد.

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب، حمله‌ قلبی، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

۳.۲/۵ - (۱۸ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mktr پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نلاشبد
  ۱۸سالمه و عمل اپاندیس انجام دادم که دکترا گفتن اینقدر قلب اریتمی داشته که ما وسط عمل تصمیم داشتیم که عملو لغو کنیم و اینکع از بعد این عما به شدت تپش قلب دارم حتی برای یه کارساده هم به شدت قلبم تپش دار میشه وتپششو حتی از گلو هم حس میکنم و اینکه شبا دچار تنگی نفس میشم گفتن وزن بالاست ولی من برای کم کردن وزن نیاز به فعاایت دارم که با فعالیت به شدت حالم بد میشه به نظر شما مشکل خاصی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 1 ماه پیش)
   یک بار حتما اکو و تست ورزش انجام بدهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.حدود چند سالی هستش از 12سالگی تا ب الان که 29سالمه مشکل قلب دارم اینطور نیست که همیشه هر روز تپش قلب داشته باشم مثلن هر 2یا 3ماه یهو میاد سراغم مثلن فشار استرس یا هوای گرم یا بحثی پیش بیاد قلبم انگار میخاد از سینم بزنه بیرون آنقدر تند میزنه باید آنقدر نفس عمیق بکشم دراز بکشم یکم راه برم تا بعد از 10دقیقه ول می‌کنه الان حدود ی 2سالی هستش که بدتر شده این قضیه.بیشتر شبها 4ساعت خواب دارم و زمانی که میرم سر کار تو محل کار هستم ضربان قلبم طبیعی میزنه مثلن 10تا میزنه یهو یدونه از ضربان قلبم کند میزنه بعد دوباره طبیعی میزنم نمیدونم پیش خودم میگم شاید بخاطر خواب باشه منتها خیلی منو میترسونه پیش ی دکتر متخصص قلب رفتم اکوو دادم گفت قلبت هیچیش نیست نوار قلب هم گفت هیچی نیست به من فقط پرانول 20داد تا 6ماه مصرف کردم تا الان که قطع کردم شایدم بخاطر اینکه قطع کردم نمیدونم.دکتر تورو خدا کمکم کن نمیدونم چرا اینطوری میشم باید چیکار کنم خیلی نگران این قضیه هستم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   تا به حال هولتر ضربان نصب کرده اید؟
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   خیر دکتر.بنده از شنبه تا چهارشنبه از ساعت۸صب تا ۴عصر سرکار هستم.پنجشنبه از ساعت ۸تا ۲ظهر.میتونم پنجشنبه از سرکار اومدم استفاده کنم؟ و اینکه کجا بایستی تهیه کنم
  3. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   جواب اکوو
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش)
   نزد یک متخصص قلب بروید و یک بار هولتر ۲۴ ساعته ی ضربان بگذارید. اکو هم کاملا سالم است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نجفی سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  انتخاب فایل‌ها۵ فایل سلام اقای دکتربخاطر پس زدگی خون به قلبم قرص دیلتیازم نصف صبح نصف شب باپرانول ۲۰صبح وشب بخورم باکوانزیم میخاستم بدونم مشکلم حل میکنه بعدمشکلم خیلی نگران کننده نیست چون خیلی استرس دارم اگه میشه ازای استرس منودربیارد
  1. تصویر کاربر نجفی شنبه ۲۵ تیر ۱( 2 ماه پیش)
   انتخاب فایل‌ها۵ فایل
   امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجوداینم اکو
  2. تصویر کاربر نجفی شنبه ۲۵ تیر ۱( 2 ماه پیش)
   انتخاب فایل‌ها۵ فایل
   امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجوداینم اکو
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ تیر ۱( 2 ماه پیش)
   بله شدتش خیلی کم است و اصلا نگرانی ندارد همین دارویی که داده اند کافی است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محیا شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام .دکتر من دیشب از شما سوالی پرسیدم که ۲۷ ساله هستم و ۸ ماهه که آریتمی دارم و ایندرال و متورال جواب نداد الان آمیودارون هر ۱۲ ساعت میخورم شما فرمودید جواب هولتر خوبه من چون محدودیت سوال داشتم اینجا مجدد سوال پرسیدم واقعا شرمنده ام🙏🍀. آخه دکترم گفتن که تعداد آریتمی ها بسیار بالاست و قرار ماه دیگه من رو ابلیشن کنن .. و اینکه من در یک دقیقه چندین آریتمی رو احساس میکنم ... خیلی خیلی شرمنده میتونم بپرسم از چه لحاظ هولترم خوبه ؟ شما صلاح میدونید من پزشکم رو عوض کنم؟ من مجدد مدارک رو ارسال میکنم خدمتتون .. بازم ببخشید مجدد سوال پرسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش)
   توی این هولتر تعداد اریتمی که کم است شاید هولتر دیگری دیده باشند ولی فقط بر اساس این هولتر من نیاز به ابلیشن نمیبینم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام
  من وقتی به دستشویی رفته بودم یه دفعه دچار تپش قلب شدم در حد ۲۰ثانیه و عرق کردم و بعد هم خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   ممکن است یک نوبت اریتمی بوده باشد یک بار اکو بکنید
 • تصویر کاربر امیرحسین۲۶ شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام.من تقریبا ۶ ماه پیش دوز دوم واکسنمو زدم و بعد از ۱۵ روز دچار عوارضی شدم .ابتدا سنگینی سر و نوسانات فشار خون به مدت یک ماه ک مراجعه کردم به متخصص قلب و گفتن مشکلی نیست تمام ازمایشات و حتی هولتر فشار زو هم استفاده کزدم و طبق گقته دکتر گقتن هیچ مشکلی نیست.بعد از این اتفاق تا یک ماه همه چیز خوب بود تا یکباره دچاره سرگیجه شدید و فکر میکنم افت قند شدم و ضعف داشتم و اینم خوب شد بعد چند روزی اما تنها چیزی ک خوب نشده و از ابتدا تقریبا حس میشد کوبش قلب بود ب صورتی ک تعداد ضربان کاملا منظم هست اما کوبش زیاد ب طوری ک وقتی دراز میکشم شکممو میپرونه و بدنو میلرزونه یا وقتی فعالیت میکنم کوبش قلب خیلی مشهوده توی سینه.این موضوع بسیار ازارم میده .لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.در ضمن چکاپ کامل و نوار قلب هم دادم و گفتن خوبه همه چیز.
  اما خودم ب خوبی حس میکنم ک مثل قبل نیست هیچی و خیلی ازار دهندست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 5 ماه پیش)
   اگر چکاپ های قلبی سالم بوده و این علایم ادامه دارد به این معنی است که بیماری قلبی ندارید و ممکن است منشا تمامی این حالات استرسی باشد بد نیست با یک روانپزشک هم مشورت کنید
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام، ۲۸ ساله هستم من مدتی درد قفسه سینه ،تنگی نفس و تپش قلب بوجود اومد، بعد نوار قلب گفتن تپش قلبی داری و در اکو mvpخفیف تشخیص دادن ، بعد تست ورزش و آزمایش خون خوب بود، ولی در طول روز تپش قلب و درد قفسه سینه حس میکنم، بخصوص بعد بالا رفتن از پله ها درد قفسه سینه و تپش قلب و تنگی نفس تجربه میکنم و گاهی هم بعد بیدار شدن خواب همین طور به سفارش دکتر، هولتر ریتم ۲۴ ساعته قلب وصل کردم و این نتیجه اش دکتر جان، بهم گفتن مشکل تپش قلبی داری وفقط ۳ ماه پروپرانولول ۱۰ مصرف کن و ورزش کن ممنون میشم نظرتون بگید آیا بنظرتون راه حل همینه ،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   اگر اکو و تست ورزش سالم بوده پس مورد خطرناکی اصلا ندارید و اینها علایم استرسی هستند با مصرف پرانول خوب می شود در کل نگران نباشید و استرس نداشته باشید
  2. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر تست ورزش نرمال و خوب بود اکو هم گفتن نرمال و خوبه و فقط در اکو افتادگی خفیف دریچه میترال که ارثی و مادرزادی ست که مشکلی محسوب نیست ، با شرح حال مشکلی نیست و فقط علائم و مشکلاتی که میده ناشی از استرسه، درسته؟
  3. تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۶ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر این ۳ صفحه جواب هولتر ۲۴ ساعته ام بود که گفتن تپش نامنظم فوق بطنی یک چیز این طوری داری ، حالا کاملا سر درگم شدم باید چه کار کنم چرا که فقط پروپرانولول ۱۰ برای ۳ ماه گفتن مصرف کن نه کار خاصی دیگر
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 6 ماه پیش)
   هولتر هم مورد نگران کننده ای ندارد در کل توصیه ی من این است فعلا دارو را سه ماه بخورید بعدش مجدد ویزیت شوید خیلی هم نگران نشوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما،بنده تپش قلب شدید و ضربه ای، بیشتر وقتا شبا یا وقتی که غذای شور و تند مصرف کنم این حالت بهم دست میده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۰( 6 ماه پیش)
   اینها ممکن است علایم استرسی باشد داروی پرانول ۱۰ صبح و شب بخورید و یک بار نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر درصورت نرمال بودن اکو نوار قلب زیر آریتمی رو نشون میده ؟ حین گرفتن نوار هم اضطراب وجود داشته ممنونم ازتون فقط میخوام بدونم مشکل قلبیه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش)
   بله این نوار نوعی اریتمی به نام psvt را نشان می دهد یک فوق تخصص اریتمی شما را ببیند خطری هم وجود ندارد
  2. تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش)
   آقای دکتر اگه قلب مسیر اضافی داشته باشه داخل اکو معلومه؟اونوقت اگه نباشه این نوع آریتمی میتونه ناشی از نارسایی خفیف دریچه باشه؟ممنونم ازتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 8 ماه پیش)
   خیر در اکو پیدا نیست ربطی هم اصلا به دریچه ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Maryam پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۱۸ سالمه
  تالاسمی‌ مینور دارم
  چند سالی هست که گاهی به طور ناگهانی تپش قلب کوبنده میگیرم
  اوایل با پروپانول رفع میشد
  ولی حدودا چند ماه پیش که چندبار اتفاق افتاد برام
  کمی دراز میکشیدم و استراحت میکردم رفع میشد
  حدودا یک ماه پیش دوباره اینجوری شدم با پروپنالول رفع نشد استرس هم گرفتم رفتم اورژانس که سرم وراپامیل دادن با قرص متورال
  بعد از اون رفتم متخصص قلب و اکو کردن که گفتن قلب سالمه و بهم قرص وراپامیل دادن
  که ۲ سری استفاده کردم و خیلی عوارض داد مجبور شدم قطع کنم
  گفتن که یه اختلالی یکی از رگ هات داره که اگه تند تند اینجوری بشی میسوزونیم
  دو روز بعد از دکتر هم ازمایش دادم عکسشو فرستادم
  ببخشید میشه توضیح بدید که من چه مشکلی دارم
  ایا واقعا این اختلال هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 8 ماه پیش)
   این یک اریتمی است به اسم psvt توصیه ی من مراجعه به یک متخصص الکتروفیزیولوژی است خطری ندارد و نیاز به کار خاصی هم نیست و جای نگرانی ندارد خیالتان راحت باشد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر