دکتر محمد حسین نجفی

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

بهترین زمان مصرف قرص آ اس آ

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

آسپرین ۸۰ را چطور باید مصرف کرد؟

مصرف آسپرین ۸۰ میلی گرمی معمولا به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلا ۳۰۰ میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتما به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه ۸۰ میلی گرم توصیه می شود.

زمان خوردن قرص آسپرین برای غلظت خون

قرص آسپرین معمولا یکبار در طول روز مصرف می شود. بیماران، میتوانید این قرص را صبح ظهر و یا حتی شب مصرف کنند. اما از انجایی که بیشترین سکته ها معمولا اوایل صبح اتفاق می افتد، میتوانید برای جلوگیر از خطر احتمالی سکته، قرص آسپرین را شب ها مصرف کنید.

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود. یکی دیگر از دارو های ضد لخته خون وارفارین ۵ میلی گرم می باشد.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۴.۲/۵ - (۲۵۵ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هما دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  پسرم در آزمایش خون که پارسال انجام داده بود مشخص شد که غلظت خون دارد ازمایشگاه جلوی قسمت مربوط به این موضوع دو تا علامت به اضافه گذاشته بود،پسرم تیروئید کم کار دارد همراه با گره،اضافه وزن هم دارد که در حال لاغر شدن،رژیم غذایی و باشگاه باعث شده تا آلان ۱۵ کیلو وزنش کم شده است،برای درمان تیروئید به پزشک مراجعه کرده ودر حال درمان است،دکتر به پسرم قرص آ اس آ ۸۰ تجویز کرده اند،آیا به نظر شما خوردن این قرص در این سن کم مفید است و بی خطر یا نخوردن این قرص بهتر است؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ آبان ۲( 7 ماه پیش)
   نیازی نیست
 • تصویر کاربر حمزه یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام هنگامی ک میخوابم نفس تنگی شدید دارم طوری که نمیتوانم ب پهلوبخابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   نوار قلب و اکو
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام بنده آزمایش داده ام اسید اوریک ۸/۱ و VLDL کلسترول ۵۲/۲ وHBA/C ۷/۵ و قند ۱۶۶ و تریگلسرید ۲۳۶ و SGPT ۵۴ ایا احتمال سکته رو دارم خیلی خسته و ناتوان هستم و خیلی هم خوابم میبره چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   شروع مصرف داروی کاهنده قند خون...ورزش کنید
 • تصویر کاربر تجلی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام ، من واریس عمقی دارم.دکتر گفت درمان ندارد و نیاز به دارو ندارد ، حتی گفتم من غلظت خون دارم ، مشکل من باعث ایجاد لخته نمی شود، ایشان فرمودند واریس لخته ایجاد نمی کند گفتند فقط جوراب واریس بپوش.آیا من نباید آسپرین مصرف کنم که مشکل جدیدی ایجاد نشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   مراجعه به بخش عروق کلینیک...دکتر مولوی وقت بگیرید
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام دیابت دارم مشکل راست شدن آلت دارم گفتن آسپرین هشتاد استفاده کنم درسته این کار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ شهریور ۲( 9 ماه پیش)
   مراجعه به ارولوژیست...ارتباطی به آسپیرین ندارد
 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۱ سالمه سیگاری هستم تو ازمایشگاه بهم گفتن غلضت خونم بالاس قرص فشار لوزار ۵۰ میخورم ایا باید اسپرین مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   نکراری
 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۱ سالمه واسه ازمایش خون رفتم بهم گفتن غلضت خونت بالاست در ضمن سیگاری هم هستم میخواستم اسپرین مصرف کنم شما چه توصیه ای میکنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام بستگی به عدد هموگلوبین دارد
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ۴۱ ساله هستم و چند ماه میشه که در سمت چپ قسمت گردن و شانه و دست درد مداوم همراه با حالت بی حسی و خواب رفتگی دارم و همین حالات رو در خیلی از مواقع در سمت چپ سر دارم.
  یکی دوبار قرص آسپرین مصرف کردم(در هفته یک قرص)وکاهش درد رو احساس کردم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 9 ماه پیش)
   با سلام...ویزیت قلب و عروق...
 • تصویر کاربر یاس پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  کم خونی شدید دارم وبه خاطر فشار شدید عصبی اورژانس سرم ودارو دارند وبعدش مرخص شدم آ اس آ 80 داد. 5 روزه هر شب یک دونه می خورم می هوام از روز ششم نخورم. مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   با سلام...شرح حال کامل نیست... در وهله اول،بررسی علل کم خونی توصیه می شود
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان من حدود ۱ماهه آنژیوشدم داروهایی که مصرف میکنم آرترواستاتین۴۰،متوتار۵۰،آاس آ،هست دکتر یه قرص دیگه هم داده که نمیدونم کی مصرف کنم آساپتد۸۰ ،آیا قتی آسپرین تموم شد یا همزمان باهم مصرف کنم؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   احتمالا منظورتان یک برند از آسپیرین است...تمام شد مصرف کنید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر