داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

[avg] ([per]) [total] رای[s]

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام با تجویز پزشک قلب قرص متورال را الان دو روز هست که مصرف میکنند اما سردد دارن و ضربان قلب نسبت به قبل از مصرف قرص متورال بالاتر حدود ۹۵ شده است لطفاً راهنمایی بفرمایید برای تسکین سر درد میشه استامینوفن مصرف کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   بله استامینوفن استفاده کنند ولی اگر سردرد ادامه یافت به متخصص قلب خود برای قطع دارو مراجعه کنند
 • تصویر کاربر شهروز پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر ۴۶ ساله هستم و حدود ۱۰ سال فشار خون همراه غلضت خون دارم ۵ سال با فشار خون مبارزه میکنم ولی نتونستم مهار کنم ولی غلظت از ۲۰ به ۱۷ آمده با اهدا خون وحجامت لطفا راهنمایی میخواستم در مورد فشار .ممنون از وقتی برای ما مگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   باید برای فشارخون دارو استفاده کنید تا تنظیم شود
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر بنده ۳۱ ساله هستم، هشت ماه پیش بعد از تجربه حملات اضطراب شدید و بالا رفتن فشار خون تا ۱۶ که البته فقط یک مرتبه بود، اکو و نوار قلب و نصب هولتر فشار خون انجام که مشکل خاصی دیده نشد. از همان موقع سیگار را ترک کردم و برای استرس شدیدی که دارم آسنترا مصرف میکنم. در حال حاضر صبح ها فشارخونم بین ۱۰ تا ۱۱/۵ و در طول روز اغلب ۱۲ تا ۱۳ نهایتا ۱۳/۵ است. مشکل بنده ترس از بالا رفتن فشار و حمله قلبی در حین کار و فعالیت است. مثلا نیم ساعت پس از ورزش فشارم را اندازه میگیرم و عدد ۱۴ تا ۱۵ است. و حدود ۲ ساعت زمان میبرد تا فشار به محدوده نرمال برگردد. آیا این شرح حال نشان دهنده مشکلی در سلامتی بنده است؟ خواهشم از شما این است که محدوده طبیعی فشار حین فعالیت های جسمی و پس از اتما فعالیت را شرح دهید. بسیار از شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   فشارتان خوب است و نیازی به دارو ندارید و طبیعی است که بعد ورزش فشار بالا برود توصیه می شود حتما درمانی برای استرس خودتان انجام بدهید
 • تصویر کاربر سپهردوست پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  من کرونا داشتم ۶ عدد رمدسیویر زدم الان پی سی ار منفی هست فشارم ۱۱ رو ۵/۵ هست قرص فشارخون والساکور ۸۰ نصف صبح میخورم و متورال ۵۰ نصف صبح و نصف شب اسپرین یک عدد صبح و پردنیزولون ۵ یک عدد صبح و یک عدد شب ایا برای فشار خون ادامه بدم قرص ها رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   حتما ادامه بدهید و قطع نکنید چون فشارتان بالا خواهد رفت
 • تصویر کاربر akram پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر من ۳۳ سالمه فشار دارم قرص لوزار ۲۵ و کارودیلول ۱۲،۵ میخورم یک هفته اس واکسن سینوفارم زدم بعد واکسن فشار من از ۹ رو ۷ بالاتر نمیاد ، سوالم اینه که مشکلی ایجاد شده ؟ چون من مخصوصا مینیمومم بالاس الان هم خود فشار پایین اومده هم مینیمم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   میتواند بخاطر واکسن باشد تا زمانی که احساس کمید حالتان بهتر شده می توانید دوز داروهایتان را نصف کنید
 • تصویر کاربر فرهمند چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من بیمار شما هستن سال پیش انژیوپلاستی کردن در بیمارستان قلب گرفتگی عروق داشتن و دو تا استنت دارن.الان یک ساله داروهای پلاویکس و اسپرین و نیتروگلیسیرین و متورال و والزارتان و اتورواستاتین مصرف میکنن.
  میخواستم بپرسم با توجه به شرایط ایشون مشکلی نداره که واکسن استرازنکا بزنن؟چون شنیدم که عوارض زیادی داره این واکسن
  ممنون از وقتی که گذاشتید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   حتما بزنند بهترین واکسن است
 • تصویر کاربر رحمت چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  امروز ۱۰ ام بیماری کرونا میباشد بیمار با فشار بالا و فشار خون و اکسیژن پایین (۹۰)و عدم اشتهای شدید همراه با عرق سرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   برای فشار باید دوز داروها بیشتر بشود ولی برای وضعیت کرونا بهتر است با یک متخصص عفونی مشورت بشود که درمان مناسب شرایط تجویز گردد. لوزارتان دو بار در روز استفاده شود
 • تصویر کاربر Zohre_khb پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر گرامی وقت بخیر

  ببخشید مادر من متولد 34 هستن و قبلا فشار خون رو کنترل نمیکردیم، و آخرین بار پنج سال پیش بود که فشارخون 13 بود.
  ولی دوسه روزی هست که دستگاه فشار خون خریداری کردیم،
  و فشار مادرم 18 روی 12 هست.
  و قبلا هم سابقه هیچ بیماری نداشتن.
  و همیشه سعی میکردن رژیم غذایی را رعایت کنن و حتی هر روز با غذا سیر مصرف میکنن.
  با توجه به شرایط کرونا اومدن به تهران سخت هست.
  خواهشمندم در صورت امکان برای کنترل فشار بالا راهنمایی بفرمایید.

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است دستگاه درست نباشد در یک درمانگاه بگیرید اگر بالا بود باید داروها تغییر کند
 • تصویر کاربر نجمه پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من هفته دهم بارداری هستم فشارم ۱۶هست یک هفته رفتم متخصص داخلی بهم قرص
  املودیپین ۵داد وبرای سوزش معده هم کپسول لانسوپرازول داد حالا میخوام ببینم این داروها برای بارداری مضر نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   املودیپین را قطع کنید متیل دوپا صبح و شب بخورید و حتما حتما به متخصص زنان خود در مورد این دارو اطلاع بدهید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  مدتیه فشارم افت شدید داره و ۹روی ۶هست.سردردهای مقاوم به درمان دارم گرفتگی و درد درگردن و کتف و درد در قفسه سینه و فشار روی قلبم و تو این مدتی که افت فشار دارم به فراوونی دارم طوری که نفس کشیدن برام سخت میشه حتی با سرم هم خیلی فشارم بالا نمیره نهایت۱۰رو ۷
  یرم سنگین میشه انگار یه بار صد کیلویی رو گردنمه گردنم طاقت نگه داشتن سرمو نداره موقع افت فشار ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   اکو کرده اید؟ اگر اکو سالم است جای نگرانی ندارد می توانید فلودروکورتیزون نصف قرص روزانه بخورید
  2. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خیر اکو نکردم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   یک بار اکو کنید اگر خوب بود بعدش دارو را شروع کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر