داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

انالاپریل- کاپتوپریل- لوزارتان و والسارتان

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  استاد گرامی سلام
  سال نو مبارک،

  من پدرم (۵۴ ساله) ۶ ماه پیش دچار MI حاد شدن و استنت دارن و EF شون‌ طبق آخرین اکو ۳۰ بوده؛ دچار هیچ علایمی نیستن و ادم هم ندارن.
  نکته ای که هستش فشار سیستولیکشون ابتدا روی بازه ۹ بود و الان روی ۱۰.۸ تا ۱۱ با مصرف دارو ها (کاروادیلول و لوزار) ثابته؛ می خواستم بدونم با توجه به اینکه AHA فشار سیستولیک تارگت و پیشنهادی رو برای بیماران نارسایی قلبی ۱۳ در نظر گرفته ایشون توی ریسک نیستن؟ لازم به ذکر هستش که فقط HFrEF هستن و بطن راست از لحاظ سیستولیک و دیاستولیک مشکلی نداره و مشکلی دریچه ای یا موارد دیگر ندارن.

  داروهای فعلی کاروادیلول (صبح و شب یکی)، لوازر (صبح و شب نصف)، آترواستاتین ۲۰، پلاویکس و آسپرین هستش (اسپیرنولاکتون به دستور پزشک از آبان ماه قطع شده)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 5 روز پیش)
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم فشار طبیعی در واقع سلامتی کدوم بخش از عملکرد قلب رو شامل میشه و اینکه آیا بیماری قلبی مثل گرفتگی دریچه یا امثا تاثیری بر فشار خون دارد؟ مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   عروق بزرگ

   گاهی بله

  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   ببخشید آقای دکتر منظور از عروق بزرگ کدوم عروق هستند؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   آئورت

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آسیه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین .
  من دوماهی میشه فشارم رو 15 هست و اصلا پایین نمیاد .
  حتی بعد از مصرف قرصهایی اعم از:
  آتنولول50 و ASA80 و لیپوفیکس 20 که بعد از انجام اسکن قلب(نتیجه :گرفتگی رگ استرسی بود) برام توسط دکتر تجویز شد .
  اول میترال و لوزارتان داده بودند بهم نساخت . الان پس از نصرف این ها معده در گرفتم و میزنه پشت سینم درد میکنه و حالت تهوع و ضعف دارم مدام...
  به خاطر ویروس کرونا دکتر گفت بهتره به بیمارستان مراجعه نکنید گفت فضای بیمارستان آلوده هست و اینا...
  ممنونم که راهنمایی میکنین .
  خداخیرتان بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام آملودیپین ۵ روزی یک عدد استفاده کنید برای درمان اضطراب بعداً به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر قرص لوزارتان50 یکی صبح یکی شب داده برای فشار املودیپین هم داده بود ولی فشار روی9و6 بود همیشه املودیپینو قطع کردیم بازهم پایین بود فشار لوزارتانو میتونم نصف صبح نصف شب بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   بله میتونید

  2. تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام دکتر ممنونم ی سوال دیگه هم دارم پدرم ۵۷ سالشه میگه قلبم حس میکنم سوزن فرو میکنن هر دوروز یکبار اینجور میشه دکتر هم رفتیم اکو داد گفتن سه تادریچه شله میتوه از شلی دریچه باشه میگه تقریبا از جوانی این جورم حس میکنن سوزن فرو میشه تو قلبم یا احتمال داره از گرفتگی عروق باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام پاسخ این سوال شما داده شد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  وزن ۹۶ ، قد ۱۸۳ و سن ۲۶ ساله ،
  جناب دکتر من ۶ ماه فمیدم فشار خون دارم تمامی ازمایش خونم نرمال و اکو قلب پیشرفته انجام دادم عالی بوده و سونگرافی شکم و لگن دادم خوب بوده پدر و مادرم فشار خون ندارن ولی مادر بزرگم در سن بالا فشار خون گرفته ، حتی زمانی که پیش دکترهای عمومی میرفتم فشارمو میگرفتم میگفتن فشار خونت میره بالا به خاطره استرس و هیجان زیادی همش بهم قرص اسنترا یا پراپرانول ۱۰ میدادن ولی من مصرف نمیکردم ولی زمانی که پیش دکتر متخصص رفتم فشار ازم گرفت دید فشارم روی ۱۶.۵ روی ۱۰.۵ هست گفت فشارت بالا ولی ناگفته نمونه من زمانی که کسی از ازم فشار میگره انقدر حالم بعد میشه که نمیشه توصیف کنم حتی بهم دکتر یک هولتر ۲۴ ساعت داد ولی تو ۲۴ ساعت انقدر استرس دادشتم که از استرس حتی ۱ ثانیه هم خوابم نبرد و دائما در حال راه رفتن بودم که میانگین ۲۴ ساعت هولترم شد ۱۵۳ روی ۸۵ زمانی که استرسم زیاد میشه قلبم انقدر ضربان میگره که زیر ۱۱۰ ضربان قلم نیست ولی پیش دکتر روان پزشکم که رفتم گفت تو فشار خون نداری همش به خاطره اعصابت و استرس زیاد هست دچار بیماری پانیک هستم تقریبا ۱ ماه بود قرص های اکسفورج ۵/۱۶۰ خارجی مصرف میکنم ولی خود سر قرص هامو قطع کردم چون دیدم فشار طبیعی شده ولی یک بار دیدم فشارم از استرس بالا رفته روی ۱۶۵رروی ۱۰.۵ الان باز دارم این قرص های ۳ ماه دارم استفاده میکنم ولی خودم خود سر کردمش نصف ولی فشار خونم بیش از از ۱۲ روی ۸ نیست ولی هر زمان از خواب بلند میشم چون استرس ندارم تالا نشده بیشتر از ۱۲ روی ۸ باشه به نظر شما جناب دکتر باید چی کار کنم دوست ندارم که قرص های فشار خون از این سن بخورم ولی دکتری روان پزشکم میگه اصلا لازم نیست قرص فشار بخوری ولی اعتماد نکردم‌میخواستم‌نظر شمارو بدوننممم با تشکررررر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده سد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر