درمان استرس و افسردگی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی دارد. در این مقاله با روش های درمان استرس و کاهش اضطراب بیشتر آشنا شوید.

امروزه زندگی شهری سراسر از مشغولیت های ذهنی است. در چنین شرایطی، استرس هورمون های خاصی بداخل جریان خون ترشح می کند. ترشح این مواد که هورمون های فرار و گریز نام دارند را بارها تجربه کرده اید. بعنوان مثال گاهی انسان در شرایطی دچار ناراحتی شده و احساس تپش شدید قلبی می کند. این موارد همان شرایط استرس بوده و ورود هورمونها بخصوص آدرنالین ضمن ایجاد تپش قلب و گشاد کردن عروق باعث فشار خون بالا نیز می شود.

اگر چه در این شرایط بطور موقت کار قلب شدیدا افزایش می یابد ولی اثرات این واکنش موقت می تواند ناخوشایند باشد. بارها بیمارانی را دیده ام که بدنبال استرس دچار سکته قلبی شده اند. علت آنست که بالا رفتن ناگهانی فشار خون سبب آسیب نگهانی جدار عروق قلب شده و عبور خون از این رگ تغذیه کننده قلب دچار اختلال میشود و شخص متعاقبا دچار سکته قلبی می شود.

درمان-سکته-قلبیاز نظر علمی ثابت شده است که استرس میتواند عاملی برای مرگ ناگهانی باشد. اگر چه علت مرگ ناگهانی در زمان اضطراب هنوز بطور قطعی مشخص نشده اما نظریه هایی مبنی بر بروز آریتمی های قلبی به هنگام اضطراب وجود دارد. پس نتیجه کلی آنست که قطعا استرس حاد و یا مزمن میتواند عاملی برای صدمه قلب و عروق و یا مرگهای ناگهانی باشد.

راه های کاهش استرس و اضطراب

۱- برای درمان استرس در خوردن و آشامیدن عاقلانه رفتار کنید. نوشیدن الکل و پرخوری شاید به نظر رسد که استرس را کم میکند ولی در واقع سبب افزایش آن میشود.

۲- به خودتان اعتماد داشته باشید. شما مجبور نیستید که درخواستها و انتظارات دیگران را قبول کنید. بهتر است نه بگویید. به یاد داشته باشید مدعی بودن به شما اجازه می دهد تا بر حقوق و باورهای خود محکم بایستید تا اینکه همیشه خواسته باشید برای خواسته های دیگران احترام قائل باشید.

۳- اگر به دنبال درمان استرس خود هستید، سیگار و هر عادت بد دیگر را ترک کنید. جدا از خطرات بدیهی سیگار، نیکوتین بعنوان ماده محرک علائم استرس را تشدید میکند. برای ترک عادات نادرست به خود هدیه دهید.

مضرات سیگار۴- ورزش کردن نقش مهمی در درمان استرس دارد. ورزشی غیر رقابتی را انتخاب و اهداف معقولی برای خود در نظر بگیرید. ثابت شده است که ورزش های هوازی یا ایروبیک اندروفین آزاد می کنند ( اندروفین ماده ای طبیعی است که به شما کمک میکند احساس بهتری داشته باشید و وضعیت مثبتی داشته باشید.)

۵- تکنیک های ریلکس سازی و درمان استرس را آموخته و تمرین کنید. هر روز خود را ریلکس کنید و ازبین تکنیک های متنوع، تکنیک های مناسب خود را انتخاب کنید. ترکیب کردن تنظیمات متقابل یعنی در یک طرف زمان برای ریلکس کردن به صورت عمیق و زمانی هم برای ورزش ایروبیک، بهترین راه برای حفاظت بدن از اثرات استرس میباشد.

۶- مسئولیت پذیر باشید. اموری را که میتوانید، کنترل کنید و هر آنچه را نمیتوانید، رها کنید. قطعا این تکنیک نقش موثری بر درمان استرس دارد.

۷- برای درمان استرس عوامل ایجاد استرس را کم کنید. افراد زیادی فکر میکنند که در دنیا خواسته های زیادی وجود دارد ولی زمان کافی وجود ندارد. در بیشتر موارد این خواسته ها آنهایی هستند که ما انتخاب کردیم. مهارت کنترل درست زمان شامل: کمک خواستن در زمان مناسب، تنظیم اولویت ها، آرامش بخشیدن به خود، بیرون رفتن و اختصاص زمانی برای خودتان است.

۸- ارزشها و توانایی های خودتان را ارزیابی کنید و با آنها زندگی کنید. فعالیت های زیاد شما بیانگر باورها و بیانگر هر چه بهتر احساستان است و مهم نیست که زندگیتان چقدر شلوغ است. در زمان انتخاب فعالیت هایتان به ارزش هایتان توجه کنید.

روش های کاهش استرس۹- اهداف و انتظارات واقعی از خودتان داشته باشید. اینکه شما نمیتوانید بطور ۱۰۰% در همه امور موفق باشید، امری بسیار طبیعی و واقع بینانه میباشد.

۱۰- خودتان را به خودتان یاد آوری کنید. زمانیکه در مشکلات زیادی قرار دارید، به یاد بیاورید که چه کاری را بخوبی انجام داده اید. رفتار معقولانه ای در رابطه با احترام به خود داشته باشید.

چندین روش دیگر برای درمان استرس و کاهش اضطراب و ریلکس سازی وجود دارد ، شامل:

 • تمرین نفس عمیق کشیدن

 • مدیتیشن

 • شل کردن پیشرفته ی عضلات

 • ریلکس سازی ذهنی

 • ریلکس شدن توسط موسیقی

 • باز خورد زیستی( که در زیر توضیح داده شده است)

 • مشاوره برای کمک به تشخیص استرس و کاهش آن

باز خورد زیستی چیست؟

بازخورد زیستی به فرد کمک میکند تا مهارتهای درمان استرس و همچنین کاهش استرس را به وسیله فراهم کردن اطلاعات در رابطه با تنش ماهیچه ها، ضربان قلب، و سایر نشانه های حیات زمانیکه فرد تلاش میکند تا ریلکس شود، بیاموزد. این امر برای کنترل تمام عملکرد های مشخص بدن که سبب فشارهای روحی و درد فیزیکی می شود، بکار میرود.

چگونه بی خوابی را درمان کنیم؟

شما ممکن است INSOMNIA (عدم توانایی خواب یا بی خوابی) بدلیل عدم احساس راحتی یا استرس بدلیل نگرانی های شخصی یا در اثر عوارض جانبی داروها داشته باشید.

درمان بی خوابیاگر نمیتوانید بخوابید موارد زیر را رعایت کنید:

# برنامه ی منظمی برای خوابتان در نظر بگیرید. هروز سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید.

# از راحتی تخت و اطرافتان در هنگام خواب مطمئن شوید. بالشتان را بصورت راحت تنظیم کنید تا وضعیت راحتی داشته باشید.

# اتاق خوابتان باید تاریک و ساکت باشد.

# از اتاق خوابتان فقط برای خواب استفاده کنید و آنجا تلویزیون تماشا نکنید و کارهای دیگری نیز انجام ندهید.

# در طول روز طولانی مدت چرت نزنید. میزان استراحت و فعالیتتان باید متعادل باشد.

# اگر احساس استرس و آشفتگی دارید با دوست، همسر یا یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید تا آرام تر شوید و با این روش سعی کنید مشکلات را از ذهنتان بیرون کنید.

# برای درمان استرس و افسردگی به یک موزیک آرامش بخش گوش دهید.

# از قرصهای خواب آور استفاده نکنید؛ زیرا زمانیکه همزمان با داروی دیگری استفاده میکنید میتوانند برایتان بسیار مضر باشند.

# هرنوع داروی ادرار آور را کمی زودتر از خواب مصرف کنید تا در نیمه ی شب نیازی به بیدار شدن از خواب نباشد.

# اگر نمیتوانید بخوابید، بلند شوید و کاری آرامش بخش انجام دهید تا سرانجام خسته شوید. با نگرانی برای اینکه چه زمانی خوابتان میبرد در رختخواب نمانید.

# از خوردن مواد حاوی کافیین خود داری کنید.

# بصورت منظم ورزش کنید و ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب به هیچ وجه ورزش نکنید.

افسردگی

اینکه فرد بعد از حمله ی قلبی احساس ناراحتی و افسردگی کند، امری کاملا طبیعی است. عمل قلب باز یا انجام اقداماتی برای ساماندهی قلب، بستری شدن، تشخیصی که اخیرا از بیماری قلبی وجود داشته یا علائمی از بیماری که  همه اینها میتوانند شما را از انجام زندگی دلخواهتان دور کنند.

استرس-قلب

افسردگی میتواند حاصل از عدم شناخت از انتظارات و اینکه افراد نمیدانند چطور وظایفشان را انجام دهند بدون اینکه بیش از حد خسته شوند، باشد. احساس ناراحتی موقت قابل انتظار است اما بعد از چند هفته فرد باید به شرایط طبیعی اش برگردد و کارهای روزمره اش را مثل قبل انجام دهد.

اگرچه باید در نظر داشت که احساس افسردگی، فرد را از داشتن یک زندگی عادی محروم میکند.

زمانیکه افسردگی شدید شد و با علائم دیگری همراه شد و بمدت ۲ هفته یا بیشتر این شرایط استمرار یافت، درمان برای کمک به فرد و اینکه بتواند با شرایط به بهترین نحو کنار بیاید، ضروری است.

تاثیرات منفی استرس و افسردگی چیست؟

مطالعات نشان میدهد که استرس ذهنی تاثیر منفی روی سلامتی قلبی فرد دارد. به طور ویژه:

– عدم درمان استرس میتواند سبب افزایش فشار خون، آسیب به رگها، ضربان قلبی نامنظم و تضعیف سیستم ایمنی شود.

– برای افرادیکه نارسایی قلبی دارند، افسردگی احتمال بستری شدن در بیمارستان، بیماریهای قلبی عروقی مانند درد قفسه سینه و حمله قلبی و مرگ را افزایش میدهد.

– در طی ریکاوری بعد از جراحی قلب، استرس، درد را تشدید میکند. همچنین سبب بدتر شدن احساس خستگی و کندی میشود، یا سبب میشود که فرد از فامیل و دوستانش منزوی شود. بیمارانیکه جراحی پیوند عروق کرونری ( CABG) را انجام داده اند و افسردگیشان درمان نشده است، بعد از جراحی به احتمال بیشتری بستری میشوند و یا در معرض مرگ قرار میگیرند.

ناهنجاریهای افسردگی به دلیل ترکیبی از عوامل بوجود می آیند مانند:

 • سابقه ی خانوادگی فرد، سلامت جسمانی، وضعیت ذهنی و محیطی
 • عدم تعادل مواد شیمیایی که بدن در کنترل حالات بدنی از آنها استفاده می کند.
 • شرایط خاص زندگی، از دست دادن موارد مختلف و افزایش میزان استرس سبب افسردگی می شود.

چه زمانی فرد به درمان افسردگی نیاز خواهد داشت؟

درمان افسردگیدرمان زمانی ضرورت می یابد که افسردگی تشدید می یابد و با علائم دیگر همراه میشود ( شامل کناره گیری از فعالیت ها، عدم پاسخ در زمانیکه فامیل یا دوستان را ملاقات میکند، افزایش افکار منفی، و گریه کردن). در صورتی که این علائم با شرایط زیر همراه شوند باید بفکر کمک گرفتن باشید:

— احساسات منفی شما ۲ هفته یابیشتر تداوم یابد.

— ایجاد دشواری هایی در انجام فعالیت های روزمره ی اجتماعی و کار کردن

— اگر شما فرد قابل اعتمادی را ندارید که افکارتان را با او در میان بگذارید، تشخیص این مسئله که افکار تان عاقلانه است برایتان امری دشوار خواهد بود.

— داشتن افکار و حس خودکشی. اگر فکر خود کشی در سر دارید فورا با پزشک تماس بگیرید یا با خط مخصوص ۲۴ ساعته ی خود کشی در تماس باشید یا به نزدیکترین مرکز اورژانس برای کمک مراجعه کنید.

بدون درمان افسردگی وضعیت فرد وخیم تر میشود. پزشک و پرستار میتوانند شمارا به یک متخصص بیماریهای روانی که درمان مناسبی برایتان فراهم میکند ارجاع دهند.

افسردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

بزرگترین مانع پیش روی تشخیص و درمان افسردگی این است که فردی را که از این شرایط رنج میبرد، تشخیص دهیم. متاسفانه تقریبا نیمی از افرادی که افسردگی را تجربه میکنند، هرگز تشخیص داده نمیشوند و درمانی برای بیماریشان صورت نمی گیرد که این عدم درمان  میتواند تهدیدی برای زندگیشان باشد. بیش از ۱۰% از افرادیکه دچار افسردگی اند، خود کشی میکنند.

پزشک یا پرستار وضعیت شمارا از طریق پرسیدن سوالاتی پیرامون علائمتان بررسی میکنند، زیرا بیمارانیکه بعد از یک بیماری متوسط ، بستری شدن یا جراحی ریکاوری میشوند، علائم مشترکی را تجربه میکنند که برخی از علائم مشترک افسردگی شامل خستگی و بیخوابی است که پزشک و پرستار به علائم زیر نیز باید دقت کنند:

درمان اضطراب

 • عدم توانایی انجام فعالیت ها
 • بی جواب گذاشتن ملاقات با خویشاوندان
 • افزایش افکار منفی
 • گریه

گاهی اوقات علائم استرس بدلیل داروهای خاص، ناهنجاریهای فیزیکی، ویروس ها یا بیماریهای دیگری بوجود می آیند. پزشک شما یا پرستارتان ترجیح میدهند که معاینه یا آزمایشی برای تعیین اینکه دلیل جسمانی برای افسردگی وجود دارد را انجام دهند.

پزشک یا پرستار باید سابقه ی سلامتی فرد و خانواده فرد و سابقه ی استفاده از الکل و دارو  را بررسی کنند.

اگرچه آزمایش خاصی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد، معیارها و غربالگری های متفاوتی برای تشخیص افسردگی وجود دارد که بوسیله جامعه ی روانشناسی آمریکا برای تشخیص صحیح افسردگی تدارک دیده شده است.

درمان افسردگی چیست؟

درمانهای متعددی برای افسردگی وجود دارد. سبک زندگی سالم شامل ورزش منظم، خواب کافی،رژیم غذایی متعادل، همچنین ریلکس شدن و استفاده از تکنیک های کنترل استرس به فرد کمک میکند تا افسردگی اش را تحت کنترل در آورد.

اختلالات افسردگی حاد با داروهای ضد افسردگی و یا روان درمانی( مشاوره حمایتی یا گفتار درمانی) یا ترکیبی از این دو درمان، سبب بهبودی فرد می شود.

روش های درمان افسردگیداروهای ضد استرس بی خطر و جدید مانند SSRIs ( جلوگیری از بازجذب سروتونین بطور انتخابی ) به عنوان داروهای بیخطر ثبت شده اند و برای بیماران با نارسایی قلبی سالم هستند. روان درمانی به فرد کمک میکند تا حمایت اجتماعی از فرد بالا رود و بیمار الگوهای مثبت تفکر را در خود پرورش دهد.

اگر افسردگی برای شما به مشکل تبدیل شده نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • همیشه آراسته و مرتب لباس بپوشید.
 • تکنیک های کنترل استرس و ریلکس شدن را تمرین کنید.
 • بیرون رفتن و پیاده روی همیشگی را فراموش نکنید.
 • برنامه ی ورزشی که پزشک به شما توصیه کرده را انجام دهید.
 • سرگرمی ها و فعالیت های اجتماعی مورد علاقه تان را انجام دهید.
 • احساساتتان را با همسر، دوست، درمیان بگذارید.
 • خواب شبانه خوبی داشته باشید.
 • غذای متعادلی از نظر تغذیه ای بخورید و راهنمایی های تجویز شده در رابطه با غذا خوردن را رعایت کنید.
 • از پزشک یا پرستار بخواهید گروههای حمایتی را به شما معرفی کنند که در کمک کردن به شما میتواند موثر باشد. گروههای حمایتی برای بیماران قلبی که جراحی کرده اند و خانواده هایشان در دسترس هستند.
 • از عادات نادرست مانند سیگار کشیدن، پرخوری کردن، استفاده از داروها و نوشیدن زیاد از حد الکل برای کنار آمدن با مشکلات به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا این عادات مضر خطر بیماریهای قلبی و سکته را افزایش میدهند.

تشخیص و درمان زود هنگام افسردگی در بیماران قلبی برای بهبود کیفیت زندگی آنها و جلوگیری از بروز بیماری های عروق کرونری بسیار ضروری است. اگر افسردگی به موقع درمان نشود، نارسایی قلبی تشدید میشود و خطر حمله ی قلبی افزایش می یابد. قطعا درمان های بیخطر برای کنار آمدن با مشکل و کنترل بیماری قلبی به شما کمک می کنند.

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
طپش شدیدوتیرکشیدن وسوراخ دهلیزمادرزادی

سلام اقای دکتر.اول اینکه به دادم برسید که قلبم بدجوری تیرمیکشه وطپش داره.واینکه ۳ماه پیش شربت سالبوتامول خوردم دچارطپش شدیدشدم که هنوزادامه داره واکو دادم گفته سوراخ مادرزادی دهلیزقلب دارم وحالا قراره اندومری بگیرم خواستم ببینم واقعا اکودرست گفته؟واینکه نوبت اندومری ۱۰خرداد۹۷هستش ومن الان ازتیرکشیدن قلبم دارم میمیرم.قرص متورال خوردم فایده نداره بایدچه قرصی بخورم توروخداکمکم کنید؟ایااین تیرکشیدن باعث ایست قلبی هم میشه مشاهده پاسخ دکتر
2
تپش قلب

در طول روز روزه میگیرم هیچ مشکلی ندارم. اما بعد از افطار دچاره تپش قلب میشوم مشاهده پاسخ دکتر
3
آریتمی

سلام و خسته نباشید
برای آریتمی من که بعضی وقتها هر ۳-۲۰ ضربان یکی نمی زند دکتر متورال دادند تا ۳ روز اول کنترل شد اما از روز ۴ دوباره این آریتمی برگشت ضمن اینکه خوردن این قرص نفخ و مور مور شدن میدهد
۱- آیا من باید مصرف اینرا قطع کنم ؟
۲- بهترین جیگزین برای درمان/کنترل آریتمی چیست ؟
دکتری که این تجویز رو‌کردن الان مسافرت هستند

ممنون میشم با sms پاسخ بدید
مشاهده پاسخ دکتر
4
تپش قلب کوبنده

سلام و خسته نباشید آقای دکتر
من بعضی مواقع هنگام خم شدن یا نشستن ویا اینکه وقتی فعالیت بدنی بالا میره تپش قلب میگیرم ضربان قلبم بالا میره احساس تنگی نفس بهم دست میده والبته بعضی مواقع عرق سرد هم میکنم بالای سرم درد میگره همراه با سرگیجه خفیف و زمانش هم بالاست بعضی مواقع تا دوساعت ضربان قلبم بالا میره خواستم بدونم خطرناک هستش باید چکار کنم
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
مشاهده پاسخ دکتر
5
کمر درد و درد پشت زانو

H
سلام خانمی 27ساله و مجرد هستم،حدود شش سال پیش چیز سنگینی رو بلند کردم،بعد از اون کار هر وقت کار سنگینی میکردم یا حتی جارو برقی می‌کشیدم دچار کمردرد میشدم جوری که نمیتونستم راه برم ولی این درد بعد از ده دوازده ساعت خوب میشد،درد کمرم الان بدتر هم شده جوری که بیشتر وقتا بخصوص وقتی فعالیتم زیاده و می‌ایستم،بعدش وقتی به پشت دراز می‌کشم یا حتی لم میدم کمردرد میگیرم و به سختی سرپا می‌ایستم و طول می‌کشه تا تعادلم حفظ کنم و راه برم،کمتر از یکسال هم میشه که عضلات ساق پام درد میکنه (البته حدود چند ماهی کارم طوری بود که دایم سراپا بودم)و زود پاهام خسته میشه، این درد با ایستادن بدتر میشه و پشت پاهام کمی رگهای سطحی واریس ایجاد شده،احساس درد در رگهای پشت زانو هم دارم،گاهی هم رگهای پاهایم دچار سوزش میشه،احساس میکنن رگهای پاهایم گره گره و سفت میشه الانم حدود یکهفته میشه گاهی احساس درد در باسن سمت راستم دارم،به پزشک داخلی هم که مراجعه کردم بعلت کمبود آهن کپسول فروفورت دیودنال تجویز کرد و قرص کلسیم استئوکینون و ب12 و ویتامین دی و امگا اچ3تجویز کرده که یک هفته است مصرف میکنم،
بنظر شما من چه مشکلی دارم؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
سلام خانمی 27ساله و مجرد هستم،حدود شش سال پیش چیز سنگینی رو بلند کردم،بعد از اون کار هر وقت کار سنگینی میکردم یا حتی جارو برقی می‌کشیدم دچار کمردرد میشدم جوری که نمیتونستم راه برم ولی این درد بعد از ده دوازده ساعت خوب میشد،درد کمرم الان بدتر هم شده جوری که بیشتر وقتا بخصوص وقتی فعالیتم زیاده و می‌ایستم،بعدش وقتی به پشت دراز می‌کشم یا حتی لم میدم کمردرد میگیرم و به سختی سرپا می‌ایستم و طول می‌کشه تا تعادلم حفظ کنم و راه برم،کمتر از یکسال هم میشه که عضلات ساق پام درد میکنه (البته حدود چند ماهی کارم طوری بود که دایم سراپا بودم)و زود پاهام خسته میشه، این درد با ایستادن بدتر میشه و پشت پاهام کمی رگهای سطحی واریس ایجاد شده،وقتی سر پا می‌ایستم احساس درد در رگهای پشت زانو دارم ،گاهی هم رگهای پاهایم دچار سوزش میشه،گاهیاحساس میکنم رگهای پاهایم گره گره و سفت میشه الانم حدود یکهفته میشه گاهی احساس درد در باسن سمت راستم دارم،به پزشک داخلی هم که مراجعه کردم بعلت کمبود آهن کپسول فروفورت دیودنال تجویز کرد و قرص کلسیم استئوکینون و ب12 و ویتامین دی و امگا اچ3تجویز کرده که یک هفته است مصرف میکنم،
بنظر شما من چه مشکلی دارم؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
6
عوارض بعد از فنر گذاشتن

به نام خدا
با عرض سلام و خداقوت ....
پدرشوهرم من سه روز هست که عمل فنر گذاشتن رو انجام دادن و از دیروز چشم چپشون خون افتاده ..و شدید شده....نوبت معاینه شون هم هفته بعد سه شنبه هست...چون بیمارستان دولتی عمل شدن امکان دیدن دکتر نیست ....میخواستم بدونم این موضع ب قلب ربطی دارد یا نه؟
ممنون .
مشاهده پاسخ دکتر
7
سوزش سینه

سلام...جناب دکتر من سمت چپ قفسه سینه الان سه چهار ساله بعضی مواقع سوزش یا درد هست تا حالا چند بار تو این چند سال نوار و اکو. گرفتم ولی دکترا گفتن مشکلی ندارم...خواهشا راهنمایی کنین مشکل من چیه..بعضی وقتا خیلی اذیت میشم...با تشکر
الان چند روزی دوباره سوزش شروع شده در حد چند ثانیه سمت چپ سینه تیر میکشه ...ایا مشکلی وجود دارد؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
عوارض داروی قلبی

با سلام و عرض ادب از شما سوالی داشتم آقای دکتر. مادرم به علت بیماری قلب نزد دکتر رفته و به ایشان داروی ایزو استاتین داده شده و مادرم بعد از خوردن این دارو چند روزی است که از درد پشت شکایت دارد می خواستم این سوال را از شما بپرسم آیا این عوارض به علت مصرف این دارو است و باید دارو قطع شود؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
محمود خوش نیت

سلام اقای دکتر .من 17 سال سن دارم و 4 روز است که در قلبم احساس در میکنم این درد وقتی که داد میرنم یا با غه غهه که میخندم ویا با پایین اوردن سرم خودش را نشان میدهد خیلی نگران هستم که نکنه بمیرم بیمارستان هم رفتم و نوار قلبم خوب بوده نمیدونم چکار کنم من ورزشکار هستم .یک هفته پیش دنده ام ضزبه شدید خورد نمیدونم گفتم شاید از این باشه شمارو بخدا قسم کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
فشار خون بالا

باسلام
مادر بنده حدود یک ماه و نیم پیش بر اثر یک تصادف و ترک خفیف زانو بعلت گچ پا و بی تحرکی و عدم تجویز داروی ضد لخته توسط پزشک ارتوپد دچار آمبولی فوق حاد ریه شدند و تحت درمان هستند. حال با توجه به دارا بودن سابقه فشار خون و با توجه به مصرف داروهای فشار ازجمله متورال و پوزارکس چند روزی است که فشار خون کنترل نمیشه و از میانگین 17 با مینیمم 11 پایین تر نمياد لطفا راهنمایی بفرمایید
متشگر
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 1198 بعدی »