دکتر محمد حسین نجفی

قرص پرانول 10 بهتر است یا پروپرانولول 20؟ [+عوارض]

پرانول 10 یا پروپرانولول، دارویی برای درمان تپش قلب است که متعلق به گروهی از داروها می باشد که با عنوان بتا بلوکرها شناخته می شود. پرانول با تاثیر بر روی قلب و رگ های خونی، برای بیماری های مختلفی، تجویز می شود.

موارد مصرف قرص پرانول 

اگر مبتلا به فشار خون بالا (هایپرتانسیون) هستید، قرص پرانول اجازه می دهد تا میزان فشار خون در رگ های خونی تان کاهش یابد. این کار به پیشگیری از ریتم غیر طبیعی و سریع قلب (آریتمی) کمک می کند؛ چرا که قلب شما با استفاده از انرژی کمتری کار می کند. قرص پرانول همچنین در کاهش درد قفسه سینه ناشی از آنژین صدری و همچنین محافظت از قلب پس از حمله قلبی، موثر است.

قرص پروپرانولول ۱۰ برای چیست؟

قرص پروپرانولول ۱۰ برای کمک به کاهش علائم جسمی اضطراب، مانند ضربان قلب سریع و لرزش تجویز می شود. علائم شبیه به این موارد، در افرادی با پرکاری غده تیروئید نیز تجربه می شوند. پروپرانولول به سرعت این نوع از علائم را تسکین می دهد. همچنین این بتا بلاکر معمولا برای کمک به جلوگیری از میگرن تجویز می گردد. قرص پرانول ۱۰ یا پرانول ۲۰ می تواند برای افرادی که درمان های دیگری برای میگرن دریافت کرده اند و نامناسب بوده، مفید واقع شود.

قرص پرانول 20 برای چیست؟

پروپرانولول 20 برای درمان لرزش، آنژین (درد قفسه سینه)، فشار خون بالا (فشار خون بالا)، اختلالات ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی یا گردش خون استفاده می شود. همچنین برای درمان یا پیشگیری از حمله قلبی و کاهش شدت و دفعات سردردهای میگرنی تجویز می شود.

پرانول 10 برای شما بهتر است یا 20؟

دوز استاندارد پروپرانولول برای درمان عملکرد یا اضطراب، از 10 تا 80 میلی گرم بسته به شدت علائم و پاسخ شما به دارو، متغیر است. مانند سایر داروها، هیچ دوز ثابتی از پروپرانولول برای همه به اندازه یکسان وجود ندارد. بنابراین تجویز دوز مناسب پرانول را به پزشک خود بسپارید!

عوارض قطع ناگهانی پروپرانول 

عوارض قرص پروپرانول

شایع ترین عوارض جانبی پروپرانولول عبارتند از:

اگر چه عوارض قرص پروپرانول خفیف هستند ولی ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. عوارض زیاد خوردن قرص پروپرانولول جدی‌تر است. با شدیدتر و یا بهبود نیافتن آنها، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

اگر شما تجربه هر یک از این عوارض جانبی جدی را داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نشانه های شما به طور خطرناکی تهدید کننده زندگی هستند و یا اگر شما فکر می کنید در حال تجربه یک حالت اورژانس پزشکی می باشید، با ۱۱۵ تماس بگیرید. از جمله واکنشهای آلرژیک و عوارض زیاد خوردن قرص پروپرانولول عبارتند از:

آلرژی پوستی

قرص پروپرانولول می تواند با دیگر داروها، داروهای گیاهی و یا حتی ویتامین هایی که شما مصرف می کنید، تداخل داشته باشد. به عنوان نمونه مصرف پرانول با داروهای زیر ممکن است تداخل ایجاد کند.

۱- داروهایی برای درمان مشکلات ریتم قلب

 • آمیودارون
 • bretylium
 • کینیدین
 • دیزوپرامید
 • encainide
 • moricizine
 • فلکاینید
 • پروپافنون
 • پروکائین آمید
 • دیگوکسین

اگر شما در حال مصرف این داروها با هم هستید مراقب عوارض قرص پروپرانول جدی باشید! مصرف داروها برای درمان مشکلات ریتم قلب با پروپرانولول ممکن است باعث عوارض جانبی بیشتری شود. این موارد عبارتند از ریتم پایین تر قلب، کاهش فشار خون و یا حتی انسداد قلب.

۲- داروی درمان فشار خون

 • کلونیدین

اگر شما در حال تغییر از کلونیدین به پروپرانول می باشید، دوز کلونیدین شما باید به آرامی کاهش یافته و پروپرانولول باید به آرامی در طی چند روز افزایش یابد. این کار برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند کاهش فشار خون می باشد.

۳- داروهای فشار خون (بتا بلوکرها)

درمان فشار خون

 • اسبوترول (Sectral)
 • آتنولول (Tenormin)
 • بیوپرولول (Zebeta)
 • کارتئولول) Cartrol)
 • اسمولول (Brevibloc)
 • متوپرولول (Lopressor، Toprol XL)
 • نادولول (Corgard)
 • nebivolol به (Bystolic)
 • سوتالول

هرگز پروپرانولول را با مسدود کننده بتای دیگری استفاده نکنید؛ چرا که می تواند ضربان قلب شما را بیش از حد کاهش دهد.

۴- داروهای فشار خون (مهار کننده های ACE)

 • لیزینوپریل
 • انالاپریل

اگر شما در حال مصرف مهارکننده ACE با پروپرانول می باشید، آن را با احتیاط استفاده کنید. مصرف این داروها با هم می تواند باعث کاهش فشار خون به میزانی کمتر از حالت طبیعی گردد. هم چنین مصرف زیاد پروپرانولول عوارض جانبی جبران ناپذیری خواهد داشت.

۵- داروهای فشار خون (بلوکرهای کانال کلسیم)

 • دیلتیازم

اگر شما در حال مصرف این دارو با پروپرانولول می باشید اینکار را با احتیاط انجام دهید. استفاده این داروها با هم می تواند باعث ریتم قلبی به شدت پایین، نارسایی قلبی و انسداد قلبی شود.

۶- داروهای فشار خون (آلفا بلوکرها)

 

 • پرازوسین
 • ترازوسین
 • دوکسازوسین

اگر شما در حال مصرف این دارو با پرانول می باشید، اینکار را با احتیاط انجام دهید. آنها ممکن است باعث  کاهش فشار خون، غش، یا افت بسیار سریع فشار خون در هنگام سر پا ایستادن شود.

داروهای فشار خون

۷- داروهای بی حس کننده ( بیهوشی)

 • لیدوکائین
 • بوپیواکائین
 • mepivicaine

اگر شما در حال مصرف این داروها با پروپرانولول10 می باشید اینکار را با احتیاط انجام دهید. پروپرانول ممکن است چگونگی پاک شدن این داروها را از بدن شما تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما پرانول مصرف می کنید پزشک ممکن است آزمایش خون را برای بررسی میزان وجود این داروها در بدن شما تجویز کند.

۸- داروی درمان مالاریا و عوارض قرص پروپرانول

 • مفلوکوئین

اگر شما در حال گرفتن مفلوکوئین با پروپرانولول می باشید، اینکار را با احتیاط انجام دهید. استفاده این داروها با هم می تواند باعث مشکلات ریتم قلبی و توقف عملکرد درست قلب شما گردد.

۹- داروهای مورد استفاده برای افزایش ضربان قلب و فشار خون

 • اپی نفرین
 • دوبوتامین
 • ایزوپروتونول

این داروها را با پرانول از جمله پرانول ۱۰ مصرف نکنید چرا که سبب اختلال در عملکرد یکدیگر خواهند شد. این به این معنی است که هیچ یک از آنها عمل نخواهند کرد.

ضربان قلب

۱۰- Crizotinib

از استفاده این دارو با پرانول اجتناب کنید چرا که می تواند ضربان قلب شما را به شدت کاهش دهد.

۱۱- فنوتیازین و عوارض قرص پروپرانول

مصرف این داروها با پروپرانولول باید با احتیاط صورت گیرد. فنوتیازین ها ممکن است مقدار طول عمری که پروپرانولول10 بدن تان را ترک می کند را کاهش دهند.

۱۲- داروهای درمان آسم

 • تئوفیلین
 • آمینوفیلین

شما نباید این داروها را با پروپرانولول مصرف کنید. پروپرانول می تواند مدت زمانی که طول می کشد تا این داروها از بدن شما دفع شوند را کاهش و در نتیجه خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد.

۱۳- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

این داروها ممکن است با کاهش فشار خون، اثر پروپرانولول10 را کاهش دهند. فشار خون شما باید تحت نظارت قرار گیرد و اگر شما این داروها را مصرف می کنید، ممکن است نیاز به تغییر دوز پروپرانول داشته باشد.

۱۴- داروی رقیق کننده خون

 • وارفارین

پروپرانولول می تواند مقدار وارفارین را در بدن شما افزایش دهد. این کار می تواند زمان خونریزی شما را افزایش دهد. اگر شما را پروپرانولول مصرف می کنید دوز وارفارین شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

۱۵- داروی درمان زخم معده

سایمتیدین می تواند سطح پروپرانولول را در خون شما افزایش دهد. این می تواند عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند.

۱۶- آنتی اسیدها با آلومینیوم هیدروکسید

این داروها ممکن است اثر پروپرانولول را کاهش دهند. در صورت لزوم پزشک دوز پروپرانول شما را تغییر خواهد داد.

آیا قرص پروپرانولول خواب آور است؟

یکی از عوارض قرص پرانول 10 امکان خواب آلودگی آن است. عوارض جانبی اصلی پروپرانولول احساس سرگیجه یا خستگی، سردی دست‌ها یا پاها، مشکلات خواب و کابوس است. این عوارض معمولاً خفیف و کوتاه مدت هستند.

مصرف همزمان آلپرازولام و پروپرانول

مصرف همزمان آلپرازولام و پروپرانول ممکن است اثرات افزایشی در کاهش فشار خون داشته باشند. با مصرف همزمان این دو قرص شما ممکن است سردرد، سرگیجه، سبکی سر، غش کردن و یا تغییر نبض یا ضربان قلب را تجربه کنید. این عوارض جانبی به احتمال زیاد در ابتدای درمان، به دنبال افزایش دوز و یا پس از قطع درمان مجدداً مشاهده می شود. اگر این علائم را پیدا کردید و بعد از چند روز از بین نرفت یا دردسرساز شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

تا زمانی که بدانید مصرف هزمان این دو دارو چگونه روی شما تأثیر می گذارند و چه عوارضی دارند، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خطرناک خودداری کنید و هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده احتیاط کنید. مهم است که در مورد سایر داروهای مصرفی از جمله ویتامین ها و گیاهان به پزشک خود بگویید. استفاده از هیچ دارویی را بدون صحبت قبلی با پزشک قطع نکنید.

هشدارهای لازم قرص پروپرانولول

قرص پرانول

– هشدار برای قطع درمان پرانول

مصرف قرص پروپرانولول ۱۰ را بدون مشورت با پزشک خود برای اولین بار متوقف نکنید. توقف پروپرانولول به طور ناگهانی می تواند در ریتم قلب و فشار خون تغییر ایجاد کرده، درد قفسه سینه را بدتر نموده و یا باعث یک حمله قلبی شود. روش قطع قرص پروپرانول باید محتاطانه انجام گیرد. پزشکتان برای کمک به جلوگیری از به وجود آمدن این عوارض به آرامی دوز دارویی شما را در طول چند هفته کاهش می دهد.

-هشدار خواب آلودگی پرانول

این دارو می تواند باعث گیجی شود. رانندگی نکنید و از راه اندازی ماشین آلات و یا انجام هر گونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری دارد تا زمانی که شما از میزان تاثیر گذاری دارو مطمئن نشده اید، خودداری کنید.

– افراد با شوک کاردیوژنیک

اگر شما دچار این شرایط می باشید، از پروپرانول ۱۰ استفاده نکنید. از آنجا که پروپرانولول نیروی ضربان قلب تان را کاهش می دهد، می تواند این وضعیت را بسیار بدتر کند.

– افراد با ضربان قلب آهسته تر از حالت نرمال

اگر شما مبتلا به این شرایط هستید، شما نباید پروپرانولول استفاده کنید. این دارو می تواند سرعت ضربان قلب شما را حتی بیشتر پایین آورده، که می تواند خطرناک باشد.

– افراد مبتلا به بلوک قلبی درجه اول

اگر شما دارای این شرایط می باشید، نباید قرص پرانول مصرف کنید. پروپرانولول نیروی ضربان قلب تان را کاهش داده، که می تواند انسداد قلب شما را بدتر سازد.

– افراد مبتلا به آسم

اگر شما مبتلا به این شرایط هستید، شما نباید پروپرانولول مصرف نمایید. این دارو می تواند آسم را بدتر کند.

– افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه

قطع یکباره پروپرانولول می تواند درد قفسه سینه شما را بدتر کند.

– افراد مبتلا به نارسایی قلبی

اگر شما مبتلا به نارسایی قلبی هستید نباید این دارو را مصرف کنید. از آنجا که پرانول نیروی ضربان قلب شما را کاهش می دهد، می تواند نارسایی قلبی را تشدید سازد. اما اگر شما یک سابقه نارسایی قلبی داشته اید، داروهای نارسایی قلبی مصرف می کنید و تحت نظارت دقیق پزشک خود قرار دارید، پروپرانولول ممکن است مفید باشد.

– افراد مبتلا به سندرم ولف پارکینسون وایت

این وضعیت پزشکی می تواند ریتم طبیعی قلب را کمتر کند. درمان این بیماری با پروپرانولول ممکن است فشار خون را بیش از حد کاهش دهد. درمان با تنظیم ضربان قلب از طریق پیس میکر ممکن است لازم باشد.

– افراد مبتلا به دیابت

پروپرانول می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. همچنین ممکن است نشانه هایی از کاهش قند خون، مانند ریتم طبیعی قلب بالاتر، عرق کردن و لرزش را بپوشاند. اگر شما مبتلا به دیابت می باشید، به خصوص اگر شما انسولین یا سایر داروهای دیابت را مصرف می کنید که می تواند قند خون را کاهش دهد این دارو را با احتیاط مورد استفاده قرار دهید.

– افراد مبتلا به تیروئید بیش فعال

پروپرانولول می تواند علائم تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید)، مانند ضربان قلب را بالاتر از حد نرمال بپوشاند. اگر شما به طور ناگهانی مصرف پروپرانولول را قطع کنید، پرکاری تیروئید، علائم شما را می تواند بدتر سازد، یا ممکن است شما را به یک بیماری به نام طوفان تیروئید دچار سازد.

– افراد مبتلا به برونشیت مزمن یا آمفیزم

سرفه

به طور کلی، اگر شما مشکلات تنفسی داشته باشید، نباید پروپرانولول مصرف کنید. این می تواند بیماری ریوی شما را تشدید سازد.

– افرادی که برنامه عمل جراحی بزرگی دارند

اگر شما درحال آماده شدن برای جراحی می باشید، پزشکتان را از مصرف پروپرانولول مطلع سازید. این دارو می تواند چگونگی واکنش قلبی شما به بیهوشی عمومی و جراحی را تغییر دهد.

– افراد مبتلا به گلوکوم

قرص پروپرانولول و بصورت مایع ممکن است فشار را در چشم شما کاهش دهد. هنگامی که شما مصرف پروپرانول را قطع می کنید، ممکن است فشار در چشم افزایش یابد.

– افراد مبتلا به آلرژی

اگر شما واکنش های آلرژیک شدیدی داشته اید که باعث آنافیلاکسی شده اند، آلرژی شما ممکن است هنگامی که قرص پرانول مصرف می کنید، بدتر شود. قرص پروپرانولول ۱۰ ممکن است برخی از اثرات اپی نفرین را مسدود کند.

– افراد با خونریزی کنترل نشده یا شوک

اگر شما دچار خونریزی، شوک و یا مشکل جدی که در آن ارگانها به اندازه کافی خون دریافت نمی کنند، شده اید، مصرف پروپرانولول ممکن است برای درمان این شرایط بخوبی عمل نکند. این امر به ویژه در درمان فئوکروموسیتوم که یک تومور در غده آدرنال است، مصداق دارد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.1/5 - (25 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر hadi دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر ۳۹ سالمه و ورزش هم میکنم
  بنده هرروز صبح یک عدد بیزوپرولول ۲.۵ به تجویز شما استفاده میکنم تقریبا ده روز میشه البته مشکل قلبی ندارم فقط تپش قلب حین ورزش داشتم که شما فرمودین استرسی هست ولی امروز صبح ساعت ۶:۳۰ یهو از خواب پاشدم دیدم دارم تپش قلب میگیرم و عرق کردم و ترسیدم و یهو ضربان قلبم رفت بالا و سریع یه پروپرانول ۲۰ خوردم و آروم شدم بعد از چند دقیقه،،بنظر شما بیزوپرولول رو ادامه بدم یا پروپرانول مصرف کنم علت چی هست دکتر جان چرا یهو اینجوری شدم من اونم اول صبح خیلی اضطراب داشتم باور کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش)
   اینها همه علایم با منشا استرسی است هر دو داروی بیزوپرولول و پروپرانولول داروهای خوبی هستند توصیه ی من مصرف منظم بیزوپرولول 2.5 است نگران نباشید خطری ندارد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  بنده بعد از کرونا به استرس شدید و گاهی تنگی نفس عصبی مبتلا شدم دکتر گفتن تپش قلب دارم برای من قرص پرانول ۱۰ تجویز کردند روزی یک عدد تا ده روز بخورم می خواستم بدونم بعد از ده روز ناگهانی قطع کنم مشکلی پیش نمیاد؟ هم اینکه کبدم چرب گرید 2 هست وکم خونی مینور هم دارم مصرفش مشکلی نداره؟ و آیا با قرص سلن پلاس گلوک ویت تداخل داره؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ شهریور ۱( 6 ماه پیش)
   ناگهانی قطع نکنید بکنید یک روز درمیان یعد استفاده کنسد
 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۱ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، بنده از بیماران شما هستم مژگان ذوالفقاری، سه شنبه گذشته خدمتتون رسیدم برای چکاپ و تمدید داروهای فشار خون. و درخواست داشتم در صورت امکان داروهام رو کم کنید که فرمودین خیر، بعد تست ورزش و اکو دادم که گفتین خوبه و دارو برام نوشتین. دیروز برای گرفتن داروها رفتم و متوجه شدم دوز داروهام کم شده، لوزارتان اچ شده کلا ۱ عدد روزانه، آملوپرس ۵ هم نصف شده، متورال ۵۰ که ثابت مونده، آیا داروخانه درست نوشته مقادیر رو؟ شما کم کردین داروها رو آقای دکتر؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ شهریور ۱( 6 ماه پیش)
   دستورات فعلی صحیح هستند و هر چیزی که از طرف داروخانه اعلام شده تجویز ماست . با این دوز جدید استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ مرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقای هستم 51ساله
  مدتی فشارم خون سیستولم13تا14وهمچنین دیاستولم8.5تا 9 میباشد چهار سال قبل سیتی قلب انزیو دادم نرمال بود همچنین اکو هم نرمال بوده. تری گلیسریدم430میباشد . ایا نیاز به مصرف قرص فشار م هست .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   برای این فشار دیاستول و برای این تری گلیسرید باید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام علیکم، من در ماه آذر 24 بلعت فوت پدرم به من تپش قلب و استرس دست داد، بعد از یک هفته به روان پزشک مراجعه کردم ایشان قرص آسنترا 50 تجویز کردند و پروپرانول 20 هر 12 ساعت، با توجه به اینکه من ورزش کار هستم و الان 17 ساله که روزهای زوج به ورزش می روم، پراپرانول من را ضعیف کرده به همین جهت از امروز پروپرانول 10 را شروع کردم آیا اشکالی دارد؟ با اینکه مربی من می گوید کلا قطع کن چون شما ورزش کار هستی! اما همین طوری که یکدفعه نمی شود پراپرانول را قطع کرد! لطفا من را راهنمایی کنید. باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   نه نیازی به قطعش نیست اگر علایمتان را بهتر کرده همین دوز را ادامه بدهید و ورزش کنید و هیچ منعی هم ندارد
 • تصویر کاربر حلما پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام ؛ وقت بخیر
  دختر سیزده ساله ای دارم که قبل از امتحان بسیار استرس داره و این استرس باعث میشه تمام مطالبی رو که خوانده فراموش کنه . آیا مصرف قرص پرانول ۱۰ میتونه بهش کمک کنه ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ چه زمانی و چند بار در روز استفاده کنه ؟ آیا فقط مصرف یک قرص قبل از امتحان کافیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 سال پیش)
   بله استفاده کنند مشکلی ندارد تا روزی ۴ بار هم می شود قبل امتحان هم استفاده کند منعی ندارد
 • تصویر کاربر رويا جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام روز خوش
  اقاي دكتر مادر من ٦٥ سال دارد و حدود شش ماهي هست وقتي تمركز ميگيرد بي اختيار شروع به تمام دادن سرش ميكند قرص پراپرانول يك روز دراميان مصرف ميكند اما تا قطع نكند باز اين مشكل شروع ميشود ايا چكاب خاصي لازم دارد و يا همان قرص را ادامه دهد در ضمن ديالا دارد و أنسولين مصرف ميكند
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   از نظر قلبی جز همین پروپرانولول کار دیگری لازم نیست ولی یک متخصص مغز و اعصاب ببیندشان
 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. مدتی دچار درد قلب هستم. شبها به سمت چپ نمیتونم بخوابم درد بدی تو قلبم ایجاد میشه.گاهی چنان درد بدی تو قلبم میاد که مجبورم نفسمو نگهدارم تا درد بره که خیلی سخته برام. افتادگی دریچه میترال دارم. آیا پراپرونولو ل میتونم استفاده کنم. چندسال پیش دکتر بهم داده بود اما بعد مدتی مصرفشو قطع کردم. بیماری دیگه ای ندارم. فشارم پایین هست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   یک بار اکو بکنید ولی احتمال بسیار زیاد اصلا مشکل قلبی نیست و جای نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  برای استرس حاد هر چند ساعت باید پرانول ۱۰ مصرف کرد و مصرف طولانی مدت آن به همراه للوکساید ۵ مشکلی ندارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 1 سال پیش)
   نه مشکلی ندارد تا ۸ عدد در روز می شود استفاده کرد
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  من لرزش دست دارم البته گاهی اوقات نه همیشه
  توحالت عادی استرس ندارم ولی موقع انجام کارای آزمایشگاهی اگه دچار لرزش دست بشم بادیدن این لرزش مظطرب میشم ولرزش بدتر میشه ....یک روز پرانول 10 مصرف کردم لرزش نداشتم ولی خیلی خواب آلود شدم وفشارخونم کم شدسنگین میتونستم پاشم....نمیدونم بازم مصرف بکنم یا اگه میشه قرص دیگه ای برای کنترل لرزش دست استفاده کرد؟نصفش میتونه مانع لرزش بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)
   بهتربنش همین پرانول است اگر اثر ندارد یک متخصص مغز و اعصاب ببیند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر