مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

0

بیشتر بیماران آنژیوپلاستی برای یک شب در بیمارستان می مانند (معمولا در بخش مراقبت های ویژه قلب و یا بخش ویژه برای بیمارانی که تحت کاتتریزاسیون قلبی و آنژیوپلاستی قرار گرفته اند) و بعد از آن مرخص می شوند. مراقبت های لازم بعد از آنژیوپلاستی چیست؟

معمولا پس از آنژیوپلاستی، بیماران باید با یک نفر جهت همراهی از بیمارستان تا منزل هماهنگ کنند. بعد از انجام فرآیند، غلاف یا غلاف ها کنار گذاشته می شوند و فشار در محل عمل برای ۱۵-۵ دقیقه اعمال می شود تا حفراتی که در شریان ها به دلیل الحاق غلاف ها ایجاد شدند، بسته شوند.

پوششی از گاز در محل قرار میگیرد و بیمار ۶-۴ ساعت به پشت می خوابد تا انعقاد طبیعی خون، حفرات شریان ها را ببندد.

متناوبا حفراتی که در شریان فمورال ایجاد شده اند، می توانند بلافاصله بعد از کاتتریزاسیون به وسیله ی بخیه بسته شوند یا توسط کلاژن پر شوند. اگر هر کدام از این مسیرها استفاده بشوند بیمار می تواند در عرض یک ساعت پس از آنژیوپلاستی بنشیند و  چند ساعت بعد شروع به راه رفتن کند.

بعد از آنژیوپلاستی

در طول این مدت بیماران از نظر بازگشت درد قفسه سینه تحت نظر هستند. چرا که درد قفسه سینه بعد از آنژیوپلاستی گاهی می تواند نشانگر انسداد مجدد شریان تحت جراحی قرار گرفته، باشد.

قبل از ترک بیمارستان، بیماران اطلاعاتی در مورد درمان طولانی مدت که ممکن است به پیشگیری از بیماری های عروق کرونری در آینده کمک کنند و همچنین آموزش هایی راجع به اینکه آن ها چه موقع و به چه وسعت می توانند بعد از آنژیوپلاستی فعالیت طبیعی خود را از سر گیرند، دریافت می کنند.

باید از بلند کردن بار سنگین و فعالیت های شدید برای چند روز بعد از آنژیوپلاستی اجتناب شود تا مطمئن شویم که شریان ها به طور مناسب التیام یافته اند.

سایر توصیه ها به میزان موفقیت فرآیند بالن زدن قلب و وجود انسدادهای دیگر بستگی دارد. بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته اند درمان را با آسپیرین یا سایر داروهای ضد انعقاد به طور نامحدود بعد از انجام فرآیند ادامه می دهند.

تعداد داروهایی که بیمار بعد از کاتتریزاسیون قلبی باید استفاده کند، خصوصا داروهایی که قبلا جهت درمان درد قفسه سینه ناشی از انسداد استفاده میشد، معمولا کاهش می یابد.

مطالعات نشان می دهد که برخی بیماران به اثرات درمان با آسپرین مقاوم هستند .آزمایشات خونی منظم برای سنجش پاسخ بیمار باید انجام شود.نتیجه این تست ها می توانند جهت تنظیم دوز آسپیرین یا تغییر داروها استفاده شوند.

مصرف قرص آسپرین

اگر یک استنت جاگذاری شده باشد، معمولا پلاویکس روزی یکبار برای دو تا چهار هفته تجویز می شود. پلاویکس دارویی قوی شبیه آسپبرین است که ریسک پیشرفت تشکیل لخته خون داخل استنت را در طول هفته های اول بعد از جاگذاری فنر، کم می کند .به این دلیل که پلاویکس شدیدا در جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی مهم است. بیماران باید این دارو را بعد از ترک بیمارستان به عنوان یک نسخه دریافت کنند.

در جولای ۲۰۰۹ انجمن غذا و دارو آمریکا قرص پراشوگرل را برای کاهش ریسک لخته خون در بیماران آنژیوپلاستی تآیید کرد. این دارو می تواند ریسک حمله قلبی یا سکته را در طول آنژیوپلاستی کاهش دهد.

پراشوگرل در بسته بندی سیاه رنگ هشداری، نشانگر آن است که دارو میتواند خونریزی های جدی و گاهی مرگ آور به بار بیاورد که نباید در بیماران با سابقه سکته و حمله ایسکمی گذرا یا خونریزی غیر قابل کنترل استفاده بشود.

برای چند هفته بعد از آنژیوپلاستی بیماران ممکن است کبودی کوچک و نسبتا بی درد یا توده در محل جاگذاری غلاف ها داشته باشند. اگر احساس درد یا حساسیت پیشرفت کند، پزشک باید سریعا در جریان قرار گیرد. این ممکن است نشانه ای از عفونت یا خونریزی در محل باشد؛ چراکه عروق به طور مناسب بسته نشده اند.

سایر موارد که پیگیری سریع پزشکی می خواهد شامل موارد زیر است:

⚠ سرد شدن

⚠ تب

⚠ درد یا بی رنگی در پا

⚠ لرزش

عوارض آنژیوپلاستی چیست؟

اگرچه آنژیوپلاستی نسبتا بی خطر است، عوارضی مانند موارد زیر ممکن است رخ دهد از جمله:

حمله قلبی

# عوارض حساسیتی نسبت به رنگ با پایه ید

# آریتمی

# خونریزی در محل ورود

# حمله قلبی –سکته

# عفونت در محل ورود

# نارسایی کلیه

# پارگی شریان

واکنش های حساسیتی به رنگ با پایه ید، از کهیر گرفته تا شوک آنافیلاکسی ممکن است اتفاق افتد که می تواند شامل جوش، ادم ریوی، انسداد عروقی، شوک و مشکلات تنفسی باشد.

شوک انافیلاکسی تهدید کننده حیات است و به رسیدگی سریع متخصص قلب و عروق نیاز دارد. بیماران با دیابت یا سابقه بیماری های کلیه نیز رنگ با پایه ید را تحمل نمی کنند و در معرض آسیب یا نارسایی کلیه هستند.

به ندرت بالون باد شده آنژیوپلاستی می تواند دیواره رگ را پاره کند که اگر اتفاق بیفتد، عمل جراحی بای پس به صورت اورژانسی انجام می شود.

و در نهایت ریسک مرگ در طول آنژیوگرافی به فاکتورهایی از جمله: محل انسداد در شریان کرونری، میزان سختی انسداد، سابقه حملات قلبی بیمار و میزان کارکرد مناسب قلب بستگی دارد.

ترجمه: سمیه نجاتی فر

مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی چیست؟
4.2 (84%) 10 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفرهاد یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، من ۳ ماه پیش آنژیوپلاستی کردم و ۴ تا استنت در ۳ رگ برام گذاشتن . تا قبل از آنژیو پلاستی هیچ مشکلی نداشتم . اما بعد از آنژیوپلاستی دیگه روی آرامش و سلامتی را ندیدم . بعد از آنژیوپلاستی لا وجود اینکه گیاهخوار هستم خونم یه مشکل عجیب پیدا کرده و با اینکه پلاویکس و آسپرین میخورم اما به قدری گرانروی یا ویسکوزیته اش بالا رفته که تنگی نفس گرفتم خصوصا زمانی که دراز میکشم یا غذا میخورم تشدید میشه تنگی نفس ، سردرد دارم ، ضعف شدید میگیرم به طوری که دیگه احساس میکنم جون تو بدنم نیست ، اصلا یک وضعیت عجیب دارم ، گاهی سرگیجه دارم ، واقعا نمیدونم چکار کنم ، هیچ ویتامین و ماده معدنی کم و زیاد نیست تو خونم ، کلسترول و قند و تری گلیسرید هم خیلی زیر نرماله ، پیش دکتر خودم که میرم میگه نمیدونم مشکل چیه ، دکترای دیگه هم میگن چون پیش یکی دیگه استنت گذاشتی ما نمیپذیریمت ، پیش پزشکای داخلی ، فوق تخصص ریه و طب سنتی و زالو و ... هم رفتم نتیجه نگرفتم . حالم روز به روز بدتره ، پای راستم تمام اون قسمتی که زیر جوراب قرار میگیره زیر پوست حالت مثل خون مردگی گرفته یا دون دون قرمز شده ،فکر کنم به همین زودیا سکته کنم از خدمتتون مرخص بشم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   به نظر مشکل شما اضطرابیه

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید و اگر بهتر نسدید جهت معاینه و بررسی مجدد با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربراکبر پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 16 ماه پیش آنژیوشدم ودوتاازرگهمو بالن وفنرگذاشتن دکتربه من گفته نمک راکلا قطع کنم وتیروییدکم کارهم دارم آیا به نظرشما چرا باید کلا نمک نخورم فشارمن هم پایینه البته داروهامو مرتب میخورم ونمک راهم خیلی کم مصرف میکنم مشکلی برام پیش نخواهد آمد. ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   قطع کامل نمک ممکن نیست

   به میزان کم مصرف کنید

 • تصویر کاربراکبر جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 65 سال دارم حدود 16 ماه هست که آنژیوشدم ودوتارگ گرفتگی داشته با بالون وفنربازشده فقط میخواستم ببینم نمک راچرا کلا ازرژیم غذایی بایدحذف کرد ضمنا تیرویید کم کارهم دارم وفشارخون ندارم ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   باید نمک کم شود 

   نیاز به حذف نیست

 • تصویر کاربرقربانی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من 65سال دارم 16 ماه پیش آنژیوکردم دورگ یکی اصلی ودیگری فرعی تا85 درصدبسته بود بازکردنند وافنروبالن گذاشتن یکسال پلاویکس خوردم وبعدش الان اسویکس میخورم دکترم گفته تا 6ماه دیگربایدبخوری میگن برای کبد ضررداره به نظرشما مشکلی پیش نخواهدآمد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   هیچ ضرری برای کبد نداره

   به توصیه پزشکتون عمل کنید

 • تصویر کاربرفرهاد جمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بعد از آنژیو پلاستی به علت ناراحتی معده ایا می توان تنها پلاویکس مصرف کرد و اسپرین را حذف کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   خیر

   قرص معده استفاده کنید

  2. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام

   خیر

   قرص معده استفاده کنید

   البته میشه به جای اسپرین دو عدد پلاویکس مصرف کرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر