داروهای مجاز فشار خون در بارداری

داروهای مجاز فشار خون در بارداری

داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دكتر بنده چكاپ قلب انجام دادم مشكلی نداشتم همینجوری چكاپ كردم دیگه گفتن یه طرف یه گوشه قلبت خوب پمپاز نمیكنه نمیدونم یعنی چی دیگه گفتن شاید عروق كرونر باشه وقرص بیزوپرولول۲/۵وقرص اسپیرونولاكتون۲۵میلی گرم داد استفاده كنم البته فشارم همیشه روی۱۳یا۱۴روی۸یا۹هست ولی استرس میگیرم میره بالا بعد یه ساعت میاد پایین میخاستم بدونم قرصا استفاده كنم چكار كنم.ممنونم.ظاهرا مشكلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   داروها را استفاده کنید و اگر اکویی دارید تصویرش را بفرستید که ببینیم
 • تصویر کاربر معدی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دكتر من آزمایش چربی خون دادم تری گلیسیرید209بود.HDL 32بود.LDL 44بود.كلسترول118بود.قرص روپیكسون۵ هرشب یكی میخورم.ایا نیاز به داروی دیگه است.ایا نیاز هست هر شب قرص ا اس ا ۸۰بخورم.راهنمایی بفرمایید چكار كنم.برای اینكه دچار گرفتگی عروق نشم چكار كنم چی بخورم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   نه همین داروهای فعلی کافی هستند و سه ماه بعد مجدد ازمایش بدهید
 • تصویر کاربر جاال دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  مادرم نارسایی دریچه مبترال داره ، کلیه هم مقداری کم کار هست..
  کراتین خون ۲.۵ هست...
  قرص والزومیکس ۵/۸۰ صبح و شب میخوره
  کترودیلول ۶/۲۵ نصف صبح نصف شب میخوره
  پرازوسین ۵نصف صبح نصف شب میخوره...
  اما فشار خونش پایین نمیاد اصلا به ۱۵ نمیرسه..
  فشارخونش همش ۱۹ ، ۲۰ هست خیلی نگرانم
  یعنی دارویی وجود نداره که فشارخونو بیاره پایین...
  دست راستش هم ورم کرده ....
  سابقه دیابت هم داره....
  تحرک نداره بخاطر اینکه قبلا زمین خورده بود پای چپش مشکل داره.....
  یک ماه پیش آزمایش خون داد کم خونی هم داره...
  با این همه دارو که مصرف میکنه فشارخونش نمیاد پایین ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   چرا پایین که خواهد امد ولی در بیماران کلیوی سخت تر فشار خون ممکن است کنترل شود به نظرم باید یک بار حتمن متخصص کلیه هم نظر بدهد
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  40 سالمه و 2 سالی است که برای درمان فشارخون ( بدون علت) بالایم ،انالاپریل 5 - 1/2 و متازیرو 47.5- 1/2 به صورت دو بار در روز استفاده می کنم. قصد باردار شدن دارم می خواستم بدونم برای بارداری باید داروهایم را عوض کنم یا نه و اینکه چه دارویی باید استفاده کنم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله حتمن باید داروها تغییر کند قبلش باید یک متخصص قلب ببیند و اکو کند
 • تصویر کاربر حمیده شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب آقای دکتر نجفی بزرگوار، من روزها فشارم بهینه نشون میده شبها هم ۱۰.۵ و ۱۱نشون میده ولی نصف شب احساس گرمی و درد در آهیانه سرم میکنم کلا بی خوابم پیشنهاد شما چیه؟ممنون از لطف تون.البته با مصرف دارو هایی نورتیریپترینو متورال و امولودیپین و آسپرین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک بار نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر همایون شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکترحدودیک هفته پیش خدمت شمارسیدم برای فشارخون بالا قرص آتنولول۵۰تجویزکردیدروزی ۲عددالان سردرشدیددارم وفشارکه گرفتم ۱۲روی ۶ بوده قراربوده سه هفته دیگه خدمت شمابیام حالابه نظرشماچکارکنم قرص روکم کنم یابه همون روال ادامه بدم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نصف اتنولول بخورید صبح و شب
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۵۶ ساله هستم. یک ساله دچار فشار خون بالا شده‌ام و لوزارتان ۲۵ مصرف میکنم. روزی یکی. نصف شب و نصف روز. چون مدتی فشار مینیمم ‌ام اغلب بالاتر از ۹ بود، دکتر گفت صبح‌ها نصف لوزارتان اچ بخور و شبها همون لوزارتان ساده. الان که حدود ده روزه این کار رو انجام میدم، فشارم به طور متوسط ۱۰ روی ۷ است. گاهی سردرد دارم و گاهی نه. آیا می تونم دوز داروم رو کم کنم و فقط صبح ها لوزارتان اچ رو مصرف کنم و شب رو حذف کنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   بله اشکالی ندارد
 • تصویر کاربر ملوک پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  عرض سلام
  مادر اینجانب ملوک کلهر ۷۴ ساله از بیماران جنابعالی می‌باشد ، ایشان فشار خون دارند و با تجویز شما از قرص های لوزارتان ۲۵ صبح و شب هر نوبت یک عدد ، و املو پرز ۵ در هنگام ظهر یک عدد استفاده می‌کنند و فشارشان تا هفته گذشته نرمال بود ۱۲۰ روی ۷۰
  از هفته گذشته فشار ایشان متغیر شده ، صبح ناشتا ۱۴/۸ روی ۸ و ظهر ها و در هنگام شب ۱۵ روی ۸/۲
  البته ایشان به صورت مرتب روزانه دو بار حدودا یک ساعت ورزش انجام می‌دهند . ولی در هفته اخیر به خاطر آلودگی هوا بیرون نرفتند که خیلی روی روحیه ایشان اثر گذار بوده است، قدردان شما می‌باشم اگر راهنمایی بفرمایید
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   خیلی با این فشارها نیاز به تغییر دوز دارو نیست اگر فشار از شانزده بالاتر رفت اطلاع بدهید که دارویشان را تنظیم کنیم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من همونم که ۲۰ سالشه فشار اش بالا آقای دکتر فشارم همش به سمت بالا ۱۶ ۱۷ هستش الان یه ۲۰ روزی هستش قرص سینومیکس میخورم ولی دوباره فشارم بالا میره اول تپش قلب نا منظم هم داشتم حالا قرص زیپرول ۲/5 هم استفاده میکنم هولتر فشار خون و تست ورزش و نوار قلب و اکو هم گرفتیم آقای دکتر میگویند قلب ات خدارو شکر سالمه ولی فشار خونم کنترل نمیشه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   هیدروکلروتیازید نصف قرص اضافه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  پسری ۲۵ ساله هستم.
  به دلیل فشار خون به دکتر قلب مراجعه کردم.
  اکو و نوار قلب گرفتن. گفتن مشکلی نداره.
  فشارم تا ۱۷ هم میرفت.
  دکتر قرص آملودیپین ۵ دادن و گفتن هر ۱۲ ساعت بخور.
  ولی بازم هم فشارم روی ۱۴ یا ۱۵ هست.
  به نظرتون باید چیکار کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   لوزارتان اچ نصف قرص به داروها اضافه کنید
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر