۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آیا درد دست چپ ناشی از مشکلات قلبی است؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست، چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند.

## عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

## درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

## درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

## حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب ، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام ، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

## عصب

درد دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

## رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

## احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار. در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

کیف تعرف أن ألم فی الید الیسرى له صله بالقلب؟

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!
3.8 (76.67%) 18 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمانیا جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  شوهرم 39 سالشه زخم معده داره ضربان قلبش نا منظمه نوار قلب سه روزه گرفتن دکتر گفته درطول این سه روز سه بار قلبش به مدت چهار ثانیه و سه ثانیه کار نکرده میخوان باتری براش بزارن ولی دکتر میگه تا زخم معدش خوب نشه نمیشه تصمیم برای قلبش گرفت .دکتر نظر شما دراین مورد چیه
  1. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

   بهتره به فوق الکتروفیزیولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرایمان جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بیماری قلبی در بین خانواده ما ارثی هست ب صورتی ک پدرم سابقه دو سکته و عمل باز قلب رو داشته
  سن من 25 سال هست و هر از گاهی دچار درد دست چپ و قلب میشم.تابستون ب پزشک فوق تخصص مراجعه کردم و بعد از اکو،تست ورزش و نوار قلب گفتن مشکلی ندارم فقط کمی دور قلبم چربی هست ک باید لاغرتر کنم خودمو ک بیست کیلو لاغر شدم
  ولی هنوز بعضی اوقات با فواصل دو سه ماهه دچار درد در دست چپ میشم بصورتی ک از پایین شونه شروع میشه و تا مچ دست ادامه پیدا میکنه بیشتر هم ارنج تا مچ هست.تشخیص شما چیه؟
  در ضمن بیرون‌زدگی مهره گردن هم دارم و احتمال ارتروز رو هم خودم میدم ولی اینکه بعضی وقتها با درد قلب همراه هست اذیتم میکنه.در ضمن فشار خون من اکثر اوقات یا خیلی بالا میره مثلا شونزده یا خیلی پایین میره مثلا هفت
  دیشب فشارم شونزده بود و یکساعت بعد شد ده.امشب هم شد هشت برای این مشکل چکار باید کرد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممکنه درد اضطرابی یا عصبی عضلانی باشه

   باید معاینه شوید

  2. تصویر کاربرایمانچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سپاس از شما
   در مورد افت و افزایش فشار خون چی؟
  3. تصویر کاربرNAMEجمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 5 روز پیش)

   اون هم همینطور

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررسول دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من از ناحیه زیر بغل و دست چپ درد شدید احساس میکنم وموقع خواب بیشتر میشه اما نفس کشیدن برام سخت نیست 68سالمه خانواده ام مشکل قلبی نداشتند علت چیست
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   این درد قلبی نیست

   ولی بهتره اکو و تست ورزش شوید

 • تصویر کاربرMahdi دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید بنده از صبح دست چپ همراه با قفسه سینه ام درد گرفته چه دلیلی میتواند داشته باشد؟
  1. تصویر کاربرNAMEدوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   هم علل قلبی و هم غیر قلبی مطرحه

   باید مراجعه کنید تا معاینه شوید و نوار قلب گرفته شود

 • تصویر کاربرستاره چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من خانم ٣٣ هستم
  چند روزه كه دست چپم از بازو تا زير بغل درد ميكنه بخصوص شب وقت خوابيدن و بعضى وقتا قفسه سينه ام ، وقتى دستم را با بانداژ محكم ميبندم بهتر ميشه ، البته بطور مرتب ورزش ميكنم بخصوص با وزنه
  آيا درد من مرتبط به قلب ميشه ؟
  1. تصویر کاربرNAMEچهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا خیر

   بهتره به ارتوپد مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر