دکتر محمد حسین نجفی

دقیق ترین دستگاه فشار خون دیجیتالی مطب متخصصان

در حالت طبیعی فشار خون نرمال ۸۰/۱۲۰ است و در وضعیت مرزی ۹۰/۱۴۰ است. مقادیر ۱۰۰/۱۶۰ و همچنین ۱۲۰/۲۰۰ به ترتیب بر روی دستگاه فشار خون نشان دهنده ی فشار خون بالا و خیلی بالا هستند.

فشار خون چیست؟

فشار خون (به انگلیسی: Blood pressure ) به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ ها وارد می‌آید و یکی از علائم حیاتی است. فشار نرمال فشار سیستول کمتر از mmHg120 و دیاستول کمتر از mmHg 80 می باشد. اعداد بالاتر از این به مفهوم بالا بودن فشار بوده و نشانه ای از قریب الوقوع بودن عوارض فشار خون است.

دقیق ترین دستگاه فشار سنج

بهتر است از دستگاه فشار خون دیجیتالی استفاده شود که روی بازو نصب می شود. دستگاه فشار سنج مچی چندان در تشخیص فشار خون کارائی ندارند.

چنانچه فشار سیستول mmHg120 تا mmHg 139 و دیاستول mmHg 90 -80 باشد مرحله شروع فشار خون نامیده می شود. (Prehypertension) و فشار سیستول بالاتر از mmHg 140 و دیاستول بالاتر از ۹۰ مرحله اول فشار خون بالا نامیده می شود.

فشار بالا بروی عروق مغز باعث ایجاد سکته مغزی می گردد و باعث کاهش عملکرد کلیه ها خواهد شد. همچنین برروی قلب اثر کرده و سبب تسریع در ایجاد گرفتگی عروق قلب و سکته قلبی می شود.

آیا دستگاه فشار خون دیجیتالی دقیق است؟

دستگاه های دیجیتال فشار خون دارای یک کاف هستند که به دور بازوی شما پیچیده می شود. در فشارسنج های دستی (فشارسنج هایی که معمولاً در مطب پزشک وجود دارند)، برای باد کردن کاف و اندازه گیری فشار خون نیاز به فشردن یک توپ لاستیکی است. اما در فشارسنج های دیجیتالی کافی است یک دکمه را فشار دهید و کاف خود به خود باد می شود.

اندکی بعد از باد شدن کاف، فشار وارد شده به بازوی شما به آرامی کاهش می یابد و روی صفحه ی نمایش فشارسنج دیجیتال، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شما نشان داده می شود. بعد از آنکه فشار خون شما روی صفحه ی نمایش ظاهر شد، کاف به صورت خودکار تخلیه می شود. در برخی از دستگاه های فشار خون دیجیتال برای اندازه گیری مجدد فشار خون باید 2 تا 3 دقیقه صبر کنید و سپس تمامی مراحل را انجام دهید.

یکی از مهم ترین نکاتی که در اندازه گیری فشار خون با دستگاه های دیجیتال باید در نظر داشته باشید این است که در زمان اندازه گیری فشار خون باید بی حرکت بمانید. زیرا حرکت بدن ممکن است خطای دستگاه را بالا ببرد. همچنین، ضربان قلب نامنظم ناشی از تحرک در برخی موارد می تواند باعث کاهش دقت اندازه گیری توسط دستگاه دیجیتال شود.

با وجود تمامی نکاتی که به آن اشاره کردیم، باز هم دستگاه های فشارسنج دیجیتال بهترین انتخاب برای اندازه گیری فشار خون در خانه است و به علت سهولت استفاده و عدم پیچیدگی، تقریباً همه ی افراد می توانند از آن استفاده کنند.

فشار خون طبیعی در سنین مختلف

فشار خون نرمال همان سیستول کمتر از ۱۲۰ و دیاستول کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه است. در واقع فشار خون نرمال در میان مردم با فشار کمتر از ۱۲ و  کمتر از ۸ شناخته می شود. اگر فشار خون سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ باشد و دیاستولیک ۸۰ تا ۸۹ باشد، تحت عنوان مرحله پیش زمینه فشار خون نامیده می شود. در برخی افراد همین مقدار نیز باید تحت کنترل قرار بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم تا فایل صوتی زیر را که گزیده صحبت های دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق در رابطه با فشار خون نرمال است را گوش دهید.

طریقه صحیح اندازه گیری فشار خون و نکات آن

فشار خون عمدتا با استفاده از دستگاه فشار خون شامل گوشی پزشکی، کاف بازویی و پمپ و منومتر اندازه گیری می شود. کاف دور بازوی شما بسته می شود و تا زمانی که جریان خون قطع شود، باد می شود و نبض شما با گوشی پزشکی چک می گردد. در نوعی دیگر، فشارخون با دستگاه فشار خون جیوه ای اندازه گیری می شود. تعداد زیادی از کلینیک های عمومی از دستگاه فشار خون دیجیتال جهت اندازه گیری فشارخون استفاده می کنند.

دقیق ترین دستگاه فشار خون

قبل از اینکه فشارخون شما اندازه گیری شود، بهتر است که شما حدالاقل ۵ دقیقه استراحت کنید و مثانه ی خالی داشته باشید. حین اندازه گیری فشارخون صحبت نکنید.

میزان فشار در شبانه روز متغیر است و کم و زیاد می شود. یکی از بهترین روش های بررسی فشار خون استفاده از دستگاه فشار خون دیجیتال در منزل است. در مجموع به تمام بیماران توصیه می شود یک دستگاه فشار خون قابل اعتماد دیجیتالی درمنزل داشته باشند.

برای گرفتن فشار صحیح به توصیه های زیر عمل نمایید:

۱- حداقل ۵ دقیقه قبل از گرفتن فشار خود استراحت نمایید.

۲- حداقل ۳۰ دقیقه قبل از گرفتن فشار، از مصرف سیگار ، چای و قهوه اجتناب نمایید.

۳- برای گرفتن فشار صحیح حتما باید دست، عریان بوده و در سطح قلب روی تکیه گاه مناسب قرار گیرد.

۴- برای بار اول، هم فشار خون دست راست و هم دست چپ گرفته شود و دستی که فشار خون بالاتر دارد از این به بعد مبنای اندازه گیری فشار خون قرار می گیرد.

۵- سعی کنید روزی بیش از یکبار فشار خود را نگیرید. چندین بار گرفتن فشار خون و وسواس بخرج دادن باعث ایجاد اضطراب در شخص خواهد شد.

۶- هر بار فشار خود را با ذکر تاریخ ثبت نمایید.

۷- هنگام گرفتن فشار حرف نزنید و پاها کراس اور (روی هم) نباشد.

کدام نوع دستگاه فشار سنج بهتر است؟

دستگاه فشار خون یک وسیله ضروری در تشخیص پزشکی است. فشار خون بوسیله دستگاه مخصوصی به نام فشارسنج قابل اندازه‌گیری است. فشارسنج پزشکی انواع و اقسام بسیاری دارد اما سه نوع دستگاه فشار خون جیوه‌ای و فشارسنج دیجیتال و دستگاه فشار سنج عقربه‌ای در ایران بیشتر کاربرد دارند.

۱- دستگاه فشار خون جیوه‌ای

فشارسنج جیوه‌ای مهمترین استاندارد اندازه‌گیری فشار خون شناخته می‌شود. هنگام خواندن فشار، باید به اعدادی دقت شود که در دو طرف ستون جیوه ارائه شده‌اند. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است، اما با این حال استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است، چون جیوه سمی است و می‌تواند محیط را آلوده کند.

۲- فشارسنج دیجیتال

در موارد خیلی کم دستگاه‌های دیجیتالی فشارخون را اشتباه محاسبه می‌کنند و ترجیح اولویت استفاده با فشار سنج جیوه ای است و استفاده از دستگاه فشار خون دیجیتالی به بیمارانی که توانایی استفاده از آن وسایل را ندارند، توصیه می شود.

مانیتورها به طور کلی دارای بخش های اساسی یکسانی هستند:

کاف یا بازوبند. لایه داخلی کاف با هوا پر می شود و به بازو فشار وارد می کند. لایه ی بیرونی کاف دارای چسب است که در محل بسته شود. با خالی کردن باد کاف، ضربان قلب و جریان خون به طور خودکار توسط دستگاه فشار خون اندازه گیری می شوند که به دلیل تغییر حرکت خون در شریان می باشد.

مانیتور های دیجیتالی که بر روی بازو بسته می شوند به طور کلی دقیق تر هستند. اگر نمی توانید یک کاف به اندازه کافی بزرگ برای بازو خود پیدا کنید، می توانید از نوع مچ بند استفاده کنید. اما دستگاه هایی که به انگشت وصل می شوند کارآمد نیستند.

کار با دستگاه فشار خون دیجیتالی راحت بوده و معمولا نیازی به گوشی پزشکی جهت گرفتن فشار ندارد. دستگاه فشارسنج دیجیتالی به دو نوع مچی و بازویی تقسیم می شود که معمولا بازویی آن مطمئن تر است.

دستگاه فشارسنج مچی کاملا اتوماتیک است. مچ بند به طور خودکار پمپ میشود و سپس هوای درون آن تخلیه میگردد. برخی از دستگاه های فشارسنج مچی دارای یک مچ بند فشرده هستند که همراه با دستگاه ارائه میشود (همانند ساعت مچی). دستگاه های فشارسنج مچی در صورتیکه به درستی مورد استفاده قرار بگیرند نتایج قابل اطمینان ارائه می دهند. مکانیسم فشار سنج بازویی نیز مشابه است فقط فشار سنج را ۲ سانتی متر بالاتر از آرنج قرار می دحند و دست باید صاف باشد و مچ بسته نباشد.

دستگاه های فشارسنج انگشتی، که اندازه گیری را از طریق انگشت سبابه انجام میدهند معمولا نتایج نادرست ارائه میدهند. این پدیده در صورتی رخ میدهد که انگشت سبابه در ارتفاع همسطح قلب قرار نگرفته باشد یا شریانهای کوچک انگشت به دلیل سرد بودن دست منقبض شده و فشار خون پایین تری را نشان دهند.

۳- فشارسنج عقربه‌ای

فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای فنردار است که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحه مدرجی حرکت می‌دهد که هر درجه ی آن نشان گر یک میلیمتر جیوه‌است .این نوع دستگاه فشار خون حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است و ارزان تر می باشد.

دستگاه فشار سنج دیجیتالی

فشار خون نرمال با دستگاه دیجیتال

دستگاه های فشارسنج دیجیتال، امروزه به طور شایعی توسط بسیاری از بیماران استفاده می شوند. مهم ترین نکته در استفاده از این دستگاه ها، کالیبره بودن آن است. کالیبره بودن یعنی اینکه دستگاه شما چقدر دقیق است و درست می تواند فشار را اندازه گیری کند. برای کالیبره کردن دستگاه می توانید فشار اندازه گیری شده در مطب، توسط پزشک را با فشاری که همزمان دستگاه دیجیتال اندازه می گیرد، مقایسه کنید و در صورت نیاز تنظیمات دستگاه را طوری انجام دهید که به فشار اندازه گیری شده توسط پزشک، نزدیک شود. به طور کل فشارهای زیر 140 بر روی 90 میلی متر جیوه در این دستگاه ها، نشان دهنده ی یک فشارخون طبیعی است و در صورتی که فشارخون بالاتر از این مقدار باشد، نیاز به تغییر رژیم دارویی و بررسی پزشک است.

فشارسنج خوب چی بخرم؟

دستگاه اندازه گیری فشار خون

# مانیتور فشار خون omron

به طور متوسط از هر ۳ بزرگسال ۱ نفر دارای فشار خون بالا می باشد. اما می توانید به کمک دستگاه فشار خون آن را زود تشخیص داده و به خود کمک کنید. دستگاه فشار خون Omron یکی از دقیق ترین دستگاه های فشارسنج است که توسط پزشکان و داروسازان نیز تائید شده است. دستگاه فشار خون امرن ویژگی های مختلفی از جمله ظرفیت ذخیره سازی و اتصال به گوشی های هوشمند را داراست.

دستگاه فشار خون omron ساخت کجاست؟

این برند ساخت کشور ژاپن می باشد.

# مانیتور فشار خون beurer

دستگاه فشار خون بیورر نیز یکی از بهترین دستگاه های فشار خون دیجیتالی است که امکاناتی از جمله: انتقال از طریق فن آوری هوشمند بلوتوث و USB را در خود جای داده است. این دستگاه فشار سنج دارای باتری های قلیایی با ظرفیت ۴ برابر بیشتر از بقیه ی فشارسنج ها می باشد.

دستگاه فشار خون beurer ساخت کجاست؟
این دستگاه در کشور آلمان تولید می شود.

عوامل افزایش ناگهانی فشار خون

فعالیت کم، چاقی، مصرف نمک زیاد، مصرف فست فودها همه از عوامل تشدید فشار هستند.

افراد با فشار خون بالا باید از ریختن نمک روی غذا به شدت اجتناب نمایند و بطور کلی نمک از روی میز غذا حذف شود. حذف نمک روی میز بشدت به کاهش فشار کمک خواهد کرد. یکی از دلایل عدم کنترل مناسب فشار در بیمارانی که دارو می خورند عدم حذف و یا عدم کاهش نمک می باشد. خانم های خانه دار هم میزان مصرف نمک در غذا را اندکی کاهش دهند و لازم نیست کلا مصرف نمک کنار گذاشته شود.

حذف نمک برای کاهش فشار خون

مصرف میوه جات فراوان به جهت پتاسیم بالا می تواند یکی از عوامل جلوگیری از بروز فشار خون باشد. سعی کنید روزانه ۴-۳ وعده میوه جات تازه مصرف نمایید. مصرف غذاهای فراوری شده مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا و … به جهت مقادیر بسیار بالای سدیم و نمک به شدت باعث افزایش فشار می شود.

فعالیت بدنی، رژیم غذایی مناسب و ورزش به میزان حداقل ۴۵ دقیقه در روز شامل پیاده روی حتی اگر باعث کاهش وزن نشود نقش بسیار موثری در کاهش فشار دارد.

مصرف سیگار باعث افزایش فشار و افزایش تعداد ضربان قلب می شود.

بهتر است قبل از شروع به ورزش بخصوص اگر سن شما بالای ۴۰ سال است با پزشک متخصص قلب درباره شروع به ورزش و میزان آن مشورت کرده و اجازه بگیرید. ورزش هایی مانند کشتی، وزنه برداری و بدنسازی کمکی به کاهش فشار خون نمی کنند. ورزش های هوازی شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا در کنترل فشار شما موثرند.

رژیم غذایی بر پایه مواد گیاهی بخوبی می تواند باعث کاهش فشار شود و برعکس مصرف مواد گوشتی می تواند عاملی برای افزایش آن باشد.

استرس بخصوص به صورت ناگهانی باعث افزایش آن می شود. اگرچه اجتناب از استرس گاهی ممکن نیست ولی می توان کنترل مناسبی بر احساسات داشت.

برای درمان سریع فشار خون چی بخوریم؟

مصرف قرص های ضدبارداری یکی از عوامل اصلی افزایش فشار در خانم هاست. چنانچه مجبور به استفاده از این داروها هستید حتما با پزشک قلب و عروق مشورت نمایید. نهایتا اگر فشار شما بالاتر از mmHg 90 /mmHg ۱۴۰ باشد حتما به پزشک قلب وعروق مراجعه نمایید.

چنانچه توسط پزشک داروی ضد فشار خون برای شما تجویز شد حتما مرتب داروها را مصرف نمایید و در صورت بروز هرگونه عارضه با داروها حتما پزشک را در جریان قرار داده و از قطع دارو اجتناب نمایید. قطع ناگهانی دارو باعث افزایش شدید ناگهانی فشار شده و می تواند به راحتی باعث ایجاد سکته قلبی و مغزی گردد.

داروهایی که بصورت یکبار در روز توسط پزشک تجویز می شود باید به هنگام صبح میل شوند مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

پزشک براساس میزان فشار شما زمان ویزیت بعدی شما را تعیین می کند، با استفاده از دستگاه فشار خون و نوشتن روزانه فشار خون و نشان دادن آن به پزشک بخوبی می توانید در کنترل فشار با پزشک همکاری نمایید.

علت افت ناگهانی فشار خون چیست؟

۱- از دست دادن خون

از دست دادن مقدار زیادی از خون بعلت آسیب های بزرگ و یا خونریزی داخلی باعث کاهش مقدار خون در بدن شما و در نهایت افت شدید فشار خون خواهد شد.

۲- عفونت شدید (سپتی سمی)

سپتی سمی می تواند هنگامی که یک عفونت در بدن وارد جریان خون می شود، رخ دهد. این بیماری می تواند منجر به یک شرایط تهدید کننده زندگی ناشی از کاهش فشار خون به نام شوک سپتیک گردد.

۳- واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)

بیماری رینود - علت سرد شدن ساق پا و دست

آنافیلاکسی یک واکنش شدید آلرژیک است و به طور بالقوه تهدید کننده حیات می باشد. محرک های رایج آنافیلاکسی شامل مواد غذایی، داروها، سموم حشره کش و لاتکس می باشند. آنافیلاکسی می تواند باعث مشکلات تنفسی، کهیر، خارش، تورم گلو و افت فشار خون شود.

۴- کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی شما

فقدان ویتامین B-12 و فولات می تواند یک بیماری در شما ایجاد کند که به دنبال آن در بدن شما به اندازه کافی سلول های قرمز خون تولید نمی شود (کم خونی)، و باعث فشار خون پایین می گردد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون در تهران و فلوشیپ آنژیوپلاستی

4.2/5 - (12 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باخزری پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید پدر و مادر من ۳تیر دوز دوم سینوفارمشونو زدم ولی هیچی انتی بادی نساختن الان به نظر شما میتونن دوز سوم سینوفارم بزنم براشون مشکلی پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   فعلا تزریق دوز سوم تایید نشده است، نیازی به این کار نیست
 • تصویر کاربر داریوش پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم چند روز کرونا گرفته چند روز فشار خون میاد 8روی6مشکل فشار خون دار 65سال حدود48مواد مصرف می‌کنه تریاک آب میکرد میخورد ولی برای کوید گفتن شیر مصرف کن افتا فشار خون دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   دارو چه مصرف می کنند؟ شاید بخاطر داروست که فشارشان افت می کند
 • تصویر کاربر باقی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من ۳ روز پیش بعد از بیرون رفتن و نخوردن صبحانه به علت افت فشار از هوش رفتم و بعد از خورن آب قند فشارم ۷ بود، این چندروزه هم اکثرا فشارم ۹ هست و کمی سرگیجه و حس خستگی دارم علت چی می تونه باشه؟ بنده ۲۷ ساله هستم و سابقه فشار نداشتم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر باقی جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟ ممنون از شما
  2. تصویر کاربر باقی جمعه ۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   در ۳ روز اخیر ضربان قلبم هم بین ۶۵ تا ۷۵ هست
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش)
   نیازی به مراجعه به پزشک نیست مایعات فراوان و نمک کافی استفاده کنید و نگران نباشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر .... شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر من حدودا یک و نیم سال پیش مامانم چندروز بعد از بدنیا اوردن داداش کوچیکم فشارخونش رفت بالا و مادرم از شدت درد جیغ میکشید خلاصه رفتن بیمارستان اونجا چن ساعتی بستری بود گفتن فشار مادرم تا ۲۰ هم رفته فک کنم و بعد از حدود ۶ ماه بعدش دوباره همین جریان تکرار شد ولی ایندفعه بیمارستان نرفتیم الان حدود یک سال هست که هیچ علائمی ندیدم از مامانم(شایدم دیده من نارحت میشم چیزی نگفته)ولی دیروز سرش گیج میرفت به اورژانس زنگ زدم فشارشو گرفتن روی ۱۴ بود البته مادرم تقریبا کمخونی زیاد داره میخواستم بدونم میتونه از کمخونی بوده باشه؟یا فشارخون ۱۴ ایده آله؟
  خودم خیلی استرس دادم افسردگی گرفتم خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بعیده با این فشار علایم بده ولی هولتر فشار بشن
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  مادرم هفتادو نه سال دارد و سالهاست که لوزارتان ۲۵ نصفه هر روز میخورد . اگر فشار خونش نرمال باشد میتواند دیگر قرص لوزارتان را قطع کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   خیر باید دایم استفاده کنند
 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من 83 سالشونه، قبلا فشار خونشون اغلب روی 14 بود. حدود 40 روز پیش به کرونا مبتلا شدن و بعد از اون، نظم فشارشون به هم ریخت و گاهی میومد روی 17/5 . پزشک عمومی براشون لوزارتان اچ 50 روزی یه دونه تجویز کرد. بعد از مصرف این قرص به مدت 4 روز (هنوز درگیر کرونا هم بودن) اونقدر افت فشار پیدا کردن که تا مرز بیهوشی رسیدن و ما اورژانس خبر کردیم فشارشون رو گرفتن 10 روی 5 بود. داروهایی که مصرف کردن شامل این موارد بود: شش سرم با آمپول های ویتامین ث و ب کمپلکس و ضد تهوع و دگزامتازون داخل سرم. 20 عدد پردنیزولون. و آسپرین 80 تا 30 روز که با اتمام آسپرین مصرف این داروها قطع شده. داروهایی که مصرف می کنن الان فاموتیدین 20 روزی یک عدد، رزواستاتین 10 روزی یک عدد، لوزارتان 25 (دکتر کلا گفتن نصف صبح، یک عدد شب) ولی هر وقت فشار بالای 16 بود ایشون یه دونه استفاده کردن و هر وقت پایین 13 نصف خوردن. (بستگی به عدد فشارشون داشته)، گاهی نصف کاپتو پریل هم مجبورن استفاده کنن. فشارهای ایشون در هفته اخیر قبل از مصرف قرص اندازه گیری شده که از این قرار هستن: صبح ناشتا: متوسط عدد فشار روی 16/5 روی 8، غروب از پنج روز پیش به این طرف به ترتیب 18 روی 8، 15/5 روی 7، 12/8 روی 7/6، 17 روی 7، 14/2 روی 6/6 بوده . چون گاهی به 12/5 هم رسیده شب ها، نمی دونم مصرف یک لوزارتان 25 در شب خطر آفرین نمی شه برای ایشون؟ و کلا چه دوزی استفاده کنن در صبح و شب. ممنون
  1. تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   ببخشید در ضمن پدرم مشکل پروستات هم دارن و خوردن قرص های مدر اذیتشون می کنه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   لوزارتان را طبق دستور پزشکشان استفاده کنند دستور خیلی خوبی داده اند، اگر فشارها عمومن بالای 16 بود باید دارو تغییر کند
  3. تصویر کاربر سپیده دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنونم آقای دکتر
   فقط چون شب گاهی فشارشون به حدود 12 هم رسیده مصرف یه دونه لوزارتان 25 همون موقع باعث افت فشارشون نمی شه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   اصلن نیاز نیست مکرر فشارشان را بگیرسث
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بگیرید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر آقای دکتر پدر بنده 65سال سن داره مبتلا به فشار خون بالا هم می‌باشد که چند وقتی میشه که دیگه قرصهای فشارشو نمیخوره از دو روز پیش هم حالت تهوع داره غذا نمیخوره کلا کسل هستش اما درد ندارم بدنش فشارش رو گرفتم 18 هستش برای پایین آوردن فشارش با توجه به اینکه معدش خالیه و هیچ اشتهای هم ندارم چیکار کنم با تشکر فراوان. ممنون میشم جوابمو سریع بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   باید دارو استفاده کنند اینها از عوارض عدم مصرف دارویشان است کاپتوپریل زیرزبانی بدهید که فشار از این حالت اورژانس بیرون بیاید و باید داروهای قبلی را منظم استفاده کنند
 • تصویر کاربر زادمهر یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده 36 سال سن دارم یه بار فشارم گرفتم با دیجیتال (که البته قبلش ورزش مختصری داشتم ) 15 رو 9 بود بعد این فشار به من استرس وارد کرد و بدها خیلی بیخوابی زد به سرم و همچنین دچار اظطراب و دلهره هم شدم . با آزمایش دادن و اکوی قلب مشخص شد مشکل داخلی ندارم . بعد از بیخوابی های زیاد متاسفانه تکرر ادرار اومد سراغم و هنوزم باهش درگیرم ( در اوج بی خوابی و استرس تکرر ادرار گرفتم که وقتی فشارم گرفتم 20 روی 12 بود که فکر کنم بدلیل بیخوابی و استرس زیاد فشار بالا رفته بود )
  از جنابعالی 3 سوال داشتم 1- فشارم الان میانگین بدون قرص روی 12.8 روی 8.3 هستش ولی بازم بعضی مواقع که استرس میاد سراغم بیشتر هم میشه و میانگین اون مواقع تقریبا 13.5 روی 8.5 می باشد. با این توضیحات آیا نیازه قرص بخورم ؟؟؟ 2 - من وقتی تکرر ادرار سراغم آمد از آن به بعد درد پهلو هم میشم که در سونوگرافی و آزمایش مشکلی بابت کلیه ها نیست فقط کلیه ها به شکل نعل اسبی و یه جورایی سنگ ساز هم می باشن . حالا سوال داشتم از خدمت شما که آیا در صورت فشار بالا رفتن پلو درد میشوم که بعضی مواقع با پهلو درد فشار میگیرم نرمال و بعضی مواقع میانگین 14 رو ی 9 هست ؟؟؟ 3 - بابت تکرر ادرار چه کنم جناب دکتر ... دکتر کلیه بهم گفت ویسول بخور که خوب نشدم و حتی یه جورایی بدتر هم شدم .. متاسفانه این تکرر ادرار باعث میشه ذهنم درگیر بشه و فشارم بالاتر برود ...
  در پایان ممنون از صبوری شما فقط این موردم اضافه کنم خیلی خیلی به ندرت پیش میاد فشارم یه خورده بالاتر از 14 هم برود و مینیمم هم بالاتر از 9 باشد
  در اخر دکتر در مورد جهش نبض در سمت چپ چه کنم که اونم بیشتر مواقع به من هشدار فشار بالارو میده و بعضی مواقع هم نه فشارم مشکلی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ببینید فشارهایی که می گویید بالا نیستند هیچ کدام و نیاز به دارو هم ندارند اگر خیلی درمورد این قضیه اضطراب دارید نهایتن یک هولتر فشارخون کنید ولی بر اساس چیزی که می گویید بیشتر علایم شما منشا اضطرابی و استرسی دارند تا مشکل مهم قلبی
 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر آقای دکتر
  بنده اوایل کرونا دچار استرس شدید شدم، بعد یک روز حالم بدتر شد فک کردم کرونا گرفتم، بعدش رفتم دکتر گفتند فشارم بالای ۱۶ بود و بهم گفتند از فشار عصبی هست، بهم لوزارتان ۲۵ دادن و گفتند هر روز نصفش رو تا سه روز مصرف کنم سه روز مصرف کنم، ولی دیگه فشارم اومد سرجاش مصرف نکردم، الان هر بار که زیاد فکر و خیال بکنم فشارم تا ۱۴ الی ۱۵ میره بالا،

  آیا قرص مصرف کردن ضرری داره؟

  میونه خوبی با داروی فشار خون ندارم

  سنم ۳۲ ، قدم ۱۸۳ ، وزنم ۷۷


  ممنون میشم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   این فشارهایی که می گویید بالا هستند و نیازمند درمان می باشند، توصیه ی من این است از انجایی که تمایل به مصرف دارو ندارید یک بار هولتر فشارخون نصب کنید، اگر در هولتر فشارهای شما ثابت شد که بالاست در طول روز نیازمند شروع مصرف داروست، اگر هم بالا نبود که بیشتر نشانه ی مسایل اضطرابی و استرسی است و میتوان فعلا دارو نداد، ورزش و کاهش وزن و ترک سیگار در صورت مصرف و رژیم غذایی سالم هم توصیه می شود
 • تصویر کاربر ساعی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 333 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  مادرم ۵۸ ساله هستن و مشکل فشار خون دارن،صبح ها قرص لوزارتان اچ و شب ها قرص اتنولول مصرف میکنن، مدتی هست که با مشکل کم ادراری مواجه شدن علت چی میتونه باشه ؟ دیروز به علت فشار خون بالا ۲۰ به صورت اورژانس به بیمارستان رفتیم و جواب آزمایش پیوست شده است. لطفا منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   لوزارتان اچ صبح و شب مصرف بشه و املوپرس ظهر و یک ازمایش هم بدهند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر