هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

هولتر فشار خون چیست؟
3.3 (65%) 4 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرهدا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آیا تو قلب گرفتگی عروق وجود داشته باشه بعده فعالیت سنگین مثل کوه نوردی تو قفسه سینه احساس درد میشه؟ یا امکان داره گرفتگی عروق وجود داشته باشه و هیچ دردی و علایمی نباشه؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه فرد درد نداشته باشه

 • تصویر کاربرMehrab جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  معمولا فشار خون من بالاست ‌. بین 14 و 15 و 16لطفا یک شماره موبایل بفرستین که آزمایشهای انجام شده را خدمتتون ارسال کنم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید علل ثانویه در شما بررسی شود و دارو شروع شود 

   ویتامین د بالا هست به دکتر غدد مراحعه کنید

  2. تصویر کاربرMehrabپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   با سلام
   ممنون از اینکه وقت گذاشتین .
   علل ثانویه را چطور میتونم کشف کنم ؟؟
   طبق آزمایشات ویتامین دی مطلوبه و بالا نیست .
   در ضمن بنده قرص لوزارتان و آزیتروواستاتین را روزانه مصرف میکنم .
   امکان داره در زمینه درمان راهنمایی بفرمایید؟؟؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید چون به این شکل نمیشه توصسح داد

   بتید سونو و ازمایشات خاص براتون نوشته بشه

  4. تصویر کاربرMehrabجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   ممنون دکتر.
   بنده شهرکرد زندگی میکنم و دسترسی به شما ندارم که مزاحم شما بشم . امکان داره بفرمایید چه نوع سونو و چه نوع آزمایشهایی باید انجام بدم؟؟
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونو داپلر کلیه 

   رنین الدوسترون ادرار ۲۴ ساعته از نظر متانفرین و نورمتانفرین

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرجواهر شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت شما دکتر محترم
  اقای دکتر من الان 30 سالمه دو سال پیش یهویی دچار فشار خون بالا شدم البته به مدت 20 روز به علت اختلال در قاعدگی قرص ال دی تجویز کردن که بعد این 20 روز یهویی فشارم شروع به بالا رفتن کرد رفتم متخصص قلب اکوی قلب گرفتن گفتن که قلبم مشکل خاصی ندارم فقط افتادگی خفیف دریچه دارم بعد کلیه هام رو چک کردن سونوگرافی معمولی وداپلر هردو سالم بودن خداروشکر حتی نوار مغز ازم گرفتن باز هم مشکلی نداشتم ولی ازمایش خون دادم وادارار 24 ساعته هورمون الدوسترونم 66.3 بود بالاتر از طبیعی ولی رفتم متخصص فشار خون گفتن به این عدد توجه نکنید ودوباره ازمایش ادارار 24 ساعته برام نوشتن وازمایش خون ولی اینبار تیروئیدم 5.67 بوده از نرمال بالاتر رفته وecl)t3)0.8بوده قبل از اين ازمايش اخير دکتر قرص املوبر تجویز دارن 5 درصدش که باخوردنش فشارم تا 9 میومد پایین وحالت عدم تعادل داشتم ودیگه مصرف نکردم الان بخاطر تپش قلبم پرانول 20 مصرف میکنم فشارم خوبه ولی الان بعضی وقتا مدام فشارم بالا میره مخصوصا دیاستولیک الانم دستگاه هولتر وصل کردن جوابشو فردا میگیرم اقای دکتر ولی فشار دیاستولیکم به شدت اذیتم میکنم ضربان پشت سر شدید دارم راهنمایی کنید لطفا
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعا کنید

   بدون دیدن بیمار نمیشه در مورد ندع درمان تصمیم گرفت

 • تصویر کاربربابک شنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت یکسال است که دچار فشار خون شده ام (مشکل فشار مینیمم 10.5) - قرص لوزارتان اچ مصرف می کردم . مدت 2 ماه هست که دچار آریتمی شدم . دکتر قرص کونکور تجویز نمود( قرص 2.5 یکی در روز) . ولی پس از مصرف همیشه دچار مشکل بخصوص افت فشار و پایین آمدن ضربان حتی تا زیر 60 - امروز به پزشک دیگری مراجعه نمودم کوریول 6.25 ( دو قرص در روز) و سیتالوپرام 20 ( یک قرص در روز) تجویز نمود . لطفا راهنمایی کنید که دارو جدید مشکل ساز نیست؟؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر

   بهتره طبق توصیه پزشکتون عمل کنید و در صورت ایجاد مشکل با پزشکتون مشورت کنید

 • تصویر کاربرسیامک شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فشار خون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   هولتر فشار سنجی به دست بسته مبشود و فشار به طور اتوماتیک طی ۲۴ ساعت گرفته میشود و بر اسا س ان پزشک میتواند تصمیم بگیرد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر