۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد.

علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود.

حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ و استرس

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود.

اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود.

بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Tina دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۴ سالمه و دست درد شدید دارم یعنی از کِتفم و احساس میکنم داره جدا میشه دستم چیکار کنم دکتر هم نرفتم هر از گاهی هم تپش قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 روز پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  درددرفک ودست چپ
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   باید نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام من چن وقتیه که احساس درد در سمت چپ وزیربازو دارم البته درد فک وکمردرد هم دارم اغلب وموقع ایستادن مثلا پای ظرفشویی شانه هام هم به شدت درد میکنه. موقع کار دست چپم رگش میگیره. به شدت درد میکنه. درضمن خستگی وبی حوصلگی فراوانی هم دارم دست وپاهام وکل بدنم تقریبا همیشه یخه. احساس سرگیجه هم دارم موقع ایستادن پای اجاق گاز ببخشید مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام من مادرم چند وقته که دست چپش درد میکنه اکو قلب و اسکن هم داده گفتن مشکلی نداره
  ایا لازم هست برای اینکه ازمایش بده که انزیم های خونش چک بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   اگر اسکن سالم بوده نیازی نیست
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من علیرغم اینکه اکو ونوار قلب گرفتم ولی دست چپم واز پشت سمت شانه هایم به سمت پایین حدود ۱ماهی هست که درد داره ودستم هم احساس سون سوزن دارم ضمن اینکه مهرهای ۵و۶ گردنم هم مشکل دارند بنظرتون چطور میشه این درد را درمان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   این دردها با این بررسی های سالم قلبی نیستند احتمالن ناشی از مشکلات مهره های گردنی و با منشا عضلانی هستند
 • تصویر کاربر ازیتا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکترکرامی بنده چندروزی است بازوی چپم دردمیکند وهیچ علایم دیگری ندارم متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشيد
  دو روز هست كه انگشت شست و كتف و زير كتفم درد مي كنه انگار از درون زخم شده باشه مي سوزه و درد مي كنه
  البته استرسم زياد هست ولي مطمئن نيستم از قلبم هست يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر حنا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  ببخشید روزها احساس درد در دست سمت چپم و بازو و کتفم نمیکنم ولی شب که می‌خوام بخوابم بازو و کتفم درد می‌کنه وقتی نفس عمیق هم میکشم یه درد خفیف در قلبم احساس میکنم چند روزه که دست سمت چپم درد می‌کنه و خوب نشده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام من دیشب وقتی که خوابید م مشکل نداشتم ولی صبح دستم جای که واکسن زدم درد گرفته بدون دلیل اما خیلی وقت واکسن زدم میخواستم بدونم علتش چی ممنون از پاسخ گویی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   مورد عضلانی است نگرانی ندارد
 • تصویر کاربر کاربر پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من ریفلاکس شدید معده داره که بعضی مواقع میزنه به سرش و دچار سردرد میشه و هر روز صبح قرص آمپرازول میخوره چند روز پیش هم دچار درد شدیدی ناحیه پایین کمر سمت راست شد و الان درد بازو دست چپ میخاستم.رگ سینه ی پای راست شون هم گاهی درد میگیره میخاستم ببینم اینا به هم مرتبط هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   یک نوارقلب بگیرند ولی احتمال زیاد درد معده باشد
درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر