هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد. تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید مادر من ۵۰ سال سن دارن
  چند وقتی هست نفس تنگی دارن ، ورم شکم
  و مچ پا دارن ، فشار خون هم تا حدودی دارن اکوی قلب انجام دادن
  نتیجه اکو نوشته شده
  LVH و poor echo window
  TDI=DD,grade 1
  دکتر گفتن دیواره ی بطن چپ ضخیم شده
  میخواستم بپرسم این هایپر ترافی درمان داره ؟
  با کم کردن وزن و کنترل فشار خون درمان میشن ؟
  چه راه های درمانی هست
  خیلی نگرانم دکتر جان شب و روز ندارم
  توروخدا بگین چه کار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بله با کنترل فشار خون و داروی مناسب هم ضخامت نرمال میشه هم ورم رو میشه منترل کرد
 • تصویر کاربر ح جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت جناب عالی بخیر من 44 ساله هستم و در خوزستان زندگی میکنم چند مدت پیش یک حادثه و برایم پیش امد و جراحی سنگینی انجام دادم حدود 1 سال پیش در ان زما ن به خاطر حادثه اضطراب استرس گرفتم که بعضی وقتها فشارم به 18 روی 10 رسید اما چند بار که به دکتر قلب مراجعه کردم چکاپ کامل دادم از نظر ازمایش و قلب سالم بودم و برای اضطرابم اسنترا 50 روزی 1 عدد تجویز کردند حالا حدود 8 ماه است مصرف میکنم اما زمان حرکت یا فعالیت بیرون از خانه 16 روی 8 یا 7 است اما وقتی میرسم به خانه میگیرم نهایتن 13 روی 6 است دوباره به دکتر مراجه کردم گفتند مشکلی نیست ضربان قلبم زمان استراحت یا فعالیت کم زیر 60 است یا 55 اگر کمکم کنید و مساعدتی در راهنمای من کنید مچکر میشوم چونکه با این ویروس جدید زیا قادر نیستم زیاد جای جهت در مان بهتر مراجعه کنم با تشکر فشا ر خون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام ضربان قلب از پنجاه تا صد تغيير كند نرمال است و در نورد فشار خون بهاره بعد عادي شدن شرايط هولتر فشار بدارين تا بشود تصميم گرفت از دارو سود ميبرين يا خير
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر همسرم جند روزه بيحالي شديد داره و با دستگاه ديجيتال فشارش ١٢ رو ٩ بود اما با فشار سنج جيوه اي ٨ رو ٤ بود ! دستكاه ديجيتال اشتباه نشون ميده ؟
  علارغم اينكه سرم زد اما سردرد و بيحاليش خوب نشد ه ! لطفا راهنمايي م كنيد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد اگر علائم ادامه داشت باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید 
  شوهر من 33 سال سن داره که چندین وقته وقتی فشارشو میگیرم یا 9 روی 5 هست یا 10 روی 5 و بیشتر از این هم نمیشه و ضدبان قلبش هم از 60 بالا تر نمیره و بیشتر مواقع 54 تا 58 هستش به دکتر مراجعه کردیم که گفتن باید بره تست ورزش و انجام دادیم و بعدش دکتر گفت مشکلی نداره ولی همچنان همونجوره و جدیدا سرگیجه و خستگی هم زیاد داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   باید از جهت بررسی علت فشار پایین معاینه و اکو شوند

   البته این فشار حتی میتونه طبیعی باشه و به علایم ارتباط نداشته باشه

 • تصویر کاربر رضایی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانم 51ساله هستم کارمندم یک سالیاست در قسمتی از سرم احساس درد داشتم فشار خونم در یک هفته متو1لی 16روی 10بود لوزارتان 25روزی یک عدد استفاده کردم بعد از 20روز 14روی 10شد البته من ازسال 70تاکنون کار بامازپین 200هم مصرف می کنم به علت بیماری صرع چه داروی دیگری باید مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   لوزارتان را هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

   اگر سردرد ادامه داشت احتمالاً به فشار ارتباطی نداره و باید با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر