آنچه درباره نارسایی قلبی باید بدانید!

نارسایی قلبینارسایی قلبی یا Heart failure که گاهی به عنوان نارسایی احتقانی قلب شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که عضله قلب شما آنطوری که باید خون را پمپاژ نمی کند.

[toc heading_levels=”2″]

شرایط خاص، مانند تنگ شدگی شریانها در قلب شما (بیماری عروق کرونر) و یا فشار خون بالا، به تدریج قلب شما را بیش از حد ضعیف و یا سفت، برای پرشدن و یا پمپاژ کارآمد می کند.

همه شرایطی که منجر به نارسایی قلبی می شود نمی تواند معکوس گردد، اما درمان می تواند علائم و نشانه های نارسایی قلب را بهبود بخشد و به زندگی طولانی تر شما کمک کند. تغییر در شیوه زندگی – مانند ورزش، کاهش نمک در رژیم غذایی خود، مدیریت استرس و کاهش وزن – می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

یک راه برای جلوگیری از نارسایی شدید قلبی کنترل شرایطی است که منجر به نارسایی قلبی میشود ، مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی.

علایم نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند دائمی (مزمن)، و یا شرایط شما ممکن است به طور ناگهانی شروع شود (حاد).

نشانه نارسایی قلبی و علایم عبارتند از:

 • تنگی نفس (دیس پنه) هنگامی که شما خودتان فعالیتی انجام میدهید و یا زمانی که شما درازمیکشید
 • خستگی و ضعف
 • تورم (ادم) درساق پاها، مچ پا و پا
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کاهش توانایی فعالیت
 • سرفه مداوم و یا خس خس سینه با خلط سفید یا صورتی آغشته به خون
 • افزایش نیاز به ادرار کردن در شب
 • تورم شکم شما (آسیت)
 • افزایش ناگهانی وزن از احتباس مایعات
 • فقدان اشتها و تهوع
 • مشکل در تمرکز و یا کاهش هوشیاری
 • کاهش ناگهانی و شدید تنفس ، و سرفه صورتی، مخاط کف آلود
 • درد قفسه سینه اگر نارسایی قلبی شما ناشی از یک حمله قلبی باشد.

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنیم؟

اگر شما فکر می کنید که ممکن است شما دچار علائم و نشانه های نارسایی قلبی شده باشید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما هر یک از موارد زیررا تجربه کردید به دنبال درمان اضطراری باشید:

 • درد قفسه سینه
 • غش کردن یا ضعف شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه و غش کردن
 • ناگهانی، تنگی نفس و سرفه صورتی، مخاط کف آلود

اگر چه این علایم و نشانه ها ممکن است به دلیل نارسایی قلبی باشد، بسیاری از علل احتمالی دیگر وجود دارد ، که شامل دیگر شرایط قلبی و ریوی تهدید کننده زندگی میباشد . سعی نکنید تا خودتان تشخیص دهید . با ۱۱۵ یا شماره تلفن اضطراری محلی خود برای کمک فوری تماس بگیرید . ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اورژانس سعی خواهند کرد تا وضعیت شما را پایدار کنند و اگر علائم شما به دلیل نارسایی قلبی و یا چیز دیگری باشد تعیین کنند .

اگربه شما تشخیص نارسایی قلب داده شده و اگر هر یک از علائم به طور ناگهانی بدتر شوند و یا علائم و نشانه های جدیدی را درشما ایجاد کنند ، ممکن است بدین معنی باشد که نارسایی قلبی موجود ، بدترشده و یا به درمان پاسخ نمی دهد. به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل خطر در نارسایی قلبی

عوامل خطر عبارتند از:

۱- فشار خون بالا

اگر فشار خون شما بالا است قلب شما نسبت به آنچه که دارد سخت تر کار می کند.

۲- بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر قلبی شریانهای تنگ شده ممکن است قلب شما را از عرضه خون غنی از اکسیژن محدود کرده و در نتیجه عضله قلب تضعیف شود.

۳- حمله قلبی

آسیب به عضلات قلب شما از یک حمله قلبی ممکن است بدین معنی که قلب شما دیگر نمی تواند طولانی تر آنگونه که باید پمپاژ کند .

۴- دیابت

ابتلا به بیماری دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر افزایش می دهد.

۵- برخی از داروهای دیابت

داروهای دیابت رزیگلیتازون (Avandia) و پیوگلیتازون (Actos) برای افزایش خطر نارسایی قلبی در برخی از افراد یافت شده است. مصرف این داروها را خودسرانه متوقف نکنید. اگر شما در حال مصرف آنها هستید ، با پزشک خود در مورد آنچه که شما برای ایجاد هر تغییری نیاز دارید ، صحبت کنید .

۶- آپنه خواب

ناتوانی در نفس کشیدن مناسب در نتیجه پایین بودن سطح اکسیژن خون، در حالی که شما شب هنگام خواب هستید و افزایش احتمال ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب می توانند قلب را تضعیف کنند.

۷- نقص مادرزادی قلب

برخی افراد که نارسایی شدید قلبی دارند با نقایص ساختاری قلب متولد شده اند .

۸- بیماری های دریچه قلب

افراد مبتلا به بیماری های دریچه قلب در معرض خطر بالاتر نارسایی قلبی هستند.

۹- ویروس ها

یک عفونت ویروسی ممکن است به عضله قلب شما آسیب برساند .

۱۰- استفاده از الکل

نوشیدن الکل زیاد می تواند عضله قلب تضعیف و منجر به نارسایی قلبی شود .

۱۱- استفاده از توتون و تنباکو

استفاده از تنباکو می تواند احتمال ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد.

۱۲- چاقی

افرادی که چاق هستند بیشتر در معرض خطر بروز نارسایی قلبی میباشند .

۱۳- ضربان قلب نامنظم

این ریتم غیر طبیعی، به خصوص اگر آنها بسیار مکرر و سریع باشند، می توانند عضله قلب ضعیف کرده و باعث نارسایی قلبی شوند.

عوارض نارسایی قلبی یا Heart failure

اگر شما نارسایی قلبی دارید ، نگرش شما به علت و شدت، سلامت کلی شما، و عوامل دیگر مانند سن شما بستگی دارد. عوارض میتواند شامل :

– آسیب کلیوی یا نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند جریان خون به کلیه ها، که در نهایت می تواند باعث نارسایی کلیه در صورت عدم درمان شود را کاهش دهد. آسیب کلیه ناشی از نارسایی قلب می تواند به دیالیز برای درمان نیاز داشته باشد.

– مشکلات دریچه قلب

دریچه های قلب شما ، که جریان خون در جهت مناسب در میان قلب شما نگه می دارند ، ممکن است به درستی عمل نکنند ، اگر قلب شما بزرگ شده یا اگر فشار در قلب شما بسیار بالا باشد که به علت نارسایی قلبی است.

– مشکلات ریتم قلب

مشکلات ریتم قلب (آریتمی) می تواند یک عارضه بالقوه نارسایی قلبی باشد.

– آسیب کبدی

نارسایی قلبی می تواند منجر به تجمع مایع شود که فشار بیش از حد بر روی کبد وارد میکند . این پشتیبان مایع می تواند منجر به اسکار شود ، که میتواند عملکرد کبدی شما را مشکل تر سازد .

علایم برخی از مردم و عملکرد قلب با درمان مناسب بهبود خواهد یافت. با این حال، نارسایی قلبی می تواند تهدیدکننده زندگی باشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علایم شدیدی داشته باشند و برخی ممکن است به پیوند قلب و یا حمایت با دستگاه همراه بطنی نیاز داشته باشند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

لطفا امتیاز دهید

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ele شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام
  ۱۴سالگی دکتر بهم قرصی دادن گفتن تا همیشه مصرف کنم زمینه قلبی پیدا کردم.چون دکتر دیگه ساکن نبودن پزشکم رو تغییر دادم و قرصا تغییر پیدا کردن،یادم نیست چی بودن.ولی داروها حالم رو بد میکرد و میرفتم اورژانس،حتی اونجا هم داروی اشتباهی تزریق میکردن.دیگه سراغ دکتر قلب نرفتم.چند سال بعد یه دوره بدحالی گذروندم،و سعی کردم علایم رو از نت سرچ کنم.شبیه نارسایی بود.از اون موقع تا الان ۳۱ سالمه اینطوری مواطبم.چند باری بدحالی های شدیدی داشتم.اینبار از ۲۸فروردین شروع شد و کم کم بدتر شد،بدنم ورم میکرد و مچ پاهام،نفس تنگی شدید،ضربان بالا و پایین شدید مجبور میشدم هی بشینم راه برم دراز بکشم؛ قبل این آزمایشی داشتم دکتر بهم متفورمین دادن و تو این مدت مصرفش کردم و کمی وضعیتم بهتر شد چون بشدت بیحال میشدم و قند میخوردم که آروم تر بشه
  ،هوای گرم و خنک هم بدحالی میکرد بشدت این مدت ،و...مشکل بیخوابیم از همون۱۴بود ولی هی بدتر شد،حافظه کوتاهم مشکل داره و همه چیزو فراموش میکنم و گیج میزنه برای همین ادامه تحصیلم به مشکل برخورد.و..مشکلات
  تو این دوره بدحالی شبها بدتر از قبل شد بشدت مشکل خواب پیدا کردم چون نفسم قط میشد،دوباره مطالب نارسایی رو خوندم خودمراقبتی بهتر شدم بجز نفس کشیدن و خواب.که نوشته بود بدلیل ادرار مکرر ممکنه کمبود پتاسیم باشه.موز و پرتقال طبق اون مقاله مصرف کردم و این حالت آروم شد و تونستم کمی راحتر نفس بکشم و بخوابم.ولی دچار یبوست شدم تقریبا ۳ به بعد تونستم بخوابم که ۶ با درد شدید سمت چپ و کلیه چپ از خواب بیدار شدم ،و نفس کشیدن بشدت دردناکه برام.
  سابقه بیماران قلبی داریم،و حتی کسایی که موقع حملات خیلی عادی هستن
  و خودم بدلیل تجربه های بد و بقیه خانوادم نسبت به دکتر حساسم.حتی مجبور شدم برم دکتر که گفتن چیزی نیست کمی استرس و مشکل معده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اینها بیشتر علایم اضطرابی است و به قلب شما خیلی مربوط نمی شود نزد یک متخصص روانپزشکی ویزیت بشوید
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر.خسته نباشید
  ببخشید من اول فروردین قفسه سینه ام درد میکرد یکمی میسوخت و یه درد خفیفی به نسبت کمی هم توی دست دست چپم داشتم باهاتون مشورت کردم گفتین پروپرانولول 10 بخورم به مدت 3ماه
  الان امروز بعدظهر دقیق نمیدونم از چه ساعتیه که بازوی چپم احساس کِرختی میکنم.زیر بغل هم یه مقدار کمی درد میکنه...من هیچ وقت اینطوری نبودم این چی میتونه باشه؟؟از ترس کرونا هم جرات نمیکنم برم درمانگاه یا بیمارستان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نسرین پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام من 3 ساله که سابقه تنگی نفس دارم که چندین بار به پزشک مراجعه کردم و هربار دلیلش رو استرس تشخیص دادن..الان حدودا 5 شبه علاوه بر تنگی نفس و خمیازه ناقصی که داشتم شبا موقع خواب وقتی دراز میکشم به شدت احساس کمبود اکسیژن میکنم و اصلا نمیتونم درست نفس بکشم و بخوابم و تا صبح این حالت ادامه داره..آیا مشکل ریوی دارم ؟ یا اینکه مشکل قلبی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من قرص زالربان استفاده میکنم در راهنمای دارو نوشته ک مصرف این قرص اثر قرص اورژانسی رو از بین میبره من باید چکار کنم حالا؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام

   سوالت واضح و مشخص نیست 

   چه قرص اورژانسی؟

 • تصویر کاربر Parisa دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز، راستش یه چند وقتیه گوشی پزشکی‌ تهیه کردم و هرلحظه ضربان قلبم و چک میکنم و با وجود ضربان نرمال و اکو وتست ورزش ونوار و فشار نرمال دچار وسواس شدم ک نکنه خدایی نکرده مشکلی برای قلبم پیش بیاد جوری شدم که هر لحظه دارم ضربان قلبم چک میکنم ، آقای دکتر از نظر شما هر چند وقت باید ضربان و فشار رو چک کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   نیاز به چک روتین ضربان قلب نیست اگر وسواس دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر راشین یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر 14 ساله من دچار شلی دریچه غیر از میترال شده است که باید هر 6ماه یکبار اکو بدهد خیلی نگرانم آیا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام 

   افتادگی دریچه میترال چیز مهمی نیست که هر ۶  ماه نیاز به اکو باشه

   شاید علت و مشکل  دیگری بوده

   عکس گزارش اکو را بفرستید

 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت بخير من ٤ سال پيش عمل تعويض دريچه كردم و وارفارين مصرف ميكنم دريچم فلزي
  متاسفانه دچار بارداري ناخواسته شدم و فقط٥ هفته شده
  الان دكتر براي سقط جنين از امپول ميخواد استفاده كنه مشكلي پيش نخواهد اومد
  خواهش ميكنم راهنماييم كنيد كه بايد چيكار كنم برا سقط
  تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   بایدد با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر، برادرم ۲۸-۲۹سالشه ضربان قلبش سه تا میزنه بعدانگار به مدت صدم ثانیه مکث میکنه وتکرار ،وگاهی اوقات سرشون تیر میکشه به نظرتون به علت کم خونی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.خیر

   ارتباط نداره

   احتمالا ضربان های نابجا یا بلوک قلبی هست

   باید مراجعه کنند و نوار قلب بگیرند

 • تصویر کاربر korosh جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب استاد گرامی
  جناب اقای دکتر من بعضی اوقات دچار ضربان نابجا واضافی به صورت یک ضربه که احساسش میکنم میشم مواقعی که دراز می کشم میشم
  درکل ادم هیجانی واسترسی نگرانی هم هستم بر عکس برادرم که ادم بی خیالیه می خواستم بدونم این چیه
  ممنون از جواب شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه pvc یا صربان نابجای بطنی باشه

   باید اضطراب درمان شه

   اگر اکو و تست ورزش نرمال باشه و علامتدار باشید میشه دارو مصرف کرد

   اگر هم علایم زیادی نداره میشه دارو استفاده نکرو

 • تصویر کاربر korosh سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر بنده 17 ساله ام اقای دکتر من 3 ماه پیش به علت تپش قلب های شدید ناگهانی جای اقای دکتر طاهرپور ابلیشن کردم البته دوبار ابلیشن کردم اولیش موفق نبود الان بعد از 3ماه بعد از یهو نشستن یا بلند شدن یا حالت عادی فقط تک ضربه تقریبا محکم که احساس می کنم به سینم می کوبه احساس می کنم این چیه خیلی نگرانم کرده بعضی اوقاتم که از جام بلند میشم فکر می کنم ضربانم یک خورده نامنظم میشه وقتی دستمو میزارم روسینم و یک خورده هم سرم گیج میره ابلیشن هم بخاطر این بود که یهو ضربان قلبم در حد 140تا 200 بالا میرفت در حد 15 دقیه تا 20 دقیقه حتی در حالت عادی البته اینام خوب شده الی 1 بار که فقط در حد 15 ثانیه یهو بالا رفت بعدم خوب شد که الان اونا رفته خدارو شکر فقط همین تک ضربه هایی که به سینم میکوبه نگرانم کردا فقطم یک ضربه محکم میزنه به قفسه سینم ممنون میشم اگر جوابمو بدید ممنون وسپاس از شما ممکنه از استرس و خودارضایی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   قبلا پاسخ داده شد

   ممکنه از استرس باشه ولی به مسایل جنسی ارتباط نداره

درحال دریافت اطلاعات
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
اکثر زنان باردار از جمله زنان چاق نوزادان سالمی را به دنیا می آورند، اما درجات بالای چاقی احتمال بروز خطر را بهمراه دارد….
تری گلیسرید یکی از اجزای چربی خون است که به شکل ذراتی ریز در عروق و گردش خون انسان دیده می شود. در کنار…
شروع روز با یک صبحانه ی مقوی و سالم می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. یک صبحانه سالم همچنین می تواند انرژی…
بدن چربی را جهت تامین انرژی و محافظت در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر بر اساس سونوگرافی یا نمونه…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر