برای درمان فشار خون بالا در بارداری چه کنیم؟

فشار خون بالا در بارداری همیشه مسئله ای جدی بوجود نمی آورد. اما گاهی اوقات می تواند عوارضی را در مادر و کودک ایجاد کند. بنابراین درمان فشار خون بالا در بارداری بسیار حائز اهمیت است.

فشار بالا در بارداری یا HYPERTENSION فشار خون بالای ۱۴۰ بر ۹۰ mm Hg را می گویند. اگر فشار خون بالا بعد از ۲۰ هفته از حاملگی همچنان ادامه یابد سبب ایجاد حالت پره کلامپسی یا مسمومیت حاملگی می شود.

انواع فشار خون بالا در بارداری

انواع مختلفی از فشار خون در زنان باردار وجود دارد که شامل موارد زیر است:

• فشار خون مزمن یعنی حالتیکه فشار خون بالا قبل از بارداری در فرد وجود داشت.
• فشار خون مرتبط با حاملگی یا فشار خون بالای بارداری و پره کلمپسی

برای هرکدام از این حالات سه سطح وجود دارد:

• حالت کم بین ۹۰/۱۴۰ و ۹۹/۱۴۹ میلیمتر جیوه که باید بطور منظم بررسی شود ولی نیازی به درمان ندارد.
• فشار خون متوسط مابین ۱۰۹/۱۵۹ الی ۱۱۰/۱۶۰ یابالاتر
• فشار خون بالا ۱۱۰/۱۶۰ یا بالاتر

درمان فشار خون بالا در بارداری

برخی از داروهای فشار خون قدیمی سبب ایجاد مشکلاتی در زنان باردار می شوند. بر اساس گزارش کلینیک MAYO از داروهای پایین آورنده ی فشار خون شامل موارد زیر باید جدا خودداری کرد:

# مهارکننده های ACE
# مهارکننده های رنین
# مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین

متورالاین داروها از طریق جریان خون به جنین می رسند و در رشدش تاثیر گذاشته و می توانند اثر منفی بر سلامت جنین داشته باشند. داروهای فشار خون ذکر شده همچنین سبب کاهش مقدار خون مادر نیز می شوند که به توانایی بارداری مادر لطمه میزند.

متیل دوپا و Labetalol داروهایی هستند که از نظر کنترل فشار خون بی خطر در نظر گرفته شده اند. اگر در طی دوران بارداری فشار خونتان بالا میرود، در مورد نحوه ی درمان فشار خون حاملگی با دکتر فشار خون مشورت کنید.

اگر به فشار خون بالا مبتلا هستید، تحت هیچ شرایطی برخی از داروهای فشار خون رو مصرف نکنید؛ کم عارضه ترین دارو برای درمان قطعی فشار خون بالا که بدون عارضه بر روی مادر و جنین کدام است؟ بر روی لینک زیر کلیک کنید:

بهترین قرص درمان فشار خون در بارداری

درمان گیاهی فشار خون بالا در دوران بارداری

راههای کاهش فشار خون در بارداری

✅ کنترل استرس در دوران بارداری با گیاهان دارویی

بارداری می تواند سبب تغییرات هورمونی در بدن شود؛ همانگونه که تغییرات فیزیکی و روانی را در فرد ایجاد می کند. تغییرات هورمونی نیز میتواند سبب ایحاد استرس در فرد باردار شود که کنترل فشار خون در زن حامله را با مشکل مواجه خواهد کرد.

انجام یوگا یک روش بسیار مهم در کنترل استرس در زمان بارداری است که اگر انجامش دشوار باشد، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش در زمان های ریلکس سازی برای جسم و بدن موثر است. ورزش هایی که ضربات شدید دارند و ایروبیک بصورت فشرده در طی بارداری پیشنهاد نمی شود؛ بخصوص اگر فرد به انجام آنها عادت نداشته باشد؛ اگر چه پیاده روی بهترین نوع فعالیت و کاهش استرس در این دوران می باشد.

کاهش استرس در بارداریطیف گسترده ای از گیاهان دارویی و مکمل ها برای کاهش استرس وجود داردند. قبل از مصرف آنها باید بسیار احتیاط کنید و با پزشک متخصص مشورت کنید، اگر پزشک با مصرف این گیاهان موافقت کرد، چای های بدون کافئین گزینه ی مناسبی برای کاهش استرس می باشند.

چای اولانگ، زنجبیل و بلوبری با داشتن آنتی اکسیدان می توانند در کاهش استرس به شما کمک کنند. اگرچه آسان نیست اما، خواب کافی در دوران بارداری بسیار مهم است،  بنابراین بین ۶ الی۸ ساعت بخوابید.

تغذیه مناسب در دوران بارداری

شما باید بطور روزمره فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا داشته باشید، در مورد فعالیت های دوران بارداری نیز مطالعاتی داشته باشید. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته و مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا سبب میشود فشار خونتان افزایش نیابد. برخی از مواد مانند فلفل نیز فشار خون را کاهش می دهند.

کنترل فشار خون بالا در طی زایمان

# اگر برای پایین آوردن فشار خون در بارداری دارو مصرف می کنید، در طی مدت زایمان نیز از آن استفاده کنید.

# اگر فشار خون کم یا متوسط دارید، باید در هر ساعت از زایمان فشار خونتان کنترل شود. اگر در طی زایمان فشار خونتان در یک سطح ایده آل قرار گیرد، میتوان برای یک تولد سالم امیدوار بود.

فشار خون بالا# اگر دچار فشار خون بالای شدید می باشید، در حین زایمان باید مرتبا فشار خونتان کنترل شود و اگر فشار خونتان بسیار بالا است، برای زایمان چاره ای جز عمل جراحی ( forceps یا ventouse) یاعمل جراحی سزارین وجود ندارد.

# بعد از زایمان نیز فشار خون باید کنترل شود. اگر دچار فشار خون مزمن باشید، درمانتان تا ۲ هفته بعد از زایمان باید بررسی گردد.

# اگر بدلیل فشارخون ناشی از حاملگی مصرف دارو را تا دو هفته بعد از زایمان ادامه می دهید، برای آگاهی از قطع یا جایگزینی دارو با پزشک مشورت کنید. همه ی زنانیکه در زمان بارداری مشکل فشار خون بالا در بارداری داشته اند باید بعد از ۶ هفته از زایمان حتما پزشک خود را ملاقات کنند.

# بسیاری از داروهای فشار خون به دلیل وارد شدن دارو به شیر مادر و بدن نوزاد محدودیت هایی در مصرف دارند. دراین باره حتما باید با پزشک و ماما صحبت کنید.

عوارض فشار خون بالا در بارداری

اگر فشار خون بالا در بارداری تا بعداز ۲۰ هفته از بارداری همچنان ادامه یابد، عوارض جانبی در پی خواهد داشت. پره کلامپسی نیز میتواند ایجاد شود. این شرایط میتواند سبب آسیب های جدی در اندام های فرد شامل: مغز و کلیه ها شود. پره کلامپسی بعنوان مسمومیت بارداری و فشار خون القا شده در اثر بارداری نیز شناخته می شود.

پره کلامپسی اگر همراه با صرع باشد، ممکن است سبب ایجاد غش و بیهوشی در زنان باردار شود که این حالت حتی گاهی می تواند کشنده باشد.

اختلالات جنسی و بیماری قلبی

در طول مراقبت های پیش از تولد مانند ویزیت های منظم توسط پزشک، باید برخی از علائم پره کلامپسی را بتوان تعیین کرد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

– وجود پروتیین در نمونه ادرار
– ورم غیر طبیعی دست و پا
– سردردهای مداوم

فشار خون بالا در بارداری در میزان رشد کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود که در نتیجه آن کودکی با وزن کم بدنیا خواهد آمد.  جدایی ناگهانی جفت ( یک موقعیت اورژانسی که در ان جفت بطور زودرس از رحم جدا میشود)، تولد زودرس ( که بعنوان تولد زودتر از ۳۸ هفتگی تعریف میشود) و عمل سزارین از دیگر عوارض فشار خون بالا در حاملگی است.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اریا شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون از اینکه وقت میذارید آقای دکتر عزیز من هفته ۲۴ بارداری هستم و ب دلیل کنترل فشار روزانه مصرف روزانه متیل دوپا رو دکتر برام تجویز کردن و همچنین آسپرین ۸۰و استفاده میکنم بارداری اولم ب دلیل فشار بالا و دفع پروتین ۳۵ هفته زایمان کردم و این موضوع توی این بارداری منو مضطرب کرده و اینکه چ غذایی رو شب بهتر میتونم مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام غذای کم نمک و کم چربی استفاده کنید و با متخصص تغذیه مشورت کنید
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سه روز پیش دو عدد قرص مترونیدازول خورده بودم و 3 ساعت بعدش یادم نبود مشروب مصرف کردم الان سه روزه کاملا گیجم و حالت تهوع و سرگیجه چوری که انگار کل سیستم بدنم میخاد متوقف بشه شب ها تو پاهام لرزش دارم تورا خدا جوابم بدید کمکم کنید دکتر دوبار رفتم امپول تقویتی و قرص ارامبخش و اندانسترون و سرم و کلی چیز ولی بی فایده همش احساس گیجی دارم و حالت تهوع
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر مینا جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر همش دلشوره دارم و میخام از حال برم حس میکنم نفسم میخواد بگیره استرس و دل پیچه و دلشوره
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من هر زمان بدون این کار استراحت کنم فشارم بعضی وقتی تا ۱۶ روی ۱۰ نشون میده ولی زمانی که ۵ الی ۱۰ مین استراحت میکنم میاد ۱۳ روی ۸ یا حتی پایینتر ولی صبح فشارم ۱۰ تا ۱۲ هست پیش دکتر میرم فشار میگره بعضی وقتی نرمال بوده ولی بعضی وقتی بهم استرس وارد میشه میره بالا سن ۲۴ سال وزنم نرمال هست خواستم‌بودونم باید دارو مصرف کنم ممنونم از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   باید در درجه اول اضطرابتون  را درمان کنید و

   بعد هولتر فشار ببندید و اگر فشارخون در اکثر موارد بالا بود باید داروی فشار شروع شود و از نظر علل ثانویه بررسی شوید و اگر فشار نرمال بود که نیاز به کار خاصی نیست

 • تصویر کاربر قربانی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من فشار خون داره یه چند روزی هست فشارش نامیزون شده یا 16یا 17هست داروشم به این صورت هست که شبها یه قرص والسارتان 80 ویه نصف کارودیلول6/25 مصرف میکنه وصبحا فقط یه نصف کارودیلول 6/25 میخوره لطفن من راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   والزارتان  را هر ۱۲ ساعت استفاده کنند

 • تصویر کاربر عصمت جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من خانمی ۳۴ ساله و ۴ ماهه باردارم و سردرد های شدیدی دارم و فشار خونم که جدیدا گرفتم ۱۲ / ۹ هست. بنظر شما چه دارویی مصرف کنم که ضرری برای من و جنین نداشته باشه. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   فشار خون در بارداری چیز بسیار مهمی است

   حتماً باید از نظر پروتئین در ادرار هم بررسی بشید

   باید فورا به متخصصتون مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر