دکتر محمد حسین نجفی

درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد

همه ی افراد می دانند که سردرد چگونه احساسی دارد. شدت سردرد می تواند از درد کمی آزار دهنده تا ناتوان کننده، متغیر باشد. بیش از 15 درصد بزرگسالان، به طور مکرر دچار سردرد های شدید و میگرن می شوند.  اگرچه در برخی موارد می توان سردرد را با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه کاهش داد، اما برخی سردردها (از جمله سردردهای ناشی از فشار خون بالا) به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارند. فشار خون بالا و سردرد باید به سرعت درمان شود تا از عوارض شدید آن جلوگیری شود.

فشار خون بالا و سردرد

ممکن است فکر کنید که فشار خون بالا (یا هایپرتنشن) باعث سردرد می شود، اما مسئله به این سادگی ها نیست. بنا به گفته انجمن قلب آمریکا، فشار خون بالا باعث سردرد نمی شود، مگر اینکه فشار خون، خیلی بالا باشد. 

وقتی دچار یک بحران فشار خون می شوید (فشار خون سیستولیک بیشتر از 180 و یا فشار خون دیاستولیک بیشتر از 120)، ممکن است سردرد شدیدی را تجربه کنید. بحران فشار خون همراه با سردرد، یک وضعیت اورژانسی است که اگر فورا تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث آسیب به اندام ها و یا حتی سکته مغزی شود. 

اگر سردرد شدید دارید و فشار خون شما بیشتر از 120/180 میلی ‌متر جیوه است، باید فورا به اورژانس بیمارستان یا مطب پزشک مراجعه کنید.

فشار خون بالا و سردرد

سردرد فشار خون بالا چیست؟

سردرد فشار خون بالا، با سردردهای دیگری که ممکن است قبلا تجربه کرده باشید، متفاوت است. این اتفاق می تواند باعث آسیب به مغز (انسفالوپاتی فشار خون بالا) و سایر وضعیت های تهدید کننده حیات شود. 

وقتی فشار خون به طور ناگهانی افزایش می باید، رگ های خونی مغز منقبض شده و سپس به سرعت منبسط می شوند. این اتفاق منجر به آسیب به عروق خونی کوچک، ادم مغزی، افزایش فشار داخل جمجمه و در نتیجه سردرد می شود.

علائم سردرد فشار خون بالا چیست؟

برای درمان سردرد فشار خون بالا، استفاده از داروهای مسکن کافی نیست. ممکن است احساس کنید که فشار، درون سر شما جمع شده و باعث درد شدید و احساس ضربان می شود. گاهی اوقات، سردرد فشار خون بالا ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد، از جمله:

منتظر بروز علائم دیگر نباشید. سردرد شدید همراه با فشار خون بالا، یک دلیل کافی برای مراجعه به اورژانس بیمارستان یا مطب پزشک است.

درمان فشار خون بالا

سردرد فشار خون بالا چگونه درمان می شود؟

اگر فکر می کنید سردرد فشار خون بالا دارید، اقدامات زیر را انجام دهید:

1- فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

2- بعد از پنج دقیقه، مجددا فشار خون خود را اندازه بگیرید.

اگر فشار خون شما بالا است (بیشتر از 120/180)، شما باید:

3- داروهای فشار خون که برای شما تجویز شده است را مصرف کنید.

4- با اورژانس تماس بگیرید و یا از اطرافیان خود بخواهید که شما را به اورژانس بیمارستان ببرند.

پزشک ممکن است برای شما داروهای فشار خون داخل وریدی (تزریقی) را تجویز کند و شما را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که هیچ آسیبی به اندام های شما وارد نشده است. 

همچنین، پزشک فورا تلاش می کند تا فشار خون شما را به تدریج کاهش بدهد. کاهش ناگهانی فشار خون، می تواند باعث خون رسانی ناکافی به اندام ها شود.

وقتی که فشار خون شما پایین آمد، سردرد شما نیز باید کاهش پیدا کند. ممکن است لازم باشد چند روز در بیمارستان بمانید تا فشار خون شما تحت کنترل قرار بگیرد. همچنین ممکن است به شما گفته شود که بعد از ترخیص، مصرف داروهای فشار خون را ادامه دهید.

درمان فشار خون بالا

درمان های خانگی فشار خون بالا و سردرد

1- استرس خود را کاهش دهید

استرس می تواند هم در ابتلا به سردرد و هم میگرن، نقش مهمی داشته باشد. اگرچه استرس بخشی از زندگی روزمره است، یافتن روش هایی برای مدیریت استرس می تواند بسیار کمک کننده باشد. برخی از این روش ها عبارتند از:

روش های درمانی: 

برخی شواهد نشان می دهد که رفتار درمانی شناختی (CBT) می تواند به کاهش علائم سردرد یا میگرن کمک کند. این تکنیک، نحوه شناسایی و مقابله با افکار نادرست را به شما آموزش می دهد و به این ترتیب، به کنترل و مدیریت استرس کمک می کند.

تکنیک های آرام سازی: 

استفاده از تکنیک های آرام سازی و مدیتیشن نیز می تواند برای تسکین سردردهای تنشی و میگرن کمک کننده باشد. تکنیک رایحه درمانی با استفاده از اسانس اسطوخودوس، ممکن است به کاهش شدت میگرن کمک کند. هر دوی این روش ها، به کاهش استرس نیز کمک می کنند.

یوگا: 

این تمرین ذهنی- جسمانی، در بسیاری از افراد باعث کاهش سطح استرس می شود. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که یوگا می تواند تعداد دفعات، مدت زمان و شدت سردردهای تنشی را نیز کاهش دهد.

کاهش استرس برای بهبود فشار خون و سردرد

2- مصرف کافئین را کاهش دهید.

اگرچه مصرف مقداری کافئین اشکالی ندارد و حتی ممکن است تاثیر مثبتی در تسکین سردرد داشته باشد، اما مصرف بیش از حد کافئین، در برخی افراد می تواند باعث میگرن و یا سردرد شود. در عین حال، قطع مصرف کافئین (ترک اعتیاد به کافئین) به طور ناگهانی نیز ممکن است منجر به سردرد شود.

اگر به طور مکرر دچار سردرد می شوید، به مقدار کافئینی که روزانه مصرف می کنید (برای مثال نوشیدنی هایی مانند قهوه، نوشابه و چای) توجه داشته باشید. اگر فکر می کنید که کافئین نیز ممکن است در سردردهای شما نقش داشته باشد، به تدریج مصرف کافئین خود را کاهش دهید.

سایر درمان ها

برخی از اقدامات دیگری که می توانند به درمان سردرد کمک کنند، عبارتند از:

 • اجتناب از مصرف الکل
 • ترک سیگار
 • فعالیت بدنی و ورزش منظم

این موارد می توانند به کنترل فشار خون بالا نیز کمک کنند.

راه های درمان فشار خون

سردرد فشار خون بالا چگونه درمان نمی شود؟

سردرد فشار خون بالا، نشان دهنده یک وضعیت اورژانسی خطرناک است. مصرف مسکن های متداول برای درمان این عارضه نه تنها موثر نیست، بلکه اقدام برای مراقبت های پزشکی را نیز به تاخیر می اندازد.

می‌ توانید داروهای فشار خونی که قبلا برای شما تجویز شده است را در راه رفتن به اورژانس مصرف کنید، اما منتظر تاثیر آن ها نباشید. زیرا ممکن است به شما کمکی نکند. برای جلوگیری از بروز عوارض جدی، باید در عرض یک الی دو ساعت، تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید.

عوارض سردرد فشار خون بالا چیست؟

در صورتی که به سرعت، مراقبت ها و اقدامات پزشکی لازم را دریافت نکنید، سردرد فشار خون بالا می تواند منجر به فشار خون بدخیم شود که این وضعیت، با آسیب به اندام ها همراه است. سردردهای فشار خون بالا، خطرات زیادی برای سلامتی دارند، از جمله:

عکس العمل سریع و قاطعانه به سردرد فشار خون بالا، اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیاری از این وضعیت های ذکر شده، می توانند کشنده باشند. اما اگر این موقعیت ها، در محیط بیمارستان رخ بدهند، شانس زنده ماندن شما بسیار بیشتر است.

درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد

چگونه می توان از سردرد فشار خون بالا پیشگیری نمود؟

کنترل و نظارت بر فشار خون بالا، کلید پیشگیری از سردردهای خطرناک فشار خون بالا است. پزشکان گاهی اوقات فشار خون بالا را “قاتل خاموش” می نامند. زیرا این بیماری معمولا فقط در موارد بسیار شدید، منجر به بروز علائم می شود.

برای پیشگیری از بروز یک شرایط اورژانسی ناشی از فشار خون بالا، باید حداقل دو بار در ماه، فشار خون خود را اندازه گیری کنید. اگر سابقه فشار خون بالا دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که هر روز فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

اگرچه همیشه نمی توانید از بحران فشار خون پیشگیری کنید، اما پیروی از اقدامات زیر، می تواند خطر آن را به حداقل برساند:

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند اقدامات پیشگیرانه دیگری را نیز به شما پیشنهاد دهد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فشار خون 

4.3/5 - (58 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشرفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر من ۴۵ سالمه وفشارم چند روزی هست روی ۷و۱۳ هست سردرد شدید میگیرم طوری که با مسکن خوب نمیشه میشه راهنمایی بکنید چکار کنم سردردم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   این فشارها منجر به سردرد نباید بشود ولی یک متخصص مغز و اعصاب ببیند که مشکل دیگری نباشد چون ارتباطی به فشار ندارد (اگر عدد فشار درست باشد)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام
  مرد هستم۵۲ساله کوهنورد چند ماهی هست که در طول روز فشار خونم متغیر هست و تا ۱۵روی ۹میره هولتر۴۸ساعته گذاشتم در طول ۷ساعت خواب فشارم زیر ۱۲هست نیازه دارو مصرف کنم؟ چه دارویی و چه مقدار؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   بخاطر فشارهای بالا بهتر است حداقل مدتی دارو استفاده کنید. قرص املوپرس 2.5 روزی یکی بخورید و یک بار اکوی قلب کنید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن مادرم ۶۳ سالشه روزی چندبارفشارش میره بالا میشه لطف کنید راهنمایی کنیددکتر هم رفته ولی نمیشه کنترلش کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱( 3 ماه پیش)
   دارو چه می خورند
 • تصویر کاربر امیدوار سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵۳ سالم هست وفشارم ۱۵ و۱۶ هست و کلسترول۲۲۱ وچربی ۲۹۹ هست هنوزدارو مصرف نکردم من را راهنمایی کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 5 ماه پیش)
   قرص لوزارتان اچ نصف صبح و نصف شب بگیرید برای فشار، قرص روپیکسون ۲۰ برای چربی بخورید. یک متخصص قلب هم ببیند و اکو کند
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر مهربان دکتر جان بنده رضایی هستم بدنساز مزاحم همیشگی دکتر جان به بنده والسارتان ۸۰ داده بودین واسه فشار روزی یک عدد خواستم ببینم من اینرو شبها میتونم بخورم گفته بودین ساعت ۱۰ و ۱۱ صبح بعدا ایا این قرص مشکلی در نعوذ نداره دکتر جان مرسی با نشکر فروان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 9 ماه پیش)
   بله مشکلی ندارد بخورید
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 9 ماه پیش)
   مرسی دکتر جان ایا مشکلی در نعوذ ندارد این قرص
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ شهریور ۱( 9 ماه پیش)
   ودکتر جان من والسارتان ۸۰ روزی بک عدد داشتم شب چه ساعتی بخورم دکتر جان ضمننا بنده طهر ها یعنی ساعت ۳ تمیرین میکنم بدنسازی مشکلی نبست شبها بخورم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ شهریور ۱( 9 ماه پیش)
   نه مشکلی برای نعوظ و نه مشکلی برای بدنسازی دارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدر من فشارخون داره وهر روز سر درد شدید داره عرجا میره میگن خوبه ازمایشان ولی خودش هر روز سر درد بسیار زیاد و فشار خون بالا داره باید چه کار کرد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد دوز دارو رو افزايش داد و در ضمن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنند
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خانمی 53 ساله که فشار خون بالا حدود یکساله دارند, حدود 150/10
  قرص املودیپین 5صبح و لوزارتان نصف شب مصرف میکنن, آیا ترکیب مناسبی است؟ یا دارو عوض شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بله
   ولي دوزش كمه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر