پرولاپس میترال

پرولاپس میترال یکی از شایع‌ترین اختلالات دریچه ای قلب است که با شاخص های اکوکاردیوگرافی جدید، شیوع آن ۲/۴ درصد جمعیت تخمین زده می‌ شود. سندرم پرولاپس ارتباط ارثی بسیار قوی دارد. پرولاپس میترال در تمامی سنین و هم در زنان و هم در مردان دیده می شود، ولی در زنان ۲ برابر مردان شیوع دارد و در عوض شیوع عوارض جدی در مردان بیشتر از زنان است.

علت پرولاپس میترال

دریچه میترال بین دهلیز و بطن چپ قرار گرفته است و منجر به یک طرفه شدن جهت جریان خون از دهلیز به بطن چپ می شود. در پرولاپس دریچه به میزان غیر عادی و بیشتر از حد عادی به سمت دهلیز خم می شود که این امر گاه می تواند موجب پس زدن خون از بطن چپ به دهلیز چپ شود که به آن نارسایی دریچه میترال می گویند. در این اختلال اجزای اسفنجی دریچه، یعنی لایه میانی لت های میترال که از بافت شل تشکیل شده است افزایش می یابد. در نتیجه لت‌های میترال غیر طبیعی و دندانه‌دار و دچار پرولاپس می شوند. تصور می شود که پرولاپس دریچه میترال ممکن است با افزایش کشیده شدن پایه عضلات قلب منجر به کاهش خون‌رسانی به عضلات قلب (ایسکمی) شود، که ممکن است در ایجاد علائم بعضی بیماران دخالت داشته باشد.

تشخیص پرولاپس میترال

تشخیص پرولاپس میترال یا افتادگی دریچه قلب با معاینه و اکوکاردیوگرافی است. اکوکاردیوگرافی نقش کلیدی در تشخیص پرولاپس میترال دارد و در ارزیابی علائم این بیماری مفید ترین وسیله است و بیماران و همچنین اقوام درجه یک افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال باید اکوکاردیوگرافی شوند. در بعضی بیمارانی که تپش قلب و سرگیجه و کاهش موقت هوشیاری (سنکوپ) داشته‌اند، گرفتن نوار قلب ۲۴ ساعته توسط دستگاه هولتر مونیتورینگ و یا تست ورزش برای تشخیص نامنظمی قلب (آریتمی) ضروری است.

جدی‌ترین عوارض عبارتند از: نارسایی دریچه میترال، بزرگ شدن تدریجی دهلیز و بطن چپ و فیبریلاسیون دهلیزی که نوعی نامنظمی قلب است. تخریب لایه داخلی پوشاننده میترال (اندوکارد) ممکن است باعث استعداد به عفونت دریچه (اندوکاردیت)، یا تشکیل لخته روی آن شود. باید دانست که پرولاپس میترال شایع‌ترین علت عفونت دریچه میترال (اندوکاردیت عفونی) است.

البته علت این امر شیوع بالای اندوکاردیت، در پرولاپس میترال نیست بلکه علت، آن است که شیوع پرولاپس میترال بالاست. گاه ایجاد لخته های کوچک روی دریچه، موجب حملات گذرای کاهش خونرسانی به مغز می شود که علائمی مشابه با سکته مغزی ایجاد می‌کند. در موارد بسیار نادر، ممکن است نارسایی قلبی و پاره شدن طناب‌های وتری (اجزای نگهدارنده دریچه) روی دهد.

در مجموع سیر پرولاپس دریچه میترال بسیار عالی است و این حالت وضعیتی خوش خیم است و اغلب بیماران برای سال‌ها بی‌علامت می‌مانند و در اغلب موارد تنها نیاز به معاینه و اکوکاردیوگرافی مجدد و اطمینان خاطر دادن به بیماری است.
به نظر می‌رسد که عوارض جدی (عفونت دریچه، نیاز به جراحی و …) تنها در ۱ درصد بیماران روی می‌دهد. عوامل خطر برای بروز عوارض عبارتند از: سن بالا، جنس مذکر، سابقه فامیلی، و مشاهده دریچه ضخیم در اکوکاردیوگرافی. بیماران بی‌علامت یا بیمارانی که بیشتر علائم اضطرابی دارند و آریتمی یا نامنظمی قابل توجهی در نوار قلب ندارد و شواهدی از نارسایی دریچه میترال در معاینه و اکوکاردیوگرافی ندارند، اغلب دچار مشکل مهمی نمی‌شوند و به این افراد باید اطمینان خاطر داده شود تا زندگی عادی خود را پی گیری کنند.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

دکتر قلب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۲۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دکتر من اکو انجام دادم گفتن شلی دریچه میترال وجود داره در حد متوسط برامم نیتروکانتین و بیزوپرولول و سرترالین تجویز کردن امروز ک اون دوتا داروی قلب مصرف کردم یکم احساس سنگینی تو قفسه سینه حس میکنم میخاستم بدونم ایا داروی داده شده را مصرف کنم یا خیر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۲۵( 1 ماه پیش)
   سلام
   به نظر نياز نباشه
   اما اينطور نميشه صد در صد گفت
   بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سه روزه نفس عمیق میکشم اطراف قلبم و خود قبلم ی تیر کشیدن نبضی داره انگار سوزن کردن تو قلب یا اطراف قلبم ی حالت نبضی تیر میکشه یعنی وقتی نگه میدارم نفسمو تیر میکشه بعد بازدم میکنم درد نمیکنه فقط نفس عمیق میکشم اینجوریه علتش چیه! ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۰۹( 1 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا علت درد عضلانيه
   مسكن مصرف كنيد
   اگر بهتر نشديد حتما مراجعه كنيد چون التهاب پرده دور قلب هم ميتونه باشه
 • تصویر کاربرابراهیم چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۸ سالمه و چند روز پیش به علت یک سری مشکلات قلبی به دکتر مراجعه کردم و فهمیدم پرولاپس دریچه میترال (بدون نارسایی) دارم
  دکتر گفتند که مشکلی نیست و ۳۰ عدد قرص کنکور ۵ تجویز کردند و گفتند که هر شب یک نصف از قرص بخورم!
  بعد از چند روز مصرفی ک مشکلی که هنوز دارم اینه که دراز میکشم و می‌خوام بخوابم نفسم میگیره،(فقط وقتی دراز کش هستم) من نتیجه اکو و نوار قلب رو واستون می‌فرستم تا شما نظر بدین، در ضمن من روزی یک متادون ۱۰ قهوه ای میخورم و سیگار هم میکشم
  ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 1 ماه پیش)
   سلام تست ورزش انجام شود
  2. تصویر کاربرابراهیمسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد
   با مصرف ۲۰ عدد قرص کنکور (از مجموع ۳۰ عدد قرصی که دکتر تجویز کردن) تنگی نفس هنگام خواب برطرف شده، ولی کلا می‌خوام بدونم با توجه به اکو و نوار قلبی که براتون فرستادم وضعیت بیماریم در چه حدیه؟؟؟ آیا لازمه کار خاصی انجام بدم ؟؟؟
   آیا بعد از تمام شدن کانل دوره مصرف قرص هام بازم باید به دکتر مراجعه کنم؟؟؟
   ممنون
  3. تصویر کاربرابراهیمسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد
   با مصرف ۲۰ عدد قرص کنکور (از مجموع ۳۰ عدد قرصی که دکتر تجویز کردن) تنگی نفس هنگام خواب برطرف شده، ولی کلا می‌خوام بدونم با توجه به اکو و نوار قلبی که براتون فرستادم وضعیت بیماریم در چه حدیه؟؟؟ آیا لازمه کار خاصی انجام بدم ؟؟؟
   آیا بعد از تمام شدن کانل دوره مصرف قرص هام بازم باید به دکتر مراجعه کنم؟؟؟
   ممنون
  4. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 1 ماه پیش)
   سلام
   در اينها نكته غير طبيعي نيست ولي بهتره تست ورزش انجام دهيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۳۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من پرولاپس دریچه میترال دارم که البته دکتر گفته که بدون نارسایی هست و واسم قرص کونکوردیا ۲.۵ میلی گرم روزی ۱ عدد تجویز کرد! من سیگاری هستم و میخواستم بدونم سیگار کشیدن چه مشکلی واسه بیماریم ایجاد می‌کنه! آخه موقع خواب تنگی نفس دارم!
  در ضمن میخواستم بدونم که بیماریم و قرص کنکور تداخلی با داروی متادون داره یا نه!؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۲۱:۳۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   سيگار روي پرولاپس اثر نداره
   داروتون با متادون تداخل نداره
   بهتره تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربرریحان پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر نجفی عزیز
  اقای دکتر یکی دو ماهه متوجه شدم نارسایی جزیی و پرولاپس شدید میترال دارم
  هر روز نیم ساعت دوچرخه ثابت ویا پیاده روی دارم و هر روز صبح یک عدد قرص پرانول مصرف میکنم
  الان که تابستانه و سر کار نمیرم حالم خوبه و هیچ علامتی ندارم ولی چون معلم هستم و استرس کاری شدیدی دارم و زیاد عصبی میشم قلب دردو تپش وخستگی میاد سراغم .
  سوال بنده اینکه ایا استرس وعصبانیت میتونه روی تشدید شدن نارسایی اثر بزاره ؟
  ایا بعداز اتمام قرص های پرانول باید دوباره قرص بگیرم و به صورت دایمی مصرف کنم ؟
  ایا ورزش هایی که انجام میدهم باید در حدی باشه که تعریق و تمش قلب رو احساس کنم یا ورزش رو باید ملایم انجام بدم ؟
  34سالمه
  با تشکر فراروان
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۸( 2 ماه پیش)
   سلام
   پرولاپس اصلا مهم نيست و با هيچ چيز بدتر نميشه
   بهتره جهت درمان اضطراب به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

پرسش از دکتر