داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

انالاپریل- کاپتوپریل- لوزارتان و والسارتان

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرحی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر 59ساله هس به تازگی عمل انسداد روده انجام داده ۳ماهی هس دیالیز میشه و حین اون افت فشار پیدا میکنه حتی به ۵هم رسیده چه کار باید کنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 2 روز پیش)
   سلام تمظیم نحوه دیالیز با ماخصص نفرولوژیست هست . مثلا بگن که مایع کمتر گرفته بشه
 • تصویر کاربر فرزانه دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت
  پدر من 80 سال دارن و يك ماه پيش دچار Inferior MI شدن و استنت براش در رگ RCA گذاشته شد . از قبل سابقه فشار خون حدود 14 تا 15 داشتن و فشار دياستولي خوب بود ولي مصرف منظم دارو نداشت. داروهايي كه الان مصرف ميكنه پلاويكس آسپرين لوزارتان 25نصف صبح نصف شب متورال 50 نصف صبح نصف شب رزرواستاتين بعد از شام پنتوپرازول قبل از صبحانه و تامسولوسين براي پروستات هست .مشكلي كه دارن سرگيجه وضعيتي مو قع برخاستن از جا هست وفشارهاشون بين 10 تا 11 و نيم و دياستول بين شش و نيم تا هفت و پالس قلبي 57 تا 63 هست نظر دكترش اين بود كه لوزارتان رو فقط صبح ها بديم ولي با توجه به فايده لوزارتان در پيشگيري از سكته مجدد آيا نظرشون و كم كردن لوزارتان صحيح هست ؟ و اينكه علت اين عارضه ميتونه به خاطر تامسولوسين و افت فشار ناشي از اون باشه ؟ ممنونم از پاسخگويي
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بله لوزارتان کم بسه. تامسولوسین هم میتواند ارتواستاتیک هایپوتنشن بده
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  47 سال سن دارم و مدتی است که فشار خون بالا دارم .البته حدود 9 ماه پیش به مطب شما مراجعه کردم نوار و اکو و آزمایش خون من را ملاحظه کردید. LDL بطور حاشیه ای بالا بود بقیه موارد نرمال. البته از قبل بخاطر فشار بالا روزانه یکعدد بیزوپرولول 2.5 مصرف میکردم که شما هم آن را مجدد تجویز کردید. اما مدتی است که در طول روز و موقع نشستن و یا استراحت بی دلیل منقلب شده و احساس اضطراب میکنم و ضربان قلب همراه با درد خیلی خفیف میشود که همین مسئله باعث منقلب شدن و عرق سرد و اضطراب و گاها بی حوصلگی میشود.لازم به ذکر است که هیچ دردی در ناحیه قفس سینه و یا پشت ندارم. حتی در حین فعالیت و یا ورزش هیچگاه این حالت به من دست نمیدهد. امکان دارد مربوط به نوع قرص فشار و یا مشکلات تیروئید باشد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بنظر حملات پانيك هست، ميتونين تري فلوپرازين يك ميلي گرم استفاده كنيد
 • تصویر کاربر رستم چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من دچار بیماری ectasis کرونر هستم مادرزادی . سالهاست داروهایی که مصرف میکنم عبارتند از روزانه

  ۱۰۰ میلی گرم لوزارتان
  ۱۲.۵ میلی گرم هیدروکلرتیازید
  ۱۰ میلی گرم املیدوپین شبها
  ۱۰۰۰ میلی گرم متفورمین
  ۱۶۰ میلی گرم دارید

  تلاش کردم این داروها را با کاپتوپریل جایگزین کنم ولی فشار خونم شدیدا افزایش پید ا کرد.

  حداقل فشارخون من ۱۴ روی ۱۰ می باشد البته گاهی هم روی ۹ .

  لطفا راهنمایی کنید چگونه فشار خونم را پایین بیاورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام داروهای ترکیبی مثل لوزارتان اچ اور بهتری نسبت به مصرف جداکانه این داروها داره
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  چند سالی است که مبتلا به فشار خون هستم وقرص والساکور ۸۰ روزی دوعدد میخوردم اخیرا فشارم۱۶ روی ۱۰ بالا رفته بود که دکترم اسپیرو نولاکتون ۲۵ اضافه کرد حدود یکماه خوردم دوباره که دکتر رفتم فسارم بالا بود دکتر علاوه بر قرصای قبل املو بر ۵ اضافه کرد چندروزی که خوردم بافشارسنج بازویی درخانه گرفتم ۹ بود ترسیدم فشارم افت کند اسپیرو نولاکتون را حذف کردم حالا بعداز یکماه فشارم در خانه صبحها ۱۰ یا ۱۱ روی ۸ الی ۸/۶ میباشد.و شبها تا ۱۳ روی ۹ هم رفته .ایا باید اسپیرو نولاکتون را همراه قرصای دیگه بخورم یا فشارم خوب است؟در ضمن هم فشار سنج بازویی امرون m6دارم هم مچی بیورر ولی فشار سنج مچی ۲الی ۳درجه بالاتر نشان میدهد کدام دقیقتر است ؟ واینکه پارسال تمام آزمایشهای کلیه رنین والدرسترون وسونو گرافی انجام دادم سالم بود
  هولنر فشار هم بستم .ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام فعلا همین داروها کافیست امرون بهتره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر