چه موقع درد پشت کتف چپ خطرناک است؟

بسیاری از بیماران در مورد درد در ناحیه پشت کتف سمت چپ نگران هستند. در این ویدیو دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق به شما خواهند گفت که چه موقع درد پشت کتف چپ می تواند نشان دهنده ی بیماری قلبی باشد؟

درد ناحیه کتف معمولا می تواند پیچیده و گمراه کننده باشد چرا که علت بروز آن همیشه مشخص و ثابت نیست. این علامت می تواند نشانه یک مشکل پیچیده و حساس نظیر حمله قلبی ، سرطان ریه و یا یک موضوع ساده نظیر بد خوابیدن و یا حالت بد بدن در حین کار کردن باشد.

علل احتمالی دیگری نیز برای این موضوع وجود دارند که از جمله آن ها می توان به بیماری دیسک دژنراتیو، آرتروز، بیماری کیسه صفرا و یا حتی شینگلز اشاره کرد.

درد پشت کتف چپ

قبل از این که بخواهیم در مورد علائم صحبت کنیم، بسیار مهم است که محل دقیق درد را حتما مشخص کنیم. استخوان شانه که به آن کتف نیز می گویند (scapulae)، استخوان هایی مثلث شکل در ناحیه بالای کمر شما هستند و زمانی که آرنج خود را به سمت پشت می کشید، بهتر دیده می شوند.

این استخوان ها دارای کارکردی متنوع و مهم هستند که یکی از مهمترین آن ها، پشتیبانی حرکات چرخشی در شانه ها است.

درد در ناحیه کتف می تواند علل مختلفی داشته باشد. ممکن است درد به خاطر یک التهاب در همین ناحیه کتف باشد و یا یک مشکل در ناحیه دیگری از بدن که منجر به بروز آن شده است.

این که کدام استخوان شانه (کتف) تحت تاثیر قرار گرفته است، بسیار مهم است؛ چرا که برخی از مشکلات، بیشتر بر روی کتف سمت چپ تاثیر می گذارند؛ در حالی که برخی دیگر کتف سمت راست را با درد همراه خواهند کرد.

درد پشت کتف چپ

علل درد ناحیه کتف چیست؟

درد در ناحیه استخوان کتف می تواند مربوط به التهاب و یا آسیبی باشد که در ناحیه شانه اتفاق افتاده است و شاید مربوط به درد در دیگر نواحی بدن نظیر قفسه سینه و شکم باشد.

بنابراین درد در این ناحیه می تواند به سادگی یک درد عادی عضلانی باشد و یا نشانه یک اتفاق خطرناک نظیر حمله قلبی و یا سرطان ریه به حساب بیاید. برخی از مشکلات معمولا استخوان کتف یک سمت خاص – راست یا چپ – را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال بیماری کیسه صفرا می تواند درد را در شانه راست به وجود آورد در حالی که درد در استخوان کتف سمت چپ می تواند مربوط به مشکلات قلبی باشد.
برای تشخیص اینکه مشکلات قلبی ناشی از گرفتگی عروق قلب است، پزشک احتمالا آنژیوگرافی را برای بیمار توصیه نماید. پس از اینکه مشخص شد رگ های قلب دچار گرفتگی هستند، ممکن است پزشک متخصص قلب و عروق، آنژیوپلاستی را از یکی از راه های دست و یا پا بعنوان بهترین راه درمان معرفی نماید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر (Angioplasty)

۱- علل اسکلتی عضلانی

 استفاده بیش از حد و کوتاه مدت از دست ها و ناحیه بالای کمر می تواند علتی بر این موضوع باشد. این درد می تواند همراه با تجربه درد در گروه های عضلانی دیگر نظیر شانه و یا کمر باشد و البته فقط در ناحیه کتف حس شود. حتی چیزی ساده مثل بد خوابیدن ( به خصوص خوابیدن طولانی مدت بر روی یک طرف از بدن) می تواند عامل بروز درد شما باشد.

در حالت عمومی کشش عضلانی معمولا حس کشیده شدن آن به سمت بیرون را به شما می دهد و اگر اخیرا یک برنامه تمرینی خاصی را آغاز کرده باشید، بیشتر برایتان اتفاق می افتد. بلند کردن اجسامی که به آن عادت ندارید و یا خوابیدن بر روی یک تخت جدید نیز از جمله موارد دیگر هستند. درد طولانی مدت در این ناحیه می تواند مرتبط با مشکلاتی نظیر  فیبرومیالژیا یا سندرم درد مزمن باشد.

درد قفسه سینه چگونه است؟

مورد دوم بیشتر با علائمی نظیر شکستگی و ترک خوردن و بیرون زدگی ناحیه داخلی استخوان کتف شناخته می شود.

بیشتر افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، معمولا علاوه بر درد در شانه، دارای مشکل عدم تعادل در این ناحیه هستند.

برای اطلاع از خدمات کلینیک دکتر محمد حسین نجفی و ساعات حضور پزشکان، روی دکمه زیر کلیک کنید.

کلینیک قلب و عروق دکتر محمد حسین نجفی

مشکلات استخوانی نظیر اصطکاک و کشیدگی معمولا در ناحیه کتف رایج نیستند؛ چرا که استخوان کتف به عنوان یکی از محکم ترین بخش های ساختار بدن شناخته می شود. احتمال این که شما مشکل شکستگی کتف داشته باشید، بدون این که بدانید چه زمانی و در اثر چه حادثه ای رخ داده است خیلی کم خواهد بود.

از جمله علل بروز این مشکل می توان به تصادفات رانندگی اشاره کرد. در صورت داشتن تاریخچه بیماری سرطان، ممکن است بخش استخوانی کتف شما بدون هیچ حادثه ای تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

مشکل پوکی استخوان ممکن است بر روی ناحیه کتف در شانه، شانه ها یا گردن تاثیر بگذارد و در نتیجه آن در ناحیه کتف احساس درد کنید.

آرتروز شانهآرتروز می تواند از چندین روش مختلف در ناحیه استخوان کتف شما درد به وجود آورد. ممکن است استخوان کتف مستقیما در متن این مشکل قرار داشته باشد و یا ممکن است درد کتف شما ناشی از آرتروز در دیگر ارگان ها نظیر قفسه سینه، ستون فقرات، شانه و دنده ها باشد. در نهایت فشردگی اعصاب در گردن بر اثر دیسک های شکسته شده و یا در رفته و یا تنگی کانال نخاع ممکن است از عوامل بروز درد در ناحیه کتف باشند.

در زمینه بیماری دیسک، شما ممکن است در ناحیه گردن احساس بی حسی کنید و یا حس سوزش و مور مور شدن خاصی را در دست های خود داشته باشید. موقعیت دقیق درد در ناحیه استخوان کتف مربوط به دیسک گردن در حال حاضر مورد تحقیق قرار دارد تا بتواند به پزشکان در تشخیص محل فشردگی اعصاب که به جراحی نیاز دارد کمک کند.

۲- درد پشت کتف با منشا قلب و عروق

مشکلاتی نظیر پریکاردیت (التهاب بخش بیرونی عضله قلب) یا تجزیه آئورت، معمولا درد را تنها به استخوان کتف سمت چپ افراد منتقل می کنند.

اگر در مورد علت درد ناحیه کتف خود مشکوک هستید و فاکتور ریسکی مربوط به بیماری قلبی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- شش ها

بخش قابل توجهی از افراد با سرطان مزوتلیوما، درد را در شانه یا استخوان کتف خود احساس می کنند. تومورهای Pancoast یک نوع از سرطان ریه هستند که در بالای ریه ها شکل می گیرند و به جای علائم عادی سرطان، معمولا در شانه، کتف، و دست ها درد را به وجود می آورند.

مشکلات ریوی نظیر امبولی پالموناری (لخته های خون در پا ها که به ریه ها می رسند) یا پنوموتوراکس (ریه از کار افتاده) نیز می تواند از علل دیگر باشند.

۴- درد قفسه سینه ( بافت های پوستی و نرم)

شینگلز، یک عفونت به وجود آمده توسط ویروس مشابه آبله مرغان، می تواند علت درد کتف باشد. این درد معمولا حس سوزش و مور مور را دارد. در حالی که در شینگلز معمولا شاهد زخم و قرمزی در ناحیه تحت تاثیر هستیم، درد چند روز جلوتر خود را نشان می دهد و به همین دلیل تشخیص سخت است.

آیا درد قفسه سینه من خطرناک است؟(معرفی ۲۴ علت)

۵- علل مربوط به شکم و لگن

مشکلات بطنی یا حتی لگنی می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند و این کاملا رایج است. آسیب رشته های اعصاب که از ناحیه مفصلی که حفره سینه را از حفره شکم جدا می کند، می تواند درد را در ناحیه شانه یا کتف به وجود آورد. حتی ممکن است پس از عمل جراحی نیز مردم در مورد درد کتف یا شانه خود حرف بزنند. هنگامی که گاز در حین جراحی لاپراسکوپی به حفره بطنی تزریق می شود، معمولا مشکل ناراحتی اعصاب آن ناحیه به وجود می آید.

از جمله برخی دیگر از مشکلات که می توانند منجر به بروز درد کتف شوند می توان به سنگ صفراوی، بیماری زخم معده، ریفلاکس اسید و بیماری کبد اشاره کرد. در این مشکلات، درد انتقالی معمولا کتف سمت راست را تحت تاثیر قرار می دهد. پانکراس بخشی از سیستم گوارشی است، اما مشکل پانکراتیتیس معمولا در ناحیه کتف سمت چپ درد را به وجود می آورد.

در چه مواردی سکته ی قلبی شدید رخ می دهد؟

۶- سرطان (تومور های بدخیم)

علاوه بر سرطان ریه، دیگر تومور ها در سینه نظیر لیمفوماس یا سرطان ناحیه بطنی نظیر سرطان مری، سرطان شکم، کبد و یا پانکراس نیز می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند. جابجایی استخوانی در ناحیه کتف ممکن است در اثر سرطان سینه، ریه، مری یا مقعد رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تکتم پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  من 35 سال دارم و کبد چرب گرید 2 و چربی خون دارم از 22 سالگی به دلیل تپش قلب پرولاپس میترال داشتم اضافه وزن هم دارم. الان دو روزه که پشت کتف چپم درد میکنه حتی توی خواب.
  با این اوضاع کرونا باید چه کاری انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   مسکن بخورید اگر بهتر نشد باید نوارقلب و بررسی قلبی انجام بدهید
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  همسر من 37 ساله هستش و الان حدود دو هفته هستش دردی مداوم در پشت و بالای آن نزدیک کتف سمت چپ دارد. لازم به توضیح هستش که به تازگی کرونا داشته الان دوران نقاهت رو سپری می کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   یک بار بهتر است اکو و تست ورزش کنند
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من ۴۳ سال دارم یهوی رگ گردن و کتف سمت چپ ودستم درد گرفته علت و درمان یکی دوروز میشه با این اوضاع کرونا نمیتونم برم دکتر چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسکن بخورید اجتمالا درد عضلانی است اگر خوب نشد نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر Sahar پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من امشب یهویی کتف سمت چپم درد گرفت و حس کردم خیلی داغ شده و بشدت نگرانم کرد ایا ارتباطی با قلب دارد؟
  32 سالمه
  مشکل خاص و سابقه بیماری ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   یگ بار نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر رامین جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر .من ۳۲ سالمه الان حدودا ۱۵ سالی میشه که تپش قلب دادم .البته اینم عرض کنم که تو مدت حدوا ۱۰ بار کارم به بیمارستان کشیده شده اخرین باری که تپش قلب گرفتم تپشه قلبم با چندتا امپول نورمال شد .از فردای اون روز سمت چپه سرم درد کرد فقط سمت چپ الانم که حدودا ۱۵ماه ازش می گذزره هنوز درد و احساس سوزش می کنه .از اوروز به بعد .این علاعم دارم .سر درد قسمت چپ سر .کتف درد پشت درد .نفس نکشید در هنگام خواب یعنی احساس می کنم نفس کشیدن یادم رفته .خوابیدن قسمت چپ با فشارو از خواب بلند شدن به دست میده .بی حسی رویه قلب و.....واینکه خیلی دکتر رفتم هیچ کدوم جواب قانع کننده ای ندادن بهم فقط گفتن از اعصابته فقط اخرین بار که تپش گرفتم دکتر گفتش که یه رگ عصبی داری که باید سوزونده بشه .خواهش راهنمایی کنید .علتش چیه با این علاعم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اینها بیشتر علایم اضطرابی است تا مشکلات جدی قلبی یک بار اکو و نوارقلب بگیرید اگر سالم باشد یعنی از قلبتان خیالتان راحت
 • تصویر کاربر احمدی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چند روزی هست یهو پشت کتفم درد میگیره خوب نیشه دوباره میفته دردش تو دستم الانم ساق دست چپم انگار یهو عضله ش گرف و خوب شد
  علتش مشکل قلبی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   احتمالش کم است مسکن بخورید بعد یک هفته خوب نشد نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر شیما چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر همسرم ۳۷ ساله تقریبا دو ساله همش پشت کتفشون مور مور میشه و درد میکنه دکتر قلب هم مراجعه کردن مشکلی نبوده درد دقیقا از پشت قلب هست وشغلشون راننده ماشین سنگین و دائما پشت ماشین هستن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   یک بار اکو و نوارقلب بگیرند
  2. تصویر کاربر شیما سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   گرفتن اکو و نوار قلب مشکلی نبوده
  3. تصویر کاربر شیما سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   گرفتن مشکلی نبوده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   خب پس از نطر قلبی نگران نباشید این دردها عضلانی هستند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پویا چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من 58 چند ماه گرفتگی شانه و بازوی وچپ و درد شدید داره. قطعا آرتروز دارن. فقط نوار قلب پدرم اوکی نبود و آنژو نوشتن براش. تنگی نفس و درد سینه هم نداره. آیا آنژو لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اکو و تست ورزش نکردند؟
  2. تصویر کاربر پویا یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اکو دادن مشکلی نداشتن. فقط نوار قلب نامنظم بود
  3. تصویر کاربر پویا یکشنبه ۲ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اکو دادن مشکلی نبود
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 5 ماه پیش)
   اگر می توانند تست ورزش بدهند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب آقایی 31 ساله هستم که برخی اوقات دچار درد در ناحیه پشت کتف چپ می شوم که معمولا یکی دو روزه خوب میشد ولی این دفعه 6 روز است که هنوز درد دارم که معمولا در زمان خم شدن و یا برخاستن از حالت خوابیده اتفاق می افتد و یا در زمان کشیدن نفس عمیق نیز رخ می دهد. همچنین این درد به ناحیه زیر بغل سمت چپ و قفسه سینه سمت چپ نیز انتقال یافته است. در ضمن شاید گفتن این نکته نیز به یافتن علت کمک کند که معمولا این درد در روز بعد از نزدیکی اتفاق می افتد. آیا ممکن است مشکل قلبی باشد یا مشکل عضلانی است؟
  فعالیت بدنی اینجانب کم بوده و بیشتر پشت میز کامپیوتر می باشم و روزی حدود 20 دقیقه پیاده روی می کنم.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   احتمالا دردهای عضلانی است اگر با مصرف مسکن بهتر نشد یک بار نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر پرستو سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد خانمي ٣٦ ساله هستم كه مرداد ماه ٩٩ دچار كروناي خفيف شدم پس از مدت ٢ ماه دچار استرس و اضطراب شدم و درد قلب و تير كشيدن و سوزش قلب داشتم نوار قلب و اكو كامل و آزمايشات خون همه نرمال بود و بعد از مدتي مصرف پروپانول بهتر شد ولي دچار تنگي نفس شدم كه تشخيص پنيك رو دادند و زاناكس مصرف ميكنم بعد از ٤ ماه دوباره قلبم كمي درد و سوزش داره گاهي و پشت كتفم سمت چپ درد ميگيره به نظر شما مورد خاصي هست يا مربوط به همون پنيك ميتونه باشه؟تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   احتمالا ناشی از همان پنیک است و جای نگرانی از نظر قلبی ندارد
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر