دکتر محمد حسین نجفی

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به قلب و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

کلیک کنید⇐ 
علت تیر کشیدن قلب 

درد قلبی چگونه است؟

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

 

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

بیماری رینود

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۳/۵ - (۷ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت .آقای دکتر ۳۰سال سن دارم .الان نزدیک ب ۱ماه است که بعضی از مواقع دست چپم درد میگره بعضی مواقع میزنه ب مچ دستم بعضی مواقع ساعد وبعضی مواقع بازو .و سریع دردش هم ساکت میشه .دردقفسه سینه ندارم .. .البته اینم بگم که ۱ماه پیش خیلی قهوه خوردم و تپش قلب گرفتم بعد از اون مدت مدام فقط دست چپم درد میکنه .مرتب فکر میکنم نکند که بیماری قلبی گرفتم .مرتب فکر میکنم بهش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 3 هفته پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش بگیرید
 • تصویر کاربر هوشمند پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام حدود یکماهه که بعد از چند ساعت خواب شبانه دست چپ حالت خواب رفتگی و بعد درد ناراحت کننده که مانع خواب میشود و بی حس و مورمور بیشتر از انگشت شست شروع میشود و گاها اندکی تورم در انگشتان پدید می آید و اغلب صبح زود با گزگز و ناراحتی در انتهای دست و انگشتان بیدار میشوم و داروی فشار والزومیکس و دیابت زیمپت مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   احتمالا مساله ی مهمی نیست ولی یک بار اکو و تست ورزش بگیرید
 • تصویر کاربر ستایش پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام. من متازیرو ۴۷ وآتواستاتین ۲۰ میخورم برای تپش وکلسترول دو سه روز پیش تست ورزش اکو ونوار قلب به خاطر درد قلب وکتف وشانه دادم همگی سالم بود چند روز دستم از بالا تا پایین که فکر میکنم رگ هست درد میکنه گاهی هم پشتم .اگه قلبم سالم این رگ دست چرا درد میکنه ح
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش)
   دردهای عضلانی هستند ممکن است درد استرسی هم یاشد مهم این است که با سالم بودن اکو و تست ورزش یعتی قلب سالم است
 • تصویر کاربر رحیم پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من چند روزیه که کتف و دست چپم درد می کنه البته این درد بعد از یک کار سنگین شروع شد با بالا و پایین کردن دست ، درد بیشتر می شود الان هم نسبت به اوایل دردش کمتر شده ولی همچنان درد دارم آیا این درد می‌تونه منشأ مشکل قلبی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 4 ماه پیش)
   باید بررسی شود یک نوارقلب و اکو نزد متخصص قلب بگیرید
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام وقت شمابه خیر
  چندروزی است که بعدازپیاده روی یاکارزیادبالای سمت چپم شروع به دردگرفتن میشودوبایدبنشینم یه ربع ساعت یانیم ساعت تادردبرطرف شود خواستم بدانم چه مشکلی برای من به وجودآمده
  ممنون ومتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش)
   بعید است مشکل قلبی مهمی باشد ولی یک بار اکو و تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  درود-۲۰روز پیش درد در سمت چپ گردن و پشت سر داشتم بعد چندروز کم شد بعد شانه و پشت شانه چپ درد گرفت بعد درد کم شد قطع نشد یک هفته قبل درد در قسمت سمت پهلو چپ و پشت شانه چپ و دست چپ شروع شد درد دست چپ بیشتره و در حالت نشسته و بخصوص خوابیده درد بیشتره-گردن بند بستم برای گردن خوبه و بقیه نه-فشار بالا ندارم ولی سابقه فشار در خانواده هست جای درد در دست جابجا میشه کم و زیاد هم میشه
  چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش)
   اینها دردهای عضلانی و دیسک گردن است بیشتر اگر با مسکن بهتر نشد یک بار اکو و تست ورزش کنید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  خانم ۴۹ ساله هستم هفته پیش نوار قلب دادم و آزمایشات خون همه نرمال بود فقط ۶تا کلسترول بالا بود،به دلیل همین آزمایشات طب کار بسیار استرس گرفتم و تا حدی گریه میکردم و اوضاع روحیم کلا بهم ریخته،در ضمن از مهرماه به تهران مهاجرت کردم و استرس شغلی زیادی به دلیل جابجایی گرفتم،حالا هم کلا بهم ریختم و فکر میکنم این علائمی که دارم به خاطر مشکلی قلبی است،ولی برای فعالیت هیچ مشکلی ندارم همین هفته به اصرار بچه ها بام تهران را کلا رفتم بالت،آسانسور خراب بود سه طبقه را پیاده آمدم بالا و هیچ مشکلی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 4 ماه پیش)
   اینها علایم استرسی است و نگرانی ندارد ولی برای چکاپ یک بار اکو و تست ورزش کنید
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من امروز رفتم دکتر قلب تست ورزش دادم اکو کردم و گفت مشکلی نداری .فقط در تست ورزش اخراش که خسته شدم گفت ی زره ریپ زدی اما مشکلی نیست .واسم آاس آ 80نوشتن واتورواستاتین10نوشتن که گفتن روزی 1عدد آسپرین و هرشب قرص اتورواستاتین بخورم .خاستم بدونم مشکلی نیست بخورم .و درضمن سیگاری هم هستم باتشکر از آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   اگر تست خوب بوده نگران نباشید، اگر مشکلی دیده می شد حتما اقدامات بعدی را انجام می دادند
 • تصویر کاربر مهری پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۵۰ساله هستم که قرص چربی وتری گلیسیرید استفاده میکنم دوماه از خوردن دا وهام میگذره ۲۴ساعته که دست چپم وسمت چپ قفسه سبنم به شدت درد میکنه نفخ شدید دارم پدرم بیماری قلبی داشتن وسکته کرده بودن میخواستم بدونم به قلب ربط داره یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 5 ماه پیش)
   یک بار با توجه به شرایطتان یک نوار قلب و اکو و تست ورزش بگیرید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام.من دو روزی هست که احساس درد تو قفسه سینه دارمو امروز هر دو دستم مخصوصا ارنج به بالا درد گرفته،پاهام هم سوز سوزن میشه.یک سالی هست برای درمان معده تحت نظر پزشک هستم.میخواستم بدونم این موارد که گفتم به خاطر همون مشکلات معدم هست یا دنبال علت دیگه ای باید باشم.در ضمن تو این دو روز استرس عصبی شدیدی هم داشتم.اخرین نسخه پزشک هم پیوست کردم.ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   بهتر است برای اطمینان از مسایل قلبی بک بار اکو و تست ورزش انجام بدهید هرچند این علایم خیلی به مسایل قلبی شبیه نیستند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر