دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.3/5 - (161 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن مدت چهار ماه مو کاشتم دوبار آزمایش دادم گفت غلظط خون داری بعد میخوام بخاطر خون رسانی آاس آ مصرف کنم سنم ۳۸ سالمه سیگار هم مصرف میکنم امابیماری قلبی عروقی ندارم.لطفااگه میشه راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   تمراري
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن مدت چهار ماه مو کاشتم دوبار آزمایش دادم گفت غلظط خون داری بعد میخوام بخاطر خون رسانی آاس آ مصرف کنم سنم ۳۸ سالمه سیگار هم مصرف میکنم امابیماری قلبی عروقی ندارم.لطفااگه میشه راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام سيكار را ترك كنيد و نياز به اسپرين نيست و فصد خون كنيد
 • تصویر کاربر .morteza جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده شب ها ک خوابم کف دست هام خواب میره میتونم آسپرین ۸۰ رو نصف دوز رو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام دلیلی برای مصرف ایپرین نیست.
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خانم ۶۸ ساله فشار خون تپش قلب وآنژیوگرافی شدم کمی گرفتگی سمت راست دارم مصرف لوزارتن و واستاتین وکنکورد دارم دکتر آاس آ ۸۰ روزی یک عدد تجویز کردن مشکلی نداره مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)
   سلام خیر ایراد نداره
 • تصویر کاربر سیدحسین شنبه ۲۶ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام چندوقتیه دستم خواب میره طوری که هم داغ میشه هم درد میکنه میخواست بدونم چطوری خوب میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 1 ماه پیش)
   سلام علل نتفاوته از فشار روی عقب تو مچ تا فسار عصب در گردن
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ودرود
  ۴ ماه فنر گذاری قلب مامانم انجام دادن قرص پلاویکس خارجی مصرف کردن از این به بعد میشه ایرانی استفاده کنند یا باید خارجی باشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   بله مشکلی نیست
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من ب دکتر مراجعه کردم تپش قلب داشتم و غلظت خون شدیدبرام قرص آسپرین ۸۰نوشته ۳۰سالمه مشکلی نداره استفاده کنم و طریقه مصرفشم ننوشته کیا بندازم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   روزانه یک عدد با ناهار بخورید
 • تصویر کاربر سليمانپور پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام من ٣ روز پيش مطب شما بودم و اطلاع دادم به منشي شما كه من روزي ٢ تا ليپيتور ٢٠ ميلي گرم ميخورم و شما برام روپيكسون ١٠ نوشتيد روزي ١ عدد مشكلي پيش نمياد برام كه باهم اين داروهارو مصرف كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)
   نه روپیکسون ۱۰ به اندازه ی همان دوز مصرفی شما تاثیر دارد
 • تصویر کاربر ب.ب پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، با تشکر از پاسخ گویی شما
  پدر من ۸۰ ساله هست که بدلیل بیماری کلیوی مزمن دیالیز میشه و چند ماه قبل بدلیل عدم بهبودی زخم در انگشت پای چپ، دکتر تشخیص مشکل عروق در اون قسمت از پا رو دادند، که آ اس آ ۸۰ و آتروواستاتین ۲۰ رو تجویز کردند، با توجه به اینکه پدرم قرص آملودیپین و اخیرا سرترالین مصرف میکنه، قرص آسپرین و چربی رو ادامه بده یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   حتما ادامه بدهند چون در صورت قطع دارو امکان پیشرفت زخم پا وجود دارد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،وقتتون بخیر، من به علت تپش قلب و درد خفیف قفسه سینه به متخصص قلب مراجعه کردم ، تست ABI , تست ورزش و اکو انجام دادم ،دکتر گفتن مشکلی نیست ، فشار خونم ۱۳.۴ /8.4 هست ، ۸ ساله دیابت نوع دو دارم که تحت کنترل هست و روزی ۳تا متفرمین ۵۰۰ میخورم وچربی خونم لب مرز هست ، دکتر قرص لوزارتان ۲۵ روزی نصف ، و قرص اتوراستاتین ۱۰ روزی یک عدد و اسپرین ۸۰ روزی یکعدد دادن ، میتونم قرص اسپرین ۸۰ رو از الان شروع نکنم؟،سنم ۴۶ سال (مرد) ،ایامصرفش برام ضروری هست؟
  ممنون از پاسخگوی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)
   چون دیابت دارید بهتر است که استفاده کنید تا از گرفتگی عروق شما جلوگیری کند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر