دکتر محمد حسین نجفی

داروهای مجاز فشار خون در بارداری

فشار خون نرمال در حاملگی می بایست چک شود چرا که فشار خون بالا در بارداری می تواند عوارض خطرناکی بر روی جنین داشته باشد. امروزه داروهای زیادی برای درمان فشار خون بالا در بارداری وجود دارند. اما از میان آنها بهترین قرص فشار خون در بارداری کدام است و به چه صورت باید مصرف شود؟

علت فشار خون بالا در اوایل بارداریفشار خون نرمال در بارداری

براساس تعریف انجمن قلب آمریکا فشار خون نرمال در مادران باردار ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه و یا پایین تر از آن است. چنانچه این عدد زیر ۹۰/۶۰  میلی متر جیوه باشد، تحت عنوان فشار خون پایین نامیده شده ولی اگر عدد فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، فشار خون بالای حاملگی نامیده می شود.

در حاملگی بیشتر فشار خون بالا دیده می شود تا فشار خون پایین!

فشار خون بالا در بارداریتعریف فشار خون بالای حاملگی

فشار خون بالا یعنی فشار بالاتراز ۱۴۰/۹۰ که در ۹۰ درصد این افراد هیچ علتی برای فشار خون بالا در بارداری یافت نمی شود. فشار خون بارداری از شایعترین علل مرگ و میر در میان مادران باردار است و باید جدی گرفته شود. افزایش شدید فشار خون می تواند فرد را در معرض عوارض آن مانند نارسایی قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و یا نارسایی کلیه قرار دهد. جنین نیز در معرض عوارض فشار خون بالا قرار خواهد داشت.

حمله فشار خون

فشار خون بالا در حاملگی هم برای مادر و هم جنین بسیار خطرناک خواهد بود. چنانچه فشار خون ۱۲۰  تا ۱۳۹  و یا دیاستول ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه باشد، مرحله پیش فشار خون نامیده می شود.

درمان فشار خون در بارداریدر مرحله اول فشار خون ۱۴۰-۱۵۹  و دیاستول ۹۰ تا ۹۹ می باشد. چنانچه فشار خون بالاتر از ۱۸۰ و دیاستون بالاتر از ۱۱۰ باشد حمله فشار خون نامیده می شود.

علت فشار خون بالا در اوایل بارداری

از هر ۳ مادر حامله یک نفر دچار فشار خون  بالا در بارداری خواهد بود. در چنین شرایطی یا مادر پیش از حاملگی مبتلا به فشار خون بالا بوده و حالا در حاملگی فشار بالاتر رفته و یا پس از حاملگی فشار نرمال داشته و حالا در اثر حاملگی، دچار فشار خون بالا در بارداری شده است. این افزایش فشار خون در حاملگی ممکن است پیش از هفته  ۲۰ حاملگی و یا بعد از آن رخ دهد.

عوارض فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا در حاملگی هم مادر و هم جنین را در معرض خطر قرار خواهد داد. برخی از این عوارض عبارتند از:

عوارض فشار خون بالا بر جنین– زایمان زودرس یعنی قبل هفته ۳۷ حاملگی

– نیاز به انجام سزارین

– اختلال در رشد جنین

– مسمومیت حاملگی

– اختلالات جفت

عوارض فشار خون بالا بر جنین

یکی از اثرات مستقیم فشار خون بالا بر جنین، جلوگیری از رشد متعادل جنین است. اغلب جنین بر اثر فشار خون بالای مادر، دچار عارضه عدم وزن گیری می شود که نتیجه آن تولد نوزاد با وزن پایین است. یکی دیگر از عوارض فشار خون بر روی جفت این است که چون جفت در مقابل فشار خون بالا مقاومت ندارد، گاهی از سطح رحم کنده می شود. در چنین شرایطی ادامه حیات وی به خطر خواهد افتاد.

عوارض فشار خون در حاملگیدیگر عوارض فشار خون بر روی جنین عبارتند از: اختلال در عبور اکسیژن از جفت و تولد زود رس. به همین جهت کنترل فشار خون مناسب مادر باردار برای متخصصین قلب و متخصص زنان،  اولویت زیادی دارد.

درمان فشار خون بارداری

اغلب مادران دچار افزایش فشار خون در حاملگی پس از زایمان، فشار خونشان نرمال می شود. ولی گاهی نیز فشار خون علی رغم زایمان، بالا می ماند که این مادران باید داروی ضد فشار خون خود را ادامه دهند. جالب است که براساس دستورالعمل مایوکلنیک، دادن شیر می تواند عامل مهمی جهت کاهش فشار خون پس از زایمان باشد. ولی باز هم باید فشار خون به خوبی توسط متخصص فشار خون درمان شود.

درمان فشار خون بالا در بارداری اغلب با محدود کردن نمک و استراحت کافی شروع می شود.

بهترین قرص برای درمان فشار خون بارداری

یکی از داروهای قدیمی که در درمان فشار خون بالا در بارداری استفاده می شود، متیل دو پا است. مادران باید بدانند مصرف برخی داروها در حاملگی جهت کنترل فشار خون ممنوع است. این داروها عبارتند از:

بهترین قرص درمان فشار خوندر حین حاملگی مادر باید به خوبی فشار خون خود را اندازه گیری نماید تا از ایجاد عوارض فشار خون بالا جلوگیری کند. پزشک ممکن است برای بررسی رشد جنین از سونوگرافی پی در پی استفاده نماید.

استفاده از آسپرین ۸۰ میلی گرم روزانه می تواند مانع افزایش بیشتر فشار خون در حاملگی و مسمومیت حاملگی شود و در نتیجه در درمان فشار خون بالا در بارداری مفید باشد.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

اولین اقدام برای کاهش ریسک عوارض فشار خون بالا در حاملگی ، جلوگیری از ایجاد فشار بالا است. توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی توسط پزشک معالج ویزیت شوید و میزان فشار خون پایه شما ارزیابی شود. چنانچه دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، حتما قبل بارداری، اقدام به کاهش وزن الزامی است.

سایر روش ها برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا عبارتند از:

– استفاده از رژیم غذایی مناسب در زمان حاملگی

– محدودیت در مصرف سدیم و نمک

ناهار برای بیماران قلبی– کنترل شرایط خطرناک پیش از حاملگی مانند دیابت

– اجتناب از مصرف الکل

ترک سیگار

– انجام ورزش منظم حداقل هفته ای ۳ بار

راههای کاهش فشار خون در بارداری

برای درمان فشار خون بالا در بارداری از درمان دارویی و غیر دارویی یا همان اصلاح شیوه زندگی استفاده می شود. به مادران باردار توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی را برای جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری انتخاب کنند. به مادران باردار توصیه می کنیم که از غذاهای کنسرو شده و فست فود ها اجتناب کنند. این غذاها به دلیل سدیم بالا و پتاسیم پایینی که دارند، به شدت در افزایش فشار خون نقش دارند.

ساندویچتوصیه اکید می کنیم برای درمان فشار خون بالا در بارداری از غذاهای تازه با حجم بالای فیبر مثل میوه جات و سبزیجات استفاده کنید؛ چرا که این مواد، به دلیل پتاسیم بالایی که دارند، از افزایش فشار خون در دوران بارداری جلوگیری می کنند. قبل از بارداری به مادران توصیه می شود (به خصوص مادرانی که مستعد افزایش فشارخون در دوران بارداری هستند) وزن خودشان را کنترل کنند، وزن خود را کاهش دهند و وزنی که در طی دوران بارداری هم می گیرند را حتما زیر نظر متخصص تغذیه بررسی کنند تا به میزان مجاز، دچار افزایش وزن شوند. در نظر داشته باشید که افزایش وزن بی رویه یکی از علل افزایش فشار خون در طی دوران بارداری است.

استفاده از برخی داروها در طب سنتی نیز گاهی اوقات می تواند باعث جلوگیری از افزایش فشار خون در بارداری شود؛ اگرچه نقش آن ها در متون علمی هنوز ناشناخته است.

بخش عمده درمان، درمان دارویی در کنترل فشار خون حاملگی است. کلاً مصرف داروها در دوران بارداری باید با احتیاط صورت بگیرد. برخی از داروها قطعاً بر روی جنین می تواند اثرات سوء داشته باشد که مادر حتماً باید از مصرف آنها اجتناب کند. این داروهای ضد فشار خون برای پزشکان قابل شناسایی هستند. اغلب از آن مطلع هستند و به مادر توصیه می کنند به اطلاع از بارداری، از مصرف آنها خودداری کنند.

داروی درمان فشار خون بارداریدر چنین شرایطی طبیعتاً مادر نیازمند داروهای جایگزین است. داروهایی که در دسترس پزشک قرار دارند، تقریباً محدود می باشند. داروهایی که باعث افزایش ادرار می شوند، اگر قبل از حاملگی استفاده شده اند، منعی در طی دوران حاملگی برای ادامه مصرف آن ها و کنترل فشار خون وجود ندارد. از جمله این داروها می توان به هیدروکلرتیازید، تریامترن اچ و فوروزماید اشاره کرد که مصرف آن ها اگر از قبل از حاملگی وجود داشته، مادر باردار می تواند در دوران حاملگی نیز آنها را ادامه دهد.

اگر مادر باردار داروهایی مثل کلسیم، از گروه کلسیم، مسدود کننده های کانال کلسیم مصرف می کند مثل آملودیپین، وراپامیل و یا دیلتیازم، مصرف این داروها هم در طی دوران بارداری خطری برای مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد و توصیه به ادامه درمان می کنیم. این داروها آنقدر امن است که حتی اگر مادر قبل از بارداری فشار خون نداشته باشد و در طی دوران بارداری دچار فشار خون بالا شود، می توانیم با این داروها فشار خون بالا در بارداری را کنترل کنیم.

بهترین قرص فشار خون بارداری

از جمله داروهای فشار خون که خیلی در زمینه درمان فشار خون بالا در بارداری مقبول است و به دو صورت تزریقی و قرص های خوراکی در دسترس پزشکان وجود دارد، متیل دو پا می باشد که از طریق عبور به سمت مغز مادر و تحریک بعضی از گیرنده ها باعث کاهش فشار خون مادر خواهد شد. تاکنون متیل دوپا در درمان فشار خون بارداری هیچ گونه عارضه ای نداشته است. هنوز هم بعضی از پزشکان علاقمند هستند که برای کنترل فشار خون از این دارو استفاده کنند. متیل دوپا قرص های ۲۵۰ میلی گرمی دارد که تا روزی ۳ عدد برای مادر ممکن است تجویز شود.

درمان فشار خون در بارداری با متیل دوپاهیدرالازین یکی دیگر از قرص های فشار خون است که در درمان فشار خون بالا در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی امنی است، نه باعث صدمه به جنین می شود و نه مادر! هیدرالازین با دوز مد نظر پزشک به صورت ۲۵ میلی گرم یا ۵۰ میلی گرم برای مادر تجویز می شود و بسیار در این زمینه موثر است.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص فشار خون و فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

2.4/5 - (15 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و تشکر از اینکه وقت گرانبهاتون رو در اختیار من گذاشتید من ۳۹ سال سن دارم بیست سال پرفشاری خون دارم در حال حاضر روزی یک عدد قرص متورال ۵۰ و یک عدد آملودیپین‌۵ مصرف میکنم و مشکلی ندارم یک ماه دیگه من ای وی اف میشم و جنین به رحم من منقل میشه آیا مصرف این دو قرص در بارداری ممنوع و اینکه میتونم قرص آملودیپین و متیل دوپا را از شروع بارداری در کنار هم مصرف کنم چگونه توی یکماه میشه قرصی رو قطع و قرص دیگری رو جایگزین کرد آیا کم کم قطع میشه یا یکباره با مثبت شدن تست بارداری قرص رو قطع کنم و قرص دیگری جایگزین کنم ممنون و سپاسگزارم از پاسخگویی شما پزشک ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   هیچ کدام از این دو قرص در باداری ممنوعیت ندارند ولی اگر متخصص زنانتان در مورد متورال احتیاط میکند می شود به جای آن متیل دوپا داد. هر وقت تستتان مثبت شد متورال را به یک روز در میان تبدیل کنید سپس بعد دو افته کامل قطعش کنید و به جایش از متیل دوپا استفاده کنید و حتما در طول بارداری تحت نظر باشید
 • تصویر کاربر ویدا شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۶ سالمه و حدود چهار سال است که روزی یک عدد قرص والسارتان ۸۰ به علت فشار خون بالا میخورم
  علت فشار خون بالای من ارثی است و هم اینکه کمی عصبی هستم و بالافاصله فشارم زمانی که ناراحت و استرسی میشم بالا میره
  برای بارداری دارم اقدام میکنم و بارداری اولم است دکتر قرص والسارتان منو قطع کرده و به جاش روزی یک عدد قرص آملوپرس ۵ و یک عدد قرص متازیرو‌ ۴۷/۵ (متوپرولول ) داده
  از زمانی که این قرص ها رو میخورم خیلی فشارم کم شده و همش بیحالم‌
  ایا در زمان بارداری این قرص ها مجاز هستن ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   بله اینها داروهای بسیار خوبی هستند و برای بارداری خطر ندارند. اگر افت فشار دارید املودیپین را نصف کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید قبل از بارداری خانومم دکتر برای کنترل فشار خون وقلبش قرص بیزوپرولول تجویز کرده بود الان که بارداره این قرص براش مضره یا منعی نداره؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ بهمن ۱( 1 هفته پیش)
   خیر مشکلی نیست مصرف کنند
 • تصویر کاربر آسیه پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من باردار هستم و بارداریم 20هفته هست فشارخون من روی 16هست بنظرتون چکار کنم اولین بارداریمه و وزنم زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   اولا حتما باید زیرنظر متخصص زنان و قلب فشارتان درمان شود و به هیچ وجه به تاخیر نیفتد. اکو هم لازم است. اما جز این بدانید که فشارخون حاملگی قابل درمان و کنترل است و بهتر است با ارامش و بی نگرانی زودتر پیگیر درمانش شوید
 • تصویر کاربر نوروزی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام من بیمارشما هستم قرص لوزاتن ۵۰ یک عدصبح ونصف غروب مصرف میکنم هفته قبل چک شدم همه چی خوب بود سوال من روز ۲۹ عمل پلک انجام دادم وقرص پردنیزون ۵۰ روزی ۱ مصرف کردم واین دوبار فشارخون من به ۱۵.۶ روی ۹.۵ بالا رفته نگرانم نظر سما برام خیلی مهمه لطفا درصورت امکان راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ مهر ۱( 4 ماه پیش)
   داروی عصر را هم بکنید یک عدد کامل جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب و احترام خدمت شما ببخشید سوالی داشتم و اون اینکه من ساکن شهر بیرجند هستم و چندروز هستش که فشارم نوسان دارند و قبلا با ۳نمونه دارو مرتب ۱۲روی ۸ بود درست ۶سال که دارو استفاده میکنم و ضمنا تقریبا ژنتیکی آدم عصبی ودرون گرا هستم و جدیدا که میبینم فشارم نوسان داره بمحض بستن دستگاه فشار در عرض چند ثانیه دچار استرس و تپش قلب میشم بفشارم بالا رو نشون میده درحالیکه اگه اینطور جریانی پیش نیاد هیچ نشانه ای ندارم وبعضا هنگام بیار شدن از خواب دهانم خشک میشه نه اینکه تشنه باشم و بعضی اوقات بهنگام پیاده روی و صحبت کردن داروهای فشارم لوزارتان ۵۰.پروپروانول ۴۰ وعرض سفید ۵میلی هستش چی پرس بمانم آقای دکتر راهنمایی لطفا .خیلی نگرانم ؟باسپاس .علیرضانجفی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   الان با این توصیفات من صلاح نمیبینم دارویتان زیاد شود بهتر است از همین داروها استفاده کنید و از گرفتن مکرر فشارخون پرهیز کنید
  2. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۲ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   باسلام وعرض ادب و احترام خدمت شما ببخشید آقای دکتر باتوجه به توضیحات من اگه محبت کنید و دارویی بصورت موقتی جهت تکمیل درمان برای اظطراب تجویز نمایید ممنون میشم .بیرجندشهر کوچکی هستش و محدود وزیاد پزشکان حاذق نیستن؟ممنونم از لطف تون.علیرضانجفی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   بهترین و کم عارضه ترینش کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم است
  4. تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   سلام.وممنونم خداخیرتون بده روزی چند عدد مصرف کنم؟ بطور معمولش خیلی بزرگواری فرمودید دیگه مثل قرصهای فشارخون همیشگی هستش آقای دکتر؟🙏🙏🙏❤❤❤❤❤❤❤😔😔😔😔
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 4 ماه پیش)
   نه میتوانید زمانی که بهتر شدید قطعش کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر کوثر سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام اگر فشار خون مزمن داشته باشیم ولوزارتان مصرف کنیم وندانیم که باردار هستیم تا یک ماه مصرف کرده باشیم چک کار باید کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   کار خاصی در این مرحله نمی شود کرد دارو باید سریع تر فطع شود
 • تصویر کاربر بیک شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سال ۱۴۰۰ در مراجعه به آقای دکتر نجفی قرص لوزارتان H به میزان نصف قرص تجویز شد، در اوایل سال ۱۴۰۱ بعد از مراجعه مجدد به ایشان مصرف قرص مذکور به چهار برابر (روزانه دو قرص کامل) تجویز شد
  علت؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   حتما فشارها کنترل نبوده
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدآقای دکترمن مریض خودتون هستم قرص لوزارتان ۲۵هر۱۲ساعت بهم دادین باقرص بیزیوپرول ببخشیدالان فشارم همیشه بالای ۱۳هستش میخواستم بپرسم اشکالی نداره صبح هابه جای لوزارتان ۲۵ لوزاتان ۵۰بخورم شبم ۲۵ ممنون میشم پاسخ بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   مشکلی نیست فقط مراقب افت فشار باشید
 • تصویر کاربر مرادی شنبه ۸ مرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام مادرم خانومی ۷۲ ساله با فشار خون متوسط روو به بالا و نارسایی قلبی EF 35% سابقه عمل قلب باز پیوند ۳ رگ
  سر تنظیم دارو کنترل فشار و داروی کمک به نارسایی قلبیشون خیلی اذیت شدیم
  لیست داروهای که خدمتتان به همراه پرونده عمل جراحی و اخرین اکوکاردیوگرافی که EF 35% گزارش شد به پیوست ارسال گردید
  متاسفانه فشارشون کنترل نمیشه بالا نشون داده میشه فقط در روش سوم که در گزارش مصرف دارویی ذکر شده فشار کنترل میشه ولی عوارض دارویی اذیتشون کرده که پزشک مجبور به عوض کردن دارو شدن که مجدد متاسفانه فشارشون بالا نشون داده میشه
  ضمن اینکه در روش چهارم داروی املودیپین برای بیمار با نارسایی قلبی طبق بررسی که انجام دادم توصیه نشده داروی در اولویت پزشکان نمی باشد نمیدانم چرا تجویز کردن این دارو را چون به شدت هشدار داده شده که برای بیماران با نارسایی قلبی با احتیاط فراوان مصرف شود که این خود جای نگرانی دارد
  ممنون میشم با توجه به وضعیت بیمار راهنمایی بفرمایید چون واقعا دیگه خسته شدیم و فکر نمیکنم در مدت زمان کوتاه اینقدر دارو عوض کردن خوب باشه !
  1. تصویر کاربر مرادی جمعه ۷ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   گزارش پرونده جراحی
  2. تصویر کاربر مرادی جمعه ۷ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   گزارش اخرین اکو انجام شده با EF35%
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   اول اینکه املودیپین مصرفش اشکالی در نارسایی قلبی ندارد. پس داروی بدی تجویز نشده است. لطفا بفرمایید الان دقیقا چه دارویی با چه دوزی مصرف می کنند و فشارخون الان در چه بازه ای قرار دارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر