۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آیا درد دست چپ ناشی از مشکلات قلبی است؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست، چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند.

## عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

## درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

## درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

## حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب ، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام ، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

## عصب

درد دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

## رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

## احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار. در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

کیف تعرف أن ألم فی الید الیسرى له صله بالقلب؟

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!
4.1 (81.33%) 30 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزینت دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکترمن حدود یسالیدکه دچارناراحتی قلبی شدم وحتی چندین بارم ب پزشک مراجعه کردم وایشان دستورازمایش خون انژیوگرافی واسکن رودادن وحدود ده ماهی میشه که اسکن انژیوگرافی اینارو یبار انجام دادم الان تواین مدت تا حالا ازداورهای که برام تجویز کرده مصرف میکنم اما نه مصرف دائم ولی حالا یه هفته اس دردش دوبرابرشده زده ب زیر بغل پشت گردن دست چپم ب کتف پشتم ازتون خواهش دارم که یه راه حلی بمن نشون بدید که چرا دوباره دچاراین درد شدم چکاربهتری برای درمان کردن این مشکلم دارم...باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید به این شکل نمیشه علت درد رو تشهیص داد

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرخانم دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من همیشه معدم دردمیکنه رفلاکس معدم بالاس به حدی که میزنه به سینه چپم ودستم دوبارم رفتم براقلبم اکوگرفتن گفتن مشکله خاصی ندارم برامعدم چندباررفتم دکترممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   هم به پزشک گوارش جهت درمان صحیح مراجعه کنید

   همچنین جهت رد یا تایید مشکل قلبی تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرمهرداد جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت و خسته نباشید،۲۹ساله و مرد هستم دو سال پیش با تپش قلب شدید به اورژانس مراجعه کردم،ونوار قلب گرفتن چیز خاصی نبود،اما هرشب با استرس روبرو بودم که به متخصص قلب مراجعه کردم،بعد از اکو ،و نوار و تست،گفت قلبت کاملا سالمه،چند ماه پیش هم با علایمی همچون حمله قلبی به اورژانس مراجعه کردم و بعدش دوباره متخصص قلب و اکو،که باز گفتن قلبت سالمه،تشخیص پانیک داده شده،الان حدود چند ماهه،پشت کتف و معدم حالت گرفتگی مثه قلنج دارم،ودست چپم هم نیز درد میکنه،که گاهی اوقات درد اور میشه و انگشت کوچیکمو درگیر میکنه،،،اول اینکه ایا اکو سلامت قلب و تضمین میکنه که دوبار تا حالا دادم و خوب بود؟ و دوم اینکه ایا این دردهای الانم همون پانیکه؟ همیشه ترس مشکل قلبی دارم،مرسی از شما،،،ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام

   حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید

   برای دردها برای بررسی قلبی باید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرarash چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من تپش قلب نامنظم دارم نفس تنگ و کوتاهه دست چپم درد میکنه
  قهوه و سیگار زیاد مصرف میکنم گل هم میکشم بعضی اوقات
  نوار قلب گرفتم دکتر گفت جدی از قلبت نیست اما استرس اضتراب زیاد دارم بهم سترالین داده
  ایپرین هم خود سر میخورم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   باید به روانپزشک مراجعه کنید و جهت بررسی قلب هم اکو و تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربرفریبا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . من از بچگی هنگام پیاده روی دست چپم حالت بی حس و درد می کند دکتر قلب هم رفتم گفتن قلبت مشکلی نداره. علت درد چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   اول اکو و تست ورزش انجام دهید و اکر نرمال بود به دکتر مغز و اعصاب جهت بررسی عصب دست مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر