دکتر محمد حسین نجفی

درد قفسه سینه اشکال متفاوتی دارد از درد شدید گرفته تا احساس مبهم در سینه! گاهی بیمار درد را به شکل سوزش سینه یا خرد شدگی داخل سینه بیان می کند. در برخی بیماران درد در ناحیه گردن و چانه و سپس به هر دو دست کشیده می شود.

علل گوناگونی برای درد قفسه سینه وجود دارد. موارد تهدید کننده آنهایی هستند که منشا قلبی و یا ریوی دارند. بیماران دچار درد سینه با سرعت باید به دنبال بررسی علت آن باشند؛ زیرا ممکن است شرایط تهدید کننده حیات باشند.

علائم درد قفسه سینه مربوط به قلب

علل زیادی می تواند باعث ایجاد درد قفسه سینه شود. در اغلب موارد علت درد قفسه سینه منشا قلبی ندارد و نیازمند برسی بیشتری نمی باشند.

اگر چه در اغلب موارد باید این احساس، ناشی از بیماری قلبی درد اطلاق می کنیم ولی بسیاری از بیماران دچار بیماری قلبی از احساس سنگینی سینه و نه درد شاکی هستند.

اغلب این احساس سنگینی در سینه اگر مربوط به قلب باشد، ممکن است با یکی از شرایط زیر همراه گردد:

 • احساس فشار و سنگینی در داخل سینه
 • احساس درد که به پشت کتف راست یا گردن و یا شانه ها و به خصوص دست چپ کشیده می شود.
 • دردی که بیش از چندین دقیقه بطول انجامیده و با فعالیت بهتر شده و استراحت باعث بهبود آن می شود.
 • تنگی نفس همراه با درد سینه
 • تعریق سرد
 • سرگیجه و احساس ضعف
 • تهوع و استفراغ

علت درد سینه

انواع دیگر درد قفسه سینه

افتراق میان درد قفسه سینه ناشی از بیماری قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از سایر بیماری ها، ممکن است سخت باشد. اما دردی که منشا غیرقلبی دارد، یکی از خصوصیات زیر را با خود به همراه خواهد داشت:

 • احساس برگشت غذا به داخل دهان به همراه درد قفسه سینه
 • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود.
 • دردی که با تنفس عمیق شدت پیدا کند.
 • دردی که با فشار دست روی سینه بدتر می شود.

برای درد سینه به چه پزشکی مراجعه کنم؟

اگر دچار درد سینه جدید و یا غیر قابل توجه شده اید و یا تصور شما این است که دچار حمله قلبی شده اید، به سرعت به بیمارستان و نزد متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

متخصص قلب و عروق با توجه به میزان درد و مشکل موجود، درمان های زیر را برای شما در نظر میگیرد:

۱- داروهای شل کننده عروق قلب

این نوع داروها از جمله نیترات ها که به شکل قرص های زیر زبانی هستند با افزایش خون رسانی به قلب باعث بهبود درد قلب می شوند. برخی از داروهای ضد فشار خون نیز با گشاد کردن عروق قلبی، خون وارد شده به قلب را افزایش داده و درد قلب کاهش می یابد.

۲- آسپرین

اگر پزشک به این تشخیص برسد که منشا درد از قلب است، برای شما احتمالا آسپرین تجویز می کند.

۳- داروهای حل کننده لخته

اگر درد قلب ناشی از حمله قلبی باشد، پزشک جهت حل کردن لخته، دارویی را برای شما تجویز خواهد کرد که عملکرد آن سبب حل کردن لخته داخل رگ می باشد.

۴- داروهای کاهنده ترشح اسید

اگر درد قفسه سینه به علت برگشت غدا به مری باشد، پزشک از داروهای کاهش دهنده اسید استفاده خواهد کرد.

۵- داروهای ضد افسردگی

اگر شما دچار درد قفسه سینه به همراه حملات پانیک باشید، پزشک جهت بهبود این دردها از داروهای ضد افسردگی خفیف استفاده می نماید.

۶- استفاده از بالون یا استنت

اگر منشا درد قفسه سینه گرفتگی عروق تغذیه کننده قلب باشد، پزشک به وسیله بالون و یا قرار دادن یک داربست فلزی به نام استنت ، رگ را باز کرده و پس از آن درد قفسه سینه بهبود می یابد.

۷- جراحی بای پس

در این عمل جراحی، پزشک رگ خارج شده از قسمت دیگر بدن را به قلب پیوند می زند.

۸- ترمیم دایسکشن

دایسکشن، بیماری بالقوه خطرناکی است که باید سریعا تحت درمان جراحی و ترمیم قرار گیرد.

تشخیص علت درد قفسه سینه

درد قفسه سینه همواره به مفهوم حمله قلبی نیست ولی اولین چیزی که پزشک قلب به دنبال آن می باشد این است که این درد سینه نباشد؛ زیرا درد قفسه سینه بالقوه می تواند تهدید کننده حیات باشد. در ادامه تعدادی از تست های تشخیص درد سینه معرفی شده اند:

1_ تشخیص علت درد قفسه سینه با نوار قلب 

ثبت فعالیت الکتریکی قلب به تشخیص بیماری قلبی کمک می کند. ناحیه دچار کم اکسیژنی قلب تغییراتی را روی نوار ایجاد می کند و نوار قلب می تواند نشان دهد که یک حمله قلبی رخ داده یا خیر؟

2_ آزمایش خون 

 ممکن است دکتر قلب برای تشخیص علت درد سینه از آنزیم هایی که داخل خون در حمله قلبی رها می شوند، استفاده نماید.

3_ CXR 

با عکس ساده سینه می توان به اختلالات ریوی، بزرگی قلب و یا عفونت ریوی پی برد.

4_ تشخیص علت درد قفسه سینه با سی تی اسکن

انواعی از سی تی اسکن جهت بررسی حرکت قلب معرفی شده اند. سی تی اسکن می تواند آمبولی ریوی یا دایسکشن آئورت را به خوبی تشخیص دهد.

بر اساس آزمایش ها و معاینات اولیه، دکتر قلب و عروق ممکن است از روش های زیر جهت تایید تشخیص علت درد سینه استفاده نماید:

5_ اکوکاردیوگرام 

در اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج صوتی، حرکت قلب و دریچه ها مشخص می شوند. برای برداشت تصاویر بهتر ممکن است اکو از طریق مری و عبور لوله از دهان انجام می گیرد.

6_ سی تی آنژیو

از سی تی آنژیو جهت برسی رگ های قلبی، تعیین میزان انسداد، علل انسداد و تعیین میزان  کلسیم آن می توان استفاده کرد.

7_ تست های استرس 

با این روش پاسخ قلب و عروق به استرس با افزایش ضربان قلب سنجیده می شود و اینکه آیا این درد مرتبط با فعالیت مربوط به قلب است و یا خیر؟ انواع مختلفی از تست های استرس وجود دارد مانند: تردمیل یا استرس های دارویی به وسیله دوبوتامین.

8_ آنژیو گرافی در تشخیص علت درد قفسه سینه

در عمل آنژیو قلب متخصص قلب درصد و محل تنگی رگ قلب را مشخص می کند. یک ماده حاجب به داخل عروق قلبی تزریق شده و تصاویر توسط دوربینی از خارج بدن ضبط می شود.

3.7/5 - (10 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یه ماهه سمت چپ زیرقفسه سینه ام دردمیکنه بیشترموقع نشستن به متخصص معده رفتم گفتن معده ات سالمه موقع راه رفتن درد زیادندارم میشینم وقتی خم میشم دردشروع میشه ممنون میشم راهنمایم کنید درظمن ورزش هم میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 7 ماه پیش)
   سلام بهتره برای بررسی یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  من ۲۸سال سن دارم که در ناحیه پستان سوزش ودرد دارم به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفت و اکو هم گرفت تست ورزش را دادم وگفت که نرمی دریچه میترال داری حالا دراثر فعالیت وکار احساس سوزش در ناحیه قلب دارم سوزش بیشتر در سمت چپ بدنم وبعداز آن به پشت کتف ومهره کمر می کشد واحساس داغ شدن در پشت کتف میکنم درهمین ‌حالت هم سرد درد شدید میگیرم در بعضی مواقع هم نفس تنگی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  من ۲۸سال سن دارم که در ناحیه پستان سوزش ودرد دارم به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفت و اکو هم گرفت تست ورزش را دادم وگفت که نرمی دریچه میترال داری حالا دراثر فعالیت وکار احساس سوزش در ناحیه قلب دارم سوزش بیشتر در سمت چپ بدنم وبعداز آن به پشت کتف ومهره کمر می کشد واحساس داغ شدن در پشت کتف میکنم درهمین ‌حالت هم سرد درد شدید میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 11 ماه پیش)
   سلام اگر تست ورزش نرمال است قلب سالم است
 • تصویر کاربر کریمی شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشیدیک هفته است که قفسه سینه ام دردخفیف دارداماچندروزی است که این دردشدیدشده دراین چندروزازیترومایسین استفاده کردم امابهترنشدم علت چیست؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ دی ۱( 1 سال پیش)
   یک نوارقلب بگیرید احتمالا منشا عضلانی دا د
 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  با سلام جوانی هستم 25 ساله که گاهی اوقات مخصوصا زمانی که عصبی می شوم سمت راست قفسه سینه ام درد می گیرد. چون قلب در سمت چپ قرار دارد، آیا ممکن است مشکل من قلبی باشد و برای تشخیص علت درد باید به چه دکتری مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 1 سال پیش)
   یک متخصص قلب بروید و یک بار اکو و نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر الف پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام
  پدرم حدود 67 سال سن دارند و از یکسال قبل ، بعد از زدن واکسن کرونا
  فقط موقع پیاده روی درد شدیدی در ناحیه سینه احساس میکنند . اسکن قلب و ریه. انجام دادند اما شکر خدا هیچ مشکلی نبود. و موقع غذا خوردن هم هیچ مشکلی ندارند. و کاهش وزن هم اصلا نداشته اند. فقط موقعدپیاده روی درد شدید در وسط سینه دارند
  از شما پزشک محترم درخواست راهنمایی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ تیر ۱( 1 سال پیش)
   حتما یک بار اکو شوند و متخصص قلب ببیند علایم شبیه علایم گرفتگی رگ قلب است زودتر پیگیری کنید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقتیه که درد قفسه سینه میاد سراغم بعضی وقتا شبها سمت چپ قفسه سینه درد میکنه و احساس سردی میکنم دست چپم و تا گردنم بعد که قرص پروپرانول ۱۰ میخورم بعد چند دقیقه حالم بهتر میشه وقتی این حال بهم دست میده یه مقدار مضطرب میشم ترس مردن میاد سراغم جدیدن خیلی به مرگ فکر میکنم. آقای دکتر شما چی دستور میدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   اینها همه علایم حمله های پنیک و استرس است ولی یک بار متخصص فلب معاینه کند و اکو کنند در کل از نظر قلبی خطر بزرگی وجود ندارد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  با سلام، بنده 27 سالمه، چند سال پیش موقع شنا رفتن یه صدا از وسط قفسه سینه ام بلند شد. ولی دردی نداشت. هفته پیش موقع کشیدن قلیون حس سنگینی قفسه سینه کردم، جوری که انگار دیگه نمیتونستم قلیون بکشم، پیش دکتر گوارش رفتم و قرص معده تجویز کردن اما درد در قسمت پایین وسط سینه وجود داره که مثل درد آسیب دیدگیه ولی موقع تنفس بیشتر میشه، دو سه روزی ام هست که درد به سمت بالای سینه سمت راستم شدن، با جا به جایی میزان درد فرق می کنه، اینم یبگم کخه یه چند روزی والیبال بازی کردم وبدئن گرم کردن ،عرق سرد ندارم و ضعف و گردن و دستمم درد نمیکنه احساس تهوع هم ندارم، خواستم ببینم این درد ناشی از ورزش بدون گرم کردنه یا مورد قلبیه یا ریوی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   اینها بعید است درد قلبی باشد ولی برای بررسی بیشتر یک اکو و تست ورزش بگیرید
 • تصویر کاربر Rana یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 458 مشاهده پرسش
  سلام وقت خوش.
  من دختری پانزده ساله هستم.
  حدود سه هفته است که داخل قفسه سینه احساس ناراحتی می کنم.اوایل با تپش قلب شروع شد.اما مدتی بعدش. سوزش قلب هم داشتم.هر چی بیشتر میگذره درد بیشتری احساس میکنم.بیشتر مواقعی که هیجان زده میشم یا عصبی هستم .این اتفاق نیفته و گاهی هم شده بی علت درد زیادی در کتف چپم و قلبم احساس کردم.الان دیگه دردم به شکل سوزش نیست.یه درد یه جورایی شبیه یه فشار میمونه.احساس خفگی بهم دست میده .و بدنم سرد میشه.فشار زیادی رو داخل قفسه سینه احساس میکنم.پیشنهاد شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 2 سال پیش)
   اینها بیشتر علایم اضطرابی هستند ولی یک بار محض اطمینان نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر بهادری دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 406 مشاهده پرسش
  سلام من دختری 13ساله دارم که باشگاه هم میرود ،گهگاهی احساس درد در قفسه سینه داردواز تیر کشیدن دست نیز شکایت دارد لطفا راهنمایی کنید که آیا مشکل قلبی دارد باید کجا ببرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر