داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

انالاپریل- کاپتوپریل- لوزارتان و والسارتان

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

داروهای مجاز فشار خون در بارداری
3.5 (70%) 4 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرpinktada سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام در طرح غربال گری فشار خون اندازه فشار 16 روی 10 بود پزشک لوزار 25 روزی یک عدد تجویز کرده چهار روز است که مصرف می کنم فشار خونم در منزل 13 روی 9 هست ولی در محل کار بیشتر می شود احساس می کنم فشار ماکزیموم اقر داشته قرص ولی فشار مینیمم همچنان 9 تا 10 هست داروی دیگیری تجویز می کنید یا باید صبر کنم و مدت بیشتری لوزار را مصرف کنم تا ببینم نتیجه چه می شود؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   یک عدد صبح نصف شب استفاده کنید

  2. تصویر کاربرpinktadaدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام مجدد آیا آملو پرس را تجویز می کنید در کنار لوزار
   اگر تجویز می کنید چه دوزی در کنار لوزار مصرف کنم و آیا همزمان مصرف شوند مشکلی دارد؟
   ممنون از لطف شما
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)

   فعلا نه

  4. تصویر کاربرpinktadaدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)
   ممنون آقای دکتر که وقت می گذارید و به سوالات بیماران پاسخ می دهید
   پیرو کامنت های بالا همینکه از منزل بیرون می روم سر کار یا ... حتی استرس خاصی هم بجز استرس فشار بالا ندارم عدد فشار تغییر می کند ولی در حالت منزل همان حدود ۱۲/۵-۱۳/۵ روی ۸/۵ تا ۹/۵ است فعلا هم لوزار ۲۵ شبی یک عدد مصرف می کنم و بنا به توصیه شما نصف دیگر را هم اضافه خواهم کرد
   ممنون از لطف شما انشالله پاینده باشید
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   خواهش میکنم

  6. تصویر کاربرpinktadaسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   ببخشید آقای دکتر سوال آخرم
   معمولا قرص های فشار خون مانند همان لوزار ۲۵ که من مصرف می کنم چند روز بعد از مصرف اثرات درمانی خود را آشکار می کنند بعبارت دیگر چند روز بعد از اولین مصرف باید انتظار داشته باشیم که این دوز یا این قرص توانایی کنترل فشار را داشته است؟
   سپاسگزارم
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   حدود سه هفته

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرtanazhomayon دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر محترم خسته نباشید آقای دکتر مادرم 59 سن داره سابقه ی چربی و فشار خون.... آسپرین و متورال و کلونازپام و قرص چربی که اسمش و یادم رفته مصرف میکنه... حدود یک هفته ای هست فشارش یا 18 رو 11 یا 20 رو 11 و فقط میگه کاسه ی سرم داره میسوزه و اصلا هم دکتر نمیره... آیا ایشون مستعد سکته هستن یا نه البته در طول روز با مصرف 3 تا قرص متورال یا لوزار 25 فشارش رو میرسونم به 17 رو 11 ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم...
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   لوزارتان هر دوازده ساعت دو عدد مصرف کنند

  2. تصویر کاربرtanazhomayonدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)
   ممنون بابت تمامیه جواباتون و محبت بی دریغتون🙏🙏🙏🙏
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 5 روز پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرسمیرا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. ممنون بابت راهنمائیتون.معجون سیر و لیمو برای فشار خون تاثیری دارد یا نه.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلتم

   خیر تاثیری نداره

 • تصویر کاربررها جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض تشکر
  آقا و سن من 45 سال هست تقریبا بطور غیر مداوم با دستگاه فشار سنج دیجیتال فشارم را که در منزل چک می کردم حدود 13 و نیم روی 8 بود ولی سه روز پیش که برای کاری مراجعه به درمانگاه داشتم فشار 16.6 روی 10 بود مراجعه به پزشک داشتم قرص لوزار 25 روزی یک بار تجویز کردند البته هنوز 2 روز شده که مصرف را شروع کروه ام دو سوال دارم
  1- چند روز باید از مصرف قرص لوزار بگذرد ببینم فشارم کنترل شده یا خیر که بعد دارو را عوض کنیم
  2- دلیل اختلاف فشار داخل منزل با درمانگاه چی می تونه باشه آیا امکانش هست دستگاههای خانگی دیجیتال فشار را کم تر از واقعیت نشان دهند؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   بهتره دارو رو قطع کنید و هولتر فشار ببندید

   چون با بک بار فشار بالا نمیشه گفت کسی فشار خون داره

 • تصویر کاربرسمیرا جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.همسر من ۳۶سالشه.کبد چرب داره و اضافه وزن از ناحیه شکم.یکسال میشه متوجه فشار خون بالا شدیم و متخصص داخلی قرص لوزار ۲۵ دادن دوعدد.صبح و شب.با اینحال بازهم فشارش ۱۴تا۱۵میشه.آدم پر استرسی هست.م منون از راهنمائیتون.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   هیدروکلرتیازید نصف صبحه اضافه کنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر