تپش قلب چیست؟

تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب یعنی شناسایی علت اولیه ایجاد ضربان سریع قلب و سپس برطرف کردن و یا بهبود آن. تپش قلب به معنای آگاهی از ضربان قلب خود است! اما آیا می‌دانید مهم‌ترین علت تپش قلب چیست؟

علیرغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب ، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود. به عبارت دیگر انسان اصلاً نباید متوجه ضربان قلب در بدن خود ‌باشند. پس هرگاه فرد احساس بکند که قلب درون قفسه ‌سینه در حال تپش می‌باشد، دچار تپش قلب شده است و ربطی به تعداد ضربان قلب ندارد.

ضربان قلب به صورت های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن ، تپیدن و … احساس می‌شود. این حالت در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیر عادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلبشان هُری می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلبشان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بر می‌گردد.

در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. این احساس همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست بطوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. ضربان بالای قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

تپش قلب چیست

حس کردن ضربان قلب توسط فرد اصطلاحا تپش قلب نامیده می شود. بخش عمده ای از افرادیکه به مطب و یا اورژانس بیمارستان مراجعه میکنند از تپش شاکی هستند. اغلب بعنوان یک پزشک قلب بدنبال علل تپش قلب هستیم. از جمله شایعترین علل تپش اضطراب است. پرکاری تیرویید و کم خونی دو عامل موثر در ضربان قلب هستند.

علت تپش قلب در جوانان

علت تپش قلب بسیار متفاوت می باشند. تپش قلب اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد ولی گاهی ممکن است نشانه بیماری خیلی مهمی باشد.

تپش قلب به تنهایی نشاندهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در جوانان و بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علت تپش قلب هستند که اغلب در بررسی های اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) علت تپش قلب در جوانان ناشی از هیچ مشکل خاصی نبوده است.

علل روحی و روانی تپش قلب

روحی-علل تپش قلب

تپش قلب به تنهایی نشاندهنده هیچ گروه خاصی از اختلالات نیست و اغلب در واقع اختلال فیزیکی اولیه نبوده، بلکه مشکلی روانی است. گاهی بویژه در بیماران مبتلا به اضطراب، بیماران از احساس تپش قلب شکایت دارند و به دنبال علل تپش قلب هستند که اغلب در بررسیی ها اختلال ریتمی (مثل نوار قلب و هولتر ۲۴ ساعته) هیچ مشکلی مشخص نمی‌شود.

علت فیزیولوژیک یا طبیعی تپش قلب

فیزیولوژیک-علل تپش قلب

ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه در افراد سالم شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ را به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برساند که‌ البته‌ این‌ طبیعی‌ است‌ و مشکلی‌ محسوب‌ نمی‌شود. استرس، هیجان و اضطراب نیز از علل تپش قلب به شمار می روند. از سوی دیگر مصرف چای غلیظ ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند.

آریتمی قلبی یا ضربان قلب نامنظم

آریتمی-علل تپش قلب
توجه به الگوی تپش قلب و همچنین نبض همزمان، تشخیص را آسان می‌کند.در تمام حالتهای دیگر تپش قلب بیشتر به صورت تند زدن و شدید زدن قلب خود را نشان می‌داد و ضربان قلب منظم بود.

نبض نامنظم در حین حمله تپش قلب تقریبا همیشه دال بر آریتمی است. آریتمی‌های شایعی که منجر به تپش قلب می‌شوند، فیبریلاسیون‌ دهلیزی ‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی، تاکیکاردی (تند ضربانی)‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و گاهی سینوسی ‌می‌باشند.

ضربان‌ها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، “سریع و منظم” ، در فیبریلاسیون دهلیزی ” سریع و نامنظم” و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “نامنظمی گهگاهی ” مشاهده می‌شوند.

هنگامی  که فرد به تپش قلب مبتلا می شود، احساس می‌کند قلبش می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره قفسه سینه اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام “انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی” یا (PVC)است که اغلب در افراد سالم دیده شده و مهم نمی باشد اما اگر در فردی با بیماری قلبی شناخته شده تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

تپش قلب نشانه چیست؟

تپش قلب در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نمی‌باشد و جای نگرانی چندانی ندارد. ولی برای بیمار ممکن است این نشانه خیلی خطرناک به نظر برسد. زیرا تصور می‌کند که به دنبال تپش قلب ممکن است ایست قلبی اتفاق بیفتد و قلب از کار بیفتد. همین نگرانی و استرس باعث تحریک قلب شده و تپش قلب فرد تشدید پیدا می‌کند.

یکی از علل تپش قلب حالتهایی هستند که به طور طبیعی باعث تپش قلب می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب برای مدت چند دقیقه شود. فردی‌ که‌ بیماری‌ قلبی‌ ندارد ممکن‌ است‌ با ورزش‌ ضربان‌ قلب‌ اش به‌ ۱۶۰ بار دقیقه‌ یا بیشتر برسد که‌ طبیعی‌ است‌. استرس، هیجان و اضطراب نیز از عوامل شناخته شده تپش قلب به شمار می‌روند.

از سوی دیگر برخی ماد غذایی نیز می توانند سبب ایجاد تپش قلب شوند. چای غلیظ، قهوه تلخ و برخی سیگارها ممکن است در فرد تپش قلب ایجاد نمایند. بنابراین تپش قلب بعد از غذا می تواند گاهی طبیعی باشد.

برخی آریتمی ها مانند: فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌، انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی نیز می توانند سبب تپش قلب شوند. ضربانها در تاکیکاردی یا تند ضربانی‌ فوق‌ بطنی‌ و بطنی و ‌تند ضربانی‌ سینوسی ‌، سریع و منظم ، در فیبریلاسیون دهلیزی سریع و نامنظم و در انقباضات پیش‌رس دهلیزی یا بطنی بصورت “یک در میان” مشاهده می‌شوند.

در بعضی مواقع تپش قلب به صورت نابجا و نابهنگام بروز پیدا می‌کند که فرد احساس می‌کند قلبش هری می‌ریزد یا یک ضربه محکم به دیواره سینه او اصابت می‌کند. اگر فرد در این حالت نبض خود را گرفته باشد متوجه می‌شود که یک نبض خالی زده است. این نوع تپش قلب در اکثر موارد نشانه یکی از شایعترین آریتمی‌های قلبی به نام انقباض پیش‌رس یا زودهنگام بطنی است که اگر تعداد آن از حدی بیشتر شود ممکن است خطرات جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

علائم تپش قلب

درمان تپش قلب

تپش قلب ممکن است این احساسات را در قلب شما ایجاد کند:

 • پرش ضربان قلب
 • ضربان و ارتعاش تند قلب
 • تپیدن سریع تر از حد معمول
 • پمپاژ سخت تر از معمول

ممکن است شما تپش را در گلو و یا گردنتان علاوه بر قفسه ی سینه احساس کنید. تپش قلب می تواند در حال فعالیت، استراحت، در حالت ایستاده، نشسته و یا خوابیده رخ دهد.

عوامل خطر

شاید شما در معرض ابتلا به تپش باشید اگر:

 • زیاد دچار استرس می شوید
 • مبتلا به اختلال اضطراب هستید و یا مرتبا حملات ترس و هراس به شما دست می دهد
 • باردار هستید
 • داروهایی مصرف می کنید که شامل محرک هایی هستند از قبیل برخی داروهای سرماخوردگی و یا آسم
 • مبتلا به پرکاری تیروئید (hyperthyroidism) هستید.
 • مبتلا به سایر مشکلات قلبی از قبیل آریتمی، نقص قلبی و یا سکته ی قلبی در گذشته باشید.

عوارض تپش قلب

خطر عوارض بسیار کم است مگر اینکه بیماری قلبی علت ضربان نامنظم قلب شما باشد. برای آن دسته از تپش هایی که علت آن بیماری قلبی است عوارض احتمالی عبارتند از:

۱- غش کردن

اگر قلب شما تند بزند ممکن است فشار خونتان بیفتد و منجر به غش شود. این احتمال وقتی که مبتلا به ناراحتی قلبی مانند بیماری قلبی مادرزادی و یا برخی مشکلات دریچه ای باشید بیشتر می شود.

۲-ایست قلبی

در موارد نادری تپش قلب ممکن است در اثر آریتمی های تهدید کننده ی زندگی به وجود بیاید که می تواند قلب شما را از تپیدن موثر باز دارد.

۳-سکته مغزی

اگر تپش قلب به علت ضربان نامنظم (فیبریلاسیون) عضلات دهلیزی ایجاد شود،یعنی بیماری ای که در آن محفظه های بالایی قلب به جای اینکه درست بتپند مرتعش می شوند، در این حالت ممکن است حوضچه ی خون تشکیل شده و سبب ایجاد لخته شود. اگر لخته شل شود ممکن است شریان مغزی را مسدود کند و منجر به سکته ی مغزی گردد.

۴-نارسایی قلبی

این نارسایی ممکن است در اثر پمپاژ ناموثر قلب به مدت طولانی که به دلیل وجود آریتمی مثلا فیبریلاسیون دهلیزی ایجاد شده باشد. گاهی کنترل سرعت آریتمی که باعث نارسایی قلبی شده می تواند عملکرد قلب شما را بهبود ببخشد.

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌ بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل بوجود آورنده (دارو ، تنباکو ، قهوه ، چای و الکل)، تشخیص علت تپش قلب، درمان بیماریهای همراه (پرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) و  آریتمی های خاص تشخیص داده شده، استوار است. در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرسها و هیجانات و انجام ندادن فعالیتهای ورزشی نامتناسب، علت تپش قلب فرد بهبود می‌یابد.

به منظور خاتمه دادن برخی آریتمی باز چرخشی، گاهی مانورهای واگی متعدد توسط پزشک یا توسط فرد آموزش دیده انجام می‌شود که با تحریک عصب واگ باعث برگشت تپش قلب در بعضی از آریتمی‌ها ‌شوند مثل:

-ماساژ ناحیه‌ کاروتید گردن‌ (البته‌ منوط‌ به‌ اجازه پزشک و این‌ که‌ روش‌ انجام‌ بدون‌ خطر این‌ تکنیک‌ را فرا گرفته‌ باشید.)
-نگاه‌ داشتن‌ نفس‌ به‌طور کوتاه‌مدت‌
-سرفه پی‌در‌پی
-نیشگون‌ گرفتن‌ از پوست‌ بازو به‌ قدری‌ که‌ باعث‌ درد شود.
-زدن‌ آب‌ سرد به‌ صورت ‌، فرو بردن‌ سر در آب‌ سرد به‌ مدت‌ کوتاه‌ ، یا دوش‌ سرد بطوری‌ که‌ آب‌ سرد روی‌ سر بریزد.
-مانور والسالوا: در بینی‌ و دهان‌ خود را بگیرید و سعی‌ کنید در همین حال به‌ هوا را از بینی‌ خارج‌ کنید بطوری‌ که‌ احساس‌ کنید پرده‌های‌ گوش‌ به‌ سمت‌ بیرون‌ حرکت‌ می‌کنند.

درمان دارویی تپش قلب

در مواردی‌ که‌ حمله‌ تند ضربانی‌ تکرار می‌شود، امکان‌ دارد یک‌ یا چند دارو برای‌ کنترل‌ ضربان‌ قلب‌ تجویز شوند. در مواردی که علت تپش قلب، آریتمهای قلبی باشد، داروهایی مانند دیگوکسین، کینیدین‌، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم، پروکاینامید و داروهای ضد‌بتا آدرنرژیک‌ تجویز می‌شوند. در آریتمی‌ها اگر ضربان‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ باز گردانده‌ نشود، امکان‌ دارد نارسایی‌ احتقانی‌ قلب ، حمله‌ قلبی ‌، یا سکته قلبی، که‌ جان‌ بیمار را به‌ خطر می‌اندازند، رخ‌ دهند.

گاهی نیز لازم می‌شود که برای درمان تپش قلب در بیماران دچار برادی کاردی (ضربان قلب پایین)، دستگاهی به نام ضربانساز قلب (Pace maker) در سینه بیمار جاسازی شود تا در مواقع ضروری ضربان قلب بیمار را تنظیم نماید. ندرتاً استفاده‌ از شوک‌ الکتریکی‌ جهت خاتمه به آریتمی لازم می‌شود.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Soheyl چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر.
  من هر از گاهی دچار نامنظم شدن ضربان قلب میشم و اکثرا در یک یا دو دقیقه به صورت هر شش یا هفت ثانیه یک بار یک ضربان نابجا رو احساس میکنم. بعضی وقتا هم روزانه موقع فعالیت یا خم شدن و برداشتن شئی از روی زمین این اتفاق میفته. و الان در ماه مبارک رمضان دقیقا نیم ساعت بعد از افطار این ضربانات میاد سراغم. و به همراهش استرس و تپش قلب میگیرم. ضربانات جوری هست که انچنان محکم نیست ولی تو گلو و سینه حس میکنم. یوقتایی تو دقیقه بیشتر از 10 تا 15 دفعه حس میکنم. هیچ علائم خاصی دیگه ایی ندارم. ولی احساس تغیر کوچک در تنفس میشم اما تنگی نفس نمیشم.اکثرا بعد غذا یا بعصی وقتها هنگام رابطه جنسی اینجوری میشم که 5 یا 6 دفعه میزنه.7 سالی هست ک این ضربانات همراهمه و بعضی وقتا شاید یکسال هم نیاد سراغم ولی بعضی موقع ها روزانه و طوری ک در ساعت چندین بار دچارش میشم. اکثرا هنگام فعالیت یا یهو از جا بند شدن و یا بعد غذا. بنده 33 سالم هست و به شدت استرسی هستم. الکل مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)
   یک بار هولتر ضربان نصب کنید و اکو کنید تا اگر اریتمی خاصی وجود دارد تشخیص داده شود
  2. تصویر کاربر Soheyl چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)
   چند سال پیش نوار قلب و اکو دادم در همین رابطه و خانم دکتر محمدی مخصص بیمارستان مرتاض گفتن مشکل خاصی نیست و از عادات غذایی جنوبی هس بخاطر ادویه ها و تندی غذا. میخواستم ببینم الان لازمه دباره چک کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)
   اگر علایم شدیدتر شده یک بار چک کنید بهتر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هوشیار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب ،من ۴۳سالمه و سالهاست که نرمی دریچه میترال قلب دارم و قرص پراپرانول۲۰ مصرف میکنم که بعد از بیماری مینییر ،دکتر متخصص گفت که حمله های مینییر من با تپش قلب همراه هست ولی مشکل خاصی نبود و هر روز صبح یک عدد پراپرانول۲۰مصرف میکردم و تپش قلبی نداشتم یا به ندرت داشتم تا اینکه حدود ۵ماه پیش کرونا گرفتم و ریه من۵۰درصد درگیر شد که خدا را شکر با مراجعه به دکتر متخصص خوب شدم ولی هنوز عوارض کرونا را دارم مخصوصا تپش قلبم بیشتر شده و جدیدا به روزی ۳بار هم میرسه،که بعد از مصرف پراپرانول در حدود یک دقیقه تا پنج دقیقه ادامه داره و بعدش تپش قلبم اوکی میشه میخواستم از جناب دکتر سوال کنم نیازی به مراجعه به دکتر قلب هست یا این حالت از عوارض کرونا هست؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)
   فعلا داروها را ادامه دهید و یک اکو بکنید ولی در کل موضوع خطرناکی نیست
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  پیوست سوال قبلی
  4iSMD98994

  سلام مجدد ممنونم از راهنمایی شما چشم استفاده نمی کنم حالا به نظر شما این تپش ها خطرناک هست یا نه؟ البته هرروز ذهنم درگیر هست و سطح استرس روزانه ام بالاست ممکنه لحظه ای که تپش ایجاد شده استرس نداشته باشم اما مثلا چند ساعت قبلش فکرم مشغول بوده همین الان دست چپم درد میکنه قبلا تست ورزش سالم بود حدود ۱ سال پیش اما خیلی تلقین میکنم مثلا هنگام فعالیت فکر میکنم درد و تنگی نفس میگیرم و حتی گاهی اینطور هم میشود ارزیابی کلی شما چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   به نظرم این طپش ها هیچ خطری ندارند و بیش تر مسایل اضطرابی است که منشا علایم شما شده است یک بار با روانپزشک هم مشورت کنید خوب است
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   خدا خیرتون بده ارزوی موفقیت روز افزون دارم برای شما پس به نظرتون هولتر لازم نیست و دیگه مراجعه نکنم به دکتر قلب ?
   هرچند گاهی با خودم فکر می کنم اگر هولتر هم نیاز باشه و وصل کنم نتیجه اش قطعا آریتمی خطرناک یا اینکه تعداد بسیار بالای پی وی سی هست
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   نه اصلن قابل پیش بینی نیست برای اینکه خیالتان راحت شود یک بار نصب کنید بد نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  تپش قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر لــیــلــا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  ســلــام مــن رفــتــم اڪــو جــوابــشــو داده گــفــتــه ســوراخ هســت قــلــبــت مــیــخــواســتــم ازشــمــام ڪــمــڪ بــگــیــرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   خب گفته چه کار کنید چون من در اکو گزارش سوراخ ندیدم
  2. تصویر کاربر لــیــلــا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   گفته بود سوراخ هست مادرزادی بعدشم گفت ک ۳ماه دیگ بیاکنتراست
  3. تصویر کاربر لــیــلــا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نوشته بوداکومری ک نرفتم ترسیدم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   انجام بدهید بهتر است اگر بزرگ باشد قبل اینکه قلب را بزرگ کند باید بسته شود
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام
  چند روز پیش بابت آریتمی af پدرم از شما مشورت گرفتم و فرمودید به دکتر اورعی یا اکبرزاده مراجعه کنم. باتوجه به خالی نبودن وقت ویزیت آقای اورعی، خدمت دکتر اکبرزاده رفتیم. ایشون با توجه به اینکه 2هفته اخیر پدرم در ccu بستری بود فرمودند صلاح نیست مجدد بستری شوند . دارو تجویز کردند و اعلام کردند یک هفته تا 10روز زمان میبرد تا قرص ها تاثیر کنند. اما با توجه به اینکه قبل از ایشون پدرم در ccu توسط پزشکان دیگر تحت مداوا با دارو قرار گرفته بودند اما نهایتا اعلام کردم بدنشان به دارو واکنش نشون نمی‌ده . قرص هایی که آقای اکبرزاده تجویز کردند همان قرصهای دکتر قبلی بود اما با کمی تغییر .. .
  امکان اسکن هسته ای در مرحله دوم نبود ضربان حدود 150 بود و بعلت ریسک بالا مرحله دوم اسکن انجام نشد.
  سی تی ریه ازشون گرفته شد و دکتر ریه اعلام کردند مشکلی در ریه ندارن.
  حدود 9روز از زمان استفاده داروهایی که دکتر اکبرزاده تجویز کردند میگذره. تنگی نفس ایشان کمی بهتر شده اما بی‌حالی و ضعف دارن بطوری که قدرت تکلم ندارند و احساس میکنند هر چند ثانیه زیر دلشون خالی میشه. بعضا زیر سینه سمت راست محل کیسه صفرا احساس درد میکنن که با فشار کمی آرام میشود. گاهی اوقات دچار سکسکه میشوند و سر معده احساس درد دارند. لطفا راهنمایی بفرمایید به همین داروهای تجویز شده دکتر اکبرزاده ادامه بدیم یا خدمت دکتر دیگری برویم .
  قرص‌هایی که استفاده میکنند
  دیگوکسین یک هفته روزی 1عدد و از هفته دوم روزی نصف که در 2روز اخیر نصف قرص مصرف میکنند
  کنکور 5 یک عدد صبح یک عدد شب
  فوروزماید 40 یک عدد صبح یک عدد غروب
  پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
  کلیدینیوم سی قبل شام 1عدد
  آپیکسابان 5 یک عدد صبح یک عدد شب
  به دستور دکتر قبلی ایشان از دیروز پلرون 25 هم روز یک عدد مصرف میکنند
  ----------------------
  تا ماه پیش حدود یکسال فلوکائنید و زالربان طبق تجویز دکتر بخشیان استفاده میکردند که با توجه به اینکه در یکماه اخیر آریتمی شدیدتر شد، آقای اکبرزاده و دکتر قلب که درccu تخت درمان ایشون بودند اعلام کردند بدنشان به فلوکائینید جواب نمی‌دهد و حذف کردند .
  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   فعلن دکتر اکبرزاده داروهای خوبی تجویز کرده، میخواهید روز دوشنبه مدارکشان را بیاورید دکتر مجدد ببینند ولی در کل هر چه دکتر گفتن انجام بدهید
 • تصویر کاربر شوکا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.مدتی طولانی هنگامی که از زمین بلندمیشم سرپابیاستم دچارضربان شدید قلبی میشوم وهنگام خواب باضربات شدید قلبی بیدارمیشوم ضمن اینکه تیروئیدکم وکار وقرص قندمصرف میکنم.ممنون میشوم جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   یک ازمایش تیرویید جدید و کم خونی بدهید
 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  چند روزی هست ک در قسمت زیر دنده احساس ضربان میکنم ک جدیدا بیشتر شده این علائم چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   ببشتر اضطرابی هستند اگر ظرف یکی دو هغته بهتر نشد یک،سونوی شکم بکنید
 • تصویر کاربر فضل یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر تپش نامنظم کوبنده هست غذاپر چرب وغذا نمکی نمیتونم بخورم درحال استراحت هم تپش قلبم زیاده هست درخوابم کابوس میبینم ازخواب بیدار می شم ازموقع که تپش قلب گرفتم اینجوری شدم آقادکترتپش تا کی ادامه داره تا کی دارو مصرف کنم تس ورزش رو فرستادم مشاهده کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   تست ورزشتان که سالم است، هولتر ضربان کرده اید؟
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید آقای دکتر.من چند وقتیه که مشکل ضربان شکم هستم میشه سریعتر جواب بدید خیلی ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   معمولن مورد مهمی نیست ولی باید یک سونوگرافی شکم محض اطمینان بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر