چه موقع درد پشت کتف چپ خطرناک است؟

چه موقع درد پشت کتف چپ خطرناک است؟

چه موقع درد پشت کتف چپ خطرناک است؟

بسیاری از بیماران در مورد درد در ناحیه پشت کتف سمت چپ نگران هستند. در این ویدیو دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق به شما خواهند گفت که چه موقع درد پشت کتف چپ می تواند نشان دهنده ی بیماری قلبی باشد؟

درد ناحیه کتف معمولا می تواند پیچیده و گمراه کننده باشد چرا که علت بروز آن همیشه مشخص و ثابت نیست. این علامت می تواند نشانه یک مشکل پیچیده و حساس نظیر حمله قلبی ، سرطان ریه و یا یک موضوع ساده نظیر بد خوابیدن و یا حالت بد بدن در حین کار کردن باشد.

علل احتمالی دیگری نیز برای این موضوع وجود دارند که از جمله آن ها می توان به بیماری دیسک دژنراتیو، آرتروز، بیماری کیسه صفرا و یا حتی شینگلز اشاره کرد.

درد پشت کتف چپ

قبل از این که بخواهیم در مورد علائم صحبت کنیم، بسیار مهم است که محل دقیق درد را حتما مشخص کنیم. استخوان شانه که به آن کتف نیز می گویند (scapulae)، استخوان هایی مثلث شکل در ناحیه بالای کمر شما هستند و زمانی که آرنج خود را به سمت پشت می کشید، بهتر دیده می شوند.

این استخوان ها دارای کارکردی متنوع و مهم هستند که یکی از مهمترین آن ها، پشتیبانی حرکات چرخشی در شانه ها است.

درد در ناحیه کتف می تواند علل مختلفی داشته باشد. ممکن است درد به خاطر یک التهاب در همین ناحیه کتف باشد و یا یک مشکل در ناحیه دیگری از بدن که منجر به بروز آن شده است.

این که کدام استخوان شانه (کتف) تحت تاثیر قرار گرفته است، بسیار مهم است؛ چرا که برخی از مشکلات، بیشتر بر روی کتف سمت چپ تاثیر می گذارند؛ در حالی که برخی دیگر کتف سمت راست را با درد همراه خواهند کرد.

علل درد ناحیه کتف چیست؟

درد در ناحیه استخوان کتف می تواند مربوط به التهاب و یا آسیبی باشد که در ناحیه شانه اتفاق افتاده است و شاید مربوط به درد در دیگر نواحی بدن نظیر قفسه سینه و شکم باشد. بنابراین درد در این ناحیه می تواند به سادگی یک درد عادی عضلانی باشد و یا نشانه یک اتفاق خطرناک نظیر حمله قلبی و یا سرطان ریه به حساب بیاید.

درد پشت کتف چپبرخی از مشکلات معمولا استخوان کتف یک سمت خاص – راست یا چپ – را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال بیماری کیسه صفرا می تواند درد را در شانه راست به وجود آورد در حالی که درد در استخوان کتف سمت چپ می تواند مربوط به مشکلات قلبی باشد.
برای تشخیص اینکه مشکلات قلبی ناشی از گرفتگی عروق قلب است، پزشک احتمالا آنژیوگرافی را برای بیمار توصیه نماید. پس از اینکه مشخص شد رگ های قلب دچار گرفتگی هستند، ممکن است پزشک متخصص قلب و عروق، آنژیوپلاستی را از یکی از راه های دست و یا پا بعنوان بهترین راه درمان معرفی نماید.

دکتر نجفی پیشنهاد می دهد همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر بدانید. برای خواندن مطلب، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

۱- علل اسکلتی عضلانی

رایج ترین علت بروز درد در استخوان کتف، فشار عضلانی است. استفاده بیش از حد و کوتاه مدت از دست ها و ناحیه بالای کمر می تواند علتی بر این موضوع باشد. این درد می تواند همراه با تجربه درد در گروه های عضلانی دیگر نظیر شانه و یا کمر باشد و البته فقط در ناحیه کتف حس شود. حتی چیزی ساده مثل بد خوابیدن ( به خصوص خوابیدن طولانی مدت بر روی یک طرف از بدن) می تواند عامل بروز درد شما باشد.

در حالت عمومی کشش عضلانی معمولا حس کشیده شدن آن به سمت بیرون را به شما می دهد و اگر اخیرا یک برنامه تمرینی خاصی را آغاز کرده باشید، بیشتر برایتان اتفاق می افتد. بلند کردن اجسامی که به آن عادت ندارید و یا خوابیدن بر روی یک تخت جدید نیز از جمله موارد دیگر هستند. درد طولانی مدت در این ناحیه می تواند مرتبط با مشکلاتی نظیر  فیبرومیالژیا یا سندرم درد مزمن باشد.

دیگر مشکلات عضلانی که می توانند منجر به بروز درد در ناحیه استخوان کتف شوند شامل: مشکل اشک های کتانی روتاتور و یا سندروم نیش دار استخوان کتف می شوند. مورد دوم بیشتر با علائمی نظیر شکستگی و ترک خوردن و بیرون زدگی ناحیه داخلی استخوان کتف شناخته می شود.

بیشتر افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، معمولا علاوه بر درد در شانه، دارای مشکل عدم تعادل در این ناحیه هستند.

برای اطلاع از خدمات کلینیک دکتر محمد حسین نجفی و ساعات حضور پزشکان، روی دکمه زیر کلیک کنید.

کلینیک قلب و عروق دکتر محمد حسین نجفی

مشکلات استخوانی نظیر اصطکاک و کشیدگی معمولا در ناحیه کتف رایج نیستند؛ چرا که استخوان کتف به عنوان یکی از محکم ترین بخش های ساختار بدن شناخته می شود. احتمال این که شما مشکل شکستگی کتف داشته باشید، بدون این که بدانید چه زمانی و در اثر چه حادثه ای رخ داده است خیلی کم خواهد بود.

از جمله علل بروز این مشکل می توان به تصادفات رانندگی اشاره کرد. در صورت داشتن تاریخچه بیماری سرطان، ممکن است بخش استخوانی کتف شما بدون هیچ حادثه ای تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

مشکل پوکی استخوان ممکن است بر روی ناحیه کتف در شانه، شانه ها یا گردن تاثیر بگذارد و در نتیجه آن در ناحیه کتف احساس درد کنید.

آرتروز شانهآرتروز می تواند از چندین روش مختلف در ناحیه استخوان کتف شما درد به وجود آورد. ممکن است استخوان کتف مستقیما در متن این مشکل قرار داشته باشد و یا ممکن است درد کتف شما ناشی از آرتروز در دیگر ارگان ها نظیر قفسه سینه، ستون فقرات، شانه و دنده ها باشد.

در نهایت فشردگی اعصاب در گردن بر اثر دیسک های شکسته شده و یا در رفته و یا تنگی کانال نخاع ممکن است از عوامل بروز درد در ناحیه کتف باشند. در زمینه بیماری دیسک، شما ممکن است در ناحیه گردن احساس بی حسی کنید و یا حس سوزش و مور مور شدن خاصی را در دست های خود داشته باشید.

موقعیت دقیق درد در ناحیه استخوان کتف مربوط به دیسک گردن در حال حاضر مورد تحقیق قرار دارد تا بتواند به پزشکان در تشخیص محل فشردگی اعصاب که به جراحی نیاز دارد کمک کند.

۲- درد پشت کتف با منشا قلب و عروق

با این که درد در کتف به نسبت قفسه سینه کمتر اتفاق می افتد، اما درد استخوان کتف یکی از مواردی است که در افرادی با بیماری قلبی و حمله های قلبی بسیار اتفاق افتاده است.

مشکلاتی نظیر پریکاردیت (التهاب بخش بیرونی عضله قلب) یا تجزیه آئورت، معمولا درد را تنها به استخوان کتف سمت چپ افراد منتقل می کنند.

اگر در مورد علت درد ناحیه کتف خود مشکوک هستید و فاکتور ریسکی مربوط به بیماری قلبی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- شش ها

بخش قابل توجهی از افراد با سرطان مزوتلیوما، درد را در شانه یا استخوان کتف خود احساس می کنند. تومورهای Pancoast یک نوع از سرطان ریه هستند که در بالای ریه ها شکل می گیرند و به جای علائم عادی سرطان، معمولا در شانه، کتف، و دست ها درد را به وجود می آورند.

آمبولی ریهمشکلات ریوی نظیر امبولی پالموناری (لخته های خون در پا ها که به ریه ها می رسند) یا پنوموتوراکس (ریه از کار افتاده) نیز می تواند از علل دیگر باشند.

۴- درد قفسه سینه ( بافت های پوستی و نرم)

شینگلز، یک عفونت به وجود آمده توسط ویروس مشابه آبله مرغان، می تواند علت درد کتف باشد. این درد معمولا حس سوزش و مور مور را دارد. در حالی که در شینگلز معمولا شاهد زخم و قرمزی در ناحیه تحت تاثیر هستیم، درد چند روز جلوتر خود را نشان می دهد و به همین دلیل تشخیص سخت است.

پیشنهاد دکتر محمد حسین نجفی برای مطالعه: انواع درد قفسه سینه چیست؟ برای آگاهی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع درد قفسه سینه

۵- علل مربوط به شکم و لگن

مشکلات بطنی یا حتی لگنی می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند و این کاملا رایج است. آسیب رشته های اعصاب که از ناحیه مفصلی که حفره سینه را از حفره شکم جدا می کند، می تواند درد را در ناحیه شانه یا کتف به وجود آورد. حتی ممکن است پس از عمل جراحی نیز مردم در مورد درد کتف یا شانه خود حرف بزنند. هنگامی که گاز در حین جراحی لاپراسکوپی به حفره بطنی تزریق می شود، معمولا مشکل ناراحتی اعصاب آن ناحیه به وجود می آید.

از جمله برخی دیگر از مشکلات که می توانند منجر به بروز درد کتف شوند می توان به سنگ صفراوی، بیماری زخم معده، ریفلاکس اسید و بیماری کبد اشاره کرد. در این مشکلات، درد انتقالی معمولا کتف سمت راست را تحت تاثیر قرار می دهد. پانکراس بخشی از سیستم گوارشی است، اما مشکل پانکراتیتیس معمولا در ناحیه کتف سمت چپ درد را به وجود می آورد.

۶- سرطان (تومور های بدخیم)

علاوه بر سرطان ریه، دیگر تومور ها در سینه نظیر لیمفوماس یا سرطان ناحیه بطنی نظیر سرطان مری، سرطان شکم، کبد و یا پانکراس نیز می توانند منجر به بروز درد ناحیه کتف شوند. جابجایی استخوانی در ناحیه کتف ممکن است در اثر سرطان سینه، ریه، مری یا مقعد رخ دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام ۲۰ سال است سیگار شیره تریاک به مقدار زیاد مصرف کردم و ۴۵ روز پاکم ۱۰ روز پیش به شدت قلبم شروع به طپیدن کرد اتفاقا جلو درمانگاه بودم دکتر فشار خون گرفت و نوار قلب و یک آسپرین جویدنی و یک ایندرال ۴۰ بهم داد و گفت برم اورژانس بیمارستان چون احتمال گرفتگی قلبی دارم در هر صورت بعد از ۴۰ دقیقه قلبم آروم گرفت ولی اورژانس نرفتم ممنونم نظر شما رو بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است سر فرصت یک بار نوارقلب و اکو بگیرید تا خیالتان راحت شود ممکن است مهمی اصلن نباشد ولی بخاطر سابقه ی مصرف تریاک بهتر است یک بررسی اولیه ی قلبی انجام بدهید
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. اقای دکتر رگهای پشت کتفم گرفته ۲ ساله هیچ درمانی پیدا نکردم رگ کتف سمت راست دوساله گرفته و میزنه گردنم دردش وهشتناکه.بر اثر کار شدید بود اینجوری شد.الانم کتف چپم گرفته یخورده ورمم داره دوتاش.دوساله هیچ جوابی نگرفتم .سرما میزنه بدتر میشه تروخدا کمک کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ببینید اینها خیلی بعدی است نشانه ی مشکلات قلبی باشد نهایتن یک نوارقلب بگیرید و به متخصص قلب نشان بدهید و درمان اصلی شما نزد متخصص ارتوپدی یا جراحی اعصاب است
  2. تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   من که قلبم مشکل نداره یعنی از قلبمه دکتر ۲۶ سالمه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   عرض کردم که بعید است قلبی باشد فقط محض اطمینان یک نوارقلب بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خداقوت.
  حدودبیست روزپیش عزادارمادرم شدم.کمی دچاراسترس و... شدم. امایه روزتوی حموم دچارکمبوداکسیژن شدم وبااورژانس برن بیمارستان. فشار واسکن ریه وpcrگفتن سالمیم. واحتمالابخاطراسترس هست. جهت اطمینان نوارقلب واکو شدم گفتن خوبه. قرص آرام کردن طپش قلب دادن. رفتم پیش متخصص حلق وگوش بینی گفتن بخاطرسینوس گرفتگی بینی وکمی فشارگوش هست که دارو دادن. ولی باز داغ کردن سر وبیحالی بدن وتنگی تنفس هست انگارگیجی وبیحالی ومیخوادجونم دربیاد. و ترشح بزاق دهانی زیاذذارم وپرکاری تیروئیددارم و نیش کشیدن قلب دارم وبی حسی دست چپم اکثرا. و نهایتا پشت کتفم نقطه ای به مدت کوتاه تیرمیکشه.
  ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر بررسی های قلبی تان سالم بوده نگران نباشید قلب شما منشا این مشکلات نیست و احتمالن مسایل اضطرابی باشد که به مرور برطرف می شود، یک مشورت هم با دکتر تیروییدتان بکنید شاید با این اوصاف ازمایش جدید بخواهد و درمان را تغییر دهد
  2. تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ممنونم از محبت شمادر پاسخ دهی خوبتان.
   موفق وموید باشید...
   درپناه حق. باشید. 🙏🙏
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلامت باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نامدار شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  درود خدمت استاد ارجمند.من ۴۳ ساله هستم کارمند،الان مدتی میشه که روی سینه چیم (قلب) یا تیر میکشه یا انگار واسه چند ثانیه مسوزه،وکتف چپم رو به پایین انگار با دست بهش فشار بیاری (یه جورائی درد میگیره )بعضی وقتها هم رو قلبم انگار با دو انگشت بص‌ورت ثابت بهش فشار بیاری .یا اینکه حس میکنم از داخل به اندازه یه سر انگشت انگار داره جا باز میکنه ،این حالتا بهم دست میده ،وازهمه وحستناکتر که واسه یکهزارم ثانیه انگار کسی به زیر قلبم میزنه که خیلی حس بد وترسناکیه،فوق تخصص گوارش رفتم ،پزشکا گفتن شاید کم خونی که تو آزمایشاتم معلوم شد که کم خون هستم،متخصص داخلی فرمودن که به فوق تخصص گوارش مراجعه کنم واندسکوپی وکلونسکوپی بدم که پس از انجام فوق تخصص تشخیص دادن که معده من یه مقدار ساییدگی وزخم داره ود کلونسکوپی هم یه پولیپ که فرمودن چیز خاصی نبوده وبرداشتن،استاد عزیز من الان قرص آهن وکلسیم میخورم وآمپول ونوفر هم هفته گذشته تزریق کردم،با این تفاصیل چرا در طول روز قلبم تیر میکشه یا قفسه سینم درد میکنه و کتف چپم هم ورد میگیره که به بازو ومچ دستم هم میزنه.البته من قبل از تمام اینا به متخصص قلب مراجعه کردم که هم اکو دادم وهم تست ورزس که هردو نرمال بود.،حال از شما تقاضا دارم ،خواهش میکنم بگید درد من چیه ،واقعا چند ماهه ک زندگی ندارم.با سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ببینید اگر تست ورزش و اکو سالم بوده یعنی قلبتان سالم است، پس نگران قلب نباشید، هم دردهای گوارشی و هم دردهای اضطرابی و عصبی می توانندمنشا علایم شما باشند. اگر استرس خیلی زیاد دارید بد نیست با یک متخصص روانپزشکی هم مشورت کنید
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ... اقای دکتر توی پیام قبلی که فرستادم یادم رفت یسری مطالب اضافه کنم.. تو نفس کشیدن احساس میکنم توی گلوم به چسبیده و بعضی وقتا درد روی ساعد سمت چپ و بعضی وقتا در ساعد راست... و بضعی وقتا احساس سنگینی نفس دارم و همچنین سرشانه و بازوم درد و یا احساس کوبیده گی دارم .. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   .
درحال دریافت اطلاعات
ویروس SARS-Cov-2 یا همان کووید-۱۹، ویروسی از خانواده ی کرونا ویروس ها است که در یک سال گذاشته تمامی نقاط کره ی زمین را…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
اگر دچار نارسایی قلبی هستید بهتر است بدانید چه علائمی در انتظار شما است. با دقت کافی به علائمی که دارید به پزشک خود…
ویروس SARS-Cov-2 یا همان کووید-۱۹، ویروسی از خانواده ی کرونا ویروس ها است که در یک سال گذاشته تمامی نقاط کره ی زمین را…
آنژین چیست؟ آنژین نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود و یکی از علامت‌های بیماری شریان‌های…
دکستروکاردی یا قرارگیری قلب در سمت راست قفسه سینه یک وضعیت نادر قلبی است که قلب به جای این که در جای معمول خود…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر