هولتر فشار خون چیست؟

هولتر فشار خون یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا (هایپرتانسیون) در یک دوره ۲۴ ساعته است. در فشار خون بالا فشار خون سیستولیک (بالا) ۱۴۰ یا بالاتر و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا بالاتر است.


نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند. در کلینیک پزشک، ابزاری به نام sphygmomanometer برای اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا یک یا دو بار در طی یک ویزیت، فشار خون گرفته می شود.در اغلب موارد نظارت بر فشار خون سرپایی، فشارخون در طول روز هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار و در طول شب هر یک ساعت یک بار اندازه گیری می شود. ضربان قلب نیز می تواند همزمان اندازه گیری شود.

برای به دست آوردن میانگین فشار خون، می توان چندین بار فشار خون را در طول دوره ۲۴ ساعته محاسبه کرد.تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشارخون و سایر آمارها نیز می تواند محاسبه شود.

هولتر
چرا هولتر ۲۴ ساعته فشارخون انجام می شود؟

نظارت بر فشارخون، اطلاعات بیشتری در مورد ارتباط تغییرات فشارخون فرد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را می دهد. نیروی کار خدمات پیشگیرانه ایالت متحده (USPSTF) در حال حاضر توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند.برای اکثر افراد، فشارخون سیستولیک در طول خواب حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، در برخی افراد ممکن است فشارخون در طول خواب کاهش نیافته و حتی ممکن است افزایش یابد.

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. این یک روش بسیار مفید برای تشخیص فشارخون روپوش سفید ، فشار خون masked و فشار خون پایدار است:

#فشارخون روپوش سفید (white coat hypertension)

فشار خون روپوش سفید
برخی از افرادی که داروهای کاهنده فشارخون مصرف نمی کنند (داروهای ضد فشار خون)، فشارخون بالا در مطب پزشک برای آنها اندازه گیری می شود که تحت عنوان “فشار خون روپوش سفید” شناخته می شود.
فشارخون روپوش سفید می تواند منجر به تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در ۱۵-۳۰% بیماران با فشارخون بالا مشاهده شده است. هنگامی که نظارت متحرک نتایج را در محدوده طبیعی خارج از مطب پزشک نشان می دهد، بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای ضد فشار خون ندارند.

# فشار خون masked

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در ۲۰٪ افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند، دیده می شود.

# پرفشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند، استفاده می شود. در بعضی موارد، داروهای ضد فشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد.نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی_عروقی (رگ های خونی در قلب) و مغزی_عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند.

هولتر فشار خون همچنین ممکن است در شرایط دیگر مناسب باشد، مثلا:

✔️ زنان باردار با فشارخون بالا
✔️ بیماران با فشارخون بالای مرزی
✔️ عدم کنترل فشارخون با دارو
✔️ تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
✔️ تغییرات در داروهای تجویزی که ممکن است بر فشارخون تاثیر بگذارد.
✔️ اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین (هایپوتانسیون)

اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید؟

فشار خون
✅ 
خواندن فشارخون به طور مداوم در طول یک دوره ۲۴ ساعته انجام می شود. دستگاهی که در اندازه ی یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند متصل به بدن متصل می شود و اطلاعات را در طول دوره ۲۴ ساعته جمع آوری می کند که بعدا به یک کامپیوتر منتقل می شود.

✅ کاف فشارخون که به دستگاه متصل است بازو را می پوشاند. کاف ممکن است زیر لباس پوشیده شود بنابراین قابل مشاهده نباشد.

✅ کاف در فواصل مشخصی در طول روز و شب باد می کند. ممکن است به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه مقادیر داشته باشید که می تواند نشان دهنده ی تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد.

✅ پس از ۲۴ ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را بیرون آورید و تجهیزات را به کلینیک پزشک تان بازگردانید. کامپیوتر یافته ها و نتایج را آنالیز می کند.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند، بنابراین برای بیماران نسخه های غیر ضروری داروهای کاهنده فشارخون تجویز نمی شود. همچنین می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد، بنابراین برای بیماران داروهای کاهنده فشار خون تجویز می شود. شیوع سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به دلیل فشارخون بالا در میان این بیماران کاهش می یابد. ارزیابی پاسخ بیمار به داروهای ضد فشارخون در طولانی مدت هم انجام می شود.

معایب نظارت ۲۴ ساعته فشار خون

هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود. فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب ممکن است موجب اختلال در خواب شود. کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که معمولا خود به خود از بین می رود.

برخی از شرکت های بیمه، بیماران را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند، مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید (white coat hypertension) باشند.

 

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، خدا قوت . دکتر من فشارم مرتب بالا میره . قبل از عید اکو قلب انجام دادم و بهم گفتن افتادگی دریچه میترال و بازگشت خون به قلب دارم . مرتب تپش قلبم کند و تند میشه. چند وقت پیش دکتر داخلی گفت باید قرص زباکر استفاده کنم بخاطر فشارم مجدد پیش دکتر قلب رفتم و فشارم نرمال بود البته قرص فشار قبلش خورده بودم گفتن مشکل نداری و فقط همین زباکر رو استفاده کن . خواستم عمل انجام بدم به نظر شما مشکلی ندارم ؟
  دکتر جان اکو و نوار قلب جدیدم دیگه مورد نداشت . چون وقتی ورزش هم انجام میدم احساس میکنم اذیتم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۴۸( 2 ماه پیش)
   سلام
   به اين شكل نميشه نظر داد
   حتما بايد ويزيت و معاينه شويد و مدارك رويت شود
 • تصویر کاربرابوالفضل چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  abolfazl bahrami, [06.08.18 16:37]
  سلام . من مدتی ست مه فشارم تا 16 بالا میرود و بعضی وقتها حدود 12 میشود. قبلا فشارم همیشه 12 روی 8 بود . قند و چربی وکلسترول تری گلیسرید در حد نرمال هست . کلیه ها هم سالم هستند . سنم 57 سال هست نوار فلب گرفتم خوب بود . غذا هم رعایت میکنم صبحها پیاده وری میرم . نمیدونم علت کجاست ؟ لطفا کمکم کنید. در ضمن صبحها اب لیمو و سیر و ابغوره ناشتا میخورم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱( 2 ماه پیش)
   سلام
   بايد هولتر فشار ببنديد و اگر فشار هميشه بالا بود بايد دارو شروع شود
   اگر گاهي بالا هست احتمالا فسار خون نداريد و علل اضطرابي بيشتر مطرحه
   در كل بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرسیما سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یه بار فشارم شد15_7 از اون روز همش استرس دارم بعضی وقتا فشارم مثلا15_7 میشه ولی ده دقیقه بعد زود خوب میشه12_7 میشه به نطر شما چیکار کنم ؟دکترم رفتم نوار قلبی برداشتن قلبم مشکلی نداشت
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۴( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرساعدی سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روزانه سه قرص والسارتان 80 ، متورال 50 و اسپیرونولاکتون 25 برای کنترل فشار خونم دو بار مصرف می کنم.
  با توجه به شایعه سرطان زا بودن قرص والسارتان بهترین جایگزین چیست؟؟؟
  ضمنا من قبل از مصرف این داروها آملو دیپین می خوردم که رگهای مغزم شدیدا درد می گرفت .
  بعد از اون روزی 12 تا لوزارتان می خوردم که تاثیرش خیلی کم بود.
  اما این یکسال و نیم که داروهای بالا رو مصرف می کنم. فشار خونم تحت کنترل هست. لطفا منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۱( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمعصومه جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۳( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان قطعی تری گلیسیرید بالا
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۳( 3 ماه پیش)
   سلام
   درمان قطعي نداريم
   رژيم غذايي و داروي كاهنده چربي
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر