۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام، بنده ۲۴ سالمه و ۱۱ ماه قبل احساس تنگی نفس و درد در قفسه سینه ام شروع شد و تست اسپیرومتری دادم که مشخص شد ۲۲ درصد از ریه ام کار نمیکنه از ۱۱ ماه قبل چند فوق تخصص ریه مرا ویزیت نموده اند و اسپری های گوناگون تجویز کردند ولی تا کنون هیچ تاثیری در بهبودی بنده نداشته است، پیشنهاد شما چیست؟ ضمنا سرفه و خس خس ریه ندارم. ناظر ساختمان هستم و کار پر استرسی دارم.
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 5 روز پیش)
   یک بار اکوی قلب کنید که فشار ریه اندازه گیری شود اگر قلب سالم باشد نیازی به کار بیشتری نیست و باید متخصصین ریه نظر بدهند
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر دست چپم و قفسه سینم درد میکنه تیر میکشه گز گز میکنه کتفم درد میکنه دلم انگار آشوب چیکار کنم دکتر بیحالم رنگ صورتم زرد پریده سرگیجه هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   یک بار اکو و تست ورزش کنید
  2. تصویر کاربر کامران پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   دکتر فوتبال بازی میکنم اصلان نفس کم ندارم ولی این 2تارگای زیر گردنم درد میکنه انگار میلرزه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   علایم قلبی مهمی نیستند در هر صورت
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۳۴سالمه و دوشب پیش از خواب بیدار شدم و دستم سر شده بود البته ادم بسبار استرسی ای هستم و وقتی دستمو اونجوری دیدم ترسیدم و سرشدنه از بین نرفت سریعا به درمانگاه مراجعه کردم گفتن فشارم خوبه ولی صربان قلب بالاس و تشخیص دکتر این بود که از استرسه..از ونروز احساس کسل بودن دارم و سری دستم نمیره حتی احساس میکنم گوشه ی چم زبونمم سره.خیلی استرس دارم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   اینها علایم استرسی است داروی پروپرانولول ۱۰ صبح و شب بخورید
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما . خانم هستم و46سال سن دارم و کارمند اداری هستم و کارم درارتباط با ارباب رجوع هست .درمدت دوهفته است که 2بار دردبازوی دست چپ وسفت شدن همراه با درد خاص در قفسه سینه شدم که همراه با سردشدن بدن و یخ زدن دست وپام همراه بوده . لطفا راهنمایی بفرمایید دراین شرایط کرونا با وجود ماسک و کمبود اکسیژن چه کنیم . البته این اتفاق بعداز بگو مگو رخ داده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   یک بار نوارقلب و اکو بگیرید اگر سابقه ی ناراحتی قلبی در خانواده هم دارید تست ورزش هم بگیرید
 • تصویر کاربر اسماعیل دوشنبه ۷ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام .من دوماه هست که درد درقفسه سینه دارم سمت چپ.دست چپم رو کمیکشم به همون سمت میبرم .درد داره.پشت شانه سمت چپم هم احساس درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالا درد عضلانی است یک نوارقلب محض اطمینان بگیرید اگر سیگار می کشید تست ورزش هم بدهید
 • تصویر کاربر A سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ،۱۸سالمه وبدون هیچ گونه فعالیت ورزشی حالم به صورتی که میگم دراومد:«شروع درد در قفسه سینه از وسط به طوریکه انگار عضلات قلب سفت وفریز شده و حرکت نمیکنند وانتقال این حس سنگینی وبی حسی به عضلات اطراف قفسه سینه وکتف(به زور رفتم دراز کشیدم ولی حالم بد ترشد)بالا نیامدن نفس در عین تلاش برای نفس کشیدن واحساس اینکه قلب از حرکت ایستاده است بعد ضربه زدن به کتف توسط فرد دیگر احساس حرکت چیزی با سرعت در کف پای چپ وعرق سردو درد کف پای چپ و وسط کف دست چپ بعد از آن(تیره شدن رنگ پوست به طوریکه به سیاهی میزد).بعد از اون هم بی حال شدم و بدون اینکه بفهمم خوابم برد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالش هست اینها منشا قلبی نداشته باشد ولی یک بار نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  پرش نبض دست چپ وقلب در کل روز و۴۸سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر نسرین پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ، من ۳۴ سالمه ۴ یا ۵ روز دست چپ درد میکنه درد از انگشت اشاره شروع شد جوری که فکر میکردم انگشنم دچار دررفتگی شده ، که بعد بعضی وقتا ساعد دست یا گاهی کتفم درد میکنه، کلا این چند روز دردم پیوسته بوده قطع نشده ، آیا مشکل قلب هستش من باید پیگیری کنم ،
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اینها خیلی به درد قلبی نمیخورند اگر ولی تا دو هفته خوب نشد اکو و تست ورزش بدهید
 • تصویر کاربر راز سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وققتون بخیر چند روزه دست چپم بیشتر سمت بالای دستم دردمیکنه امروز کشاله ران پای چپم هم کبود شده علت چیست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   معمولن به هم مربوط نیستند اگر ادامه دار شد یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر آرمان شنبه ۱۴ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان
  من ٢٨ سال سن دارم
  و بعضي وقتها سمت چپ هم دست و هم پشت كمرم زير دنده ام درد هاي خفيف ميگيره و خيلي استرس ميگيرم ، دكتر قلب رفتم ٥ ماه پيش هم اكو و هم تست ورزش دادم چيزي نشون نداده و دكتر گفت كه مشكل قلبي نيست ،
  و بعضي اوقات هم قسمت هاي مختلف شكم و دستم نبض ميزنه ،
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد ❤️
  1. تصویر کاربر آرمان شنبه ۱۴ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   سلام ویتامین دی کم است هفتگی یک پرل ویتامین دی پنجاه هزار به مدت سه ماه استفاده کنید، اگر تست ورزش نرمال است قطعا قلب سالم است و بنظر مسایل اضطرابی برایتان مطرح است. کبد چرب است با ورزش منظم روزانه اندکی وزن کم کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر