۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به قلب و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

کلیک کنید⇐  علت تیر کشیدن قلب 

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

بیماری رینود

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام.من دو روزی هست که احساس درد تو قفسه سینه دارمو امروز هر دو دستم مخصوصا ارنج به بالا درد گرفته،پاهام هم سوز سوزن میشه.یک سالی هست برای درمان معده تحت نظر پزشک هستم.میخواستم بدونم این موارد که گفتم به خاطر همون مشکلات معدم هست یا دنبال علت دیگه ای باید باشم.در ضمن تو این دو روز استرس عصبی شدیدی هم داشتم.اخرین نسخه پزشک هم پیوست کردم.ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بهتر است برای اطمینان از مسایل قلبی بک بار اکو و تست ورزش انجام بدهید هرچند این علایم خیلی به مسایل قلبی شبیه نیستند
 • تصویر کاربر ترابی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  دست چپم به شدت درد میکنه وکمی هم ورم داره مخصوصا کف دستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   به یک ارتوپد نشان بدهید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام ۶۰ سالمه ۱روزدرمیان ۲ساعت ورزش سنگین می‌کنم هنگام ورزش مشکلی ندارم فقط شبها موقع خواب بعضی وقتها سوزش سمت‌ چپ بالای ناف تاست چپ قفسه سینه به دست چپ تیرمیکشه احساس نفخ می‌کنم آروغ که بزنم علائم کمتر میشه .متشکرم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مرد هستم ۴۵ سال سن دارم،جناب دکتر قسمت آرنج دست چپ ده سانت بالا و ده سانت پایین به مدت یکماهه درد میکنه احساس میکنم قسمت استخوان وماهیچه وپوست دست درد میکنه و روز به روز بدتر میشود و الان برای باز و بسته کردن آرنج خیلی درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالا درد استخوانی است ارتوپد ببیند و اگر مشکل حل نشد یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر Amir دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  من یکسالی هست که قلبم تیر میکشه و مثل اینکه در حال تماشای تلویزیون ب مدت یک یا دو دقیقه قلبم تیر میکشه و بعد ول میکنه دوباره تکرار میشه یه حالت گرفتی که در سمت چپم هست که دقیقا خود قلبمه.تیر مبهم هستش.
  ۳۴ سالمه. یکسال پیش کرونا داشتم با درگیریه ریه از اون روز شدت گرفته این درد که هرشب دکتر بهم اسپرین داده مصرف کنم. یک شب حالم بد شد رفتم دکتر و ازمایش دادم cpk ۳۵۰ بود که دکتر ازمایش دیگه برای سکته نوشت که همچی نرمال بود. نوار قلب ۳ بار نرمال. تست ورزش نرمال. اکو نرمال. ولی مجدد cpkدادم شده بود ۴۰ . الانم این درد رتج میبرم و هرشب اسپرین ۸۰ داده . و دو تا دکتر گفتن نرماله! ولی درد برای چیه؟ حتی اندوسکوپی فرستادن انجام دادم نرمال بود. ایا میشه گفت گرفتگی عروق باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   اگر تست ورزشها سالم بوده پس از نظر قلبی جای نگرانی نیست فقط باید مسایل اضطرابی و استرسی را بررسی کنید
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر من حدودا یکی دو ماهه با توجه به وخامت وضع موجود( پاندمی کرونا ) اصلاً فعالیت ورزشی نداشتم، از حدود یک ماه پیش احساس میکنم دچار استرس های ناگهانی میشم، حدود سه هفته ای هست که بعضی مواقع احساس درد نقطه ای در محل اتصال دنده های جلو و پشت( سمت چپ ) بالای ماهیچه پهلو، دارم و الان هم احساس سر شدن در دست چپ( خصوصاً از آرنج به پایین ) ، نوار قلب گرفتم و دکتر بیمارستان مشکلی در نوار مشاهده نکردن، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  سابقه بیماری ( قلبی و... ) ندارم و دارویی هم مصرف نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اینها بیشتر علایم استرسی هستند توصیه ی من یک بار تست ورزش و اکو محض اطمینان است
 • تصویر کاربر ر پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  دکتر من اسفند پارسال پدرمو از دست دادم که بعد از اون یک هفته بعد درد قفسه سینه شدید شروع شد گاهی به دست چپ و کتف و فک هم میزد رفتم نوار قلب و اکو که اکو گفت پرولاپس میترال و نارسایی جزئی داری آسپرین داد رفتم پیش گوارش چون احساس معده درد هم داشتم اسید معده بالا میزد اون هم دارو داد یه مدت خوب بودم که ماه پیش ال دی خوردم بعدش دوباره همون دردا اومده سراغم اول از معده درد تو سینه هام هم درد میکنه دست چپم بعضی موقعا و قفسه سینم میسوزه و درد میکنه الان سوالم از شما اینه این درد از قلبه یا گوارش یا عصبی و قرص ال دی میتونم بخورم یا نه؟
  1. تصویر کاربر ر چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سنم ۲۵ ساله و قبل از درد اولیه یه سرمای خیلی شدید خوردم بعد از اون دردها شروع شدن
  2. تصویر کاربر ر چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   این هم نوار قلبم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ببینید ایناا از نظر قلبی سالم هستند ولی باید بررسی کامل گوارشی بشوید احتمال مشکل قلبی پایین است اگر باز هم خوب نشد یک بار تست ورزش بدهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام، بنده ۲۴ سالمه و ۱۱ ماه قبل احساس تنگی نفس و درد در قفسه سینه ام شروع شد و تست اسپیرومتری دادم که مشخص شد ۲۲ درصد از ریه ام کار نمیکنه از ۱۱ ماه قبل چند فوق تخصص ریه مرا ویزیت نموده اند و اسپری های گوناگون تجویز کردند ولی تا کنون هیچ تاثیری در بهبودی بنده نداشته است، پیشنهاد شما چیست؟ ضمنا سرفه و خس خس ریه ندارم. ناظر ساختمان هستم و کار پر استرسی دارم.
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   یک بار اکوی قلب کنید که فشار ریه اندازه گیری شود اگر قلب سالم باشد نیازی به کار بیشتری نیست و باید متخصصین ریه نظر بدهند
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر دست چپم و قفسه سینم درد میکنه تیر میکشه گز گز میکنه کتفم درد میکنه دلم انگار آشوب چیکار کنم دکتر بیحالم رنگ صورتم زرد پریده سرگیجه هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش کنید
  2. تصویر کاربر کامران پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر فوتبال بازی میکنم اصلان نفس کم ندارم ولی این 2تارگای زیر گردنم درد میکنه انگار میلرزه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   علایم قلبی مهمی نیستند در هر صورت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۳۴سالمه و دوشب پیش از خواب بیدار شدم و دستم سر شده بود البته ادم بسبار استرسی ای هستم و وقتی دستمو اونجوری دیدم ترسیدم و سرشدنه از بین نرفت سریعا به درمانگاه مراجعه کردم گفتن فشارم خوبه ولی صربان قلب بالاس و تشخیص دکتر این بود که از استرسه..از ونروز احساس کسل بودن دارم و سری دستم نمیره حتی احساس میکنم گوشه ی چم زبونمم سره.خیلی استرس دارم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   اینها علایم استرسی است داروی پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر