درمان استرس و افسردگی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی دارد. در این مقاله با روش های درمان استرس و کاهش اضطراب بیشتر آشنا شوید.

امروزه زندگی شهری سراسر از مشغولیت های ذهنی است. در چنین شرایطی، استرس هورمون های خاصی بداخل جریان خون ترشح می کند. ترشح این مواد که هورمون های فرار و گریز نام دارند را بارها تجربه کرده اید. بعنوان مثال گاهی انسان در شرایطی دچار ناراحتی شده و احساس تپش شدید قلبی می کند. این موارد همان شرایط استرس بوده و ورود هورمونها بخصوص آدرنالین ضمن ایجاد تپش قلب و گشاد کردن عروق باعث فشار خون بالا نیز می شود.

اگر چه در این شرایط بطور موقت کار قلب شدیدا افزایش می یابد ولی اثرات این واکنش موقت می تواند ناخوشایند باشد. بارها بیمارانی را دیده ام که بدنبال استرس دچار سکته قلبی شده اند. علت آنست که بالا رفتن ناگهانی فشار خون سبب آسیب نگهانی جدار عروق قلب شده و عبور خون از این رگ تغذیه کننده قلب دچار اختلال میشود و شخص متعاقبا دچار سکته قلبی می شود.

درمان-سکته-قلبیاز نظر علمی ثابت شده است که استرس میتواند عاملی برای مرگ ناگهانی باشد. اگر چه علت مرگ ناگهانی در زمان اضطراب هنوز بطور قطعی مشخص نشده اما نظریه هایی مبنی بر بروز آریتمی های قلبی به هنگام اضطراب وجود دارد. پس نتیجه کلی آنست که قطعا استرس حاد و یا مزمن میتواند عاملی برای صدمه قلب و عروق و یا مرگهای ناگهانی باشد.

راه های کاهش استرس و اضطراب

۱- برای درمان استرس در خوردن و آشامیدن عاقلانه رفتار کنید. نوشیدن الکل و پرخوری شاید به نظر رسد که استرس را کم میکند ولی در واقع سبب افزایش آن میشود.

۲- به خودتان اعتماد داشته باشید. شما مجبور نیستید که درخواستها و انتظارات دیگران را قبول کنید. بهتر است نه بگویید. به یاد داشته باشید مدعی بودن به شما اجازه می دهد تا بر حقوق و باورهای خود محکم بایستید تا اینکه همیشه خواسته باشید برای خواسته های دیگران احترام قائل باشید.

۳- اگر به دنبال درمان استرس خود هستید، سیگار و هر عادت بد دیگر را ترک کنید. جدا از خطرات بدیهی سیگار، نیکوتین بعنوان ماده محرک علائم استرس را تشدید میکند. برای ترک عادات نادرست به خود هدیه دهید.

مضرات سیگار۴- ورزش کردن نقش مهمی در درمان استرس دارد. ورزشی غیر رقابتی را انتخاب و اهداف معقولی برای خود در نظر بگیرید. ثابت شده است که ورزش های هوازی یا ایروبیک اندروفین آزاد می کنند ( اندروفین ماده ای طبیعی است که به شما کمک میکند احساس بهتری داشته باشید و وضعیت مثبتی داشته باشید.)

۵- تکنیک های ریلکس سازی و درمان استرس را آموخته و تمرین کنید. هر روز خود را ریلکس کنید و ازبین تکنیک های متنوع، تکنیک های مناسب خود را انتخاب کنید. ترکیب کردن تنظیمات متقابل یعنی در یک طرف زمان برای ریلکس کردن به صورت عمیق و زمانی هم برای ورزش ایروبیک، بهترین راه برای حفاظت بدن از اثرات استرس میباشد.

۶- مسئولیت پذیر باشید. اموری را که میتوانید، کنترل کنید و هر آنچه را نمیتوانید، رها کنید. قطعا این تکنیک نقش موثری بر درمان استرس دارد.

۷- برای درمان استرس عوامل ایجاد استرس را کم کنید. افراد زیادی فکر میکنند که در دنیا خواسته های زیادی وجود دارد ولی زمان کافی وجود ندارد. در بیشتر موارد این خواسته ها آنهایی هستند که ما انتخاب کردیم. مهارت کنترل درست زمان شامل: کمک خواستن در زمان مناسب، تنظیم اولویت ها، آرامش بخشیدن به خود، بیرون رفتن و اختصاص زمانی برای خودتان است.

۸- ارزشها و توانایی های خودتان را ارزیابی کنید و با آنها زندگی کنید. فعالیت های زیاد شما بیانگر باورها و بیانگر هر چه بهتر احساستان است و مهم نیست که زندگیتان چقدر شلوغ است. در زمان انتخاب فعالیت هایتان به ارزش هایتان توجه کنید.

روش های کاهش استرس۹- اهداف و انتظارات واقعی از خودتان داشته باشید. اینکه شما نمیتوانید بطور ۱۰۰% در همه امور موفق باشید، امری بسیار طبیعی و واقع بینانه میباشد.

۱۰- خودتان را به خودتان یاد آوری کنید. زمانیکه در مشکلات زیادی قرار دارید، به یاد بیاورید که چه کاری را بخوبی انجام داده اید. رفتار معقولانه ای در رابطه با احترام به خود داشته باشید.

چندین روش دیگر برای درمان استرس و کاهش اضطراب و ریلکس سازی وجود دارد ، شامل:

 • تمرین نفس عمیق کشیدن

 • مدیتیشن

 • شل کردن پیشرفته ی عضلات

 • ریلکس سازی ذهنی

 • ریلکس شدن توسط موسیقی

 • باز خورد زیستی( که در زیر توضیح داده شده است)

 • مشاوره برای کمک به تشخیص استرس و کاهش آن

باز خورد زیستی چیست؟

بازخورد زیستی به فرد کمک میکند تا مهارتهای درمان استرس و همچنین کاهش استرس را به وسیله فراهم کردن اطلاعات در رابطه با تنش ماهیچه ها، ضربان قلب، و سایر نشانه های حیات زمانیکه فرد تلاش میکند تا ریلکس شود، بیاموزد. این امر برای کنترل تمام عملکرد های مشخص بدن که سبب فشارهای روحی و درد فیزیکی می شود، بکار میرود.

چگونه بی خوابی را درمان کنیم؟

شما ممکن است INSOMNIA (عدم توانایی خواب یا بی خوابی) بدلیل عدم احساس راحتی یا استرس بدلیل نگرانی های شخصی یا در اثر عوارض جانبی داروها داشته باشید.

درمان بی خوابیاگر نمیتوانید بخوابید موارد زیر را رعایت کنید:

# برنامه ی منظمی برای خوابتان در نظر بگیرید. هروز سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید.

# از راحتی تخت و اطرافتان در هنگام خواب مطمئن شوید. بالشتان را بصورت راحت تنظیم کنید تا وضعیت راحتی داشته باشید.

# اتاق خوابتان باید تاریک و ساکت باشد.

# از اتاق خوابتان فقط برای خواب استفاده کنید و آنجا تلویزیون تماشا نکنید و کارهای دیگری نیز انجام ندهید.

# در طول روز طولانی مدت چرت نزنید. میزان استراحت و فعالیتتان باید متعادل باشد.

# اگر احساس استرس و آشفتگی دارید با دوست، همسر یا یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید تا آرام تر شوید و با این روش سعی کنید مشکلات را از ذهنتان بیرون کنید.

# برای درمان استرس و افسردگی به یک موزیک آرامش بخش گوش دهید.

# از قرصهای خواب آور استفاده نکنید؛ زیرا زمانیکه همزمان با داروی دیگری استفاده میکنید میتوانند برایتان بسیار مضر باشند.

# هرنوع داروی ادرار آور را کمی زودتر از خواب مصرف کنید تا در نیمه ی شب نیازی به بیدار شدن از خواب نباشد.

# اگر نمیتوانید بخوابید، بلند شوید و کاری آرامش بخش انجام دهید تا سرانجام خسته شوید. با نگرانی برای اینکه چه زمانی خوابتان میبرد در رختخواب نمانید.

# از خوردن مواد حاوی کافیین خود داری کنید.

# بصورت منظم ورزش کنید و ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب به هیچ وجه ورزش نکنید.

افسردگی

اینکه فرد بعد از حمله ی قلبی احساس ناراحتی و افسردگی کند، امری کاملا طبیعی است. عمل قلب باز یا انجام اقداماتی برای ساماندهی قلب، بستری شدن، تشخیصی که اخیرا از بیماری قلبی وجود داشته یا علائمی از بیماری که  همه اینها میتوانند شما را از انجام زندگی دلخواهتان دور کنند.

استرس-قلب

افسردگی میتواند حاصل از عدم شناخت از انتظارات و اینکه افراد نمیدانند چطور وظایفشان را انجام دهند بدون اینکه بیش از حد خسته شوند، باشد. احساس ناراحتی موقت قابل انتظار است اما بعد از چند هفته فرد باید به شرایط طبیعی اش برگردد و کارهای روزمره اش را مثل قبل انجام دهد.

اگرچه باید در نظر داشت که احساس افسردگی، فرد را از داشتن یک زندگی عادی محروم میکند.

زمانیکه افسردگی شدید شد و با علائم دیگری همراه شد و بمدت ۲ هفته یا بیشتر این شرایط استمرار یافت، درمان برای کمک به فرد و اینکه بتواند با شرایط به بهترین نحو کنار بیاید، ضروری است.

تاثیرات منفی استرس و افسردگی چیست؟

مطالعات نشان میدهد که استرس ذهنی تاثیر منفی روی سلامتی قلبی فرد دارد. به طور ویژه:

– عدم درمان استرس میتواند سبب افزایش فشار خون، آسیب به رگها، ضربان قلبی نامنظم و تضعیف سیستم ایمنی شود.

– برای افرادیکه نارسایی قلبی دارند، افسردگی احتمال بستری شدن در بیمارستان، بیماریهای قلبی عروقی مانند درد قفسه سینه و حمله قلبی و مرگ را افزایش میدهد.

– در طی ریکاوری بعد از جراحی قلب، استرس، درد را تشدید میکند. همچنین سبب بدتر شدن احساس خستگی و کندی میشود، یا سبب میشود که فرد از فامیل و دوستانش منزوی شود. بیمارانیکه جراحی پیوند عروق کرونری ( CABG) را انجام داده اند و افسردگیشان درمان نشده است، بعد از جراحی به احتمال بیشتری بستری میشوند و یا در معرض مرگ قرار میگیرند.

ناهنجاریهای افسردگی به دلیل ترکیبی از عوامل بوجود می آیند مانند:

 • سابقه ی خانوادگی فرد، سلامت جسمانی، وضعیت ذهنی و محیطی
 • عدم تعادل مواد شیمیایی که بدن در کنترل حالات بدنی از آنها استفاده می کند.
 • شرایط خاص زندگی، از دست دادن موارد مختلف و افزایش میزان استرس سبب افسردگی می شود.

چه زمانی فرد به درمان افسردگی نیاز خواهد داشت؟

درمان افسردگیدرمان زمانی ضرورت می یابد که افسردگی تشدید می یابد و با علائم دیگر همراه میشود ( شامل کناره گیری از فعالیت ها، عدم پاسخ در زمانیکه فامیل یا دوستان را ملاقات میکند، افزایش افکار منفی، و گریه کردن). در صورتی که این علائم با شرایط زیر همراه شوند باید بفکر کمک گرفتن باشید:

— احساسات منفی شما ۲ هفته یابیشتر تداوم یابد.

— ایجاد دشواری هایی در انجام فعالیت های روزمره ی اجتماعی و کار کردن

— اگر شما فرد قابل اعتمادی را ندارید که افکارتان را با او در میان بگذارید، تشخیص این مسئله که افکار تان عاقلانه است برایتان امری دشوار خواهد بود.

— داشتن افکار و حس خودکشی. اگر فکر خود کشی در سر دارید فورا با پزشک تماس بگیرید یا با خط مخصوص ۲۴ ساعته ی خود کشی در تماس باشید یا به نزدیکترین مرکز اورژانس برای کمک مراجعه کنید.

بدون درمان افسردگی وضعیت فرد وخیم تر میشود. پزشک و پرستار میتوانند شمارا به یک متخصص بیماریهای روانی که درمان مناسبی برایتان فراهم میکند ارجاع دهند.

افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

بزرگترین مانع پیش روی تشخیص و درمان افسردگی این است که فردی را که از این شرایط رنج میبرد، تشخیص دهیم. متاسفانه تقریبا نیمی از افرادی که افسردگی را تجربه میکنند، هرگز تشخیص داده نمیشوند و درمانی برای بیماریشان صورت نمی گیرد که این عدم درمان  میتواند تهدیدی برای زندگیشان باشد. بیش از ۱۰% از افرادیکه دچار افسردگی اند، خود کشی میکنند.

پزشک یا پرستار وضعیت شمارا از طریق پرسیدن سوالاتی پیرامون علائمتان بررسی میکنند، زیرا بیمارانیکه بعد از یک بیماری متوسط ، بستری شدن یا جراحی ریکاوری میشوند، علائم مشترکی را تجربه میکنند که برخی از علائم مشترک افسردگی شامل خستگی و بیخوابی است که پزشک و پرستار به علائم زیر نیز باید دقت کنند:

درمان اضطراب

 • عدم توانایی انجام فعالیت ها
 • بی جواب گذاشتن ملاقات با خویشاوندان
 • افزایش افکار منفی
 • گریه

گاهی اوقات علائم استرس بدلیل داروهای خاص، ناهنجاریهای فیزیکی، ویروس ها یا بیماریهای دیگری بوجود می آیند. پزشک شما یا پرستارتان ترجیح میدهند که معاینه یا آزمایشی برای تعیین اینکه دلیل جسمانی برای افسردگی وجود دارد را انجام دهند.

پزشک یا پرستار باید سابقه ی سلامتی فرد و خانواده فرد و سابقه ی استفاده از الکل و دارو  را بررسی کنند.

اگرچه آزمایش خاصی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد، معیارها و غربالگری های متفاوتی برای تشخیص افسردگی وجود دارد که بوسیله جامعه ی روانشناسی آمریکا برای تشخیص صحیح افسردگی تدارک دیده شده است.

درمان افسردگی چیست؟

درمانهای متعددی برای افسردگی وجود دارد. سبک زندگی سالم شامل ورزش منظم، خواب کافی،رژیم غذایی متعادل، همچنین ریلکس شدن و استفاده از تکنیک های کنترل استرس به فرد کمک میکند تا افسردگی اش را تحت کنترل در آورد.

اختلالات افسردگی حاد با داروهای ضد افسردگی و یا روان درمانی( مشاوره حمایتی یا گفتار درمانی) یا ترکیبی از این دو درمان، سبب بهبودی فرد می شود.

روش های درمان افسردگیداروهای ضد استرس بی خطر و جدید مانند SSRIs ( جلوگیری از بازجذب سروتونین بطور انتخابی ) به عنوان داروهای بیخطر ثبت شده اند و برای بیماران با نارسایی قلبی سالم هستند. روان درمانی به فرد کمک میکند تا حمایت اجتماعی از فرد بالا رود و بیمار الگوهای مثبت تفکر را در خود پرورش دهد.

اگر افسردگی برای شما به مشکل تبدیل شده نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • همیشه آراسته و مرتب لباس بپوشید.
 • تکنیک های کنترل استرس و ریلکس شدن را تمرین کنید.
 • بیرون رفتن و پیاده روی همیشگی را فراموش نکنید.
 • برنامه ی ورزشی که پزشک به شما توصیه کرده را انجام دهید.
 • سرگرمی ها و فعالیت های اجتماعی مورد علاقه تان را انجام دهید.
 • احساساتتان را با همسر، دوست، درمیان بگذارید.
 • خواب شبانه خوبی داشته باشید.
 • غذای متعادلی از نظر تغذیه ای بخورید و راهنمایی های تجویز شده در رابطه با غذا خوردن را رعایت کنید.
 • از پزشک یا پرستار بخواهید گروههای حمایتی را به شما معرفی کنند که در کمک کردن به شما میتواند موثر باشد. گروههای حمایتی برای بیماران قلبی که جراحی کرده اند و خانواده هایشان در دسترس هستند.
 • از عادات نادرست مانند سیگار کشیدن، پرخوری کردن، استفاده از داروها و نوشیدن زیاد از حد الکل برای کنار آمدن با مشکلات به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا این عادات مضر خطر بیماریهای قلبی و سکته را افزایش میدهند.

تشخیص و درمان زود هنگام افسردگی در بیماران قلبی برای بهبود کیفیت زندگی آنها و جلوگیری از بروز بیماری های عروق کرونری بسیار ضروری است. اگر افسردگی به موقع درمان نشود، نارسایی قلبی تشدید میشود و خطر حمله ی قلبی افزایش می یابد. قطعا درمان های بیخطر برای کنار آمدن با مشکل و کنترل بیماری قلبی به شما کمک می کنند.

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
بیماری PDA قلب

سلام. دختر من 9 سال دارد. در سن 7 سالگی بیماری مادرزادی PDA تشخیص داده شد به اندازه 26 میلیمتر. پیش تعدادی دکتر متخصص بردیم. یکی از پزشکان گفتند که چون اندازه PDA کوچک است احتمال بسته شدن دارد. ولی بعد از دو سال که دوباره اکو انجام دادیم بسته نشده بود و گفتن که باید از طریق آنژیوگرافی بسته بشه. حالا من خیلی نگران این موضوع هستم. آیا این عمل خطرناکه؟ و اینکه بعد از عمل دخترم می تونه به فعالیت ورزشی خودش در رشته شمشیر بازی ادامه بده؟ و بعد, از عمل دیگه مشکلی نخواهد داشت؟ و چند, روز بعد از این عمل میتونه بره مدرسه؟
خیلی ممنون. ببخشید که سوالم زیاد شد،
مشاهده پاسخ دکتر
2
مصرف هپارین

سِلام من بعلت داشتن دوسقط به پیشنهاد دکتر برای بچه دار شدن مجدد باید انوکساپارین سدیم 4000 مصرف کنید .من با بچه دار شدن روزی یک عدد مصرف میکردم به صورت زیر جلدی به 4 هفته بچه سقط شد.حالا من می تونم مصرف این هپارین را یکدفعه قطع کنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
تپش مبهم قلب

با سلام خدمت شما آقای دکتر
بنده 23 سال عمر دارم
من قبلا به شما پیام فرستادم و واقعا حرف های شما آرامش خاصی بهم داد
تشخیص شما این که من pvcدارم چون بصورت ناگهانی ریزش قلب دارم.... البته بعد از توصیه شما دیگه نگرانی نداشتم و بعد از بین رفتن نگران من ،خود به خود pvc ها کم کم تر شد شایدو در ماه 1تا2 ریزش قلب داشته باشم(شایدم کمتر)
امشب بصورت ناگهانی تپش قلب پیدا کردم(البته شاید شما بهش نگید تپش قلب) بصورتی بود که در حد دو سه ثانیه انگار چیزی رو سینم سنگینی میکرد و بعد به حالت عادی برگشت آیا نیاز هست برم دکتر ...من قبلا(حدود2سال میشه) دکتر رفتم اکو و نوار قلب گرفتم گفتن چیزیت نیست و مشکلی نداری
من خیلی ورزش دوس دارم مشکلی هست بدن سازی برم؟
آقای دکتر متاسفانه این روز ها شاهد افرادی هستیم که با سن کم سکته میکنند
علت چیه واقعا خیلی ناراحت میشم
آقای دکتر یه توصیه من بکنید که این تپش ها کلا از بین برن
آقای دکتر همان طور که قبلا به من لطف کردی و پاسخ من را دادی باعث ارامش من شدی این بارم لطفا پاسخ من را بدهید
همیشه دعات میکنم و دعاتون خواهم کرد
سالم و تندرست باشید
مشاهده پاسخ دکتر
4
درد قفسه سینه

سلام آقای دکتر سلام وقت بخیر، بنده تاریخ 96722 خدمت جنابعالی در مطب رسیدم و اوایل سال 96 تست هسته ای قلب دادم و گرفتگی خفیفی در رگها مشاهده شد و شما تجویز نمودید سی تی آنژیوگرافی کروی بدهم، میخواستم انجام این آزمایش منافاتی ندارد، بلحاظ اشعه ای که فروردین ماه وارد بدنم شده است؟ ممنون از لطف شما مشاهده پاسخ دکتر
5
دستگاه تناسلی

با عرض سلام و خسته نباشیدبه آقای دکتر حسینی
بنده جوان سی ودوساله متاهل
دستگاه تناسلی بنده سوزش دارد مدتی هست سفت وشق میشود احساس میکنم علایم پروستات باشد ،ومدام تکرر ادرار دارم لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم.؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
تپش قلب

باسلام و تشکر فراوان،،من اصفهان هستم، و زیر نظر دکتر حکمت،،اما برای تهران هم مشکلی ندارم، اگر لطف کنید و بفرمایید نشانی پزشک مورد نظرتون رو،،بی نهایت ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
7
آنژیوپلاستی

سلام 69 سال دارم 2 ماه قبلآ آنژیوپلاستی کردم و 4 استنت در رگ های من جا گذاری شده از نوع دارویی . الان مشکل خاصی ندارم ولی گاهی اوقات که زیاد پیاده روی می کنم یا از پله ها بالا می روم برای چند دقیقه یک سوزش خفیف در گلو دارم ولی درد در قفسه سینه ندارم و این سوزش زود بر طرف می شود آیا این سوزش می تواند از قلب باشد؟ درضمن روزانه یک ساعت پیاده روی تقریبا تند انجام می دهم تا چه اندازه پیاده روی مناسب هست . و آیا این استت ها امکان دارد جا بجا شوند . ممنون از شما مشاهده پاسخ دکتر
8
انژیوگرافی

سلام اقای نجفی بنده پدرم دچار بیماری قلبی هستن و درحال حاضر فنر در قلب ایشان گذاشته شده ولی با این وجود باز قلبشان دچار تنگی رگ شده و زیاد ایشان رامورد درد قرار میدهد الان ب دکتر مراجعه کردند و قرار شد دوبار انژیو گرافی کنن ولی دکتر معالجشان گف بخاطر اینکه کلیه شما دچار کراتینین بالا و سنگ هست نمیشه انژیو کرد حالا سوال بنده از شما ای است ک پدرم خیلی قلبش حساس شده و نمیتونه دوقدم راه برسه سریع قلبش سنگینی میکنه برای اینکه کلیه ش سریع خوب بشه چیکارکنه ک عمل انژیو رو زود انجام بده و ایامیتوته بدون اینکه کلیه شو درنظر بگیره بره انژیو کنه براش مشکل ساز نیس
خواهش میکنم سریع جواب بدید
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
9
جنسب

ایا رابطه جنسی برای گشادی میترال ضرر دارد مشاهده پاسخ دکتر
10
قرص ملاتونين

سلام خوردن قرص ملاتونين ايا ضرر داره و تا چند روز ميشه استفاده كرد؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 577 بعدی »