بی رحم ترین عوارض بی خوابی

تاثیر خواب بر قلب باورنکردنی است! خوابیدن کاری تجملی نبوده و برای سلامت قلب ضروری است. خواب به بدن در ترمیم خود کمک می کند. افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بدون در نظر گرفتن عادات، سن، وزن، سیگار کشیدن و ورزش ، در معرض خطر بالاتری برای بیماری های قلب و عروق قرار دارند.

تاثیر خواب بر سلامت قلب

یک مطالعه که ۳۰۰۰ بزرگسالان بالای ۴۵ را مورد بررسی قرار داده ، نشان داده است که کسانی که کمتر از شش ساعت در شب میخوابند نسبت به افرادی که شش تا هشت ساعت در شب خواب کافی داشته اند ، دو برابر احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی در آنها بیشتر است.

البته به طور کامل مشخص نیست که چرا خواب کمتر برای سلامت قلب مضر است، اما محققان دریافته اند که خواب خیلی کم علل اختلالات در شرایط زمینه ای سلامت و فرآیندهای زیستی مانند سوخت و ساز گلوکز، فشار خون، و التهاب است.

تاثیر خواب کافی بر قلب

یکی از دلایلی که ما می دانیم که چگونه خواب برای قلب حیاتی است این است که بیماران مبتلا به آپنه خواب ، (شرایطی که باعث می شود چند بار در شب از خواب بیدار شوند) اغلب سلامت قلبی شان را به خطر می اندازد.

دلیل این است که در دوره عمیق استراحت، بدون بلند شدن از خواب ، مواد شیمیایی خاصی فعال میشود که بدن را از دستیابی مدت طولانی به ضربان قلب و فشار خون پایین آمده ، حفظ میکند که با گذشت زمان، اینحالت می تواند به فشار خون بالا در طول روز و شانس بیشتر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی منجر شود.

آپنه در خواب

بسیاری از مطالعات رابطه بین آپنه خواب و بیماری های قلبی عروقی نشان داده اند. یک مطالعه نشان داده که مردان مبتلا به آپنه شدید خواب بیش از یک دوره هشت ساله، ۵۸ درصد بیشتر احتمال ابتلا به نارسایی احتقانی قلب نسبت به مردان بدون اختلال تنفس در شب داشته اند . خواب بد (به عنوان مثال به عنوان یک نتیجه از تغییر برنامه کار و یا عادات خواب) می تواند همچنین شما را بیشتر در معرض این خطر قرار دهد .

بیماری قلبی در جوانی

سلامت قلب فقط یک نگرانی برای افراد مسن نیست.

تحقیقات اخیر نشان داده است که خواب بیش از حد کم در اوایل زندگی می تواند عوارض اینگونه ای داشته باشد . برای مثال ، در یک مطالعه ، جوانان و نوجوانانی که خواب خوب نداشته اند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی بوده اند . این نوجوانان سطح کلسترول بالاتر از شاخص توده بدنی ، اندازه دور کمر بیشتر، فشار خون بالا و افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا داشته اند .

تاثیر کم خوابی بر قلب

اختلالات خواب و از دست دادن مزمن خواب می تواند شما را در معرض خطراتی همچون موارد زیر قرار دهد :

– بیماری قلبی

– حمله قلبی

– نارسایی قلبی

– ضربان قلب نامنظم

– فشار خون بالا

– سکته مغزی

– دیابت

– بیماری گوارشی

بر اساس برخی برآوردها، ۹۰ درصد از افراد مبتلا به بی خوابی – اختلال خوابی که با مشکل در خواب ماندن تشخیص داده میشوند – همچنین مشکلات جسمی دیگری دارند.

میزان خواب کافی در شبانه روز

بدن به چند ساعت خواب نیاز دارد؟

اغلب افراد بالغ به حداقل ۷ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. با این حال، بیش از یک سوم افراد بالغ آمریکا بیان دارند که این مقدار توصیه شده از خواب را دریافت نمی کنند. در حالی که این روند برای یک یا دو روز بدون مشکل است اما نداشتن خواب کافی در دراز مدت می تواند به بروز مشکلات جدی قلب منجر شده و برخی بیماری ها را تشدید کند.

کمبود خواب و چاقی

کمبود خواب به نظر می رسد که با افزایش گرسنگی و اشتها ارتباط داشته ، و احتمالا به چاقی منجر میشود . با توجه به مطالعه سال ۲۰۰۴، افرادی که در روز کمتر از شش ساعت خواب داشتند تقریبا به احتمال ۳۰ درصد بیشتر به چاقی مستعد ترند نسبت به کسانی که هفت تا نه ساعت خواب بوده اند.

تحقیقات اخیر بر روی ارتباط بین خواب و پپتید تنظیم کننده اشتها متمرکز شده است. گرلین تحریک کننده گرسنگی و لپتین سیگنال سیری به مغز و کاهش اشتهاست ، زمان خواب کوتاه با کاهش لپتین و افزایش گرلین در ارتباط است.

تنها از دست دادن خواب به نظر اشتها تحریک نمیکند. همچنین هوس برای غذاهای با چربی بالا، با کربوهیدرات بالا تحریک مینماید .

بی خوابی و تپش قلب

محققان دریافته اند که بی خوابی موجب افزایش نامنظم ضربان قلب می شود. و این امر سبب ساز انواع اختلالات در خونرسانی به دیگر اندام های بدن می گردد! بی خوابی یا کم خوابی و تپش قلب رابطه تنگاتنگی با هم دارند. ازین رو باید برای داشتن گردش خون سالم، به خواب خود اهمیت دهیم.

کمبود خواب باعث مرگ میشود!

نتایج منتشر شده ، در سال ۲۰۰۷ ، نشان داد که کسانی که خواب خود را از ۷  ساعت به ۵ ساعت یا کمتر در شب قطع کرده بودند خطر مرگ ناشی از همه این موارد در آنها به دو برابر افزایش یافته بود . به طور خاص ، کمبود خواب خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را دو برابر میکند .

 

تاثیر خستگی بر قلب

خواب و بیماری های قلب و عروق

خواب ناکافی فقط یک واقعیت آزار دهنده از زندگی نیست. مطالعات نشان داده که کم خوابی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. در واقع، تاثیر خواب بر قلب، به صورت یک چرخه می باشد:

خواب ناکافی به نظر می رسد در ایجاد بیماری های قلبی عروقی کمک کننده است و بیماری های قلبی عروقی ممکن است خواب شما را مختل کنند. اگر شما از این چرخه معیوب مشکلات خواب خود چشم پوشی کنید، میتواند گسترده تر شود .

محرومیت از خواب می تواند به خطرات بالاتر از مشکلات سلامتی مزمن مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی، و سکته منجر شود. با توجه به مطالعات صورت گرفته در دانشکده پزشکی هاروارد، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، یک شب بدون خواب کافی می تواند علت فشار خون بالا در روزهای دیگر گردد.

تاثیر کم خوابی بر فشار خون

اثرات بی خوابی بر فشار خون

تاثیر خواب بر قلب به همینجا ختم نمی شود. خواب کم با فشار خون بالا، تصلب شرایین (گرفتگی و یا سخت شدن شریان ها که با بیماری عروق کرونر ارتباط دارد )، نارسایی قلبی، حمله قلبی، سکته، دیابت و چاقی مرتبط است.

به نظر می رسد خواب کم مقدار معینی از مواد خاص را در بدن شما افزایش میدهد ، مانند پروتئین C واکنشی ، که نشان دهنده یک مشکل التهابی است.

بنابراین، التهاب، چگونگی پاسخ بدن به صدمه، عفونت یا بیماریست ، که ممکن است بخشی از دلیل کم خوابی ، سیستم قلبی و عروقی شما را تحت تاثیر قرار دهد . خواب کم همچنین باعث می شود بدن هورمونهای استرس بیشتری تولید نماید که ممکن است در ایجاد بیماری های قلبی عروقی کمک کننده باشند.

از سوی دیگر، گاهی اوقات علائم مربوط به بیماری های قلبی عروقی می تواند به علت یک خواب کم باشد . شرایطی که ممکن است خواب شما را مختل نمایند عبارتند از:

 • آنژین
 • آریتمی (ریتم قلب غیر طبیعی مانند فیبریلاسیون دهلیزی)
 • آپنه خواب (یک سری از وقفه های تنفسی در هنگام خواب که بر روی سیستم قلبی عروقی شما فشار وارد می آورد )
 • تجمع مایع در ریه ها در اثر نارسایی قلب

تاثیر خواب بر سیستم ایمنی بدن

هنگامی که شما در حال خواب هستید، سیستم ایمنی بدن شما سیتوکین حفاظتی و آنتی بادی مبارزه کننده با عفونت تولید مینماید. این ابزاری برای مبارزه با مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس هاست. این سیتوکین ها و دیگر مواد محافظ همچنین به خواب شما، به انرژی بیشتر سیستم ایمنی بدن برای دفاع در برابر بیماری کمک میکنند.

محرومیت از خواب بدین معنیست که سیستم ایمنی بدن شما فرصتی برای فراهم ساختن نیروهای خود ندارد. همچنین ممکن است شما قادر به بهبود یافتن از بیماری نباشید . کم خوابی بلند مدت خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

تاثیر خواب بر تنفس

تاثیر خواب بر قلب یکی از ابعاد کم خوابی است. از آنجا که محرومیت از خواب می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند شما را بیشتر به مشکلات تنفسی مانند آنفلوانزا شایع سردسیری آسیب پذیر میسازد. اگر شما در حال حاضر یک بیماری ریوی مزمن دارید، کم خوابی به احتمال زیاد آن را بدتر میکند .

تاثیر خواب بر دستگاه گوارش

ملاتونین هورمونی است که به صورت طبیعی در هنگام خواب از مغز ترشح می شود. جالب است بدانید که نه تنها مغز، که دستگاه گوارش نیز این هورمون را تامین میکند. لذا کم خوابی باعث عملکرد نادرست دستگاه گوارش می گردد.

بهبود خواب

بهبود خواب

خبر خوب این است اقداماتی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود خواب تان انجام دهید و این امر باعث تاثیر خواب بر قلب شما خواهد شد. این ایده خوبی است که با پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی در مورد مشکلات خواب تان، حتی اگر به نظر شما اندک هستند ، صحبت نمایید . ممکن است تغییر در شیوه زندگی و یا درمان به بهبود خواب شما کمک کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فارا جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خیلی ممنون از وقتی که میذارید
  من یه مقاله در مورد داروهای گیاهی از شما دیدم
  خواستم بپرسم رویکرد درمانی شما کاملا مدرنه یا از روش های سنتی هم بهره میبرید
  و سوال دیگه این که برای فردی که افتادگی شدید دریچه ائورت داره و عملکردش تقریبا به 61 درصد رسیده آیا امکان بهبودی وجود داره؟ از نظر علم پزشکی بهبود ممکنه یا صرفا میتونه با کنترل استرس همین سطح رو حفظ کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام رويكرد من طب رايج است . كامرد قلب نرمال شصت درصد است
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم نصف قلبش سکته زده ولی زمانش معلوم نیست اگه آنژیو گرافی کنه مشکلی پیش نمیاد و برای بهبودش باید چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام حتما باید انژیو انجام بشه
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر.آقای دکتر ببخشید من جوان 27 ساله مجرد.الان 4 سال میشه من شدید مشکل بی خوابی دارم و تپش قلب و هرزگاهی قلبم درد میکنه در طول یک هفته شاید یک روز بتونم خوب خوب بخوابم ولی اگه یک روز خوب بخوابم وقتی پا میشم قلبم تپش میفته و قلب درد و میزنه به صورتم احساس میکنم یه چیزی رو صورتم هستش.خیلی اذیت میشم.دکترم میترسم برم چون از قرص اعصاب اینا اصلا خوشم نمیاد.اگه جوابمو بدین ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   علائمتون اضطراب است

   حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید ولی فعلاً می توانید پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چن روز حالت فشار و سنگینی روی قفسه سینه ام حس می کنم و کمی حس سوزش تو کل قفس سینه ام درد پشت کمر وسط کمر هم دارم نمیتونم بلند شم اذیتم میکنه کمی هم ب ندرت سرفه میکنم خواهش میکنم کمک کنید بهم تا صبح بیدار هستم از این علایم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

    سلام

   متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر کرد

   اگر اضطراب دارید پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

   اگر اضطراب ندارید حتما جهت معاینه و گرفتن نوار قلب به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا بفرمائید این چه تصویربرداری هست ؟ و کجا میتوانم با دفترچه تامین اجتماعی انجام دهم؟ هزینه ؟ نوبت برای بهمن میخواستم و اقدامات پیش از تصویربرداری وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   سی تی آنژیو

   مرکز قلب   رجایی   پارس   پیامبران  جم   و ...

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر