دکتر محمد حسین نجفی

قرص آکسابین یا axabin برای چیست؟

آکسابین یا ریواروکسابان، یک داروی ضد انعقاد نسل جدید است که جهت درمان و پیشگیری از اختلالات انعقادی که منجر به بروز لخته خونی در رگ های بدن می شوند، استفاده می شود.

داروی Axabin برای کاهش مشکلات داروهای قدیمی نظیر وارفارین و انوکساپارین عرضه شد و بسیاری از مشکلات درمان، عوارض و تداخلات داروهای قدیمی را ندارد. امروزه درمان اختلالات انعقادی با آکسابین در بیماران قلبی عرقی و نیز کسانی که به هر دلیل مبتلا به لخته های خونی شده اند نظیر بروز لخته در وریدهای اندامها ( گرفتگی عروق پا DVT ) و نیز لخته در عروق ریه ( آمبولی ریه ) ساده تر و کم عارضه تر از درمانهای قدیمی می باشد.

قرص Axabin  در ایران توسط شرکت معتبر داروسازی “آرنا حیات دانش” با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و با تکنولوژی بالا تولید شده است و دارای قرص های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلیگرمی در بسته بندی های ۳۰ عددی می باشد.

قرص اکسابین

میزان مصرف دارو در مشکلات مختلف متفاوت است که این میزان را باید پزشک معالج تعیین کند. اکسابین در حال حاضر در بسیاری از داروخانه های معتبر کشور در دسترس می باشد و با نسخه قابل تهیه است.

موارد مصرف دارویaxabin

قرص اکسابین یک داروی ضد انعقاد است که برای کاهش خطر ابتلا به سکته های مغزی در بیماران مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی (AF) (نوعی ضربان نامنظم قلب)، تجویز می شود.

آکسابین همچنین برای درمان لخته های خونی ( ترومبوز ) در اندامها و همین طور آمبولی ریه (وجود لخته در رگ های ریه) استفاده می شود. همین طور خطر بروز مجدد این مشکلات در کسانی که قبلاً سابقه ابتلا به آنها را داشته اند، کاهش می دهد.

آکسابین همچنین برای کاهش خطر تشکیل لخته در پاها و سایر اندامهای بیمارانی که به تازگی جراحی های زانو یا مفصل لگن داشته اند استفاده می شود.

بهترین زمان مصرف قرص اکسابین

-پیش از شروع درمان، تمام دستورالعمل های داخل جعبه دارو را با دقت بخوانید. این دستورالعمل ها، به شما اطلاعات بیشتری در مورد ریواروکسابان و فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی آن ارائه می دهند.

-ریواروکسابان را باید دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. در صورتی که مصرف این دارو برای جلوگیری از انعقاد خون باشد، معمولاً آن را باید یک بار در روز مصرف کنید. اما اگر به دلیل تشکیل لخته ی خونی تحت درمان هستید، باید درمان خود را با دو دوز دارو شروع کنید. سپس پس از سه هفته، دوز مصرفی شما به یک دوز در روز کاهش پیدا می کند.

-پزشک یا داروساز به شما می گوید که چه دوز قرصی برای شما مناسب است. زیرا ریواروکسابان در دوزهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. این اطلاعات برای یادآوری شما روی برچسب جعبه دارو چاپ شده اند.

-اگر دوز قرصی که برای شما تجویز شده،  mg 10 یا کمتر باشد، شما می توانید قرص را هم قبل از غذا و هم بعد از غذا مصرف کنید. اگر قرصی با دوز  mg 15 یا mg 20 برای شما تجویز شده باشد، شما باید آن را همراه با غذا یا پس از آن مصرف کنید. زیرا، زمانی که معده شما پر از غذا باشد، مقدار بیشتری از قرص های ریواروکسابان با دوز بالا، جذب بدن می شود.

-سعی کنید قرص ریواروکسابان را در زمان معینی از روز مصرف کنید، زیرا این کار به مصرف منظم دارو کمک می کند. اگر شما در بلعیدن قرص ها مشکل دارید، می تواند قرص را خُرد کنید و با مقداری آب یا پوره سیب مخلوط کنید، سپس آن را مصرف کنید.

-اگر یک دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید. اگر زمان یادآوری، نزدیک به زمان دوز بعدی شما باشد، کاری به دوز فراموش شده نداشته باشید و دوز بعدی را در زمان معین خود، مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، از مصرف همزمان دو دوز دارو خودداری کنید.

درمان لخته خون با آکسابین

آیا ریواروکسابان موجب بروز عوارض جانبی می شود؟

اکثر داروها در کنار فوایدی که دارند، عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند. گرچه، تمام افراد این عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. جدول زیر به برخی از شایع ترین عوارض جانبی ریواروکسابان اشاره می کند. شما فهرست کاملی از اطلاعات مربوط به دارو را در برگه دستورالعمل دارو در جعبه می توانید مطالعه کنید. اغلب اوقات، زمانی که بدن شما خود را با داروی جدید مطابقت می دهد، عوارض ناخواسته بهبود پیدا می کنند، اما در صورت ادامه یا مشکل ساز شدن هر یک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع ریواروکسابان

(از هر 10 نفر، 1 نفر دچار این عوارض می شوند.)

در صورت تجربه ی این عوارض، چه کاری باید انجام دهم؟
خونریزی (مانند خون دماغ شدن)اگر خونریزی ادامه پیدا کند، به پزشک خود اطلاع دهید.
احساس کسالت(حالت تهوع)، سوء هاضمه، ناراحتی معدهسعی کنید داروی خود را پس از  غذا مصرف کنید.
احساس سرگیجه، خستگی، غشدر این صورت، رانندگی نکنید و از ابزارآلات و دستگاهها استفاده نکنید تا زمانی که حال شما خوب شود.
تغییرات در آزمایش خون، دمای بدن بالا (تب)، ورم پا یا مچ پا، راش های خارش داراگر در مورد هر یک از این موارد، احساس نگرانی می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ریواروکسابان یا زالربان

طی سالهای اخیر محقیقین به دنبال جایگزینی برای قرص وارفارین بوده اند. وارفارین اگر چه در رقیق کردن خون موثر است ولی با دوز یکسان اثرات متفاوتی در افراد گوناگون ایجاد می کند؛ یعنی ممکن است وارفارین ۵ میلی گرم در یک نفر خون را رقیق نکند ولی در فردی دیگر باعث خونریزی وسیع شود. به همین جهت بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند، مجبورند تا حداقل ماهی یک بار آزمایش INR. PT بدهند.

ریواروکسابان یک جایگزین مناسب برای وارفارین است. افرادی که دچار گرفتگی عروق پا یا لخته ورید عمقی پا DVT شده اند، چه در فاز حاد برای درمان و چه طولانی مدت برای جلوگیری از لخته شدن مجدد، به راحتی تحت کنترل و درمان با ریواروکسابان قرار گرفته و دیگر نیازی هم به آزمایش INR ندارند.

بیماران AF ( مبتلا به آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ) هم که برای جلوگیری از بروز لخته خون تحت درمان وارفارین قرار گرفته اند، امروزه به راحتی با مصرف ریواروکسابان درمان می شوند و دیگر ترس از خونریزی نیز وجود ندارد.

ریواروکسابان در حاملگی و شیردهی قابل استفاده نیست. در بیمارانی که نارسائی شدید کلیه نیز دارند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.

عوارض قرص آکسابین 10

 • کمر درد
 • خونریزی لثه
 • مدفوع خونی
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه سوزش، خزیدن، خارش، بی حسی، گزگز، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن
 • سرفه کردن خون
 • مشکل در تنفس یا بلع سرگیجه
 • سردرد
 • افزایش جریان قاعدگی یا خونریزی واژینال
 • ضعف پا
 • خونریزی بینی
 • بی حسی
 • فلج شدن
 • خونریزی طولانی مدت از بریدگی
 •  مدفوع قرمز یا سیاه، قیری رنگ
 • ادرار قرمز یا قهوه ای تیره استفراغ خون یا موادی که شبیه تفاله قهوه است

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

برای تعیین وقت بر روی نوبت دهی اینترنتی کلیک کنید.

3.7/5 - (15 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م شنبه ۲۵ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام آیا امکان مصرف اکسابین بجای اسپرین هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   خیر...کاملا بستگی به شرایط دارد
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  من ۳۶ سالم هست و به دلیل امبولی ریه قرص اکسابین ۱۰ رو حدود ۱سال و ۴ ماه مصرف میکنم ولی همش نگرانم نکنه خونریزی داخلی بکنم چون دلیل امبلی ریه هم مشخص نشده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 1 هفته پیش)
   بهتره دارو ادامه پیدا کنه با توجه با سن پایین احتمال خونریزی پایین است
 • تصویر کاربر جوادصگوری شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  خواستم بدونم میشه این قرص اکسابین رو جایگزین فارفارین کرد یاخ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   بستگی به شرایط و علت شروع وارفارین دارد
 • تصویر کاربر fafa شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  آیا قرص ریواروکسابان میتواند بعد از مصرف توهم ایجاد کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ شهریور ۲( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.من از برج ۹سال ۱۴۰۰دچار آمبولی شدید ریه شدم ودربیمارستان یک هفته بستری شدم.لختگی از پای راست من حرکت کرد تابه ریه هام رسید والان هم زیرنظر دکترفوق تخصص خون درشیراز هستم.میخواستم بدونم چطورمیشه دلیل لختگی خون دربدنم پیداکنم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   آزمایشات خون،شرح حال و معاینه
 • تصویر کاربر شه شنبه ۱۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱ دی ۱۴۰۰ آنژیوگرافی کردم و البته سال ۹۲ عمل قلب باز بعلت انسداد عروق . علت آنژیو فشاری بود که بعد از زدن واکسن سوم برکت گرفتم که اینو بعدا دکتر به من گفت که اگر میدانستم آنژیو نمیکردم چون کار بیخودی بود بعد از سه هفته تحمل فشار خوب شدم دکتر جراح برام آکسابین ۲۰ نوشتند مصرف میکردم ولی خونریزی لثه داشتم ولی ادامه دادم تا اینکه در فوتبال عضله ام پاره شد و یکماه بعد در پینگ پنگ عضله دستم و تمام بدنم خونریزی زیر پوستی پیدا کرد و دکتر قلبم رفتم گفتند قطع کنید و اسویکس مصرف کنید الان خوبم ولی در تیر ماه امسال یکی دوبار فشارم ۱۴ تا ۱۵ روی ۹ میشود که سابقه نداشته و فشارم همیشه ۱۱/۳۰ روی ۷/۳۰ است آیا ربطی به قطع آکسابین دارد یا علت دیگری دارد مثلا خوردن چیز خاصی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش)
   با سلام...جهت بررسی پرفشار خون ببهتر است هولتر شوید...با توجه به خونریزی اسویکس مصرف فرمایید
 • تصویر کاربر جعفرزاده دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  همسرم متولد ۶۱ میباشد دوسال داره قرص اکسابین مصرف میکنه این دارو کی میتونه قطع کنه جون به محض فراموشی پاش درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   سلام بستگی به علت مصرف دارو و برخی شزرایط بیمار دارد
 • تصویر کاربر جعفری شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی مناز سال ۹۸ متوجه شدم که ۳رگ قلبم گشاد شده دکتر اکسابین ۲ونیم ۲بار درروز وکنکور ۲ونیم یک نصفه در روز وپانامیکس۸۰ واسپرین ۸۱ روزی یکی تجویز کردندبعداز ۲سال گفتند که اکسابین دیگه نخکرم ولی بعد از ۶ماه قطع قرص بعضی حالتها مانند ضربان بالا وفشار برگشت که دوباره گفتند روزی ۲تا ۲ونیم اکسابین بخورم الان۹ماه هست که می خورم وحالم خیای خوب هست ولی جدیدا کمی محدود خونریزیه بینی دارم ایا اکسابین را باید کم کنم یا با همون دوز ادامه بدم ممنون از وقتی که می گذاریو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش)
   سلام به هیچ عنوان قطع نشود
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۲۰ دی ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام قرص اکسابین دوز ۱۰ برای واریس هست یا برای قلب یک بارم انزیوگرافی رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 8 ماه پیش)
   برای قلب است و ضد لخته برای واریس نیست
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  باسلام من حدود یکماه پیش دچار حمله قلبی شدم وبعد از انژوگرافی گفتن ۵تا از رگها حدور ۵۰ تا ۶۰ درصد گرفتگی داره ومتاسفانه نه میشه فنر گذاشت یا بالن زد ودرمان فقط دارویی است قرص سوتاک ۲.۶ راولیز ۵۰۰ متورال ۵۰ وقرص پلاویکس واکستابی ۱۰واتوروستاتین ۴۰تجویز شد وگفتن باید مادام مصرف بشه واقعا نیاز هست که مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   بله باید مصرف گنید این داروها نجات دهنده ی شما هستند
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر