دکتر محمد حسین نجفی

درمان گرفتگی عروق پا

بیماری گرفتگی عروق پا، یک بیماری شایع، به علت تنگ شدن شریان های تغذیه کننده عروق پا است. در این بیماری جریان خون به میزان مناسب و کافی به پا یا دست نمی رسد و این عدم کفایت در خون رسانی، باعث ایجاد علائمی مانند درد پا به هنگام راه رفتن می شود. برای درمان گرفتگی رگ پا چه باید کرد؟

تعریف گرفتگی عروق پا

بیماری گرفتگی عروق پا تظاهری از بیماری تمام شریان های بدن و تجمع چربی در تمام شریان ها و تنگ شدن عروق می باشد که آترواسکلروزیس نامیده می شود. در آترواسکلروزیس انتشار خون رسانی به مغز، قلب و حتی پاها کاهش می یابد. بیماران با ترک سیگار یا فعالیت بدنی مناسب و تغذیه صحیح می توانند برای درمان گرفتگی عروق پا اقدام نمایند.

تعریف گرفتگی عروق پا

 علت گرفتگی عروق پا یا DVT

اغلب دلیل گرفتگی رگ پا را آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین می دانند. در این پدیده ذرات چربی در جدار عروق جایگزین شده و باعث محدود شدن جریان خون در شریان می شود.

اگر چه گرفتگی عروق پا اغلب در مبحث آترواسکلروزیس قلب بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ولی این بیماری روی عروق سایر ارگان ها نیز تاثیر سوء دارد. هنگامی که آترواسکلروزیس بعنوان یکی از چندین علت گرفتگی رگ های پا، باعث انسداد شرایین تغذیه کننده اندام تحتانی می شود، علائم ظاهر خواهد شد. 

علائم گرفتگی عروق پا

در اکثر موارد بیماران دچار گرفتگی عروق پا دچار علامت نیستند و یا علائم اندکی دارند که شامل درد عضلات پا به هنگام راه رفتن است. این افراد هنگام راه رفتن دچار درد یا کرامپ (احساس گرفتگی) عضلات می شوند و پس از چندین دقیقه استراحت بهبود می یابند. 

محل درد عضلانی بستگی به محل گرفتگی رگ دارد. درد ساق پا به هنگام راه رفتن از شایع ترین علایم گرفتگی عروق پا می باشد.

شدت درد عضلانی بسیار متغیر است و از درد اندک تا دردهای شدید ناتوان کننده که زندگی بیمار را مختل می نماید، می باشد. درد گاهی آنقدر شدید است که فرد توان انجام کمترین کار و راه رفتن را نیز ندارد.

 

علایم گرفتگی عروق پا

 

علائم گرفتگی رگ پا عبارتند از:

چنانچه بیماری گرفتگی عروق پا شدید باشد، بیماران حتی به هنگام استراحت نیز دچار درد رگ روی پا هستند (عدم خون رسانی به پا حتی هنگام استراحت) و حتی ممکن است آنقدر درد شدید باشد که باعث اختلال در خواب شود. 

در این حالت آویزان کردن پا از تخت یا راه رفتن ممکن است باعث کاهش موقتی درد پا شود.

جهت اطلاع از علت درد ساق پا هنگام خواب بر روی لینک زیر کلیک کنید:

علت درد ساق پا هنگام خواب

اگر شما دچار درد پا یا خواب رفتگی پا  و یا سایر علایم هستید، این نشانه ها را عادی تلقی نکنید و حتما از پزشک خود وقت نوبت دهی بخواهید. حتی اگر هیچ علامتی از بیماری گرفتگی عروق پا ندارید ولی یکی از شرایط زیر را دارید بهتر است توسط پزشکک متخصص قلب و عروق ویزیت شوید.

-سن بالاتر از ۷۰ سال

-سن بالاتر از ۵۰ سال به همراه سابقه دیابت یا کشیدن سیگار

-سن زیر ۵۰ سال و داشتن بیماری دیابت به همراه سایر عوامل خطر بیماری گرفتگی عروق پا مانند چاقی و یا فشار خون بالا

 

عوارض گرفتگی عروق پا

اگر علت گرفتگی رگ پا ، آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین است، شما در معرض خطر بیماری های زیر می باشید

الف-ایسکمی حاد و خطرناک اندام ها

در شرایطی رخ می دهد که زخم باز و ترمیم نشده به علت عفونت یا صدمه دچار بافت مرده غیر قابل برگشت شود ( گانگرن ) که در برخی موارد نیازمند قطع عضو برای درمان است.

ب-سکته مغزی یا حمله قلبی

تصلب شرایین اغلب منحصر به پاها نبوده بلکه عروق قلب نیز درگیر است. در بسیاری از این افراد عروق تغذیه کننده مغز نیز گرفتار است.

عوامل خطر

عواملی که شانس ابتلا به انسداد و گرفتگی عروق پا را از افزایش می دهند عبارتند از:

 

حمله قلبی-گرفتگی عروق پا

تشخیص گرفتگی عروق پا

برخی تست هایی که دکتر متخصص عروق پا جهت تشخیص انسداد عروق پا استفاده می کنند شامل:

1- معاینه بالینی

گاهی پزشک با معاینه به این بیماری پی می برد مثلا وجود نبض خفیف یا عدم احساس نبض در پایین منطقه دچار تنگی و یا شنیدن صدای  غیر معمول روی شریان تنگ با گوشی پزشکی و یا شواهد ترمیم طولانی مدت زخم نشانه هایی از عدم کفایت عروق تغذیه کننده پا هستند.

2- شاخص ABI

مقایسه فشار خون در پا با فشار خون ساعد در بسیاری از بیماران برای تشخیص این بیماران کاربرد دارد. 

ممکن است از شما خواسته شود که روی تردمیل راه بروید تا میزان فشار خون قبل و بعد از فعالیت بدنی محاسبه شود و از این طریق میزان انسداد تخمین زده می شود.

3- آنژیوگرافی

آنژیوگرافی با تزریق ماده حاجب به داخل عروق پا می توان محل و شدت تنگی عروق پا را تشخیص داد. آنژیوگرافی ممکن است از طریق دستگاه ام آر آی و یا سی تی اسکن و یا اشعه ایکس انجام شود.

آنژیوگرافی که از طریق کاتتریسم انجام می گیرد، از طریق کشاله ران وارد پا شده و با تزریق ماده حاجب محل و درصد گرفتگی رگ مشخص می شود و در این روش می توان با باد کردن بالون و یا تعبیه استنت یا فنر، رگ مسدود و یا تنگ شده را باز نمود.

تست های خونی بررسی میزان کلسترول خون، تری گلیسرید و قند در این بیماران الزامی است.

سی تی آنژیوگرافی

4- سونوگرافی

روش های خاص سونوگرافی مانند داپلر می تواند به پزشک در ارزیابی میزان انسداد و تنگی عروق پا کمک نماید.

گرفتگی رگ پای چپ

رگ اصلی پای چپ می تواند به علل مختلفی دچار گرفتگی شود. معمولا بالا بودن چربی خون و مصرف سیگار و دیابت، از عوامل بسیار مهمی هستند که می توانند این حالت را ایجاد کنند. معمولن گرفتگی عضلات پا و درد در اندام تحتانی در حین راه رفتن و احساس سردی اندام، از اصلی ترین و مهم ترین علایمی هستند که می توانند در یک فرد، به بروز تنگی های عروق پا اشاره کنند. در صورت بروز این علایم، اولین قدم معاینه ی اندام و نبض های آن توسط یک متخصص قلب است.

در صورتی که پزشک در معاینه به بروز این تنگی ها شک کند، قدم بعدی انجام سونوگرافی عروقی پا (کالر داپلر) می باشد. معمولن در صورتی که تنگی ها خفیف باشند، ورزش و ترک سیگار و مصرف داروهایی نظیر آسپرین و داروهای ضد چربی (استاتین ها) به درمان بیماری کمک می کنند، ولی اگر شدت تنگی زیاد باشد ممکن است نیاز به این باشد که روش های مداخله ای نظیر آنژیوپلاستی یا در برخی موارد جراحی استفاده شود

درمان گرفتگی عروق پا

دو هدف اصلی در درمان بیماری گرفتگی عروق پا و نیز درمان گرفتگی رگ پشت پا و باز شدن آن ها وجود دارد:

-بهبود علایم از قبیل درد پا که باعث بهبود فعالیت می شود.

-جلوگیری از پیشرفت تصلب شرایین برای کاهش شانس ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی

ممکن است با تغییر در مسیر زندگی به اهداف بالا برسید. اگر سیگاری هستید ترک آن مهم ترین کاری است که شما می توانید برای جلوگیری از بدتر شدن انجام دهید. اگر تغییر شیوه زندگی به تنهایی کافی نبود، به استفاده از سایر روش ها و داروها می پردازیم. ممکن است متخصص قلب و عروق برایتان دارو تجویز نماید تا از ایجاد لخته خون در پا جلوگیری نماید، فشار خون و چربی را کاهش دهد و درد پا یا سایر علایم را بهبود بخشد.

۱- کاهش کلسترول

ممکن است به شما توصیه شود از داروهای کاهنده کلسترول از قبیل استاتین ها برای کاهش شانس ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده نمایید. 

اگر شما دچار سایر عوامل  خطر برای حمله قلبی و سکته مغزی هستید به خصوص دیابتی یا سیگاری هستید، هدف عدد کمتری است.

۲- کاهش فشار خون

اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، پزشک شما برایتان داروی ضد فشار خون تجویز خواهد کرد. هدف رساندن فشار خون سیستولیک به زیر ۱۴۰میلی متر جیوه  و دیاستول زیر ۹۰ میلی متر جیوه یا پایین تر است. اگر شما دیابتیک هستید هدف زیر ۸۰/۱۳۰ میلی متر جیوه است.

۳- داروهای کنترل قند

 اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل قند بسیار مهم است. میزان هدف در کنترل قند توسط پزشک شما مشخص می شود.

درمان دارویی گرفتگی عروق پا

 

۴- دارو درمانی جهت کاهش شانس تشکیل لخته خون

به جهتی که بیماری عروق پا در اثر باریک شدن این عروق است یکی از راه های حل مشکل تسهیل در برقراری خون به اندام است. ممکن است پزشک شما برایتان آسپرین و سایر داروها مانند پلاویکس تجویز نماید.

۵-داروهای کاهنده علائم گرفتگی عروق پا

سیلاستازول باعث تسهیل ورود خون به پا شده و اکسیژن رسانی به اندام را افزایش می دهد. به خصوص در بهبود درد پا هنگام راه رفتن به شدت کمک می کند. عوارض شایع این دارو عبارتند از سر درد و اسهال.

یک داروی دیگر پنتوکسی فیلین است ولی نسبت به داروی اول کمتر فایده داشته ولی عوارض کمتری دارد.

۶- مواد حل کننده لخته در گرفتگی عروق پا

اگر شما دچار انسداد رگ بر اثرلخته شده باشید پزشک ممکن است داروی حل کننده لخته به درون رگ شما تزریق نماید تا لخته را حل نماید.

برخی بیماران مجبور به انجام آنژیوپلاستی و یا جراحی هستند تا هم علائم کاهش یابد و هم اندام حفظ شود.

۷- آنژیوپلاستی

در روش آنژیوپلاستی عروق پا یک لوله تو خالی ( کاتتر ) به داخل شریان وارد می شود. یک بالون کوچک در محل تنگی رگ باد شده و حدود یک دقیقه در این محل باقی می ماند سپس بالون تخلیه شده و خارج می گردد. با این روش میزان خون ورودی به پا از طریق رگ دچار تنگی یا انسداد افزایش خواهد یافت. ممکن است پزشک قلب یک داربست فلزی به نام استنت برای جلوگیری از انسداد مجدد در رگ قرار دهد.

۸- جراحی بای پس

جراح قلب و عروق ممکن است یک رگ را، از قبل تنگی به بعد تنگی پیوند بزند. این رگ یا از مواد صناعی ساخته شده و یا از داخل بدن شما گرفته می شود.

 

درمان گرفتگی رگ پشت پا

پزشک با توجه به موارد زیر یک برنامه درمانی مناسب برای شما ارائه می دهد:

درمان این مشکل شامل موارد زیر می شود:

1- بهبود جریان خون در رگ های پا

قرار دادن پا در ارتفاع بالا تر از بدن می تواند ورم های احتمالی را کاهش داده و به افزایش جریان خون کمک کرده و باعث بهبودی گرفتگی رگ پشت پا شود. همچنین، استفاده از جوراب های کشی مخصوص تا حدود زیادی تأثیرگذار می باشد. ورزش مرتب نیز به ارتقاء کیفیت جریان خون کمک می کند.

2- دارو ها

مصرف دارو های افزایش دهنده جریان خون – در کنار درمان های فشرده سازی – می تواند به بهبودی زخم های ماندگار پا کمک کند. همچنین، مصرف آسپرین در بهبودی این زخم ها مؤثر است. 

داروهای ادرار آور -که مایعات اضافی بدن را از طریق کلیه دفع می کنند- به طور معمول تجویز نمی شوند؛ اما در صورتی که دلیل زمینه ای دیگری نیز برای ورم وجود داشته باشد (مثل بیماری کلیوی و نارسایی قلبی) مصرف این دارو ها می تواند مؤثر باشد.

3- فرسایش لیزر درون وریدی یا ابلیشن رادیوفرکانسی (RFA)

این عمل، نوعی جراحی کم تهاجمی می باشد که در آن یک شلنگ نازک (کاتتر) به صورت مستقیم، رگ های آسیب دیده را تحت حرارت قرار داده و آنها را مسدود می کند. این امر سبب می شود که خون کمتری در پا جمع شود و کیفیت جریان خون به طور کلی بهبود پیدا کرده و باعث درمان گرفتگی رگ پشت پا شود.

4- اسکلروتراپی

در موارد جدی تر بیماری از اسکلروتراپی استفاده می شود. در این روش، یک ماده ی شیمیایی به رگ های مربوطه تزریق می گردد. این مواد با ایجاد زخم در رگ ها جریان خون را مسدود کرده تا خون از طریق سایر رگ ها به قلب منتقل شود. 

رگ های آسیب دیده با گذشت زمان به طور طبیعی جذب بدن می شوند.

5- جراحی

در موارد وخیم بیماری از جراحی استفاده می شود. لیگاشن یا جراحی بستن رگ، نوعی جراحی است که که معمولاً برای درمان این مشکل به کار گرفته می شود. طی این روش، رگ های آسیب دیده بسته شده تا جریان خون دیگر از آنها عبور نکند. 

اگر رگ یا دریچه های آن بیش از حد آسیب دیده باشند، رگ مربوطه به طور کامل از بدن خارج می‌ شود. به این عمل، جراحی سلب رگ نیز گفته می شود.

درمان گرفتگی رگ پشت پا

رفع فوری گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا یا در واقع اسپاسم عضلانی که به آن اسب چارلی نیز می گویند به ویژه در هنگام خواب سبب ایجاد درد شدیدی می شود به گونه ای که فرد از خواب می پرد و حتی آثار منفی‌ اش را روز بعد نیز تجربه خواهید کرد. این نوع گرفتگی بیشتر در ماهیچه های ساق پا رخ می دهد و درد ناشی از آن چند دقیقه طول می کشد.

علت گرفتگی ساق پا در هنگام خواب مشخص نیست اما عوامل مختلفی مانند: فشارهای عصبی، کم آبی بدن و نرسیدن آب کافی به عضلات، خستگی عضلانی، نارسایی وریدی، بارداری، باریک شدن رگ های خونرساننده به پاها و کمبود برخی مواد معدنی می توانند سبب درد عضلانی ساق پا شوند.

درمان گرفتگی عضلات پا

برای درمان گرفتگی عضلات پا در خواب پیشنهاد می کنیم که به بلافاصله بعد از گرفتگی ساق پا برعکس بر روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را به سمت بالا بیاورید. به این حالت که زانوی خود را خم کرده  ساق پا را به سمت بالا تا کنید. با انجام این حرکت بعد از چند ثانیه درد گرفتگی عضلات ساق پا تسکین پیدا می کند.

در صورتی که گرفتگی عضلات ساق پا به صورت مکرر برای شما رخ می دهد برای یافتن دلیل گرفتگی ساق پا و بررسی عروق خونرساننده به ساق پا حتما به پزشک متخصص عروق پا مراجعه نمایید؛ زیرا ممکن است جدی باشد.

برای باز شدن رگ های پا چه بخوریم؟

داروهای گیاهی مانند جینکو در بهبود علایم مانند درد به شما کمک خواهد کرد ولی باید دقت داشت که با دوز بالای این دارو ممکن است دچار خونریزی شوید و مصرف آن با آسپرین و یا پلاویکس خطرناک است.

درمان گیاهی گرفتگی عروق پا

شرح حال بیماران دچار تنگی عروق پا

علاوه بر دارو درمانی و جراحی پزشک ممکن است برای افزایش توان فعالیتی شما و تأخیر در شروع درد یک برنامه بازتوانی تعریف نماید. فعالیت منظم فیزیکی باعث بهبود در ظرفیت فعالیتی بدون درد خواهد شد.

شرح حال بیمار اول دچار گرفتگی عروق پا

بیمار آقای شصت و شش ساله با سابقه چهار ساله دیالیز که طی هفت ماه اخیر دچار تورم شدید سر، صورت و دست راست شده است.

درمان گرفتگی رگ پا

در آنژیوگرافی انجام شده انسداد کامل ورید سابکلاوین راست مشاهده شد. بنابراین تصمیم به باز کردن ورید گرفتیم و نهایتا استنت وریدی تعبیه گردید. احتمالا تا سه چهار روز دیگر ورم بشدت کاهش یابد.

شرح حال بیمار دوم دچار گرفتگی عروق پا در مراجعه به متخصص عروق پا

گرفتگی عروق پا در یک بیمار ۷۳ ساله و روش درمان به کمک آنژیوگرافی عروق اندام تحتانی:

بیمار آقای ٧٣ ساله به علت زخم طولانی مدت روی انگشت شست پای راست از طرف سرویس عفونی مشورت داده شد. بیمار سابقه بیماری قند از سیزده سال قبل را می دهد که چندان تحت کنترل نبوده است. سابقه فشار خون و چربی بالا را دارد و داروهای ضد فشار خون و چربی استفاده می کند. ایشان از حدود دو ماه قبل دچار زخم انگشت بزرگ پای راست شده که با وجود مصرف آنتی بیوتیک بهبود چندانی نداشته است.

بنابراین تصمیم به آنژیوگرافی عروق اندام تحتانی گرفته شد. که در نتیجه آنژیوگرافیگرفتگی عروق پا به تعداد متعدد در زیر زانوی پای راست مشاهده شد.

گرفتگی عروق پا-آنژیوگرافی
بنابراین تصمیم  گرفتیم تا عروق پا را باز کنیم. خوشبختانه رگ مسدود با باد کردن بالون باز شد. گردش خون مناسبی در پا بر قرار گردید و گرفتگی عروق پا برطرف و سبب باز شدن رگهای پا شد.
عکس باز شدن گرفتگی عروق پا در زیر قابل مشاهده است.

بازشدن-گرفتگی عروق پا

توصیه دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران

دیابت یکی از علل شایع گرفتگی عروق پا و انسداد عروق است. نشانه های گرفتگی عروق پا شامل درد پا هنگام راه رفتن ، زخم پا، انگشتان و غیرهمی باشد.

با تکنیک های پیشرفته امروزی معرفی شده، با روش های مداخله ای متخصصین قلب و عروق که تحت آموزش فوق تخصصی آنژیوپلاستی قرار گرفته اند قادر به باز کردن عروق اندام تحتانی هستند. برای درمان عوارض بیماری قند روی پا، با دکتر فوق تخصص آنژیوپلاستی مشورت نمایید.

در پایان چند حرکت ورزشی برای درمان درد ساق پا به همراه عکس پیشنهاد شده که در لینک زیر قرار دارند:

درمان درد ساق پا

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنی

3.5/5 - (105 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهاره چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ۳۶ سالم هست داشتم پیاده روی میکردم یکدفعه بالای قوزک پای سمت چپم سفت شد و کمی ورم کرده دست که روش میکشم اون قسمت انگار خواب رفته
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)
   سلام بهتره ديده بشه
 • تصویر کاربر ملیکا سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر،دختر ۲۳ساله هستم،مداوم ورزش میکنم اما متاسفانه ۳ ساله dvtشدم و نزدیک به آمبولی ریه هم پیش رفت هنوز که هنوزه دارم اکسابین مصرف میکنم ،هیچوقت علت گرفتگی مشخص نشد و بهترهم نشد الان به جایی رسیده ک رگها از حالت طبیعی ورم کرده و لختها به دیوار چسبیده بکماه پیش بالن زدم فایده نداشت میگن استنت بذار امااونم از عوارضش میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید😔🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 4 ماه پیش)
   اخرین سونوگرافی تان را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر علیزادفاضل شنبه ۱۷ دی ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سنم۶۸سال،سیگاررابشدت کم کرده فشارخونم هم کمشده دیابت وچربی ندارم..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ دی ۱( 4 ماه پیش)
   مشکلتان چیست؟
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانمی ۳۲ ساله هستم حدود ۶ روز پیش عمل ابلیشن انجام داد الان دو روز هست که پشت ساق پام احساس گرفتگی ودرد داره این درد موقع شروع حرکت خیلی بیشتر به طوری که لنگ میزنم ولی وقتی یکم راه میرم دردش کمتر میشه ولی همچنان دچار گرفتگی هست ، هیچ ورمی نداره فقط درد پشت ساق هست ممنون میشم اگه دلیل شو بگید آیا چیز مهمی هست یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)
   نه مساله ی مهمی نیست و این شرح حال جای نگرانی ندارد با کمی فعالیت خودش بهتر خواهد شد
 • تصویر کاربر واحد سه شنبه ۳ آبان ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتراست نباسین ولی من دیگه خسته شدم ۵ ساله بااین بیماری چلنجار میرم سیگارمیکشم رگ هردو پام گرفته شده ولی میگن عمل نمیشه چون رگ پاهات ارثی تنگ هستن عکسشون رو هم میفرستم واقعا اگه کاری ازدستتون برمیاد بگین تا انجام بدیم نمیدونم امیدم بعد خدا به شماست
  1. تصویر کاربر واحد یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 7 ماه پیش)
   سلام دکترجان خسته نباشین دکتر تو شهره من هیچ دکتری نیست یه جواب درست وحسابی بگیرم ازش دکتر عکس هامو نگاه کنین ببینین اگه منم میتونین درمان کنین بیام مطب به خدا خسته شدم کلافه شدم هرچی داشتم خرج پاهام کردم خدا همیشه روسفیدتون کنه آقایین
  2. تصویر کاربر واحد سه شنبه ۱۲ مهر ۱( 7 ماه پیش)
   چرا جواب نمیدین
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ آبان ۱( 7 ماه پیش)
   واقعیت این است که عمل کمکی نمی کند علت گرفتگی مصرف سیگار است و باید با دارو بهترش کرد دارو چه می خورید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس شنبه ۲۵ تیر ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  باسلام
  اینجانب ۳۴ساله دوماهی میشه پای چپم ورم کرده از زانو به پایین آزمایشات نرمال بود سونو کالر داپلر انجام دادم تشخیص واریس بود نظر شما چیه؟
  این ورم با واریس ربط داره ؟
  همیشه هم درحال ایستاده و پیاده روی هستم چون کارم ایجاب میکند

  شیراز هستم تشخیص جراح عروق درسته آیا برای لیزر اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ تیر ۱( 10 ماه پیش)
   بله بر اساس سونو تشخیص واریس مطرح شده است و اگر علامت ایجاد کرده و اذیت میکند خیلی بهتر است که برای لیزر اقدام کنید
  2. تصویر کاربر یونس پنجشنبه ۲۳ تیر ۱( 10 ماه پیش)
   برای لیزر به جراح عروق مراجعه کنم یا متخصص رادیولوژی مداخله ای؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ تیر ۱( 10 ماه پیش)
   جراح عروق بهتر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام وقت بخیر : بنده 50 سال دارم و قرص فشار والساکور 40 مصرف میکنم و در شرایط معمولی همین قرص مشکلم را حل کرده (مشکلی که دارم اینه که از حدود یکسال پیش کفش پای سمت چپم احساس میکنم کمی تنگ شده(فقط پای چپ) و گاهی گز گز در انگشتان پا دارم سه سال پیش خدمت جنابعالی رسیدم هم تست ورزش دادم و هم اکو شدم کاملا از نظر قلبی سالم بودم میخوام ببینم این مشکل مربوط به چی میتونه باشه و آیا دوباره نیاز هست که از نظر قلبی بررسی بشم. ممنون (در ضمن ورزش میکنم و خستگی و مشکلی ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)
   با این علایم بهتر است عروق پا یک بار معاینه و بررسی کامل بشوند
 • تصویر کاربر Im شنبه ۷ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر . بنده پسر ۲۳ ساله هستم .حدود ۴ ماه پیش به توصیه پزشک و تشخیص فشار استرسی به دلیل اینکه فشارم ۲ بار ۱۴/۱۰ بود و ضریان قلب بالا شروع به مصرف قرص متورال ۵۰ شبی نصف قرص کردم و الان چندماهیه ( که نمیدونم دقیق بعد از مصرف قرص بوده یا نه ) انگشتان پام ( بیش تر ۳ انگشت بزرگ پای راستم ) هنگام سرما یا بیش تر هنگام شب ها خیلی قرمز میشن ولی بعد چند دقیقه بهتر میشن و اینکه چند روزیه متوجه رگ های عنکبوتی اطرف بینی و قوزک پای چپم شدم . امکان گرفتگی عروق یا اسیب دیدگی عروق یا پدیده رینود هست؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید ( در ضمن ۱ سال و نیم پیش کرونا گرفتم که بعد ازون برام تشخیص ِآسم داده شد و ۱ سال و نیمه اسپری سرتاید و قرص مونته لوکاست هررزو استفاده میکنم ) یه چیزیم اضافه کنم که من هنگام کرونایی که گرفتم حساسیت های پوستی بروی پام ایحاد شد که بعد چن ماه بهتر شدند و حتی واسه فشارمم گفتن که شاید از عوارض کرونا بوده .????????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   ممکن است از عوارض دارو باشد به خصوص متورال ولی پیشنهاد من این است که حتما متخصص قلب یک بار نبض پایتان را معاینه کند
  2. تصویر کاربر Im پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   با عرض پوزش بدلیل اینکه الان نوبت گیری تو شهر ما تو مطب یکم طول میکشه لازم نیس زودتر به جای دیگه مراجعه کنم مثلا بیمارستان؟؟ به دلیل لخته خون عرض میکنم. و اینکه اگه از عوارض متورال باشه با قطع تدریجی اون بهتر میشه؟؟ عکسم واستون ارسال کردم . ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   اشکال ندارد یک بار اورژانسی سونوگرافی کنند هم بد نیست هر چند احتمال لخته خیلی کم است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بیتا پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر نجفی
  پدرم ۸۰ ساله است.۲۵ سال قبل دکتر ماندگار عمل باز برا قلبش انجام دادن. الان رگهای پاش گرفته بود که توسط دکتر الوند فر در تبریز بالن زده شد. جن روز بعد پاش زخم شد و دکتر ارتوپد دو تا از انگشتهاش رو قطع کرد اما باز هم عمل خونرسانی خوب نیست و دکتر ارتوپد معتقد است که بقیه انگشتها رو هم باید قطع کرد. لطفا بفرمایید چاره چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   باید مدارک انژیو را ببینیم و بررسی شود وضعیت عروق چطور است گاهی در مواقعی که وضع عروق خوب نیست واقعا چاره ای جز قطع نیست چون از پیش رفت بیماری جلوگیری می کند
 • تصویر کاربر لاله پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام
  من از لحاظ روحی چندین ساله تحت فشارم که روی جسمم هم تاثیر گذاشته 32 سالمه و بعد از تجربه هر واقعه استرس زا به شدت تپش قلب میگرفتم و گاهی تا 24 ساعت حس فشار روی قلبم داشتم اخیرا این مشکل ادامه دار شده و تا چند روز تپش قلب دارم به حدی که شبها از شدت تپش قلبم بیدار میشم اخیرا بعد از گرفتن فشار خون متوجه شدم فشارم هم بالا میره در اون حالت. 14 روی 9.3 بود بار اخر.
  با خوردن قرص پروپرانول 10 یه کم ارام میگیرم.
  حدود یکسال هم هست که گرفتگی عضلات ران را تجربه میکنم که اخیرا به گرفتگی و درد در عضلات بازوی دست و ساق پا هم گسترش پیدا کرده
  آیا این وضعیت تهدیدی برای سلامت منه؟ و ایا گرفتگی عضلات ربطی به مشکلات قلبی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   اینها به نظر مسایل خطرناکی از نظر قلبی نیستتد ولی بیشتر به مسایل استرسی شبیه هسنند یک متخصص روانپزشکی شما را ببیند بهتر است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر