منو

آیا فشار خون پایین باید جدی گرفته شود؟

فشارخون پایین ممکن است در نگاه اول مطلوب باشد و برای بعضی افراد، هیچ مشکلی ایجاد نکند. ولی برای بسیاری از افراد، فشارخونی که به طور غیرطبیعی پایین باشد ممکن است باعث سرگیجه و غش کردن شود و اگر شدید باشد حتی ممکن است فرد را در خطر جدی قرار دهد.

اگر عدد بالای فشارخون (فشارخون سیستولی) کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه یا عدد پایین فشارخون (فشارخون دیاستولی) کمتر از ۶۰ میلی‌متر جیوه باشد فشارخون پایین محسوب می‌شود.

دلیل فشارخون پایین می‌تواند تنها کمبود آب بدن باشد یا ممکن است در اثر یک بیماری جدی پزشکی ایجاد شود. پیدا کردن دلیل افت فشارخون برای درمان آن مهم است.

علائم فشارخون پایین

در بعضی افراد، فشارخون پایین به دلیل وجود یک مشکل زمینه‌ای است به ویژه اگر فشار به طور ناگهانی پایین بیفتد یا علائم دیگری مثل موارد زیر به همراه داشته باشد:

⚠️گیجی یا احساس سبکی سر

⚠️غش کردن

⚠️ تاری دید

⚠️ تهوع

⚠️ خستگی

⚠️ کاهش تمرکز

افت شدید فشارخون می‌تواند فرد را در خطر جدی قرار دهد و چنین علائمی دارد:

 • گیجی به ویژه در افراد مسن
 • پوست سرد و رنگ‌پریده
 • تنفس سریع و سطحی
 • نبض ضعیف و سریع
سرگیجه

اگر دچار علائم شوک شدید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر دائما فشارخون شما پایین است ولی مشکلی ندارید تنها لازم است یک سری بررسی‌های پزشکی معمول برای شما انجام شود. حتی گیجی و احساس سبکی سر ممکن است مشکلی جزئی باشد و در اثر از دست دادن مختصر آب ایجاد شود مثلا به دلیل قرارگیری طولانی در آفتاب یا محیط گرم. در هر صورت اگر علائم فشارخون پایین را دارید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا احتمال مسائل جدی‌تر برای شما بررسی و رد شود. اگر علائم خود را از نظر زمان و کاری که در زمان بروزشان انجام می‌دهید ثبت کنید می‌تواند کمک‌کننده باشد.

دلایل فشارخون پایین

فشارخون پایین یعنی پایین بودن فشار شریان‌ها در زمان فاز فعال و فاز استراحت هر ضربان قلب.

فشارخون سیستولی

بالاترین عدد فشارخون در زمان اندازه‌گیری که نشان می‌دهد قلب در زمان پمپاژ خون به درون شریان‌ها چه فشاری ایجاد می‌کند.

فشارخون دیاستولی

پایین‌ترین عدد فشارخون در زمان اندازه‌گیری که مقدار فشار درون شریان‌ها در زمان استراحت قلب بین دو ضربان را نشان می‌دهد.

آخرین توصیه‌های پزشکی، فشارخون زیر ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه را فشارخون طبیعی درنظر می‌گیرند.

فشارخون در طول روز به دلایل مختلف زیر، تغییرات مختصری دارد:

 • وضعیت قرارگیری بدن
 • ریتم تنفس
 • میزان استرس
 • وضعیت فیزیکی
 • داروهای مصرفی
 • آن چه می‌خورید و می‌نوشید
 • ساعت‌های مختلف روز

معمولا فشارخون، شب‌ها کمتر است و هنگام بیدار شدن افزایش پیدا می‌کند.

فشارخون چقدر می‌تواند پایین باشد؟

فشاری که برای شما پایین محسوب می‌شود ممکن است برای فرد دیگری طبیعی باشد. اغلب پزشکان تنها زمانی فشارخون را خیلی پایین درنظر می‌گیرند که باعث ایجاد علائم شود.

بعضی متخصصین، فشارخون پایین را فشار سیستولی زیر ۹۰ میلی‌متر جیوه یا فشار دیاستولی زیر ۶۰ میلی‌متر جیوه می‌دانند. هر کدام از این اعداد که پایین باشد فشارخون پایین محسوب می‌شود.

افت ناگهانی فشارخون می‌تواند خطرناک باشد. تنها ۲۰ میلی‌متر جیوه کاهش فشارخون – مثلا از فشار سیستولی ۱۱۰ به ۹۰ میلی‌متر جیوه – می‌تواند به دلیل نرسیدن خون کافی به مغز باعث گیجی یا غش کردن شود. و کاهش‌ شدید فشارخون مثلا در اثر خونریزی کنترل نشده، عفونت شدید یا واکنش‌ آلرژیک ممکن است خطرناک باشد.

شرایطی که ممکن است باعث کاهش فشارخون شود

 از آنجا که سیستم گردش خون در دوران بارداری به سرعت گسترش پیدا می‌کند ممکن است فشارخون کاهش پیدا کند. این کاهش طبیعی است و معمولا بعد از زایمان، فشارخون به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

مشکلاتی مانند ضربان قلب خیلی کند (برادی‌کاردی)، مشکلات دریچه‌ای قلب، حمله‌ی قلبی و نارسایی قلبی می‌توانند باعث کاهش فشارخون شوند.

 مشکلات غده تیروئید مثل بیماری پاراتیروئید، نارسایی غده آدرنال (بیماری آدیسون)، کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) و در بعضی موارد، دیابت ممکن است باعث کاهش فشارخون شوند.

 از دست دادن خون زیاد مثلا در اثر آسیب جدی یا خونریزی داخلی، خون بدن را کم می‌کند و می‌تواند باعث افت فشارخون شود.

آب

 وقتی بدن شما بیش از آب دریافتی، آب از دست می‌دهد می‌تواند باعث ضعف، گیجی و خستگی شود. تب، تهوع، اسهال شدید و مصرف زیاد داروهای ادرارآور و همین طور ورزش شدید ممکن است باعث کمبود آب بدن شود.

وقتی عفونت از جایی در بدن وارد خون شود ممکن است باعث افت شدید و خطرناک فشارخون شود که به آن شوک سپتیک گفته می‌شود.

محرک‌های معمول چنین واکنش‌های شدید و خطرناکی ممکن است بعضی غذاها، داروها یا نیش حشرات باشد. واکنش آنافیلاکسی ممکن است باعث مشکلات تنفسی، خارش پوست و تورم گلو و افت شدید و خطرناک فشارخون شود.

 کمبود ویتامین ب۱۲، فولات و آهن در رژیم غذایی مانع از ساخت کافی گلبول‌های قرمز خون می‌شود (کم‌خونی) که همین می‌تواند باعث کاهش فشارخون شود.

داروهایی که ممکن است باعث افت فشارخون شوند

 • داروهای ادرارآور مثل فروزماید و هیدروکلروتیازید
 • بلوک‌کننده‌های گیرنده آلفا مثل پرازوسین
 • بلوک‌کننده‌های گیرنده‌ بتا مانند آتنولول و پروپرانولول
 • داروهای پارکینسون مانند پرامی‌پکسول یا داروهای حاوی لوودوپا
 • داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل یا تادالافیل به‌ویژه اگر همراه با داروهای قلبی مثل نیتروگلیسرین مصرف شوند.

انواع فشارخون پایین

کاهش فشارخون را معمولا بر اساس دلایل ایجاد آن به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

افت ناگهانی فشارخون هنگامی که از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند شده و می‌ایستید. وقتی می‌ایستید، جاذبه خون را به سمت پاها می‌کشد. به طور معمول، بدن آن را با افزایش ضربان قلب و انقباض رگ‌ها جبران می‌کند تا خون کافی به مغز برسد. اما در افراد مبتلا به افت‌فشار وضعیتی، این مکانیسم جبرانی به درستی عمل نمی‌کند و افت فشارخون باعث گیجی، احساس سبکی سر، تاری دید و حتی غش کردن می‌شود.

دلایل افت فشارخون

افت فشارخون دلایل مختلفی دارد مانند کمبود آب، ماندن طولانی در بستر، بارداری، دیابت، مشکلات قلبی، سوختگی، گرمای شدید، وریدهای واریسی بزرگ و مشکلات خاص مغز و اعصاب

بعضی از داروها هم ممکن است باعث افت‌ فشارخون وضعیتی شوند.

به خصوص داروهای درمان فشارخون بالا مثل داروهای ادرارآور، بلوک‌کننده‌های گیرنده بتا، بلوک‌کننده‌های کانال کلسیم و مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده‌ آنژیوتانسین و همین طور داروهای ضدافسردگی و داروهای مورداستفاده برای پارکینسون و اختلال نعوظ افت فشارخون وضعیتی به خصوص در افراد مسن شایع‌تر است ولی در جوان‌ترها هم ممکن است در شرایطی ایجاد شود که ناگهان بعد از نشستن طولانی و انداختن پاها روی هم یا بعد از حالت چمباتمه زدن طولانی بلند شوند.

 این نوع از افت فشارخون حدود یک تا دو ساعت بعد از غذا خوردن و بیشتر از همه در بزرگسالان و افراد مسن اتفاق میفتد. بعد از غذا خوردن، خون بیشتری به سیستم گوارش شما جریان پیدا می‌کند. بدن شما به طور معمول، ضربان قلب را افزایش می‌دهد و رگ‌ها را منقبض می‌کند تا فشارخون را در حد طبیعی حفظ کند. اما در بعضی از افراد، این مکانیسم‌ها درست عمل نمی‌کند و باعث گیجی، غش کردن و افتادن می‌شود. 

افت فشارخون بعد از غذا خوردن بیشتر در افراد مبتلا به فشارخون بالا یا مشکلات سیستم اعصاب خودکار مثل پارکینسون اتفاق می‌افتد.

با خوردن غذاهای کم‌حجم و کم‌کربوهیدرات، نوشیدن مایعات بیشتر و پرهیز از مصرف الکل تا حدی می‌توان از علائم آن جلوگیری کرد.

این اختلال که باعث افت فشارخون بعد از ایستادن طولانی می‌شود بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد و به نظر می‌رسد دلیل آن اختلال در ارتباط میان قلب و مغز است.

که به آن سندروم شاید اگر هم می‌گویند اختلال نادری است که علائم شبیه بیماری پارکینسون دارد. این اختلال باعث آسیب پیشرونده به سیستم اعصاب خودکار می‌شود که عملکردهای غیرارادی مانند فشارخون، ضربان قلب، تنفس و گوارش را کنترل می‌کند. در این بیماران، هنگام خوابیدن فشارخون به مقدار خیلی زیادی بالا می‌رود.

عوامل خطر فشارخون پایین

فشارخون پایین ممکن است در هر کسی اتفاق بیفتد هرچند انواع خاصی از فشارخون پایین در افرادی دارای سنین مختلف یا عوامل دیگر شایع‌تر است:

⛔ سن

افت فشارخون در حالت ایستاده یا به دنبال غذا خوردن در افراد بالای ۶۵ سال شایع‌تر است. فشارخون با واسطه اعصاب در بچه‌ها و افراد جوان‌تر بیشتر دیده می‌شود.

⛔ داروها

 افرادی که داروهای خاص استفاده می‌کنند مثل داروهای فشارخون از نوع بلوک‌کننده‌‌های گیرنده آلفا در خطر بیشتر افت فشارخون هستند.

⛔ بیماری‌ها

 بیماری پارکینسون، دیابت و بعضی بیماری‌های قلبی، فرد را در معرض خطر بیشتری برای افت فشارخون قرار می‌دهند.

عوارض

حتی انواع متوسط افت فشارخون هم ممکن است باعث گیجی، ضعف، غش کردن و خطر آسیب به دنبال افتادن شوند.

و فشارخونی که به شدت پایین باشد ممکن است باعث نرسیدن اکسیژن کافی به اندام‌های مهم و آسیب به قلب و مغز شود.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما،مشکل من فشار خون پایین است که موجب ضعف و بی حالی و بعضی مواقع بعدازظهر ها تا ۷ یا ۸ افت می‌کند.توضیحا ۵۴ ساله هستم وسال ۹۱ سکته قلبی داشتم و سه عدد استند برایم گذاشتند وقتی به دکترم مشکل را میگویم ،توصیه به مایعات بیشتر می کند ،که تا الان نتیجه نداده ،ممنون میشم اگر لازمه برای ویزیت خدمت برسم ،بفرمایید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 1 ماه پیش)
   قرص فلودروکورتیزون نصف قرص روزها بخورید
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده ۲۸ سالمه و ۱۰ سالی میشه مشکل فقق هیاتال معده و ریفلاکس دارم و سابقه ی آی بی اس دارم،الان حدود ۷-۸ ماهی میشه که آی بی اسم تشدید شده و وقتی که روده و معدم ورم میکنه بعضی اوغات تپش قلب میگیرم به حدی که این تپش قلب بین ۹۰تا۱۲۰ تا میشه و یه حالتی گیج مانند میشم و یه سری فشار خونمو تو این حالت گرفتم ۱۴.۸ رو ۸.۸ بود،دکتر گوارشم که رفتم گفت خیلی استرس داری به غیر از قرصای معده و روده(پنتوپرازول و کلینیوم سی و دایجستیو و پروبیوتیک)قرص تری فلوپرازین روزی دو عدد دادن که یه مدتی خوب میشم دوباره علائم شروع میشه،کلا استرسی و عصبی هستم،به دکتر قلب مراجعه کردم نوار قلب تست ورزش و اکو انجام دادم دکتر گفت قلبت سالمه سالمه و گفت هر وقت اونجوری شدی پروپرانول ۲۰ بخور،الان دیگه نمیدونم باید چیکار کنم خسته شدم لطفا راهنمایی کنید مممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   بهتر است با یک متخصص روانپزشکی مشورت کنید اینها علایم قلبی نیستند هیچکدام
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر من روزانه یک عدد فلوکستین ۲۰ مصرف می‌کنم. می‌تونم از قرص متورال استفاده کنم و اگه می‌تونم با چند ساعت فاصله؟ بی نهایت متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   نه مشکلی نیست متورال را نصف قرص هر دوازده ساعت استفاده کنید
 • تصویر کاربر مهتی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر..وقتتون بخیر.
  من30سالمه ولی مدتی به فشارخون حساس شده بودم و جوری که الان حالم خوب باشه ولی بم بگن بیا فشارخونت بگیریم تا14میره اما بار دوم بگیرم میشه 12..الانم مدتی 11روی7یاروی8 و12روی 8 میشه ولی گاهی میبینی دیاستول بالاس مثلا 90میشه 95میره..نه اهل دودم ونه چیز دیگه..
  سالی دوبار آزمایش میدم قندچربی تیروئید همه مواردی که ب فشارخون مربوطه روانجام دادم همه خوب.. سالی یبارااکو بانوارقلب و تست ورزش انجام میدم... بازم مشکلی ندارم فقط پرولاپس بسیار خفیف..وزنم60کیلو.. هولترفشار وصل کردم بازم خوب بود. ولی این دیاستول بخاطر چیه؟آیا نیاز هس دارویی مصرف کنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر هولتر فشار خوب بوده نگران نباشید، در افراد جوان بخاطر قوی بودن سیستم قلبی گاهن فشار دیاستول مقداری بالاست که عمومن طبیعی است و خطری ندارد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما.
  آقای دکتر آیا مصرف داروی والسارتان در طولانی مدت می تواند سبب ابتلا به سرطان شود یا اینکه خطر ابتلا به سرطان را در افراد مبتلا به فشارخون بالا افزایش می دهد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   خیر الان چند سالی می شود این مسااه حل شده است و دیگر این خطر را رفع کرده اند
  2. تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   یعنی درحال حاضر دارو های والسارتان که در داروخانه ها موجود هستن ،ایمن می باشند؟
   مادر من ۴۸ سال سن دارند،حدودا از ۲سال پیش به فشارخون بالا مبتلا هستن و روزی یکبار از قرص های اکسفورج(آملودیپین ۵ والسارتان۸۰) و کنکور ۵میل استفاده میکنند ، مدتی است که با وجود مصرف دارو،فشارخونشان از۱۴تا ۱۵/۸متغیر است.چکارکنیم که فشارخونشان پایین بیاید؟آیا این قرص ها به اندازه ی کافی برای فرادی که سابقه ی ارثی سرطان دارند، ایمن هستند؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   اکسفورج را روزی دو بار بخورند و از بابت سرطان نگران نباشید، این موضوع را با تغییراتی که در فرمول دارو دو سه سال قبل دادند حل شد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اخمد جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ۲۱سالمه ورزشکار،دارای اندامی تقریبا درشت قد۱۸۳ امروز برای چک فشارخون به منظور اطلاع از سلامت بدن صبح بعد از خواب به صورت ناشتا با دستگاه omronمدل m6فشار گرفتم ۱۳روی۷ و یک ساعت بعد از ناهار ،ساعت۳چندین بار گرفتم ۱۲/۵روی۶/۷و۱۲/۸روی۷ و محدوده ۱۲نیم تا۱۲/۷بود روی۶تا۷ در حالت نشسته و هروقت به صورت درازکش به صورتی که بالشت زیر دستم هست و هم سطح با قلبه با دستگاه omronمدلm6 همیشه۱۲تا۱۲/۵روی۷هست سوالم اینه که فشارم چطوره و در این بازه های زمانی که گرفتم کافیه یا باز هم اندازه گیری کنم و آیا فشارخون در حالت درازکش با رعایت اصول میتونه مبنا قرار داده بشه خیلی ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام نرمال است و از اين به بعد فقط ماهي يكبار فشار بگيريد
  2. تصویر کاربر اخمد یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   آقای دکتر شرمنده مزاحم شدم باز،چکاب ماهیانه فشارخون رو به همه ی افراد بزرگسال توصیه میکنین؟یه سوال دیگه اینکه میتونم از این به بعد در حالت درازکش فشار بگیرم چون یه پزشک فرمودن حالت بدن ریلکس تر هست و به استاندار اندازه‌گیری نزدیک تره خواستم نظر حضرتعالی رو هم بدونم،بازم ممنون که از دلسوزی و تخصص شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)
   بله میشه درازکش فقط بالش زیر دیت بذارین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام من ٣٨ سالمه و هر كارى مى كنم زود تپش قلب ميگيرم و فشار خونم هم هميشه ٩ رو ٦ يا ٨ رو ٦ هستش قرص تيروئيد هم مصرف مى كنم چون كم كارى تيروئيد دارم، حالا مى خوام ببينم تپش قلبم براى فشارم هست يا قرص تيروئيد، كم خونى ندارم ولى عادت ماهانه ميشم دكترم ميگه قرص خون بخور حالا نميدونم چه قرصى بخورم اسيد فوليك خوبه بخورم؟ ممنونم جوابمو بدين
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام هم كم حوني ورخم لووتيرومسين تپش قلب ميدهد، اگر پروپرانولول را تحمل ميكنيد روزانه نصف قرص ده ميلي گرم ميل منيد
 • تصویر کاربر مهديه پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم ٧5 ساله هستن از چند ماه قبل بدون هيچ سابقه قبلي فشارشون ميره بالا تا ١٩ هم رسيده گاها و بعضي وقتا بشدت افت ميكنه و حالت رنگ پريدگي و خواب بهشون دست ميده
  دكتر قرص فشار داده اما وقتي فشارشون پايين هست نميخورنش
  اقاي دكتر مگه ميشه در آن واحد هردو بيماري رو داشت كه بعضي وقتا فشارت افت كنه و گاهي بالا بره ؟
  چه راهكاري توصيه ميكنيد ؟
  خيلي نگرانم
  حدود 6 ماه پيش يكي از رگ هاي سرشون خون لخته شده بوده و يك سكته رو رد كردن
  باتشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
 • تصویر کاربر فردین دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام فشار خون من 14 میباشد قبلا بدنسازی میرفتم ولی به دلایی از جمله تپش قلب و بیدار شدن از خواب شبانه دیگه بدنسازی نرفتم الان ورزشهای دیگه مثل پینک پنک و پیاده روی میکنم .آیا فشار خون من بالا است؟ بطور طبیعی چطور میتوانم فشار خونمو متعادل کنم؟36 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدتی است که فشار خون بالا دارم.و در خرداد ماه به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم و تست اکوی قلب از من گرفته شد . و سابقه فشارخون تا 18 را نیز داشته ام . ولی پزشک معالج نتیجه اکو را به من نگفتند.لطفا راهنمایی کنید. در صورت امکان نتیجه را جهت تفسیر خدمتتان ارسال کنم. در خرداد ماه عمل پولیپ بینی انجام داده ام .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر