هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
 
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.
 

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

چگونه انجام می شود؟

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من نتیجه. cmr قلبم را خدمتتون میخواهم بفرستم، لطف بفرمایید بفرمایید برای درمان باید چکار کنم؟ نوبت ویزیت هم لطف کنید، خدمت برسم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   اگر تهرانید هر روز جز سه شنبه و پنج شنبه ساعت ۳ مطب باشید
 • تصویر کاربر mohamad چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام من ٦٥سال سن دارم.مدتي قلب تست ورزش اكو و نوار قلب دادم دكتر متخصص گفت مشكل خاصي نيست.ولي نوار قلب جايي ديگري كه نشون دادم گفتن اريتمي قلبي دارن.براي فشار قرص ترازسيون ٢ميل دادن چند بار كه شب استفاده كردن تقريبا بعد نيم ساعت يه تكون هايي تو قلب احساس ميكنن كه باد گلو ميدن بعدش و يكم احساس بيحالي انجام ميشه.تقريبا چند ساعت ادامه داره.ميخواستم بدونم شماره واتساپي داريد كه عكس هاي ضربان بفرستم يه تشخيصي شما بديد.ضربانشونم از قديم ٦٠ تا ٦٦ تا بوده ممنون ميشم راهنمايي كنيد،اگه عمل بخوايم بكنيم خطري داره يانه يا با قرص خوب ميشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   معمولن در این ضربان اتفاقی نمی افتد نوارقلب تان را میتوانید بفرستید همینجا ببینیم
  2. تصویر کاربر mohamad چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   الان ارسال ميكنم
  3. تصویر کاربر mohamad چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   متاسفانه عكس ها نمياد.براي فرستادن راه ديگه اي نيست؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   من عکسهایی را دیدم این نوارها که سالم هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفایی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر متازیرو دیگه گیر نماد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   بله سخت پیدا می شود نمونه های ایرانی اش نظیر انژیوپول را باید تهیه کرد
 • تصویر کاربر هواشمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام...بنده از قرص پانامیکس ۱۶۰/۱۲/۵ استفاده میکنم جدیدا چون وزوز گوش دارم دکتر گوش و حلق و بینی قرص اکتوسرک تجویز کرده ایا این دو قرص تداخلی با هم دارند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   هیچ تداخلی ندارند استفاده کنید
 • تصویر کاربر بهجت سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  نزدیک به ۳ماه است که گاها بعداز صرف غذا تعادلم را از دست میدهم وفشارم بالا میرود وگاهی همراه با حالت تهوع است قرص پانامیکس۸۰میلی روزی۱عدد مصرف میکنم ورزواستاتین شبها۱عدد وقرص پلاویکس روزی ۱عددومتفورمین روزی۱عددمصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   داروی خوبی تجویز شده اگر فشارهایتان عمومن زیر چهارده هستند جای نگرانی نیست ولی اگر فشارها بالای چهارده هستند پانامیکس را دو بار بخورید
 • تصویر کاربر FD جمعه ۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر گرامی
  من فشارخونم ۱۰ سال پیش موقع حاملگی بالا رفت و الان که۵۳ سال دارم هنوز فشار داشته و قرص میخورم البته قرصهای زیادی عوض کردم جدیدا فشارم تا ۱۴و نیم هم بالا میرفت دکتر بهم والزومیکس اچ سی تی داده ۵/۱۶۰/۱۲/۵ شرکت دکتر عبیدی
  من شنیدم که این دارو ی فشارخون سرطان زا شده داروی این شرکت
  شما اطلاع دارین و من رو راهنمایی کنین که این خبر درست هست یا نه ؟
  این قرص رو استفاده کنم؟
  در ضمن فشار مطلوب باید چند روی چند باشه ممنونم ببخشید از پر حرفیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   نه نگران نباشید ابن موضوعات صحت ندارد داروی بسیار خوبی است و برای پایین اوردن فشار خون بسیار موثر است بهتر است فشارهایتان زیر چهارده روی نه باشد
 • تصویر کاربر شهین پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام پدر من 74ساله هست قبلا دکتر قلب قرص کاردویلول 25تجویز کرده بود و مصرف میکردن تا 9 ماه پیش که به علت سرگیجه شدید ،سردرد،تهوع و استفراغ و ضربان نبض 32 پزشک دوز قرص فوق را 12.5تغییر دادن ولی سرگیجه و نبض پایین برطرف نشد به پزشک دیگری مراجعه که ایشان دوز قرص را به 6.25 تغییر داد ولی به شرطی که ضربان به 60 رسید استفاده شود که چون ضربان قلب پایین بود و سرگیجه داشتن این قرص حذف شد در این مدت فشار بین 13 یا 14 بود از چند روز قبل با تجویز پزشک قرص لوزارتان 25شروع شده ولی هنوز سنگینی سر و سردرد در قسمت پشت سر و پیشانی رفع نشده احساس سنگینی سر بطوری که وزن سر تحملش برای بدن سخته و به خصوص زمانی که از جایی بلند میشن اتفاق میفته .برای رفع سردرد چه پیشنهاد میشود .سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   الان فشارهایشان چند است؟
  2. تصویر کاربر شهین پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام فشارشون متغیر هست
   الان فشارشون بالا هست پانزده روی هشت تقریبا
  3. تصویر کاربر شهین پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام فشارشون الان پانزده. روی هشت هست
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   ببینید چندروزی طول می کشد تا داروهای فشارخون اثرشان را شروع کنند بنابراین شاید این اثرات همین فشار است، این فشار خیلی خطری ندارد چند روز صبر کنید اگر بعد رسیدن فشار به زیر چهارده هم چنان سردرد و سرگیجه داشتند ببرید یک متخصص نرولوژی هم ببیند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مادر من ۵۰ سال سن دارن
  چند وقتی هست نفس تنگی دارن ، ورم شکم
  و مچ پا دارن ، فشار خون هم تا حدودی دارن اکوی قلب انجام دادن
  نتیجه اکو نوشته شده
  LVH و poor echo window
  TDI=DD,grade 1
  دکتر گفتن دیواره ی بطن چپ ضخیم شده
  میخواستم بپرسم این هایپر ترافی درمان داره ؟
  با کم کردن وزن و کنترل فشار خون درمان میشن ؟
  چه راه های درمانی هست
  خیلی نگرانم دکتر جان شب و روز ندارم
  توروخدا بگین چه کار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله با کنترل فشار خون و داروی مناسب هم ضخامت نرمال میشه هم ورم رو میشه منترل کرد
 • تصویر کاربر ح جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت جناب عالی بخیر من 44 ساله هستم و در خوزستان زندگی میکنم چند مدت پیش یک حادثه و برایم پیش امد و جراحی سنگینی انجام دادم حدود 1 سال پیش در ان زما ن به خاطر حادثه اضطراب استرس گرفتم که بعضی وقتها فشارم به 18 روی 10 رسید اما چند بار که به دکتر قلب مراجعه کردم چکاپ کامل دادم از نظر ازمایش و قلب سالم بودم و برای اضطرابم اسنترا 50 روزی 1 عدد تجویز کردند حالا حدود 8 ماه است مصرف میکنم اما زمان حرکت یا فعالیت بیرون از خانه 16 روی 8 یا 7 است اما وقتی میرسم به خانه میگیرم نهایتن 13 روی 6 است دوباره به دکتر مراجه کردم گفتند مشکلی نیست ضربان قلبم زمان استراحت یا فعالیت کم زیر 60 است یا 55 اگر کمکم کنید و مساعدتی در راهنمای من کنید مچکر میشوم چونکه با این ویروس جدید زیا قادر نیستم زیاد جای جهت در مان بهتر مراجعه کنم با تشکر فشا ر خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ضربان قلب از پنجاه تا صد تغيير كند نرمال است و در نورد فشار خون بهاره بعد عادي شدن شرايط هولتر فشار بدارين تا بشود تصميم گرفت از دارو سود ميبرين يا خير
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر همسرم جند روزه بيحالي شديد داره و با دستگاه ديجيتال فشارش ١٢ رو ٩ بود اما با فشار سنج جيوه اي ٨ رو ٤ بود ! دستكاه ديجيتال اشتباه نشون ميده ؟
  علارغم اينكه سرم زد اما سردرد و بيحاليش خوب نشد ه ! لطفا راهنمايي م كنيد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد اگر علائم ادامه داشت باید مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر