آمادگی لازم آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

BOSTON SCIENTIFIC

قبل از یک استنت گذاری قلبی ، متخصص قلب و عروق سابقه ی پزشکیتان را مرور کرده و یک معاینه بالینی انجام می دهد.

قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی ، یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی کرونری خواهید داشت تا مشخص شود که آیا گرفتگی های شما با استنت گذاری قلبی قابل درمان است یا خیر؟ آنژیوگرام کرونری به پزشکان کمک می کند که تعیین کنند آیا شریان های که به قلب شما می روند تنگ یا مسدود هستند یا خیر؟

ماده حاجب از طریق کاتتر (یک لوله ی بلند نازک )که از طریق یک شریان در کشاله ی ران، بازو یا مچ به شریان های قلب شما فرستاده می شود، و ماده حاجب به شریان هایی که به قلب شما میروند، تزریق می شود. به محض اینکه ماده ی حاجب شریان های شما را پر کرد، آنها در اشعه x و فیلم قابل مشاهده می شوند.

بنابراین پزشک شما می تواند ببیند چه قسمتی از شریان شما مسدود شده است. اگر پزشک شما در آنژیوگرام کرونری شما انسدادی پیدا کند، ممکن است  تصمیم بگیرد که بلافاصله بعد از  آنژیوگرام زمانیکه هنوز قلب شما کاتتر گذاری شده است، آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی را انجام دهد.

شما دستورالعمل هایی در رابطه با خوردن و آشامیدن قبل از آنژیوپلاسنی دریافت خواهید کرد. برای نمونه شما باید ۸-۶ ساعت قبل از عمل زمانبندی شده خوردن و نوشیدن را متوقف کنید. اگر قبل از انجام عمل در بیمارستان بستری بوده اید، آماده سازی شما ممکن است متفاوت باشد.

چه استنت گذاری قلبی از قبل برنامه ریزی شده باشد یا به صورت اورژانسی انجام شود، ابتدا شما  آزمایشهای روتین خواهید داشت شامل: عکس از قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) و آزمایش خون.

اقدامات قبل از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– دستورالعمل های پزشک خود درباره ی تنظیم کردن داروهای متداول خود قبل از استنت گذاری قلبی را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است به شما دستور قطع داروهای مشخصی را قبل از آنژیوپلاستی بدهد مثل داروهای ضد دیابت.

– همه ی داروهایی که استفاده می کنید را برای آوردن به بیمارستان جمع آوری کنید و با خود همراه بیاورید.

– داروهای تجویز شده را تنها با کمی جرعه آب مصرف کنید.

– استنت گذاری قلبی به طور معمول نیاز به بستری یک شب کامل در بیمارستان دارد و روز بعد قادر خواهید بود تا خانه رانندگی کنید.

اقدامات بعد از آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی

– سیگار را ترک کنید.

– میزان کلسترول خود را کاهش دهید.

– وزن مناسب را حفظ نمایید.

– شرایط دیگر مثل دیابت و فشار خون بالا را کنترل کنید.

– به طور منظم ورزش کنید.

استنت گذاری قلبی موفق به این معناست که شما مجبور نخواهید بود تحت عمل جراحی به نام جراحی بای پس شریان کرونری قرار بگیرید. در بای پس یک شریان یا ورید از قسمت دیگری از بدن شما برداشته شده و به سطح قلب شما دوخته می شود تا کار شریان کرونری بسته شده را بر عهده بگیرد. این جراحی نیازمند برشی در قفسه سینه است. بهبودی بعد از جراحی بای پس معمولا طولانی تر و سخت تر است.

اگر شما انسدادهای متعدد داشته باشید یا تنگی شریان اصلی منتهی به قلب باعث کاهش عملکرد قلب شده باشد یا دیابت داشته باشید، پزشک شما ممکن است جراحی بای پس را به جای آنژیوپلاستی و استنت گذاری قلبی توصیه کند. به علاوه بعضی انسدادها ممکن است با جراحی بای پس بهتر درمان شوند.

تهیه و تنظیم: دکتر نیلوفر امینی

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوگرافی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

آمادگی لازم آنژیوپلاستی یا استنت گذاری قلبی
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفرهاد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . حدود یک ماه پیش از یک رگ و 10 روز پیش از 2رگ مجموعا 4 استنت گرفتم . از زمانی که آنژیوپلاستی دوم را انجام دادم . یعنی 10 روز پیش که 3 استنت گرفتم کلا حالم بد شده . هر از گاهی مجبور به تماس با اورژانس 115 میشم و به بیمارستان مراجعه میکنم . شرح حالم هم به اینصورته که مثلا در حالت استراحت کامل روی تخت خوابیدم که یکدفعه و بدون هیچ زمینه ای تپش قلبم میره بالا ، سرم شروع میکنه به گیج رفتن ، صورتم میسوزه و برافروخته میشه ، نفسم کم میشه ، عرق میکنم و فشار خونم یکدفعه 4 شماره بالا میره . توی این مدت توی اورژانس اکو گرفتن گفتن طبیعیه . نوار قلب هم مشکلی نداره . پلاویکس روزی 2تا و آسپرین 325 روزی یکی . والسارتان 80 صبح و شب . کنکور 5 صبح . آمیلودیپین نصف قرص صبح . آترواستاتین 40 شب . نمیدونم چکار کنم . دکتر خودم و اورژانس بیمارستان میگن نمیدونیم چرا اینجور میشه . پیشنهاد آنژیو مجدد به من دادن . میشه بگید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطراب دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربرفرهادپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   ممنونم از پاسختون ولی من استرس و اضطراب ندارم . همراه با ضعف شدید این اتفاق که براتون نوشتم پیش میاد . آقای دکتر ، پزشک من به من گفته نیترو ۲.۶ که میخوردم را یکدفعه قطع کنم . والان ۱ روزه قطع کردم . احساس فشار توی سرم میکنم .البته فشارخونم کنترله . قطع ناگهانی سوستاک ۲.۶ اشکالی نداره ؟ ممنونم که پاسخ میدید .
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

   بدون معاینه و رویت مدارک نمیشه نظر داد 

  4. تصویر کاربرفرهادپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   ممنونم از پاسختون آقای دکتر . من اهواز هستم و متاسفانه فعلا امکان این را ندا م که خدمتتون برسم . اگر براتون امکان داره درخصوص سوالم در مورد سوستاک راهکار بفرمایید و اینکه آیا صحیح است که دکتر من فرمودند کونکور ۵ را نصف مصرف کنم و به جای نصف آن نصف آمیلودیپین ۵ مصرف کنم ؟
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اشکال نداره

   به توصیه پزشکتون عمل کنید

  6. تصویر کاربرفرهادشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   از اینکه دغدغه پاسخ به مشکلات مردم را دارید بسیار سپاسگزارم . شما پزشکان مردمی دستان توانمند خداوند در شفای بیماران هستید . مانا و پایدار باشی مرد شریف .
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   ممنون

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدود سه ماه از آنژیوپلاستی شده ام و مقداری بعضی از اوقات مثل پیاده روی در هوای گرم ، فعالیت زیاد ، ناراحتی و مصرف قرص تادالافیل در هفته یکبار ، احساس تنگی نفس میکنم ، آیا مصرف قرص زیر زبانی بطور اورژانس اشکال دارد ؟ مخصوصا تداخل دارویی با تادالافیل که دارد ، در صورت احساس ناراحتی از تنگی نفس و ضربان زیاد قلب ، برای تسکین ، قرص جایگزین اورژانسی چیست ؟ در ضمن 56 سال سن دارم و از شما برای جواب سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   به هیچ وجه نباید با هم مصرف شوند بسیار خطرناک است 

   به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربرSamadi جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر براي بيمار ٤٨ ساله بدون مشكل كليه با گرفتگي ٤٠ درصد و تجمع نه چندان آب دور قلب بجز پلاويكس جايگيزن ديگري هم هست ؟ ايشون اسپرين و داروهاي ديگر فشار خون بالا ميخورن و شديدا به پلاويكس عارضه معده نشون دادن! اگر هم جايگزين ديگري باشد حتي اگر در ايران هم موجود نباشد از امريكا شرايط تهيه رو دارم... ممنون ميشم پاسخ بديد
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   اصلا برای تنگی در این حد با مصرف  اسپرین دیگه نیاز به پلاویکس نیست

 • تصویر کاربربهزاد چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من 37 سال دارم و مبتلا به vsd هستم .آیا امکان درمان بنده بدون انجام عمل باز وجود دارد؟لطفا پزشکان و مراکزی را در ایران یا خارج که بدون باز کردن قفسه سینه vsd را درمان میکنند معرفی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید اکو مری شوید و بر اساس ان تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربرسعید چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز ومهربان
  جناب دکتر من بک سال پیش یکی از رگهام رو انژیوپلاستی کردم ودر حال حاضر مشکل نعوظ دارم
  ایا خوردن قرص ویاگرا مشکلی واسه قلب ایجاد نمیکنه
  اگر جواب اری باشه راه علاج چیست با تشکر
  بنده 67سال سن دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   داروهای مصرفی قلب چیه

   با برخی داروها تداخل داره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر